De worgende greep van stress Nieuwe lente, nieuwe baby De toekomst van gisteren GEZÓND EN WEL £eidóe<3otuont MAANDAG 18 MAART 1991 PAG Minder mensen moeten meer werk doen. Velen worden ziek van werk druk. Stress. Bij ongewij zigd beleid zijn in 1995 een miljoen mensen ar beidsongeschikt. In de Tussenbalans heeft het kabinet aangekondigd het aantal arbeidsonge schikten en het ziekte verzuim te willen terug dringen. Maar dan moeten er tegelijkertijd maatregelen in de bedrij ven worden genomen om stress op het werk te voorkomen. „Particuliere peperdure op leidingen voor 'managers, nieuwe stijl' tieren welig maar of die vruchten afwer pen valt nog te bezien. Fit nesscentra in bedrijven en hameren op 'positief denken zijn flauwekul. Goed overleg is het beste medicijn tegen stress," vindt dr. Rendel D de Jong, wetenschappelijk medewerker en docent van de Rijksuniversiteit Utrecht. Hij is gepromoveerd op on derzoek naar achtergronden en gevolgen van stress. Te saai Managersziekte werd stress vroeger genoemd, maar te genwoordig hebben niet al leen managers er last van. Er is te veel werk voor steeds minder mensen. De mensen zijn niet meer opgewassen te gen hun arbeidsomstandighe den: te veel werk, te saai werk, te weinig zelfstandig heid, gestoorde verhoudingen met collega's, onzekere toe komst, geen overleg en on duidelijke taakomschrijvin gen. Ze krijgen er de zenu wen van of worden depres sief, krijgen hoofd-, maag- en allerlei andere soorten pijnen en kunnen zich niet meer concentreren. Ze worden li chamelijk ziek en raken ar beidsongeschikt. Afgekeurd. „Stress kan worden voorko men wanneer mensen vol doende sociale ondersteuning krijgen in het werk, maar ook thuis", zegt Rendel D. de Jong. Hij heeft er onderzoek naar gedaan en is op 9 april één van de inleiders op een symposium in De Doelen in Rotterdam over dit onder werp. „Als mensen te veel te doen hebben, maar op het werk krijgen ze hulp en er kenning, dan is er niets aan de hand Mensen die hun werk heel serieus nemen, een levensgevaarlijke hou ding, krijgen een enorme dreun als er maar even iets mis gaat. Maar als ze door di recte collega's geholpen wor den is de kans dat ze depres sief worden niet groot". Met Overleg beste medicijn tegen spanningen op het werk zingwekkend weinig kennis over het eigen bedrijf. Men sen krijgen iets toegeschoven, omdat 'hun portefeuille an ders zo leeg is'. Dat is vreemd. Iemand heeft hard gewerkt dus moet hij ook wat terugkrijgen. Dan kun je hem beter een magnetron ge ven dan meer verantwoorde lijkheden". Zelf heeft De Jong een dag in de week een adviesbureau voor managers die zijn vast gelopen. Hij onderzoekt met de cliënt diens werkstijl, aan pak van conflicten en de ma nier waarop strategische be slissingen worden genomen. „Een groothandelaar die zelf merkt dat hij moe wordt en bij de huisarts terecht komt. Het blijkt dat hij wel dele geert, maar niet ook zorgt dat de ander de taken naar wens uitvoert. Als dan blijkt dat het niet goed wordt uitge voerd onderzoekt hij niet hoe dat komt. Nu blijkt dat de mensen onvoldoende wisten van het produkt dat ze moes ten gaan verkopen en ze wis ten ook niet hoe ze het moes ten aanpakken. Hij moest de leidinggevende bovendien een cursus laten volgen om zijn vakkennis te verhogen, hem moet ook verteld wor den hoe hij klanten moet aanpakken. De groothande laar moest met zijn leidingge venden gaan praten over el- kaars functioneren. Toen dat eenmaal was gebeurd, was de man minder moe van zijn werk". Scholing ondersteuning bedoelt De Jong: overleggen, luisteren naar elkaar en solidair zijn, waardoor er prettige relaties kunnen groeien. Werkdruk Maar in veel bedrijven is dat allemaal slecht geregeld. Te hoge eisen, te hoge druk, slecht overleg en geen onder steuning vormen een ziek makende cocktail. De Jong: „Een kwart van de bevolking heeft zwaar aan stress bloot gestaan, in een heel leven maakt driekwart van de be volking wel een periode van zware stress mee. Niet ieder een raakt er arbeidsonge schikt van". Is het nu erger dan vroeger? De Jong: „De ene dag lagen de arbeiders op de machines te slapen en de volgende dag moesten ze veertien uren werken. Zo extreem is dat nu niet meer. Toen was men he lemaal niet in die werkdruk genteresseerd. Stress was er gewoon, ook in de gezinnen. In de Jordaan kwam een Overleg plegen, goed luisteren r normale huisvader zaterdags bezopen thuis en sloeg zijn vrouw. Dat zou nu toch een teken zijn, dat het niet zo lekker gaat. Toen was het ook niet prettig, maar nie mand interesseerde het. Meer mensen hebben nu wat te zeggen, dus is het niet meer toegestaan een ander iets aan te doen". Meer mensen moeten in min der tijd meer werk verrich ten. Dat toont een onlangs gepubliceerd onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau 'aan. Ondanks de toeneming van het aantal werklozen, arbeidsongeschik ten en vervroegd gepensio neerden is de groep die be taalde arbeid verricht niet geslonken: 56 procent van de bevolking van 16 tot 64 jaar verricht betaald werk. Het aantal uren dat werkelijk wordt gewerkt is echter ge daald door arbeidstijdverkor ting, ziekteverzuim, file-op- onthoud en dergelijke. Bo vendien hebben steeds meer mensen meer bezigheden dan alleen de betaalde arbeid. Ze zijn ook verantwoordelijk voor de opvoeding van kin deren en voor een huishou den. De Jong: „Dat is nog tot daaraantoe als het werk goed georganiseerd is. Maar dat is haast niet mogelijk. Als je veel dingen onder sterke tijdsdruk moet doen, dan wordt de planning op langere termijn van lagere kwaliteit". Onzin Er moeten omstandigheden komen waardoor mensen minder onder druk komen staan. De Jong: „Ik bedoel geen fitnesscentra in bedrij ven. Die zalen met trimtoes- tellen staan meestal leeg. Mensen hebben er geen zin in tijdens hun werk aan een rekstok te gaan hangen. Ook is het verhaal over 'positief denken' onzin. Als het een zaak slecht gaat is er niets positiefs te beleven. Tegen slag als een uitdaging te zien. Onzin. Doemdenken hoeft ook niet, maar je moet kijken of er ondanks de tegenslag nog wat te doen valt. Positief denken leidt soms tot levens gevaarlijke beslissingen. Er gingen in de afgelopen jaren nogal wat bedrijven failliet, daar is onderzoek naar ge daan. Ze zijn begonnen toen het kabinet riep 'we moeten meer lef hebben'. Met dat lef zijn velen van een koude kermis thuisgekomen. Posi tief denken kan leiden tot niets doen en denken ons kan niets gebeuren of tot overhaast dappere beslissin gen nemen. De krachtinspan ning die er in het laatste ge val geleverd moet worden, gaat de reserves te boven. Dan wordt het een gok. Een onderneming moet een rea listisch beeld hebben van wat er moet gebeuren". Geen fitnesstrainingen en geen spelletjes positief den ken, maar een goede overleg structuur opbouwen. Dat is de enige manier om stress in een bedrijf te voorkomen, vindt De Jong. Daaraan kle ven natuurlijk nog wel wat voorwaarden: „Er moet in formatie worden uitgewisseld op alle niveaus en er moet vooral naar elkaar geluisterd worden. Overleggen gebeurt niet in een rokerig zaaltje met twaalf mensen die wat slap zitten te kletsen. Ik denk veel meer aan één op één overleg, zodat iedereen com mentaar kan geven op plan netjes zonder dat de leiding gevenden bang zijn voor kri tiek". Selectie In bedrijven zitten mensen soms niet op de juiste plaats. De Jong: „Kennis en inzicht om dergelijke overlegvormen te scheppen ontbreken nogal eens. Vaak hebben ze wel de vakkennis, maar missen soci ale intelligentie. Overlegsitu aties vormen een rampgebied in vele bedrijven. Er zou op personeelszaken een betere selectie moeten worden toe gepast zodat de juiste per soon op de juiste plek' komt te zitten. Er is soms verba- De Jong pleit voor managers- curussen, maar ook voor meer scholing voor werkne mers, zodat de kansen dat mensen op de juiste plek te rechtkomen toenemen. Het bedrijf kan daartoe zelf initi atieven nemen. De overheid ziet daar voor zichzelf ook een bescheiden rol liggen: meer informatie geven over de scholingsmogelijkheden. In de nieuwste bezuinigsron- de heeft het kabinet besloten dat bedrijven zelf ook eerder stressbronnen moeten opspo ren. Verder zouden bedrijfs verenigingen nu arbeidson geschiktheidskeuringen gaan doen. De Gemeenschappelij ke Medische Diensten wor den dan opgeheven. De be drijfsverenigingen moeten eerder dan nu gebeurt voor zieke werknemers aangepast werk zoeken. Dat allemaal met de bedoeling te bezuini gen op de uitvoeringskosten in de sociale zekerheid. De Jong: „Sommigen probe ren harder te werken als ze niet tevreden zijn, nog meer cursussen te volgen. Dat is het ene gat met het andere vullen. Als je je niet meer te vreden voelt over je werk en je gaat daarom steeds meer doen leidt dat tot ineffectivi teit en concentratieverlies. Die mensen raken in een vi cieuze cirkel en krijgen ook ^MARSCHA VAN NOESEL Zwangerschap is een gezonde 'ziekte', zei eens een huisarts. De negen maanden kunnen opperbest verlopen; verstandig is het, zei deze dokter, als de vrouw kwalita tief goed voedsel tot zich neemt, niet te vet en met een behoorlijke variatie. Ze kan zich het beste me dicijnen tegen goedaardige kwaal tjes als hoofdpijn ontzeggen, geen pep- of slaapmiddelen gebruiken en alleen naar de apotheek te lo pen op doktersvoorschrift. Beweging, wandelen, goede nacht rust, ze dragen bij tot onbekom merd in verwachting zijn. On danks de terugloop in geboorten, waarvan steeds sprake is, wijzen de cijfers aan dat er nog genoeg babies op de wereld komen. In- 1975 waren er 178.000 levend ge borenen, in 1980 181.000, in 1985 waren we terug bij de 178.000, maar drie jaar later (1989) steeg het aantal tot 189.000. In 1990 we zen statistische cijfers een aantal van 195.000 levend geboren kin dertjes uit, waarvan 44,9het eer ste kind was, 34,4het tweede, 14,1% was het derde kind en slechts 6,7% van de geboren babies in dat jaar was de vierde in het ge- Merkwaardigerwijs is het aantal 'derde kinderen' in vergelijking met 1975 (10,9%) in 1990 gelijk ge bleven, namelik 14,1%. Heel be langrijk is in de negen maanden durende zwangerschap de kleding. Vooral in de zomer. „Vroeger", al dus inkoper van positiekleding Rob de Haan (39) was positiekle ding oubollig. Wij rekenen dat de grootste groep vrouwen die in ver wachting raken tussen de 20 en 30 jaar ligt. Wat 'inis voor deze doel groep is dus 'invoor de aanstaan de moeder. Voor haar kopen wij aangepaste jurken, broeken bij voorbeeld van katoen/polyester met inzetstukje, zodat de hele pe riode kan worden volstaan met één broek als basisstuk. De om vang kan met 5-10 of meer centi meters vergroot worden. Per sei zoen veranderen de kleuren met de mode mee; dessins zijn voor deze zomer vrolijk, bloemig of ge streept; de thema's zijn romantisch of navi. Voor T-shirts, normaal 70 cm lang moet de vrouw in ver wachting aan een lengte van 75 cm denken, het is niet charmant als zo 'n hes opkruipt. Er moet van worden uitgegaan, dat een top, welke dan ook, ruim over de heu pen valt. En dat willen hele jonge meiden ook, zodat de vergelijking met de jeugdige doelgroep klopt als een bus. Belangrijk is dat posi tiekleding er financieel niet te veel inhakt. Ze is tenslotte maar voor tijdelijk gebruik en als die derde baby komt dan is de mode (en vooral de modekleur) weer an ders. Inkoopster Monique Maissan (26) wil de zwangere vrouw er vooral sportief maar ook lief bij laten wandelen. Ze kiest voor pastels en raadt aan combinatiemode te ko pen, zodat er 'regelmatig kan wor den gewisseld'. Voor de zogenaam de 'positiekleding' zijn comfortabe le stoffen gekozen: tricot, maar ook jeans dat vorm houdt. Ruime blazermantels doen het goed in mint of marine. Sieraden mogen, nee móéten. De aanstaande moe der hoort er immers helemaal bij. TINY FRANCIS Naast mij ligt een boekje van een Engelse dokter. 'The surgeon's ca sebook' heet het, en het staat vol met wederwaardigheden van een ervaren oudere chirurg alsmede bespiegelingen over de vooruit gang in de geneeskunde en de mooie medische dingen die ons nog te wachten staan. Tot zover niets bijzonders. Maar wat het boek zo aardig maakt is het feit dat het meer dan een halve eeuw geleden geschreven is, in 1938 om precies te zijn. Wat voor chirurg James Harpole nog toekomst was, is voor ons allang verleden tijd. Wat is er van Harpole's medische toekomst geworden? In zijn tijd was de oorlog tegen in fectieziekten nog in volle gang. Longontsteking, en dan vooral lo- baire pneumonie, was nog een ziekte die gezonde mensen binnen enkele dagen naar de rand van het graf kon slepen. Op de negende dag kwam de crisis, en dan ging je dood en soms niet. In zijn klassie ke vorm kom je dit ziektebeeld niet meer tegen, want tegenwoor dig wordt de verwekker, de pneu- mokok, met penicilline in de kiem gesmoord. Dit antibioticum be stond toen al, Alexander Fleming had er in 1928 de Nobelprijs voor gekregen, maar het zou tot na de oorlog duren voordat de antibioti ca hun zegetocht zouden beginnen als middel tegen bijna alle infectie ziekten. Sindsdien hebben, om maar wat te noemen, syfilis, lobai- re pneumonie, gonorrhoea, osyteo- myelitis en wat al niet, hun schrikwekkende klank verloren. En niet alleen deze ziekten. Neem dyfterie, een toen veel voorko mende kinderziekte, die alleen al in Engeland 40.000 keer per jaar toesloeg. De ziekte heeft de levens gevaarlijke neiging om de keel dicht te snoeren zodat het kind door verstikking om het leven dreigt te komen. De enige oplos sing was in zo'n geval een zogehe ten tracheotomie, het plaatsen van een buisje in de luchtpijp door een gaatje in de hals. En dan nog. „Dat moet dan snel gebeuren want an ders sterft het kind praktisch on der je handen". Harpole deed een dergelijke ingreep zo'n twee keer per maand, en hij schrijft vol lof over een net ontdekte kuur met antitoxine die deze ingreep bijna overbodig maakte. „Een geweldige vooruitgang". Pas twintig jaar la ter kwam de echte vooruitgang in de vorm van een vaccin. Sindsdien is difterie een ziekte van de oude doos, en de afgelopen twee jaar kwam blijkens de 'Tabel infectie ziekten' deze ziekte niet eenmaal voor. Met polio, kinderverlamming, is het van hetzelfde laken een pak. Twee jaar voordat hij zijn boek schreef had een polio- epidemie in New York bij 38.000 kinderen toe geslagen. „Een hopeloze ziekte", zo schrijft hij. Ouderen onder u her inneren zich misschien nog dat in 1956 de gehele schooljeugd een zwemverbod kreeg opgelegd van wege de toen heersende polio-epi demie. Niemand die toen ging zwemmen want de schrik zat er behoorlijk in. In dat jaar werd de gehele jeugd ingeënt met het net ontdekte vaccin van Salk en Sabin en sindsdien komt polio onder de ingeënte bevolking niet meer voor. Een verhaal met een moraal. Toen Salk een jaar of tien geleden over leed stond er slechts een heel klein berichtje op pagina zoveel in de krant. Met de ziekte waartegen je een probaat middel hebt uitgevon den vergaat ook de medische roem: wie morgen een effectief middel tegen Aids uitvindt, is over dertig jaar een vergeten man. Een tikkeltje ontroerend om te le zen zijn Harpole's enthousiaste verhalen over 'enorme vooruit gang', 'doorbraken' en 'nieuwe wa pens' tegen deze of gene ziekte waar nooit meer over is gehoord. Bij de behandeling van bloeder ziekte (hemofilie A) gebruikte men slangegif en een soort geklopt eiwit dat rechtstreeks in de aderen werd ingespoten. Een 'revolutio naire ontdekking' aldus Harpole, maar daar moeten zeker doden bij gevallen zijn. Pas in 1962 ontdekte de onderzoekster Poole de probaat helpende stollingsfactoren. Ook 'revolutionair' was een soort by- pass-operatie anno 1938, waarbij men een stukje darm door het middenrif heen op het hart hecht te. Men hoopte dat de bloedvaten van de darm in het hartweefsel zouden groeien en zodoende het gebrek aan bloed zouden bijpassen. Dat werd, zo weten we nu, hele maal niets. Maar over insuline is hij wel heel terecht enthousiast. Nog geen zestien jaar na de ont dekking van insuline door Banting en Best kon men de tot dan toe do delijk verlopende diabetes van het type I, heel goed behandelen. Har pole kon toen nog niet weten dat dit succes een nieuw probleem zou scheppen: de afwijkingen van hart, vaten, nieren en ogen bij de chronische suikerpatiënt. Dit pro bleem is overigens nog steeds niet afdoende opgelost. Harpole was een moderne dokter. In zijn tijd was het heel vooruit strevend om zich zorgen te maken over de neergang van de menselij ke soort. De geneeskunde was, dacht men, zover gevorderd, dat iedereen die erfelijk belast en be laden was mismaakten, erfelijk blinden, doven en gekken, kortom, wat men toen C4 mensen noemde nu in leven bleef en zich ook nog voort kon planten. Zo ook Harpole. Hij beschrijft onbekom merd hoe hij met gemengde ge voelens een aalmoes gaf aan een mismaakte orgeldraaier. „Met spijt moet ik toegeven dat ik hem wat gaf. Spijt, omdat mijn hoofd het met mijn hart niet eens was. Ik hoop dat hij geen kinderen had, want die zouden ongetwijfeld een last zijn voor onze samenleving". Hij vond en vele dokters waren het toen met hem eens -dat het recht om kinderen te krijgen be perkt moest worden. „Over vijftig jaar zullen alleen gezonde vrou wen uit families waar drie genera ties lang geen kanker, tuberculose, erfelijke ziekten of gekte voor komt, kinderen mogen krijgen". Hij wist niet, nog niet, dat men in Duitsland al druk bezig was om de ideeën van de eugenetica in de praktijk te brengen. Wij weten wat daarvan geworden is en sindsdien is het woord rasveredeling besmet. Maar voor hoelang? Ideeën wor den, anders dan. wetenschappelijke feiten, nooit afdoende bewezen of weerlegd. Ze zijn in de mode, of ze zijn niet in de mode. Wat eens ou derwets is, kan morgen een rage zijn. De onbekommerde manier waarop de medische wereld vlak voor de oorlog over rasverbetering sprak moet een waarschuwing voor ons zijn. door Joke Forceville-Van f BTW In fijne vingertoppen l< innerlijk en diep gebai J-H. Leopold Er zijn berichten in die misschien wel mi schouderophalen, ziji luchthartig of opperv\ van aard, terzijde woi geschoven. Rubriekei diëten en mode mogelijkerwijs. Eigenl heel onrechtvaardig, opzichte van de schrij aanzien van de lezersr zullen mensen genoeglftt er hun voordeel mee op zulke informatie wachten. Wie aan eh standaard voldoet, wit is en recht van lijf ei gaat naar de stad en L hem bevalt. ëld Wie niet te dun, te dilq H te klein is, kan aan meedoen. Maar er zijnh^ met een gebrek, een verborgen gebrek nieI Dat veelvuldig met hi rekening wordt gehoi kunnen we onmogelijï beweren. Ik heb het minder- meer dan eens horen Zat ik maar in een ri dan had de gemeentel meer begrip voor mij. Anderzijds ken ik eei patiënte die wel eens „Op straat zal nooit aan mij vragen of ik weet hoe laat het is. niet over een horloge En vooral, alsof een een rolstoel per de fin, goed bij zijn hoofd is; normaal dus". De techniek, ook de die zich in dienst steil geneeskunst, heeft eei vlucht genomen. Pui vrouwen met ernstige1 voetgebreken of voor die door spasticiteit i, lopen belemmerd woi zullen natuurlijk niet vervaardigd worden. Orthopaedisch schoeis brengt in zulke gevalll oplossingen. In andere situaties gaat het om jL Soms zijn 'vervangend^ lichaamsdelennodig. I protheses zijn er niet chique en dikwijls va. min of meer op. SomslO heel nadrukkelijk, zot' dragers en draagsters zich, ondanks alles, in\ bewegingen belemmei voelen. Immers niet 'gewoon', 'normaal'en\& opvallend. Het deed me bijzondet&\ onlangs in de krant dat in het oosten van l een jonge vrouw op hP gekomen is een zaak waarin aangepaste sportkleding verkrijgt^u: Ja, u leest het goed: L, sportkleding; niet zoml kleren. Heerlijk is dat mensen met bepaalde lin' handicaps, voorzien vaL kleding met een ^erusL, kunnen zwemmen enL andere sporten doen. Jl01 wetenschap dat een gifo kwikje of strikje op he^. badpak bijvoorbeeld disJ aanwezigheid van een\e 'verbloemt'. En hoe gel zullen vrouwen zijn c^e het ondergaan van eenw borstamputatie niet all^n voor dagelijks gebruik l,e prothese worden gehoJj^ Wat een genoegen, aVsL, ondanks haar handicaLj, de watersport mee kui^ doen en zich daarbij AL veilig voelen. Ik dit vergelijkbaar waarover ik kortgeled schreef: een kerkdienst Dordrecht die voor de door de IKON werd tl uitgezonden. Waarin m konden zien hoe een d r de gewone taal in woo lt de gebarentaal in zijn Z( gebruikte. En dat Iaa£s^e de gehoorbelemmerden. volle mee te kunnen 1 j doen. Normaal te bejeS^ zou je ook kunnen zeg Kijk, die dominee heel dienst iets toegevoegd ei uit kracht van zijn am u benoemen waarde. Nai t plaats ik die jonge vro r haar opleiding heeft aan een Modevakschoo c haar vakkennis niet zo meer in dienst stelt va modieuze kleding belu vrouwen. Die juist vooe gehandicapten onder /i feite niets anders doet[_ bovenbedoelde domine werk. Ik ben daar heil overtuigd. Want ik bei mening dat ook voor ii) geldt dat ze een waard haar vakbekwaamheid toegevoegd. Grappig, ii\ fiscale recht hebben w nogal eens over toegev waarde. Maar ja, dan er altijd over dat die b 1 Dan zijn we er als de bij. Wat gelukkig te ki j constateren dat, héél s< toegevoegde waarde or blijft! 'n Vrolijke vrouwen in verwachting. De gestreepte overall: met zakken en capuchon met koordjes kost 55,-. De 'dungarees' (nonchalante werkbroek met bovenstuk van jeans) kost 49.-. Luchtige jurk in exotisch dessin komt op 55.- (C&A). FOTO: PR v vV - //am

Leidse Courant | 1991 | | pagina 10