Nuchtere realiteit ligt PvdA zwaar op de maag C^idócSomont Politiek Partij Parlement Haagse krokodilletranen over Hilversum BRIEVEN VAN LEZERS GENIAAL OPINIE ZATERDAG 16 MAART 1991 PAGINA M Wat is er toch aan de hand in Hil versum? Weken lezen we nu al over langdurige en moeizame vergaderingen van omroepvoorzitters. En steeds verschijnt ook Hedy D'Ancona als een soort moederkloek ten to nele. De ene keer toont de minister, die moet waken over ons aller welzijn, volksgezondheid en cul tuur, zich treurig en boos over het gedrag van haar kuikens, dan weer straalt zij van blijdschap. Waar om? Zoals altijd in de politiek is het weer een kwestie van geld. Mevrouw Hedy maakt deel uit van een kabinet dat gigantisch wil bezuinigen. Daarom schrok ze zich lam toen ze hoorde dat de publieke omroe pen de komende jaren honder den miljoenen tekort dreigen te komen. Dat geld zou zij, als minister van WVC, erbij moeten leggen. Hoe? Haar par tijgenoot Wim Kok, die op de nationale schatkist past, zag haar al aankomen! Efficiency-bureau McKinsey kreeg opdracht na te gaan hoe die 'hoïle-bolle-omroepen' be ter en vooral goedkoper zou den kunnen gaan werken. Het rapport van McKinsey vormt de basis van het vorige week zo door D'Ancona bejubelde besluit om de televisiezenders Nederland 1, 2 en 3 drastisch te reorganiseren. De omroep verenigingen voelden daar aanvankelijk niets voor, maar gingen overstag toen de kwaaie minister dreigde een eigen zenderindeling op te gaan leggen. Wat gaat er nu precies veran deren? Met ingang van het nieuwe winterseizoen zullen KRO, NCRV en AVRO hun programma's op Nederland 1 vertonen. De VARA verdwijnt van 1 naar 3, waar zij samen met NOS en VPRO te zien zal zijn. Daarmee valt Nederland 2 vrijwel geheel toe aan TROS en Veronica. Zij hoeven alleen wat zendtijd af te staan aan de Evangelische Omroep, die vol gens de eigen voorzitter straks „als een heilssoldate bij twee lichtekooien in het opkamertje zit". Kostwinner Het boompje verwisselen in Hilversum leidt er onder meer toe dat TROS en Veronica aanzienlijk meer zendtijd krij gen: elk drie avonden per week. Dat is ook de bedoeling. Volgens NOS-voorzitter Max de Jong, geestelijk vader van de nieuwe zenderindeling, moeten de twee pretomroepen ervoor zorgen dat de Neder landse kijker zich niet langer blind blijft staren op het com merciële RTL4. TROS en Veronica krijgen de tijd en de ruimte om een prachtprogramma op de buis te brengen, dat opgewassen zal zijn tegen het 'Luxemburgse' geweld van Prijzenslag, Rad van Fortuin, Goede Tijden Slechte Tijden, Spijkerhoek enzovoort. Gezamenlijk moeten zij de kostwinner wor den voor heel Hilversum. Dat moet het bedrijfsleven ertoe verleiden weer veel meer commercials via Nederland 2 en dus via de STER op de kij kers af te sturen. De adverteerders worden voorts gepaaid met de belofte dat de programma's op Neder land 2 straks ook, net als die van RTL4, onderbroken mo gen worden voor het vertonen van reclamespotjes. Bovendien wordt de totale reclametijd op Nederland 2 opgevoerd tot het Europese maximum: 15 pro cent van het totale program ma-aanbod. Door dit alles zal Hilversum de komende jaren geen verlies lijden doch zelfs een bescheiden winstje maken, voorspelt NOS-voorzitter Max de Jong. Kristallen bol Zijn kristallen bol moet wel van een heel bijzondere kwali teit zijn. Want waarop is zijn optimisme gebaseerd? Op de verwachting dat Nederland 2 een allesoverheersend 'pret- net' zal worden. Is dat terecht? Gedeeltelijk wel. Aan de TROS zal 't zeker niet liggen. Die heeft met Medisch Cen trum West, Op Goed Geluk en Love Letters bewezen dat zij weet hoe ze kijkers moet trek ken. Veronica is echter een heel ander verhaal. Die omroep heeft wel veel leden maar re latief weinig kijkers. Zelden dringt een programma van de VOO door tot de Top-25. Zelfs Mare Klein Essink (dokter Jan van der Wouden) slaagt er met zijn 100.000 gulden-quiz niet in de massa bij RTL4 weg te lok ken. Zeker niet nu het 'Lu xemburgse' station op donder dagavond Eén van de Acht uitzendt met als presentator Jos Brink. Dat programma is weliswaar een chaotisch af treksel van wat eens een top per van Mies Bouwman was, maar dat maakt de meeste kij kers niet uit. De verleiding om met één vingerbeweging pu bliekslieveling Jos Brink in de huiskamer te halen is kenne lijk stukken groter dan de lust een dokterende acteur zonder witte jas te zien. De concurrentie voor Neder land 2 komt echter niet alleen uit Luxemburg. Niemand ge looft dat de VARA zich zal houden aan de opzet om sa men met NOS en VPRO van Nederland 3 een 'kwaliteits- net' te gaan maken. Voorzitter Marcel van Dam is apetrots dat hij de VARA heeft omge toverd in de populairste om roep van Hilversum. Hij zal vast en zeker doorgaan met het uitzenden van Lingo, Zeg 'ns Aa, Flying Doctors, Sonja op Zaterdag en dergelijke. Wat moet Veronica daar tegenover zetten? Spoedig na de invoering ervan zal blijken dat het plan van Max de Jong een doodgeboren kindje is. Het zal niets kunnen veranderen aan het feit dat RTL4, vooral dankzij de pro gramma's van producer Joop van den Ende, zo'n veertig procent van de Nederlandse kijkersmarkt heeft veroverd en dus een navenante hoeveel heid reclamezendtijd verkoopt. Extra triest voor de publieke omroepen is dat zij de schuld zullen krijgen van het fiasco. Hedy D'Ancona en de Tweede Kamer zullen weer schande spreken van de 'onwil' van de omroepen om samen te wer ken. En bijna niemand zal zich nog herinneren dat politiek Den Haag zélf Hilversum de das heeft omgedaan. De PvdA, de partij van Hedy D'Ancona, mag zich dat ver wijt als eerste aantrekken. Waarom verklaarden de soci aal-democraten, die decennia lang de kampioen waren ge weest van de publieke omroep (lees: de VARA), zich in 1989 plotseling voor het toelaten van een commercieel station? Omdat zij de kiezers, die dage lijks in de krant lazen dat wel dra gratis de programma's van Veronique en TV10 op de buis te zien zouden zijn, niet voor het hoofd wilden stoten. Maar door die geestelijke om mezwaai heeft de PvdA mede als wegbereider gefungeerd voor het zogenaamde buiten landse tv-station Veronique (RTL4), dat zich opmaakte voor een aanslag op de publie ke omroepen. Dan is het wat vreemd om vervolgens, als die coup slaagt, de slachtoffers daarvan de schuld te geven. Ook het CDA, beschermheer van KRO en NCRV, heeft bo ter op het hoofd. Het was de christen-democraat Elco Brinkman die als minister van WVC de macht van de politiek over de omroep grotendeels overhevelde naar het Commis sariaat voor de Media. Daar mee stelde hij de VVD'er Aart Geurtsen, voorzitter van het Commissariaat en een vurig pleitbezorger van commerciële omroep, in de gelegenheid Ve ronique de Nederlandse grens over te smokkelen. TV10 moest het loodje leggen, omdat Geurtsen graag de schijn van objectiviteit wilde ophouden. Het station van Joop van den Ende werd niet buitenlands genoeg bevonden om zijn pro gramma's in Nederland te mo gen uitzenden. Nog steeds roepen CDA en PvdA dat de publieke omroep van onschatbare, culturele waarde is. Maar tegelijk zijn zij verantwoordelijk voor de op stapel staande wetswijziging, waarbij ook nog eens binnen landse commerciële omroep wordt toegestaan. Minister D'Ancona alsmede de kamer leden Marten Beinema (CDA) en Jeltje van Nieuwenhoven (PvdA) worden niet moe TROS en Veronica aan te moedigen op de commerciële toer te gaan. „Begin voor je zelf! Dat heb je toch altijd ge wild?", roepen zij de beide voormalige etherpiraten toe. Vooral de TROS aarzelt; zij durft de concurrentie met RTL4 (dat aan geen enkele re gel gebonden is) eigenlijk niet aan. Maar wat nu, als de direc teuren Wolzak en Den Daas over hun aarzelingen heen stappen? Wie gaat er dèn de kost verdienen voor de op Ne derland 1 en 3 achterblijvende publieke omroepen? Ach, zegt men in Den Haag, als alles mis loopt kunnen we het kijkgeld altijd nog verhogen. RIK IN 'T HOUT (De auteur is chef van de par lementaire redactie) De uitslag van de vorige week gehouden Staten verkiezingen heeft heel wat losgemaakt. Met name de historische ne derlaag van de Partij van de Arbeid en de spectacu laire winst van D66, een ondogmatische partij bij uitstek, vormen voorlopig nog wel enige tijd stof tot discussie en beraad. Ook de winst van de helaas nog altijd op landelijk niveau gescheiden optrekkende pro testant-christelijke partijen SGP, GPV en RPF is niet on opgemerkt gebleven. Een groei van 25 procent in staten- zetels en een extra zetel in de Senaat (van drie naar vier) is het vermelden waard. In CDA-kring krabt men er zich blijkbaar over deze uit komst achter de oren. Er is meer bezinning en waar moge lijk nadrukkelijker profilering als christelijke partij aange kondigd. Een verheugende zaak. In de komende periode zijn er mogelijkheden te over om daaraan handen en voeten te geven, als de Kamer discus sieert over de uitwerking van de abortus-wetgeving en de onlangs ingediende wet Gelij ke Behandeling. Het een en ander kan er toe leiden, dat de tegenstellingen in de coalitie om meer dan één reden worden verscherpt. De Partij van de Arbeid heeft im mers aangekondigd zich na drukkelijker op voor socialis ten aangelegen beleidsterrei nen te laten gelden en het CDA wil aanscherping van het beleid met betrekking tot ethisch geladen zaken als abortus-provocatus, euthanasie en de wet gelijke behandeling. Fractievoorzitter Thijs Wöltgens arriveert in Amsterdam om achter gesloten deuren het debacle van de PvdA te bespreken. Hoe het zij, na de Statenver kiezingen zit de Partij van de Arbeid met veruit de grootste kater. Niet alleen vanwege de forse nederlaag en alles wat daar uit voortvloeit, maar wel licht nog meer omdat duidelijk is aangetoond dat de socialis ten een identiteitscrisis door maken. Een verschijnsel, dat vaardige inkomensverdeling, zich overigens niet alleen in gelijke rechten voor iedereen Nederland voordoet. en meer van dat soort zaken. Zelfs het met zoveel pijn en Het is duidelijk geworden dat moeite in stand houden van de de potentiële PvdA-kiezers koppeling tussen lonen en uit- niet meer vooruit te branden keringen blijkt niet tot de ver zijn met de voor socialisten ge- beelding te spreken, laat staan ëigende strijdpunten als recht- het paradepaardje van de soci- FOTO: ANP alisten: de Sociale Vernieu wing. Daarnaast treft een volkspar tij, als de PvdA nu eenmaal is, als eerste de groeiende aversie tegen het politiek gebeuren in Den Haag. Voor de man in de straat is er nauwelijks verschil in beleid te constateren tussen CDA en VVD enerzijds en CDA en PvdA anderzijds. Ze ker niet, nu er bij de socialis ten na de bevlogenheid van de iaren zeventig een gezonde brok realisme is doorgebroken. Niet maakbaar De samenleving blijkt niet maakbaar en dat was nu juist iets wat de PvdA-achterban decennia lang is voorgehou den. Met socialisten aan het bewind zou voor elk probleem wel een oplossing gevonden kunnen worden en nog wel met een handomdraai. De nuchtere realiteit is anders en dat valt zwaar tegen. Boven dien groeit er een steeds grote re kloof tussen enerzijds de man in de straat en anderzijds de intellligentia in partijtop en fractie. Het spraakgebruik is niet meer afgestemd op wat in brede lagen van de bevolking 'bon ton' is. Velen, die van harte de socialistische princi pes zijn toegedaan, herkennen zich niet meer in de mensen die hen vertegenwoordigen. Vervreemding en onverschil ligheid slaan dan toe. Het zal bepaald niet eenvoudig zijn om dat gat te dichten. Het vraagt als het ware om een cultuuromslag, terwijl boven dien op het punt van inkomen en arbeidsvoorwaarden voor de niet-ingewijden de strijd eerder wordt gestreden door de vakbeweging, dan door de politici in Den Haag. Ander aspect Het zou me trouwens niets verbazen als er ook nog een ander aspect is dat de PvdA zwaar wordt aangerekend. Vo rig jaar is de gehele fractie van de PvdA in de Tweede Kamer inclusief de dissidenten Moor en De Visser akkoord gegaan met een buitensporige verhoging van de' toch al niet geringe vergoedingen die Ka merleden krijgen. Er mogen dan allerlei redenen voor die verhoging te geven zijn, maar aan hen die het niet zo breed hebben en voor wie de PvdA zegt te willen opkomen, is dat nauwelijks uit te leggen. De nederlaag van de PvdA lijkt mij meer dan een incident en het is wellicht voor iedereen goed als er voorlopig geen nieuwe verkiezingen komen. Het staat echter allerminst vast, dat de kiezer pas weer in het voorjaar 1994 weer voor het eerst naar de stembus moet.' De spanningen in de coalitie konden weieens veel eerder tot een breuk lijden, zo dat de kiezer weer in het ge weer moet komen om het be stuur van ons land een nieuwe impuls te geven. MEINDERT LEERLING Zelfmoord Als met het boek „Je verdriet voorbij" van prof. Diekstra veel mensen van zelfmoord weerhouden kunnen worden, is dat natuurlijk geweldig. Ge lukkig ziet de auteur het ook niet als een „perfecte oplos sing" en biedt hij werkelijk een helpende hand bij dit zo veel voorkomend probleem. Wat mii enigszins verbaast is echter dat de naam Jozef Ru- lof in dit verband nooit wordt genoemd, want deze buitenge wone schrijver heeft zich diep gaand met zelfmoord bezigge houden. Ik durf te beweren dat wie zijn boeken heeft gele zen en op zich heeft laten in werken, een heel andere kijk krijgt op vragen over de zin van het leven en het leven na de dood. Je denkt dan beslist niet meer van de problemen af te zijn door er een eind aan te maken. Zij oeuvre is veelom vattend en het verwondert mij dat er ook in deze krant nooit gewag van hem wordt ge maakt, want hij heeft lange tijd in Den Haag gewoond en vele openbare lezingen gege ven, tot zijn overlijden in 1952. Vooral in zijn boek „Kringloop der Ziel" komt zelfmoord uit gebreid ter sprake, maar ook in zijn andere werken komt het thema geregeld terug. L.van der Mark, LEIDEN. Verkiezingen en PvdA De Statenverkiezingen van 1991 waren voor de PvdA een grote teleurstelling door stem verlies. Over de oorzaak wordt veel gepraat. Bekende politici en professorale deskundigen kwamen in de uitzending van Capitool op 10 maart bijeen maar naar eigen zeggen leverde hun gesprek geen doeltreffend resultaat op. De geschiedenis leert dat de grote nood bij de arbeidersklasse in de vorige eeuw door sociale wetgeving werd verbeterd en veel zorgen konden worden verlicht. Nederland werd op den duur een model 'wel vaartsstaat'. Vele strijders van het eerste uur zijn nu vergrijsd en vergrijzing van de bevol king is een van de oorzaken, waardoor stemgerechtigden zijn thuis gebleven. Verzet te gen de vijand bracht tijdens de Tweede Wereldoorlog de Ne derlanders bijeen en bij de he roprichting van de politieke partijen werden namen geko- n, waaruit wederzijdse toe nadering blijkt. De scherpe kantjes van progressiviteit verdwenen wat. Burgerlijke voldaanheid kenmerkte wel dra de politiek. De kerkelijke 'vernieuwing' in de jaren zes tig maakte van toenadering een soort verbroedering. De 'kameraad' werd 'broeder', strijden in collectief verband heette nu strijden in 'solidari teit'. Zowel bij rechts als bij links verdween de oude strijd baarheid naar de uithoeken van de politieke partijen. In het huidig kabinet Lubbers III kunnen rechts en links goed met elkaar overweg en de uit slag van de verkiezingen is geen reden om deze samen werking te verbreken. Tijdens genoemde uitzending van Ca pitool bleek weer eens over duidelijk, dat deze naam herinnerend aan het staatkun dig centrum in Washington DC veel te hoog gegrepen is, omdat veel kijkers teleurge steld worden door pijnlijk ge mis van fundamentele achter grond-informatie. Achtergron den zijn in dit geval de ver grijzing, de voldaanheid, de verbroedering tussen rechts en links en deze woorden kwa men in de hele Capitool-uit- zending niet ter sprake, ook niet van professorale kant. Dr. W. J. A. Visser, 'S-GRAVENHAGE. CDA-Senatoren Het lijkt mij goed na de ver kiezingen voor Prov. Staten, even terug te komen op het artikel „Oud-bewindslieden staan in rij voor de nieuwe Se naat" in de krant van 9 febru ari jl. In dit artikel (afkomstig van het ANP. red.) word ik vermeld als oud-voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Boeren en Tuinders Bond. U moest toch beter weten. De KNBTB is nog steeds Katho liek en gaat daar prat op. Schrijft u toch asjeblieft nooit meer „Koninklijke"! Voorts stond in het artikel dat 17 senatoren zich niet herkies baar hebben gesteld. Dit is niet juist. In elk geval heb ik mij wel herkiesbaar gesteld, maar ik ben door het Dagelijks Be stuur van het CDA zeer tot mijn ongenoegen niet op de lijst geplaatst, omdat het Dage lijks Bestuur vindt dat ik al lang genoeg negen jaar lid van de Eerste Kamer ben geweest en plaats moet maken voor anderen in verband met „doorstroming". Dit geldt ook voor enkele anderen. In dit verband is het niet juist dat de heer Kruisinga „er de brui aangeeft". Drs. J.J. Schouten, VOORHOUT De veilige autogordel, door sommige automobilisten ook als onveilig ervaren. Acht Mei Het is boeiend om in de krant van zaterdag 9 maart jl. het profiel van de gemiddelde Acht-Meikatholiek te lezen en op zijn waarde te schatten. Pijnlijk blijft de ook in het ar tikel aangeduide scheiding tus sen de Acht-Mei- en de gemid delde katholiek. Bovendien schijnt het in politiek opzicht ook niet meer van belang te zijn of je gelovig bent of niet. Wat mij dwars zit in het arti kel is dat men stelt dat de Acht-Meikatholiek geloviger zou zijn en minder geseculari seerd dan de doorsnee katho liek. Wie maakt uit wat gelo vig is? Alleen God zal kunnen doorzien wat mensen van bin nenuit bezighoudt. Voor de goede orde en duidelijkheid lijkt mij, dat er geen scheiding gemaakt dient te worden tus- sen groeperingen van katho lieken. Men is rooms-katho- liek of niet. Als men zegt: ik ben katholiek dan dient men de daarbij behorende hiërar chieke spelregels in ere te houden. Dat wil zeggen dat de gewiide ambtsdragers, paus, bisschoppen, priesters en dia kens in hun posities bevestigd en bemoedigd behoren te wor den. Juist de steun van de le ken hebben ze hard nodig. J.H.M. Biesjot LEIDERDORP Henoch Genesis 5-22: „Henoch ging vertrouwelijk om met God" en is ons als voorbeeld gegeven. Kerkleiders om hem in de nog niet. Ook geen besnijdenis of joodse wet. Zelfs waren er nog geen tien gebo den. Alleen Henoch, ons voor beeld, die Gods vriend was. Het denken aan Henoch geeft mij meer vreugde dan het denken aan een (aartsbis schop, kardinaal of een „geldig fewijde priester" het gouden alf van de 'kerkleiders'. Schillebeecx spreekt van voor gangers in de gemeente van Jezus Christus. Een voorgan ger die weer tussen de mensen ging zitten als zijn diensten niet meer nodig waren. Zo was het vroeger in de jonge kerk. Ik kreeg er een beetje heim wee van. D. v. Fessem, DEN HAAG. Discriminatie Wij autobestuurders worden gediscrimineerd. Nu er minder bekeuringen voor rijden onder invloed worden uitgeschreven, wil minister Maij-Weggen onze rijbewijzen maar laten af nemen als we verkeersover tredingen begaan. Ze heeft daarvoor steun gezocht bij de sterke arm, minister Hirsch- Ballin van justitie. In plaats van erop te laten letten of ie mand zijn gordel in de auto wel om heeft, zou er volgens mij beter gelet moeten worden op het vandalisme in bijvoor beeld de supporterstreinen. Laat iedereen toch vrij in ons over-gesocialiseerde land. Jo- landa Venema zat in een psy chiatrische inrichting vastge bonden op een stoel en heel Nederland sprak er schande van. Wij autorijders moeten vastgeklonken zitten, wat je gezien het gebrek aan bewe gingsvrijheid om naar de zoge naamde dode hoeken te kijken beslist geen veilig rijden kunt noemen. De wegen zijn hier en daar zo versmald dat je bijna niet eens meer kunt rij den. Zo zorgen stilstaande au to's voor opzettelijke milieu vervuiling. Zelfs op zondag morgen staan de stoplichten dikwijls op rood, hoewel er dan bijna geen tegenverkeer is. Ik hoop op een betere tijd voor ons autorijders. J.M. Laaper, DEN HAAG. gen i ;aNï r 1 -ogn I 1 val d,k n het l ielin) Hoewel 1991 nog maar nei( dt v dreef is, staat voor mij nu i F z'e vast wie in december tot politicus van het jaar moei worden gekozen. Zonder et spoor van twijfel na te latei trekt de betreffende naam, dagen zegevierend door m'r, hersens: Rel us ter Beek, minister van defensie. en volkomen terecht. U v het nog niet? Geen nood, J maar rustig verder. Aan hei slot zult u wel anders piepa Relus is een magistraal politicus. PvdA-ministers hebben na de voor hun p zo rampzalig verlopen statenverkiezingen van velt kanten het verwijt toegeworpen gekregen dat te ver van de kiezers afsta, Dat geldt echter niet voor besnorde Coevordenaar. Ah geen andere collega houdt h egV( rekening met de in het volk levende gevoelens en doet alle mogelijke moeite het iedere burger naar de zin Ieee maken. Neem nu de Defensienota, SeC ndt d igen Kge hij vorige week publiceerde, erg; Al jarenlang wijzen qc onderzoeken uit dat de meerderheid van de Nederlandse bevolking vind: dat er best het een en anderfr* aJ het leger kan worden bezuinigd. Geen enkele minister van defensie heelt daar ooit gehoor aan gegeveinse Onze krijgsmacht was heilig. 'Je[ Zo niet voor Relus. In zijn tienjarenplan stelt hij voor ruim zes miljard op z'n begroting te snoeien en het defensie-apparaat van 130.00, i werknemers met maar liefst 40.000 personen in te krimpti Dat is nog eens regeren! Denk nu niet dat deze beslissing voor Relus een fluitje van een cent was. Hel ging hem aan het hart, niet alleen figuurlijk maar ook letterlijk, dat hij de Holland: OSI niet zijn als hij daar geen oplossing voor vond. Op zijn ziekbed ging hem een licht en niet zo'n kleintje ook. Eureka! Daar zou krijgsha Nederland van opkijken! Veertien dagen geleden, toen J Relus voor het eerst sinds tm maanden weer een kabinetsvergadering bijwoonde, ontvouwde hij ty i doek voor het bloeden. „Collega's", sprak hij, „ik ta zeer erkentelijk voor de loyili steun die jullie geven aan j binnenkort te publiceren Defensienota. Zo hoort dat in een goede coalitie te gaan. Mijn dank is des te groter omdat ik weet dat sommigen onder ons (hij keek de CDA- ministers één voor één aan) enige moeite hebben met de n voorgestelde bezuinigingen. Z; beschouwen immers de Sovjetunie nog altijd als een vragen zich nota niet wat teveel van het goede behelst". Hans van den Broek stak z'n vinger op maar Lubbers schudde het hoofd en maakte een wegwuivend gebaar. „Ik besef ook", voer Relus voort, „dat wij straks in de samenleving niet alle handen voor de Defensienota op elkaar zullen krijgen. In militaire kringen en onder talen' van burgers die de oorlog nol hebben meegemaakt zal het gevoel wortel schieten dat Nederland na uitvoering van onze plannen ten dode opgeschreven is. Ze hebben ongelijk, maar daar gaat het nu niet om. Wat ik wil, is hel gevoel van onrust bij deze mensen zoveel mogelijk wegnemen. Zij moeten op enigerlei wijze compensatie geboden krijgen, waardoor hun leed wat wordt verzacht Daartoe leg ik het volgende voorstel op tafel". De ministers keken elkaar vragend aan. Wat zou Relus nu weer hebbenDe spreker kuchte even en woelde met z'n vingers door z'n snor. „Ik stel voor dat we, bij wijze van tegenprestatie voor al die militairen die hun uniform u moeten trekken, Prins Bernhard zijn uniform weer laten aantrekken!". Relus deed z'n armen over elkaar en keek zwijgend maar met een triomfantelijke blik de tafel rond. Het gebeurt zelden dat er in de ministerraad wordt geapplaudisseerd, maar gingen de handen oorverdovend op elkaar. „Dit is geniaal!", riep Lubbers boven het geklap uit. Het was de eerste keer dat hij een ander dan zichzelf een den stiekem: Eigenlijk heeft Ruud gelijk. Misschien word ik ooit nog wel eens politicus van hel

Leidse Courant | 1991 | | pagina 8