erendumoorlog in slotfase rORBATSJOV DOET BEROEP OP STEMMENDE BEVOLKING [inister Baker loopt na autopech Israël wil met meer Arabische landen tegelijk in bespreking Franse docent ontmaskerd als kampbeul Vietminh Moskou handelt uit eer voor 'marionet' Honecker paIuITENLAND EcidócSoiruMit ZATERDAG 16 MAART 1991 PAGINA 7 Eredoctoraat voor tfos van Kemenade jjtUSSEL De vroegere minister van on twijs Jos van Kemenade heeft gisteren u de rijksuniversiteit van Gent een ere- toraat in de psychologische en pedagogi- wetenschappen ontvangen. Hij kreeg eredoctoraat vanwege zijn verdiensten bet gebied van de algemene en vergelij- ide onderwijskunde. De 54-jarige Van inenade, nu burgemeester van Eindho- i, vervult nog altijd een leeropdracht aan ^Nederlandse Open Universiteit. In België leeft hij nog steeds bekendheid als de Ne- ferlandse minister die voor talrijke onder- ijsvernieuwingen zorgde, et van Kemenade ontvingen vrijdag in ent nog vijf andere wetenschappers een «doctoraat. George Bush lijkt zich prima te vermaken op Bermuda. De Amerikaanse president gooit een hengel uit samen met zijn gastheer, premier John Swan. Vandaag treft Bush de Britse premier John Major tijdens de Bermuda-top. Rijkswachters gegijzeld BRUSSEL Drie Belgische rijkswach ters hebben gisteren enkele benauwde uren doorgemaakt nadat zij in het West- vlaamse leper door twee jongemannen werden gegijzeld. De rijkswachters hiel den de twee op straat aan om hun identi teit te controleren. Een van hen trok toen een wapen en vuurde vijf kogels af, waardoor een rijkswachter een schamp schot opliep. Daarna werden de drie agenten in hun wagen meegenomen, die onderweg naar Frankrijk werd ingewis seld voor een Mercedes. Vlak bij de grens werden twee gijzelaars vrijgelaten. In het Noordfranse Lille werd ae derde rijkswachter uit de auto gegooid. Daarbij werd hij in de rug geschoten. De man ligt ernstig maar niet levensgevaarlijk gewond in een plaatselijk ziekenhuis. De daders zijn Bangladesh gaf kwart hulp uit DHAKA De regering van de afgezette Eenga- lese president Hussain Muhammad Ershad heeft slechts een kwart van de ongeveer 12,5 miljard gulden die ze ontving aan hulp uit het buitenland uitgegeven. In Bangladesh gebruikte de regering nog eens twaalf procent van het geld voor afbetaling van goederen en om deskun digen en bestuurders om te kopen. Surinaams Front werkt samen met vakbondspartij PARAMARIBO Het Front voor Demo cratie en Ontwikkeling gaat de verkiezin gen in met de Surinaamse Partij van de Arbeid (SPA), een aan de vakbeweging gelieerde partij. Volgens Jagernath Lach- mon, een van de Frontleiders, hebben de twee nog geen detailafspraken gemaakt maar hun samenwerking is „honderd pro cent zeker". Lachmon zegt dat de Front partijen enkele zetels aan de SPA ter be schikking zouden stellen. „In deze verkie zingsstrijd gaat het echter niet zo zeer om zetels als wel om durf", aldus Lachmon. t gesprek in Moskou tussen Sovjetpresident Gorbatsjov (links) en de Amerikaanse minister Ba- r (rechts) is allervriendelijkst van aard. FOTO: epa MOSKOU De Amerikaanse jninister van buitenlandse za- James Baker, heeft het ïatste deel van zijn tocht naar Sovjetministerie van bui tenlandse zaken lopend afleggen, omdat zijn li- nousine het had begeven. De auto was voor de duur van zijn driedaagse bezoek aan Moskou aan Baker uitgeleend door de Amerikaanse ambassadeur Jack - Matlock. Sovjetminister van buitenlandse zaken Alexander Bessmertnych bood Baker naderhand voor de grap een ZIL-limousine aan een zeer luxe auto waarin uitslui tend hoge Sovjetfunctionaris sen zich verplaatsen. „We ge ven hem een ZIL", zo zei Bess mertnych. „Misschien omdat er zo weinig van zijn kunnen we ze allemaal onderhouden". MOSKOU In een bij zonder gematigd en keu rig slotoffensief heeft Sov jetpresident Gorbatsjov de bevolking via het hoofd journaal van de Sovjette levisie opgeroepen mor gen toch vooral voor het behoud van de Unie te stemmen. Gorbatsjov onthield zich van kritiek op de Russische leider Jeltsin, die enkele uren tevo ren via de radio had opgeroe pen tegen de Unie te stemmen. Het Kremlin lijkt zijn lesje te hebben geleerd, nadat vorige aanvallen op Gorbatsjovs aartsrivaal Jeltsin een ave rechts effect bleken te hebben: diens populariteit groeide er alleen maar door. Gorbatsjov negeerde in zijn toespraak de vraag die de- republiek Rus land heeft toegevoegd: wilt U rechtstreekse presidentsver kiezingen voor de Russische federatie? Gorbatsjov liet er geen twijfel over bestaan dat de uitslag van het referendum van beslissend belang zal zijn voor het leven en welzijn van de bevolking. Hier is de vraag gerechtvaar digd, waarom de president een referendum heeft gelast als een van de twee antwoorden het land in het verderf kan storten. 'Stem zondag nee', luidde de boodschap van de Russische leider Jeltsin aan de bevolking van zijn republiek. In zijn slotactie in de propa gandacampagne rond het refe rendum riep Jeltsin de men sen op tegen het behoud van de Unie te stemmen om zo Gorbatsjov te laten voelen dat diens politiek niet langer ac ceptabel is. Tot grote ergernis van de Bal- tische leiders is in hun gebied al met het referendum een aanvang gemaakt. Mensen die willen stemmen, kunnen dat doen in stemlokalen op mili taire bases. De Litouwse leider Landsbergis heeft gewaar schuwd dat er bij deze gang van zaken grote kans is op fraude en dat de uitslag van Gorbatsjovs officiële referen dum daarom bij voorbaat waardeloos is. In de Roemeense Sovjet-repu bliek Moldova hebben jonge nationalisten gisteren een stemlokaal aan gruzelementen geslagen en klappen uitge deeld aan het aanwezige pu bliek in hun protestactie tegen het door Moskou opgedrongen referendum. Het Sovjetleger heeft al laten weten morgen massaal aan de stemming mee te doen. Zo'n 90 procent van de officieren zal zich naar verluidt uitspreken voor het behoud van de unie, wat alvast neerkomt op 63.000 stemmen voor Gorbatsjov. Eigenlijk staat van te voren vast dat Gorbatsjov een meer derheid gaat krijgen voor het behoud van de Unie. Zijn poli tieke tegenstanders voeren aan dat hij die uitslag zal uit leggen als een vertrouwensvo tum voor zijn politiek in het algemeen. Overdadig Een model toont tijdens de herfst- en wintershow van Karl Lagerfeld een korte jurk met ronde nek In zwart en zilver en overdadig gedecoreerd met rechthoekige figuren. Eronder zit een plastic overall. foto: ap Israël koopt geen Patriots van Nederland JERUZALEM Ofschoon Is raël over onvoldoende Patriots beschikt, heeft minister Arens geen verzoek gedaan om de Nederlandse Patriots in zijn land aan te kopen. De Neder landse Patriot-eenheid die tij- 'dens de Golfoorlog in Israël werd gestationeerd, komt bin- enkele weken „naar zo heeft minister Ter Beek van defensie gisteren in Jeruzalem bekendgemaakt. De Israëlische minister van de fensie, Moshe Arens, heeft zijn Nederlandse ambtgenoot Ter laten weten dat er geen reële dreiging voor Scud-aan- vallen meer bestaat. Süssmuth overleeft dienstwagen-affaire BONN De voorzitster van de Duitse bondsdag, Rita SuSs- muth, kan voorlopig opgelucht ademhalen. De begrotingscom missie van het bondsdagbe- stuur had een onderzoek inge steld naar het gebruik van een dienstwagen door de echtge noot van de 'Frau Bundestag- spraSidentin'. Mits men de voorschriften 'ruim' interpre teert konden de commissiele den geen overtredingen op de voorschriften vaststellen. Daarmee lijkt de voorzitster van de bondsdag de zogenaam de 'dienstwagenaffaire' over leefd te hebben. De leden van de Bondsdagcommissie ver klaarden wel dat de richtlijnen voor het gebruik van dienst wagens herzien moeten wor den. BONN Israël is bereid vredesonderhandelingen te voeren met een aantal Arabische landen tegelijk en dringt niet meer aan op afzonderlijke bespre kingen, zo zegt minister van buitenlandse zaken David Levy in het Duitse blad Frankfurter Rund schau van vandaag. PLO-leider Yasser Arafat heeft verklaard dat de „enige oplossing" voor het Palestijnse vraagstuk een onafhankelijke Palestijnse staat kan zijn met Jeruzalem als hoofdstad. On geveer 30.000 Palestijnen uit de bezette gebieden mogen met ingang van volgende week weer naar hun werk in Tel Aviv en Haifa. De steden werden uitgeroepen tot verbo den gebied voor de Palestijnen uit de Gazastrook en de West oever direct na het begin van de Golfoorlog op 17 januari. De Amerikaanse troepen in Zuid-Irak worden steeds ver plaatst om „onze aanwezigheid te demonstreren". Generaal Collin Powell waarschuwde hiermee tegen speculaties over mogelijke militaire operaties van de geallieerde troepen in Irak. „Zoek er niets achter. De demarcatielijn die twee weken geleden is vastgesteld is nog intact", aldus de voorzitter van de gezamenlijke chef van sta ven. Powell reageerde met zijn uitspraken op een artikel in de Los Angeles Times. Hierin werd gemeld dat de Ameri kaanse troepen vijftig kilome ter dieper in Irak zouden zijn opgerukt. Sovjetpresident Michail Gor batsjov heeft gisteren duidelijk gemaakt dat de Iraakse presi dent Saddam Husayn bij zijn strijd tegen opstandige bewe gingen niet hoeft te rekenen op steun van de Sovjetunie. „Laat de Iraakse bevolking dat zelf maar uitzoeken", zei Gorbatsjov voorafgaand. De Iraakse leider heeft zijn oor logsmachine grotendeels met Sovjethulp opgebouwd, maar toen hij Kuwayt binnenviel keerde de Sovjet-regering zich tegen hem en leende zij diplo matieke steun aan de coalitie die Irak de 'oorlog verklaarde. De Iraakse ambassade in Ma drid heeft tijdens de Golfoor log wapens ontvangen die aan terroristische groepen moesten worden uitgereikt. Dat heeft de Iraakse ambassadeur die in De Israëlische minister van buitenlandse zaken, David Levy, re- gaeert geëmotioneerd op zijn bezoek aan het voormalige con centratiekamp Buchenwald. foto-, epa Spanje politiek asiel heeft ge vraagd, verklaard tegenover de Spaanse politie, zo meldde het Spaanse dagblad ABC. Terroristen die in 1983 bom- Staten en Frankrijk in Ku wayt hopen op kwijtschelding van hun straffen wegens hun aandeel in het verzet tegen de Iraakse bezetter. Een Kuwayt- se verzetsleider die zich Abu Mohammed noemt, zei giste ren: „Kuwayt is deze zoge naamde schuldigen veel schul dig". Saudi-Arabië vindt dat Irak een tiende van zijn olie-in komsten in de toekomst moet afstaan aan Kuwayt. Het voor stel zou inmiddels worden be sproken binnen de anti-Irak- coalitie, zo meldt het Franse dagblad Le Monde vandaag. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De dramati sche confrontatie had een paar weken geleden plaats in de Franse Senaat. Tij dens een conferentie over de Frans-Vietnamese be trekkingen neemt een an dere spreker ongevraagd het woord wanneer we tenschappelijk hoofdme dewerker Georges Bouda- rel aan zijn lezing wil be ginnen. Hij richt zich tot de expert en vraagt: „Was u in Indochina tussen 1950 en 1954? Bent u gedeserteerd om u aan te slui ten bij de Vietminh? Diende u in kamp 122?" De toehoorders zijn met stomheid geslagen. De vragensteller, Jean-Jacques Beucler ex-staatssecretaris van oud-strijders en krijgsge vangene van de communisti sche onafhankelijkheidsbewe ging Vietminh eist een ant woord. Dat komt in de vorm van een hakkelende uiteenzet ting. Georges Boudarel was in derdaad 'politiek-commissaris' in gevangenenkamp 113, waar twee op de drie Franse gevan genen niet levend uitkwamen. Omgeven met veel emoties is de affaire Boudarel uit de schaduw van de Golfoorlog gebarsten. De rechtse krant Le Figaro en de linkse Humanité zijn in een hevige polemiek verwikkeld over de houding van een, destijds, jonge leraar Frans in Hanoi, die met de vij and heulde. Terwijl een groep linkse academici een solidari- teitspetitie heeft ondertekend, eist een rechtse oppositieleider onmiddellijk ontslag. Overle venden van wat achteraf niet kamp 122, maar kamp 113 bleek eisen „net als voor Klaus Barbie" een proces wegens misdaden tegen de mensheid. Volgens hen valt Boudarel niet onder de collectieve am nestie van na de koloniale oor logen. De rel rond overloper Bouda rel is de posthume wraak van een oud-gevangene. Op zijn sterfbed vroeg deze in 1986 aan zijn strijdmakker Beucler na te gaan of de eminente Vietnam-specialist aan de uni versiteit van Jussieu dezelfde was als de folteraar van kamp 122. Vijf jaar later, in de Se naat, wordt dé beul met zijn verleden geconfronteerd. Na lang zwijgen gaf Boudarel gisterochtend een exclusief in terview aan het radiostation Europe 1. Ja, als overtuigd communist had hij de zijde van de Vietminh gekozen. Nee, hij was niet gedeserteerd „omdat Frankrijk nooit de oorlog aan Vietnam had ver klaard". „Ik heb de leiding ge had over kamp 113, maar ik hqb niemand aangeraakt. Mijn taak was de morele heropvoe ding van de Franse krijgsge vangenen", aldus Boudarel. In dat kader verplichtte hij uitge mergelde en zieke gevangenen de marxistische dogma's van dat moment in het hoofd te stampen en propagandistische brieven naar hun familie te schrijven. Rode Kruis-voedsel- pakketten verdeelde hij even eens onder Vietminh-kamera- den, die „net zo hongerig wa ren als de gevangenen". In zijn functie van commissa ris beschikte Boudarel wie vrijgelaten kon worden en wie niet. Omdat een ei was gesto len in een Vietnamees dorp stuurde hij een gevangene te rug naar kamp 113. Boudarel erkent het drama. „Het was een heel andere tijd. Het zijn voor mij pijnlijke herinnerin gen. Maar ik acht me niet ver antwoordelijk voor degenen die zijn omgekomen. Ik heb destijds gekozen voor het Viet namese volk en tegen de kolo nisator. Ik denk dat het ach teraf positief is geweest voor de Frans-Vietnamese betrek kingen. Ik ben een slachtoffer van de revisionisten. Net als bij het nazisme proberen ze de koloniale geschiedenis te her schrijven en mij de schuld te geven". Na een verblijf in Hanoi en Praag, waar hij het communis me afzwoor, keerde de geam- nestieerde terug naar zijn va derland. Aan ae Parijse uni versiteit promoveerde hij op zijn specialiteit: Vietnam. On der de toenmalige rechtse re gering maakte niemand be zwaar tegen zijn aanstelling als universitair medewerker. Vol gens zijn studenten worden zijn colleges gekenmerkt door grote objectiviteit. Een voor malig- Vietminhgevangene is dat te veel. In een brief aan Le Figaro schrijft hij: „Zelfs als hij niet meer berecht kan wor den, zorg er voor, alstublieft, dat de mensen uit zijn buurt van stoep veranderen als ze hem tegenkomen". DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET MAXICAANSE AFGODSBEELD QN849 Voor een uitgebreid onderzoek in het onmetelijke ge bied van de Zuidpool is de „Vrijheid II" natuurlijk niet geschikt, maar dank zij de goede relaties, die Diaz onderhoudt met de Amerikaanse ambassade, gelukt het hem toestemming te krijgen om aan boord van het vliegkampschip „Metropolis" mee te va ren. Het vliegkampschip vertrekt echter pas over twee maanden en Rob stelt Diaz voor, om dan maar met de „Vrijheid II" zee te kiezen. De „Metropolis" zal de Falklandeilanden aandoen en daar kunnen ze dan aan boord gaan. De Mexicaan is enthousiast over dit plan en enkele dagen later aanvaarden zij de reis. Het weer houdt zich goed en Rob is blij de gezonde zeelucht weer te kunnen inademen. Skip is ook in zijn nopjes, want al dat gepraat van de baas bevalt hem niets. Diaz voelt zich direct thuis aan boord. Van de zeilkunst heeft hij wel geen verstand, maar Rob zal hem er wel Iets van leren. MOSKOU De brutale af voer van de voormalige Oost- duitse leider Honecker naar de Sovjet-Unie is een eerbewijs van de Sovjetleiders aan hun vroegere communistische ma rionet, zo heeft woordvoerder Tsjoerkin van buitenlandse za ken gisteren in Moskou indi rect toegegeven. Hij verklaarde dat het over brengen van Honecker inder daad een overtreding van de Sovjet-Duitse overeenkomst was waarin de terugtrekking van de Sovjettroepen van Duits grondgebied is geregeld. Dat gedeelte van het verdrag is echter nog niet door het Sovietparlement geratificeerd en het gaat hier dus om een technische overtreding, aldus Tsjoerkin, die verder zei dat Moskou had gehandeld uit 'humanitaire overwegingen' en erop vertrouwde dat Duits land niet te zwaar aan het in cident zou tillen. Tsjoerkin gaf verder te verstaan dat .Honec ker nooit zou worden uitgele verd. Honecker zou volgens militaire artsen in voormalig Oost-Duitsland last hebben van hart- en nierklachten. Bij de Russische bewering dat Ho necker zou zijn overgebracht om hem beter te kunnen ver plegen past de kanttekening dat Duitse ziekenhuizen tot de beste en Sovjetziekenhuizen tot de slechtste ter wereld be horen. Over de Duitse dreigementen, aan de vooravond van het be zoek van de Duitse minister van buitenlandse zaken Gen- scher aan Moskou, dat de ver beterde verstandhouding met de Sovjetunie nu weer op een laag pitje komt te staan, maakt Moskou zich ongetwijfeld niet al te ongerust. De Duitse dankbaarheid jegens Gorbats jov vanwege de Duitse hereni ging is nog lang niet weggeëbd en de nieuwe Sovjet-Duitse vriendschap kan best tegen een stootje. (ADVERTENTIE) VASTENAKTIE steunt jaarlijks ±450 kleinschalige sociale projekten in de Derde Wereld. GIRO 5850 te amersfoort. banknr. 70.70.70.147

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7