jast in wereld ten goede komen Fereldtelevisie a la CNN kan sjechische president Havel ian optimist tot bezorgde realist LANCEREN TUSSEN WAARHEID EN PROPAGANDA NU" ^ENLAND Ccidoc Sou-iant zaterdag ie maart 1991 pagina" 1 eldtelevisie k la CNN kan de rust in de wereld ten e komen. Dat betoogde NOS-hoofdredacteur Ge- van der Wulp gisteren in Wassenaar tijdens een loeting tussen het Koninklijk Huis en leden van Nederlands Genootschap van Hoofdredacteuren. 1/ onder zijn vrijwel volledige betoog. twee vragen die een «happelijk belang van lelden van bepaalde gege- f Welke deelbelangen of Wuele belangen kunnen worden geschaad? Die ragen weegt een journa- j het selecteren van j als het goed is jdurend tegen elkaar af. Irmale tijden wordt vrij heen aanvaard dat het de Wist is die de afweging althans in democrati- mden. Natuurlijk zal Jwel altijd pogen de jour- li ie beïnvloeden en te stu- lelangengroepen doen Jen ook autoriteiten. Die 1 vaak een beroep op imeen belang" of het belang". Nieuws- in, ook autoriteiten, ver- soms de waarheid, soms ze propaganda. Soms 1 ze ronduit. Journa- moeten daarvoor altijd iel iun hoede zijn. ove en gebeurt naar mijn neming in normale tijden igens zelden. Maar ook geldt: naarmate de belan- groter worden, zal men ,3' er geneigd zijn de waar- !n' geweld aan te doen; ter van dat grotere belang, uitzondering was er bij- jeeld in 1988, toen pre- Lubbers ontkende dat de zou worden afgeschaft; dagen later gebeurde het orlogstijd treden er plotse- nieuwe wetmatigheden De belangen worden dan groot. Het wordt een zaak winnen of verliezen, en ook van leven of dood. lanipuleren van informa- rordt dan een belangrijk iment in de handen van itoriteiten. lire autoriteiten komen laar voren, en gaan de in- latie doseren. Met twee lerken: it officiële argument: de mag niet weten waar bezig zijn, dan kunnen oorlog verliezen, en het brengt onze soldaten in ge vaar; de vijand moet worden misleid; - Maar er is ook het officieuze, niet uitgesproken argument: het moreel van de eigen troe pen moet hoog blijven. En de achterban (het volk dat men in feite in de militaire actie vertegenwoordigt) mag niet vervreemden van het doel van de militaire actie. Het publiek moet er achter blijven staan en daarom moeten al te ongunsti ge of onaangename berichten in elk geval voorlopig gefilterd worden. Kortom, men manipuleert de vijand, maar ook de eigen mensen. De belangen zijn zo groot, dat de waarheid het eer ste slachtoffer is geworden. Dat is overigens niets nieuws. Het schijnt in tijden van oor log altijd al het geval geweest te zijn. Maar met het toene men van de (vooral elektroni sche) communicatiemogelijk heden wordt het wel schrij nend duidelijk. Dat leidt dan tot een paradoxale situatie. 'Enerzijds wordt door de recht streekse satellietverbindingen en de live-tv-uitzendingen (van met name CNN) de in druk gevestigd dat de oorlog voor de kijker geen geheimen meer kent; we staan er im mers als het ware bij! We zit ten zelf op de briefings, we ho ren het luchtalarm, we zien de Scud vallen, we hebben als het ware zelf het gasmasker op. Maar anderzijds blijkt die vele gedetailleerde informatie die we krijgen maar een spelde- prik in het hele oorlogsgebied te zijn. We horen iets over de naald, maar van de hooiberg weten we niets. Totdat autori teiten weer belang denken te hebben bij het vrijgeven van een deel van de informatie, bijvoorbeeld toen het tot de Irakezen begon door te drin gen dat het voor het bespelen van de publieke wereldopinie eventjes beter was om te laten zien welke gevolgen de geal lieerde bombardementen voor de burgerbevolking hadden. De journalisten mochten even Hoofdredacteur Gerard van der Wulp van het NOS-journaal. FOTO: DIJKSTRA gens ook af te wegen of er bij publicatie overwegende belan- fen worden geschaad. 'erzijde: de media zijn in dat hele spel van oorlogsmanipu latie ook nog eens de kop van Jut. Als het fout gaat hebben de media het altijd gedaan en als het goed gaat deden de me dia trouwens ook altijd wel iets fout. Bijvoorbeeld: Twee keer, bij het begin van de oor log en bij het begin van de grondoorlog, kondigden de ge allieerde autoriteiten een informatiestop af. Maar tege lijk liet men optimistische ge luiden doorsijpelen naar de media, ongetwijfeld ook om de vijand te intimideren. De me dia brachten op basis daarvan positieve, soms zelfs euforische berichten, die daarna door de autoriteiten weer afgestraft werden. Nu moest immers de achterban weer niet te opti- opdraven, en hun 1 de wereld verspreiden zonder te weten of het beeld compleet was. De paradox is dus: we denken dat we veel meer dan vroeger het naadje van de kous weten, maar in werke lijkheid worden we meer ge manipuleerd dan ooit. Temidden van deze politieke krachten staat dan de journa list. Die moet zijn afweging maken. Zijn het feiten of is het propaganda? Wat is het belang van de bron? Is de gegeven in formatie alles wat er te vertel len is? Wie heeft er, bij tegen strijdige berichten, gelijk? Welke belangen schaad ik, bij het bekendmaken van bepaal de gegevens. Kortom: de media staan voor de taak de vaak verwarrende informatie zo goed en zo kwaad als dat gaat op z'n juistheid te wegen, en vervol- mistisch worden en heette het dan niet de militiaren, maar de journalisten waren veel te optimistisch geweest. Die hadden het gedaan. Zo was de vijand misleid, het ei gen publiek niet ai te optim- stisch gemaakt en de journalis tiek voor schut gezet. De inter nationale journalistiek stinkt er overigens keer op keer Terug naar de rol van de me dia. Op internationaal vlak gaat dat momenteel vooral over CNN. CNN heeft een be gin gemaakt met het creëren van een publiek platform voor de internationale diplomatie. Die rol is internationaal uniek en is nooit eerder vervuld. Nationaal hadden de media ei genlijk altijd al een platform- rol. De Nederlandse televisie en de landelijke kranten vor men een publiek platform voor de nationale politieke dis cussie. Bij kabinetscrisissen bijvoorbeeld, en bij kabinets formaties, zijn de landelijke media zeer regelmatig het po dium waarop politici elkaar en eikaars achterbannen toespre ken. Met die podium-functie vervullen de media ook een belangrijke maatschappelijke rol. Veel blijft daardoor bij grote groepen bespreekbaar, de scherpe kantjes gaan er gauw van af en het verband in de samenleving wordt ermee onderhouden. Op internationaal vlak heeft zo'n publiek podium tot nu toe altijd ontbroken. Daar was de weg van de diplomatie de eni ge weg voor wereldleiders om elkaar al dan niet in stilte te benaderen. Daar begint nu een tweede weg bij te ko men: de wereldwijd te ontvan gen televisie. CNN is dat ove rigens nog slechts op heel klei ne schaal, want het station is nog maar heel beperkt te ont vangen; een rol naar het ge wone volk van Saddam Hu- sayn om maar eens wat te noemen speelde CNN nog in het geheel niet. Ik ben ervan overtuigd dat een stevige groei van „wereld televisie" la CNN, en dan niet alleen een monopolie voor CNN, de rust in de wereld ten goede kan komen. Zoals de rol van de media in onze vader landse politiek ook bijdraagt tot gematigdheid van alle par tijen. Je staat immers op het De indringende beelden van CNN doen de televisiekijker bijna geloven dat hij zelf het gasmasker op heeft. podium ten overstaan van je eigen achterban, en ten over staan van de hele tegenpartij. Op deze wijze kunnen verder ontwikkelde „wereld-omroe pen" ook aan matiging en be grip bijdragen. Die hoopvolle gedachte heb ik vooral ten aanzien van de rol van „wereld-televisie" in vre destijd; in tijd van diplomatie. Of echter de rol van wereld- televisie ook in tijden van oor log ook positief uitwerkt staat voor mij nog niet vast. De aar zeling zit hem in de paradox, die ik eerder omschreef. Je denkt de volle waarheid te zien en te horen, maar in wer kelijkheid is het maar een fractie van de waarheid en een gemanipuleerde waarheid. Wereldwijd te ontvangen tele visie kén dus het begrip tussen ruziende partijen op wereldni veau vergroten. Maar bij erg grote spanning kan het ook de werkelijkheid te zwaar verte kenen, en een extra risico voor de wereldrust vormen. Veel hangt daarbij natuurlijk ook af van de vraag in wiens handen de wereldwijde televisie-infor matie is. In deze situatie, zoals ik die hier omschreef, probeert ook het NOS-journaal zo goed mo gelijk verslag te doen van cri sis en oorlog. Het is een beetje alsof de regionale omroep Twente verslag zou doen van de kabinetscrisis in Den Haag, zo doen wij als „regionale" te levisie verslag van de oorlog op wereldschaal. De vergelij king gaat niet helemaal op: de kijkers naar de regio-tv van Twente kijken ook naar het NOS-journaal. Het publiek van het NOS-journaal kijkt daarentegen maar sporadisch naar CNN of nieuwsprogram ma's uit omringende landen. Er is immers voorlopig nog die taal- en cultuurbarrière waar door het gros ook voor het we reldnieuws op ons regionale NOS-station is aangewezen. Maar niettemin; op wereld schaal wordt steeds duidelijker dat we een regionale omroep zijn, en dan nog wel in een kleine wereld-regio. Toch, hoe klein we ook zijn, we hebben op alle plaatsen waar we in het Midden-Oosten actief waren met censuur en manipulatie te maken gehad. En natuurlijk ook bij onze da gelijkse nieuwsafwegingen ter redactie. "Hoe gaan wij, als klein, regio naal station, met de gemanipu leerde wereldinformatie om? Als de grote stations al niet de mogelijkheid hebben om in formatie te controleren, heb ben wij die mogelijkheid al he lemaal niet. Maar toch moeten we ons werk doen. En om bij gebrek aan ongemanipuleerde informatie maar helemaal niets te vertellen, dat kan na tuurlijk ook niet. Het publiek is immers zeer betrokken bij de gebeurtenissen, en wil ook een eigen afweging maken. Het heeft trouwens ook het recht om die eigen afweging te maken. Ten behoeve daarvan hebben wij de gegevens willen FOTO: EPA aandragen. Wij hebben het nieuws steeds zoveel mogelijk gebracht met vermelding van de beperkin gen, die opgelegd waren. Ver melding van de bron, en ver melding van de belangen van de bron. Vermelding van de omstandigheden, waaronder het nieuws tot ons kwam. En bij grote twijfel vaak ook we glating van het al dan niet vermeende nieuws. Daar naast hebben we ook steeds re kening gehouden met wat wij noemen de „beeldwaarde" van informatie. Aangrijpende oor logsbeelden kunnen uiterst in dringend zijn en zijn vaak be- palender voor het publieke oordeel dan welke informatie dan ook. Wel laten zien wat er is gebeurd, maar daar steeds weer bij vermelden dat we niet weten of het de hele wer kelijkheid is. En bij aangrij pende beelden ook doseren; de grens naar sensatie is gauw overschreden, en dan voeg je aan de in formatie waarde niets wezenlijks meer toe. Zo hebben we ons beholpen, net als alle andere media. De toekomst zal leren of we het goed gedaan hebben. Want beetje bij beetje zal de echte waarheid, de ware toedracht, toch wel op tafel komen. Dat is voer voor historici, maar het wordt vooral ook leerstof voor journalisten. GERARD VAN DER WULP De auteur is oud-redacteur van onze krant en thans hoofdredacteur van het NOS Journaal. Sinds Vaclav Havel rond de jaarwisseling een kuur van enkele weken volgde in een Duitse kliniek, is hij ogenschijnlijk een ander mens geworden. Energieker, vrolijker zelfs, en zeker meer zelfverzekerd. tenrijkse ambtgenoot Wald- heim ontmoette, noemde Ha vel „de waarheid het enige waardoor een mens van zijn angst bevrijd kan worden". „Ik wil gewoon doen wat iede re schrijver behoort te doen: de waarheid vertellen". In dat opzicht is er geen verschil van opvatting tussen de schrijver Havel toen en de president Havel nu. „Waarheid is alleen niet simpelweg wat je dénkt dat het is. Tot de waarheid be horen ook de omstandigheden waarin die gezegd wordt; te gen wie je het zegt, hoe en waarom". „Vroeger, toen ik alleen maar schrijver was, dacht ik lang na en schreef ten slotte op wat ik dacht. Als president heb ik in tussen geleerd voorzichtig te zijn met woorden. Ik kan niet meer zoals vroeger 'stommerd' roepen tegen iemand die stom doet. Ik moet op mijn woorden letten. Maar van de andere kant heeft het me nooit moeite gekost beleefd te zijn tegen mensen". Een jaar geleden karakteri seerde Havel zich in een zelf geschreven zelfportret als „on zeker, neurotisch, snel in pa niek en vaak bang". Die indruk wekt hij thans niet. Sinds hij rond de jaarwisseling een kuur van enkele weken volgde in een Duitse kliniek, is hij ogenschijnlijk een ander mens geworden. Energieker, vrolijker zelfs, en zeker meer zelfverzekerd. Hij had last van ademhalings problemen, maar die zijn goed deels verdwenen. De president zwemt wekelijks en neeft het roken drastisch verminderd, al kan hij het in een wat langer uitvallend gesprek niet nala ten een sigaret op te steken. Heeft hij persoonlijke belang stelling voor de familiebezit tingen, waaronder het eertijds befaamde Barrandov-thee- FOTO: AP huis? „Nee, het is nooit mijn ambitie geweest in zaken te gaan. Als ons bezit, via de wet op de teruggave van door com munisten ingepikt eigendom, weer terugkeert in de familie, zal het in een soort van ven nootschap moeten geschieden. En als het zover is, zal ik van mijn aandeel meteen afstand doen". Havel blijft als burger èn pre sident de man met dezelfde idealistische opvattingen die doorlopend ook zelfs in de mo rele spiegel blijft kijken die hij zijn landgenoten zo vaak voor houdt. ten te maken bij het nemen van die talrijke beslissingen die de toekomst van zijn land mede bepalen. Zijn persoonlij ke populariteit doet volgens hem daarbij minder of niet ter zake. Op de recente, top van staats hoofden en regeringsleiders van Tsjechoslowakije, Polen en Hongarije „we komen regelmatig bijeen omdat we buurlanden zijn met veel ge deelde en gemeenschappelijke problemen is afgesproken, dat president Havel volgende week in Brussel bij de NAVO nog eens uiteen zal zetten hoe in Midden-Europa globaal ge dacht wordt over de relaties met het Westen, met name de NAVO. „We moeten op zoek naar nieuwe veiligheidsstructuren. Wat er in de Sovjetunie aan de hand is, maakt ons allemaal bezorgd, natuurlijk. Daarom willen we nieuwe contacten en nieuwe veiligheidsafspraken. Met de NAVO, maar daarmee niet alleen. We hebben bilate rale militaire verdragen met onze buurlanden gesloten en dat moet ook gaan gebeuren met Duitsland en de Sovjetu nie". Havel, die door zijn naaste me dewerkers een motiverende en niet-lastige baas wordt ge noemd, heeft de reputatie dat hij veel tijd steekt in de bestu dering van belangrijke stuk ken. Hij leest snel en gemak kelijk, maar wil bijtijds en goed geïnformeerd worden. In zijn rede voor de NAVO vol gende week heeft hij veel tijd en energie gestopt. Hij wil dui delijk de kans aangrijpen voor het front van het militair ver enigde Westen nog eens een pleidooi te houden voor een nieuwe, allesomvattende vei ligheidsorde in Europa. 'De waarheid, en niets dan de waarheid. Het is Havels le vensmotto. Ook als politicus, als president? „Ook een politi cus kan in de waarheid leven en werken. Een politicus kan altijd zeggen wat hij denkt, maar ik geloof dat-ie wèl moet weten of beseffen hoe hij het zegt". Havel zelf is zijn leven lang op zoek geweest naar de waar heid. Hij acht het een moreel en ethisch zeer sterk, bijna on verslaanbaar wapen. Toen hij vorig jaar zijn omstreden be zoek aan de Salzburger Fest- spiele bracht en daar zijn Oos- ding heeft met duidelijke in stemming op mijn toespraak gereageerd". Toch iets van angst? Nee, dat eigenlijk niet. Meer bezorgd heid. In zijn nieuwjaarstoe spraak sprak Havel over „hoop op een betere toe komst", die tegelijkertijd een angst voor die toekomst op roept. Het Slowaakse geweld bevor dert een weloverwogen aan pak van de binnenlandse pro blemen natuurlijk niet. Havel komt er daarom steeds duide lijker voor uit dat hij hoopt dat het parlement snel de wet op het referendum aanneemt. Als de mogelijkheid voor een volksraadpleging wettelijk ge regeld is, zal die er ongetwij feld en snel komen. „En dan zal blijken dat de grote meer derheid in Tsjechië èn in Slo wakije voor een federatieve staat is", aldus Havel. „Liever geen confederatie van twee af zonderlijke staten. Dat is half slachtig, dat is nergens in de wereld succesvol gebleken. Een dergelijke constructie zou bijvoorbeeld ook de noodzake lijke economische hervormin gen ernstig belemmeren". De enige angst die de presi dent kent is de angst om fou- ls ik een depressieve bui heb, denk ik wel eens: als 1 geen president meer ben, dan zijn de gala-unifor ms !n van de presidentiële wacht het enige wat dan nog H® htbaar aan mijn presidentsperiode herinnert". ;iahle in de vooravond van zijn officiële bezoeken aan Lu- mburg, België, de NAVO en Nederland gaat presi- tglg, nt Vaclav Havel van de Tsjechische en Slowaakse deratieve Republiek nader in op de problemen in n in opwinding geraakte land. Zo is de economische uatie in Tsjechoslowakije „veel gecompliceerder en nstiger dan ik aanvankelijk dacht", en zijn Slowaak- •zjgi heethoofden „beschamend bezig". kijken. Ik heb bij die schreeu wende minderheid, die me fy siek niet durfde aanpakken, een beschamende, bijna fascis tische sfeer geproefd". Slowakije herdacht deze week de periode dat het zes jaar on afhankelijk was, zij het onder bescherming van de nazi's. „Het zijn veelal gefrustreerde jongeren die zich alleen maar kunnen uiten in massa-agres sie zoals bij sommige voetbal wedstrijden", aldus president Havel. „Ik heb ook tegen het leger gezegd dat we niet op zulke dramatische ontwikke lingen als in Joegoslavië moeten rekenen. Ons leger is gedisciplineerd en de legerlei- DE MYSTERIEUZE MIJN (Van onze correspondent Frans Wijnands) AAG Op de dag dat pre- ent Vaclav Havel de verza- flde legertop vastberaden reelde dat het leger onder beding zal worden inge- noezeer de spanningen in om onafhankelijkheid roe- deelrepubliek Slowakije zullen oplopen, werd hij in Slowaakse hoofdstad Bra- bijna gemolesteerd, fanatieke mensen", ver een dag later. „Ik ben Bratislava gegaan, zien welke mensen zo om afscheiding roepen, heb ze in de ogen willen hp] ENWISKE

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5