W lidden- en kleinbedrijf aat exportkansen liggen hl ma lüE&TÖEfiW® VStSfiMEEL Vluchteling uit Iran at twaalf dagen niet «te, Lubbers: volgend jaar geen extra bezuiniging M| (NËTNLAND Eetdócöornxmt ZATERDAG 16 MAART 1991 PAGINA 3 IAJt°gas /Ijandag :nt jcfedkoper [ERDAM De van een liter au- wordt komende Kjag 3 cent lager. .6,9 cent [iter. Marktleider §ror Cas heeft dat gis- ganj bekendgemaakt, ge r prijsverlaging is ievolg van prijsda- n op de interna- produkten- drei t. Akkoord over krasloten DEN HAAG Mogelijk nog dit jaar komt er een instantloterij. De koper van een lot kan dan direct zien of hij een prijs heeft gewonnen door een be- schermlaagje weg te krassen. Het kabi net is gisteren akkoord gegaan met dit voorstel van minister D'Ancona van WVC en staatssecretaris Kosto van jus titie. Bij de instantloterij staan de prij zen van winnende loten vast voordat ze worden verkocht. Omdat direct na het kopen van zo'n lot te zien is of er een prijs aan vast zit, is deze loterij- vorm volgens het kabinet zeer aan trekkelijk. De netto opbrengst van de loterij zal ten goede komen aan instellingen op het gebied van sport en lichamelijke vorming, cultuur, maatschappelijk welzijn en de volksgezondheid. Pianofabriek Rippen gered EDE Pianofabriek Rippen uit Ede, de enige fabrikant van piano's en vleugels in de Benelux, kan in afge slankte vorm de produktie hervatten. Een maand geleden werd het faillise- ment aangevraagd en leek het bedrijf niet meer te redden. Gisteravond heeft een nieuwe financier de con tracten met de fabriek ondertekend. Aan alle honderd werknemers werd 13 februari ontslag aangezegd. Pas na het faillissement kwam een Neder landse financier, die verder onbe kend wenst te blijven, opdagen die nog toekomst ziet in het meer dan vijftig jaar oude bedrijf. Voorlopig zullen twintig tot 25 oud-werknemers van Rippen weer aan de slag kunnen. Betere techniek voor opsporen hartklachten UTRECHT In het Academisch Ziekenhuis Nij megen is een techniek ontwikkeld om de ernst van hartklachten vast te stellen. Daarbij wordt de maximale doorbloeding van de hartspier bepaald. Deze methode is vooral bij gecompliceerde geval len betrouwbaarder dan de gebruikelijke röntgen- film van de kransslagaders. Cardioloog drs. N. Pijls promoveert aanstaande donderdag op een onder zoek naar de methode, die ook het dotteren verge makkelijkt. Bij veertig patiënten is nu de doorbloeding van de hartspier gemeten. Dat bewees dat deze methode betrouwbaarder is dan de klassieke röntgenfilm. De klassieke methode komt nog steeds goed van pas, maar vooral in moeilijke gevallen (1.200 pa tiënten per jaar) is het lastig op basis van röntgen- films een conclusie te trekken. Werkgevers ontvluchten hun verantwoordelijkheid' T) (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG FNV-woord- voerder Paul van Tongeren sprak, naar aanleiding van de beslissing van de werkgevers het overleg met het kabinet te staken, van een inbreuk in de arbeidsverhoudingen. Van Tongeren: „Dit is een makke lijke manier om je verant woordelijkheid te ontvluchten. De werkgevers zijn de afgelo pen acht jaar danig verwend en nu het bij de Tussenbalans niet precies is gegaan zoals zij wilden, lopen ze boos weg". CN V-woordvoerder Anton Westerlaken vindt dat de werkgeversorganisaties een blokkade opwerpen door nu 'pas op de plaats' te willen ma ken. De RCO, waarin onder meer het VNO, NCW, KNOV, NCOV samenwerken, heeft zich blijkens de brief nog het meest gestoord aan de dreiging van het kabinet extra heffin gen op te leggen als de lonen in bepaalde bedrijfssectoren te fors stijgen. Ook is de RCO het niet eens met het inzetten van aardgasbaten voor tegenval lers, de 'halfzachte' bezuini gingsmaatregelen en lasten verzwaringen. Geconcludeerd wordt dat het kabinet zélf ge maakte afspraken schendt. RCO-woord voerder Nico Beemsterboer: „Het centraal akkoord van kabinet, werkge vers en werknemers is in feite door het kabinet opgezegd. Eerst moeten de maatregelen uit de Tussenbalans, zoals de strafpremies, van tafel. Dan praten we verder". De werkgeversorganisaties la ten in hun brief aan het kabi net nog wel de mogelijkheid open voor 'bilateraal' overleg met de werknemersorganisa ties. Ook wordt opgemerkt dat men zich vooralsnog zal hou den aan de eerder gemaakte afspraken op het punt van te rugdringing van de arbeidson geschiktheid, het ziektever zuim en de werkloosheid on der etnische minderheden. (h( ite 'J 'Jüff HAAG Het mid- en kleinbedrijf (tot werknemers) kan bij pen kwart meer expor- n dan het nu doet. Dat 4t uit het rapport 'Met em cht naar het buiten- N d' dat gisteren is aan- eeó oden aan staatssecreta- l0°g Van Rooy van econo- °4ehe zaken, jen och ma Economisch Instituut voor )r.j Midden- en Kleinbedrijf e jchtte dit onderzoek in op- d w :ht van ABN Amro Bank lts de Exportraad Midden- en iklfl inbedrijf. Het midden- en nbedrijf exporteerde in voor 73 miljard gulden, theoretisch mogelijke ex- dvan de niet-exporterende memingen liet zich becij- n op 50 miljard gulden. te bekijken in hoeverre potentieel is om te zetten litelijke export werd nader erzoek gedaan in negen rijfstakken die samen goed voor de helft van de ex- van het midden- en ibedrijf. Daaruit werd ge- Kamminga: Opmerkingen Ritzen zijn dodelijk FOTO: SP concludeerd dat het midden- en kleinbedrijf 17 miljard gul den meer had kunnen expor teren op een bedrag van 73 miljard gulden. De niet-exporterende onder nemingen deinzen terug voor uitvoer door gebrek aan ken nis en ervaring over de bui tenlandse markt en handelsge bruiken. Uit het onderzoek DEN HAAG Voorzitter Kamminga van het Koninklij ke Nederlands Ondernemers- verbond (KNOV) noemt de opmerkingen die minister Rit zen van onderwijs maandag in een vergadering van een com missie van de Tweede Kamer maakte over het lager be roepsonderwijs „dodelijk". „Minister Ritzen, die het mid den- en kleinbedrijf eerder al een slechte dienst bewees in de discussie over het leerling wezen, meent het lager be roepsonderwijs in de hoek te moeten trappen", aldus Kam minga gisteren bij het aanbie den van het rapport „Met Kracht naar het Buitenland". Ritzen zei dat als hij een ouder zou moeten adviseren over een schoolkeuze erop te zullen wij zen dat een diploma in het lbo belangrijk is op de arbeids markt, maar dat iemand met een LBO-diploma minder zal gaan verdienen dan iemand met een MAVO-opleiding. Kamminga beschouwt dit als „een misser van de eerste orde" en het trieste bewijs van de grote afstand die is gegroeid tussen de politiek en de dage lijkse werkelijkheid. bleek dat een eerste exportor der in 60 procent van de ge vallen tot stand kwam door wat genoemd wordt een „ex terne impuls" en niet door ei gen initiatieven van de onder nemer. De helft van de niet-exporte rende bedrijven verwacht een stimulans van maatregelen zo als meer en betere praktische voor kredietverzekering minder paperassen. Staatsse cretaris Van Rooy wees al op voorhand een suggestie van de hand dat nu meer geld moet worden uitgetrokken voor be vordering van de export door het midden- en kleinbedrijf. ntslag door ergie en k gebouw STERDAM De kan- pchter in Amsterdam gisteren de arbeids- senkomst ontbonden ssen een aan allergiën ende werknemer en de nl N-bank. Volgens de chter is sprake van een rstoorde arbeidsverhou- ng tussen de partijen die ontstaan door de ge- the|ndheidsproblemen van man. man kreeg last van zijn ge- 10el ïdheid toen de klimaatbe- ersing van het ABN-gebouw 1 allergie activeerde, waar- »r hij veel verzuimde. De chter kende de werknemer een vergoeding van 83.600 len toe. In de ontbindings- sy ocedure heeft advocaat M. ornstra van de werknemer, ontslag te voorkomen, een mep gedaan op het zogehe- Sick Building Syndrome 1). Dit is een verschijnsel zofarbij mensen ziek kunnen crden (hoofdpijn, overver- ia® oeidheid, keel-, neus- en 'aac irklachten) onder invloed het slechte klimaat in ge- aan uwen. Het is voor zover be- dat nd de eerste keer dat een •knemer in een dergelijke ocedure een beroep doet op ati :n: ^ktebeeld" in de risicosfeer de werkgever ligt. In de :hikking wordt gesteld dat brede kring wordt onder- id dat een situatie waarbij werknemer niet zelf een i am kan openzetten of de mperatuur kan regelen, na- j kan Zijn voor de gezond- ABN heeft volgens de chter niet voldoende haar om de man een ndere werkplek te bieden. De 'crknemer was sinds 1973 in ienst bij de bank. Zijn advo- iat beraadt zich over de uit- iraak. „Ik vind dat in de ge- allen van SBS een andere op ging gezocht moet worden an het ontslaan van perso- «1". Recht schapen Een Friese arbeids ongeschikte laat er geen twijfel over bestaan dat vooral rechtschapen mensen zijn veroordeeld tot 'profiteren' van de WAO. Hij protesteerde gisteren met het Fries WAO- beraad tegen ,,de niet aflatende stroom vooroordelen en onzinverhalen over WAO'ers". ASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON MAAK Ik Wh NU TKK IKWIU EENPOOTf-ftSCHeU- L- vjng me pe usraruEue MOOR! Alleen personeel LANGE WACHTTIJD BIJ ASIELPROCEDURE LEIDT TOT FRUSTRATIES: DEN HAAG Twee maanden geleden had hij een brief naar het minis terie van justitie gestuurd. Hij smeekte binnen twee maanden positief te reage ren op zijn verzoek om in Nederland te mogen blij ven. Anders zou hij ge noodzaakt zijn om in hon gerstaking te gaan. Zijn dreigement maakte hij waar. Nu, bijna drie maanden later, is de hon gerstaking achter de rug. Ziek ziet hij er niet uit, maar toch heeft hij twaalf dagen niet gegeten. Y.S., een Kurdische vluchte ling uit Iran, die om veilig heidsredenen zijn naam niet bekend wil maken en ook niet op de foto wil, besloot afgelo pen dinsdag weer voedsel tot zich te nemen. Maar pas nadat een ambtenaar van Justitie langs was gekomen met de mededeling dat hij binnen een maand de beslissing van het ministerie zou horen. Y.S. kwam zeventien maan den geleden in Nederland aan, nadat hij in Iran drie jaar in de gevangenis had gezeten, omdat hij een Kurd is. De Ne derlandse overheid besliste echter negatief over zijn asiel verzoek, maar Y.S. liet zich niet uit het veld slaan en dien de een verzoek tot herziening in. Het antwoord daarop laat al veertien maanden op zich wachten. Nu hoort hij hoogst waarschijnlijk volgend maand wat zijn lot zal zijn. De lange procedure die asiel zoekers te wachten staat is ze nuwslopend. Bij aankomst in Nederland volgt een zoge naamde korte procedure waar in bepaald wordt of de aan vraag enig kans van slagen heeft. Binnen enkele dagen beslist Justitie op grond van deze toetsing of een asielzoe ker door mag naar de eigenlij ke procedure. Wanneer de asielzoeker wordt toegelaten wat meestal gebeurt volgt een nauwgezet verhoor naar de sociale achtergrond, de motieven en de vluchtrou te. Gezinsleven „Het wachten, het niets doen heeft mijn totale gezinsleven ontwricht. Mijn vrouw woont met onze twee kinderen in Roosendaal. Ik zie ze nauwe lijks meer". Zelf zit S. in Den Haag in een van de 'voorop vangcentra' een tijdelijk opvanghuis omdat de opvang centra vol zitten in een klein kamertje. Hij dood zijn tijd voornamelijk met televi siekijken. „Ik verveel me te pletter. Ik wil graag weer wer ken. In Iran heb ik twintig jaar zware arbeid verricht als vrachtwagenchauffeur. Ik wil een werkvergunning om hier te kunnen werken". Maar asielzoekers mogen niet werken, komen niet in aan merking voor reguliere woon ruimte of voor onderwijs. „Liever ga ik terug naar Kur distan en leef ik een korter le ven dan dat ik in Nederland blijf en niets mag doen. Psy chisch kan ik het niet meer aan. Alleen weigert de over heid mij te helpen om naar Kurdistan te vluchten". S. legt uit dat hij via sluipwe gen naar Turkije wil vluchten. Aan de grens tussen Iran en Turkije wonen veel Kurden in de bergen, daar kan hij ook gaan wonen. Maar de kans dat de overheid hem helpt wegko men, lijkt miniem. Recht streeks via Iran naar dat ge bied gaan, is uitgesloten. „Op het vliegveld in Teheran zou ik direct opgepakt worden". Maar terugsturen naar Iran zal de Nederlandse overheid waarschijnlijk ook niet doen. Mensen uit Iran worden bij een negatieve beslissing ge doogd. Dat wil zeggen dat ze in afwachting van verbetering van de toestand in hun vader land in Nederland mogen blij ven. Maar hun positie blijft die van een vluchteling: ze krijgen geen extra rechten. Ook in Kurdistan ziet de situa tie er voor hem niet rooskleu rig uit. De Kurden wonen ver spreid over Iran, Irak, Syrië en Turkije. In al deze landen worden zij onderdrukt. „We hoeven geen enkele steun te verwachten van de Arabische landen noch van de rest van de wereld. Zowel Irak als Iran hebben gifgassen tegen de Kurden gebruikt. De wereld deed niets maar keek slechts toe". BIENDOE RAMDHANI Aga Khan verlaat VN NEW YORK Prins Saddru- din Aga Khan is gisteren afge treden als speciale vertegen woordiger van de Verenigde Naties. Aga Khan was eind vo rig jaar door VN-secretaris-ge- neraal Javier Perez de Cuellar belast met de humanitaire kwesties als gevolg van de cri sis en later van de oorlog in de Golf, met name het vluchte lingenprobleem. De prins stap te op nadat hij de benoeming niet had willen aanvaarden van plaatsvervangend secreta ris-generaal Martti Ahtisaari Massaal te hard over snelweg UTRECHT Ruim 2500 auto mobilisten reden gisteren te hard op de snelweg A2 tussen Utrecht en Amsterdam. Dat bleek tijdens een grootscheep se verkeerscontrole bij Utrecht en Breukelen. Elf automobilis ten die de maximum snelheid met meer dan 30 kilometer overschreden kregen een ac cept-girokaart met een boete mee naar huis. Er werden 30.000 voertuigen gecontro leerd. Driehonderd bestuur ders werden staande gehou den. Een stuk ten zuiden van het controlegebied, bij Maas- driel, snapte de politie een Franse vrachtauto die met 138 kilometer per uur over de weg scheurde. De officier van justi tie, die toch op de rijksweg aanwezig was, rekende met de chauffeur gelijk een bedrag van 750 gulden af. Geboorten en immigratie stijgen sterk VOORBURG Het aantal in woners van Nederland is in 1990 met 117.000 toegenomen. Deze groei was 34 procent ho ger dan in 1989. De groei was hoog doordat zowel het aantal geboortes als de immigratie fors toenam. Het aantal gebo renen vertoonde vorig jaar de sterkste stijging sinds 1969. Het aantal immigranten in 1990 was het hoogste sinds 1975. Op 1 januari 1991 bedroeg het aantal inwoners 15,01 miljoen. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. In 1990 werden 198.000 kinde ren geboren, 9.000 meer dan in 1989. De geboortestijging kent in grote lijnen twee oorzaken. Ten eerste zijn er in de jaren vijftig en zestig per jaar grote aantallen kinderen geboren. Deze mensen krijgen nu zelf kinderen. In de tweede plaats worden veel vrouwen van rond de dertig, die het krijgen van kinderen enkele jaren hebben uitgesteld, nu alsnog voor het eerst moeder. Bijna twee derde van de totale stij ging van het aantal geboortes in 1990 bestaat uit eerste kin deren. Het aantal immigranten in 1990 bedroeg 117.000, van wie één op de drie de Nederlandse nationaliteit had. Sinds 1975 vestigden zich niet meer zo veel immigranten in één jaar in ons land. Destijds leidde de onafhankelijkheid van Surina me tot een forse immigratie. De immigratie in 1990 was 18 procent hoger dan in 1989. De immigratie uit andere EG- landen nam met 15 procent toe tot 32.000. De gezinsherenigen- de en gezinsvormende immi gratie uit Turkije en Marokko steeg met respectievelijk 16 en 13 procent (tot 13.000 en 10.000). Verder groeide de im migratie uit Suriname met bij na de helft tot achtduizend. In dezelfde orde van grootte lag het stijgingspercentage voor het aantal asielzoekers. De totale bevolkingsgroei was in 1990 hoger dan in 1989 doordat tegenover meer ge boortes en immigratie geen stijging van sterfte en emigra tie stond. Het aantal sterfge vallen was in 1990 gelijk aan dat in 1989: 129.000. De emi gratie nam licht af tot 58.000. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers ontkent dat het kabinet volgend jaar zes a zeven miljard extra zal moeten bezuinigen om de overheidsfinanciën op peil te houden. Minister De Vries van sociale zaken zei eerder deze week dat een dergelijk bedrag nodig is naast de 17 miljard die ko mende jaren al moeten wor den bezuinigd in het kader van de Tussenbalans. Volgens hem zou er daarom in 1992 ex tra moeten worden gesnoeid op onderwijs, volksgezond heid, rechtshulp en mogelijk ook op subsidies. Premier Lubbers vertelde gis teren na afloop van het weke lijkse kabinetsberaad dat er niet over het voorstel van De Vries is gesproken. Lubbers vindt dat er eerst moet worden gewacht op de cijfers van het Centraal Planbureau (CPB) die aangeven hoeveel geld de overheid in 1992 kan besteden of tekort komt. „Los daarvan moeten er vol gend jaar al veel maatregelen uit de Tussenbalans worden doorgevoerd", zei Lubbers. Daarbij zal het vermoedelijk al snel gaan om een bedrag van zes zeven miljard. Lubbers zou dat bedrag uit de Tussen balans 'naar voren willen schuiven'. Minister De Vries vreest dat in dat geval de re kening alsnog in 1993 of 1994 zal moeten worden betaald.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3