l HST Do ij inal Ie iMiac^TO 5 J oke Kiev weg en |Huub Pragt gedreven Leids loopkoppel „Goede prestatie hangt van veel factoren af' Wintertriathlon Leiden sluit schaatsseizoen af 28 ZATERDAG 16 MAART 1991 PAGINA 29 geval J Monique Velzeboer in karakteristieke stijl tijdens de WK-shortrack van vorig jaar. FOTO: AN MONIQUE VELZEBOER NAAR WK SHORTTRACK OUD-ADE - De naam Monique Velzeboer is in de wintermaanden veelvuldig terug te vinden in de krantekoppen van de sportedities. De overmacht van de studente uit Oud Ade op het short-track-circuit begint langzamerhand saai te wor den. Met name dit seizoen rekent Velzeboer hardhandig af met de concurrentie. Volgende week tij dens de wereldkampioenschappen in Sydney zal de tegenstand heel wat groter zijn. Toch is Monique Velzeboer redelijk optimistisch. „Ik hoop tijdens de wereldkampioen schappen in ieder geval één afstand winnen. Maar een goede presta tie is van heel veel factoren afhan kelijk". Vlonique Velzeboer is zich er van be- vust dat haar goede prestaties niet uit de lucht komen vallen. De Oud Adese in vesteert veel tijd en energie in het short track. De zeven tot acht uur training in de week is vaak redelijk te combineren met haar studie. Maar ideaal is het niet. ,In feite train ik veel te weinig. Vooral in vergelijking met de concurrentie uit het buitenland. Het is een hobby waar ik heel veel voor over heb. Maar mijn maatschappelijke carrière gaat voor". iden: ^„Topsport Van het topsportklimaat in Nederland heeft ze geen hoge pet op. Ze zegt: „Bin nen de schaatsbond hangen wij er maar een beetje bij, alhoewel we wel tot de wereldtop behoren. We rijden wedstrij den van september tot april, werken zo mers een trainingsprogramma af dat op gelijk niveau ligt als de lange-baankern- ploeg maar de kas in het KNSB-kantoor gaat maar zelden open voor de short trackers. Velzeboer heeft met deze situa tie leren leven en maakt zich er niet meer druk om. Short track schaatsen is voor een groot publiek onbekend. Tij dens de Olympische Winterspelen in Calgary won Monique Velzeboer een gouden, een zilveren en een bronzen me daille maar haar roem reikte nooit ver der dan de gemeentegrenzen van Oud Ade. Terwijl de roem van Yvonne van Gennip, door haar prestaties in Calgary, tot grote hoogte steeg veranderde er in het leven van de Oud Adense niets. Ze ging gewoon weer naar school en kocht weer twee abonnementen om te kunnen schaatsen. „Het is pure amateursport, waarin je geld mee moet nemen. Maar ik doe het graag. Ik heb ook eerst op de buitenbaan geschaatst. Toen zag ik op de binnen baan short trackers aan het werk. Dat leek me vreselijk leuk. Ik ben er al zo'n twaalf jaar mee bezig. Eerst omdat mijn trainer zei dat het goed was voor mijn techniek. Later omdat ik er veel meer competitie in vind zitten dan het lange baan rijden". Monique Velzeboer krijgt in Sydney ge zelschap van haar broer Mark die twee weken geleden tijdens de Champions Throphy in Den Haag een succesvolle greep naar de macht deed. Hij was al eerder dichtbij een zege bij een belang rijk shorttracktoernooi maar steeds werd pech hem noodlottig. Tijdens de Neder lands kampioenschappen viel Mark Vel zeboer en bereikte daardoor niet de fina le. Maar in Den Haag nam de shorttrac ker uit Oud Ade revanche en liet streek genoten Jan Hoogeveen (Woubrugge) en Charles Veldhoven (Oegstgeest) achter zich. Door deze prestatie verzekerde hij zich van een ticket naar Australië. „Deze trip is tot nu toe het hoogtepunt in mijn loopbaan. Ik maak me maar niet te druk. De concurrentie is daar zwaar. Het is maar net tegen wie je in de series moet rijden. Ik doe me best en voor de rest is het maar afwachten", aldus een nuchtere Mark Velzeboer. De kans op succes voor zus Monique is aanzienlijk groter. Tijdens de Cham pions Trophey shorttrack maakte zij korte metten met de concurrentie uit Rusland en Japan. Van de vier afstan den won Velzeboer er drie. Alleen op de afsluitende 3000 meter moest zij de zege aan de Russische Tatjana Nesterova, de nummer twee in de algemene rangschik king laten. Velzeboer bewees door haar nieuwe na tionale record op de vijfhonderd mete (48,20) in zeer goede doen te verkeren „Ik hoop tijdens het wereldkampioen schap in ieder geval één afstand te win nen, en op een plek bij de eerste vijf, of misschien wel eerste drie. Ik kan wel roepen dat ik titelkansen heb maar een goede prestatie hangt van zoveel facto ren af, dat een voorspelling heel moeilijk blijft. Ik kan wel drie afstanden winnen, op de laatste afstand vallen en weg is mijn klassement". Op zich is dat geen ramp want iedere tak van sport kent wel eens om met Leo Beenhakker te spreken "een dalletje". Maar de Alphense en Leidse acteurs kun nen dat maar moeilijk verkroppen. Biina wekelijks zijn er conlicten met de leiding en dat is een trieste gang van zaken. Wii van Hutspo(r)t hebben dan ook het vol gende advies aan de waterpoloêrs. De hand in eigen boezem steken en hopen op betere lijden. Circus De slidingbroek is langzamerhand een ingeburgerd fenomeen in de voetbalsport aan het worden. Maar als het aan de F ifa ligt dan moet het attribuut weer de kast in. Sommige spelers lijken wel clowns", verzuchtte de wereldvoetbalbond onlangs. De spelregelcommissie zal zich deze zomer dan ook buigen over de uit monstering van de spelers. Wij van Hut- spo(r)t zijn blij met deze stappen van de voetbalbobo's. Want de macht van de commercie leunt zwaar op de tradities van de sport. Niet alleen in het betaalde voetbal maar ook bij de amateurs. Een tocht langs de velden in de Leidse regio stemt ons soms treurig. Nog maar weinig clubs spelen in de originele shirts en ae naam van de sponsor domineert steeds meer de outfit van de verenigingen. Het wordt tijd dat aan deze ontwikkeling een eind gaat komen. LEIDEN - IJssport Vereniging Lei den organiseert volgende week zon dag voor de vierde maal de win tertriathlon. in de afgelopen vier jaar heeft dit evenement een enor me aanterkkingskracht op de diiur- atleten uit de Leidse regio. In de eerste twee edities van dit evene ment werd Ronald de Graaf win naar en werd Mart Moraal tweede. Vorig jaar werden de rollen echter omgedraaid. Beide regionale top pers staan ook dit jaar weer op de deelnemers. De wintertriathlon bestaat uit drie on derdelen. De ongeveer honderd deelne mers moeten eerst tien kilometer hardlo pen (naar Oegstgeest), daarna vijfenveer tig kilometer fietsen (Wassenaar - Kat wijk - Rijnsburg) en tot slot twintig kilo meter schaatsen (100 ronden) in de Leidse ijshal. Deze fysieke en mentale krachtsinspanning duurt voor de deelne mers ongeveer drie uur. De samenstelling van deelnemersveld staat ook dit jaar weer garant voor een spannende strijd. Bij de vrouwelijke tri- athleten is Ellen van der Toor de favo riet. Zij zal de meeste concurrentie on dervinden van de Warmondse familie Vergeer (Monique, Jolanda en Wendy). Bij de veteranen zal Theo van Klink uit Zoeterwoude het moeten openemen te gen Sjef van der Burg uit Leiden. In deze categorie zullen ook de gebroeders Jan en Henk Versteegen (The Shoes) onge twijfeld zich in de voorste linie melden. Het startsein zal om 9.30 uur worden ge geven door Pim Breebaart, erelid van de IJssport Vereniging Leiden. Om 13.00 uur zullen de prijzen in het restaurant van de Leidse IJshal worden uitgereikt door wethouder Van Bochhove. ii r een J-IDEN - Huub Pragt was pas 15 aar toen hij als inwoner van het Belgische Tongeren reeds aan zijn eerste prestatie-loopje begon. Joke iGeyweg plukte op die leeftijd nog volop tomaten in het Maaslandse tuindersbedrijf van haar vader. In bracht de atletiek hen in het landelijke Boskoop bij elkaar. Nu, vijf jaar later, leeft én loopt het ge dreven Leidse koppel samen. In de 17e City-Pier-City loop, zaterdag 'g|23 maart aanstaande, geven Huub Pragt en Joke KJeyweg acte de pre sence. Als een serieuze voorberei ding voor de ultieme test: de mara- hon van Rotterdam. Je in Eindhoven geboren Pragt heeft lange tijd in het Belgische Tongeren ge woond en is in die oudste stad van Bel de 'gepakt' door het lopen. Reeds op 15- arige leeftijd nam hij deel aan een pres- atie-loopje. „Ik had toen al één doel voor ogen en dat was de marathon lo- >en". Afgeraden In 1980 werd de inmiddels weer in Ne derland neergestreken Pragt op het hard -'-(gedrukt de marathon voorlopig uit het uil-fioofd te zetten. „In Tongeren wisten ze me al van dat idee af te brengen. Maar rainer Lex van Eek van der Sluijs, met rie ik sinds 1980 samenwerk, heeft me lat in het begin helemaal afgeraden. Ik noest me eerst maar eens acht jaar lang jaan toeleggen op de baanatletiek, op de ;ortere afstanden dus", tevriendin Joke Kleyweg, die in het West- andse Maasland wel een honkvast thuis had, is pas op latere leeftijd verslingerd aan het hardlopen. „Ik ben heel oevallig met lopen begonnen", vertelt sprojje 29-jarige atlete. „In Boskoop, :en tuin- en landbouwstudie volgde, ling een groepje vrienden van me eens n de week hardlopen. Eén van de jon- ;ens vroeg of ik een keertje mee wilde lopen. Nou dat deed ik en zo is het ei genlijk begonnen in '82. Daarvóór heb ik nooit gericht aan sport gedaan. Ja, het jaarlijks basketbaltoernooi in Boskoop, maar verder deed ik niet echt veel aan sport. Ik had er vroeger ook nooit tijd voor. Wij hadden thuis een tuinderij en daar werkte ik in m'n vrije tijd". Kleyweg bleek al spoedig aanleg te heb ben voor het lopen. Ze won een regio naal crosscircuit nabij Boskoop en sloot zich aan bij AV'47 in die plaats. Pas bij Olympia'48 is het hard gegaan met Kley weg, die bij deze vereniging ook al Lex van Eek van der Sluijs tegen het lijf liep. Pragt en Kleyweg hebben louter lovende woorden over voor de gevierde trainer. Basissnelheid „Ik herinner me de eerste kennismaking met Lex nog zó goed", vertelt Kleyweg enthousiast. „Hij kwam naar Boskoop en maakte gewoon een algemeen praatje met me. Ik weet nog dat ik het druk het toen. Hij zei: als je tentamens hebt, dan hoefje alleen maar in- en uit te lopen. Je hebt dan al zo'n belasting met je studie. Nou, dat is typerend voor Lex. Hij is geen trainer die alléén maar vraagt hoe het met je gaat. Mensen verbazen zich erover dat wij al zó lang met Lex samen werken. Maar ik zou niet anders willen". Ook Kleyweg werd alras door Van Eek van der Sluijs bijgebracht dat het trainen op de kortere afstanden het fundament moest zijn voor het langere werk. „Je moet eerst ervoor zorgen dat je een goe de basissnelheid hebt", meent ze. „Die basis leer je op de baan. Pas later kun je toewerken naar de marathon. Je ziet ook dat goede 10-kilometerlopers op de ma rathon goed uit verf komen". Op die afstand verscheen Kleyweg overi gens ook in haar eerste City-Pier-City- loop. „Ik liep toen een tijd van 37.19. Ik was daarmee de eerste vrouw die finish te", zo meldt Kleyweg, die al haar pres taties nauwgezet in een map heeft bijge houden. Nadien is er een duidelijke vooruitgang te bespeuren in haar presta ties tijdens de CPC. Liep de studente sociale geografie („Ik hoop m'n studie vlak vóór of vlak na de Olympische Spelen volgend jaar af te ronden") in '87 tijdens de halve mara thon nog een tijd van rond de 1.17, in '89 liet ze 1.16.03 op de klok zetten. Haar persoonlijke record staat nu op 1.12.55. Voor Pragt is dat een teken dat Kleyweg aan de weg timmert. „Ik had nooit ge dacht dat Joke het niveau zou halen waarop ze nu zit. In '86, toen Joke nog in Boskoop studeerde, liepen we wel eens samen. Op de 200 meter liep Joke 38 seconden en ik 33 seconden. Nu trai nen we in hetzelfde tempo. Ik denk dat Joke internationaal mee gaat draaien. Nationaal staat ze in elk geval aan de top", aldus Pragt, die 's ochtends ën 's avonds met z'n vriendin de weg op zoekt. Gemiddeld traint het tweetal 20 a 25 uur per week hetgeen neerkomt op ongeveer 140 kilometer in totaal. Kleyweg wordt als één van favorieten gezien in de marathon van Rotterdam die volgende maand wordt gehouden. Tijdens het Maasstedelijke evenement van allure wordt de limiet van 2.35 ge steld voor uitzending naar de strijd om de wereldtitel in Tokyo in augustus dit jaar. Een uitdaging voor Kleyweg die vooralsnog als beste tijd 2.38.36 op haar naam heeft staan. Pragt, wiens persoonlijk record op mara thon 2.23.27 bedraagt, wil de CPC loop voor geen goud missen. „De CPC betekent veel voor mij", ver telt Pragt. „Ik heb ze bijna allemaal gelo pen. Het is hét evenement waar de Haagse regio naar toe leeft. Het onder scheidt zich van zoveel andere wedstrij den waar een handjevol mensen naar komt kijken. Die mensenmassa bij de CPC geeft me een kick". PETER ALLEBLAS Onder redactie van Kees van Resteren. Drijfzand De stichting topsport van Avanti zit lelijk in de problemen. Naar verluidt kampt de stichting met een tekort van veertigdui zend gulden. De spelers krijgen hun geld en niet meer en lijken hun carrière bui ten Hazerswoude te gaan voortzetten. Trainer-coach Carel Deken is al vertrok ken. Een treurige ontwikkeling want na de turbulente periode Bakker/Vriesekoop leek Avanti de weg naar de tafeltennistop weer ingeslagen. Een zeer talentvol team en een bekwaam technisch kader vorm den de basis voor dit herstel. De financië le basis ontbrak echter voor dit streven. De gehele constructie bleek op drijfzand te berusten. Vage toezeggingen van spon sors konden niet in harde pecunia wor den omgezet. De stichting probeert nu via noodgrepen en spoedacties het tij te keren maar veel perspectief biedt het alle maal niet. Avanti moet weer terug naar af. En dat is jammer maar misschien wel een wijze les voor de toekomst. Baken Liet groene boekje van de Afdeling Lei den vormt voor menig wedstrijdsecretaris een baken in zijn vaak moeilijke taak om alle elftallen op de juiste tijd op het goede veld te krijgen. De laatste weken biedt de informatie uit het groene boekje hem weinig hulp. De geplande wedstrij den worden met de regelmaat van de klok door het bondsbureau in Leiderdorp gewijzigd. Het zou de rust van menig se cretaris ten goed komen als de Afdeling Leiden het groene boekje weer de status geeft die het altijd gehad heeft. Gewoon betrouwbaar dus. Triest De waterpoloêrs in de Leidse regio heb ben weinig reden tot vreugde. AZC en De Zijl/LGB presteren in de hoofdklasse wa terpolo onder de maat en in de eerste klasse komt LZ'86 ook niet uit de verf. De Leidse hardlopers Huub Pragt en Joke Kleyweg zijn klaar voor de City- Pier-City- loop. FOTO: PETER VAN MULKEN CcidócSouAtmt

Leidse Courant | 1991 | | pagina 29