rhuis zijn is vakantie roor coureur Hans Spaan )jurovski gelooft in kampioenschap FC Groningen CeidócSoivuvnt o naar ziekenhuis 'Mi Veertien spelers wedstrijd geschorst Henriëtte Weersing wil spoedig gesprek 1 >ORT ZATERDAG 16 MAART 1991 PAGINA 21 nCHEN Midori Ito moest gisteren naar zjekenhuis worden vervoerd, maar behoudt kansen op de wereldtitel kunstrijden. De anse springveer kwam bij een combinatie ngen buiten de baan, waarvan de gebruike- boarding was verwijderd voor televisieca- j's. Ze krabbelde vlot op, voltooide haar en ontving van slechts twee juryleden een waardering. In het ziekenhuis bleek dat ze ernstige verwondingen had opgelopen, ms teammanager Noriko Shirota zal zij ujag een optreden verzorgen. De wereld- pioene van 1989 bezet na het korte pro- ima de derde plaats. De Amerikaanse Kris- amaguchi leidt, voor haar landgenote To- Harding. Marion Krijgsman plaatste zich voor de lange kür. Met haar 21e plaats jeerde de Groningse zich één plekje te laag aan de eindstrijd te kunnen meedoen. 3raao PP' De ZEIST Veertien spelers uit het betaald voetbal moeten één wedstrijd aan de kant blijven. Acht vanwege een derde gele kaart: Borrenbergs (Eind hoven), Fröser (Feyenoord), Koolhof (De Graaf schap), Jalink (RKC), Maas (RKC), Richardson (RKC), Trustfull (SVV) en Sweres (Vlissingen), drie omdat zij voor de vijfde keer geel kregen: Van Dijk (FC Groningen), Schenning (Go Ahead Eagles) en Thai (MVV). Eén met een zesde gele kaart: De Jong (Heerenveen) en twee omdat zij in één wedstrijd tweemaal geel kregen; Knippenberg (Heracles) en Meeuwsen (Willem II). Veendam- trainer Meertens kreeg één wedstrijd voorwaarde lijk en een boete van 250 gulden, omdat hij bij de wedstrijd Veendam-De Graafschap van 2 maart het veld opstapte en een grensrechter beledigde. Handbalsters winnen weer CASSANO De Nederlandse handbalsters lopen met reuzen stappen door het Europees kwa lificatietoernooi voor ae wereld titelstrijd van 1992 in Noorwe gen. In Cassano werd gisteren gastland Italië met 19-10 versla gen. In de openingswedstrijd was België met 24-8 een kopje kleiner gemaakt. Bij de rust leid de Nederland, dat de eerste wed strijd tegen België met 24-8 had gewonnen, al met 11-4. Christa Thorsen werd andermaal topsco rer met zes treffers. Carla Klein tjes en Jolanda de Kok maakten elk drie doelpunten. SNEEK De problemen tussen volleybal-landskam pioen Avéro Olympus en speelster Henriëtte Weer sing lijken voorlopig nog niet uit de wereld. De inter national, die vandaag in de competitiewedstrijd tegen Sudosa Assen ontbreekt, heeft deze week de trainin gen laten schieten. In haar geboorteplaats Winscho ten probeert ze de strubbelingen in Sneek even te vergeten. „Er zal spoedig gepraat moeten worden en niet met één, maar met heel wat personen. Er zijn problemen, maar ik ben niet van plan om daarmee naar buiten te komen. Het liefst wil ik zo snel moge lijk een oplossing". Weersing maakte een einde aan de geruchten dat zij deze week vrijaf zou gebruiken voor het leggen van verregaande contacten met een belangstellende volleybalclub in Italië. Uitgifte aandelen nieuw stadion Amsterdam levert 20 miljoen op AMSTERDAM De uitgifte van aandelen voor de bouw van een nieuw stadion in Amsterdam-Zuidoost heeft 20 miljoen gulden opgeleverd. De inschrijvings termijn, die 17 december werd geopend, is gisteren ge sloten. Het streven was met de emissie een bedrag van 70 miljoen gul den bijeen te brengen. Een woordvoerder van de Stichting Ad ministratiekantoor Stadion Amsterdam verklaarde dat zoge noemde „founders" nog 35 miljoen gulden bovenop de 20 mil joen leggen. Vijf bedrijven hebben zich bereid verklaard in to taal 25 miljoen gulden te willen bijdragen. Volgens de woord voerder biedt het nu bereikte bedrag „voldoende perspectief" om met vertrouwen de plannen voor het multi-functionele sta dion verder uit te werken. De kosten van het stadion zijn bere kend op 200 miljoen gulden. iNINGEN Domme (ig. Natuurlijk trekt hij [gen tegen SVV zijn jrte maillot aan. Want ko Djurovski (28) eert bij het kleding- Het is sinds jaar en *®khet handelsmerk van 'Joegoslavische vedette. en, ivankelijk werd „Djurko" r alles en iedereen afgesc- maar met het verstrij- ivan de competitie bewijst een absolute smaakmaker lijn. Eentje die, in tegenstel- 1 tot de rest bij FC Gronin- onvoorwaardelijk gelooft een kampioenschap. Ge arde taal. Het past bij Milko oo irovski, een vedette die tot sdom komt. ewel Djurovski in het veld as wat arrogant overkomt, hij een doodgoeie jongen. Iei n vlees en bloed. Hij houdt 5genl n het leven. Rookt zijn siga- je, drinkt op zijn tijd een rtje en lacht graag. Maar nachtleven in Groningen k hem niet zo bekoren. „202 Belgrado, dat is pas een dis- heek", laat hij in de auto op 5van het Oosterpark naar an-restaurant Joegoslavië vriend Bobby Milewski n. Ook de muziek in het jertuig is niet aan hem be- ed. Pas als er wat trendy ise-muziek opgezet wordt, ert Djurovski een vette nlach tevoorschijn. „Veel er", klinkt het in gebrekkig gels. Hij houdt van disco- iziek, bekent hij, reggae it er ook goed in. Om het tje compleet te maken; een uar is zijn droomauto, Ama- us zijn lievelingsfilm. ival of niet? De Oostenrijk- Jred tomponist gold als een won- ind, net als Djurovski in vaderland, het nu door in- conflicten verscheurde rota ïgoslavië. Hij volgt samen vriendin Andrea Puksic argusogen de politieke MVB llwikkelingen. Voorlopig ali tert Djurovski niet terug. Hij astisÉeft het, na wat aanpassings- roblemen gekend te hebben, naar zijn zin in Gro- Samen met Andrea woont hij een leuk huisje en int hij de weg in het noor- B akelijker heb het gevoel dat ik hier veel langer ben dan een half jaar", zegt de vedette. „Ik ben inmiddels wat gewend ge raakt aan de Nederlandse mentaliteit en cultuur". Hij vertelt dan dat hij weinig gro te problemen heeft gehad, maar wel moest wennen aan het feit dat de mensen zo ge sloten zijn. „Alles gaat hier volgens afspraak en niet spon taan. Als ik jou wil spreken, moet ik eerst een paar dagen van tevoren bellen en een af spraak maken. Het is hier veel zakelijker dan in Joegoslavië". Dat laatste aspect staaft hij met een voorbeeld uit de dage lijkse voetbalpraktijk. „Ik mis de echte kameraadschap onder de spelers", vervolgt hij. „Het is mij opgevallen dat iedereen het voetbal puur als werk ziet. Een verplichting. Hier wordt meer gevoetbald om het geld, dan om de sport zelf. Je bent echt in dienst van de club". Het heeft volgens de Joego slaaf veel te maken met de hoge lonen en lage premies. Een model waar hij geen voor stander van is. „Ik heb liever lagere lonen en hogere premies. Toen ik bij Rode Ster Belgrado voetbalde, konden we een pak geld verdienen als we Partizan zouden verslaan". Vriendin Andrea springt bij: „Dat stimuleert veel meer". Ongeloof Djurovski vindt het ook vreemd dat er aan het begin van het seizoen helemaal niet is gesproken over een premie voor het behalen van een eventuele landstitel. „Als wij kampioen worden, kost dat de club niets". Het ongeloof straalt er vanaf bij Djurovski en zijn vriendin. Dat veran dert als de titelkansen aan bod komen. „Wij worden kam pioen", zegt hii met een stalen gezicht. „Zet aat er maar in". Het wordt volgens hem tijd dat zijn ploegmaten zich be wust worden van het feit dat er méér in zit dan alleen Euro pees voetbal. „Ik vraag me af", vervolgt hij zijn betoog, „of het publiek, bestuur, spelers en de stad wel kampioen willen worden. Zo'n kans krijgen we misschien nooit weer". Opvallend is dat Djurovski in de wij-vorm spreekt. „Iedereen moet er in geloven. We voetballen goed, staan tweede, maar volgens mij gelooft niemand er echt in. Misschien denken de mensen dat ik gek ben, maar dat ben ik niet. Waarom zouden alleen Milko Djurovski wordt afgestopt door Ajacied Danny Blind. PSV en Ajax kampioen kun nen worden? AZ is vroeger toch ook kampioen geweest? Waarom zouden wij dat niet kunnen?". Grootverdiener Djurovski weet hoe het voelt gefêteerd te worden. In totaal werd hij vier maal landskampioen en won hij drie nationale bekers bij Rode Ster en Partizan. Zijn hart ligt nog altijd bij Partizan, de „bandietenclub" waar hij onder trainer Ivan Golac op bloeide. Hij noemde Golac, die op zoek is naar werk in Ne derland, ooit de beste trainer die hij zich kon wensen. Puur en alleen omdat hij niet hoef de te verdedigen. „Ik moest me volledig concentreren op de aanval", herinnert hij zich. Pas dan voelt Djurovski zich helemaal in zijn element. „Ik speel natuurlijk het liefst als diepste spits. Bij Groningen speel ik inderdaad anders. Hier sta ik samen met Meijer en Huizingh voorin. Een heel ander systeem". Hij betreurt dat, maar schikt zich in zijn rol. „Als het voor Groningen de beste oplossing is, leg ik me daar bij neer. Dat heb ik er voor over. Twee punten zijn belangrijker dan persoonlijk succes". Kritiek Woorden die drie maanden gelden ver weg leken. Toen haalde Djurovski in het week blad Voetbal International fel uit naar FC Groningen. Ver telde uitgekeken te zijn op de noordelijke ploeg. Want hij werd niet begrepen en onder gewaardeerd. Sinds het be wuste interview is er veel ver anderd. „In het begin begre pen ze me niet", aldus Dju rovski. „Later is dat beter ge worden. Werd het contact in tensiever. Toen werd alles een stuk gemakkelijker voor mij". „Natuurlijk vond ik alle kri tiek in het begin niet leuk. Maar daar ben ik aan gewend. Ik trek me er niet zoveel van aan. Journalisten mogen alles, nou ja, bijna alles schrijven". De definitieve doorbraak op intermenselijk vlak volgde tij dens een trainingskamp in Marbella. „Logisch, dat je el kaar tijdens zo'n trip beter leert kennen. Je staat samen op en gaat samen naar bed. Je hoort elkaar als het ware ade- Onder de Spaanse zon maakte Djurovski veel indruk op doel man Patrick Lodewijks. De huurling van PSV herinnert zich een leuke anekdote. „We oefenden op afwerking. De spelers mochten de bal maar twee keer raken. Djurovski schoot de bal in het kruis, maar had hem drie keer ge raakt. „Dat telt niet", zei ik. Nog geen minuut later kreeg hij weer een voorzet. Schoot-ie de bal ineens in de kruising. „Het maakt mij niets uit", zei hij. Tsja, dan dwing je natuur lijk wel iets af". FC Groningen trok de laatste wedstrijden profijt van de fitte en gemotiveerde Djurovski. Hij etaleerde regelmatig zijn klasse en kan nog steeds wei nig fout doen bij het doorgaans toch kritische Groningse pu bliek. Wat hem echter opvalt is de stilte bij thuiswedstrijden. De sfeer verschilt, bekent hij, volstrekt met die in Joegosla vië. „Ik had meer publiek ver wacht en grotere stadions, dat is me wat tegen gevallen. In Joegoslavië krijg je kippevel, hier zit iedereen maar een beetje te kijken waar de bal heen gaat. Ik vind dat de sup porters ons veel meer moeten steunen. Zij moeten ook in een kampioenschap gaan geloven". Marathonlopers „In Joegoslavië spelen de voetballers voor het publiek. Ik doe dat ook. Ik ben zelf pas tevreden als het publiek mee werkt en ook tevreden is. Ik ben prof en speel om het pu bliek te vermaken. De manier waarop ik speel, daar houden de mensen van. In het verle den is er wel eens tegen mij gezegd dat ik mijn stijl moest veranderen. Maar dat doe ik niet. Dan wordt het voetbal kapot gemaakt. Als alles op conditie moet gebeuren, is er niets meer aan. Dan kun je net zo goed elf marathonlopers in het veld zetten". Of Djurovski bij FC Gronin gen blijft, is onzeker. Vóór 15 mei dient de subtopper bekend te maken of het met de Joego slaaf door wil gaan. Onlangs had hij een informatief ge sprek, zonder tot concrete za ken te komen. „Het is absoluut niet gezegd dat ik blijf", ver telt „Djurko". En: „Binnenkort zullen we opnieuw gaan pra ten en moeten we eens bekij ken wat de club en ik willen. Als we niet bij elkaar kunnen komen, ga ik weg". Voorlopig houdt hij voor andere clubs, er is genoeg belangstelling, de boot af. „Ik speel nu bij Gro ningen, daarom wil ik ook eerst met hen praten". ANDRÉ VENEMA ASTRICUM Hans iaan heeft een obsessie, ij staat te boek als de lelste en slimste 125 cc- lotorcoureur ter wereld, laar niet de beste. Van aar dat hij al twee jaar is igezadeld met de meest roeve positie op de rang- tweede. Waar het al- waal om draait is het ummerbord met de stoe- één. Hans Spaan weet Het jaar van de waar lid is aangebroken. Op- j-opzij voor het Van der oel-effect. haargrens begint te wijken, slapen worden grijs. Maar ans Spaan vouwt zijn ranke I kilogrammen nog steeds et speels gemak achter een ibogen stukje plexiglas. Het efst met 240 kilometer per ur op de teller, de veertig aardekrachten volledig be- uttend, als hoofdrolspeler in et gooi- en smijtwerk dat rand Prix heet. Mikpunt: aornameliik Zuid-Europese ^es die de puberteit amper 'jroeid zijn. a" Spaan mag met zijn 32 steeds ouder worden en de uncurrentie jonger en vooral aider, wereldgoud staat nog eeds bovenaan het verlang- jstje van de coureur uit het narp/Samson-team. In zijn 'ngste jeugd hield hij er liefst ijf krantewijken op na om ijn eerste racemotor te kopen a nog niet zo lang geleden tou hij de hoofdprijs in de lotto pmiddellijk hebben ingeruild H voor de wereldtitel, als dat kon ten minste. Inmiddels' is hij iets genuanceerder gaan denken. „Als het bedrag hoog genoeg is, zou ik nu voor die hoofd prijs kiezen. Een wereldtitel is heel mooi, maar financieel word je er niet veel wijzer van. En ik weet ook hoe be trekkelijk het allemaal is. Als je ten val komt en iets breekt, dan ben je meteen vergeten. Zo is het, ook in de racewe reld, het is keihard. Of ik nog wel bezeten ben van de we reldtitel? Jazeker. Het is m'n doel, als sportman. Niet omdat het wijs is om het later aan m'n kleinkinderen te vertel len. Ik heb er ook alles voor over. Op vakantie ga ik nooit, ben je gek, ik reis tenslotte de hele wereld over. Mijn vakan tie is thuis zijn, bij m'n vrouw. Lekker Studio Sport kijken, cd-tje draaien. Niks aan m'n hoofd hebben. Da's mijn va kantie". De gedrevenheid van Spaan is met de jaren iets minder ex treem geworden, op 24 maart op het Japanse Suzuka-circuit zal hij weer met vlinders in de buik aan de start staan. Aller eerst om zijn huzarenstukje tij dens de ouverture van vorig jaar, Grand Prix-winst op het zelfde cicuit, te prolongeren. Ten tweede om te laten zien dat het hem ernst is het cliché matige „drie keer is schee- precht" tot uitvoering te bren gen. Afrekening Bovendien zou het hem niet slecht uitkomen om de eerste grondige afrekening op te ma ken met de „mafia'bij Spaan beter bekend als Loris Capi- rossi en Fausto Gresini. In eendrachtige samenzwering hield het Italiaanse duo Spaan vorig seizoen af van de kroon op zijn werk. Voornamelijk door rikskant afstopwerk van Gresini werd Capirossi de jongste wereldkampioen aller tijden. „Ik ben bedrogen en zal het nooit vergeten", is het eni ge wat Spaan er zelf nog over kwijt wil. De man die vorig jaar vijf Grote Prijzen op zijn naam bracht (Suzuka, Francor- champs, Le Mans, Anderstorp, Brno) gelooft er heilig in dat de factor routine hem over de streep kan-trekken. De laatste jaren zat het pechduiveltje hem wat al te nadrukkelijk op de hielen, rijtechnisch was er nauwelijks wat om hem aan te merken. Het hoofdstuk leren als stuurman is wat betreft Spaan, terugblikkend op een race-carrière van zestien jaar, dan ook afgesloten. Alleen qua techniek is er altijd wel wat te verhapstukken, weet de Noordhollander. Vieze handen „Ik ben de enige topcoureur ter wereld die vieze handen heeft van het sleutelen. Het enige wat de anderen doen is rijden, de rest doen de techni ci. Ik heb ook monteurs, maar ik bepaal zelf wat er motorisch gebeurt. Heb in ieder geval het laatste woord. Ook in de aan loop van het seizoen ben ik er dagelijks mee bezig. Wilco Zeelenberg (de andere troef van Sharp/Samson, in de 250 cc, red.) sleutelt niet. En heeft dus meer tijd vrij". Waarom dat zelf sleutelen? „Hobby. En als er problemen zijn, dan kun je zelf beslissen wat er gedaan moet worden. Bovendien wil ik op de hoogte blijven. Later wil ik doorgaan in de sport. Ik ben ook niet anders gewend. Toen Jack Middelburg, Wil Hartog en Boet van Duimen nog reden, was het ook heel gewoon. Ie dereen zat te knutselen. Maar er is méér veranderd. Vroeger begon je onderaan, je werkte keihard mee. Tegenwoordig hoef je helemaal niet te wer ken als coureur. Als je aardig kunt sturen, dan is 't goed. Was vroeger ondenkbaar". Ze zijn genoemd, de namen van het supertrio, de vaandel dragers van de nationale we- gracerij. Zeldzaam populair was de sport toen „Jumping Jack", de „Witte Reus" en „Den Boet" de koningsklasse verrijkten. Maar Middelburg overleed na een ongeluk op het stratencircuit van Tolbert, Hartog werd na een mooie carrière fulltime grasdroger te Abbekerk en Van Duimen richtte zich uiteindelijk op het ambt van manager in de we- gracerij. De sport zakte publi citair als een kaartenhuis in elkaar. Opvolgers van het le gendarische drietal waren niet voorhanden, de stratencircuits werden tot verboden terrein verklaard en de milieu-proble matiek accentueerde de terug gang nog eens. Vallen Met Spaan en Zeelenberg in de frontlijn kwam de omme keer op gang. Spaan: „Je merkt aan alles dat de sport Hans Spaan (links) en teamgenoot Wilco Zeelenberg beginnen op 24 maart in Japan aan het nieuwe wegrace-seizoen. FOTO: anp weer leeft. En de televisie be steedt steeds meer aandacht aan ons. Nee, niet alleen om de valpartijen. Ook de tv-ver- slaggeving wordt beter, al hoort vallen erbij. Zelf ben ik er al zo vaak afgegaan... Nee, het kost daarna niet veel moeite om weer net zo hard te racen. Als je maar weet waar óm je bent gevallen, dan is het zelfs heel makkelijk". „In 1985 heb ik aan stoppen gedacht. Door een valpartij in Mugello brak ik m'n heup. Ik had geen idee waarom ik viel, het wat péts, ineens. Later bleek het een motorisch defect te zijn. Dat stelt je dan gerust. Als je valt door teveel risico's te nemen, door je eigen schuld, dan kun je de volgende keer alleen maar iets voorzichtiger zijn. Want zo gauw je onzeker begint te rijden, dan is het ook snel mis. In de wegrace zoek je immers constant naar de gren zen. Tegen de grens aan rijden kan alleen maar als je honderd procent zeker bent. Zo niet, dan kun je wachten op een valpartij". Stress Spaan, de man op wie ieder een straks zal letten, zegt wei nig tot geen last van wedstrijd stress te hebben. Hij geeft toe de nacht voor een belangrijke race de slaap wel eens niet te kunnen vatten, door de bank genomen valt het naar eigen zeggen allemaal wel mee. Be halve wanneer het vlak voor de start is, de helpers weg dui ken, iedereen naar het rode stoplicht gluurt en zelfs de pit spoezen nerveus heen en weer drentelen. Spaan: „Op dat moment speelt er van alles door je hoofd. Hoe is de start? Hoe zal het gaan? Eenmaal van start gegaan is de spanning bij mij ook weg. Bovendien, een beetje nervosi teit is goed. Zonder kan je zelfs niet presteren. Op Suzuka komt er nog een extra dimen sie bij. De eerste race, hoe sterk is de concurrentie? Wie gaat er hard?". De laatste vraag gaat Spaan min of meer uit de weg. Is hij niet bang om een soort Adri van der Poel te worden, de tweede viool, een nationaal symbool voor mis lukkingen? Spaan: „Als ik weer tweede zou worden, dan zou ik daar niet mee zitten. Het zou zonde zijn, dat wel. Wat ik ga voor de eerste plaats, da's makkelijk zat. Maar ik heb afgeleerd om voorspellingen te doen". RUUD DE JAGER

Leidse Courant | 1991 | | pagina 21