iroatië waarschuwt voor coup •egrip Baker [oor problemen an Gorbatsjov 5 7 11 13 13 17 finals 25 26 27 28 32 Opinie EeidócSouocmt Maffia ronselt Albanese vluchtelingen Uniform prins Bernhard op aandringen verzet VANDAAG 14 Dagen Gratis 6omcmt Zaterdag 16 maart 1991 82ste jaargang no. 24982 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur- J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. HET WEER Vandaag eerst mogelijk wat regen, in de loop van de dag ook af en toe zon. Middagtem- peratuur ongeveer 15 graden. Wind uit zuidelijke richtingen, matig, kracht 3 a 4. Zondag wisselvallig en aan houdend zacht. VAN ROY c.s ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Lelden. Tel. (071) 122362 lam kondigt lorische Ischap aan foAD De Iraakse presi- gaddam Husayn spreekt jdag om vier uur Neder- I tijd een „historische en lijke" boodschap uit „voor 'ikse volk en de eerlijke in deze wereld", zo ("het Iraanse persbureau Ue boodschap, de eerste Jddam Husayn sinds het [van de Golfoorlog op 27 1 zal worden uitgezonden idio en televisie. Jt 7: Israël wil met meer landen praten Wethouder Van Dongen. FOTO: Tejo Ringers Leidse wethouder naar ministerie van onderwijs LEIDEN De Leidse wethouder van onderwijs, cultuur en emancipatie Henriëtte van Dongen-van der Linden (41) heeft een topfunctie aanvaard op het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Het kabinet heeft gisteren haar benoeming per 1 juni bekrachtigd als directeur-generaal beroepsonder wijs en volwassenen-educatie. Van Dongen is sinds 1978 raadslid voor de PvdA in Leiden. Bij de raadsverkiezingen vorig jaar was ze lijstrekker voor haar partij. Ze heeft gister middag haar fractie op de hoogte gesteld van haar vertrek. Het is nog niet bekend wie haar als wethouder opvolgt. Van Dongen zou in mei zeven jaar wethouder zijn geweest in Lei den. Haar plaats in de fractie wordt waarschijnlijk opgevuld door Christa de Boer. Ir. R.J. de Wijkerslooth de Weerdesteyn (44) uit Pijnacker is eveneens benoemd tot directeur-generaal. De Wijkerslooth werkte jarenlang bij Unilever en Royco. Pagina 13: Vertrek Van Dongen komt als verrassing. VARA zendt oude Pipo-aflevering uit HILVERSUM De VARA zendt van middag (Ned.l, 15.23 uur) een oude Pipo-aflevering uit in verband met het overlijden deze week van Cor Witschge, de man die bekend werd als de enige echte Pipo de Clown. Het gaat om de laatste aflevering van 'Pipo en het grachtengeheim' uit 1975. Ook de KRO komt op Pipo terug. In het programma 'Zondagavond met Van Willigenburg' zijn opnamen te zien die onlangs wer den gemaakt van Cor Witschge samen met Willibrord Frequin. De laatste werkt aan opnamen voor een reeks pro gramma's onder de titel 'Voor de leeu wen'. Daarin verdiept hij zich in bepaal de beroepen. KLM: meer vliegen op Europese bestemmingen AMSTERDAM De KLM zal haar route-netwerk de komende tijd uitbreiden met een flink aantal nieuwe Europese bestemmingen. Ook wordt ge streefd naar een verhoging van de frequentie waarmee bepaalde bestemmingen worden aange daan en zullen de aankomst- en vertrektijden nog beter op elkaar worden afgestemd. President-di recteur P. Bouw heeft dat gisteren gezegd. Een en ander maakt deel uit van een „nieuwe filosofie" over de bediening van de vele bestemmingen van het lijnennet van de KLM. Hij legde er de nadruk op dat het huidige ombuigingsprogramma van de KLM moet slagen, wil de maatschappij haar con- currentie-positie veilig stellen voor de toekomst. Bouw zei dat ondanks de huidige inzinking in de luchtvaart de verwachtingen op langere termijn goed zijn. Pagina 9: Groei luchtvaart blijft steken I BELGRADO De Defensieraad van Kroatië heeft gisteravond ge waarschuwd voor het „reële ge- Ivaar" van een militaire staatsgreep Jtegen de wettige instellingen van |de Joegoslavische republieken. JEen coup kan het gevolg zijn van I de weigering van het presidium de [uitzonderingstoestand in het land J af te kondigen, zoals door het leger lis voorgesteld. 1 Door de weigering van hét presidium noodmaatregelen te treffen om de orde in het land te herstellen, zag president Borisav Jovic zich gisteravond gedwon- I gen op te stappen. Jovic, een communist I en een Serviër, steunt de voorstellen van het leger. De Kroatische Defensieraad, 3 een raadgevend orgaan, verklaarde I evenwel te hopen dat de krachtsverhou- I dingen binnen het presidium, dat bestaat I uit vertegenwoordigers van de zes repu- I blieken en de twee autonome provincies I in Joegoslavië, zullen voorkomen dat de I uitzonderingstoestand wordt uitgeroe- I Pen- I In een televisietoespraak verklaarde Jo- I vic dat het land onverbiddelijk op een I burgeroorlog afstevent en dat hij daar geen verantwoordelijkheid voor wenst te nemen. De meerderheid van de verte genwoordigers in het presidentschap neigt ertoe het land uiteen te laten val len, zei hij, en tracht de handen van het leger te binden. „Ik ben niet bereid mee te gaan met dergelijke beslissingen, die leiden tot het opbreken van het land met mogelijk rampzalige gevolgen voor zijn bevolking", zei Jovic. Hij wordt opge volgd door vice-president Stjepan Mesic. Mesic is Kroaat en wordt de eerste niet- communistische president van Joegosla- Servië, de grootste republiek, en het le ger hebben deze week tot tweemaal toe geprobeerd het presidium te dwingen de noodtoestand uit te roepen. Servië is eveneens bij een ingrijpen van het leger gebaat, nu in Belgrado felle oppositie is losgebarsten tegen de regering van Slo- bodan Milosevic, bestaande uit voormali- communisten. Het Kroatische persbureau HINA maak te gisteren bijzonderheden bekend over beweerde plannen van het leger en de republiek Servië om de orde in het land gewapenderhand te herstellen. Volgens HINA waren alle militaire eenheden in Kroatië al in staat van paraatheid ge bracht, zogenaamd om de in de repu bliek wonende Serviërs te beschermen tegen aanvallen door de Kroatische pa ramilitaire politie. De krant Borba (Strijd) zei dat ook het leger intern verdeeld was over de wen selijkheid van een noodtoestand. De re gering van Milosevic is de afgelopen da gen in haar voortbestaan bedreigd doo aanhoudende demonstraties van opppo sitiepartijen en hervormingsgezinde bur gers. Het Europees Parlement heeft gisteren gedreigd een lening van 1 miliard dollar voor Joegoslavië te zullen blokkeren. In een televisietoespraak verklaarde pre sident Boris Jovic, dat Joegoslavië op een burgeroorlog afstevent en dat hij daar geen verantwoordelijkheid voor wenst te nemen. FOTO: ANP Vreugde in Belfast Vijf maanden na de geboorte van zijn kleindochter Myka werd Johnny Walker, één van de Zes van Birmingham, vrijgesproken. Maar daarvóór had de van dodelijke IRA-aanslagen verdachte Walker al ruim vijftien jaar in een Engelse cel gezeten. Gisteren op het vliegveld van de Noordierse stad Belfast kon Johnny Walker zijn kleinkind voor de eerste keer in zijn armen houden. foto: ap (Van onze correspondent Aart Heering) ROME De tentakels van de maffia strekken zich uit naar de Albanese vluchtelingen in en rond Brindisi. Nu het merendeel op verschil lende plaatsen in Italië is on dergebracht of is teruggegaan naar. Albanië, blijken naar schatting tweeduizend Albane zen op het appèl te ontbreken. Volgens het ministerie van burgerbescherming heeft deze groep op eigen initiatief een bestemming gevonden. Don Alberto, de 'pastoor van het vijftien kilometer van Brindisi gelegen dorp Mesagne, is ech ter minder optimistisch ge stemd. Hij is bang dat de van alle bijstand verstoken ont heemden een gemakkelijke prooi zullen vormen voor de georganiseerde misdaad. „Het gevaar is reëel", zei hij giste ren in La Stampa. „De plaatse lijke onderwereld heeft man kracht nodig voor het lossen van gesmokkelde sigaretten en jonge vrouwen voor de prosti tutie. Uit Brindisi komen alar merende berichten van duiste re individuen die zich onder de hulpverleners mengen met beloften van vast werk en veel geld. Volgens mij gaat het om smokkelaars". Zijn vrees is al bevestigd door een voor een de Italiaanse televisie uitgezon den interview met smokke laars uit Brindisi. Verscheide ne van hen verklaarden zich bereid gebruik te maken van de diensten van Albanezen en een gaf zelfs toe, dat hij al en kele vluchtelingen had aange nomen. De smokkelaars zijn trouwens al lang gewend om met Albanezen te werken, om dat sigaretten uit Albanië hun voornaamste handel vormen. Elke nacht maken tientallen supersnelle motorboten in en kele uren de tocht naar de 50 mijl verder gelegen andere sponde van de Adriatische Zee, waar zij door inheemse collega's van voorraad worden voorzien. Nu is sigaretten smokkel op zich geen zwaar vergrijp, ware het niet dat met de inkomsten daarvan in de afgelopen jaren de organisatie is gefinancierd van een auto chtone Apulische maffia, de zwaar criminele Sacra Corona Unita Werkgevers stoppen oyerleg met kabinet (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De werkge vers zien niets meer in overleg met het kabinet over het soci aal-economisch beleid. De ko mende maanden is men niet meer beschikbaar voor overleg over het eind 1989 afgesloten centraal akkoord, zo schrijft de Raad van Centrale Onderne mersorganisaties (RCO) in een brief aan de ministerraad. De RCO eist dat eerst een aantal maatregelen uit de Tussenba lans van tafel gaat. De vakcentrales FNV en CNV hebben gisteravond teleurge steld gereageerd op het besluit. Premier Lubbers wilde niet al te zwaar aan het besluit tillen. Hij zei sowieso te twijfelen aan de noodzaak van het traditio nele vooijaarsoverleg tussen kabinet, werkgevers en werk nemers. „Waar zouden we het over moeten hebben? Ik ben het er van harte mee eens nu geen rituele dansen uit te voe ren". Pagina 3: „Werkgevers ont vluchten verantwoordelijk heid" SKOU De Amerikaanse ister van buitenlandse za- Baker heeft zich gister- nd na afloop van het over- met Sovjetpresident Gor- ijov aangesloten bij de op ting van zijn Sovjetambtge- t Bessmertnych. Deze zei de Sovjet-Amerikaanse be- tkingen „een zeer moeilijke ef" hebben doorstaan en „betrouwbare vooruit- Iten hebben geopend voor idere ontwikkeling". „Dat is i voor de Sovjetunie, goed r de VS en dat is goed voor wereld", aldus Baker. Ba- I zei er begrip voor, te heb- dat Gorbatsjov nu eerst 1 afstevenen op een „ge mengde economie" om uitein delijk een vrije-marktecono- mie te bereiken. Wat de Balti- sche staten betreft prees Baker stappen in de richting van on derhandelingen en terugtrek king van een deel van de Sov jettroepen. De minister zei dat de VS aandringen op volledige uitvoering van het CFE-ak- koord tot vermindering van de conventionele bewapening en troepen in Europa, dat in no vember tot stand kwam. Pagina 7: Referendumoorlog in slotfase ILTZQE LI v0o r| R Tl lO N0E R]_ IR E E]z EC Zie pagina 12 Handboogschutters in finale van WK OULU Henk Vogels en Christel Verstegen hebben de finale bereikt van de WK in- door-handboogschieten. De Brabanders schaarden zich in de voorronden in het Finse Oulu bij de beste zestien. Euro pees kampioen en wereldre cordhouder Erwin Verstegen stelde teleur met een 28e plaats. Bernie Camps werd 36e. Sjaan van Dijck (18e) en nationaal kampioene Jacqueli ne van Rozendaal (23e) volde den bij de vrouwen evenmin. ADVERTENTIE Slaapkamer Speciaalzaken Maak van uw slaapkamer een "oase' BLEISWIJK Hoefweg 13, Tel.: 01892 -16472 Koopavond: vrijdag LEIDSCHENDAM WinketóenlrumLetdschenhage Tel.: 070-3271769 Koopavond: donderdag CAPELLE a/d IJSSEL Meubelboulevard, Tel.: 010 - 4517119 Koopavond: vrijdag ZOETERWOUDE/RIJNDIJK Meubelboulevard Rijneke, Tel.: 01714-15821 Koopavond: donderdag DEN HAAG Het Ne derlandse verzet uit de Tweede Wereldoorlog heeft het kabinet verzocht niet gepast vond om over deze kwestie te beslissen gedurende de Golfoorlog. Vlak daarna kwamen de verkiezingen voor de provinciale staten en ook prins Bernhard we'er zijn die wilde het kabinet afwach- uniform te laten dragen, ten. Tijdens de eerste minister- Minister-president Lub bers zei dat gisteren tij dens zijn wekelijkse inter view op televisie. De Rijksvoorlichtingsdienst zei maandag dat het initi atief kwam van het kabi net. Prins Bernhard is volgens Lubbers heel gelukkig met het besluit. „Hij beschouwt het als de afsluiting van een periode, een bevestiging en een stimu lans". Het verzoek van het verzet kwam vorig najaar bij het ka binet aan. Het kabinet toonde zich er gevoelig voor. De prins heeft zijn uniform vijftien jaar lang niet gedragen. „Hoewel dit niet vergelijkbaar is met andere straffen, is het toch goed gebruik dat dit soort za ken niet levenslang duren", aldus Lubbers. De prins heeft zich deze periode volgens hem enerzijds „terughoudend" ge toond en heeft anderzijds „voortreffelijk" en „actief" ge functioneerd. Er zijn enkele maanden ver streken tussen verzoek en be sluit, omdat het kabinet het raad daarna is het besluit ge nomen. Het samenvallen met het zilveren huwelijksfeest van koningin Beatrix en prins Claus is toeval, aldus de pre- Man steekt moeder dood WOUBRUGGE Een 38-jari- ge man uit Woubrugge heeft donderdagavond laat door messteken zijn 76-jarige moe der om het leven gebracht. Zoon en moeder woonden in hetzelfde huis. De man is al eerder verpleegd in een psy chiatrische inrichting. Het mo tief voor de steekpartij is niet duidelijk. De Woubruggenaar is gisteren aangehouden en wordt verhoord. De man is ook al voorgeleid aan de offi cier van justitie. De dodelijke steekpartij werd ontdekt door een vriend van de Woubrug- daarop de politie in. ELKE DONDERDAG DE 32 PAGINA'S Havel, van optimist tot bezorgd realist Franse docent ontmaskerd als kampbeul Koene ridders trekken ten stijde tegen kinderleed Vertrek Van Dongen komt als verrassing Seksuele toenadering aanleiding Leidse moord Nieuwveen moet snel nieuw glastuin bouwgebied krijgen Zoetermeer mis wij-gevoel Het mirakel D66 Tekst MatthSus Passion meer dan evangelie-citaten Spectaculaire lente in Burgers' Bush T ropenmuseum roept het verval een halt toe geestelijk leven/opinie binnenland buitenland opinie economie boeken kunst/rtv leiden/regio sport rtv programmas weer/puzzel/menu finale25 t/m 32 13/15/17 19/21 22/23 Mooi natuurlijk die dagelijkse, brandend actuele commentaren op pagina 2 in de Leidse Courant. De mening van de krant, die nog altijd een meneer is. Maar wat denken de dames en heren lezers er zelf van? Sinds kort heeft de Leidse Courant een wekelijkse opiniepagina, waarop onder anderen de lezers aan het woord komen. Midden tussen aller lei andere meningsvormende artikelen. Zo is de Leidse Courant een platform voor uiteenlopende standpunten. Wie ook vindt dat je niet beter geïn formeerd kunt zijn dan door middel van een abon nement op de Leidse Courant, krijgt hieronder de kans zelfs die mening tot uitdrukking te brengen. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Naam: Voorl.: Straat: J Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEI: 071 122 244 (LO) Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. iI

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1