1 1 S)e S&idóeUe (Soivta/nt Glastuinbouwgebied moet snel van de grond" Nflfl IL Politie in Noord wijk doelwit telefoonterreur, Vrijspraak na inbraken ASC klaagt nood over hoofdterrein [EUWVEENS LTB-VOORZITTER QUIRINUS VAN DER HOORN: Concert Violist Derek Lottman en pianist Rob Broek verzor gen morgen een klassiek koffieconcert in de mu ziekkapel in het St. Agat- haklooster aan de Heere- weg in Lisse. Entree zes gulden, kinderen t/m 13 jaar gratis. Aanvang om kwart over twaalf. Toneel ..Er valt een traan op de tompoes" is de naam van het toneelstuk dat mor gen door St. Pancratius op het podium van de Al keburcht in Roelof - arendsveen wordt ge bracht. Aanvang om acht uur, toegang vijf gulden, voor CJP-ers en 65-plus- sers drie gulden. Jazz The Beale Street Band treedt zondagmiddag op in Bar Restaurant Nauti- que, Herenweg 100 in Leimuiden. Het concert duurt van drie tot zeven uur. Zuid-Afrika De werkgroep Leiderdorp tegen apartheid laat zon dagmiddag het stuk ..Mijn kinderen, mijn Afrika uitvoeren in Muzenhof Leiderdorp. Een zwarte leraar probeert verbroe dering tot stand te bren gen tussen zijn zwarte school en een blanke school, maar radicale scholieren liggen dwars. Aanvang half drie, entree 12,50. Lady en Vagebond Lady en Vagebond, de beroemde en ontroerende tekenfilm uit de studio's van Walt Disney wordt zondag vertoond in het Parkfilmhuis in Alphen aan den Rijn om half drie. Entree vier gulden. Het filmhuis is te vinden aan de C. Geellaan. Ruilmiddag Ruilvereniging Alkemade houdt morgen van twaalf tot vijf uur een ruilmid dag in de Alkeburcht aan de Noordhoek in Roelof - arendsveen. Entree voor volwassenen een gulden, voor kinderen 50 cent en leden gratis toegang. Onder redactie van Ton Pieters Het was wat te stellen met die godsdienstige verwikkelingen zon 60 jaar geleden. Zo had de Leidsche Courant begin maart 1931 het volgende: .Men deelt ons mede, dat het Bestuur van de Afd.Hillegom van het Nut van het Alge meen met algemeene stem men heeft besloten haar zalen niet meer te verhuren aan de combinatie Ds.J.H.Mulder en een Amsterdamsche anti-pa- pistische groep, die hier en kele „lezingen" hield, zoo be- leedigend en onwaar voor de katholieken, dat ook de vrij zinnige en plaatselijke neutra le pers weigerde er heen te 3gaan of verslagen ervan op te '*nemen. Wij brengen hier gaarne een eere-saluut aan het Nuts-be- stuur, én omdat het niet A wenscht een groot deel der bevolking in zijn heiligste ,QI overtuiging te kwetsen, én omdat dit mooie besluit met algemeene stemmen werd ge nomen". Vrijdag 6 maart '31, van de dsche winkelstand: „He denmiddag heeft de opening plaats gehad van de geheel gerestaureerde en vergroote magazijnen der firma Rau- mann en Teppema, Maars- manssteeg 4-4a-6. Door bij lrekking van perceel 4 zijn deze bekende magazijnen be langrijk uitgebreid en daar door heeft de firma een nieu we afdeel ing geopend in re genjassen. Een flinke étalage 't een goed overzicht van {een de firma in deze af- ing brengt. Achter de éta lage is de paskamer ingericht en verkoopruimte. Ook het oude gedeelte der zaak heeft een goede verbete ring ondergaan. Alles is geres taureerd, etalages zoowel als winkels. In het middenpand is nu de afdeeling Heereno verhemden en -dassen inge richt, in het hoekhuis de hoe denzaak. Het geheel ziet er keurig uit. Vooral de stofvrije bergruimte voor overhemden en dassen mag genoemd wor den. Een nieuwe Zeiss-ver- lichting vervolmaakt het ge heel, terwijl de stofvrije ver warming tevens een goede verbetering mag worden ge noemd. Vermelden we tenslotte, dat de firma zich er op toelegt te gen zoodanige prijzen te ver- koopen, dat niettegenstaande de malaise tot koopen ge dwongen wordt". Uit Oud Ade, onder het kopje „Een ratten-asyl„Dezer dagen werd de vloer van een varkensschuur op de boerde rij van v.d.G. onder Warmond opengebroken. De werkman, die het werk verrichtte, vond daarbij ook een ratten-verza- meling van niet minder dan vijf en zestig stuks, die hij alle doodde". Stadsnieuws: „Naar wij ver nemen, is een terrein, groot 5600 vierk.meter, aan de Ma- riënpoelstraat de voormali ge tennisbanen van het café restaurant „Posthof" aan den Rijnsburgerweg aange kocht om er een gebouw voor de 5-jarige R.K.H.B.S. te stichten. Zooals men weet, is de H.B.S. nu ondergebracht in de Oude Kweekschool voor Zeevaart aan het Noordeinde. 't Ligt in de bedoeling om naast de H.B.S. een huis enz. te bouwen voor de Paters Franciscanen, directeur en leeraren van de H.B.S.". Uit de Vragenbus. „Vraag: Mijn zoon heeft de lagere school doorloopen en wil gaan studeeren voor notaris. Hoe veel jaren moet hij daarvoor studeeren? En waar zoo? Ant woord: Het ambt van notaris is een uitstekend baantje; uw zoon heeft groot gelijk. De eerste stap op den goeden weg heeft hij reeds gezet, de twee de zal zijn: het gymnasium of H.B.S. doorloopen. En dan vindt hij den verderen weg vanzelf wel". „Ongeveer vijfduizend vrou wen van allerlei nationaliteit, sommigen met kinderen op den arm, zijn gisteren een grooten winkel te Brooklyn, New York, binnengedrongen, onmiddellijk nadat de deuren waren geopend. Zij waren aangelokt door een aanbod van japonnen en mantels te gen een dollar per stuk. Er ontstond zulk een hevig ge drang, dat alle ruiten werden verbrijzeld. Bovendien ge raakten vele vrouwen slaags met elkaar en er werd met nagels en tanden zóó fel ge vochten, dat tien vrouwen min of meer ernstig gewond werden. De politie, die door de duizenden kijkers in haar taak werd belemmerd, had drie uur noodig om de rust geheel te herstellen". Kruiend ijs was er volop, half maart 1931. „Stormwaarschuwingsdienst. Geseind hedenmorgen te 7.10 uur aan alle posten. „Weest op uw hoede Op 11 maart 1931 was er vol op ijspret in ons land. „On danks het feit dat het ijs nog onbetrouwbaar is, werd giste ren op „de Aar" reeds schaat- sen-gereden. Uit alle kanten van Europa en ook overzee komen er nu berichten over de witte invasie, waarmee de wintersche Maart ons zoo plotseling verrast heeft. In Warns veld is gisteren een temperatuur van 17.8 graden onder nul waargenomen. Hiermede is de laagste tot dusverre in ons land waarge nomen temperatuur verre overtroffen. Deze was 14.5 gr.Celsius onder nul te Win terswijk op 1 Maart 1929''. „De raad van Roosteren Was opgeroepen tot een openbare vergadering des namiddags 7 uur. Het schijnt dat de vroede vaderen aldaar niet veel lust hebben om ter vergadering te komen. Immers in September 1929 kon een vergadering we gens onvoltalligheid niet doorgaan en ook thans was dit weer het geval. Het was reeds kwart over 7 en de voorzitter, tevens lid, zag nog geen en kel lid in de zaal verschijnen. Van de zijde van het publiek was evenwel buitengewoon groote belangstelling, want om 20 minuten na 7 uur FOTO: DIJKSTRA stroomde de publieke tribune vol. Om half 8 opende de voorzitter de vergadering, deelde mede, dat van een raadslid bericht was ingeko men, dat hij wegens ziekte verhinderd was de vergade ring bij te wonen, en consta teerde dat, behalve hij zelf, geen enkel lid aanwezig was, waarna hij de vergadering overeenkomstig het bepaalde in het reglement van orde sloot". „Te Leiden is een nieuwe Tooneelvereeniging opgericht, fenaamd „Leidsche Dill. 1ooneelvereeniging Sby- lock", waarvan het secretari aat gevestigd is Rijnsburger- singel 16 alhier". DEN HAAG/NOORD- WIJK De politie in Noordwijk is al enkele maanden het doelwit van een plaatsgenote die „uit wrok" tientallen tot hon derden malen op een dag het hoofdbureau belt. Zondag 3 maart spande de kroon: toen belde ze maar liefst vierhonderd keer achter elkaar. Om een eind te maken aan deze telefoonterreur vroeg de gemeente Noordwijk gis teren in kort geding voor de Haagse rechtbank dat de vrouw een telefoonver bod wordt opgelegd. „De vrouw is niet voor rede vatbaar, wijst hulpverlening af en negeert ons verzoek om er mee te stoppen", aldus advo caat M. Bouw namens de ge meente Noordwijk. Met haar voorgeprogrammeerde druk- toetstoestel hoeft ze niet meer te doen dan een toets in te drukken en de politie meldt zich. In de meeste gevallen zegt de belster dan niets, aldus Bouw. Haar gebel belast de twee lijnen van het hoofdbu reau en heeft al herhaaldelijk tot telefoonstoringen en -blok kades geleid, zo liet hij erop volgen. De raadsman van de Noord- wijkse, mr. D. Lasschuit, schetste de achtergrond van de beweegredenen van zijn cliën te. De politie zou haar her haaldelijk hebben opgepakt en opgesloten zonder te zeggen waarom. „Haar is nooit verteld wat de reden van de aanhou ding was, ze is niet verhoord en ze is nooit voorgeleid aan de officier van justitie. Na een klacht bij de korpschef van Noordwijk via de Rechtswin kel heeft deze verklaard dat de vrouw enkele keren ter ontnuchtering opgesloten is geweest. Zij staat in haar dorp bekend als iemand die zeer agressief wordt na overmatig drankgebruik. „Haar grondrechten zijn vijf maal grof overtreden'aldus Lasschuit. „Ze is zo overspan nen geraakt dat ze op 27 maart wordt opgenomen in een rust huis". Op aanraden van haar advocaat heeft de Noordwijkse inmiddels ook een klacht inge diend bij de Nationale Om budsman en volgt er op korte termijn een tweede klacht bij de hoofdofficier van justitie. Lasschuit: „Na die politie-op- tredens zag zij eenvoudig geen andere oplossing dan haar frustraties via de telefoon bot te vieren". De belster verklaarde zich gis teren tegenover vice-president R. Portheine van de rechtbank bereid het onnodige bellen te staken. Ze verklaarde zich ak koord als de rechter zou bepa len dat ze niet meer mag bel len „zonder geldige aanlei ding". De gemeente Noordwijk wil echter dat die bepaling harder wordt: de vrouw mag de gekwelde agenten alleen nog bellen in geval van cala miteit. Uitspraak op 29 maart. ADVERTENTIE C^roenerv, iÓEN OMGEVING £cidóc6omxmt zaterdag ie maart 1991 pagina 17 •rnardusschool licht ziek zijn XERWOUDE De leerlingen van de Zoe- oudse basisschool Bernardus hebben giste- hun project „Ziek zijn, beter worden" afge- n Dat gebeurde met een expositie in de 01 aan het Kooikerspad aan de Hoge Rijn- De jongens en meisjes van de groepen 1 t lebben zich in vrijwel alle aspecten van de udheidszorg verdiept. Zo hebben zij de lijk van huisarts Freeke en tandarts Poot :ht. Er kwam een apotheker naar de school r werd informatie verzameld over de kin- ■lefoon, het Brandwondencentrum, de j-EHBO en werd een ambulance-wagen be- n. Naast de expositie vonden tevens activi- n plaats die geld opleveren voor het kinder- js Don Bosco in Indonesië. Al negen jaar zet de school zich in voor steun aan het ertehuis. LEIDERDORP/DEN HAAG Twee Hagenaars (25) en (30) zijn gisteren door de Haagse rechtbank vrijgesproken van twee inbraken eind vorig jaar in bedrijfspanden in Leiderdorp en Roelofarends- veen. Er was volgens de rechtbank onvoldoende bewijs om tot een veroordeling te komen. Het tweetal, dat van meet af aan ontkende, hoorde twee weken geleden negen maanden gevangenis straf eisen. De Hagenaars stonden toen voor veel meer inbraken terecht, waarbij voor tienduizenden guldens werd buitgemaakt. Voor die andere inbra ken had officier van justitie I. Klopper echter zelf al vrijspraak gevraagd omdat zij die zaken niet ju ridisch hard kon maken. Nu ook deze twee inbra ken niet tot een veroordeling hebben geleid, willen de advocaten schadevergoeding voor de Hagenaars omdat dat zij drie maanden onterecht in voorarrest hebben gezeten. Het is nog niet bekend of het openbaar ministerie in hoger beroep gaat. OEGSTGEEST Voetbalvereniging ASC uit Oegstgeest heeft in een brief aan het ge meentebestuur zijn nood geklaagd over de toestand van het hoofdveld aan de Van Dui venvoordelaan in Oegstgeest. Door de slech te drainage op verschillende plaatsen is het veld vaak slecht bespeelbaar. Het bestuur van ASC dringt bij de gemeente aan op maatregelen tijdens het voorjaar, ondanks het feit dat het veld volgens het officiële schema pas in 1992 aan de beurt is voor een opknapbeurt. Dit omdat volgend jaar het 100-jarig bestaan gevierd moet worden. De vereniging is bereid met mankracht en geld bij te springen om een voortijdige opknap beurt mogelijk te maken. Akkoord over parkeerplaatsen Middenwaard KOUDEKERK AAN DEN RIJN Wethouder P. van der Werf van Rijneveld heeft met de win keliers van Middenwaard over eenstemming bereikt over de parkeerplaatsen bij het winkel centrum in Koudekerk. „Volgen de week wordt het plan voorge legd aan omwonenden. Maar ook daar verwacht ik geen proble men", aldus Van der Werf. „De uitgangspunten komen overeen met die van de bewoners". In het plan wordt aan de kant van de winkels haaks geparkeerd. Aan de kant van de woningen aan de Prins Bernhardstraat wordt overlangs gepar keerd. In het vorig plan werd uitslui tend uitgegaan van haaks parkeren. Volgens Van der Werf is in het nieu we plan het aantal parkeerplaatsen met zes a zeven verminderd. De totale kosten van het winkelcen trum bedragen drie ton. De raad van Koudekerk heeft vorig jaar twee ton beschikbaar gesteld. De resterende één ton moet worden opgebracht door de middenstand. Als de raad daar eind maart mee akkoord gaat, financiert Rijneveld dit bedrag vóór en moeten de middenstanders het in de vorm van baatbelasting terugbetalen. Ook hier verwacht Van der Werf geen proble men. Met de winkeluitbreiding kan half april worden begonnen. JUWVEEN De afge- glastuinbouwre- structie in Nieuwveen, ontwikkeling van een n glastuinbouwge- dat maar niet van de nd lijkt te komen en nu ook nog de on- door de provincie resenteerde vierde op de ruimtelijke or- jing waarin wordt ge- voor het openhouden het Groene Hart. et gaat de tuinbouwers voor de wind". Voor- >r van de Nieuwveense id- en Tuinbouw Bond tevens tuinbouwer, rinus van der Hoorn >est dat de tuinbouwers lig in hun ontwikke- gsmogelijkheden wor- beperkt. ig pleit hij dan ook voor spoedige ontwikkeling dat nieuwe glastuinbouw- led, waarvoor gemeente en vincie begin jaren tachtig oestemming hebben gege- Nieuwveen heeft 36 hec- ter beschikking. Afhanke- de behoefte kan dit led met nog eens veertig lare worden uitgebreid, stichting ter verbetering de agrarische structuur, en Veenstreek (Stiveen) dit gebied van de grond leerde te krijgen, trok zich jaar geleden terug. „Die anningen zijn schromelijk ukt", merkt Van der •rn hierover spijtig op. „Het t hard, maar Stiveen dit aan zichzelf te wijten, ioest een grondprijs uitko- maar men was hierover eensluidend". irhoofd ins Van der Hoorn is dit een groot deel te wijten de houding van de voor ier van Stiveen, Ter Aars' rgemeester P. Verhoef. „Het »ft hem gesneden dat de [rambachtspolder in Ter r als glastuinbouwlocatie is slukt. terwijl Nieuwveen toestemming heeft gekre- De presentatie naar de ekers toe was erg slecht, en folders, geen persberich- er was totaal geen promo- 5. Het was allemaal zus, het wel zo. Ze hadden een in- matiekrant uit moeten ge- 1 met alle informatie en de undprijzen met daarin voor- «lden van hoe ze dat in an- re gebieden doen". herinnert zich nog dat Sti- hij de afstand van slechts ne gen kilometer van de veilin gen in Aalsmeer en Roelof- arendsveen, de goede wegen, de vele tuinbouwtoeleverings- bedrijven in de buurt, de aan wezigheid van tuinbouwscho len in Aalsmeer en de aanwe zigheid van voorlichtingsin stanties in de omgeving. Ook voor het dagelijkse, sociale le ven is dit gebied heel goed aanvaardbaar. Zuinig Zijn belangrijkste reden is het feit dat uit berekeningen van de provincie blijkt, dat tot het jaar 2015 een uitbreiding van het tuinbouwgebied van 150 tot 200 hectare nodig is om in de behoefte te kunnen voor zien. „Nieuwveen zou hierin voor de helft kunnen bijdra gen", meent Van der Hoorn. „Wij moeten dus zuinig zijn op ons gebied". LTB-voorzitter Q. van der Hoorn met op de achtergrond de zogenoemde benedenpolder. „Een ideaal gebied voor glastuinbouw", aldus de tuinbouwer. veen een informatie-avond be legde. Van der Hoorn: „Op kerstavond gaat de secretaris uitnodigingen versturen voor een avond daags na kerstmis. Dan vraag je toch om moeilijk heden. De uitnodiging was lang niet overal op tijd aange komen. De aanwezigen moes ten die avond la minuut zeg gen of ze erin wilden stappen of niet. Animo was er zeker. Er waren mensen die twee of zelfs wel vijf hectare wilde aankopen. Maar alles was zo onduidelijk. De belangstellen den kregen er geen hoogte van. De ene keer noemde Ver hoef een grondprijs van 27 gulden per vierkante meter, de andere keer 22 gulden". Het gevolg was dat Stiveen de handen van het project aftrok. „En dat alles omdat het opper hoofd er niet achter stond", verzucht de tuinbouwer. De grondeigenaar L. Bos is daarom zelf met de Alphense projectontwikkelaar Bunnik om de tafel gaan zitten. Ech ter, in december liepen ook deze onderhandelingen vast. De onderhandelingen lopen nu tussen de Heidemij en Bos. De LTB-voorzitter pleit voor doorgang van de nieuwe glas tuinbouwlocatie, dat in de eer ste plaats ruimte moet bieden aan kwekers uit de Veen- en Rijnstreek en pas in tweede instantie voor kwekers uit an dere delen van Nederland. Het gebied ligt volgens Van der Hoorn erg gunstig. „Wij leu- FOTO: WIM VAN NOORT nen hier tegen Aalsmeer aan. Het nieuwe glastuinbouwge bied sluit dan ook aan bij an dere gebieden. Het ligt in één blok. De kwekers kunnen van start gaan met de modernste teeltwijzen. Om milieutechni sche redenen kan het gebied dan ook een voorbeeldfunctie hebben". Als andere voordelen noemt Tesamen met de ontwikkeling van het nieuwe glastuinbouw gebied wilde de LTB glastuin- bouwreconstructie langs de Amstel van de Kattebrug tot aan de Ruigenkade. Uit een door de gemeente Nieuwveen drie jaar geleden gehouden en quête onder de kwekers langs de Amstel, bleek dat de be hoefte tot uitbreiding van het bedrijf groot was. Echter, na negen jaren onderhandelen, wees het ministerie van land bouw in juli vorig jaar de re constructie af. „In Ter Aar kwam de goedkeuring, in de Noordse Buurt kwam de goed keuring. Net op het moment dat wij begonnen te hopen, werd ons gebied afgewezen". De reden is hem niet bekend. „Zij vonden de kavelbreedte zodanig dat reconstructie niet nodig zou zijn. Zelf heb ik het vermoeden dat het ministerie, vooruitlopend op de vierde nota ruimtelijke ordening, het Groene Hart zoveel mogelijk open wilde laten houden". Verhoef wil bij de centrale landinrichtingscommissie vra gen om verlenging van de re constructieperiode in Ter Aar. „Het is leuk als hij dat voor el kaar krijgt, maar ik heb er mijn twijfels over", merkt Van der Hoorn op. „Als zij dat voor elkaar krijgen, dan gaan ze al lemaal in de rij staan. Wij zul len het toestaan van een ver lenging dan ook als argument gebruiken om reconstructie in Nieuwveen voor elkaar te krijgen". Maandagavond wordt de stand van zaken in de Nieuwveense glastuinbouw in de vergade ring van de commissie ruimte lijke ordening besproken. MARIETA KROFT

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17