3 Vertrek Van Dongen verrassend v p^idócSotiAcmt STAD OMGEVING/KUNST/SPORT/RTV WETHOUDER GEVRAAGD VOOR TOPFUNCTIE Seksuele toenadering aanleiding tot moord Licht maken EcidócSouoont IlliIiHWHilHMHiUJna ZATERDAG 16 MAART 1991 PAGINA 13 >te belangstelling seum Boerhaave „iwonenden van museum fiaave aan de Lange St. etenstraat hebben giste- Bf n groten getale gehoor ge- ;n aan de oproep om als e bezoekers na de ver- yjng het museum te be igen. Het heeft zes jaar ■f ijrd voordat de verbou- H van het voormalige en gallige Caeciliagasthuis ^leit was. Omdat de omwo- en zo lang in de rotzooi rrie hebben gezeten wer- jj als eersten uitgenodigd, jonderd mensen kwamen voor een blik in de net chte zalen, een film en rankje. FOTO: WIM VAN NOORT d bt1 Gemeente Leiden moet bijna zes miljoen extra gaan bezuinigen LEIDEN De gemeente Leiden zal in de komende drie jaar een bedrag van 5,6 miljoen extra moeten bezuinigen. Dat is de voornaamste conclusie uit het nieuwe technisch meerjaren per spectief (TMP) dat gistermiddag door wethouder P. Bordewijk (fi nanciën) werd gepresenteerd. In totaal is berekend dat de gemeen te in de periode tot 1994 9,2 mil joen tekort komt. Dat bedrag is onder meer het gevolg van de be- zuinigigen zoals het kabinet die heeft opgesteld in de Tussenba lans (4 miljoen) en het geld dat het Leidse college van B en W no dig heeft voor het uitvoeren van nieuw beleid (4,4 miljoen). Datzelfde college heeft echter be paald dat in de periode tot de ver kiezingen van 1994 de Leidse be volking niet meer dan 5 miljoen aan belastingen hoeft te betalen. Dus blijft nog meer dan 4 miljoen te bezuinigen over. Voeg hier nog bij dat de gemeente voor het taak stellend formatieplan en andere reorganisaties 1,4 miljoen nodig heeft en de totale te verwachten bezuiniging komt uit op 5,6 mil joen. In september maakt de ge meenteraad een verdeling hoe dit bedrag over de jaren wordt uitge streken. Het TMP is een „vooruitbereke ning" van de inkomsten en uitga ven van de gemeente en vormt de basis op grond waarvan de ge meente ingrijpende maatregelen zoals bezuinigingen opstelt. „Een eerste aanzet voor een meeijaren- beeld", verduidelijkt Bordewijk die toegeeft dat het beeld ongun stiger maar zonder grote ver schuivingen afsteekt bij het vori ge meerjarenbeeld dat in mei 1990 werd opgesteld. Het bedrag van 5,6 miljoen kan nog door diverse factoren worden gewijzigd. Het TMP is namelijk gebaseerd op cijfers van dit jaar en verwachtingen voor de ko mende jaren. Diverse onvoorziene omstandigheden kunnen dit be drag nog lager maken, maar aan nemelijker is dat het hoger uit valt. In het TMP worden al een aantal van die onvierziene om standigheden (autonome ontwik kelingen) aangehaald zoals mee- en tegenvallers en oude bezuini gingen die niet gehaald worden. (Vervolg van voorpagina) LEIDEN Het vertrek ^Mvan wethouder Van Dongen is gisteren als een verrassing aangeko men bij de PvdA-fractie. Ze stelde die op de hoog te tijdens een werkbe zoek aan de gemeente reiniging. Tot dat mo ment had ze nog nie mand van de fractie op de hoogte gesteld van haar mogelijke vertrek. „De fractie heeft vooralsnog alleen gereageerd met felici taties. Het was een verras sing. Over mijn opvolging is nog niet gesproken en daar wil ik mij nog niet over uitla ten. Behalve dan dat ik in de eerste plaats vind dat het een vrouw moet zijn". Eén van de eerste gegadigden als on derwijswethouder voor haar opvolging zou Anneke Boot zijn die sinds jaar en dag werkzaam is in het onder wijs. Luid applaus viel de overi gens afwezige Van Dongen gisteravond ten deel toen fractievoorzitter S. de Vreeze het nieuws aan de Leidse PvdA-achterban bekend maakte tijdens de ledenver gadering. Hij kondigde aan dat de fractie zal worden aangevuld door C. de Boer. In de komende week zal de fractie zich beraden over wie de wethoudersfunctie gaat bekleden: „Ik wil dat er snel een beslissing komt vanwege het inwerken. Daarbij herin ner ik eraan dat de PvdA een vrouwenvoorrangsbeleid voorstaat en dus ga ik er vanuit dat de keuze op een vrouw valt", aldus De Vreeze die nog niet toe was aan spe culaties over wie hij de meest geschikte persoon acht. Aardige vraag Het besluit over Van Don- gens benoeming heeft zich in zeer korte tijd afgespeeld. „Ik ben begin dit jaar benaderd met de vraag of ik er iets voor zou voelen. Dan volgt een behoorlijk afwegingspro ces. Ik wilde helemaal nog niet weg. Ik had er zin in om met een nieuwe club en een halve nieuwe portefeuille (cultuur, red.) aan de slag te gaan. Maar op een gegeven moment wordt een aardige vraag steeds aardiger. En dan besluit je het toch te doen. Ik zal de komende tijd afstand moeten nemen van Leiden". Van Dongen zegt niet te we ten hoe bij het ministerie het idee is ontstaan om juist haar te vragen. Mogelijk heeft haar functie als vice-voorzit- ter van de Raad voor Vol wasseneneducatie daarbij een rol gespeeld. „Maar ik had daarnaast ook de gewone contacten met het ministerie als wethouder van onder wijs". Haar partij verloor vorig jaar bij de gemeenteraadsverkie zingen fors. Het aantal raads- zetels daalde van zestien naar elf. Die tendens zette zich voort bij de statenverkiezin gen van vorige week. Na de raadsverkiezingen vertrok volgens plan de wethouder van volkshuisvesting Dick Tesselaar. Marietje van der Molen, tussentijds aangetre den als wethouder van ruim telijke ordening werd gepas seerd bij de vorming van het nieuwe college en besloot vervolgens helemaal te ver trekken uit de Leidse poli tiek. Zij is inmiddels burge meester van Hellevoetsluis. Van Dongen is nu het derde PvdA-kopstuk dat in ruim een jaar tijd de Leidse poli tiek vaarwel zegt. Zelf wil ze niet ingaan op de betekenis daarvan voor haar partij. Ze constateert slechts dat het „goed is dat mensen rouleren in de politiek. Dat vindt de partij ook. Dan komen ande ren ook aan de beurt". RUDOLF KLEIJN (ADVERTENTIE) finttiurtuit S^ÜIS de "Burcht" LEIDEN Sfeervol Restaurant voor lunches, diners „a la carte" en steengrillen. Keuken open vanaf 12.00 uur Burggravenzaal voor diverse aangelegenheden Informatie en reserveringen Nooteboom signeert Cees Nooteboom, schrijver van het Boe kenweekgeschenk 1991, was gistermiddag te gast bij boekhandel Kooyker in de Bree- straat. Daar signeerde hij dat geschenk, het boekje „Het volgende verhaal", evenals exem plaren van zijn overige werk. De boekenweek loopt deze week ten ein de. FOTO: WIM VAN NOORT bijdragen van: Frank n, Erik Huisman, Lo- lan Leefmans en Karin iwiers. brstLeiden Blokker (vroeger bekend de tv-persoonlijkheid Ba- d Servet) is een aantal we- i geleden in Leiden ge- 'eest. Hij was hier op repor- ;e voor een biertijdschrift dat betekende, afgaande op lie foto's in het blad innemen, innemen en nog eens inne- men. P In het tijdschrift dat „Bier- R blad" heet en eens in de maand uitkomt, heeft IJf zijn eigen rubriek. Elke maand «zoekt hij een andere stad, detst met een aantal lokale horeca-grootheden, drinkt daar schijnbaar behoorlijk bij en schrijft er vervolgens ui terst vriendelijke maar com pleet nietszeggende stukjes >ver. Overal is het gezellig, de Inrichting sfeervol en worden :r goede pilsjes getapt. In het maartnummer van het Bierblad was Leiden aan de beurt. Ijf bezocht in de sneeuw tien Leidse cafés en restaurants en dronk min stens zoveel bier. Hij is te spreken over de sleutelstad jetuige de titel: „In Leiden loef je geen dorst te lijden". IJf vond maar één ding jam mer. In Leiden kan je dage lijks maar tot één uur en in iet weekeinde maar tot twee uur ,,'s nachts" in de kroegen terecht. „Maar er is goed nieuws: met een aan zeker heid grenzende waarschijn- 1 'ijkheid krijgt de Leidse hore ca vanaf april vrije sluitings tijden. En dan is het leed gele den", aldus Blokker. Helaas voor IJf pakt dat na het referendum even anders uit dan hij gedacht had. Maar °P zijn zwerftocht heeft hij aangetoond dat het ook met vaste sluitingstijden bepaald geen dorstlijden hoeft te zijn. «Meer dan voldaan ga ik naar het hotel om tevreden onder de Leidse lakens te glijden", besluit hij kennelijk voldaan. Schuld ■Het gaat niet aan de volledi ge schuld van het vandalisme Levende les Leerlingen van het Holtlant College waren de afgelopen week te gast bij V D. Ze brachten er lessen in commercie, personeels beleid en ontwerpen in de praktijk. Kroon op het werk was de etalage die de leerlingen inrichtten en waarin ze zelf als levende paashaas figureerden. Ongetwijfeld hebben de leerlingen veel geleerd en veel plezier beleefd aan het project en was het ook zinvol voor hun opleiding. De school vond het ook een succes. Drommen kinderen stonden met hun neus tegen de etalageruit gedrukt. Maar het lijkt toch een geval van hoogdravend taalge bruik als de school in een persbericht schrijft dat de leerlingen op deze manier hun „theoretische kennis van Management, Rek- lame, Bedrijfseconomie, Commerciële Vorming en Etaleren eens aan de praktijk kunnen toetsen". Het zal allemaal wel zo zijn maar een belangrijk deel van de tijd zaten ze toch gewoon in een paashazenpak op een home-trainer. En de in de praktijk ge brachte reclame, kwam toch vooral ten goede aan de school die haar naam prominent kon uitdragen. en de uiteindelijke brand stichting in de noodschool in het Alette Jacobsplantsoen in de wijk Noord-Hofland te leg gen bij de buurtbewoners. De gemeente heeft zelf gefaald. Regelmatig is de politie ge beld en ook de brandweer". Op een voor haar doen onge wone felle wijze riep het Voorschotense CD A-raadslid Wilma Zoetemelk-van der Hulst de burgemeester on langs ter verantwoording over het persbericht dat bur gemeester en wethouders uit gaven direct nadat maandag avond 25 februari de leegge roofde en grotendeels verniel de noodschool door brand stichting in vlammen opging. Wilma Zoetemelk, zelf buurt bewoonster, vroeg zich af waarom niet direct maandag morgen tot sloop was overge- geaan. Zaterdagmiddag ver liet kinderopvang Bibelebon de noodschool. Direct na het vertrek van de verhuizers kwamen particulieren in het geweer en sloopten nog bruik bare zaken uit het gebouw. De politie kwam regelmatig controleren en zag kans zon dagavond twee brandstichters aan te houden en toen kon een beginnende brand nog worden geblust. De gehele maandag waren vandalen be zig in het gebouw en tenslotte werd er een vreugdevuur van gemaakt. Schuld (2) Volgens burgemeester P. Can- negieter was B W volko men verrast door de sloopac tie. De opzet was dat het ge bouw inderdaad maandag morgen gesloopt zou worden, maar het Energiebedrijf Rijn land had niet eerder dan dins dag tijd om gas, licht en water af te sluiten: „Dat is een van de nadelige gevolgen dat Voorschoten niet meer be schikt over eigen nutsbedrij ven". Overigens aanvaardde de burgemeester wel een deel van de kritiek door mevrouw Zoetemelk uitgesproken: „Te veel is de Zwarte Piet toege speeld naar de gehele buurt en dat is natuurlijk niet iuist. Carla Zoetemelk: „U had be ter moeten weten, want enige jaren geleden ging vrijwel op dezelfde plaats ook heel snel een leegstaand schoolgebouw de vernieling in". De gemeente Voorschoten is kennelijk hardleers. Vrijwel ieder sloopgebouw valt tegen woordig ten prooi aan vanda len, die zich op die manier kunnen uitleven zonder dat het al te veel kwaad kan. Complete stadions (FC Utrecht) zijn op die manier vernietigd. Het valt niet goed te praten, maar het gebeurt. Daarom is het inderdaad be ter om de hand in eigen boe zem te steken en direct te gaan slopen als de laatste ge bruiker weg is, of te accepte ren dat het voor je gedaan Vergaderen De gemeentelijke directie ci viele werken verzorgde don derdagavond een presentatie voor de Leidse raadsleden. Want die wilden wel eens we ten wat deze directie nu ei genlijk deed in het Leidse. Voortvarend ging de directie van start. Maar liefst zeven sprekers hadden een klein spreekbeurtje voorbereid. En het hoofd van de directie praatte als een volleerd show- master de praatjes aan elkaar. Geen middel werd geschuwd om de raadsleden te overtui gen van de ernst van de situa tie in Leiden. Want voor on derhoud en vervanging van bruggen, wegen, tunnels en riolering is bij lange na niet genoeg geld. Video-opnamen, dia's, tekeningen, statistieken, spreuken, schitterende foto's van Leiden moesten de raads leden naar de knip doen grij pen. Op de presentatie zelf was niets aan te merken, het was afwisselend, helder en begrij pelijk. En ook de boodschap kwam in de ruim anderhalf uur die ervoor was uitgetrok ken goed over. Ook al is deze problematiek al jaren bekend. Maar bewoners van de Agaat laan, bewoners van Zijloever en omstreken, wilden ook graag hun zegje doen tijdens die commissievergadering. Het was druk en daardoor ook warm in het zaaltje in Het Gulden Vlies. Eigenlijk was het er niet om uit te hou den. Maar niets dan lof voor de buurtbewoners. Ze waren vol geduld. En luisterden stil letjes naar de ellende van de ambtenaren bij civiele wer ken. Na tien uur 's avonds waren de wijkvertegenwoordigers eindelijk aan de beurt om de grieven op tafel te leggen. En dan gaat het om kommer en kwel die hen persoonlijk raakt. Vijf minuten spreektijd kregen ze om hun bezwaren te verduidelijken. Gelukkig waren sommige sprekers al door de wol geverfd. Zij had den hun spreekbeurt keurig uitgetypt en vele malen geko pieerd. En het lukte dan ook binnen de afgesproken tijd. Maar al met al duurde de ver gadering ellenlang. Er kwam maar geen eind aan het geleu ter. Ruim na middernacht was de helft van de agenda punten nog niet behandeld. En dat lag niet aan de bewo ners. Die hebben bewezen snel en concreet te kunnen vergaderen. Misschien lag het dan aan ambtenaren, archi tecten en raadsleden. Waaruit maar één conclusie kan wor den getrokken. Draai de rol len om. De buurtbewoners vergaderen. En geef ambtena ren, architecten en raadsledén maximaal vijf minuten spreektijd. VERDACHTE ONTMOETTE SLACHTOFFER OP POLITIEBUREAU LEIDEN Seksuele voorstellen vormden de aanleiding tot de moord op de 38-jarige Thomas Mendoza Moore in zijn woning aan de Lange- gracht 163d. De 32-jarige Zwitser, die het misdrijf heeft bekend, maakte dat duidelijk tijdens de verho ren. In tegenstelling tot eerde re verklaringen van de politie is de student van de Webster- University niet door een mes steek in de hals om het leven gekomen, maar kreeg het slachtoffer van de Zwitser klappen op het hoofd en werd hij gewurgd. Het mes werd \vel in dë hals van Moore aan getroffen, maar had geen vita le delen gëraakt. Het onderzoek naar de moord - die naar nu blijkt gepleegd is op 29 december van het vorig jaar - kreeg deze week een verrassende wending toen de in Noordwijk woonachtige Zwitser zich op het bureau meldde. Aanvankelijk werd een 22-jarige Leidenaar ver dacht van de moord, omdat hij dingen wist waar alleen de da der van op de hoogte kon zijn. Na de aanhouding van de in Arvigo geboren Zwitser, werd hij op vrije voeten gesteld. De Zwitser zei niet langer met de last te kunnen leven dat hij een man van het leven had beroofd. Kranten Voor die tijd hield de dader zich door middel van kranten op de hoogte om te zien of het stoffelijk overschot van de man al was gevonden. Nadat de huurbaas van de Filippijn zich op 26 februari op het bu reau meldde met de medede ling dat de man al lange tijd door kennissen werd gemist, vonden agenten het in verre staat van ontbinding verke rende lichaam van de man. Met persluchtmaskers van de brandweer moest de woning betreden worden. Direct daarop startte de politie een grootscheeps onderzoek onder leiding van de Leidse rechercheur Peter van Dussel- dorp. In totaal hielden 22 agenten zich bezig met een buurtonderzoek, een technisch onderzoek in de woning en ge sprekken met bekenden en vrienden van Moore. „Het eerste probleem wat zich daarbij voordeed was dat zijn familie moeilijk te traceren was. Zo liep het onderzoek op de Filippijnen vertraging op omdat alles via koeriers gere geld wordt. En dan duurt het wel twee weken", aldus Van Dusseldorp. Het is ook een van de redenen waarom de identi teit van het slachtoffer offi cieel nog steeds niet is vastge steld. „Om toch een beeld van het slachtoffer te krijgen zijn we naar de Webster Universiteit gegaan, waar hij studeerde. Toen bleek dat Moore een be paald beeld van zichzelf had geschapen wat niet overeen kwam met de werkelijkheid. Hij zou een goede baan hebben en veel geld verdienen". Zo zei hij actief te zijn als han delsagent van een Engels be drijf en als contactpersoon te fungeren voor grote projecten in Amerika. „In Engeland bleek echter dat het om fictie ve verhalen ging. Hij deed het om aanzien te krijgen". Om die reden liet Moore aan verschillende mensen ook we ten nauwe contacten te heb ben met koning Fahd van Saoedi-Arabië. Met een foto waarop Fahd en prins Charles prominent op de voorgrond stonden en hij ergens op de achtergrond was weggedrukt, probeerde Moore op anderen indruk te maken. Van Dussel dorp: „Ook daar bleek niets van te kloppen". Het waren wel dwaalsporen die het re cherchebijstandsteam erg veel tijd kostten. Homoseksueel Nadat het onderzoek zich meer richtte op de privécon- tacten van Moore kwam er enig schot in de zaak. „Uit op pervlakkige verhalen rees het vermoeden dat Moore bisek sueel of mogelijk homosek sueel was. Al gaf hij zich daar niet openlijk voor uit. In de homoseksuele wereld kregen we dus nul op rekest. Hij had dus contacten met mannen die niet als homoseksueel bekend stonden". Zo vroeg Moore aan jonge mensen in slechts enkele gevallen aan vrouwen die geld konden gebruiken of zij bereid waren om voor hem model te staan. Het ging daar bij niet om pornografische fo to's. „Hij verklaarde belangrij ke contacten te hebben in de modellen wereld. Zijn vader zou bijvoorbeeld voor het blad Penthouse werken", zegt de leider van het onderzoek. „Daarna volgde meestal een voorstel tot nader lichamelijk contact. Sommigen hebben dat ook toegestaan". Iets wat de meesten aanvankelijk tegen over de politie verzwegen. Een getuigenverklaring bracht de politie uiteindelijk op het spoor van een Zweed. Later bleek dat deze persoon, die op de avond van de moord nog bij het slachtoffer op bezoek was geweest, de Zwitser voor een Zweed aangezien te hebben. „Dat de verdachte zich uitein delijk zelf heeft aangemeld, werkte in ons voordeel. Maar we waren er anders toch wel achter gekomen, alleen had het dan wellicht twee weken langer geduurd. Hij bevond zich ook onder de zeven tot acht potentiële daders", aldus Van Dusseldorp. Eerste contact Als saillant detail kwam uit de verhoren van de politie naar voren dat het eerste contact tussen de Zwitser en Moore op het politiebureau werd gelegd. Beiden moesten bij de vreem delingenpolitie zijn. Tijdens de tweede keer dat hij en Moore elkaar ontmoetten gingen zij uit eten twee getuigen be vestigen dat waarna later op de avond de moord plaats vond. Hoe het een en ander uit de hand kon lopen, daar wilde Van Dusseldorp geen medede lingen over doen, omdat nog een reconstructie plaats moet vinden. „Ik heb wel de indruk dat het geen geplande moord was", zegt Van Dusseldorp. Verdere verhoren moeten de details van het misdrijf nog boven water brengen. Ook zal nog een zogenaamde Oslo-con frontatie plaatsvinden, waarbij de verdachte staand tussen an dere personen door getuigen als dader geïdentificeerd moet worden. Welke aanklacht te gen de Zwitser wordt inge diend kan de rechercheur nog niet zeggen. Dat kan variëren van mishandeling met dood slag als gevolg tot moord. Gis teren is de verdachte voorge leid. PETER VAN DER HULST Met deze praktische storingsset, bestaande uit een schroevedraaier, spanningsmeter en penlight, hebt u in een handomdraai de kort sluiting verholpen.'Het setje wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voori: I I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle berorging) I J Deze ontvangt de krant' de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de storingsset naar: J Naam: Adres: Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13