toene ridders trekken ten tri jde tegen kinderleed Emotioneel weerzien met de Sovjet-Unie Beethoven puur goud bij Concertgebouworkest abaret met n stevig pgehalte Zweedse James Bond onder vuur genomen Acht-jarige jongen wint poëzie-wedstrijd KAREL APPEL ginjINST/RTV EeidjcSommit zaterdag ie maart 1991 pagina 11 hrijvers presenteren favoriete speelfilms Toneelvoorstellingen moeten vertaald HAAG Schrijvers als ^stalmeester voor films, zou je het initiatief van het 2gs Filmhuis en uitgeverij töh kunnen noemen, dat aantal auteurs op de zon- „iddag in het Filmhuis gt om er hun favoriete te introduceren. Yvonne ónenberg, schrijfster van 'Alles went behalve een opent de cyclus op 17 art a.s. met haar introductie 1 itfome sweet home' van isseur Benoit Lamy ('73). film is een satire op toe- iden in een verzorgingste huis. Tweede in de rij is op 24 maart dichter en Couperus-biograaf Frederic Bastet die Luchino Visconti's 'L'innocente' ('76) presenteert, waarin een aristo craat een libertijnse levens wandel predikt maar het moeilijk krijgt wanneer zijn echtgenote die in de praktijk brengt. Op 31 maart brengt Mensje van Keulen Roman Polanski's combinatie van hor ror en humor in de Dracula- variatie 'The fearless vampire killers'. Drs P. laat op 7 april horen waarom hij Fritz Langs 'M', met Peter Lorre als kin dermoordenaar, na zestig jaar nog steeds zijn beste vindt. Maarten 't Hart sluit de cyclus op 14 april met de introductie van Alfred Hitchcocks 'Rear Window', waarin James Ste wart vanuit zijn rolstoel achter het raam getuige is van een moord in een appartement aan de overkant. Opvallend is dat de favoriete films van de au teurs niet erg recent zijn. De introductie's starten elke zon dag om 14.00 uur, waarna de uitverkoren films vertoond worden. Het Concertgebouworkest o.l.v. Wolfgang Sawallish speelt Beetho- vens vijfde en zesde symfonie. An ton Philipszaal, Den Haag, gister- Men spele een Beethoven pro- gramma en de zaal zit vol. laat het dan ook nog om het Koninklijk Concertgebouwor kest dan is er niet eens een be roemd solist of een heel be kende dirigent nodig om voor een totaal uitverkochte zaal te zorgen. Wie de naam Sawallish hoort denkt in de eerste plaats aan de Bayerische Staatsoper waar hij al 20 jaar aan de artistieke touwtjes trekt. In Amsterdam is hij herhaaldelijk als gastdiri- gent van het Concertgebouw orkest opgetreden zonder dat hij nu tot de top tien van de internationale dirigenten hoort. Maar als hij dan in Am sterdam en Den Haag een vol ledig Beethoven programma presenteert, toont Sawallish hoe hij als dirigent van de ou dere Duitse garde zonder ui terlijk vertoon maar met een zuiver gevoel voor discipline en verhoudingen, de muziek zelf laat spreken. De stormachtige vijfde Symfo nie werd in dit programma voorafgegaan door de zesde, de 'Pastorale'. In deze Zesde met zijn poëtische natuurschilde ringen houdt Sawallish de bla zers zodanig in toom dat zij, in de akoestiek van de Philips zaal, precies in evenwicht zijn met de strijkers. In de Vijfde klinkt het koper nobel en nooit luidruchtig. De orkest klank is overal helder en veerkrachtig, waardoor de he roïsche allure van deze zo ge liefde symfonie, van overdadi ge romantiek gezuiverd, zijn eigen proporties herkrijgt. Het publiek, dat tussen alle de len luidruchtig kuchte en raspte en zo zijn eigen bijdrage leverde zou ongetwijfeld nog luider hebben geapplaudis seerd als op het losse informa tieblad was vermeld wie deze avond de concertmeester was. Het frêle figuurtje dat het or kest aanvoerde was Marijn Mijnders, voormalig leerling van de Vrije School en sedert ongeveer een maand derde concertmeester van het Con certgebouworkest. ERIK BESIER AMSTERDAM Er moet een Europees programma komen voor vertalingen, waardoor to neelvoorstellingen simultaan kunnen worden vertaald en de mogelijkheden voor toneel schrijvers uit de kleine taalge bieden worden vergroot. Dat is één van de aanbevelingen van een studie die gisteren werd gepresenteerd in Amsterdam. Aanleiding van de studie vormt de gezamenlijke Euro pese markt van 1992. Andere aanbeveling is de oprichting van een Europees programma voor de uitwisseling van infor matie over festivals, theaters en produkties. ridders van het hete hangijzer, der-serie. KRO-televisie. Neder- 17.55 uur. Zondag. I LVERSUM De (vaak i L ;elijke) strijd van kin- ■rren tegen volwassenen yj n heel mooie televisie y leveren. Dat bewijst de !0 met de kinderserie Ie ridders van het hete ngijzer'. Hoewel kin- rserie... Koen en Rei- aêg« ut, de wee ridders, mo- dan ten strijde trek- n tegen het leed dat de a igd wordt aangedaan, in speelse manier waarop gebeurt, zit bok een voor de volwassenen dlweven. 18 ii van 'De ridders van het V00[ ie hangijzer' een aantrekke- rockijkspel te maken, hielp de jnneR0 de werkelijkheid in een aggj ik drama-jasje, vandaar die iémii ^ers' vandaar dat kasteel. eige iar hoeveel kinderleed is er au^ enlijk? Genoeg natuurlijk, ïesu ewe ^at *n eerste instantie r^vi t bleek. Gabriel Maassen, redacteur jeugd: „School- in Groningen kregen lens ntiei jjp klir. 'r Types spelen 'Morsige types in ve irtsn nieren'. Teksten: Rob Kamp- Hans Riemens. Muziek: Hans ides. Regie: Koos Terpstra. Ge- op 15 maart in Diligentia. Van- id herhaling. Op 16 mei in de ie Schouwburg. urn! drul va lorsige Types in hart en nie- gev en' begint met een stevig en ed gespeeld rocknummer it een beetje botst met de rige pakken van de drie es. Waarom ze die aanheb- is me een raadsel, maar maakt het ook uit. Na een vensechte kermisimitatie yj olgt het levensverhaal van meisje dat op haar zeven- hartstochtelijk een gitaar op haar 27ste alles heeft tt haar hartje hoort te bege- en pas op haar 44ste einde die gitaar krijgt. Te laat Sl eve^" it is de boodschap, nou ja, bio iet advies van De Types: doe grap rat je hart je ingeeft en wacht ven r zeker niet mee tot morgen, hui lat your pie before you die. liet nadrukkelijk, maar sub- el door het programma heen- cht evlochten. lëlij let de pop, het pleidooi tegen volwassen versuffing en de ;r en daar ruige grappen lij- en pubers, pardon, jongeren eerste doelgroep. Gooien Zij: net een doos vol telefoons die 2 armonisch tussen The Wall eei oor rinkelen en het kapots- In lan van een gitaar (wie, die M'ipgroeide met The Who, wil To lat niet) hadden dan ook veel volucces. Maar geen zorg, mid- malelbare mensen. Behalve de lakken (zouden ze dóórvoor ijn) is er ook voor u veel JEl neer te genieten. Kamphues is de komiek an het stel; zeker twee keer leuk als lang en met tien eer zoveel humor als haar. lans Paulides is de man van e toetsen en de elektronica en bieft een mooi contrasterend uche-aristocratisch dracula- loofd. Hans Riemens is een mgen die helpt met de afwas i op de juiste momenten de trooppot weet te hanteren. Hij b dan ook de ideale zanger 'an het EO-uitgestreken lied Was het maar altijd Kerstmis A) je hoofd'. Types in hart en nie- |en' is een programma zonder izakkers, met goed gedoseer- grappen, verfrissende kol- Jer en weinig lach of ik schiet, pa het slotapplaus gewoon een fiestemmig liedje van zangles 'ogen, ze zijn er gek genoeg >or. En het werkt, zonder ge forceerde ingrepen. Ik ben in jjieder geval puber genoeg om [het gewoon keilachen te vin- n. DICK VAN TEYLINGEN als lesopdracht hun leed in op- stelvorm te gieten. Voorwaar de was wel dat het een pro bleem moest zijn dat zich bui ten de directe gezinssituatie moest afspelen. Hierdoor wa ren ouders en vriendjes uitge sloten. Die eerste poging lever de te weinig op voor een tele visie-programma, dus hebben we het hele land erbij betrok ken. We hebben uiteindelijk gekozen voor elf verhalen waaruit op serieuze wijze de onvrede van het kind sprak. Dat wil niet zeggen dat er al tijd" zoveel mis is. Helemaal niet. Het kan bijvoorbeeld gaan over hondepoep op een speelveldje of zoals in de eer ste aflevering, over een jongen die vlak bij een station woont en 's morgens vroeg wordt ge wekt door de dienstmededelin- gen die over de perrons schal len". Confrontatie Gabriël: „In het programma hebben we voor een directe confrontatie met de ouderen gekozen. Alleen met het kind zijn van te voren afspraken gemaakt. De reden dat Koen (Bart Oomen) en Reinaut (Erik Vogel) daarbij als ridders zijn uitgedost is om het laagje gereserveerdheid bij volwasse nen weg te halen, mensen pri mair te laten reageren. En ik moet zeggen, dat we geen ver velende reacties hebben ge kregen. Mensen zijn verbaasd, maar niet vervelend. Ze zijn ook best bereid te luisteren. Het punt is namelijk dat ze vaak geen idee hebben, wat het gevolg is van hun hande- 'De ridders van het hete hang ijzer' is een elfdelige serie, die inmiddels in zijn geheel is op genomen. En een vervolg zit er niet in. Gabriël: „Ik denk dat bij een volgende reeks de grap eraf is. Dan kent ieder een die ridders. Maar het hangt een beetje af van het succes. Als we na deze serie bergen interessante brieven binnenkrijgen, moeten we misschien overwegen het sce nario aan te passen en het tweetal opnieuw ten strijde te laten trekken, zij het dan als bekende ridders". Leed Hoewel de hoofdrolspeler hulp krijgt bij het verzachten van zijn" leed, is het programma vooral een stimulans voor het kind om voor zichzelf op te komen. Het laat zien dat hij beter zijn eigen boontjes kan doppen en dat die volwasse nen minder kwaadaardig zijn dan ze in eerste instantie lij ken. Ze zijn namelijk best be reid te luisteren. En die rid ders, die doen het duidelijk voor eigen roem. Ze laten zich al die weldoenerij graag aan leunen. Wanneer ze een op dracht goed vervullen, krijgen ze van het kind ook een eigen gemaakte medaille (in de eer ste aflevering een oor). Of zo als ze in de eerste aflevering laten v/eten „Gewoon die kin deren helpen, hebben we niks aan. Ze moeten wel dankbaar zijn" en „hoe meer ellende van de kinderen, hoe meer roem voor ons". Het idee voor de serie is af komstig van Paul op 't Ende, Floris Koot en Gabriël Maas sen. Maassen: „De serie is ont staan uit gesprekken. Paul en Floris, leden van de jeugdthea tergroep 'Blue Bloed', kwamen in eerste instantie praten of het niet aardig zou zijn een van hun stukken voor televi sie te bewerken. We raakten in gesprek en daar is deze se rie uit voortgekomen. Het is de eerste keer dat het duo iets voor televisie heeft geschre ven. En ook voor regisseur Jan Hovers is het een vuur doop. Hij was in het verleden weliswaar verantwoordelijk 'voor de 'Poëzie-clips', maar dit is zijn eerste drama-serie". Bart Oomen (I) als Koen en Erik Vogel als Reinaut. „Hoe meer ellende van de kinderen, hoe meer roem voor ons". FOTO: KRO THE HEARING': SPANNEND SPEL TUSSEN VRAGER EN ONDERVRAGER Stellan Skarsgêrd als Carl Gustaf Gilbert Hamilton. FOTO: JON HILVERSUM De kwa liteit van het Zweedse te levisiespel 'The Hearing' ligt vooral in het mense lijk drama. Het is typisch zo'n produkt dat heel goed in de BBC-serie 'Screen Two' zou passen. En de kijker, die regelma tig afstemt op de Britse staatszender, weet dat de norm in die reeks altijd hoog ligt. 'The Hearing' onthult de da den van een Zweedse geheim agent en legt daarmee zaken bloot, die normaal gesproken voor de mensheid verborgen blijven. Maar ook nu laat deze James Bond van Zweden niet het achterste van zijn tong De rode draad van het verhaal is een televisie-debat dat rechtstreeks wordt uitgezon den. Dit zou niet mogelijk zijn geweest als een verklikker van de SAPO, de Zweedse ge heime dienst, geen interessan te gegevens had doorgespeeld aan een journalist van een vooraanstaand avondblad. Wat deze verslaggever in zijn arti kel beweert is dat de in Mos kou spoorloos verdwenen Zweedse spion Bergling door de SAPO zou zijn vermoord. Om de waarheid aan het licht te brengen en te bekijken in hoeverre de regering op de hoogte was van deze daad wordt een onderzoekscommis sie ingesteld, die de voormalig militair attaché in Moskou, Carl Gustaf Gilbert Hamilton, aan de tand voelt. Hamilton krijgt van zijn supe rieuren de opdracht 'de waar heid' te vertellen. Nou ja, hij moet de commissie wat vette kluiven toewerpen, waardoor de echte geheimen bewaard kunnen blijven. Het onder zoek ontaardt al snel in een spannend spel tussen onder vrager en ondervraagde, waarbij de onthullingen niet alleen de commissieleden shockeren. Want, is er in deze vredestijd toch niet een on zichtbare oorlog gaande? Wat het televisiespel zijn meerwaarde geeft is dat het onderwerp vanuit verschillen de 'kampen' wordt belicht. Al tijdens de eerste minuten blijkt dat Hamilton zelfs voor zijn vrouw geheimen heeft. Dan zijn er zijn superieuren, die halverwege het onderzoek me nen te mogen vaststellen de overwinning in hun zak te hebben. Vliegtuigkaping En er is natuurlijk de krant, waar de op sensatie beluste chef-redacteur in alles wat Hamilton vertelt een smeuïg verhaal ziet. Dit tot groot on genoegen van de journalist die in eerste instantie het nieuws bracht. „Je kunt dit niet om buigen in iets positiefs", laat hij weten, terwijl op het televi siescherm de verregaande toe wijding van Hamilton wordt onthuld. Zo bevrijdde de ge heim agent in opdracht van de regering en met gevaar voor eigen leven twee dokters uit Libanon en wist hij een Fran se vliegtuigkaping te voorko men, door één van de kapers met een mes om te brengen. Het hoogtepunt uit 'The Hea ring' zit echter in de staart, wanneer Hamilton zijn ijzeren masker afzet en vertelt wat hij echt voelt. HANS PIET MUSICUSROSTROPOVITSJKEERT TERUG NAAR MOSKOU HILVERSUM Een van de gevolgen van de door president Gorbatsjov geï nitieerde 'glasnost' was de terugkeer naar Moskou van de wereldberoemde Russische cellist Mtislav Rostropovitsj, die samen leden, de pers, collega's en mensen in de straat. Een vreugdevolle terugkeer werd het, maar dat niet alleen: de dooi in het politieke klimaat in de Sovjet-Unie had weliswaar mogelijk gemaakt dat Rostro povitsj weer in Moskou en Leningrad kwam musiceren, maar de sterk politiek bewuste cellist/dirigent constateerde toch al heel snel dat er nog veel moet gebeuren. met zijn vrouw (de opera- Verharding Gi* diva Galina Visjnevskaja) zestien jaar lang in bal lingschap had geleefd. Die terugkeer, in februari 1990, staat centraal in de Amerikaanse documentai re 'Rostropovitsj terug in Ruland'. Peter Gelb en Susan Froemke volgden een week lang de fa milie Rostropovitsj, die het middelpunt vormde van een reeks geëmotioneerde ontmoe tingen, met vrienden, familie- En nu, een jaar later, kunnen we zelfs vaststellen dat het kli maat in de Sovjet-Unie weer onderhevig is aan een drama tische verharding; je kunt je zelfs afvragen of Rostropovitsj nu net zo welkom zou zijn als een jaar geleden. Inmiddels is dus wel deze film gemaakt, waarin zowel het verhaal wordt verteld van de terugkeer van het muzikale echtpaar (vergezeld van de dochter), als dat van de Ame rikaanse tv-presentator die doende is met een .portret van Rostropovitsj. En er wordt na tuurlijk muziek gemaakt: Ro stropovitsj is leider van het National Symphony Orchestra in Washington en geeft met dat ensemble concerten in Moskou en Leningrad (werken van Sjostakovitsj, Tsjaikovski en Dvorak). Er is sprake van een onderhoudend cultureel reisverslag, met als ontroerend emotioneel hoogtepunt het be zoek van de familie Rostropo vitsj aan het graf van Sacha- Nobelprijswinnaar Het leven in Rusland werd voor Rostropovitsj zestien jaar eerder onmogelijk toen hij zich had gecompromitteerd door Nobelprijswinnaar Alexander Solsjenitsin een schuilplaats te bieden in zijn buitenhuis en bovendien openlijk voor hem in de bres te springen in de Russische pers. Hem werd ver boden in het openbaar cello te spelen of te dirigeren. Onder deze druk emigreerde hij met zijn gezin naar de Ver- De Russische cellist Mtislav Rostropovitsj FOTO: PR emgde Staten. Vier jaar later nam zijn vaderland hem ook zijn staatsburgerschap af met als motief: 'activiteiten die schadelijk waren voor het prestige van de Sovjet-Unie'. Toen hij onder invloed van glasnost werd uitgenodigd naar Moskou terug te keren, wilde hij dat alleen doen als hem officieel excuses zouden worden aangeboden voor de wijze waarop hij in het verle den was behandeld. Die excu ses kreeg hij, toen hij ook zijn orkest mee mocht brengen en de verzekering kreeg dat hij als een 'vip' van een andere nationaliteit zou worden be handeld, besloot hij tot de con certreis. RENÉ DE COCQ DRUNEN „Als de juf thee drinkt, drink ik wa ter; ik wort (correct) meester later". Daarmee heeft de acht-jarige Hein Wouters uit Alphen bij Tilburg de eerste Neder landse gedichten-wed strijd gewonnen die in het kader van de internatio nale 'Werelddag voor Kinderen en Poëzie' is ge houden. De jury beoor deelde in totaal twintig duizend gedichten. De 'werelddag' is op 20 maart en wordt voor Nederland in 'Het Land van Ooit' in Drunen gehouden. Behalve Hein Wou ters, die een trofee van de ge meente Drunen krijgt, worden nog eens 149 kinderen beloond voor hun inzending. Alle win naars krijgen een door de Ne derlandse uitgeverijen ter be schikking gesteld boekenpak ket. De werelddag bestaat al sinds 1976 en vaart onder de vlag van Unicef. De Drunense oud-lerares/schrijfster Mieke Westbroek nam het initiatief tot de Nederlandse deelname aan de werelddag. In ruim vijftig landen wordt rond 20 maart een poëzie-manifestatie door en voor kinderen gehou den. De gedichten voor de ma nifestaties worden tevoren via wedstrijden verzameld. Mieke Westbroek begon met het aan schrijven van negenduizend scholen. „Binnen twee weken was de hele familie hier over spannen van de telefoon. De massale respons heeft ons wel verrast. Uiteindelijk hebben we de scholen moeten vragen slechts een selectie in te zen den, omdat het anders teveel zou worden." Mieke West broek denkt dat het succes ook alles te maken heeft met de opdracht: er moest over iets positiefs worden geschreven. Niet alleen verheven onder werpen als vrede en een beter milieu bleken de Nederlandse kinderen tot poëzie te inspire ren, ook jonge ijsbeertjes in de Rotterdamse dierentuin 'Blij- dorp' en het hebben van geen gaatjes in het gebit brachten de pennen danig in beweging. Opvallend veel kinderen schreven ook over hun fijne thuis, aldus Mieke Westbroek. Meer dan tachtig gedichten werden door een jury van kin derboekenschrijvers uitverko ren en samengebundeld in een boekje met als titel 'Goed nieuws'. De overige zeventig winnende gedichten werden uitgezocht door een kinderju ry. Youp van 't Hek wint kort geding van Story HAARLEM Het week blad Story moet een arti kel over cabaretier Youp van 't Hek rectificeren. De president van de rechtbank in Haarlem heeft gisteren in kort ge ding bepaald dat de publi- katie onrechtmatig is. Story publiceerde vorige maand een zogenoemd portret over Van 't Hek, waarin de ca baretier uitvoerig wordt geci teerd. Het verhaal was echter gebaseerd op uitspraken die Youp van 't Hek in 1988 te genover het weekblad De Tijd heeft gedaan. De fungerend president van de rechtbank, mr. j.j. Mat- thijsse, vindt dat Story in haar artikel de indruk wekt dat Van 't Hek actief aan het ver haal heeft meegewerkt. Hij acht het aannemelijk dat de le zers het als een interview heb ben opgevat. De rechter is het met Van 't Hek eens dat een interview in de Story het imago van de ca baretier kan aantasten. Van 't Hek heeft namelijk altijd ge zegd dat hij niet meewerkt aan verhalen in wat hij noemt de roddelpers. De Haarlemse rechter acht een rectificatie daarom op zijn plaats. Op het plaatsen van die rectificatie is een dwangsom van vijftigdui zend gulden gesteld. Voor een voorschot op een eventuele schadevergoeding is volgens mr. Matthijsse vooralsnog geen aanleiding. Youp van 't Hek heeft aangekondigd dat hij in een bodemprocedure een be drag van 50.000 gulden van Story zal eisen. (ADVERTENTIE) IK WOU DAT IK EEN VOGEL WAS

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11