Pubers, parfum en een snelweg Onmisbaar naslagwerk over het Midden-Oosten „Gewone mensen vind je niet in archieven" Carter is niet te stoppei BOEKEN EN PLATEN EekLeSomont ZATERDAG 16 MAART 1991 PAGINl (té Jeroen Brouwers: 'AnaYs Anaïs'. Uit gave van De Bijenkorf. Prijs 4,95. Bob den Uyl: 'De dwaalweg' novelle. Uitgave Hema. Prijs 5,75. In maart 1991 4,25. 'De perfecte puber' -een bloemle zing door John Muller. Uitgave De Bijenkorf. Prijs 12,50. Het is nog steeds Boekenweek eh voor een paar bekende Ne derlandse warenhuizen is het zelfs in maart Boekenmaand. Jaarlijks zorgen De Bijenkorf ep Hema voor uitgaafjes, die vaak heel boeiend zijn. Zo is er in de loop van de jaren een reeks bloemlezingen uit de wereldliteratuur, steeds sa- xhengesteld door John Muller. Bij hetzelfde warenhuis ook elk jaar een boekje van een Vooraanstaand schrijver. Mu- lisch was daar wel bij, maar nu is het Jeroen Brouwers, met een heel gedreven verhaal. En de Hema komt Bob den Uyl aan het woord met een prach tig verhaal over een totaal on zinnige reis, waarmee hij ge heel in de thematiek van de Boekenweek, „Schrijvers op reis", zijn rol speelt. Misschien wel een hoofdrol, want zijn boekje is als aardig Boeken week-uitgaafje het meest ge slaagd. Verreweg. „De dwaalweg" heet het ver haal van Bob den Uyl. In vijf enzeventig pagina's vertelt hij de avonturen van Alex Vreug- denberg, de ik van de novelle 'Het is een dwaas verhaal' dat op ironische manier de techno cratie van onze maatschappij in zijn hemd zet. De man werkt op een 'Advies- en In genieursbureau', ook al werkt er geen ingenieur. De advie zen van het bureau hebben uitsluitend te maken met we genbouw. In opdracht van zijn baas gaat deze Alex op „padvinders"- tocht door Zuid-België en Noord-Frankrijk, in verband met een advies dat moet wor den uitgebracht over een snel weg richting Randstad vanaf de toekomstige Kanaaltunnel. De man moet in café's en win kels met de bevolking ter plaatse gesprekken voeren om hun mening daarover te pei len. Dat moet leiden tot een ideaal tracé. Daar komt niks van terecht. Een kriskras-reis per auto, eerst alleen, later met zijn vriendin, langdurige verblijven in allerlei plaatsjes, tenslotte een tijdje in Parijs. Vriendin Laura stelt inder daad zo nu en dan vraagjes aan allerlei lieden. Maar het betekent allemaal niets. Een prachtig relaas over een vol- Jeroen Brouwers strekt nutteloos gebeuren. Een reis zonder betekenis. Bob den Uyl ten voeten uit. Puber mengesteld onder de titel 'De perfecte puber' biedt heel veel te lezen. Jaap Goedegebuure heeft er een inleiding bij ge maakt en ook Bas Heijne zorg de voor een bijdrage. Honderd boeken komen aan de orde en het oudste ervan is van Goe the ('Het lijden van de jonge Werther'). Emily Bronte, Jane Austen, Dostojevski, Ruyard Kipling, Yukio Mishima, Cesa- re Pavese, Marcel Proust, Frangoise Sagan, Salinger (na tuurlijk!), Strindberg, Mark Twain en Alice Wédker, om maar wat te noemen uit de hele lange lijst met namen. Ook Nederlandse auteurs na tuurlijk. Vestdijk met 'Ivoren wachters', Vonne van der Meer met 'Een warme rug', R. J. Peskens met 'Mijn tante Co- leta', Anne Frank, Kees de jongen (Theo Thijssen), 'Wam- pie' van A. den Doolaard. En natuurlijk ook 'Ik, Jan Cre- mer' en van Hugo Claus 'Het verdriet van België'. Een lijst dus die er ziin mag. Zo kunnen veel lezers kennis maken met boeken waar zij wel eens van hoorden (of nog nooit) en die misschien toch wel bijzonder genoeg zijn om eens nader aandacht aan te besteden. Het boekje van Jeroen Brou wers dat De Bijenkorf vanwe ge de „Boekenmaand" aan biedt heet 'Anaïs Anaïs', de naam van een bekend parfum. Het vertelt van een man in een grote crisis. Zijn relatie met Ester is voorbij en de tota le ineenstorting lijkt hem in de zestig pagina's van dit verhaal te overkomen. Zijn geheugen begeeft het, als een in het on gerede geraakte computer. Hij kan zich zelfs de weg naar zijn appartement, hoog in een flat gebouw, niet herinneren. Geuren, zoals die van een par fum, brengen dingen bij hem aan. De meest geheime associ aties komen via geuren. Tijd en ervaring lopen in dit ver haal als een chaos dooreen, maar die wanorde is precies die van de geest, de gestoorde computer van de ik van het verhaal. Een auto-ongeluk speelt daarin, met de verwijde ring van Ester, een belangrijke rol. van zijn hoofdpersoon lezer daarin meevoert is ui terst knap. Ook de wijze waar op hij een boog trekt rond al les wat er aan elementen in het verhaal zit, zodat hij on danks de fragmentatiebom, die uiteengespat is in het brein van zijn hoofdpersoon, alles toch gebonden bijeen houdt. Paradoxaal bijna is de grote verteltechniek die Jeroen Brouwers hier, na bijvoorbeeld 'Zomervlucht' opnieuw ten toon stelt. JAN VERSTAPPEN Ruud Hoff: 'Het Midden-Oosten - Een politieke geschiedenis'. Aula Geschiedenis. Uitgeverij Het Spec trum, 344 pagina's. Prijs 39,90. De Golfoorlog heeft een poli tieke aardverschuiving in het Midden-Oosten veroorzaakt. Wet monsterverbond van 28 peels Arabische landen tegen Stak heeft standgehouden, te gen veler verwachting in. Yroegere vijanden werden bondgenoten; oude getrouwen zijn verdoemd. Maar de gevol gen zijn nog onvoorspelbaar. De machthebbers bezitten lang niet altijd de steun van hun bevolking. Islamitische funda mentalisten krijgen een steeds grotere aanhang. Van Israël worden vergaande consessies geëist, maar voor de conse quente Israëlische afwijzing van de PLO bestaat veel meer begrip sinds Yassir Arafat zich blind in de armen van Saddam Husayn wierp. Öeze week reist de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken James Baker door het Midden-Oosten in de hoop beweging te brengen in tal van vastgelopen kwesties. Vergeten resoluties van de Veiligheidsraad worden in herinnering geroepen; oude vredesplannen worden opge poetst of van een nieuw jasje voorzien. Als er al onderhan delingen komen zullen die moeizaam zijn. Het is bijna onmogelijk de in gewikkelde materie te door zien zonder kennis van de achtergronden. Daarom voor ziet de vorige week versche nen Aula-paperback 'Het Mid den-Oosten - Een politieke ge schiedenis' in een behoefte. Ruud Hoff, docent aan het In stituut voor de Journalistiek in Utrecht, geeft erin een helder overzicht van de geschiedenis, cultuur en godsdienstige in vloeden die bepalend zijn ge weest voor het gebied. De on rechtvaardige verdeling van de rijkdommen, de naweeën van het Ottomaanse rijk, de koloniale erfenis van Franse en Britse mandaatgebieden en de spanning tussen islam en wereldlijke politieke stromin gen hebben de toon gezet voor de sentimenten en wraakge voelens die het gebied hebben gemaakt tot een kruitvat dat steeds opnieuw op ontploffen staat. In het eerste gedeelte van het boek komt de geschiedenis tot en met de Tweede Wereldoor log aan de orde. De opkomst van de islam en de confronta tie met Europese koloniale machten spelen erin een cen trale rol. Daarna worden de na-oorlogse conflicten behan deld: het ontstaan van Israël, de Palestijnse kwestie, de in vloed van Nasser, de Ara- bisch-Israëlische oorlogen van 1967 en 1973 en de conflicten en vredesplannen die daar vervolgens uit voortvloeiden. Ook wordt aandacht besteed aan Libanon, het werkelijke 'slagveld van het Midden-Oos ten', de islamitische revolutie in Iran en de acht jaar duren de oorlog tussen Iran en Irak. Aparte hoofdstukken worden gewijd aan de buren; Turkije en de Maghreb-landen. De aanloop tot de Golfoorlog vindt in het laatste hoofdstuk een uitvoerige beschrijving - de herovering op Irak van de Saudische grensplaats Khafji op 31 januari is het laatste feit dat vermelding kreeg. Documentatie Het naslagwerk is voorzien van een uitvoerige documen tatie. Relevante VN-resoluties, politieke verklaringen en sta tistische gegevens zijn duide lijk weergegeven. De belang rijkste feiten zijn terug te vin den in een chronologisch over zicht. Notenregisters op perso nen en zaken vergemakkelij ken het opzoeken. De uitvoeri ge literatuurlijst geeft beknop te aanwijzingen voor aanvul lende informatie. De overzichtskaarten in het boek zijn echter onduidelijk. Feiten voeren de boventoon in het boek, waarin de geschiede nis van het Midden-Oosten met een zekere afstandelijk heid beschreven is. Dat maakt het tot een onmisbaar naslag werk waar in de komende tijd beslist met regelmaat naar zal worden gegrepen. ANDRÉ HORLINGS Amerikaanse militairen onder Irakees vuur tijdens de herovering van de Saudische grensplaats Khafji, 30 januari 1991. FOTO AP DIEUWKE WINSEMIUS RAAKT NOOIT UITGESCHREVEN Illustratie van Jaklien Moerman in 'Knip en Knijn'. Knip en Knijn Jac Linders (tekst) en Jaklien Moer man (Illustraties): 'Knip en Knijn'. Uitgeverij: Lannoo, 20 pag. per deel; prijs per deel 12,50. Lezen kan ook het taalgebruik en de spraak van kinderen be ïnvloeden en verbeteren. Van- yit die visie zijn de boekjes 'Knip en Knijn', die bij Lan noo zijn verschenen, opgezet. De boekjes hebben een kip (Knip) en een konijn (Knijn) pis hoofdfiguren. Deze namen zijn vanwege de alliteratie ge kozen, maar het gevaar zit er volgens mij een beetje in dat kinderen nu alle kippen als knippen gaan aanduiden. De boekjes kunnen zowel in groepsverband als individueel gebruikt wordeji. Achterin staan aanwijzingen voor een zinnig gebruik. Maar ook als „gewone" prentenboekjes zijn ze heel geslaagd. Er zijn drie delen: 'Knip en Knijn de we reld in', 'Knip en Knijn in het schone bos' en 'Knip en Kijn bij Vogel Vlug'. Jac Linders overigens is ademtherapeut en logopedist. Hij schreef ruim tachtig kin derboeken en honderden ver halen voor kinderen. Hij werkte ook mee aan het tele- In het Theehuis van paleis Het Loo in Apeldoorn werd on langs de nieuwe historische ro man 'Prinses Marianne, ver guisd, bemind' gepresenteerd. Het vijfenzeventigste boek van de vijfenzeventigjarige schrijf ster Dieuwke Winsemius gaat over de enige dochter Marian ne (1810-1883) van Koning Willem I. Behalve romans schreef Win semius een serie kinderboeken en verhalenbundels. Voorlopig weet ze nog niet van ophou den. „Als je zoiets vreselijk graag doet, kun je bijna niet wachten om met het volgende te beginnen". Ze heeft een geweldig plezier in het leven: „Ik heb het zó naar m'n zin. Het is zó fijn dit werk te doen. Ik vermoord ie dereen die zegt: wat heb jij een leuke hobby... Dit is geen hob by. Ik zit in een strak schema van m'n uitgever. Ik móét er elke ochtend wel zin in heb ben". Haar eerste boek schreef ze toen ze veertig was, in 1956. Het was bedoeld voor oudere meisjes. „Een genre dat nu niet meer bestaat. Nu zijn meisjes met 15, 16 jaar volwas sen". Ze was gaan schrijven omdat ze zes kleine kinderen had en aan huis gebonden was. „Ik ben feitelijk lerares naald vakken. Ik heb dat een jaar gedaan voor ik trouwde. Toen was het afgelopen. Ik kon ver der niks anders dan het huis houden doen en wassen. En voor schrijven hoef je de deur niet uit". Ze had trouwens al eens meegedaan aan een ver- halenwedstrijd van Libelle en meteen de eerste prijs van honderdvijftig gulden gewon nen. Winsemius, wier lievelings neef Pieter later minister zou worden, werd een jaar of twaalf geleden op het spoor van het milieu gezet nadat zich juist de ramp met de tan ker Torey Canyon had vol trokken. De 'Vondeling van het Wad' (over een tweeling die een zee hondenpup redt) haalde in Duitse vertaling acht drukken. Ook 'Help! Olie op mijn veren- pak' en 'Geen zebrapad voor dassen' werden in Duitsland uitgebracht. Dan spreek je al gauw over tienduizenden exemplaren. Overigens vraagt Dieuwke Winsemius zich af of ze wel verder zal gaan met kinderboeken. „Ik weet niet of ik nog wel goed met de jeugd meedenk". Haar eerste historische roman dankt de schrijfster aan haar vader. Als echte Leeuwarder vond hij dat de Duitse prinses Maria Louise van Hessen Kas sei, die als gemalin van de jonggestorven Friese stadhou der Johan Willem Friso heel geliefd was geraakt bij de Friezen, altijd te weinig aan dacht had gekregen. Dat werd 'Marijke Meu', gevolgd door 'Anna Maria van Schuurman', 'Amalia van Solms' en 'De wachter aan het Hollands Diep'. Zo'n historische roman vergt een paar jaar. Een kwestie van archiefstudie. Voor 'Marijke Meu', opgedragen aan konin gin Juliana, kreeg Dieuwke Winsemius toegang tot de ko ninklijke huisarchieven. Voor 'Amalia van Solms' mocht ze van koningin Beatrix een mid dag rondneuzen op Huis ten Bosch. De historische figuren en de hele entourage in die ro mans kloppen. Alleen de bijfi guren bedenkt de schrijfster zelf. „Anders kun je geen dia logen maken. En ik wil graag uit laten komen hoe de gewo ne mensen leefden. Die men sen vind je niet in archieven. Die moet je verzinnen". 'Prinses Marianne' gaat over een prinses die - gehuwd met een Duitse prins - een kind kreeg van een eveneens ge trouwde secretaris. Van Oran jeprinsen werd het heel ge woon gevonden dat ze bastaar den hadden. Die werden aan het hof grootgebracht. Zodra echter een vrouw een buiten echtelijk kind baarde, werd het verdonkeremaand. Daar verzette Marianne zich tegen. Dieuwke Winsemius pleegt ge heel op te gaan in haar onder werp. „Als je met je figuren goed bezig bent, word je het zelf zo'n beetje." Daarom schrijft ze ook over vrouwen. „Ik kan me niet zo goed in een man inleven als in een vrouw. Ik doe dat dus maar niet". Een beetje bibliotheek heeft het volledige oeuvre van Dieuwke Winsemius in de rekken staan. Hoewel, meestal grijp je mis. Want ze behoort tot de 104 Nederlandse auteurs die de maximum leenvergoe- ding ontvangen. Het streelt haar. „Want een beetje ijdel ben je allemaal wel. En geld verdienen is ook leuk". Haar lezers, wie zijn dat? „Geen idee. Ik denk huisvrou wen en ouderen. Niet veel mannen. Maar het zijn ook meestal de vrouwen die naar de bibliotheek gaan om boe ken te lenen". Ze beseft dat haar boeken niet tot de erkende literatuur wordt gerekend. „Dan maar niet. Maar nog nooit heeft ie mand me kunnen uitleggen wat literatuur is. Ik doe maar net als Jan de Hartog, die zegt: weinig geprezen, veel gele zen... Of ik nu literatuur ben of niet, daar maak ik me niet druk om. Ik vind het heerlijk zoals het gaat. Ik heb geen en kel boek in de la liggen dat geen uitgever heeft gevonden. Wat wil je nog meer... Schrij ven is een heerlijk vak. Ik ge loof niet dat ik ooit uitgeschre ven raak". BAREND STRANG Een van de smaakmakers van de Londense popscene is op dit moment Carter The Unstoppable Sexmachine, een duo dat in haar teksten weinig vrolijks te melden heeft, maar in haar muziek des te meer. Zanger/gitaris ten Jim Bob en Fruitbat struinen de hele popgeschie denis af op zoek naar leuke samples of gewoon een fraaie volzin, die ze in hun teksten net een andere wen ding meegeven. Was '101 Damnations' vorig jaar al een openbaring, de opvolger '30 Something' heeft, speciaal voor dertig plussers nog meer in huis. Het album is een aan eenschakeling van de meest pakkende waar-heb-ik-dit- toch-eerder-gehoord-melo- dieën, waarbij de teksten met hun verwijzingen naar eerdere hits voor de nodige humor zorgen. Dat begint al meteen in de instrumentale opening 'Surfin' USM', dat meer te maken heeft met David Bowie's 'Suffragette City' dan de Beach Boys en het eindigt bij 'The Final Comedown', het laatste rust punt dat alleen in de titel iets van de Europe-hit met zich meedraagt. De hectische muziek van Carter USM is van een gedrevenheid, die je onmogelijk onberoerd kan laten. En wie de ironie be grijpt van de in de teksten opgevoerde Johnny Walker drinkende little Hitler's en andere born losers, heeft de smaak helemaal te pakken. Won Ton Ton Bea van der Maat is een van België's meest veelzijdige ta lenten. Zowel op het film doek, als tv-presentatrice en als zangeres staat ze haar vrouwtje, willekeurig in welke volgorde. Haar intri gerende stem, om beurten sensueel en meedogenloos, zwerft ergens tussen Patti Smith en Chrissie Hynde in en alleen al daarom moet haar band Won Ton Ton ook in Nederland resultaat kun nen boeken. Dat gebeurde al een beetje in '87 met het in spirerende 'I Lie And I Che at' en zou nu definitief moeten gebeuren met de door Richard Linda Thompson geschreven single 'Walking On A Wire'. Beide nummers staan op het twee de album van Won Ton Ton, 'Oh No Not Not Now', waar op de helft nieuw is en de andere helft het beste van de eerste cd 'Home' en Won Ton Ton's embryonale stadi um 'Chow Chow' laat horen. Pruducer Richard Gottehrer (verantwoordelijk voor het beste werk van Blondie) slaagde er goed in alle talen ten van deze Belgische band hoorbaar te maken op een gevarieerde cd met veel me lodieuze en spannende lied- 'ie 's Dream sp In het najaar van 1989 ver oorzaakt Lenny Kravitz een regelrechte sensatie met zijn debuut-elpee, die hem in korte tijd veel lof brengt. Dat Kravitz uit een goed nest komt blijkt nu, een kleine anderhalf jaar later. Een aantal van de muzikan ten, waarmee hij in de New- yorkse band Koi Blue speelde, heeft als Magg» Dream een eerste cd opgen men, die er beslist wei r mag. Een vergelijking rir11}' Lenny Kravitz dringt zv op en is ook niet helemi onterecht - de invloeden voor een deel identii te interessant om af t als een kloon. Van wie d ook. Waar Lenny Kravitz vooile, de jaren zestig in zijn roei Zr funk-wereldje laat binne1™ sluipen, kiest Maggii Dream op haar gelijknami debuut voor een wat eige Jar, tijdsere aanpak, die nauw en aansluit bij de belevingsw -w! reld van een band als Livi Colour. Minder hectis dr' weliswaar, en vooral velde minder metal, maar zeker melodieus. En gedreven. BU invloed door de soul van n c The Family Stone, r funk van George Clinton e de pop van The Band maal^ Maggie's Dream vriendelij* en veelal dansbare pop, ra veel aandacht voor een sti KJ ke melodie. De band ia misschien het charisma Kravitz, maar dat ne< T niet weg dat het goed v« 1ei zorgde materiaal op 'Ma iet, gie's Dream' nauwelijks M leurstellingen kent. 'Love j"® Tears' is daarvan het eers dll voorbeeld op single, mai het anti-racistische 'Humt of One In Six' is ook indrul wekkend. De droom déze Maggie is in ieder gev n' geen bedrog. The Farm Via de hit 'All Togetlj P Now', een anti-oorlogslied^ raakte het Liverpoolse gi ve: zeischap The Farm ook V Nederland in de toppen va de hitlijsten. In Engelan e zelf was dat al iets eerde j gebeurd, voornamelij dankzij hun dance-uitvoe ring van de Monkees' 'Step zeve B jaar en in 1988, toen d lat groep volgens de eigen bio et grafie zowel house als 'grap nat pige tabletjes' ontdekte wen r z de basis gelegd voor de hui at dige sound. Die kan, blijkt na beluistering vaéel 'Spartacus', hun eerste echt ev album, grofweg worden om schreven als een tamelijl let oppervlakkige uitvoerinjle van de Happy Mondays: d iei echte bezieling ontbreek en vrijwel overal en een op e merkelijke melodie ook. Zijl nel die 'grappige tabletjes' nu a uitgewerkt? Af en toe e& oo pakkende deun 'Sweet In aai spiration', 'Don't Let Mi pg Down' en natuurlijk 'All To lat gether Now') is niet vol uc doende om de algehele malei laise op dit album te bestrijial den. ijr GERT MEIJEl )e Zilveren huwelijk in beeld 'Beatrix Claus het aanzien van een zil veren huwelijk'. Prijs 24,90, per 1 april ƒ29,90. Het zilveren huwe lijk van koningin Beatrix en prins Claus is voor uitge verij Het Spectrum in Utrecht aanlei ding geweest om een speciaal foto boek uit te brengen over het koninklijk paar. In 144 blad zijden maakt de le zer en kleine reis door de tijd: de ge ruchtmakende foto in de tuin van kas teel Drakensteyn, het huwelijk in 1966 in Amster dam, de komst van de drie kinderen en de troonswisse ling in 1! samengesteld Richard F. Kaa met tekst van i nelien Goote.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 10