Referendum over Unieverdrag Gorbatsjovs grootste blunder „Premier van Slowakije bereidt staatsgreep voor' Overwinning studenten Servië snel, geweldloos en compleet Italiaanse maffia en neofascisten pleegden 'luisterrijke moorden' Populariteit Helmut Kohl in DDR maakt een vrije val gh [ITENLAND CeidócSoivumt DONDERDAG 14 MAART 1991 PAGINA 5 *on betaalt voor rvuiling Alaska [HINGTON De Amerikaanse olie- uchappij Exxon heeft toegezegd 1,1 mil- dollar schadevergoeding te betalen voor nilieuvervuiling die is ontstaan als ge- van het lekslaan van de tanker Exxon |ez in 1989 de Prins WiUiam-baai in z: ka. Dat heeft een woordvoerder van de en kaanse gouverneur Walter Hickel giste- noeti neegedeeld. De schadevergoeding zal in n po jaarlijkse termijnen worden betaald. In ompensatiesom is een bedrag van 100 ouite jen dollar begrepen dat zal wórden uit- erd als nieuw wetenschappelijk onder- gevi uitwijst dat verdere schoonmaakmaat- hij z |en noodzakelijk zijn. Naast de schade- colle; oeding moet Exxon ook nog een straf- Jant lelijke boete betalen. Niet meer miskramen door werken aan beeldscherm BOSTON Zwangere vrouwen die aan een beeldscherm werken hebben geen verhoogde kans op een miskraam. Dat heeft een Ameri kaans onderzoek uitge wezen. Het onderzoek werd uitgevoerd onder 882 zwangere telefonis tes, van wie ongeveer de helft met beeldschermen werkte. BRATISLAVA Jozef Baksay, de federale minister van handel van Tsjechoslowakije heeft de Slowaakse premier Vladimir Meciar ervan be schuldigd samen met de communis ten in zijn deelrepubliek een staats greep voor te bereiden. Maandag nog beschuldigde de presidentiële woord voerder Michael Zantovsky de Slo waakse nationalisten ervan samen met de communisten pogingen te on dernemen om de deelrepubliek uit de federatie los te krijgen. Volgens Baksay, zelf Slowaak, wordt Meciar omgeven door nationalisten en com munisten. Deze laatsten behoorden in 1968 tot de hervormers. Meciar was destijds ook een hervormer en werd in 1970 uit de communistische partij gezet toen de harde-lijners de macht hadden overgenomen. In een poging de Slowaakse klachten over onderdrukking door de Tsjechische meerderheid te doen bedaren, publi ceerde president Vaclav Havel giste ren zijn ontwerp voor een nieuwe grondwet. Daarin is vastgelegd dat Tsjecho-Slowakije een federale staat is, maar de wet erkent ook dat Tsje- v00r een jonge Slowaakse was de luchtverontreiniging gisteren chen en Slowaken „soevereine vol- belangrijker dan de perikelen rond het zich al of niet afscheiden keren zijn. van Slowakije. foto- ap Kohl wil grotere rol Bundeswehr BONN Bondskanselier Helmut Kohl heeft er gisteren bij het Duitse parlement op aangedrongen de internationale rol van de Bundeswehr uit te breiden. Hij zei dat van het verenigd Duitsland in de toekomst een bijdrage wordt gevraagd voor de veiligheid en stabiliteit in de wereld. Duitsland kreeg felle kritiek omdat het geen troepen stuurde om aan de kant van de door de VS geleide coalitie te vechten tegen Irak. Momenteel verbiedt de Duitse grondwet het sturen van Duitse soldaten buiten het verdragsgebied van de NAVO. Kohl denkt dat de Bundes wehr aan vredesmissies van de VN moet deelnemen en ook aan militaire acties in het kader van het VN-handvest of in samen werking met de Westeuropese Unie (WEU). boz i) doden bij botsing enorme puinhoop van verwrongen staal en uitgebrande auto's bleef er gisteren over na een gbotsing in dichte mist op de autosnelweg 110 kilometer ten noordwesten van Londen. Bij de ig, waarbij 45 auto's waren betrokken, vielen tien doden en 25 gewonden. Een vrachtwagen propaangas ontplofte waarbij een enorme vlammenzee ontstond. Het was van de zwaarste j ngbotsingen in de Engelse historie. ellicht ontmoeting Baker-Jeltsin in Moskou 5KOU De Amerikaanse afscheiding streven, onder wie <-je situatie in het Midden-Oos- ister van buitenlandse za- vermoedelijk Gorbatsjovs ri- ten na de Golfoorlog. Baker James Baker zal deze vaal Boris Jeltsin. Baker zal dineert morgen met enkele k in Moskou ontmoetingen vandaag in de Sovjethoofdstad leiders van separatistische ien met zowel president arriveren voor drie dagen van publieken en ontmoet zate iaïl Gorbatsjov als met lei- besprekingen, die met name vertegenwoordigers van republieken die naar betrekking zullen hebben op Baltische staten. MOSKOU Voor het Kremlin was het besluit om het referendum van aanstaande zondag te hou den een gok op zeker. Opiniepeilingen bevesti gen dat een ruime meer derheid van de Sovjet-be volking is voor behoud van de Unie. Toch is het referendum de eerste keer in de geschiedenis dat het Kremlin recht streeks de goedkeuring van de bevolking vraagt voor de politiek van de leiders bij voorbaat mislukt. Sinds in 1985 de perestrojka van start ging, hebben de drie Baltische landen geprofiteerd van de liberale wind die in Moskou opstak en hun oude onafhankelijkheid hersteld. Ook een republiek als Georgië voegde zich enthousiast in de stroom van middelpuntvlie dende krachten. Eerste wanhoopsreactie. Om de afvallige republieken vast te houden bood Gorbatsjov hun een nieuw Unieverdrag aan met voor de wingewesten grotere zeggenschap in de ei gen aangelegenheden. Daarbij bleven bijvoorbeeld de buiten landse politiek en defensie een zaak van het Kremlin. Voor dit nieuwe Unieverdrag be dankten de wingewesten. Tweede wanhoopsreactie. De recalcitrante republieken ble ken onvermurwbaar en Gor batsjov vond het referendum "uit. Via 'de meeste stemmen gelden' wilde hij proberen de dwarsliggers voor het impe rium te behouden. Als de meerderheid (de Russen) vindt dat de Sovjet-Unie niet uit el kaar mag vallen, dan heeft de minderheid (de Balten) dat te nemen. Wat jij kunt, kunnen wij ook, zeiden de Balten. Zij hielden hun eigen volksraad plegingen en de meeste men sen spraken zich uit voor los koppeling van Moskou. Het gekrakeel over de status der republieken leidt de aan dacht af van de ramp die druk bezig is zich te voltrekken in de nationale economie. Deze week bleek uit niet eerder ge publiceerde cijfers van het Staatsplanbureau in Moskou dat de economische resultaten dit jaar met 15 procent gaan kelderen. Buitenlandse econo men hebben geen moeite met dit oude rapport en spreken zelfs van een achteruitgang van maar liefst 30 procent. Treurige herhaling Wat zich in de Sovjet-Unie nu afspeelt, is een treurige herha ling van nagenoeg identieke gebeurtenissen in 1922. De toenmalige leider Lenin en zijn strijdmakkers hoopten na de revolutie van 1917 dat de arbeiders in alle landen van de wereld in opstand zouden ko men. Die arbeiders zouden dan samen spontaan een Sovjet staat stichten. Dat gebeurde niet. Tot ongenoegen van Mos kou legden ook delen van het vroegere Russische keizerrijk, zoals Georgië en de Oekraïne, bitter weinig enthousiasme aan de dag om hun prille onaf hankelijkheid op te geven en zich braaf bij Rusland te voe gen. Onder leiding van Lenin en Stalin vrat Rusland de Oe kraïne, Wit-Rusland, Georgië, Armenië en Azerbajdzjan sim pelweg op, maar op papier kwam er een Unie van gelijk berechtigde republieken. An dere landen moesten nog een tiental jaren wachten op 'het grote geluk' om te worden op genomen in het harmonieuze gezin van Sovjet-republieken. Voor de Baltische staten kwam dat moment vlak voor de Tweede Wereldoorlog. Toen kreeg de wrede dictator Stalin van de wrede dictator Hitier het groene licht om Est land, Letland en Litouwen met behulp van het Rode Le ger tot vrijwillige aansluiting te dwingen. De vrijwillige aaneensluiting van de staten was puur proforma. Onder Gorbatsjov bleek dat uittreden niet mocht. Op papier kende hij de republieken het al be staande recht op uittreding op nieuw toe. De staatspropagandamachine draait al geruime tijd op volle toeren en de centrale overheid deinst er als vanouds niet voor terug haar onderdanen schaamteloos op het geweten te werken. „Van onze keuze hangt de toekomst van het Va derland af", schrijft de com munistische partijkrant Prav- da dag in dag uit. Unie of cha os, luidt een van de slagzinnen van de staatspropagandisten, die zelfs huizen afgaan om zieltjes te winnen. Afgesleten Toch wegen de nationalisti sche belangen kennelijk zwaarder. Van de vijftien re publieken hebben er zes beslo ten Gorbatsjovs referendum te boycotten. Het Kremlin heeft al gebruld, maar de afgesleten tanden en klauwen maken geen indruk meer en dus hou den Estland, Letland, Litou wen, Moldova, Georgië en Ar menië voet bij stuk. Om het geheel nog onover zichtelijker te maken heeft een aantal gebieden binnen die zes republieken weer wel besloten morgen te gaan stern- Bijzonder frusterend voor Gorbatsjov is het besluit van republieken als Rusland en de Oekraïne om zelf vragen aan het referendum toe te voegen. Ronduit rampzalig is de situa tie die in Rusland als gevolg van het referendum dreigt te ontstaan. Daar is een tweede vraag toegevoegd waarin de bevolking zich kan uitspreken over rechtsstreekse presidents verkiezingen. Daar is beslist een meerderheid voor. De eer ste democratisch gekozen pre sident wordt vast en zeker Bo ris Jeltsin, de populairste poli ticus van de Sovjet-Unie en Gorbatsjovs aartsrivaal. Als voortzetting van het Russi sche keizerrijk is de Sovjet- Unie het laatste koloniale im perium ter wereld. Verwijder Rusland en je snijdt het hart uit. Gorbatsjov dreigt nu Rus land kwijt te raken aan Jeltsin en daarmee verliest hij de kern van zijn imperium. Voor lopig houdt hij dan alleen de Communistische Partij, het le ger en de KGB over. Daar kun je fantastisch leuke dingen mee doen, maar Anatoli Sobts- jak, de democratische burge meester van Leningrad waar schuwde onlangs niet voor niets dat een verlichte dicta tuur in de Sovjet-Unie niet mogelijk is. Sobtsjak: „Een dic tatuur is bij ons per definitie wreed en bloedig." Gorbatsjov zoekt naar uitwe gen. Het referendum is echter zijn zoveelste politieke miscal culatie. Hij heeft een kuil ge graven waar hij zelf in valt. De uitslag van zijn referen dum is bij voorbaat waarde loos, want andere republieken stellen er hun eigen uitslag te genover. Gorbatsjov heeft on getwijfeld meer spijt dan ha ren op zijn hoofd van het feit dat hij ooit aan dit referendum is begonnen. ÜJpord na zien tvader III De 23-jarige carabi- Riccardo Verde is in een litaanse bioscoop het iffer geworden van een lie onderwereldfiguur die l een overdaad van inle- S3gevoel het derde deel j tocj i De Peetvader had gezien. 7de bezocht met twee colle- de film, waarbij hij be donderende blikken wierp op 'jyj echtgenote van Antonio tege[ nbace, een vooraanstaande air in Hf» mafia van Hp ':i iur in de mafia van de ilaats Castellamare di Sta roen de in zijn eer aange- jjle gangster hem op ruwe te verstaan gaf, dat hij zich moest kijken, ont- id een korte woordenwisse- waarbij ook klappen vie- Bij het uitgaan van de wilde Verde verhaal ha- waarop Bambace zijn pis- trok en de politieman urna sl in de benen en daarna Hljpr het hoofd schoot. Bamba- vluchtte en werd later in Napolitaans ziekenhuis ge- lankfcsteerd. vee nge.lmanse monorail S ort op weg ;ei 1 irlKYO In de Japanse stad V. df roshima zijn vandaag ten he nste dertien mensen om het -i gekomen doordat een et de ik van een monorail naar' helpeden stortte en terecht 'am op een weg. Dat heeft oerd politie van Hiroshima mee- parl- leeld. Er viel een stuk van lot 60 meter van de mono die boven een weg ge- 'anjuwd werd, naar beneden op waar ten minste elf au- door de brokstukken ver- ndet tterd werden, vol (Van onze correspondent Gert van Wijland) BELGRADO Zelden zal een demonstratie zo snel en zo geweldloos een zo complete overwinning hebben opgeleverd als het studentenprotest van de afgelopen dagen in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado. Of eigenlijk vond de doorlo pende demonstratie niet plaats in de hoofdstad van Joegosla vië, maar in de hoofdstad van Servië, de grootste deelrepu bliek van het land. Het was het 'bonapartisme van het Ser vische regime' waar de de monstranten zich tegen richt ten. Dat Belgrado ook de hoofdstad van het gehele land is, plaatste de studenten in de nationale en internationale kijker maar dat was min of meer per onge luk. „Het zijn de militairen die proberen van ons protest een landelijke zaak te maken", verzekerde een van de demon stranten, doelend op de bijeen komst van het hoogste staat sorgaan dat zich op dat mo ment boog over een verzoek van de minister van defensie om de 'noodtoestand af te kon digen. Het verzoek, dat voor het hele land gold, werd afge wezen. De studenten kwamen zondag ook min of meer per ongeluk terecht op het plein voor hotel Moskvan in het oude centrum. Eigenlijk op weg naar het cen trale plein voor het internatio nale perscentrum werden ze zondagnacht door de toen nog met traangas optredende poli tie naar Moskva gedreven. Daar aangekomen realiseer den de autoriteiten zich echter dat de volstrekt vreedzaam opererende groep van 2000 mensen zich noch door geweld zou laten provoceren, noch zou laten stoppen. Het breekpunt van de macht was het moment waarop de agenten hun hel men afzetten en zich terug trokken: de studenten konden op het plein blijven om er vier dagen niet meer weg te gaan. De erosie van het Servische regime was begonnen. De eerste concessies waren ge ring: Milosevic stemde toe in een speciale parlementszitting om de gewelddadige gebeurte nissen van het afgelopen weekend te bespreken. Ook het politieoptreden kwam aan de orde, maar op een toon die de oppositie deed besluiten de vergadering te verlaten. Een dag later moest Milosevic echter door de bocht. In snel tempo werden de eisen van de studenten ingewilligd: eerste werd de al te regeringsgezinde directie van radio en tv Bel grado vervangen, later kwam oppositieleider Vuk Draskovic vrij. De grootste zege van de studenten kwam gistermiddag toen minister van Binnenland se Zaken Bogdanovic zijn ont slag aanbood. Zoals de autoriteiten Vuk ver antwoordelijk stelden voor de ronde van geweld die zaterdag aan twee mensen het leven kostte, zo was Bogdanovic in de ogen van de demonstranten verantwoordelijk voor het provocatieve politieoptreden. Ondanks hun natuurlijke alli antie met Vuk Draskovic, wei gerden de studenten, artiesten en intellectuelen gisteren ech ter naar een manifestatie van de verenigde oppositie te ko men. Liever dan ten onder te gaan in de partijpolitiek ble ven ze op hun eigen plein, vijfhonderd meter van de plaats, waar 20.000 aanhangers van Vuk diens, door de stu denten afgedwongen, vrijla ting vierden. In plaats van mee te gaan met de eis van Vuk dat niet alleen Bogdano vic maar de hele regering zou moeten aftreden, namen ze hun winst en ontruimden van morgen vroêg het plein. „Het is beter te vertrekken op het hoogtepunt van het feest dan te lang te blijven, dan verlies je sympathie", aldus een van de aanwezigen. „De nederlaag van Milosevic is duidelijk ge noeg zichtbaar", stelde hij vast. Met de studentendemonstra ties in Belgrado waarde een sterk nostalgische geest door de stad. Veel ouderen herken den de sfeer van 1968 toen ze zelf als student op de barrica des stonden. „We hadden de zelfde eisen, we wilden ook de macht eerlijk delen", aldus Ljubomir Topalovic, een veer tigjarige ex-student die in 1968 deelnam aan de protesten. Meer dan twintig jaar later werd de mars vorige week door een nieuwe generatie stu denten herhaald, met dit ver schil dat de demonstranten zich nu niet lieten stoppen. Een jonge demonstrant droeg gisteren in Belgrado een bloem en een foto van een van de zondag bij gevechten gesneuvelde jon gen mee. (Van onze correspondent Aart Heering) ROME Na tien jaar onder zoek heeft de 'antimaffia-pool' van Palermo een aanklacht geformuleerd waarin de ver dachten van drie van de voor naamste excellente delicten worden aangewezen. Het 1687 bladzijden tellende verslag van het gerechtelijk vooronderzoek, dat deze week openbaar is gemaakt, belicht bovendien de betrokkenheid van de maffia bij het politieke leven in Sicilië en de banden tussen georganiseerde misdaad en neofascistisch terrorisme. 'Delitti eccellenti', luisterrijke misdaden. Met die term wor den in Italië door de maffia gepleegde moorden op lastige politici en magistraten aange duid. De secretaris van de af deling Palermo van de chris tendemocratische partij Miche- le Reina, zijn partijgenoot Piersanti Mattarella, voorzitter van het regionaal bestuur van Sicilië en de communist Pio La Torre, kamerlid en regio naal secretaris hadden met el kaar de wens gemeen dat zij de verstrengeling van politie ke en mafiose clans wilden stoppen. Daaruit ontstond aan het eind van de jaren '70 een voor de maffia gevaarlijk ak koord tussen de beide partijen. Volgens de Palermitaanse ma gistraten „ging de deelname van de linkse partijen aan het lokaal bestuur gepaard met een vermindering van invloed van de politiek-mafiose lob bies". Daarom besloot de 'koe pel', de vergadering van clan- hoofden die de absolute lei ding vormt van de Siciliaanse maffia, een belangrijk expo nent van de toenadering tot de communisten uit te schakelen. Op 10 februari 1979 werd Mi- chele Reina vermoord. Zijn dood was tevens bedoeld als een waarschuwing voor ande re politici, in het bijzonder voor de invloedrijke Mattarel la. Die wilde echter niet luiste ren en werd op 6 januari 1980 doodgeschoten door een com mando van drie neofascisti- sche terroristen, die in ruil daarvoor van de maffia geld en wapens ontvingen. Op 30 april 1982 werd ook La Torre geëlimineerd. De com munistische politicus had zich een kwade faam verworven door zijn strijd tegen een groep maffiose bouwbaronnen die steeds maar lucratieve over heidsopdrachten in de macht sleepten. Bovendien was hij de voornaamste indiener van een wetsvoorstel waarin zware straffen werden gesteld op het "behoren tot een organisatie van mafioos type". De magistraten hebben hun beschuldigingen zorgvuldig onderbouwd en schrijven bo vendien, dat niet alleen de gangsters hebben geprofiteerd van de drie moorden. Deze in directe verwijzing naar het zo geheten 'derde niveau', dat van de politieke leiders die de maffia beschermen, wordt echter niet uitgewerkt. s E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET MEXICAANSE AFGODSBEELD t ge 1M7 Wanneer de dag aanbreekt, ziet kapitein Wolter, dat gen er niet in genoeg robben te vangen en de één na de ander par- ln trotse driemaster reddeloos verloren is. Het schip zit muur- sterft. Op het laatst zijn de stuurman en de kapitein de laatste danast in het ijs en bovendien begint nu de lange Poolwinter. Hij overlevenden. Getrouw houdt kapitein Wolter nog dagelijks zijn eer661 zijn mannen echter moed in te spreken, want zolang er nog journaal bij, maar het wordt een eentonig verhaal van honger en Pen water is zullen zij wel kans zien af en toe een zeehond of dood en ellende... Zijn laatste aantekening maakte hij op 3 au- rEN n walrus te verschalken; bovendien zijn er kolen genoeg aan gustus 1861. >ord om niet van de koude om te komen. Doch de mannen sla- LEIPZIG Er is in korte tijd veel veranderd in Leipzig. Het Karl-Marx- plein is omgedoopt in Au- gustusplein. Dat plein vormde in de herfst van 1989 het beginpunt voor demonstraties tegen de heersende socialistische partij en al snel voor de Duitse eenheid. De 'Maandag Demo's', zoals ze na enige tijd werden genoemd, worden beschouwd als de start van de omwenteling in de DDR. Op datzelfde plein werd ook de (toen nog Westduitse) bondskanselier Kohl harts tochtelijk toegejuicht. In drommen stonden de Leipzi- gers en andere Saksers met CDU-vlaggetjes te zwaaien als Kohl vanaf het balkon van het opera-gebouw kwam vertellen dat hij zou zorgen dat het alle maal goed kwam, dat de grote machtige Bondsrepubliek de klappen van de eenwording op zou kunnen vangen. U allen gaat het net zo goed krijgen als wij, beloofde hij. „Helmut, Helmut, Helmut!", scandeer den de aanwezigen. En Hel mut glom. Ja, er is veel veranderd in Leipzig. De Maandag Demo's zijn terug, nu uit onvrede en zorg over de tol die de voor malige DDR voor de eenwor ding moet betalen. Er wordt al gedacht aan een mars op Bonn om de ernst van de situatie te onderstrepen. Een mooie kans misschien voor de Leipzigers om Kohl weer eens te zien. Want de bondskanselier zal voorlopig niet meer op het bal kon van het operagebouw op het Augustusplein staan. En als hij er zou staan, zouden er vast heel andere dingen wor den gescandeerd. VENESTRAAT 29 Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5