Doden en gewonden bij protesten in Baghdad uitdeweekbladei ELSEVIER de[|!7lEN| t Gestolen computer gevaar voor geallieerde plannen Onduidelijkheid over standpunt PLO duurt voort Iraakse oppositieleiders ondanks gezamenlijke verklaring verdeeld Vallen en opstaan Emir Kuwayt weer thuis komt Egypte tegemoet Nederland BINNENLAND/BUITENLAND CckUcSomout DONDERDAG 14 MAART 1991 PAGB |IT1 Hoera, Nederland telt weer mee in het buitenland. Dat komt volgens Elsevier door de talenten van de opge krabbelde en o zo standvas tige minister Hans van den Broek. De PvdA is daarente gen in een diep gat gevallen. In Terzijde meldt Vrij Ne derland. ,,De PvdA is niet in paniek geraakt. Zelfs dat lukt niet meer". Ook de hoofdredacteur van De Groene moet door een diep dal zijn gegaan. Hij haalde zich met rare praatjes de woede van de lezers op de hals. Maar in Zuid-Afrika gaat het volgens HN Magazi ne weer de goede kant op. Het is vallen en opstaan in de weekbladen van kort na de oorlog. Hij schijnt weer helemaal te rug te zijn, die dekselse Hans van den Broek. Volgens El sevier is de minister van buitenlandse zaken zelfs de enige winnaar die de Golf oorlog Nederland heeft op geleverd. Aan hem hebben we het te danken dat Neder land van pacifistische dwarsligger tot betrouwbare bondgenoot is omgetoverd. De Amerikanen begrijpen er weinig van die lui tussen de dijken hadden toch Hol landitis? maar ze zijn er in elk geval bijzonder blij mee. President Bush heeft Van den Broek vorige week op het Witte Huis hoogst persoonlijk bedankt. Er gingen Patriot-raketten naar Israël, de Jannen wa ren van de partij en ook di plomatiek heeft Van den Broek heel wat pijlen afge vuurd. Volgens de Interna tional Herald Tribune niet het eerste het beste krantje „was hij vaak be ter dan zijn Britse collega Douglas Hurd in het vinden van scherpzinnige formule ringen om afzonderlijke vre desvoorstellen van Europese landen te verwerpen". Zo bleef de eenheid van de coa litie tegen Saddam Husayn in stand. Waar een klein land groot in kan zijn. „Ba ker, Genscher, Hurd, noem maar op, hij belt ze gewoon", verklapt een ambtenaar van Van den Broeks departe ment. Eerlijk is eerlijk, hij was een beetje naar beneden geduikeld, maar volgens El sevier heeft zijn vooraan staande rol in de internatio nale diplomatie gezorgd voor een fikse dosis eerherstel. Een diplomaat: „Als de mi nisters van buitenlandse za ken met elkaar om tafel zit ten, krijgt hij vaak als eerste het woord van Wörner, de secretaris-generaaal van de NAVO". Wie Wim Kok is, weten ze niet in het buitenland. Een erger probleem is dat het Nederlandse electoraat er ook geen flauw benul van heeft. Eén troost, volgens El sevier: een lagere uitslag is bijna niet mogelijk. De Belgische premier Mar tens verklapt welke strategie in Brussel wordt uitgedok terd om Lubbers voorzitter van de Europese Commissie te maken. Hans van Mierlo voelt ook aan z'n water dat er iets gaat gebeuren. Daags na de grote overwinning evalueert hij de verkiezingen met partij genoten: „Trouwens: Elco Brinkman maakte ook een teleurgestelde indruk. Die had het ook behoorlijk te pakken. Ik denk dat aan de uitslag voor het CDA nu al te merken is dat Ruud Lub bers weggaat". Vrij Neder land kan weten hoe het er aan toe ging in de fractieka mer, want de verslaggevers waren ter plaatse. Toch twij fel bij Van Mierlo: wat vond de fractie eigenlijk van zijn ferme uitspraken op de tele visie? De leider zei dat van een Progressieve Volkspar tij, waarin PvdA en D66 sa mengaan, geen sprake kan zijn. En dan zijn uitspraak dat toetreding tot de huidige coalitie uitgesloten is? Mis schien een tikkeltje te hard allemaal. Maar de fractie vindt Van Mierlo's optreden om te zoenen. Aad Nuis, de huisintellectueel van de fractie: „Je volgde je primai re instinct, Hans. Dat vond ik juist heel goed van je". Een pagina verder likt de PvdA te Velsen haar won den. Wethouder Meijer vindt het allemaal niet eer lijk: „D66 heeft nooit iets ge presteerd behalve dat ze onze stemmen afpakken". In buurthuis De Dwarsligger voelt iedereen zich versla gen. De jongeren klagen steen en been. De PvdA is ouderwets en hanteert suffe schematische begrippen als 'de arbeidersklasse'. „Dat spreekt ons niet meer aan. Wij zijn ook werknemers, maar voelen het niet meer zo. We wisselen net zo snel van auto als van politieke partij", meent een jongeman. De politiek in Velsen staat te ver van de mensen ez i meent hij, en vandaar zi ka. I advies aan de heren en d kaar mes politici: „Jullie moeti mee£ meer aan sport en aan po jaar! muziek doen" 0mp Sovjetminister van buite aen c landse zaken Sjevardnad erd is misschien niet echt gevj uit> len, maar opstaan zal hij z |en i ker. VN kreeg privé-collej oedi van Sovjetkenner Jam telijl Sherr. Sjevardnadze, voormalige KGB-chef, he een gat onder de water] van Gorbatsjovs schip schoten. Langzaam gaat vaartuig naar de keldi Maar slimme Sjevardnam weet dat er een twee! scheepje klaarligt. She] „Mijn voorstelling is: eé^ komt er een militaire i greep die al zeer vroeg mei problemen oplevert dan d lost. Dan komt Sjevardnad met behulp van de KGB. II wereld zal opgelucht adem halen. Sjevardnadze kend, betrouwbaar en liefd onder westerse poli] Rechtse leuterkoek, iets ders was het niet. En dat de pen van Martin Amerongen, hoofdredacti van de enige echte Gro Amsterdammer. De le: zijn woedend. In een artil tje, twee weken geleden, dankte Van Amerongen pi sident Bush oprecht voor militaire ingrijpen in t JL Golf. De president had gi lijk, vond hij, de vredesdui ven moesten niet langi koeren. Nogal wat lezers va de Groene voelen zich ve: Q raden. Een zee van bo; brieven belandde op het bi reau van de hoofdredacteu ,en. Het vrij vertaalde vonm Van Amerongen is fout gf'in^ weest in de oorlog. "r: „Idealen? Ja, idealen, di n9 staan vandaag de dag nu hoog in aanzien. We leve in een heel cynische tijd p meent architect Herma Hertzberger. Hij heeft oo „een tik van de jaren zest jstï meegekregen". Niet dat alk j toen beter was, maar de mo j gelijkheden voor een archi^ tect zijn wèl achteruit ge gaan, vindt de man die 01v, langs een belangrijke Ital aanse prijs kreeg. In de ai chitectuur is er nauwelijk plaats voor, maar Hertzber ger vindt dat we veel kun nen leren van leefgewoofr f0 ten van buitenlanders. „Fff zou ons ook van onze or burgerlijke, onverdraaglij braafheid in de woningboi moeten afhelpen. Als je b? 1 voorbeeld ziet hoe Surin mers veel gemakkelijker fc elkaar binnenlopen en geze lige feesten houden, vaak si men eten en zo. Dat zou tocl [r eindelijk eens moeten door dringen tot architecten" Voor één buitenlander, di Italiaanse bouwmeester Aide Rossi, heeft hij daarentegei weinig respect. „Ach, i ,r vind Aldo Ro^i een van slechtste architecten die i ken. Ik hoop dat dat op band staat". i t! nti l ark 01 Voor Zuid-Afrika is er hoopv Allister Sparks „de peetva I der van de kritische journa st listiek", verwacht in Hïfcr i _;azine zelfs het herste v van de paradijselijke samen iN leving van vóór de blankf est overheersing. Er staan vee valse starts en mislukkingei voor de deur, maar in loop van de jaren negentj zal alles goedkomen. Spark is geen ziener, maar hij dea zijn voorspellingen al ir 1989, toen president F.W. d( os! Klerk nog maar net in he nst zadel zat. Sparks, een blanke die in zijn jeugd veel met de ik Xoha's optrok, vindt dat he iec hoog tijd is dat De Klerk af an stand neemt van Verwoerd po de architect van de apart lee heid. Net zoals Gorbatsjoi tol Stalin veroordeelde. Maar 11, onlangs op een Congres van uw de Nationale Partij werden w< Verwoerd en de zijnen nopsd verdedigd. De dwingelanden tte van destijds gebruikten vol gens Sparks trucjes louter er alleen om de onderdrukkin. - te kunnen rechtvaardigen „Zij wisten het, en de huidi ge leiders weten dat ze he wisten. Het is onwaarachtij en ik zie deze weigering om het verleden onder ogen I zien als een probleem". Elders signaleert HN-I" zine nog een keer dat Vaticaan de staat Israël noj steeds niet heeft erkend. Is- raël ziet dat als een steun in T de rug voor de Arabische vijanden. Een paar bladzii den verder een twistgespre over christendom, islam en jodendom. Vijf geschoolde heren gaan met elkaar in debat over tegenstellingen en overeenkomsten van de religies. Hoopgevend is hei artikeltje allerminst. Het ge- N' sprek ontaardde in een par- ln tijtje welles-nietes, maar danisl niveau. Of was het eenf6 ordinaire ruzie? WIM BUNSCHOTEN ln ■po KUWAYT-STAD Toen vorig jaar de cember een computer uit een auto werd gestolen in West-Londen, vormde dit een grote bedreiging voor het geallieer de offensief in de Golf. De bestbewaarde geheimen van de geallieerde campagne waren erin opgeslagen. De computer bevatte details over het misleidingsscenario van generaal Norman Schwarzkopf, de Amerikaan se opperbevelhebber van operatie Desert Storm, dat de Iraakse legerleiding ervan over tuigde dat er een amfibische landing zou ko men op de oostkust van Kuwayt. Het succes van Shchwarzkopfs misleidingsplan was van essentieel belang voor het verloop van de geal lieerde campagne. Op het moment dat de computer gestolen bleek, waren de enige bevelhebbers in het veld die op de hoogte waren gebracht van Schwarzkopfs plannen, de divisie- en brigadecommandanten. De misleiding hield in dat alle Amnerikaanse en Britse zware pantserdivisies in het geheim naar het westen werden verplaatst om zo een omtrekkende beweging te maken rond de Ira kezen, die hun wapens gericht hielden op de Perzische Golf en het zuiden. Van de Britse troepencontingenten in Saudi- Arabië was slechts een handjevol officieren op de hoogte. Zij mochten het plan pas midden ja nuari aan hun ondergeschikten bekend maken en zetten de training voort alsof het belangrijk ste geallieerde offensief gericht zou zijn op het midden en oosten van Kuwayt. Er waren echter nog anderen op de hoogte van de plannen die zich niet op het strijdtoneel be vonden. Een paar weken lang was Schwarz kopfs plan in gevaar als gevolg van de diefstal van de computer. De werkelijke betekenis van de diefstal werd indertijd niet bekendgemaakt. Gesuggereerd werd dat de diefstal van de com puter een veiligheidsgevaar betekende omdat de computer de posities van de geallieerde strijdkrachten zou bevatten. In Washington en Riyad werd gealarmeerd ge reageerd op het dreigende lek van Schwarz kopfs plannen. De auto waaruit de computer was ontvreemd was eigendom van comman dant David Farquhar, persoonlijk assistent van commandant van de Britse troepen in de Golf, luchtmaarschalk Sir Patrick Hine. De computer werd drie weken later anoniem terugbezorgd bij het Britse ministerie van defensie. Comman dant Farquhar werd overgeplaatst. Er waren geen aanwijzingen dat de inhoud van de computer doorgegeven was aan de Iraakse bevelhebbers. Toen het geallieerde grondoffen- sief werd ingezet op 21 februari, werd duidelijk dat Irak in de val was getrapt die Schwarzkopf had uitgezet. MICHAEL EVANS (c) The Times BAGHDAD In de Iraakse hoofdstad Bagh dad is een nog onbekend aantal doden en gewon den gevallen bij demon straties tegen het bewind van Saddam Husayn, zo meldde de Iraanse zender Radio Teheran gisteren. De Iraakse autoriteiten gaven gisteren voor het eerst toe dat in delen van Irak de bevol king in opstand is gekomen. Vluchtelingen meldden dat het Iraakse leger de afgelopen twee dagen op zeer bloedige wijze de zuidelijke havenstad Al-Basrah op de opstandelin gen probeert te heroveren. Radio Teheran verklaarde dat zich in verschillende delen van Baghdad „massale demon straties" hebben voorgedaan waarbij het tot botsingen kwam tussen burgers en het regeringsleger. Daarbij zouden aan beide zijden doden en ge wonden zijn gevallen. De Iraanse radiozender wist niet te melden hoeveel burgers en militairen waren omgekomen. Kurden Een Iraanse journalist ver klaarde bij terugkeer uit Irak dat de Iraakse luchtmacht op systematische wijze de wijken in Basra bestookt die in han den zijn van de opstandelin gen. Bovendien zouden Iraak se soldaten „blind schieten op alles wat beweegt waarbij per abuis ook de eigen manschap pen soms onder vuur worden genomen". De verslaggever liet weten dat de afgelopen twee dagen de stad geheel in handen was van de Mujahed- din-rebellen. Iraakse vluchtelingen meld den dat zij bij hun vlucht her haaldelijk zijn aangevallen door Iraakse toestellen. Heli kopters van de luchtmacht schieten op burgers die op weg zijn naar de Iraanse grens, zo meldde een van hen. De grens tussen Iran en Irak is open omdat de Iraakse grenswach ten zijn verdwenen. Iraakse vluchtelingen hebben de afgelopen dagen herhaalde lijk melding gemaakt van gif gasaanvallen. Waarnemers menen echter op grond van de getuigenverslagen te kunnen concluderen dat het hierbij ging om aanvallen met traan gas. Het Kurdische verzet lijkt het noorden van Irak grotendeels in handen te hebben. Een woordvoerder liet in Damas cus weten dat rebellen giste ren bij Kirkuk twee oliebron nen hadden opgeblazen. Waar nemers stellen echter dat de bronnen mogelijk door rege ringstroepen zijn vernield om te voorkomen dat de Kurdi sche opstandelingen gebruik kunnen maken van de olie voorraden. LONDEN De onduide lijkheid over berichten dat de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO be reid is akkoord te gaan met een Palestijnse staat die minder grondgebied omvat dan de gehele Westoever en Gazastrook, bestaat nog steeds. Het Britse televisiestation Sky Television meldde gisteroch- ten de belangrijke concessies te hebben vernomen uit de mond van Bassam Abu Sharif, de belangrijkste politieke advi seur van PLO-leider Yasser Arafat. Enkele uren later kwam het bericht dat Sharif, die m Jordanië verblijft, in alle toonaarden ontkende dat de PLO tot de genoemde con cessies bereid zou ziin. Vervol gens liet hij aan Sky Televi sion weten zijn eerdere uitla tingen toch overeind te hou den, maar dat ze niet mochten worden aangemerkt als con cessies. Sharif zei de voorkeur te geven aan de term weder zijds compromis. Een voor vandaag aangekondigde pers conferentie in Londen, waarop Sharif de wijzigingen in het standpunt van de PLO zou toelichten, is echter afgelast. Militairen VS terug op Soesterberg SOESTERBERG De „Soesterberg Wolfhound War- dogs" zijn terug in Nederland. Circa tweehonderd militai ren van de 32ste Tac tical Fighter Group van de Amerikaanse luchtmacht, die heb ben meegevochten in de Golfoorlog, arri veerden gistermid dag behouden op hun thuisbasis Soester berg. Daar werden zij wel kom geheten door de Amerikaanse ambas sadeur in Nederland, C. Wilkins jr., com modore B. Droste van de staf van de Nederlandse lucht macht en honderden enthousiaste familie leden en collega's. De Amerikanen waren sinds januari gele gerd in Incerlik in Turkije. Zij wisten één Iraakse MIG-23 neer te halen. Zelf leden de Amerika nen van Soesterberg geen verliezen. De twee Nederlandse Hawk-squadrons (300 man) die sinds 2 fe bruari in het Turkse Diyarbakir waren gestationeerd, ver trekken dinsdag weer naar hun thuis basis bij Blomberg in Duitsland. Op de foto: Bij alle vreugde op Soesterberg komt dit Amerikaanse kind even in de verdrukking. FOTO: BRAND OVEREEM BAYRUT Iraakse op positieleiders hebben gis teren afgesproken geza menlijk een overgangsre gering te vormen om het land naar democratie te leiden nadat het regime van Saddam Husayn ten val is gebracht. Sommigen van de 365 in de Libanese hoofdstad Bayrut verzamelde tegenstanders van Saddam meenden echter dat Saddam de rebellie in het noorden en zuiden van het land weieens zou kunnen overleven. Volgens een bron zou alleen het leger hem ten val kunnen brengen. De bron zei dat de ogenschijnlijke een heid tijdens de driedaagse con ferentie van 23 oppositiegroe pen grote meningsverschillen verhult over de vraag hoe Saddam ten val gebracht moet worden en wat er daarna moet gebeuren. In een verklaring zeggen de oppositiegroepen dat het hoofddoel van het Iraakse volk de val van Saddams dic tatorschap is. „Daarna zullen alle oppositiegroepen deelne men aan een overgangsrege ring", aldus de verklaring. Men beloofde dat deze rege ring „alle vormen van politie ke. nationale, sektarische en religieuze discriminatie zal op heffen en democratische ver anderingen zal invoeren, geba seerd op politieke pluriformi teit." Deze democratische her- vormingeh behelzen „vrijheid van politiek handelen, pers vrijheid, vrijheid van gods dienst en de vrijheid stakingen en demonstraties te organise ren". In de verklaring geven de oppositiegroeperingen de verzekering dat de overgangs regering „vrije en algemene verkiezingen zal houden" voor de vorming van een volksver tegenwoordiging die een nieu we grondwet moet opstellen. Fonds Ook spraken de oppositiegroe pen af een speciaal fonds in het leven te roepen om de op stand te betalen. Hoe men dit gaat financieren werd niet ge zegd. Wel zullen leiders van de sji'itische islamieten en de Kurden Arabische en andere buitenlandse hoofdsteden be zoeken om steun te zoeken voor hun opstand. Eerder woensdag had men zich erover beklaagd dat hun verzet tegen Saddam te weinig steun krijgt uit het buitenland. De sji'itische, Kurdische, com munistische, liberale en Arabi sche nationalisten die geza menlijk de oppositie vormen gaven stilzwijgend toe ver deeld te zijn door in de verkla ring op te roepen „de solidari teit tussen de verschillende groepen te versterken om het doel van de eenheid van de Iraakse oppositie te bereiken." Volgens een bron bij de confe rentie verhinderden de scher pe tegenstellingen de vorming van een parlement-in-balling- schap of een regering-in-bal- lingschap. In het verleden spraken de sji'ieten hun voor keur uit voor een islamitische republiek naar voorbeeld van Iran, wilden de Kurden auto nomie en pleitten de commu nisten en Arabische nationalis ten voor een democratische fe deratieve staat. De oppositie verschilde onder ling van mening of de opstand in staat zal zijn Saddam uit het zadel te krijgen. „De funda mentalisten, in de rug ge steund door Iran, willen door gaan totdat Saddams regime weg is. Nachtmerrie Anderen geloven dat alleen het Iraakse leger in staat is om hem weg te jagen", aldus de zegsman, die anoniem wilde blijven. Voor de sji'ieten is, volgens de zegsman, een staatsgreep door het leger ech ter een nachtmerrie omdat het regime dan in zijn algemeen heid gehandhaafd blijft. „Een nieuwe leider zal dan hervor mingen doorvoeren waardoor de fundamentalisten niet de macht krijgen die ze hopen te krijgen door een volksop stand", zei hij. De noodzaak om Saddam ten val te brengen is volgens de zegsman het enige punt waar over de oppositie niet van me ning verschilt. „Maar hoe dit moet gebeuren en wat er daar na komt, daarover bestaat geen overeenstemming". Hij zei dat zelfs geen datum en plaats voor een volgende con ferentie overeen gekomen werd. „Sommigen stelden Sau- di-Arabie voor, maar de fun damentalisten keurden dit af omdat dat land te pro-Ameri kaans is", zei hij. CAIRO Nederland is bereid Egypte schulden kwijt te schelden tot een maximum van dertig miljoen gulden als dat land een akkoord bereikt met het Internationale Mone taire Fonds, zo heeft minister Van den Broek van buiten landse zaken in Cairo meege deeld. Het gaat om kwijtschel ding van aflossingen van le ningen die Egypte in het ka der van ontwikkelingssamen werking met Nederland heeft afgesloten. Op de totale lenin gen van tweehonderd miljoen gulden heeft Egypte een ach terstand van 38 miljoen aan aflossingen en rente. Het land kampt met een buitenlandse schuld van 36 miljard dollar. SUSKEENWISKE DE MYSTERIEUZE MIJN KUWAYT-STAD De emir van Kuwayt, sjeik Jaber al-Ah- med al-Sabah, is vandaag teruggekeerd naar zijn land. De emir verliet Kuwayt nadat Irak vorig jaar op 2 augustus zijn land bin nenviel. Vorige week kondigde hij tijdens zijn ontmoeting met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Baker, al aan spoedig terug te zullen keren maar om persoonlijke rede nen nog wat langer in Saudi-Arabië te willen verblijven. Zijn zoon, de kroonprins en premier van Kuwayt, keerde vorige week al terug naar zijn vaderland. (ADVERTENTIE) Bescherm uw natuur! Het Zuidhollands Landschap heeft zorg voor de natuur Ook in uw omgeving Wij hebben al 60 gebieden met een opper vlakte van 2.500 ha veilig gesteld. Maar er moet nog véél werk worden verzet. Wordt begunstiger en help ons. U krijgt er rust en groene ruimte voor terug. STEUN ONS ALS BEGUNSTIGER Bel 010-4135045.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4