Hot news Voorstel PvdA: autorijden nóg duurder maken ►100 4 4 11 13 14 VS en Syrië eens over rechtvaardige vrede 2 12 Bon duurder Ba2H23D 'scheiding Slowakije groots herdacht SIEMENS V Leden VVD willen CDA in oppositie Nieuwe manager moet orde op zaken stellen in Leiden VANMAG !l4 Dagen Gratis CeldóeGouia/nt Donderdag 14 maart 1991 82ste jaargang no. 24980 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. erkeersfouten naarder beboet HAAG Het begaan van ver- ^overtredingen wordt per 1 novem- van dit jaar aanzienlijk zwaarder af- leaft. Rijden door rood licht gaat dan - jn plaats van 100 gulden kosten en lieren op een plaats voor invaliden frt een boete op van 100 in plaats van jlden. Ook overschrijden van de numsnelheid wordt zwaarder be- p 23 kilometer per uur te hard bete- straks het risico op een straf van Igulden (nu: 80). De vergadering van "ureurs-generaal heeft deze en ande- ^rieven gisteren vastgesteld. Aanlei- B daarvoor is het nieuwe Reglement Sieersregels en Verkeerstekens dat H dit jaar in werking treedt. Cor Witschge als Pipo de clown Cor Witschge (Pipo) overleden AMSTERDAM De acteur Cor Witsch ge, bij velen bekend als Pipo de clown, is gistermorgen onverwachts op het eiland Terschelling overleden. Witschge is 65 jaar geworden. De acteur was op het eiland in verband met de opnamen voor een film naar de novelle 'Meeuwen' van Bernleff. Hij had daarin een rol van poli- tie-inspecteur. Witschge speelde de laatste jaren steeds meer in films, nadat hij meer dan 25 jaar op televisie de rol van Pipo de clown had vertolkt. Witschge was de laat ste tijd op de televisie te zien als de boze buurman Van der Broek in de serie 'Goe de tijden, slechte tijden', die RTL4 dage lijks uitzendt. Witschge had drie carrières lijks uitzer Pagina 8: Honderden doden na aardverschuiving Malawi HARARE Bij aardverschuivingen in het zuid oosten van Malawi zijn rond 500 mensen om het leven gekomen. Dat schrijft de Malawische krant Daily News. De autoriteiten in Malawi melden dat in de regio Phalombe 472 mensen zijn omgekomen bij de aardverschuivingen, die veroorzaakt werden door hevige regenval in het gebied. Tientallen mensen worden nog vermist. Wegen en bruggen zijn onbegaanbaar en rond 20.000 mensen zijn daardoor afgesloten van de buitenwereld. De regering van Malawi is een hulpoperatie be gonnen. Het Rode Kruis stuurt met helikopters voedsel hulp naar de getroffen bevolking. Veel bewolking maar weinig of geen regen. In de loop van de dag enkele opklaringen. Minimumtemperatuur onge veer 6 graden. Middagtempe- ratuur omstreeks 13 graden. Overwegend matige zuidwes tenwind. Later wisselvallig en vooral op zondag of maandag wat regen. CBR: langer rijexamen en geen vaste route RIJSWIJK De vaste route tijdens het rijexamen voor personenauto's moet worden afgeschaft en de examentijd moet worden verlengd, is het voorstel dat het Centraal Bureau Rijvaardigheid (CBR) gaat indienen bij het ministerie van verkeer en waterstaat. „We willen het examen niet moeilijker maken, maar de opleider meer ruimte bieden om een leerling een bepaalde verkeers situatie nog eens te laten doen", aldus een woordvoerder van het CBR. Een langere examentijd dan de 30 minuten nu het CBR denkt aan in totaal 45 minuten betekent minder examens per dag, hetgeen kostenverhogend kan werken. CKKEZM3B met speciale rubriek van de UIT-bijlage (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA zal zjch fel blij ven verzetten tegen het duurder maken van het openbaar vervoer, zolang de kosten van het auto rijden niet meer worden verhoogd dan het kabinet nu van plan is. Dit blijkt uit schriftelijke vragen van de PvdA-Kamerle- den Castricum en Van der Vaart aan de mi nisters Kok (financien) en Maij-Weggen (ver keer en waterstaat). Mede op basis van cijfers van de Consumentenbond hebben beide sociaal-demo craten berekend dat het autrijden de komende vier jjaar gemiddeld zo'n zes "procent duurder wordt. Deze kostenstijging valt in f het niet, menen zij, bij het geen de gebruikers van het openbaar vervoer mee zullen moeten gaan beta len. Het kabinet zou de ov tarieven in de periode '91 '94 met ongeveer 22 pro cent willen verhogen. Fo rensen met jaartrajectkaar- ten moeten zelfs rekening moeten houden met verho gingen van gemiddeld 32 procent, denken de PvdA- ers. Zij tonen zich geschokt door de uitkomsten van hun eigen berekeningen. In het regeerakkoord is immers afgesproken dat de „prijsverhouding tussen het gebruik van het openbaar vervoer en van de particu liere auto, althans zoveel mogelijk, ten voordele van het openbaar vervoer wor den verbeterd". Volgens Castricum en Van der Vaart komt er van deze af spraak niets terecht. Zij willen daarom dat de voor genomen, enorme verho ging van de tarieven van het stads- en streekvervoer ongedaan wordt gemaakt. In ruil daarvoor zou de ac cijns op benzine de komen de jaren nog veel verder omhoog moeten dan de twintig cent per liter die minister Kok in petto heeft. Voor automobilisten die weinig rijden kan dit effect (enigszins) gecom penseerd worden door de geplande verhoging van de motorrijtuigenbelasting niet door te laten gaan, al dus de PvdA'ers. Bij het CDA toonde men zich vooralsnog niet onder de indruk van de berekenin gen van de coalitie-partner. Het Kamerlid Roosen-Van Pelt sprak van „uit de lucht gegrepen cijfers". Zij wil echter pas inhoudelijk reageren als het antwoord van minister Kok op de vragen van de PvdA-frac- tie binnen is. CDA-fractie- leider Brinkman verklaar de tijdens het debat over de Tussenbalans dat als de ta rieven van het openbaar vervoer minder worden verhoogd, dan ook de auto kosten minder dienen te stijgen. Pagina 7: TNO: Minder autorijden onontkoom baar .TISLAVA Slowaakse nationalisten hebben gis- ren de leider van de eerste zelfstandige Slowaakse iat, een protectoraat van nazi-Duitsland, geëerd. bereidden bovendien een demonstratie voor ter herdenking fide onafhankelijkheidsverklaring op 14 maart 1939. Vandaag jaar geleden scheidde Slowakije zich onder druk van Duits- 1af van Tsjechië en collaboreerde gedurende de hele oorlog de nazi's. Het Tsjechische deel werd bezet. Tussen de vijf tienduizend mensen woonden gisteren een ceremonie bij op kerkhof van Bratislava om een kruis in te zegenen op het van Jozef Tiso, president van de Slowaakse republiek van D tot 1945, die in 1947 werd opgehangen als oorlogsmisdadi- De 'Slowaakse Nationale Eenheid' die de plechtigheid had [aniseerd, riep op tot een massale betoging in het centrum Bratislava om vandaag de 52ste verjaardag van Tiso's onaf- elijkheidsverklaring te vieren. 5: „Premier van Slowakije bereidt staatsgreep voor" (ADVERTENTIE) Afwasautomaat met 3 programma's nu tijdelijk extra voordelig. De nieuwe Siemens afwasautomaat-plus heeft 3 programma's, waarvan 1 spaarprogramma. 2 tem peraturen 65'en 50°C, 4 handige druktoetsen en een capaciteit voor 12 maatcouverts. Binnenzijde roest vrij staal. Kortom, kwaliteit waar u jarenlang plezier van heeft. Hot news dus. Oproep Havermans: meedenken over positie migranten DEN HAAG Burgemeester Havermans roept alle Hage naars op op 21 maart, de Inter nationale Dag tegen Racisme en Discriminatie, dertig minu ten na te denken over de mul- ti-culturele samenleving. „Denk mèt ons mee, geef aan waar het beter kan. Kom met ideeën", schrijft Havermans in een brief aan scholen, bedrij ven, ministeries en andere in stellingen. Bij de brief zit een vragenformulier dat de Hage naars kunnen gebruiken om hun meningen en ideeën over een multi-culturele stad ken baar te maken. In Den Haag wonen bijna 80.000 migranten. In Kuwayt-Stad moeten dagelijks nieuwe graven worden gegraven, omdat er nog steeds massagra ven uit de tijd van de Iraakse bezetting worden ontdekt. Bovendien is het moorden in de Kuwaytse hoofdstad ook nu nog niet afgelopen. FOTO: AP DAMASCUS De Ame rikaanse minister van bui tenlandse zaken James Baker heeft tijdens een zeven uur durend onder houd met de Syrische pre sident Hafez Assad ge sproken over een vredes plan voor het Midden- Oosten en over de 13 wes terse gijzelaars die in Li banon gevangen worden gehouden. Baker heeft bij Assad steun gezocht voor het Amerikaanse plan waarbij Israël gebied af staat in ruil voor Arabische er kenning. Jibrane Kourieh, de woordvoerder van Assad, zei dat Syrië en de VS het er over eens zijn dat in het Midden- Oosten een „rechtvaardige en veelomvattende" vrede tot stand moet worden gebracht. Kourieh gaf aan dat wat Syrië betreft de VN-resoluties moeten worden nageleefd waarin Israël na de oorlogen van 1967 en 1973 werd opge roepen de bezette gebieden te ontruimen. Baker praat van daag met de Libanese minister van buitenlandse zaken Fares Bouez alvorens door te vliegen naar Moskou, waar hij de situ atie in de Golf zal evalueren met de Sovjetleiders Alleen wanneer de Palestijnse opstand in de door Israël be zette gebieden niet verder toe neemt, is Israëls premier Yitz hak Shamir bereid tot eenzij dige gebaren en vertrouwen wekkende maatregelen tegen over de Palestijnen, zo heeft Shamir gisteravond voor de televisie verklaard. De Jeruza lem Post meldde vandaag dat de regering met het nemen van de door Baker gesugge reerde maatregelen wil wach ten tot van Arabische kant vergelijkbare gebaren worden genomen. Volgens de Israëli sche krant heeft Baker in zijn gespreken de hoop uitgespro ken dat Israël de VN-resolu ties 242 en 338 zal aanvaarden. President George Bush heeft gisteren in Ottawa gezegd dat het gebruik van helikopters door het Iraakse leger tegen de opstandige burgerbevolking „in strijd is met wat wij heb ben afgesproken". De Ameri kaanse president waarschuw de verder Iran geen Iraaks grondgebied in te pikken in de nasleep van de Golfoorlog. Vanmorgen vroeg zijn de eer ste Nederlandse militairen te ruggekeerd uit de Perzische Golf. Het gaat om twaalf mari niers die waren uitgerust met Stinger-afweerraketten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meer derheid van de VVD-le- den lijkt het geen slechte zaak als ook het CDA eens enige tijd het 'genoegen' van de oppositie zou mo gen smaken. De VVD zou hiertoe de mo gelijkheid moeten onderzoe ken van een liberaal-links kabinet, versterkt door D66, zo blijkt uit de vandaag vrij gegeven reacties op een di- cussierapport van de partij- commissie-Nord. De commis sie krijgt ruime steun van de afdelingen voor zijn opvat ting dat de voortgezette re geermacht van het CDA een in beginsel ongezonde toe stand is. Slechts één afdeling blijkt samenwerking met de PvdA ronduit af te wijzen. Het enthousiasme voor toe nadering tot D66 is daarente gen algemeen. De VVD-le- den discussiëren op 5 en 6 april over het rapport-Nord. Dan zal tevens worden be sproken hoe het eventuele streven naar een liberaal links kabinet zich verhoudt tot de huidige oppositierol, waarbij weer meer nadruk wordt gelegd op traditionele materiële onderwerpen (las tenverlichting, eigen huis en auto). LEIDEN Met het aanstellen van een zogeheten concern-con troller wil het Leidse college van B en W de financiële organisa tie verbeteren. Vanochtend werd tevens een aantal maatregelen voorgesteld om de wantoestanden bij de directie financiën te verbeteren. Deze concern-controller wordt een onafhankelijke informatie manager. En is verantwoordelijk voor het verzamelen van ma nagement informatie. Dat wordt voornamelijk financiële infor matie, maar dan wel over alle processen die zich in de gemeente afspelen. Dat vertelde B. Jamieson interim-manager van de di rectie financiën vanochtend. De gemeente Delft heeft al zo'n in formatie-manager. Leiden gaat op zoek naar een zeer ervaren manager, liefst een bedrijfseconoom annex accountant. De wer ving van een nieuw hoofd voor de directie financiën is inmid dels stopgezet. Na de uitvoering van de gemeentelijke reorgani satie is die niet meer nodig. De directie financiën wordt in de toekomst namelijk opgesplitst over verschillende gemeentelijke diensten. Zie verder pagina 11: Miljoenen extra voor financiële infor matie Oppositie Servië eist vervroegde verkiezingen BELGRADO De natio nalistische oppositieleider Vuk Draskovic heeft gis teren Belgrado opgeroe pen tot vervroegde alge mene verkiezingen in Joe goslavië. Dat gebeurde nadat met het aftreden van de Servische mi nister van binnenlandse zaken Radmilo Bogdanovic een be langrijke eis van dé oppositie was ingewilligd. Zijn aftreden was geëist omdat hij verant woordelijk zou zijn voor het harde politieoptreden in Bel grado. Tijdens een manifestatie op het plein van de Republiek riep de dinsdag vrijgelaten op positieleider de betogers op door te gaan met demonstra ties om een eind te maken aan het machtsmonopolie van de socialistische partij van de Ser vische leider Slobodan Milose vic. Ook eiste hij het aftreden van de gehele Servische rege ring en verlangde hij de vrijla ting van alle 153 politieke ge vangenen. De studenten die sinds zondag avond in het centrum van Bel grado demonstreerden tegen het beleid van de regering, hebben vannacht kort na mid dernacht een einde gemaakt aan hun betoging. Na enkele toespraken van oppositielei ders die erop wezen dat de re gering aan praktisch al hun ei sen tegemoetgekomen was, verspreidden de studenten zich, onder het schreeuwen van victorieleuzen en het lied je „Give peace a chance". De studenten beloofden 20 maart weer massaal naar het cen trum te komen, omdat het par lement op die dag een besluit moet nemen over het verzoek tot ontslag van de minister van binnenlandse zaken. Pagina 5: Overwinning stu denten Servië snel, geweld loos en compleet. Geen Krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw Krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. 26 PAGINA'S Vaticaanse sterrenwacht nog steeds geleld door Jezuïeten Doden en gewonden bij demonstraties In Baghdad Rijk verrast Dlaconessenhuls met geld voor nieuwbouw Willem van der Veldenweg in Leimuiden is te gevaarlijk Strijd voor Voorhoutse speel-o-theek gaat door Hens Brabers staat garant voor spektakel Maltese doelman Reginald Clni ziet moed beloond Avantikan mm spelers niet meer befalen I ff GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 BINNENLAND 3/4 BUITENLAND4/5 ECONOMIE7 KUNST/RTV8 RTV PROGRAMMAS9 WEER/PUZZEL/MENU9 LEIDEN/REGIO 11/12/13 SPORT 14/15/17 Op de bon te worden geslingerd is toch al geen pretje, maar het is helemaal vervelend als de boe tes bijna onbetaalbaar worden. Zaak dus om toch vooral geen verkeersovertredingen meer te maken. Rijden door rood licht, parkeren op een plaats waar alleen invaliden hun auto mogen neerzetten of het overschrijden van de maximumsnelheid; het wordt allemaal zwaarder gestraft. Alleen als u zo iets toch al nooit deed, gaqt dit natuurlijk gewoon langs uw kouwe kleren. Één bon kunt u echter nooit ontlopen. Dat is die van de Leidse Courant, hieronder. Maar die levert dan ook veertien dagen gratis leesplezier op. En kost u zelfs geen postze gel. Ik wil de LeidseCourant 2 weken lang, I gratis en vrijblijvend, ontvangen. I Ik wil een proefabonnement van 5 weken. I Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Naam: Voorl.: j Straat: I Postcode/Plaats: j Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) Indien daartoe worden geweigerd. i OF, BEL: 071-122 244 ■toe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een pi proefabonnement Bel de infolijn 070 - 333 2570/333 2930 voor meer informatie Siemens. Doordacht en duurzaam.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1