speel-o-theek gaat door Strijd voor Voorhoutse 'olitie Sassenheim ontkent ruw optreden tegen illegalen p grond Üekerij Paul Veldt wint banketbakkersprijs i:; - iNi ;iPEN OMGEVING QtidóüQounant DONDERDAG 14 MAART 1991 PAGINA 13 Gescheiden inzameling slaat aan in Oegstgeest OEGSTGEEST De gescheiden inzame ling van afval slaat aan in Oegstgeest. De hoeveelheid afval die apart werd aangebo den is vorig jaar flink gestegen. Zo werd in 1989 nog 31,8 kilo oud-papier per inwoner opgehaald, vorig jaar was dat 43,2 kilo. In totaal werd 799.103 kilo opgehaald tegen 577.806 kilo in 1989. Een stijging van 44 pro cent. Er zijn in 1990 in Oegstgeest zes glas bakken bijgeplaatst. Het gevolg was dat de hoeveelheid ingeleverd glas toenam van 352.526 kilogram tot 397.682 kilogram (1990). Een groei met dertien procent. De hoeveel heid klein chemisch afval die werd ingele verd steeg met een kwart van 14.630 kilo tot 18.305 kilo. De hoeveelheid huishoudelijk afval die via de containers werd aangebo den daalde als gevolg van de gfecheiden in zameling van 7150 ton tot 6907 ton. KEN v. t w ■- U f. lö ''«jfTWIJK De Blekerij Katwijk wordt voorlo- niet ingericht als be- ifplaats. Er is op ande begraafplaatsen in Katr k en in het Leidse 75| lijnhof voldoende ruim- voor zeker 8.750 Kat- floitkse overledenen, zo jkt uit een prognose de gemeente. De ver- chting is bovendien dat in de toekomst meer 5. J nsen zullen worden ge meerd. Bovendien zou leg van een be- '^aafplaats in de Blekerij gemeente jaarlijks een van 230.000 gulden ten. gemeente Katwijk voelt er c ts voor om nu al onderhan- les; ingen te openen met de ei- in# iaar van de gronden in de ROP kerij. De tuinder benut die inden nu nog voor zijn be- ÏAls de gemeente niet tot minnelijke schikking zou ïen komen, zou een ontei- nngsprocedure de enige op- iing zijn die overblijft, ■jeno 'rmee is een periode van 'rjaar gemoeid. Katwijk wil de grond in principe re- eren voor een begraaf- 'f AS, waarvan de noodzaak ri enkele jaren opnieuw "1 worden bekeken. De 'achting is echter dat on- ;s de vergrijzing en de 'achte toename van het Dial sterfgevallen de huidige aafplaatsen Zuidstraat, irust en Kerklaan de ko- inde jaren voldoen. "jfuwcentrum gemeente is ook niet van ii zelf een rouwcentrum te en bouwen. Er vonden in i en 1990 respectievelijk 7 10 crematies plaats van ga0,d! twijkers. Dat aantal is vol- pjj ns het college van burge- i lester en wethouders zo laag t er geen noodzaak bestaat de bouw van een rouw- itrum. Ook de Katwijkse 'rafenisobndernemers zijn van plan een rouwcen- m in te richten, opbaren van de overlede- kan zonder problemen iatsvinden bij de begrafenis- 'adfdernemers zelf. Als het aan- crematies zodanig toeneemt er wel problemen ontstaan, het college alsnog met de Sp grafenisondernemers gaan 1 IOSLIMS: GEEN EERBIED VOOR MOSKEE VOORHOUT „Wij ge ven niet op. De animo bij de bevolking is veel te groot". Conny Langeveld, Joke Hoek, Wil den Oever en Els Erich zijn vastberaden. Zij willen in Voorhout een speel-o- theek openen, maar on dervinden daarbij met name financiële proble men. De gemeente Voorhout geeft, naast een paar afgedankte kas^ ten uit het oude raadhuis, een startsubsidie van 2.800 gulden. Dit bedrag wordt verdubbeld door Jantje Beton. Daarmee beschikken de vier over 5.600 gulden terwijl is berekend dat 13.700 gulden nodig is om de speel-o-theek te beginnen. Aan leden wordt 25 gulden per jaar en een tientje in schrijfgeld gevraagd. Het is de vraag of op deze basis een speel-o-theek kan gaan draai en, maar de vier zijn nog niet Verantwoord Bij een speel-o-theek kan goed en verantwoord speelgoed worden geleend. Tevens wordt er informatie over spel en op voeding verstrekt en even tueel ook over maatschappelij ke hulpverlening. Conny Lan geveld, voorzitster van de werkgroep speel-o-theek, hoorde het een ander over de Leidse Speel-o-theek en kwam op het idee zoiets ook in Voor hout op te richten. Conny is secretaresse van de Voorhout- se Jeugdraad en tijdens een vergadering vroeg zij het be stuur of het mogelijk zou zijn in de Speleweij, de vestigings plaats van de Jeugdraad, ruimte te creëren voor een speel-o-theek. Men reageerde zeer enthousiast. De zalen in de Speleweij staan overdag leeg en op deze manier kun nen ze goed worden benut. Er hoeft voor deze ruimte geen huur betaald te worden. Conny vond medewerking bij Els Erich, Joke Hoek en Wil van den Oever. De vier vrou wen hebben ieder op hun ei gen manier ervaring met kin deren. Conny heeft bijvoor beeld in een peuterspeelzaal en een speelgoedwinkel ge werkt en Joke heeft hande- narbeidles gegeven. De vier verdiepten zich in de zaak en op 17 juli van het vorig jaar vond een eerste gesprek met wethouder E. van der Laar plaats. „Hij stelde voor een en quête te houden om de animo voor een Voorhoutse speel-o- theek te peilen. Wij hebben stapels formulieren verspreid bij huisartsen, scholen en peu terspeelzalen. Men kon de vra genlijst invullen en daarna te rugbrengen naar waar men de lijst had gevonden. Er waren 130 gezinnen geïnteresseerd. Dat houdt in dat er 260 kinde ren lid zouden worden. Via de enquête meldden zich 20 vrij willigers aan". Het voorstel kwam op 28 fe bruari in de commissieverga dering financiën. De raadsle den bleken sceptisch tegen over de plannen te staan. Toch ging men, met twee stemmen tegen van J. Beelen (Gemeen te Belangen) en L. van der Zon (VVD), akkoord met het voorstel een startsubsidie te verlenen van 2800 gulden en het beschikbaar stellen van een aantal kasten. Beelen merkte op: „Het zoet houden van kinderen is geen gemeen telijke taak". De initiatief neemsters werd verteld dat de speel-o-theek dan maar in een afgeslankte vorm moest wor den opgezet. Een lening be hoorde overigens wel tot de mogelijkheden. De speel-o-theek kan daar ab soluut niet aan beginnen, aan gezien men niet de mogelijk heid heeft het geld te betalen. De eenmalige subsidie wordt alleen gebruikt om met vol doende materiaal te starten. „Er kan niet worden begon- Wil den Oever maakt zich sterk voor een speel-o-theek in Voorhout. Hoek en Els Erich geven de moed niet op. nen met een halve kast speel goed. Wij moeten iets te bie den hebben", aldus de mede werksters. De prijs van het speelgoed dat de speel-o-theek wil gaan uitlenen ligt boven dat van het gemiddelde. Dit komt omdat men het betere speelgoed beschikbaar wil stel len, dat goed is voor de ont wikkeling van het kind. „De gemeente ziet een speel-o- theek als luxe. Maar niet ie dereen is in de positie om dit soort speelgoed aan te schaf fen. Als ouders niet veel ver dienen, kan een speel-o-theek er voor zorgen dat het kind in de gelegenheid wordt gesteld toch met dergelijk speelgoed in contact te komen. Er zijn daarnaast ook nog kosten ver bonden aan het aanschaffen van nieuw speelgoed en het repareren van het materiaal", zo stellen de vier. Conny Lan geveld: „Het is algemeen be kend dat een speel-o-theek de ontwikkeling van taal en mo toriek ten goede komt. Zeker bij kinderen in de leeftijd van 0 en 7 jaar. Spelen is een voor bereiding tot leren. De speel-o- theek kan daar een handje bij helpen". DANNY NOORDERMEER VOOR DE TWEEDE KEER Winnaar Paul Veldt met de trofee die hij voor de tweede keer in de wacht sleepte. Op de tafel de chocolade en marsepeinen Knabbel en Babbel waar hij twee maanden aan werkte. foto-, henk van den ende VOORHOUT Paul Veldt, derde jaars leerling aan de KTS heeft voor de tweede keer de grote directeur Scheffer wisselbeker gewon nen tijdens de schoolwed- strijden Leerlingwezen Ban ketbakken in Voorhout. Met een totaal van 822 punten eindigde de 19-jarige Paul wederom als de grote win naar. Paul Veldt, afkomstig uit Haarlem, doet in juni van dit jaar examen. Hij zal nog een aantal jaren in de leer zijn bij verschillende banketbakkers en hoopt in de toekomst de zaak van zijn vader over te nemen. De winnaar van de wisselbeker is twee maanden aan zijn produkt bezig ge weest, dat dit keer bestond uit de stripfiguren Knabbel en Babbel, vervaardigd uit choco lade en marsepeinversierin gen. Directeur Th. Blokland van de KTS sprak zijn waardering uit over het vakmanschap van de deelnemers, die allemaal een dag per week lessen volgen op de KTS. De jury, samengesteld uit banketbakkers uit de regio, zag dit jaar geen uitschieters, maar oordeelde wel dat er sprake was van een „opvallen de verscheidenheid aan ideeën en technieken". De jaarlijks georganiseerde open avond van KTS Voor hout ter gelegenheid van de banketbakkerswedstrijd kent zo langzamerhand landelijke bekendheid. Met name het promoten van het vak banket bakken speelt hierbij een be langrijke rol. Blokland: „De mensen die komen kijken ra ken geïnteresseerd in het vak. Als ze zien wat het inhoudt gaan ze meer naar de betere bedrijven." Ook oud-leerlingen, vaak in middels professioneel banket bakker, namen deel aan de wedstrijd op de onderdelen suikerwerk en gelegenheid staart. Bij dat laatste onderdeel wonnen drie banketbakkers de eerste prijs, waaronder J. Meijer. '•J tëSENHEIM De Sas- jjJ inheimse politie ontkent Bei nnodig ruw te zijn opge- eden bij de inval in de ha loskee aan de Vaartkade jPfjj fgelopen maandagavond, die inval werden acht en personen aangehou- !zoJen en de zolder grondig oud oorzocht. K{ owel Justitie als woordvoer- o3 er Van der Marei van de Sas- 5_O0 'nheimse rijkspolitie zeggen lts te weten van geweldda- politieoptreden. Volgens ïwonenden en moskeegan- Kinï1^ zou noëal ruw zijn °Pge_ n v eden. Sloten zouden zijn in trapt en er zou zijn gerookt het gebouw ondanks ver- Ij eken om dat niet te doen. ld&. Ok zouden de agenten de in t/u entaris van de zolder op z'n jop hebben gezet, kasten heb- TRj in leeggehaald en omverge- !ch °kken en stoelen hebben ka- la 'tgeslagen, zo vertelden en- 3-15 ele moskeegangers gisteren. oorzichtig ichj n de gebedsruimte op de eer- 13 'e etoge zou geen schade zijn vroi sngericht. Verschillende mos zeggen wel door de inval in hun heilige ruimte „diep ge kwetst en vernederd te zijn". Volgens Van der Marei zijn de 'agenten juist met de grootst mogelijke voorzichtigheid te werk gegaan. „We hadden sig nalen dat er Irakezen, wapens en munitie in het moskeege bouw aanwezig waren. Na overleg met Justitie besloten we tot een onderzoek. We heb ben eerst tien minuten op de deur geklopt om er zeker van te zijn dat we geen gebeds dienst zouden verstoren, maar er kwam geen reactie. Wel ging het licht op de zolderver dieping aan en uit en hoorden we gestommel. Toen moesten we dus toch naar binnen", verklaart Van der Marei de kapotte voordeur. Op de eerste verdieping, waar de gebedsruimte zich bevindt, werd vervolgens uiterst om zichtig te werk gegaan. „Daar is niets overhoop gehaald en niets kapot gemaakt", zegt Van der Marei beslist. „Op zol der troffen we een groot aan tal zelfgetimmerde kamertjes aan, waar zich tot onze grote verrassing achttien mensen verschansten". Officier van justitie H. Vos van Justitie beaamt dat. „Tot hun verba zing troffen de agenten een soort logement aan, waar ze' uit de kamertjes her en der mensen moesten plukken". Grondig „Omdat we sterke vermoedens hadden dat er wapens en mu nitie zouden zijn, hebben we de boel vervolgens grondig doorzocht en alle mensen mee genomen voor verhoor", ver klaart Van der Marei het op treden van de politie. Wapens noch munitie werden uitein delijk gevonden, maar de aan getroffen mensen zijn vermoe delijk allemaal illegaal in Ne derland. „We zijn er nog niet helemaal uit waar ze vandaan komen. De meesten zijn Ma rokkanen, van de anderen we ten we het nog niet". De Sassenheimse politie bracht alle achttien buitenlanders gis teren in kleine groepjes terug naar de Vaartkade om ze hun spullen te laten ophalen. Daar na zijn ze ondergebracht in verschillende politiebureaus in de regio in afwachting van hun proces. Volgens Justitie is het zo goed als zeker dat ze il legaal in Nederland verbleven en zullen ze binnenkort op het vliegtuig worden gezet. Voorzitter R. Kartoubi van de stichting moslemgroep Sassen heim vindt dat de moslemge meenschap niet in de fout is gegaan door onderdak zoeken de moslems tijdelijk huisves ting te verlenen. „Als een moslem bij je aanklopt, zeg je niet dat hij op moet donderen. Huis van God Dat kan niet in ons geloof. Een moskee is een huis van God, daar is iedereen welkom". De mensen die in de moskee ver bleven, werken volgens Kar toubi in veel gevallen bij bol- lenbedrijven en komen daar voor zelfs uit België. „Ze heb ben niks te eten en geen dak boven hun hoofd. Dat geven wij ze voor een of twee weken. Daarna gaan ze weer weg". De politie is daarentegen wel over de schreef gegaan, meent Kartoubi. „Ze hebben alles overhoop gehaald en van bo ven naar beneden alle sloten ingetrapt. Als je netjes zoekt, is er niets aan de hand". De aan leiding is voor Kartoubi nog vrij onduidelijk. „De politie kreeg een tip uit Sassenheim dat hier Irakezen zouden zit ten met geweren en munitie, maar ze hebben niks gevon den. Zelfs de matrassen waar de mensen op sliepen zijn opengesneden. Als ik tegen de politie zeg dat iemand een ka non in huis heeft, dan ga je toch ook niet zo te werk? De opgepakte mensen verbleven in barre omstandigheden op de zolder van de moskee. De politie zou de inventaris ruw overhoop hebben gehaald. Kerkzaal verbouwd tot bedrijfspand VOORSCHOTEN Het oogt weer als een kerkje, het voormalige godsdien stige ontmoetingspunt van de Evangelisatiecommissie Noord wijk V oorschoten. Na een tijdlang achtereenvol gens een bollenschuur en een opslagplaats voor een timmer bedrijf te zijn geweest, is de negentiende-eeuwse kerkzaal verbouwd tot kantoorpand an nex schilderswerkplaats. Op de dag van het 50-jarig bestaan van de nieuwe eigenaar, het schildersbedrijf Zitman Co bv, wordt morgen het geres taureerde gebouw heropend. Wethouder F. ten Have van Economische Zaken neemt die taak op zich. Op de begane grond is nu een werkplaats met opslagruimte. Ook is er een ruimte voor ex posities vrijgemaakt. In 1879 bouwden de leden van de Evangelisatiecommissie Noord wijk V oorschoten vele godsdienstige twisten had ertoe geleid dat deze commis sie het gebouw tegenover de Dorpskerk had moeten verla ten. De scheiding van de Va- derlandsche Kerk was een feit, daar kon zelfs koning Willem I niets meer aan doen. Voorschoten kreeg een her vormde gemeente van Voor schoten en Veur en een gere formeerde kerk van Voorscho ten, omdat de zelfstandig ge worden Evangelisatiecommis sie in 1890 de naam Gerefor meerde Kerk van Voorschoten aannam. De kerkzaal werd uitgebreid, maar in 1924 werd het kerkje verruild voor de nieuw ge bouwde grote kerk in het dorp, die de naam „De Para plu" kreeg vanwege de vorm van de toren. Van de ene dag op de andere werd het kerkje gedegradeerd tot bollenschuur voor de Gebroeders Eggink, de nieuwe eigenaren van het kerkje. Na een tijdje als op slagplaats voor een timmerbe drijf te hebben gefungeerd, kocht Zitman Co. het kerk gebouw aan om te zijner tijd op dezelfde plaats een modern bedrijfspand neer te zetten. Tien jaar geleden zette het ge meentebestuur het vervallen kerkgebouwtje op de gemeen telijke monumentenlijst. In sa menwerking met de gemeen telijke commissie voor de mo numenten werd door Zitman Co. een restauratieplan op gezet. De monumentencom missie keurde de plannen goed, maar de gemeente had geen geld om de restaurantie mede te financieren. Toen be sloot Zitman Co. niet langer te wachten en het zelf te doen. De restauratie is na een ingrij pend karwei voltooid. Komen de vrijdag is de officiële ople vering. j age Obaho ontkent sloopplannen glazen hallen an ISSE De directie van de Hobaho ontkent dat de zogenaamde izen hallen op het terrein aan de Hobahostraat in Lisse worden loopt en plaats moeten maken voor woningen. Veel mensen ^»vachten dat na de herbouw van hal nummer twee alle bolle- ^Ktiviteiten zullen plaatsvinden in hal een en hal twee. Daar- r zouden de hallen drie en vier, beter bekend als de glazen swej |ien, geen directe functie meer hebben. glazen hallen worden voornamelijk gebruikt voor incidentele lementen zoals de manifestatie „Bouwen aan het bouwen in Jollenstreek" die vorige week werd gehouden. Ook worden er wagens opgetuigd voor het jaarlijkse bloemencorso. Woord- rder A. Van Zeist kwalificeert de verhalen over mogelijke .- en woningbouw als „onzin" en „volkomen uit de lucht ge ls 2i pen"- Volgens hem blijven de glazen hallen gewoon staan en from louden ze dezelfde functie als ze nu hebben. (betekent ook de tijdelijke opslag van veilingmateriaal als de voer erg groot is en in de andere hallen niet genoeg ruimte irhanden is. Wat er met het al jaren braakliggende terrein op hoek Hobahostraat/Ruishornlaan gaat gebeuren is nog niet be- e'ÜR( ld. Volgens Van Zeist worden daarvoor nog geen plannen ont 6 ;keld. f it wo lol sreen Hand bekneld in cirkelzaag ALPHEN AAN DEN RIJN Een medewerker van het bouwbedrijf Trionbouw in Alphen aan den Rijn is gis terochtend ernstig gewond geraakt aan zijn hand toen zijn arm in een cirkelzaag terecht kwam. De hand werd gedeeltelijk afgezaagd. De man is daarop overgebracht naar het Rij- noordziekenhuis. Een onderzoek naar de toe dracht van het ongeval wordt ingesteld door de ar beidsinspectie. Niet bekend is of de zaagmachine was be veiligd. Extra woonruimte gehandicapten in Leiderdorp LEIDERDORP De Stichting Gehandicapten Noordelijk Zuid-Holland mag een extra woonvoor ziening voor acht lichamelijk gehandicapten bou wen in Leiderdorp. De statencommissie welzijn van de provincie Zuid- Holland heeft daarmee ingestemd. In Leiderdorp staat al een woonvoorziening aan de Hans Vonk- straat in Buitenhof. Naast huisvesting biedt een dergelijk instelling ook verzorging, begeleiding en hulp aan gehandicapten die niet zelfstandig kun nen wonen. Het is niet de bedoeling dat er een aanbouw wordt gepleegd in de Hans Vonkstraat. De Stichting gaat met de gemeente overleggen over de beste plaats voor een nieuwe woonvoorzie ning. Vermoedelijk komt die wel in Buitenhof, als een dependance van het hoofdgebouw. Er bestaat bij de Stichting grote behoefte aan plaatsen voor gehandicapten. Momenteel staan er 40 een wachtlijst. Fusieclub Lisse houdt actiedag LISSE De Fusieclub Lisse viert aanstaande zaterdag haar, tienjarig bestaan met een actiedag op sportpark Ter Specke. Op het programma staan een fancy fair en een jubileumveiling. Met de opbrengst van deze activiteiten wordt de aanleg van een trai ningsveld bekostigd. De vereniging wil uiteindelijk 30.000 bij eenkrijgen. Voorzitter Ben Huitema legt uit waarom de actie noodzakelijk is. „Bij de fusie is een afspraak met de gemeente Lisse gemaakt over de accommodatie van FC Lisse. De gemeen te zou het onderhoud van de terreinen voor haar rekening ne men en wij de gebouwen. Nu is het huidige trainingsveld prak tisch niet meer te gebruiken door achterstallig onderhoud. Kui len en putjes die boven het terrein uitsteken maken het trainen tot een riskante aangelegenheid". Volgens Huitema zou een „Gebako-trainingsveld", gemaakt van gebakken kleikorrels zou een oplossing zijn. „Volgens kenners is dit nog beter dan een kunstgrasveld. De kosten voor een dergelijk veld bedragen 150.000 gulden. De gemeente wil dat wij een eigen bijdrage leve ren van 30.000 gulden. Vandaar deze acties". .Zaterdag begint de fancy fair om 12.00 uur' Deze duurt tot 16.00 uur. De jubileum veiling begint 's avonds om 20.00 uur. INITIATIEFNEEMSTERS GEVEN NIET OP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13