\ieuw beddengebouw oor Diaconessenhuis Korfbalclub De Algemene eist vervangend terrein Milieuvierdaagse in wijk Pancras STAD OMGEVING/SPORT Parkeergeld verhogen voor verbeteren openbaar vervoer Geen animo experiment winkelsluiting Persoonlijk cadeau £e\dóa.<3owuvnt DONDERDAG 14 MAART 1991 PAGINA 11 iljoenen extra voor financiële informatie Vervolg van voorpagina t)EN Naast het aanstellen van de v/e manager willen B en W ook ex- [eld uittrekken voor nieuwe infor- systemen. Daarvoor was eerder 1,4 sn gulden gereserveerd. Dat wordt logd tot drie miljoen gulden. icQvolle processen van alle gemeentel is doorlichten. Die processen worden yen volgens adviezen van het bureau VB 4 mtants. Zo wordt duidelijk wie wat moet I. doen. VB Accountants i6 al langer betrok- v bij de gemeentelijke administratie, Nadat (en accountantsdienst in 1986 is opgeheven dat bureau in de arm genomen- De ach- nden jn de administratieve processen zijn iVOlj inmiddels ingehaald met behulp van dit bu reau. VB heeft al veel adviezen gegeven over de administratieve organisatie. Interim-mana ger B. Jamieson krijgt versterking in de vorm van organisatieadviseurs- Die gaan hem hel pen met de financiële analyse. De directie fi nanciën wordt voorlopig met vijf mensen uitge breid. Pas na het schrijven van een taakstel lend formatieplan voor deze directie door Ja mieson, is bekend of die uitbreiding gehand haafd blijft, Jamieson is nog niet voor 100 pro cent tevreden met deze maatregelen, Maar hij kan er mee uit de voeten, zo zei hij vanochtend. Verder heeft hij ook het idee geopperd een zo geheten treasury-manager aan te stellen. Die moet bepalen wanneer het voor de gemeente Leiden een goed moment is om geld te lenen, De hoogte van de rente speelt daarbij een be langrijke rol. PLEIDOOI VAN PVDA-RAADSLID: LEIDEN PvdA-raadslid A. Boot wil een extra verhoging van het parkeergeld om het openbaar ver voer te verbeteren. Daarbij denkt ze aan de instel ling van een citybus. Dat bepleitte ze gisteren in de commissievergadering voor verkeer. „Mobiliteit kost geld en de mensen mogen daar best voor betalen", zo zei zij naar aanleiding van een discussie over de ef fecten van de tussenbalans voor het openbaar ver voer in Leiden. Fractievoorzitter J. Laurier van Groen Links noemde deze gedachtengang sympa thiek- „Bij de afweging van de keuze voor de auto mobilist of het openbaar vervoer heeft de gemeente een eigen verantwoordelijkheid". Het CDA wil ech ter niet zo ver gaan. Het idee van een citybus ziet D. van Duijn nog wel zitten, maar aan de opslag van de parkeertarieven zegt hij niet direct te denken. „We moeten ook de concurrentiepositie van de binnen stad in het oog houden". Daarbij kreeg hij de steun van VVD'er G. Bakker. D66 wilde nog geen uit spraak doen. „Maar om het autoverkeer richting bin nenstad zwaarder te belasten ten faveure van het openbaar vervoer, dat onderschrijf ik wel", aldus T. de Graaf. Ook wethouder J. Walenkamp toonde zich voorzichtig. Hij wil de ene doelstelling niet voor de andere opofferen. Walenkamp lijkt liever te wachten op de cijfers van een binnenstadonderzoek, dat onder meer duidelijk moet maken hoe de mensen zich vervoeren en wat ze op prijs stellen. Daarnaast vindt er op dit moment een studie plaats naar het lijnennetwerk van de vervoer betreft. T. van Houten betrok het I baar stellen van geld voor sociale vernieuwing bij de discussie. „Aan de ene kant pak ie terug wat je op een andere plaats gegeven hebt". Volgens hem moet zeker niet de oplossing gezocht worden in het af- NZH. Een onderzoek dat elke vijf jaar wordt gehou den, maar vanwege de vele ontwikkelingen op ver voersgebied naar voren is geschoven. Echte resulta ten, in de vorm van wijzigingen in de dienstregeling, zijn echter niet voor 1993 te verwachten. Alle raads leden uitten gisteren hun bezorgdheid over de uit- schaffen van de laatste bus. Ook kleinere bussen is geen oplossing. Eilander: „Dat is niet de grootste kos tenpost. De personeelskosten zijn veel hoger". Wil men wat aan de tekorten doen dan moeten de open baar vervoersbedrijven efficiënter gaan werken en beter worden geleid. Dat althans is de mening van oud NZH-medewerker B. Boonstra, die gisteren voor maakt. „Als particulieren de maatschappijen zouden runnen, hadden ze allang een kaal hoofd gehad". 9tlIJK VERRAST DIRECTIE MET 40 MILJOEN GULDEN IIDEN Het Diaco- enhuis mag van het inisterie van WVC een impleet nieuw bedden- ibouw neerzetten, Het dige gebouw stamt [t 1964 en is hard aan ovatie toe, Het zie- inhuis had renovatie ongevraagd bij het ole isfyk- De kosten daarvan .doo ouden 26 miljoen gul- jen bedragen. Nieuwbouw is dertig pro- blint ent duurder, zo'n 40 mil- slijke >en gulden Het Rijk vond le et beter om een nieuw ge- jouw neer te zetten in plaats an te renoveren. Dit gezien e plaats van het ziekenhuis 0 de regio. Die is namelijk rg goed, ook voor de verre toekomst. Er blijft een be hoefte aan een ziekenhuis van deze omvang", vertelt directeur bedrijfsvoering C. Leijte. Hij noemt de toestem ming een verrassing en is er erg blij mee, Het nieuwe beddengebouw krijgt ongeveer 314 bedden. Dat is gelijk aan de huidige beddencapaciteit van het ziekenhuis. „Voor de patiën ten wordt het verblijf in het ziekenhuis veel comfortabe ler. Er komen minder bed den per kamer, het sanitair komt op de kamer en er ko men grotere dagverblijven", voert hij aan- De hartbewa- king en intensive care wor den in het nieuwe gebouw uitgebreid en „up tot date" gemaakt. Ook de apotheek, fysiotherapie-afdeling, het -anatomisch la boratorium en de civiele dienstruimten worden ver nieuwd. Ook voor het personeel wordt het een en ander ver beterd, „Het is prettiger werken in een nieuw ge bouw. We kunnen ons meer bezighouden met nieuwe methoden van verpleging, bijvoorbeeld in teams wer ken. Het oneigenlijke werk, zoals bijvoorbeeld admini stratief werk, verschuift meer naar secretaressen. Dat kun je allemaal veel beter vorm geven in een nieuw febouw", aldus een verheug- e Leijte, Afgebroken Het oude beddengebouw wordt afgebroken, Nog niet duidelijk is of dat in fasen gebeurt. Leijte denkt aan het bouwen in twee fasen. Een poot wordt dan bijvoorbeeld aangebouwd. Zodra dat deel klaar is, wordt een oude vleugel afgebroken. „Maar we weten het ook niet. We hebben ook genoeg ruimte in de tuin om een nieuw ge bouw neer te zetten. Het zie kenhuis blijft in ieder geval gewoon doordraaien". Eerst wordt een programma van eisen opgesteld. Leijte ver wacht dat eind 1992 de eer ste paal de grond in gaat. In de overige delen van het Di aconessenhuis, het behandel- gebouw en de polikliniek, is tien jaar geleden voor 35 miljoen gulden geïnvesteerd. „Met de nieuwbouw krijgen we een prima ziekenhuis", besluit de directeur bedrijfs voering. RSFÊ* Vierling op kinderboerderij Dat de lente in aantocht is valt niet alleen te merken aan de overvolle terrassen. Gisteren beviel een schaap in de kinderboer derij aan het Parkzicht van een vierling. Twee rammen en twee ooien zagen het licht. Voor de boerderij in de Merenwijk is dit een unicum. FOTO: WIM VAN NOORT oef met -^perken van elheid op mraen- hansweg DEN Een tijdelijk iriment, waarbij de pan van de Lammen- nsweg wordt ver- ld, moet ervoor zorgen de snelheid van het teer wordt beperkt, is een van de maatre- waarmee de ge- nte de veiligheid van doorgaande route wil eiligen. Aanleiding toe vormt een ongeval enkele maanden gele- ilaatsvond ter hoogte le Koninginnelaan en rbij een bejaarde voet- ger omkwam. kern van het probleem zit relatief hoge snelheid die laid wordt op de Lammen- nsweg", aldus P. Eilander de directie verkeer. Bij mogelijke oplossing heeft [emeente vooral gekeken maatregelen die op korte lijn te nemen zijn, „Een nstructie duurt niet alleen langer, het kost ook veel en je hebt de toestemming het ministerie nodig", al- Eilander. Daarom ook de voor een tijdelijke proef- elling. politie heeft ook toege- vaker snelheidscontroles louden, terwijl voor blin- en slechtzienden ter plaat- gidslijnen en waarscbu- jsmarkeringen komen", b Eilander. J. Laurier van en Links had gisteravond e commissie voor verkeer (er zijn bedenkingen over toezicht van de politie, an ze nu eenmaal per jaar troleren? Dan neemt het Zienlijk toe", zei hij sne- nge termijn loot (PvdA) was toch met ie benieuwd naar maatre- n op de langere termijn- wordt nu keibard richting epweg gereden om vervol- b tien minuten stil te staan, weg is gewoon te vol. Vijf- of veertig kilometer is dan hard en dan moeten de isen aan een alternatief denken. Het openbaar Hoer bijvoorbeeld. Het is ^■probleem van de luie auto- ■Hilist, terwijl de veiligheid l het belangrijkste is". erie- w'lden T. de Graaf (D66) G. Bakker (VVD) niet aan te rigoureuze maatregelen ken. Zij zijn bang dat dat Pr andere problemen kan v. -loepen. J. Laurier wilde r echter niets van weten. 07 moet de veiligheidsbelang niet aan andere belangen ergeschikt maken". OPNIEUW IN GEWEER TEGEN SCHOOLBOUW LEIDEN Korfbalvere niging De Algemene heeft bij de Raad van State op nieuw een verzoek inge diend tot schorsing van de bouwvergunning voor de basisschool Woutertje Pie- terse. Dit omdat de ge meente aan de vereniging geen voorstel heeft ge daan over een vervangen de accommodatie, R. van Weesel beroept zich daar bij op de uitspraak in de vorige schorsingszaak voor de Raad van State. De gemeente Leiden werd toen in het gelijk gesteld, waarmee de bouw van de school gewoon door mocht gaan, In de overwegingen, die Van Weesel op 11 februari ontving, stond wel dat De Al gemene door de bouw van de nieuwe school weliswaar een van haar sportvelden verliest, maar dat daar tegenover staat dat de gemeente heeft toege zegd zich te zullen inspannen om de korfbalvereniging aan een vervangende accommoda tie te helpen, Omdat op 4 maart op de hoek van de Houtlaan en Antonie Duyc- klaan de voorbereidende werkzaamheden voor de bouw zouden beginnen, verzocht Van Weesel B en W op 18 fe bruari met een voorstel te ko men, Een week later had hij nog niets vernomen van de ge meente en daarop besloot hij namens De Algemene op nieuw een schorsingsverzoek bij de Raad van State aan te vragen. In een brief aan het rechtsorgaan spreekt Van Weesel over een onevenredig nadeel, omdat op 4 maart de veldtrainingen weer zouden beginnen en de club geen ge bruik meer kan maken van het sterk verkleinde trainings veld. Van de aanvankelijke 5500 vierkante meter is nu nog Schadevergoeding Van Weesel vindt het ronduit schandalig dat de gemeente het meer dan 18-jarige huur contract zomaar opzegt. „En dat terwijl de overeenkomst nog tot en met 30 juni duurt. Het is ook pure onzin dat de gemeente zich daarbij beroept op artikel 26 van het regle ment veldsportaccommodaties. Dat geldt alleen voor een tijde lijke onderbreking van het ge not van het gehuurde, wan neer er bijvoorbeeld sneeuw op de velden ligt". In zijn brief spreekt de voorzitter (fan ook van een wanprestatie en claimt schadevergoeding voor de directe en indirecte kosten. Ook wil De Algemene een verlaging en restitutie van de huurprijs, omdat niet meer van de volledige accommoda tie gebruik gemaakt kan wor den maar wel het volle pond in rekening wordt gebracht. Het antwoord van de gemeen te kreeg hij gisteren. Van Weesel is daarover woedend, omdat een trainingsveld van veertig bij veertig meter door B en W „redelijk" genoemd wordt. „Dat is geen alternatief, ze pakken je gewoon wat af. Zo heeft de voorzitter van de Raad van State het in zijn overwegingen ook niet uiteen gezet. Als De Algemene be hoefte heeft aan vervangende ruimte dan wil het college de directie sport en recreatie wel verzoeken om de mogelijkhe den op het korfbalveld aan de Zoeterwoudsesingel te onder zoeken. „Daar kwamen wij twaalf jaar geleden vandaan en nu willen we er niet meer naar terug", zegt Van Weesel in een reactie. Ook aan verlaging of terugga ve van de huurprijs wil B en W niet voldoen. „Wij zijn van mening dat de tarieven voor een trainingsveld los staan van de grootte van een trainings veld", schrijven B en W. De schadevergoeding wordt even eens van de hand gewezen. „Ik ben ziedend", zegt Van Weesel. „Men drukt je gewoon weg, doet of je niet bestaat". Het training is intussen vol gens de voorzitter onmogelijk geworden. Op het veld staan twee draglines. „Er is niet meer te trainen. We kunnen zetten, want dan rolt de bal telkens in de sloot". Wanneer de Raad van State het nieuwe schorsingsverzoek in behandeling neemt, is nog niet bekend. LEIDEN In de wijk Pan cras Oost wordt in de week van 8 tot 12 april een milieu- vierdaagse gehouden. 'Dat maakte M. Uravemeijer gis termiddag tijdens een verga dering van de sociale ver nieuwingswerkgroep be- kend. Het is tijdens deze ac tiedagen de bedoeling de be woners van de wijk te be trekken bii milieubeheer, huishoudelijk afval en grof vuil. De organisatie berust bij het Leids Bewonersplatform die voor hulp en organisatie van deze actiedagen een beroep heeft gedaan op de gemeente lijke directies groen en de rei niging- Ook de zogeheten om- gevingsvakploegen doen mee de vierdaagse wordt belicti De inleiding van de milieuda- gen gebeurt door geluidswa gens en de verspreiding van folders. Die moeten de bewo ners van de wijk op de milieu- dagen attenderen- Een vier daagse, verplaatsbare tentoon stelling met voorlichtingsma teriaal is hier eveneens voor bedoeld. Tijdens deze dagen verblijft de chemocar in de buurt net als een extra glas bak. Verder staan punten op het programma zoals het inza melen van oud papier, het schoondreggen van een stuk gracht en het inzetten van borstelwagens, Groen Links wethouder Hans de la Mar is gevraagd om spelleider te zijn bij de ren-je-rot milieuspel voor kinderen dat op de He- rengrachtbrug wordt gehou den- Afsluitend zal op de don derdagavond U april een fo rum worden gehouden over de milieuproblematiek van de hele binnenstad. De la Mar en diverse milieudeskundigen zijn hiervoor uitgenodigd. Het precieze programma van de actieweek wordt binnenkort officieel bekend gemaakt, LEIDEN - verruimen winkeliersverenigingen, den daarover benaderd hebben, bieck dat niemand aan de proef mee wilde werken", aldus wethouder J. Walenkamp. „Dat is jammer, omdat het toch iets is dat in de toekomst op ons af komt". Zo buigt de Eerste Kamer zich nu over de herziening van de winkelsluitingswet, waarin opgenomen een verruiming van de openingstijden tot half zeven en de introductie van avondwinkels. Wanneer de wet wordt aangenomen krijgt Lei den vijf van die winkels. Het experiment van de gemeente Lei den ging evenwel veel verder dan het wetsvoorstel en daar blij ken de partijen, behalve de consument, geen trek in te hebben, Eerste paal voor club gebouw Scylla De eerste paal voor het nieuwe clubgebouw van de Leidse tafeltennis vereniging Scylla is gisteren de grond Ingegaan, e voormalige chef van de bouwkundige afdeling van de gemeentelijke directie Sport en Recreatie, W. Berkhout, belastte zich met dit karwei. De nieuwe accomodatle van Scylla komt te liggen aan de Bramnslaan en kost 460.000 gulden. De Leidse vereniging heeft op het moment een onderkomen aan de Catharijestraat maar deze ruimte werd voor de anlging ms leden te 125 le klein. De aannemer verwacht eind mei het clubgebouw te kunnen opleveren. CDJA-forum over Zuidelijk Afrika LEIDEN De jongerenorganisatie van het CDA, het CDJA, houdt dinsdagavond een forum over Zuid-Afrika. Aan het fo rum nemen deel; Klaas de Vries, oud-voorzitter van de Lagere Europees parlement. Het onderwerp van het forum is de manier waarop de problematiek in Zuid Afrika in de verschillende be stuurslagen een rol speelt en aan de huidieg situatie en ontwik kelingen. Het forum begint om 20.00 uur in gebouw het Gulden Vlies, Breestraat 125 in Leiden en begint om 20.00 uur. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven ven een nieuwe abonnee, De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: l Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) l Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. J Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: l maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 j Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: j Naam: I Adres: Postcode/plaats: j Op de pen moet komen te staan:

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11