Uleen Dan Quayle erloor de oorlog Spionnen soms niet meer dan periscoop in het zand Bestorming Kirkuk op handen G'JITENLAND Tn noemt veiligheidspact dden-Oosten onvolledig jSIA De Iraanse vice-premier Hassan Habibi het veiligheidspact dat acht Arabische landen V week sloten onvolledig genoemd, omdat het Xf ran uitsluit. Het Iraanse persbureau IRNA a 1 de dat Habibi gisteren bij terugkomst uit Tur- heeft gezegd dat de inbreng van Iran onont- ibaar is als de Perzische Golf en de Golf van J n in de ware zin van het woord beveiligd iten worden. Volgens Habibi roept het pact, dat /le Egypte, Saudi-Arabie, Kuwayt, Oman, Bah- Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten vo- week donderdag, in veel te vage bewoordingen 'it het vertrek van strijdkrachten van derde lan- uit de Golf. Iran heeft steeds aangedrongen op vertrek van de interventiemacht die Irak een rlaag heeft toegebracht. Hij vindt dat de veilig- in het Midden-Oosten uitsluitend een zaak van en in dat gebied is. CcidAcSouACUit DINSDAG 12 MAART 1991 PAGINA 5 BAGHDAD Opstan dige Iraakse Kurden zeggen op het punt te staan de noordelijke oliestad Kirkuk te be stormen, terwijl troepen die loyaal zijn aan Sad dam Husayn de rebellie in het zuiden lijken te hebben neergeslagen. Volgens de Patriottische Unie van Kurdistan (PUK) heeft het Iraakse regime zo'n 5000 Kurden bijeenge dreven, meest vrouwen en kinderen, die gebruikt wor den als menselijk schild om een aanval op Kirkuk af te wenden. De unie zei tevens dat Kurdische rebellen kans hebben gezien de strategi sche oliestad Khanakin in te nemen, op 60 kilometer van Baghdad. Officiële rege ringsbronnen in Baghdad zeiden dat de Iraakse Repu blikeinse Garde de heilige stad Karbala weer in han den heeft. Een Iraakse oppo sitiegroep in Teheran meld de een reeks van gevallen van muiterij in de Iraakse Bayan Jabr van de shj'iti- sche Iraanse Opperste As semblee voor de Islamitische Revolutie zei dat een van Saddams adviseurs, Taha Yassin Ramadan, door de lijfwachten van Saddam is doodgeschoten toen hij een moordaanslag wilde plegen op de Iraakse dictator. Jabr zei niet wanneer de mislukte aanslag heeft plaatsgevon den. Ramadan zou er alleen in geslaagd zijn Saddam in de rechterhand te schieten. Van den Broek voorzichtig over EG-top RIYAD Minister Van den Broek van buitenlandse zaken kan instemmen met het Franse voorstel een extra Europese confe rentie over het Midden-Oosten te organiseren. Mocht die bijeen komst tevens gewijd zijn aan het Europese buitenlandse en vei ligheidsbeleid, dan wil de minister dat eerst zorgvuldig voorbe reiden. En dit het liefst tijdens het informele overleg tussen de Europese ministers dat op 26 maart gehouden wordt, het zogeheten Gym- nich-overleg, aldus de minister gisteravond na aankomst in de Saudische hoofdstad Riyad, aan het begin van zijn bezoek aan Saudi-Arabië en Egypte. Van den Broek ziet voor Europa in het Midden-Oosten een rol weggelegd in het proberen een oplossing te vinden voor de verschillende conflicten. Van den Broek werd op het vliegveld van Riyad verwelkomd door de Saudische minister van buitenlandse zaken, prins Saud al-Faisal al-Saud. De bilaterale gesprekken die Van den Broek nu met Arabische leiders voert waren al gepland voordat de Golfoorlog uitbrak. De minister ziet zijn reis als voorbereiding op het Nederlandse voorzitterschap van de EG, dat in juli ingaat. Geheim overleg Turkije met Kurden in Irak ANKARA De Turkse regering heeft geheim overleg gevoerd met Kurdische leiders uit Irak. De Turkse president Turgut Ozal heeft dit giste ren onthuld. Turkije is altijd bang geweest dat de vestiging van een onafhankelijke Kurdische staat in het noorden van Irak de Kurdische minderheid in Turkije tot nog meer separatisme zou aanmoedigen. De laatste weken hebben de Kurden zich ontpopt als een belangrijke factor in de naoorlogse ontwikkelingen in Irak. Ozal heeft daarop besloten contact te leggen met hun leiders. De Iraakse Kurden hebben op hun beurt laten weten eerder uit te zijn op autono mie dan op een puur onafhankelijk gebied. Daarnaast hebben zij gezegd zich te zullen ont houden van steun aan de Kurdische separatisten in Turkije. Smeek bede et (an onze correspondent jth, Mare de Koninck) 1 ^HINGTON leder- die in de afgelopen ltaafoorlog dicht bij Ame- ans president George 1 hth stond, heeft mee nen profiteren van de nog ieuze geallieerde <%winning. De gene- 1 Powell en Schwarz- de politici Baker en ney, de topadviseurs hunu en Scowcroft en d \tyoordvoerders Fitzwa- Williams en Tutwiler, om, 'iedereen' die er iet hoogste niveau bij deelt in de glorie en •okfjdt overstelpt met ba- in politiek en ijfsleven. Iedereen live... vice-president Quayle. da anr' i 1 lecli iuiz* ïaoorlogse enquêtes in de ia aten zien dat een vrijwel randerd gedeelte van de "strpkaanse bevolking ;it lassen 49 en 54 procent je is Quayle niet competent zj om George Bush op te (iets wat automatisch is gebeuren als de huidige ltijdr'ge president komt te :he J'jden) in s terwijl meer dan tachtig ent van de Amerikanen is mensen als minister van inlandse zaken James Ba- zij of de nieuwe militaire su- teterren Colin Powell en vor nan Schwarzkopf liever eserve-president zou zien r Z J. Danforth Quayle (44). zi( vraag die Amerika steeds iwe r bezighoudt is dan ook of begident Bush volgend jaar, oud de stembusstrijd begint de presidentsverkiezin- van november 1992, een gezire zogeheten 'running drezal aanwijzen in een ïtuele tweede Bush-ter- i. Bush heeft laten weten ast ini Over Amerika's vice-president Dan Quale zei een 'ingezonden briefschrijver' in de Washing ton Post: „Natuurlijk is Dan niet erg schrander. Maar hij benut alle talenten die God hem heeft gegeven". FOTO: AP dat hij er niet aan denkt Quay le te vervangen, maar sommi ge leiders in de Republikeinse Partij proberen de president te doordringen van het feit dat hij 72 jaar zou zijn aan het eind van zijn tweede termijn en dat de statistieken nu een maal aantonen dat heel wat mensen de 72 niet halen. Het idee dat Dan Quayle ooit president van de Verenigde Staten zou zijn, is steeds een denkbeeld geweest dat door het Amerikaanse collectieve bewustzijn is verdrongen. Maar het begint steeds meer te spoken nu de Golfoorlog Ame rika nog nadrukkelijker tot de strategisch en politiek leiden de natie in de wereld heeft ge maakt en nu nog duidelijker is geworden hoe belangrijk per soonlijk gezag en diplomatieke capaciteiten van een Ameri kaanse president zijn. Dat Dan Quayle die kwalitei ten in de ogen van de meeste Amerikanen mist, blijkt niet alleen uit de opiniepeilingen, maar ook uit de hardnekkige ridiculisering die de vice-pre sident ten deel blijft vallen. De Dan Quayle Moppentelefoon is een niet aflatend succes, de bumper-stickers ('Heb Ameri ka lief; hou George gezond'), het satirisch kwartaalblad de Dan Quayle Quarterly (DQQ) en de bonte variëteit aan Dan Quayle-T-shirts, ze maken alle deel uit van een ware leedver maak-industrie. Opzet President Bush heeft tijdens de Golfoorlog geprobeerd Quayle's imago te verbeteren door hem zichtbaarder te ma ken als lid van het oorlogska binet en als spreker in het land. Maar ondanks, of eerder dank zij, die blootstelling aan pers en publiek is de waarde ring voor de vice-president al- lerbelabbertst gebleven. „Hij heeft de drempel van de geloofwaardigheid niet over schreden. En het probleem is dat George Bush met zijn emi nente optreden die drempel zelf alleen nog maar heeft ver hoogd", zegt een hoge Witte Huis-medewerker, die ano niem wil blijven. „In werke lijkheid is de vice-president er wel in geslaagd om binnen het Witte Huis bij belangrijke be slissingen meer gewicht in de schaal te leggen. Maar hij heeft het heel moeilijk om zijn eigen publieke karikatuur weg te werken". De uitverkiezing in 1988 door Bush van Quayle (senator uit Indiana) tot 'running mate' staat in Amerika bekend als de grootste fout die de toenma lige presidentskandidaat Bush ooit in zijn politieke carrière heeft gemaakt. Bush was toen nog onzeker van zijn verkie zingsoverwinning op Demo craat Michael Dukakis en dacht in de jongensachtige en 'good looking' miljonairszoon Dan een extra stémbusatractie te hebben gevonden. Sommige waarnemers verdachten Bush ervan met opzet een plaatsver vanger met geringe ervaring en beperkte intellectuele diep gang te willen, teneinde zelf als president maximaal poli tiek postuur te krijgen. Talenten Tijdens de Golfoorlog had Quayle onder meer tot taak als 'brievenbus' te dienen voor joodse groeperingen in de VS en om tijdens speeches het 're torisch proefkonijn' voor Bush te zijn: d.w.z. gedachten en formuleringen uit te proberen op publiek en media. Quayle probeerde vooral aanvallen op de pers en op vredesdemon- stranten, thema's waarop Bush echter nauwelijks is doorge gaan. De meeste Republikeinse par tijbonzen denken dat Bush zal afzien van vervanging van Quayle in 1992, omdat zoiets zou neerkomen op erkenning van een fout. Bovendien zijn de herverkiezingskansen voor Bush zo groot, dat een blijven de 'Quayle-factor' hem niet echt kan deren. Alleen als het Midden-Oosten een bloedbad en de Amerikaanse economie een puinhoop zou worden, zouden de Democraten Dan Quayle nog kunnen benutten als derde bewijs dat George Bush bij nader inzien toch geen tweede ambtstermijn verdient. Vooralsnog echter blijft Ame rika maar wat ongemakkelijk lachen om de man die slechts een kogel of een hartinfarct van het presidentschap afstaat. En natuurlijk heeft Quayle, 'die iedere Amerikaan het ple zierige gevoel bezorgt intelli gent te zijn', ook zijn oprechte verdedigers. Zoals de ingezon den briefschrijver die dezer dagen in de Washington Post zei: 'Natuurlijk is Dan niet erg schrander Maar hij benut alle talenten die God hem heeft gegeven'. Een Iraakse vrouw smeekt een Kuwaytse soldaat haar zoon vrij te la ten. De zoon, een Iraakse soldaat, werd aangehouden bij een con trolepost na bij de Iraakse stad Safwan. De Kuwayti's brachten hem later over naar Ku- wayt-Stad. FOTO: AP OM start vooronderzoek tegen Delft Instruments DEN HAAG Op verzoek van officier van justitie mr. P Koolschijn heeft de rechter commissaris van de rechtbank in Den Haag besloten het ge rechtelijk vooronderzoek te gen Delft Instruments te star ten, aldus persofficier mr. H. Vos. Daarmee worden de be voegdheden van het openbaar ministerie uitgebreid met het horen van getuigen, doen van buitenlands onderzoek en het plegen van huiszoekingen. Delft Instruments zou in 1989 en 1990 nachtzichtapparatuur aan Irak hebben geleverd zon der dat het bedrijf de daarvoor benodigde' vergunningen had aangevraagd. In december 1990, toen het embargo van de VN tegen Irak van kracht was, zou nog apparatuur naar Jordanië zijn verscheept. jscheid SS Kb >lel imotioneerd nemen een uw en haar dochter afscheid een bemanningslid aan rd van de mijnenjager 'ingen. De Harlingen vertrok met de mijnenjager im naar de Perzische Een half jaar lang zullen de lenjagers meewerken aan ruimen van duizenden len die Irak voor de kust van lyt heeft gelegd. De lenjager Zierikze, die in de 'lellandse Zee oefent, zal bij het Suez-kanaal bij haar de zusterschepen voegen. FOTO: ANP HET MEXICAANSE AFGODSBEELD k 845 Met de dag wordt de stemming aan boord slechter. De uwjtsoenen worden nog meer ingekrompen en in het matrozenlo- s wordt reeds openlijk over muiterij gesproken. „De kapitein >en eigenwijze kerel", zegt één der matrozen, „als hij de raad k de stuurman had opgevolgd, waren we naar Australië ge- I. Maar hij wist het weer beter, die Groninger stijfkop". Kapi- Wolter loopt nu aan dek met het pistool in de aanslag; tel kens weer moet hij de bemanning toespreken, maar de mannen lijken wel niet voor rede vatbaar. De „Fortuna" schijnt maar niet te vorderen. De wind blijft in de verkeerde hoek en door de stroom wordt het schip meer en meer naar zuidelijker breedten gedreven. Ook kapitein Wolter ziet de toestand somber in, want de levensmiddelen zullen met enkele weken totaal uitgeput zijn. Iraakse export capaciteit olie nagenoeg vernietigd NICOSIA De capaciteit van Irak om olie te exporte ren is tijdens de Golfoorlog voor tweederde vernietigd. Dit schrijft het gezaghebben de tijdschrift Middle East Economie Survey. Het is voor het eerst dat gegevens worden bekendgemaakt over de schade die de oorlog heeft aangericht aan de Iraakse olie-industrie. Het blad somt de vele pompstations op die door luchtaanvallen van de geallieerde strijdkrachten zwaar zijn beschadigd. BAGHDAD In elkaar gedoken onder een ca- mouflagenet in de duister nis van de woestijn kijken de twee SAS-soldaten door hun nachtvizieren terwijl het Iraakse leger zich opmaakt om een Scud-raket op Israël af te schieten. Het gegons van een Amerikaanse A-10 be reikt hen vanuit het zui den. Eén van de soldaten heft een lijvig apparaat op zijn schou der, een laserdoel-illuminator. De onzichtbare straal van de illuminator vindt de Scud en weerkaatst in een verwelko mende kegel in de hemel bo ven de woestijn om een bom van de A-10 naar het doel te leiden. Binnen een paar secon den exploderen de Scud en de lanceerinrichting en rest er niets dan rook en vuur. De Britten verdwijnen in de Honderden kilometers van Basra verwelkomt de Iraakse commandant van een militair hoofdkwartier een slonzige Arabier die fruit en verse groenten te koop aanbiedt na weken van tekorten. Pinge lend boven een glas zoete thee wordt de koop gesloten en de Arabier vertrekt. Hij heeft echter bij de deur een positie baken verstopt. Vier uur later begraaft een geallieerde lucht aanval de commandant onder het puin van zijn bunker. De fruitverkoper was een Ara bier noch een handelaar, maar een lid van de Britse comman do's die met hun operaties de geheime zijde van de Golfoor log vertegenwoordigen. Zij vervulden een sleutelrol bij de geallieerde precisie-bombarde- menten op Basra en Baghdad. Vermomd als handelaars, ver tegenwoordigers en gewone burgers maakten honderden manschappen van de Britse SAS deel uit van de geheime commando's die achter de vij andelijke linies opereerden. De Arabisch sprekende man den waren in het bezit van Iraakse identiteitsbewijzen en voerden essentiële missies uit tegen belangrijke Iraakse doe len. Een aantal van de eenheden opereerde vanuit twee gehei me bases binnen de Iraakse grenzen. De SAS-mannen toerden door het land op mo toren en in omgebouwde bug- fy's. Er zijn ongeveer 200 AS-mannen ingezet, die nauw samenwerkten met de ongeveer 2000 Amerikaanse wayt in augustus vorig jaar werden SAS-mannen ingezet in de Golf. Sommigen infil treerden diep in Irak, waar zij werden gedropt door speciale helicopters met vrijwel geluid loze rotoren die drie meter bo ven de grond vliegen. Ande ren werden gedropt door vliegtuigen, waarbij zij ge bruik maakten van speciale parachutes die ongeveer 85 ki lometer kunnen „vliegen" en met uiterst grote nauwkeurig heid gestuurd kunnen worden. Het is de eerste keer in een moderne oorlog dat speciale eenheden in alle oorlogsplan nen werden opgenomen. Minimum Vanaf het begin van de Golf oorlog waren de geallieerde bevelhebbers vastbesloten het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking tot een mini mum te beperken door preci- sie-bombardementen met „slimme" wapens. De high tech wapens functioneerden goed bij de aanvallen op troe penconcentraties buiten stede lijk gebied of verharde vlieg tuigbunkers binnen Irak. De legerleiding was echter be zorgd dat de snelle bommen werpers binnen de drie be langrijkste bevolkingscentra van Baghdad, Basra en Ku- wayt-Stad 's nachts problemen zouden kunnen krijgen bij het selecteren van hun doelen. De SAS-mannen infiltreerden in de steden met draagbare lase- rapparatuur, dat er uitziet als een kleine ingevouwen para plu. Na het doel gevonden te hebben richtte het infiltratie team de laser op het doel van uit een gebouw in de buurt of een andere verborgen locatie. De laser werd in werking ge steld en de mannen vertrok ken. De laser weerkaatste een onzichtbare lichtkegel in de lucht die kon worden opgepikt door vliegtuigen. De raketten of bommen zetten via de kegel koers richting doel. Volgens functionarissen van het Pentagon en het Britse mi nisterie van defensie maakte de SAS ook jacht op de mobie le Scud-lanceerinrichtingen in de uitgestrektheid van weste lijk Irak die gericht stonden op Israël. De SAS ontdekte grote aantallen raketten en lanceerinstallaties. Sommigen werden ter plekke opgeblazen, op andere werden lasers ge richt om vliegtuigen naar hun doel te leiden. In hetzelfde ge bied hielpen SAS-eenheden geallieerde piloten op te spo ren die waren neergehaald in Irak. Het Iraakse leger beschikte over een uitgestrekt onder gronds communicatienetwerk van Kuwayt tot een comman docentrum in Basra. De SAS ontdekte het en blies het op. Ogen en oren Vanaf het begin van de Golf crisis fungeerden de speciale eenheden achter de vijandelij ke linies als de ogen en oren van de bevelhebbers in Riyad. Hun favoriete transportmiddel was een soort omgebouwde buggy in roze camouflagetin- ten. De buggy bestaat uit een buizenframe, vier enorme banden en een zwaar machi negeweer op een draaiplateau achterin. Het rijden in de bug gy is een angstaanjagende er varing. De wagen heeft vrij wel geen vering en dank zij de sterke motor bereikt het voer tuig zeer hoge snelheden. De SAS maakte ook gebruik van omgebouwde Land Ro vers. De open wagens hebben een bemanning van drie, die beschikken over twee granaat werpers, een 7,62 mm machi negeweer op het dashboard en een draaibare 12,7 mm Brow ning. Ook een klein satelliet navigatiesysteem is opgeno men in het pakket. Elke eenheid beschikte verder over een kleine, lichte PRC 319 radio, die krachtig genoeg is om via een satelliet een sig naal te sturen naar het SAS- hoofdkwartier in Engeland. Sommige eenheden hielden dagen achtereen Iraakse strijd krachten onder observatie. Zij kwamen doorgaans 's nachts aan, groeven zich in en bedek ten zichzelf met camouflage- netten en zand. Het enige te ken van hun aanwezigheid was een kleine periscoop die uit het zand stak. Dat de SAS-eenheden nog bouaere acties ondernamen werd voor het eerst duidelijk in januari. Een rapport over Iraks raketpotentieel verwees naar een gezamenlijke actie van de Amerikaanse en Britse speciale eenheden waarbij een sturingssysteem voor grond luchtraketten werd buitge maakt. Het systeem werd per helikopter overgebracht naar de geallieerde linies. „Er is zelfs een rapport dat we een Mig-23 gevechtsvliegtuig uit Irak hebben overgevlogen naar Saudi-Arabië", aldus de anonieme bron. „We maakten ons zorgen over een paar aan passingen die ze hadden aan gebracht in het vliegtuig en wilden het eens van dichterbij bekijken". Andere speciale eenheden hebben hoge Iraakse officieren ontvoerd en voor verhoor naar Saudi-Arabië gebracht. Ook zijn er niet bevestigde berich ten dat een aantal Iraakse offi cieren die bekend stonden als fervente aanhangers van Sad dam Husayn is vermoord. De kans dat de troepen aan de frontlinie zouden deserteren of weigeren te vechten zou zo groter worden. Eerste dode Half februari viel de eerste Britse dode toen korporaal Da vid Denbury van de SAS werd gedood in een vuurgevecht met de Iraakse troepen toen zijn eenheid terugkeerde naar de basis. Een andere SAS-man raakte gewond en werd krijgsgevan gen gemaakt toen zijn zeskop- pige eenheid werd gesigna leerd door een Iraaks konvooi. De gevangen man was een van de zeven SAS-mannen die vorige week door de Irakezen werden vriigelaten. Sommigen van hen droegen burgerkle ding toen zij gevangen werden genomen. Het is niet duidelijk waarom zij niet als spion ziin Geëxecuteerd. „Misschien het en ze hun Arabische ver momming opgegeten", aldus een functionaris van het Britse ministerie van defensie. JAMES ADAMS (c) The Sunday Times

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5