'oeristen laten zich leiden oor verhalen in de media Kabinet stopt Zilvervloot Nederlander moet zuiniger omspringen met drinkwater Na verbod droeg prins nog twee maal uniform INENLAND C^idócSoutant DINSDAG 12 MAART 1991 PAGINA 3 eer vrouwen nodig brandweerkorpsen HAAG Het brandweerberoep staat be- als mannelijk, technisch en zwaar. Vrou- die eigenlijk prima geschikt zouden zijn "ede brandweer, voelen zich daardoor weinig gtrokken tot het vak. Deze ongewenste situ- harunoet door middel van gerichte voorlich- ;ties worden veranderd, aldus de Werk- Emancipatie Brandweer, die onder voor schap van mevrouw J. Kraaijeveld-Wou- inds oktober 1989 onderzoek deed naar de 'sing van vrouwen bij de brandweer, in V rapport 'De brandweer vraagt vrouwen', meer vrouwen binnen de brandweerorga- jes te halen verandert volgens de commissie alleen de beeldvorming over het brand irak, maar kan ook een mentaliteitsveran- jam g binnen de huidige brandweerorganisaties vrouwen die afstudeerde aan de brandweer- ve ng worden gebracht. academie in Arnhem. foto: anp m gev ic srisj (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Prins Bern- hard legde in 1976 al zijn mili taire functies neer als gevolg van het rapport van de Com- missie-Donner, die had onder zocht of de geruchten juist wa ren dat Amerikaanse vlieg tuigfabrieken, met name Lockheed, de Nederlandse prins hadden omgekocht. Op die manier zouden zij gepro beerd hebben het Nederlandse militaire aankoopbeleid te be ïnvloeden. De commissie-Donner vond geen ondubbelzinnig bewijs dat geld van Lockheed de prins bereikt had. Wel stelde zij vast dat prins Bernhard deze fabriek om een beloning voor bewezen diensten had ge- vréégd en dat bij Lockheed de indruk kon bestaan dat in het begin van de jaren zestig een door de fabriek gestorte som van 1,1 miljoen dollar bij hem terecht was gekomen. Dit be drag was bij een bank in Zwit serland opgenomen door ie mand die zich „Victor Baarn" noemde. Het toenmalige kabinet, dat onder leiding stond van pre mier Den Uyl, stelde vast dat de handelwijze van de prins het belang van de staat had geschaad. Daaraan werd de de conclusie verbonden dat prins Bernhard moest terugtreden uit „alle posities die tot een verwarring van functies en belangen hebben geleid of zou den kunnen leiden". Als be wijs dat hij teruggetreden was moest de prins, zo vond het kabinet, zijn militaire unifor men voortaan in de kast laten hangen. Ondanks dit 'verbod' heeft prins Bernhard nog twee keer in het openbaar een uniform gedragen. De eerste keer was in 1979, bij de begrafenis van Lord Mountbatten. Hij deed dat op eigen houtje, zonder het toenmalige kabinet-Van Agt I om toestemming te vragen. De tweede keer was vorig jaar, bij de vijftigste herdenking van de Slag om Engeland In Lon den. Bij deze gelegenheid droeg de prins, met medewe ten van premier Lubbers, het uniform van Honorary Air Marshall van de Royal Air Force. Prins Bernhard schreef de re gering in 1976, na de publicatie van het rapport-Donner, een brief, waarin hij de hoop uit sprak „de gelegenheid te be houden het land te dienen en mede daardoor het vertrou wen in mij te herstellen". Naar het oordeel van het huidige kabinet is de afgelopen vijftien jaar „aan deze intentie op goe de wijze inhoud gegeven". Premier Lubbers heeft de prins daarvoor, ook namens de andere leden van het kabinet, dank gezegd, aldus de verkla ring van de Rijksvoorlich tingsdienst. a; TEE REISORGANISATIES ANNULEREN REIZEN NAAR JOEGOSLAVIË A U d de HAAG Bij de o se van een vakantie- emming gaat het er om wat er wérkelijk e is in een land, wat voor gevoelens alen in de media op- jen. Berichten over h(* elijke bomaanslagen ?n "[Athene waren voor mensen reden om naar de honderden meters verderop gele eilanden Kreta en dos te gaan._JDe revo- r d4> in Thailand daaren- hield nagenoeg toerist thuis. S« lisch", noemt Ton van Eg- het toerisme. Van Eg- is docent psychologie de Nationale Hogeschool Toerisme en Recreatie in en volgt met belangstel de door de Golfoorlog he arde reisindustrie. Ken- ie een de eerste maanden het jaar zich doorgaans een stormloop op de reis- aus, dit jaar bleven de ingen uit. Het publiek thuis, spaarde en had dijk een zee van tijd om isgidsen zorgvuldig te be- ren. Diverse touropera- ty moesten zelfs program- he s bij drukken om aan de m |lf vraag te voldoen. Toen iren twee weken geleden werd gestaakt, haastte men zich naar het reisbureau om de vakantiebestemming te boe ken. De reiswereld slaakte een zucht van verlichting. „Als de oorlog nog langer had geduurd hadden mensen hun gereser veerde geld misschien aan iets anders uitgegeven en hadden wij de achterstand in boekin gen niet meer kunnen inha len", zegt een woordvoerder van Neckermann. Joegoslavië Nu blijft de schade voor de reisorganisaties wellicht be perkt. Spanje en Portugal heb ben zelfs geprofiteerd van de Golfoorlog. De Spaanse toeris tenindustrie die de laatste ja ren in het slop is geraakt, mag zich verheugen op vakantie gangers die aanvankelijk naar Griekenland, Joegoslavië of Turkije wilden, maar uit angst voor de Golfoorlog gekozen hebben voor de meest westelij ke bestemmingen. Nu de geal lieerden korte metten hebben gemaakt met Irak, trekt het aantal boekingen voor Turkije en Griekenland weer aan. Maar niet voor Joegoslavië. Na Tunesië, dat nog steeds een ne gatief reisadvies heeft van Buitenlandse Zaken, lijkt de Joegoslavische toeristenindu strie deze zomer de grootste klappen te krijgen. Marysol en D-tours hebben hun reizen naar Joegoslavië geannuleerd. De opstanden en de schrikba rend gestegen prijzen (de Joe goslavische dinar is gekoppeld aan de Duitse mark) maken het land volgens de reisorgani saties onaantrekkelijk voor va kantiegangers. De weinige klanten die een reis hadden geboekt, hebben een Spaanse bestemming aangeboden ge kregen of hun geld terugge stort gekregen. Maar volgens de Joegoslavië-specialisten Phoenix en Yugotours gaat het helemaal niet zo slecht met het aantal boekingen. „Uit concur- rentie-overwegingen kunnen we niet zeggen hoe groot de achterstand is in vergelijking met vorig jaar. Maar we zien niet in waarom de gebeurte nissen in Joeslavië mensen er van zou weerhouden naar Joe goslavië te gaan. De meeste toeristen gaan naar Istrië en Dalmatië. Dat is vijfhonderd tot achthonderd kilometer verwijderd van Belgrado! Daar merk je niets van onrust", meent directeur M. Markovic van Yugotours. Vertrouwen Maar de toerist laat zich niet leiden door het aantal kilome ters van vakantie-oord tot brandhaard. Griekenland en West-Turkije zijn vele honder den kilometers verwijderd van Irak, maar zullen naar alle waarschijnlijkheid veel min der toeristen trekken dan vo rig jaar. „De beweegredenen van mensen om niet naar een bepaald land te gaan, zijn vaak heel irrationeel. Ze hebben vaak niets te maken met de si tuatie ter plekke, maar met het verlies van vertrouwen", legt Van Egmond uit. De me dia zijn volgens hem in staat dat vertrouwen te maken of te breken. „Als gevolg van grote krantekoppen over vandalis me aan de Nederlandse kust liep het toerisme in '85 en '85 terug. Maar dat vandalisme viel in werkelijkheid reuze mee. Uitgezonderd een steek partij in Schoorl was er eigen lijk weinig gebeurd". De Ame rikaanse media hebben er vol gens Van Egmond helemaal een handje van om zaken op te blazen en paniek te zaaien. „De nieuwsvoorziening in de Verenigde Staten is sterk ge richt op Amerika. Als er iets buiten de eigen leefwereld ge beurt, wordt dat al snel opge blazen. Zo hebben de Ameri kaanse media enorme ophef gemaakt over de ramp in Tjer- nobyl met als gevolg dat bijna geen Amerikaan nog naar Eu ropa durfde te komen". Meest markante voorbeeld vindt van Egmond het wegblijven van veel Amerikaanse toeristen in Europa nadat de media in '86 Libische aanslagen hadden voorspeld. „Goed er was een kaping geweest, maar verder Zorgeloos De reisorganisaties staan machteloos tegenover angstge voelens van het publiek. Tij dens de oorlog hebben tour operators geprobeerd met aan trekkelijke aanbiedingen (an nuleren zonder kosten) klan ten te trekken, maar de oogst was schaars. „Angst kun je niet wegkopen", zegt één van hen. Dat veel mensen nog steeds huiverig zijn om naar het vorig jaar razend populaire Turkije te gaan, verbaast Van Egmond niet. Turkije wordt direct in verband gebracht met de Golfoorlog en de beel den van die strijd ziin nog vers. Door de overweldigende berichtgeving vanuit hét Golf- gebied zijn andere ontwikke lingen in de wereld op de ach tergrond geraakt. Zoals de re volutie in Thailand. „Door de Golfoorlog is Thailand nauwe lijks in het nieuws geweest. Zouden de media uitgebreid over de revolutie berichten dan zou het annuleringen re genen. Het internationaal toe risme heeft weinig te maken met het zoeken van avontuur of pionieren. De mensen wil len vertrouwdheid". Geen ge donder met oorlogen, opstan den en bomaanslagen, maar de zorgeloze omgeving van strand, zee, terrasjes en restau rantjes. Dat er in het zonnige, goedkope Turkije ook mensen worden gemarteld, kan de va kantiepret niet drukken. Van Egmond: „Het toerisme is vrij cynisch. Het trekt zich weinig aan van wat er gaande is in een land. Als het maar veilig MONIQUE VAN DE VEN Protest arts-assistenten Zo'n 35 arts-assistenten van het ziekenhuis Leyenburg in Den Haag hebben gistermiddag voor het stadhuis aan het Burgemeester Monchyplein bij wijze van demonstratie de lunch gebruikt. De art sen zijn het niet eens met de werktijdenregeling die wethouder C. Martini (personeelszaken) heeft gepresenteerd. Afgesproken was dat het landelijk SER-advies zou worden gevolgd, waarin staat dat ook arts-assistenten recht hebben op een 38-urige werkweek en 12 atv-dagen. De wethouder heeft echter een en ander veranderd. Zo gaat hij uit van een 48-urige werkweek en zijn de atv- dagen geschrapt. Gistermorgen is er een gesprek geweest tussen de arts-assistenten en de wet houder. Volgens woordvoerder Notenboom van de actievoerders heeft dat verder niets opgeleverd. Op 20 maart vergadert de raadscommissie personeelszaken over de al twee jaar slepende affaire. foto: stephen evenhuis DEN HAAG Met het in trekken van de Jeugdspaarwet heeft het kabinet een einde gemaakt aan wat bekend stond als de Zilvervloot. Daarmee wordt een bezuiniging geboekt van vijftig miljoen gulden per jaar. De Zilvervloot-rekening bestond sinds 1958 en was be doeld om het sparen door jon geren te stimuleren. De over heid keerde na negen jaar een premie van tien procent over het spaarbedrag uit. Volgens het kabinet is deze regeling achterhaald omdat de „moder ne jeugd mondig genoeg is haar eigen keuze te bepalen en er inmiddels bij banken spaar- vormen bestaan die langdurig sparen belonen met een hoge rente". De oude Zilvervloot- contracten blijven van kracht. nt: PvdA l mpt met rtrouw- is kloof (Vervolg van de voorpagina) HAAG PvdA-partij- zitter Sint benadrukte gis- vond een aantal keren dat naêfhet eens is met de vele .-aanhangers die woens- rler°P een andere partij heb- gestemd of thuis zijn ng he kan ik het nou met de kiezers?! Kennelijk niet voldoende rdering voor hetgeen de A in het kabinet weet te Éen. Ons grootste pro- j| is de vertrouwenskloof dat deel van het electoraat het momenteel om welke dan ook niet met ons izitte'n". wees het partijbestuur niem het voorstel af van kamerlid Piet de Visser en imissaris der koningin van Flevoland om het kabinet te stappen. Sint is de leg< Êer b, litie van CDA en PvdA nog ;ds in staat om de grote atschappelijke problemen deze tijd op te lossen. Ook idee om voortaan te gaan rekken met D66 en samen deze partij een Progressie- Volkspartij op te richten, afgewezen door het par estuur. „Je moet nu niet een achterdeur de stem- op D66 naar je toe probe- te trekken", aldus Sint. de PvdA de band met eigen kiezers heeft her kan er gekeken worden de mogelijkheid van een meent zij. PLAN VOOR KOPPELING PRIJS AAN ZUIVERING DEN HAAG Een par mantig knulletje van mis schien twee of drie jaar op rode gympjes bestudeert aandachtig een glimmen de, zilverkleurige kraan. Na enig gefrunnik lukt het hem de kraan open te draaien. De druppels spat ten in het rond en klate rend stroomt het water door het putje weg. „Wa ter, het wonder uit de kraan", zegt een stem ver volgens. „Gebruik wat je nodig hebt. Niet meer". Met deze televisiespot en soortgelijke advertenties in de landelijke en regionale dagbla den is vandaag een nationale voorlichtingscampagne ingezet om het drinkwaterverbruik fors terug te dringen. Want de fascinatie, zoals bij deze peu ter, mag dan nog zo groot zijn elke dag stroomt er immers weer schoon en helder water uit de kraan feit is dat het milieu steeds meer te lijden heeft onder het alsmaar stij gende drinkwaterverbruik. Reden voor de waterleidingbe drijven verenigd in de VE- WIN en de Stichting Natuur en Milieu de consument er op te wijzen hoe bijzonder dat ogenschijnlijk gewone drink water eigenlijk is en hoe be langrijk het is er zuinig mee om te springen. Volgens VEWIN-directeur ir. Th. G. Martijn wordt het mi lieu op verschillende manieren bedreigd als het gaat om de drinkwaterwinning. „In ons land maken we het meest ge bruik van grondwater. Dat is tamelijk schoon 'vanwege zijn lange reistijd door de bodem, makkelijk te zuiveren en rela tief goedkoop. Je kunt water echter niet oneindig aan de bodem onttrekken zonder ge vaar voor landbouw en milieu. En we zien dan ook dat er op sommige plaatsen al ernstige verdroging optreedt, zoals in de kop van Drente en Gronin gen en bij de Utrechtse Heu velrug en in het Gooi". „Oppervlaktewater, zoals in de Rijn en de Maas", vervolgt hij, „is in beginsel overvloedig be schikbaar. Maar hier is het grote bezwaar weer dat het ernstig verontreinigd is. De vervuiling is er alleen uit te halen met gebruik van chemi sche stoffen, geavanceerde technieken en veel energie. Bovendien blijft er vervuild reinigingsslib over", aldus Martijn. Middenmoot Ruim tweederde van het totale waterverbruik in Nederland komt voor rekening van de 'gewone' huishoudens (eender de gaat naar de industrie, re creatie en landbouw). Zo con sumeert de Nederlander in en om het huis 130 liter drinkwa ter per persoon per dag. Ons land zit daarmee in de Europe se middenmoot. Maar dat is mers van de campagne. „Want 25 procent van die 130 liter stroomt onnodig weg", aldus dr. R. van Leuven van Natuur en Milieu. „Het is dus van be lang het drinkwaterverbruik te beteugelen". De vandaag begonnen voor lichtingscampagne, die 3 mil joen gulden kost en een jaar gaat duren, moet de consu ment een duwtje in de juiste richting geven. Naast de spot jes op tv en advertenties in de dag- en weekbladen, is er on der meer een brochure ('Water sparen: alle beetjes helpen') sa mengesteld die gedragstips geeft vbor een zuinig gebruik van water en allerlei techni sche handreikingen doet waar mee flink kan worden be spaard. Ooit gehoord van een zuinige douchekop, een water besparende stortbak of een doorstroombegrenzer op de kraan? Met een kleine aanpas sing in de badkamer of wc blijkt het milieu behoorlijk ge holpen, aldus de brochure. De VEWIN en Natuur en Mi lieu willen uiteindelijk naar Een kwart van de 130 liter water die de gemiddelde Nederlander dagelijks verbruikt, verdwijnt onbenut in het riool. een besparing in het jaar 2000 van 10 tot 25 procent op het huidige drinkwaterverbruik. Of alleen een voorlichtings campagne daar voldoende voor is, wordt betwijfeld. Daarom wordt door de water leidingbedrijven ook gestu deerd op andere mogelijkhe den, zoals het verhogen van de prijs voor water. Ir. Martijn: „Je zou kunnen proberen door middel van een prijsverhoging het verbruik terug te dringen. Bijvoorbeeld door alle kosten die met water te maken te hebben, dus ook de rioolzuive ring en de afvalwaterheffing, aan elkaar te koppelen. Dat gebeurt ook al in andere Euro pese landen. Water zou dan van de huidige 1,50 gulden per kubieke meter ineens 5 of 6 gulden gaan kostenen dan wordt het plotseling heel aan trekkelijk om te bezuinigen. We weten dat de minister van VROM zeer sympathiek tegen over dit idee staat". asperenhobbes DOOR BILL WATERSON Ginjaar treedt af DEN HAAG De partijvoor zitter van de VVD, dr. Leen- dert Ginjaar, zal in oktober van dit jaar aftreden. Ginjaars ter mijn loopt nog tot 1992, maar hij acht de tijd rijp voor een nieuwe partijvoorzitter die zich fulltime aan de VVD kan wij den. Ginjaar, voorzitter van de Nationale Gezondheidsraad en oud-minister van volksgezond heid en milieuhygiëne, speelde verleden jaar een belangrijke rol bij het vertrek van fractie voorzitter Voorhoeve. Op een partijvergadering in Zwolle kwam hem dat op zware kri tiek te staan, maar zijn positie kwam niet echt in geding. FOTO: DIJKSTRA Buitenlandse belangstelling voor taalprijs in Voorburg VOORBURG De door Voorburg in januari uitgereikte taal prijs voor in begrijpelijk Nederlands schrijvende ambtenaren heeft buitenlandse belangstelling gekregen. De Duitse stad Kre- feld en de Koninklijke Federatie van Gemeentesecretarissen in België hebben Voorburg gevraagd hoe je zo'n taalprijs voor amb tenaren moet instellen. De Voorburgse taalprijs werd ingesteld naar aanleiding van de cursus Begrijpelijk schrijven voor ambtenaren. Daaraan werd deelgenomen door 125 werknemers van de gemeente. De cursus, die was opgezet door gemeentevoorlichter en neerlandicus Peter Zuijdgeest, is inmiddels ook aangeslagen bij de gemeenten Kat wijk, Leiden, Alkemade, Raalte, het ministerie van WVC, de SER en de Technische Universiteit Delft. Burgemeester drs. H.B. Eenhoorn van Voorburg heeft in een brief aan alle ge meentesecretarissen van Nederland de cursus aanbevolen. De taalprijs krijgt overigens ook navolging in eigen land. Den Haag heeft het idee overgenomen en de gemeenten Sassenheim en Zwolle, een grote verzekeringsmaatschappij en een bank hebben informatie aangevraagd. De Oberstaddirektor van het Duitse Krefeld schrijft in een in het Nederlands gestelde brief „Hoe wy vernomen hebben ver geeft U een preis aan de medewerkers binne de gemeentelyke adminestratie, die de beste en omganglykste taal ten uiting weet te brengen in het omgaan met de burgers van de stad. Wy wilde Uw voorbeeld volgen, en iets in dezelfde richting starten". Peter Zuijdgeest zegt blij te zijn met de belangstelling voor zowel de cursus als de prijs. „We hebben hier bij de gemeente gemerkt dat zo'n initiatief erg leeft onder de mensen. We hebben nu al inzendingen binnen voor de prijs van januari '92". Haagse wijken in geweer tegen plannen Madurodam DEN HAAG De wijken rondom de Scheveningse Bos jes in Den Haag dreigen naar de Raad van State te stappen om aantasting van het groen in hun omgeving tegen te gaan. Ze vinden vinden het huidige plan voor uitbreiding van Madurodam, 'onverteer baar' en bereiden acties voor. Een brief naar de groenmin- nende koningin Beatrix ligt al klaar. Het ontwerp bestemmingsplan Scheveningse bosjes, dat mor gen ter discussie staat in de raadscommissie voor ruimtelij ke ordening, biedt te veel ruimte om 'maar je gang te gaan', meent mr. Rupert van Heijningen sprekendnamens alle wijkorganisaties. „We zul len naar de Raad van State stappen als morgenavond blijkt dat er niet valt te praten met het gemeentebestuur over alternatieven". We moeten alle middelen inzetten, want je kunt rustig spreken van mi- lieuterroristiscne activiteiten van het gemeentebestuur". Volgens de jurist is het juri disch gezien geen probleem om als gemeentebestuur nu alsnog de plannen voor uit breiding van de miniatuurstad terug te draaien. „In de defini tieve raamovereenkomst tus sen Madurodam en de ge meente staat onder meer aat als Madurodam vóór 1 juli 1990 dus nota bene vorig iaar niet definitief een bouwplan heeft ingediend, de gemeente als zij het wil het Madurodamplan kan tegen houden. Verder staat er een bepaling in de overeenkomst dat beide partijen zonder scha declaims wederzijds van de uitbreiding kunnen afstap pen". Van Heijningen windt zich er over op dat nooit alter natieven voor de uitbreiding van de kleinste stad van Ne derland zijn onderzocht. Uit het ontwerp-bestemmingsplan Scheveningse Bosjes dat nu op tafel ligt, blijkt dat niet alleen met een uitbreiding van Ma durodam rekening wordt ge houden. Er is nu ook ruimte voor nieuwbouw van een ten- nishal en meer tennisbanen bij De Bataaf, de aanleg van een urnenveld, de bouw van een aula voor de Algemene Be graafplaats, en de aanleg van een tramkeerlus voor Maduro dam. Hiervoor moet meer dan een kwart van de Schevening se Bosjes verdwijnen. „Na onze felle protesten tegen het nieu we Madurodam in het verle den, ligt er nu nog meer groen op de offerplaats".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3