pagelkorrels vliegen andelaars om de oren l)vereenkomst voor Valkenburgse Meer Eigen Huis eist bestrating voor Veldzuringstraat Ri jneveld moet subsidie De Hoek herzien SIK - [DEN OMGEVING CeidócSomunt DINSDAG 12 MAART 1991 PAGINA 11 r Aar wil niet meer gaan Italen aan muziekschool AAR De bijdragen van de gemeente Ter Aar aan de Streek- ekschool Alphen aaan den Rijn worden niet meer verhoogd. Wet- onsvi£er J. Born stelde dit gisteren aan de orde in de commissie onder en welzijn. De gelden hebben volgens hem het maximum bereikt, nieuwe activiteiten van de school moet een zeer terughoudend d worden gevoerd. K. Heyers (VVD) informeerde naar de moge- eid om andere bronnen dan de gemeente aan te boren voor finan- 20.Ó ig van nieuwe plannen. Volgens A. Otto (CDA) wees erop dat 1 nin jjaar al initiatieven zijn ontwikkeld in die richting. Door de ge- 45 ntelijke herindeling is verandering gekomen in het aantal ge- fr« itelijke afgevaardigden in het muziekschoolbestuur. Door het sa- TR gaan van Nieuwveen en Zevenhoven daalde het aantal deelne- >3875 de gemeenten van vier naar drie. Om te voorkomen dat Alphen vertegenwoordigd raakt, wordt voorgesteld om het aantal afge- digden terug te brengen van dertien naar negen. Alphen brengt 'if. bestuursleden in en Ter Aar en Nieuwveen ieder twee. De issie ging daarmee akkoord met de nieuwe verdeling. Welverro ontevreden over subsidiebeleid TER AAR De voorzitter van Scou ting Welverro in Langeraar C. de Nijs is ontevreden over het gemeen tebeleid van Ter Aar. Dit bleek gis teravond tijdens een vergadering van de commissie welzijn. Welverro komt nog 12.000 gulden te kort voor de onlangs verrichtte verbouwing. De vereniging kan bij Jantje Beton geld lenen tegen drieënhalf procent rente en een af lossingstermijn van vijf jaar. Deze lasten waren voor de Langeraarse scouting te hoog. Welverro klopte daarom bij de ge meente aan voor een vriendelijke lening met een langer aflossingstermijn. En moge lijk ook nog een schenking. Omdat Welverro reeds een gratis bedrag van 15 mille en een renteloze lening voor hetzelfde bedrag van Ter Aar had gekre gen, wees het gemeentebestuur dit voorstel af. Ze was wel bereid om gemeentegarantie te geven voor een normale lening bij de bank. De Niis merkte op dat in gesprekken met het college juist tot uiting was geko men dat men Welverro niet zo maar met een kluitje in het riet zou sturen. In overleg met de commissie onderwijs en welzijn werd gisteravond besloten dat Welverro kon kiezen uit twee mogelijkheden. Of de lening aangaan met Jantje Beton, of een le ning aanvragen bij gemeente Ter Aar voor 12.000 gulden met een aflossingstermijn van 20 jaar en een rente van circa zeven procent. Afgesproken werd dat Welverro spoedig zijn voorkeur kenbaar zou maken, zodat op 21 maart in de raadsvergadering de zaak kan worden afgewikkeld. Fietspad Bloklandseweg aan westzijde NIEUWVEEN Het fietspad aan de Bloklandseweg en de Achterweg in Nieuwveen komt, in tegenstelling tot eer dere plannen, ten westen van deze weg. Indien de bewoners, gemeente en provincie binnen enkele maanden overeenstem ming bereiken, kan nog dit najaar met de onderhandelin gen voor de grondverwerving worden begonnen. Als de acht grondeigenaren hun medewer king verlenen, wordt in 1992 begonnen met de aanleg van het fietspad. Het twee kilome ter lange fietspad begint bij de in juni vorig jaar aangelegde mini-rotonde op de kruising van de Achterweg, Oude Spoorbaan en Provincialeweg S10 en eindigt bij de bebouwde kom van Vrouwenakker. In Vrouwenakker moeten de bromfietsers oversteken. Op dit punt wordt een verkeersre gelinstallatie aangebracht. Het fietspad wordt in twee richtin gen bereden. De totale kosten bedragen 2,2 miljoen gulden en komt geheel voor rekening van de provincie. Voor de aanleg van dit fiets pad zijn vorig jaar herhaalde lijk acties gevoerd. Door het gereedkomen van de rondweg in De Kwakel twee jaar gele den is het autoverkeer aan zienlijk toegenomen. Na een ongeval in december 1989, waarbij een fietsende scholier om het leven kwam, is er in Nieuwveen en Zevenhoven het actiecomité Fietspad Blok land-Vrouwenakker opgericht. Tesamen met de gemeente Nieuwveen en Zevenhoven heeft zij bij de provincie druk uitgeoefend om de aanleg van het fietspad op het investe ringsprogramma naar voren te halen Dit is hun gelukt, want aanvankelijk lag de aanleg voor 1994-'95 op de rol. komt de aanleg van het fietspad in de Nieuwveen- se commissie ruimtelijke orde ning ter sprake. 1TUURBESCHERMING OVER JACHT IN COEPELDUYNEN: (12); Cop '_2 0RDWIJK De Ver- ghti ging voor Natuur- en [elbescherming Noord- vindt het niet juist Staatsbosbeheer voor Coepelduynen tussen cin wijk en Noordwijk een '|Jj itvergunning heeft af- \C2jeven. bleek gisteren tijdens de 5675fentatie van het „Lange 15,« n'ïnP^an Hollands Duin" Staatsbosbeheer in het 30. irdwijkse gemeentehuis. o( li ordvoerder JëHe van Dijk do de vogelaars zette kantte- ngen bij de argumenten Staatsbosbeheer dat ver ing van de zeereep en (ai), [s de bebouwingsrand door ten moet woren voorko- „Iedereen die langs de gf'Jkant van de Coepelduyne- 30, oopt zal het opvallen dat 45J juist de invloed van de re- Itie is waardoor hier en daar glijbanen van zand ont staan. Vossen zijn heel goed in staat de stand van het konijn binnen de perken te houden Het smalle gebied leent zich volgens van Dijk absoluut niet voor de jacht. Niet alleen ko nijnen ook hazen, reeën, pa trijzen en vossen lopen de kans te woren gedood. Er is volgens de vogelvereniging zelfs vastgesteld dat jagers niet schroomden een vos tot in de tuinen van villa's in de zuide lijke woonwijk van Noordwijk te achtervolgen. Fietsers en wandelaars vlogen in het verleden hagelkorrels om de oren. Zelfs ongelukken bleven niet uit. „Nu de kans zich voordoet de jacht op een andere leest te schoeien moet die ook worden gegrepen", al dus van Dijk. Niet vogelvrij Volgens J. de Vos van Staats bosbeheer is de vos in het Hol lands Duin zeker niet vogel vrij. Het dier wordt bestreden op plaatsen waar het schade aanricht. Het jagen op konij nen is volgens hem belangrijk voor de zeereep. Staatsbosbe heer vreest schadeclaims als konijnen vrij spel wordt gege ven. Ook in water-infiltratie- gebieden handhaaft Staatsbos beheer om dezelfde reden een beperkte jachtvergunning. In de Coepelduynen sinds 3 jaar eigendom van Staatsbos beheer wordt het jaarkaarten systeem afgeschaft. Het is ech ter niet de bedoeling dat het gebied wordt overlopen door recreanten. Zowel de wijk Rijnsoever in Katwijk als Vin- keveld in Noordwijk krijgen met een voetpad een goede verbinding naar het strand. Langs het fietspad tussen bei de dorpen komt een wandel pad. De Coepelduynen zullen vrij betreden kunnen worden maar honden moeten aan de lijn. De vegetatie van het ge bied is volgens het rapport van Staatsbosbeheer gebaat bij „lichte betreding". C. Verweij van de vogelvere niging pleitte voor een „groe ne buffer" tussen duin- en woongebieden. Bedoeld voor de eerste recreatiebehoeften, zoals het uitlaten van honden. Op die manier wordt een te grote recreatiedruk op de Coe pelduynen voorkomen. Volgens De Vos is het de be doeling dat het totale duinge bied van Hoek van Holland tot Den Helder uiteindelijk de sta tus van natuurmonument krijgt. Op welke termijn dat gebeurt is echter nog niet be kend. Staatsbosbeheer ont vouwde gisteren een plan om een overlegplatform in het le ven te roepen waarin diverse belangengroeperingen zitting zullen krijgen. Doel is om te voorkomen dat er problemen ontstaan zoals bijvoorbeeld tussen natuurliefhebbers en ja gers. 181 I Valkenburgse Meer in zomerse omstandigheden. De eenzame surfer op de foto moet in het jaar 2005 zijn waterdomein delen vele andere waterrecreanten. foto: henk van den ende -17 iLKENBURG De Jivincie Zuid-Holland twee dochteronderne- igen van kalkzand- enfabriek Van Her- 6 arden uit Hillegom e1z0 bben gisterochtend het 19 ntract ondertekend over aJ inrichting van het Val- b nburgse Meer. Van njJ irwaarden mag tot het ie h ir 2005 zand winnen uit s9 t meer in ruil voor het eï deeltelijk inrichten van /za recreatieve voorzienin- De onderhandelingen over de zakelijke kant van de overeen komst zijn daarmee ten einde. De Hillegomse dochteronder nemingen Maatschappij tot Exploitatie van gronden Veen- burg-Elsbroek en Exploitatie maatschappij Reticulum zijn ook partner in de uiteindelijke exploitatie van het Valken burgse Meer in samenwerking met de gemeente Valkenburg. De provincie wil in de toe komst meer van dergelijke ge combineerde private/publieke overeenkomsten sluiten over recreatieterreinen. Van Herwaarden en de pro vincie hebben zich gisteren er toe verplicht beide een deel van de recreatieve voorzienin gen te betalen. Langs het meer komen strandjes met beplan ting. In de zuidwest hoek van het meer komt een gebied dat speciaal wordt ingericht voor vogels. In de overeenkomst is ook een zogenaamde dienstre geling opgenomen, die bepaalt hoe de commerciële zandwin ning en het recreatieve ge bruik zich tot hetjaar 2005 ver houden. De totale kosten van het project belopen 5.230.000 gulden. Daarvan neemt Van Herwaarden 1.230.000 gulden voor zijn rekening en de pro vincie betaalt vier ton. In het recreatiegebied krijgt het Nationaal Smalspoormu seum een nieuw onderkomen. Er wordt 3.500 vierkante me ter ingeruimd voor een mu seumgebouw, een werkplaats en een remise. Er wordt ook een smalspoor aangelegd rond om het meer, dat behalve een recreatieve rol ook een educa tieve taak krijgt. Bij het Val kenburgse Meer worden ver der twee horecavoorzieningen gebouwd, waarvan een naast het Smalspoormuseum. De werkzaamheden moeten in 2005 zijn afgerond. Bewoners van de Veldzuringstraat protesteerden al in januari tegen het ontbreken v«. oehoorlijke bestrating bij hun huizen. foto: henk van den ende VOORHOUT De vere niging Eigen Huis heeft een verzoek ingediend bij burgemeester en wethou ders van Voorhout om binnen zeven dagen een tijdelijke bestrating aan te leggen in de Veldzuring straat en de Tuinkers- straat. Eigen Huis meent dat het college aansprake lijk is voor de schade die ontstaan is door de toe stand van deze straten. De bewoners spreken van ge derfd woongenot. Volgens Eigen Huis verkeren beide straten in een deplorabe le toestand. Ondanks herhaal de verzoeken van de bewoners aan de gemeente er voor te zorgen dat de bestrating in orde zou komen. De zes huizen aan de Veldzu ringstraat in de wijk Oosthout zijn ruim een jaar oud. Sinds de oplevering ontbreekt een behoorlijke bestrating. Vanaf mei 1990 hebben de bewoners klachten ingediend bij de ge meente en de projectontwik kelaar Noorlander. n december vorig jaar eiste loco-burgemeester B. Joon dat bouwbedrijf Noorlander het wegdek van de Veldzuring straat en de Tuinkersstraat in orde zou maken. Volgens CDA-raadslid A. van der Meer getuigde de huidige toestand van de straten van minachting voor de bewoners. De beide straten liggen aan de rand van Oosthout, een plek waar nog steeds wordt ge bouwd. Omdat het bouwver- keer de straat binnen de kort ste keren weer stuk zou rijden, is nog geen definitieve vaste bestrating aangebracht. Met Noorlander werd wel afge sproken dat er wekelijks on derhoud aan de straten zou plaatsvinden. In de praktijk gebeurde dat volgens het colle ge soms te weinig. Joon be loofde concrete harde afspra ken te maken met de project ontwikkelaar. De bewoners hadden echter - geen zin langer aan het lijntje te worden gehouden en namen contact op met Eigen Huis. Dat leidde tot het inschakelen van een juridisch adviseur. Eigen Huis vindt de gemeente mede verantwoordelijk voor de toe stand van de straten. De vere niging vindt het onbegrijpelijk dat het college toelaat dat de bewoners al een jaar gecon fronteerd worden met de slechte toestand van de straat. De gemeente kreeg zaterdag de brief van die strekking en vindt het nog te vroeg voor een reactie. Voetiusschool verhuist niet KATWIJK De Voetius- school moet niet naar de wijk Cleyn Duin verhuizen. Dat vindt een meerderheid van de Katwijkse fracties, zo bleek gisteravond tijdens een verga dering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Het college van B en W ziet de plek waar vroeger het Pieter Groen College stond als ge schikte plaats voor. de nieuw bouw van de Voetiusschool. Aanvankelijk was het plan de vrijgekomen strook groen te benutten voor de bouw van villa-achtige woningen. Ge luidsoverlast van de provincia le weg en het feit dat de aan grenzende flats het zonlicht wegnemen, deden de gemeen te van idee te veranderen. Niet alleen de fracties, óók de wijkbewoners zijn tegen de eventuele komst van de basis school. Namens omwonenden vroeg M. Rijnsent de commis sie rekening te houden met het geïsoleerde karakter van Cleyn Duin en het ontbreken van groen. Hij stelde voor het terrein groen te houden en te benutten voor sport en spel. Hij kreeg steun van tweederde van de commissieleden. Wet houder W. van der Plas moest constateren dat een meerder heid tegen de komst van de school was. Inun olitie van S issenheim pakt r I, o mensen op iSSENHEIM De politie 9 Sassenheim heeft bij een ral in een pand in het cen- ifór "n gisteravond in totaal 18 indensen aangehouden. 1 gaat om personen waar- bo n wordt vermoed dat zij il- pt |aal in Nederland verblij ft Alle 18 mensen zijn in orlopige hechtenis geno- fn. Nader onderzoek moet g uitwijzen uit welk land afkomstig zijn. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De gemeente Rij- neveld moet opnieuw be kijken of de Coöperatieve Exploitatievereniging Over de Brug uit Koude kerk recht heeft op meer subsidie voor de restaura tie van café De Hoek aan de Dorpsstraat dan de 30.140 gulden die de vere niging nu heeft gekregen. Dat heeft de Raad van State besloten. De 30.140 gulden die Over de Brug van de gemeente kreeg, is maar een deel van het to tale subsidiebedrag dat nodig is om de restauratie te kun nen voltooien. De gemeente stelde minder geld beschik baar nadat het ministerie ge deeltelijk terugkwam op een eerder toegezegde subsidie voor een gezamenlijk project van gemeente en Over de Brug. Aanleiding daarvoor was dat in de aanvraag voor subsidie niét op tijd aan alle voorwaarden was voldaan. De restauratie van café De Hoek maakte deel uit van een tweeledig project, waar bij ook het voormalige ge meentehuis aan de Dorps straat zou worden opgeknapt. Toen het ministerie besloot minder geld uit te keren, paste de gemeente eigenhan dig een verdeelsleutel toe waardoor voor De Hoek minder geld overbleef. De beslissing van de ge meente om eigenhandig op de subsidie voor café De Hoek te snoéiep, vindt de Raad van state echter onaan vaardbaar. Als het ministerie besluit om minder geld uit te keren, geeft dat een gemeen te niet het recht hetzelfde te doen. Er had overlegd moeten worden met Over de Brug, aldus de Raad van sta te. Het gemeentebestuur van Rijneveld moet als opvolger van het oude gemeentebe stuur van Koudekerk, dat de omstreden verdeelsleutel toepaste, de ontvangen rijks subsidie opnieuw verdelen. Beloning uitgeloofd voor achterhalen oorzaak brand VOORSCHOTEN Het onderzoeks- en adviesbu reau Schalke Partners uit Breda heeft een belo ning uitgeloofd voor in lichtingen die er toe lei den dat de oorzaak be- kendwordt van de brand in het Voorschotense win kelcentrum Noord-Hof land. De afgelopen week zette het bureau de onge bruikelijke stap dat via een advertentie in het blad Groot Voorschoten bekend te maken. De brand brak rond half twaalf 's nachts uit op 27 fe bruari. De vuurhaard bleef be perkt tot de winkel in groen ten en fruit annex postagent schap van Paul Straver. Maar er was veel rook- en water schade elders in het winkel centrum. Die wordt nu op meer dan een miljoen begroot. Volgens de technische recher che is een storing in een elek tromotor van de koelcel in de winkel de oorzaak van het vuur. Die motor hing dicht on der het verlaagde plafond. De motor is in beslag genomen voor een nader onderzoek. De groepscommandant van de rijkspolitie van Voorschoten J. Remmerswaal heeft met ver bazing kennisgenomen van de uitgeloofde beloning. „Volgens mij heeft de politie de belo ning verdiend, want de oor zaak is niet eventuele brand stichting maar gewoon de elec tromotor. Misschien gaat de verzekeringsmaatschappij wel af op praatjes, die er altijd rondom een brand zijn". Ook de brandweer houdt het erop dat de elektromotor de boos doener is. Het onderzoeksbureau wil niet ingaan op de redenen voor de beloning. „Wij zijn tot geheim houding verplicht. De op dracht is gegeven door de ver zekeringsmaatschappij". Ook op de vraag of het normaal is dat een verzekeringsmaat schappij bij een dergelijke brand een beloning uitlooft wil het bureau niet ingaan. Sociale vernieuwing Katwijk loopt goed KATWIJK Doorgaan op de ingeslagen weg van de sociale vernieuwing volstaat in Katwijk. Er zijn geen grootschalige problemen noch achter standswijken waar de pro blemen zich ophopen. De opvang en begeleiding van werklozen, arbeidsongeschk- ten, herintredende vrouwen, allochtonen en jongeren moeten op de oude voet wor den voortgezet. Dat is de con clusie van de Werkgroep soci ale vernieuwing in een rap port dat deze week door de verschillende raadscommissies in Katwijk wordt besproken. De bevindingen van de werk groep betekenen een steunbe tuiging aan de huidige speer punten van beleid: arbeid, scholing, inkomen en de kwa liteit van de dagelijkse leefom geving, waarbij het scheppen van betaald werk voor mensen met een uitkering hoog op de lijst met prioriteiten staat. Verder suggereert de werk groep het gemeentelijk beleid op het punt van de gezond heidszorg, sociale veiligheid en de bestrijding van de crimina liteit meer aan te scherpen. Het aanstellen van huismees ters bij flats en de komst van conciërges op scholen en open bare gebouwen zijn daarvoor enkele concrete mogelijkhe den. Geen fietspad langs Boerslaan in Katwijk KATWIJK De Boers- laan in de Katwijkse wijk Hoornes krijgt waarschijn lijk geen fietspad en kun nen de auto's voor de deur blijven staan. Dat is de wens van de bewo ners van de Boerslaan en een meerderheid van de commissie voor ruimtelijke ordening. De aanleg van een fietspad in de Boerslaan zoals voorgesteld door B en W wordt door met name de straatbewoners van de eengezinswoningen afgewe zen. Namens hen bestreed de heer A. Zwaan de collegeplan nen. „Door een fietspad zullen de parkeerplaatsen uit de straat verdwijnen naar de noordkant van de flat. Omdat de mensen hun auto toch zo dicht mogelijk bij huis willen parkeren zullen de zijstraten nog voller worden." Tijdens een inspraakavond ko zen de Boerslaanbewoners al eensgezind voor een straat zonder fietspad. Toch besloot het college te kiezen voor een straat met fietspad vanwege de veiligheid voor met name scholieren. De bewoners wa ren daar niet blij mee. Zwaan: „Het plan met het fietspad is door de bewoners afgewezen, maar het college heeft het plan toch aanvaard! Waarom hou je dan een inspraakproce dure?" Ook T. Janssens (Groen Links) maakte zich daarover kwaad: „De gemeen te trekt zich niets aan van de uitkomst van de inspraakpro cedure." Volgens de wethouder W. van der Plas was de beste oplossing geweest de voorste strook van de tuinen af te halen, want dan had het fietspad kunnen worden aangelegd met behoud van de parkeerplaatsen. De bewoners van de eengezinswo ningen willen dat echter niet. In de commissie bleken uitein delijk vijf leden tegen het fietspad te zijn en vier voor.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11