Philips Nederland terug naar ruim 40.000 werknemers GELD GOED Beurs uan Amsterdam *4 Consumentenbond trekt advies uitstel vakantieboekingen in Tweede Kamer steunt Bukman in verzet tegen korting zuivelquota Treuhandanstalt roept hulp in van buitenland ECONOMIE £otdóC öouacwit ZATERDAG 9 MAART 1991 PAGINA 9 Speciale beleningen van ruim 5 miljard AMSTERDAM De Neder- landsehe Bank is de geldmarkt vandaag te hulp geschoten met speciale beleningen van f 5082,5 miljoen tegen een on veranderde rente van 8,7 pro cent en een looptijd van een week Volgens geldmarktkrin gen zijn de eerste f 10 miljoen inschrijvingen volledig toege wezen Inschrijvingen tussen f 10 miljoen en 1750 miljoen werden voor 35 procent geho noreerd. Naar het oordeel van jeldmarkthandelaren dekken Ie beleningen de behoeften ran de komende week Nieuw Rotterdam-Airport 1,9 miljoen passagiers ROTTERDAM De Ontwikkelingsmaatschap pij Nieuw-Rotterdam Airport gaat er van uit dat dc nieuwe, nog aan te leggen luchthaven in 2005 bijna 1,9 miljoen passagiers verwerkt. Tien jaar later zal dat aantal zijn opgelopen tot 4,2 miljoen passagiers per jaar. zo blijkt uit het con cept strategisch profiel dat de ontwikkelings maatschappij heeft gemaakt. Het merendeel van de vertrekkende passagiers zal, net als nu al. om zakelijke redenen van Rotterdam Air- port velen houden het op Zestienhoven gebruik maken. Het betreft bestemmingen in West-Europa, vooral Londen. Parijs en Frank furt. Vorig jaar maakten 300.000 luchtreizigers gebruik van Rotterdam Airport. De maatschap pij heeft berekend dat er voor de nieuwe lucht haven op korte termijn bijna 290 hectare nodig Volvo Car stopt produktie 300-serie BORN Volvo Car in Born stopt met de pro duktie van auto's uit de 300-serie. Volgende week woensdag loopt de laatste auto van dit type van de band. Volvo Car bracht de 300- serie begin 1976 op de markt. Inmiddels zijn er ruim 1,1 miljoen van ver kocht De Volvo-300 is de eerste door Volvo Car ontwikkelde auto. Het was de opvolger van het type 66. een ont werp van DAF. Op dit moment worden er in Born dagelijks nog maar enkele auto's uit de 300-serie gemaakt De produktie concentreert zich helemaal op de verschillende typen uit de 400-serie. De voorraad aan 300-modellen is overigens zo groot dat de auto nog zeker tot het najaar op de Nederlandse markt te koop zal zijn. Honda en Mitsubushi exporteren Amerikaanse modellen naar Europa TOKYO De Japanse autofabrikant Honda gaat een gedeelte van de in de VS geproduceerde stationwagens exporteren naar Europa. Het gaat dit jaar om 5.000 vierwielers die onder meer naar Nederland zullen worden verscheept. Dat heeft een woord voerder van Honda gisteren meegedeeld in Tokyo. Het is voor het eerst dat een Japanse autofabrikant VS-modellen op de Eu ropese markt brengt, aldus de zegsman. De andere landen waarnaar American Honda Motor wil expor teren zijn Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitsland, België en Zweden. Een woordvoerster van Honda Nederland deelde des gevraagd mee dat in ons land dit jaar ongeveer 200 modellen uit de VS zullen worden ingevoerd. Inmiddels heeft ook Mitsubishi plannen ontvouwd voor de uit voer van (sport)wagens vanuit de VS naar Europa. Mitsubishi produceert auto's in de Verenigde Staten in samenwerking met Chrysler. Een zegsman van het Japanse concern zei dat in de- komende zes maanden ongeveer 1.200 wagens naar Oostenrijk, Zwitserland en Zweden zullen worden vervoerd. CIJFERS VALLEN FNV MEE INDHOVEN Bij de ederlandse Philips Be- rijven werken eind. dit jaar naar verwachting nog 0.000 tot 43.000 mensen, o heeft hoofddirecteur J. Elfant meegedeeld aan de centrale onderne- ingsraad. iind vorig jaar werkten bij 'hilips nog 55.500 mensen. )oor de in 1990 aangekon- igde reorganisaties verdwij- en bij Philips ongeveer 0.000 arbeidsplaatsen. Bo- endien worden de contrac- m van 1500 tot 2000 uit- endkrachten beëindigd. )eze personeelsverminde- ing is het gevolg van de re- rganisaties die zijn gericht p een verbetering van de [ficiency en de herstructu- iring van de produktdivi- es Information Systems en 'omponents. Van de 10.000 werknemers die bij Philips Nederland hun baan ver ezen zullen er waarschijn- jk een kleine 4500 gebruik maken van een speciale ver trekregeling voor ouderen Voor de overige medewer kers heeft Philips een be middelingsbureau in het le ven geroepen. Volgens be stuurder N. Broers van de Industriebond FNV geven de cijfers van Philips een min der groot verlies aan arbeids plaatsen aan dan hij aanvan kelijk had geraamd. Een woordvoerder van de Industrie- en Voedingsbond CNV zegt dat het moeilijk is om de cijfers goed te kunnen beoordelen. „Diverse reorga nisaties lopen door elkaar heen. Duidelijk is dat het verlies aan arbeidsplaatsen aardig in de buurt komt van wat we al veel eerder dach ten. namelijk meer dan 10.000". Volgens hem ver dwijnen er door de portfolio reorganisatie nog minstens „enkele duizenden banen" bij Philips. Die werkgelegen heid gaat overigens niet alle maal verloren omdat een be langrijk deel van de betref fende bedrijfsonderdelen verkocht zal worden of zelf standig wordt voortgezet, al dus de zegsman van het CNV. Poolse fabriek Philips heeft een belang van 51 procent genomen in de Poolse lichtfabriek Polam - Pila. Van de overige aande len zal maximaal 20 procent aan het personeel van het Poolse bedrijf worden aange boden, De rest blijft in han den van de Poolse overheid, aldus Philips. Philips denkt dat de samen werking met Polam-Pila in Pila in het noordwesten van Polen een goede uitgangspo sitie biedt op de Poolse vcr- lichtingsmarkt en, ondat het bedrijf een belangrijke ex port kent, ook buiten Polen. Polam heeft een omzet van omgerekend 87 miljoen. Export vindt onder meer plaats naar de Verenigde Staten. Het bedrijf heeft een eigen glasfabriek en maakt naast gloeilampen onder an dere ook reflectorlampen en autolampen. Bij Polam wer ken ongeveer 3500 mensen. 'Olieprijs kan laar twaalf Jollar per vat' 'ARIJS De prijs van en vat ruwe olie (159 li- •r) kan dalen naar twaalf ollar wanneer Irak de lieproduktie hervat. Dat ei de oud-minister voor iiezaken van Saudi-Ara- ië, sjeik Yamani, gisteren een interview met het 'ranse dagblad Le Figaro. )lgens de ex-bewindsman is ak in staat nog voor juli de ieleveranties te hervatten. H marktcomité van de )PEC (organisatie van olie- xporterende landen) komt naandag bijeen in Genève. De erwachting is dat deze bijeen- omst zal leiden tot een grote )PEC-vergadering waarin ieuwe produktieqouta zullen 'orden vastgesteld. Het laatste fficiele produktieplafond in juli 1990 bepaald op 2,5 miljoen vaten per dag. Na inval van Irak in Kuwayt 2 augustus vorig jaar wer en die limieten opgeheven. )e olieproduktie van de )PEC-landen beliep in febru- ri 22,85 miljoen vaten per ag- >e oproep deze week van Iran oor een grote vergadering an olie-consumerende en - reducerende landen eind mei wam volgens Yamani te roeg. Hij meent dat pas na en jaar een dergelijke verga- ering noodzakelijk is. IBN'AIV Vice-voorzitter Hazelhoff (links) en voorzitter Nelissen van de ABN Amro Holding maken de jaarcij fers bekend. foto: anp Nettowinst ABN Amro Holding 6,8% lager (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM De netto winst van ABN Amro Holding is in 1990 gedaald met 6,8 pro cent van f 1422 miljoen naar 1325 miljoen. ABN Amro no teerde een brutoresultaat van 3081 miljoen in het afgelopen jaar tegenover ƒ3.109 miljoen in 1989. De 'stroppenpot' werd ver hoogd met 30 miljoen tot f 1200 miljoen. De minder gunstige economische ontwik keling in een aantal landen leidde tot een stijging van de voorzieningen voor debiteu ren. Mede onder invloed van de lagere dollarkoers waren de voorzieningen voor landenrisi- co's lager. De belangrijkste ne gatieve ontwikkelingen in 1990 waren de verdere ver- krapping van de rentemarge bij het Nederlands bedrijf. Ook de door de Golfcrisis beïnvloe de ongunstige ontwikkelingen op de internationale beurzen zorgde ervoor dat de provisies uit het effectenbedrijf bijna 200 miljoen lager uitkwa men. Hier tegenover stond als positieve ontwikkeling de be vredigende gang van zaken in het buitenlands bedrijf. De kredietverlening nam toe met 10,2 procent tot 229,5 miljard In het Nederlands be drijf steeg de kredietverlening van 138.8 miljard tot 145,1 miljard (+4,5 procent) en in het buitenlands bedrijf van f 69,5 miljard tot 84.4 miljard, een groei van 21,4 procent. In Nederland daalde het bru toresultaat met 11,2 procent tot f 1931 miljoen De in 1990 ge maakte /usiekosten en de kos ten die samenhingen met de emissie van preferente aande len werden direct ten laste van het resultaat gebracht. De kostenstijging was gematigd met 4,1 procent. AMSTERDAM De Con sumentenbond trekt het advies aan mensen om nog even te wachten met het boeken van een char tervliegreis in. Volgens de bond heeft de ANVR, de vereniging van reisorganisatoren, een hand reiking gedaan. Die houdt in dat mensen die nu boeken, bij vertrek niet meer verplicht zijn om de brandstoftoeslag te betalen indien die in die tus sentijd is afgeschaft. Tot nu toe verplichtten passa giers die hun reis bespraken zich tot het betalen van de toe slag bij vertrek, ongeacht of die inmiddels was opgeheven of niet. Dat was voor de Con sumentenbond donderdag aan leiding reizigers op fe roepen nog even te wachten met boe- De bond was en blijft echter wel van mening dat de toeslag binnen twee weken kan worden afgeschaft, omdat de situatie in het Golfgebied die niet meer rechtvaardigt, zo zei een woordvoerder gisteren. De brandstoftoeslagen werden in oktober vorig jaar inge voerd omdat de kerosineprij- zen de lucht inschoten. Passa giers werden bij vertrek op de luchthaven geconfronteerd met een extra rekening die in hoogte varieerde van 50 tot 159 gulden per ticket. Woordvoerders van charter luchtvaartmaatschappijen ver klaarden donderdag reeds dat de brandstoftoeslag nog niet kan worden afgeschaft omdat de kerosineprijs nog steeds schommelt tussen de 206 en 224 dollar per ton Volgens af spraken tussen de maatschap pijen en de ANVR wordt de extra heffing pas gestaakt op het moment dat de prijs onder de 200 dollar per ton zakt. DEN HAAG Een krap pe meerderheid in de Tweede Kamer steunt landbouwminister Buk man in zijn verzet tegen het voorstel van de Euro pese Commissie de zuivel quota met twee procent te verlagen. Dat bleek- deze week tijdens overleg tus sen Bukman en de Twee de Kamer. De Europese Commissie wil niet alleen korten op de quota, maar tevens de EG-opkoop- prijs (interventieprijs) voor bo ter verlagen. De Tweede Ka mer vindt de beide maatrege len te veel van het goede. Mi nister Bukman ziet verlaging van de zuivelprijs als de beste manier om de groeiende over schotten te lijf te gaan. De fracties van CDA en VVD zijn het met hem eens. De fracties van de PvdA en D66 vinden echter dat korting van de quo ta de beste weg is om de pro duktie te beperken. Volgens Bukman prijst de Eu ropese zuivel zich daarmee uit de markt. Door minder te pro duceren verzwakt de EG haar positie op de wereldmarkt en krijgen allerlei zuivelvervan- gende produkten de kans het marktaandeel uit te breiden, aldus Bukman. Het vervolg daarvan is dat op termijn de quota opnieuw gekort moeten worden. Hij zal dan ook eind deze maand in Brussel pleiten voor verdere verlaging van de interventieprijs voor boter. De minister vindt quotumkor ting des te meer onwenselijk omdat dat leidt tot verkleining Landbouwminister, drs. P. Bukman, vindt dat de Europese zuivel zich uit de markt prijst door minder te produceren. foto: sp van de rundveestapel en dus van de Kamer. Het afzetten grotere rundvleesover schotten. De EG heeft momen teel al 750.000 ton rundvlees in de vrieshuizen opgeslagen. De voorgestelde verlaging van de suikerprijs met vijf procent vindt geen genade in de ogen van overtollige suiker op de wereldmarkt kost de Gemeen schap geen geld. maar wordt door de producenten zelf be taald Om die reden vindt de Kamer verlaging van de sui kerprijs onnodig. Air Europe aan de grond AMSTERDAM Air Europe, na British Airways de grootste luchtvaartmaatschappij in Groot-Brittannië, heeft giste ren met onmiddellijke ingang al haar vluchten gestaakt. Te vens heeft Air Europe bij de rechtbank surseance van beta ling aangevraagd. Het nieuws verraste gistermorgen op het Londense vliegveld Gatwick honderden passagiers. Zij wer den door een woordvoerster op de hoogte gebracht en kon den hun geld terugkrijgen. Air Europe (2.000 werknemers en twee miljoen passagiers per jaar) verkeerde al lange tijd in financiële moeilijkheden. Die werden nog eens versterkt door de crisis in de Golf en problemen bij de Zwitserse grootaandeelhouder OMNI, die op zijn beurt woensdag bii de Zwitserse rechtbank uitstel van betaling heeft aange vraagd. Air Europe is een klant van Fokker. GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 20180 - 20780 20020 20620 onbewerkt bewerkt 22380 22220 bewerkt Opgave: Drijfhout. A'dam intl allied signal american tel asarco ine bethlehem boeing can pac lord geril motors genl public goodyear hewiett-pac merek Ine mobll corp royal dutch santa le utd techno! 104 1/4 105 63 641/2 82 1/2 823/4 SUSKE EN WISKE DE MYSTERIEUZE MIJN BERLIJN De Treu handanstalt, de Duitse in stelling die bedrijven uit het voormalige Oost- Duitsland saneert en pri vatiseert, ondertekent binnenkort met ruim vijf tig internationale banken en adviesbureaus enkele overeenkomsten voor hulp bij haar werkzaam heden. Inmiddels zijn er bijna 1000 van de 8000 voormalige staatsbedrij ven verkocht, maar het wordt steeds moeilijker kopers te vinden. Franse adviseurs die zijn ge specialiseerd in de verkoop van staatsondernemingen, zo heeft Hubert Rohn, een func tionaris van de Treuhandan stalt, donderdag in Berlijn ge zegd. Elke bank of adviesbu reau krijgt een aantal bedrij ven ter verkoop toegewezen. De Treuhandanstalt betaalt een vergoeding in de onkos ten en een premie bij verkoop van een bedrijf. Banken Tot nu toe waren het meest Duitse banken die betrokken waren bij de privatisering. Die banken ontberen vaak de ervaring die grote internatio nale banken wel hebben. Overigens is ruim negentig procent van de verkochte be drijven naar Westduitse ko pers gegaan. Vanuit het bui tenland is dan ook de kritiek gekomen dat de Treuhandan stalt de beste ondernemingen, die het makkelijkst worden verkocht, toewijst aan Duitse bedrijven en buitenlandse be drijven buiten de deur houdt. In Bonn verklaarde Treu- hand-voorzitter Detlev Roh- wedder tegenover een parle mentaire commissie dat de verkoop van voormalige Oost- duitse ondernemingen dit jaar vermoedelijk veertien miljard mark zal opleveren. Dat be drag valt in het niet bij de ge raamde kosten. Voor onder meer sluitingen, sociale rege lingen, contante vergoedingen is een bedrag van ongeveer 28 miljard mark nodig. Sanering Volgens de Duitse minister van economische zaken, Jür- gen Möllemann. moet de Treuhandanstalt zich voort aan meer toeleggen op sane ring dan op verkoop van de bedrijven uit de ex-DDR. Möllemann liet weten dat de opdracht van de Duitse rege ring aan de instelling zal wor den veranderd. Nog deze week zal het kabinet in Bonn een besluit nemen over de ge wijzigde formulering van de opdracht aan de Treuhandan stalt. De Treuhandanstalt liet nog weten dat Eckhart Müller- Heydenreich, de curator bij de voormalige Oostduitse lucht vaartmaatschappij Interflug, van zijn functie is ontheven. Müller-Heydenreich had woensdag op een vakantie beurs in Berlijn gezegd dat Interflug tot oktober in afge slankte vorm zou kunnen blij- ven vliegen en dat de Treu handanstalt alle daaruit voortvloeiende verplichtingen over zou nemen. De Treuhan danstalt heeft zich officieel hiermee nog niet beziggehou den. De nieuwe curator bij Interflug is Jobst Wellensiek.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9