Politieke bitterheid schuilt onder feest voor militairen VS NEDERLAND STUURT DERDE MIJNENJAGER Carrière begint op de peuterschool Moskou ontwerpt verdrag voor soevereine staten Oppositie Irak wil macht niet delen met Saddam Lentekoorts in ondergesneeuwd Japan Griekenland krijgt 'proces van de eeuw' buitenland CetdócSotvtarit ZATERDAG 9 MAART 1991 PAGINA 7 Kroonprins naar de Golf DEN HAAG Prins Willem-Alexander zal van 11 tot 13 maart naar Abu Dhabi in de Verenigde Arabische Emiraten reizen. De kroonprins vergezelt vice-admiraal jonk heer H. van Foreest, bevelhebber der Ne derlandse zeestrijd krachten. die daar de drie schepen van de koninklijke marine en het Netherlands Naval Hospital in Je- bel Ali zal bezoeken. Eerste gesneuvelde Britten naar huis LONDEN De lichamen van 17 Britse solda ten die in „actieve dienst' in de Golfoorlog wer den gedood zijn gisteren teruggevlogen naar Groot-Brittannië. Op de luchtmachtbasis Brize Norton ten westen van Londen vond na aan komst van het toestel eei sobere herdenkings plechtigheid plaats die werd bijgewoond door ongeveer honderd familitleden en een verte genwoordiger van het Brise ministerie van de fensie. Tijdens de Golfoorlog vonden 36 Britse militairen de dood bij gevechtshandelingen. Acht soldaten worden vernist. 43 Britse militai ren liepen verwondingen cp, van wie er negen ernstig aan toe zijn. Negen Britse soldaten zijn gedood doordat een Amerilaans anti-tankvlieg tuig per abuis het vuur op len opende. DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren besloten een derde mijnenjager naar de Perzische Golf te sturen. Het mijnenbestrijdingsvaartuig Zierikzee, dat momenteel samen met de Alkmaar deel uitmaakt van een NAVO- eskader in de Middellandse Zee. zal versterking verle nen aan de Haarlem en de Harlingen die maandag van uit Den Helder naar de Golf gaan. Tevens heeft het kabinet besloten dat de twee Patriot squadrons die in Turkije gestationeerd zijn nog deze maand terug gaan naar hun oorspronkelijke standplaats in Duitsland. Het kabinet heeft nog geen besluit geno men over de aanwezigheid van de Nederlandse fregat ten in het Golfgebied. Minister Ter Beek van defensie zal tijdens zijn verblijf in Israël 14 en 15 maart aftasten hoe lang Israël nog behoefte heeft aan de Nederlandse Patriots. De op Sicilië gestationeerde Nederlandse Orions keren op 23 maart terug. NEW YORK In de sjieke delen van Manhattan renden deze week ouders en kinderen naar de brievenbus in afwach ting van een cruciale toelatingsbrief voor een van de meest begeerde academische instituten in New York: de peuterschool. De race om een voorsprong te krijgen op de weg naar Harvard. Yale of Princeton heeft de afgelopen jaren een absurde con currentiestrijd teweeg gebracht. Twee jaar oude kinderen worden voorbereid op een vergelijkende test die in niets onder doet voor de examens voor de diploma tieke dienst of de grote universiteiten. Volgens de theorieën van de ambitieuze Newyorkse ouders is voor het bereiken van de top een peuterschool van 6000 gulden per jaar van essentieel belang om zeker te zijn van een plaatsje op een van de trendy privékleuterscholen twee jaar later. Wanneer de jonge carrièremaker eenmaal op zo'n school zit. is zijn toe komst verzekerd, aldus de ouders. De race begint al voor de geboorte, wan neer aanstaande ouders of zelfs verloofde paartjes hun campagne openen door zich op de wachtlijst te laten zetten. Daarna moeten ze ervoor zorgen dat iedereen die ze kennen met connecties de school van hun keuze schrijft. In de herfst worden de ouders uitgenodigd voor een oriënte rend gesprek en moeten zij essays schrij ven over de „speciale vaardigheden of zwakheden" van het aangemelde kind. Sommige scholen verlangen ook referen ties van familie en vrienden. Kinderen die geluk hebben worden in ja nuari voor een gesprek opgeroepen. De kandidaten mogen om een korte onder breking vragen om hun luiers te laten verschonen. Wanneer het kind eenmaal veilig op de peuterschool zit begint de training voor de volgende en moeilijker horde' de kleuterschool. Sommige ouders gaan zelfs zover dat zij hun kroost naar begeleidingscursussen sturen en hen dril len in geometrie en het oplossen van doolhoven voor de gevreesde urenlange testen. Deze worden aan de drie- en vier jarige kinderen gegeven door psycholo gen. Dit jaar hebben de directeuren van kleuterscholen echter aangekondigd de testen te zullen afschaffen omdat zij „bij dragen tot grote stress onder ouders". CHARLES BREMNER (c) The Times WASHINGTON Onder het nationale inhuldi- gingsfeest dat gisteren in de VS is begonnen rond de terugkeer van de eer ste eenheden Amerikaan se militairen uit het Mid den-Oosten, tekent zich een bittere strijd af tussen de twee politieke hoofd stromingen in het land: de conservatieve Republikei nen van president Bush en de doorgaans minder conservatieve Democraten van... van voorlopig nie mand. Over ruim een jaar al moeten de Democraten hun tegenkan didaat kiezen voor de presi dentsverkiezingen eind vol gend jaar, waarin Bush naar een tweede ambtstermijn zal dingen. Maar bij de oppositie heeft zich nog niet één gega digde voor het Witte Huis ge meld. zozeer zijn de Democra ten afgebluft door de kolossale populariteit van 'oorlogspresi dent' George Bush en door de [olf van patriottisme die de Republikeinse' militaire victo rie in de Golf over Amerika b«eft gebracht. üipublikeinse partijstrategen a kandidaten voor Congres- etels en allerlei lokale zetels (die in november tegelijk met het presidentschap op het spel staan) proberen het zogeheten momentum' dat de Republi keinen thans genieten, maxi maal uit te buiten. Niet omdat zij denken dat Bush door een Democraat verslagen kan wor den, maar omdat de Republi keinen de kans ruiken einde lijk verlost te kunnen worden uit hun hardnekkige minder heidspositie in de Senaat en in het Huis van Afgevaardigden. De Amerikaanse bevolking stemt al sedert de Tweede We reldoorlog meestal in meerder heid voor een Republikeins president, maar tegelijkertijd voor Democratische Congres leden ('controleurs' van de president). Thans zitten er in de Senaat 55 Democraten en 45 Republikeinen, terwjl er in het Huis zelfs 266 Democraten zitten tegen niet meer dan 168 Republikeinen. De kans op zowel een Republi keins Witte Huis als een Repu blikeins Congres aan het einde van dit jaar brengt de po'itieke strategen in de partij var Bush in staat van grote opwhding. Men hoopt dat de gereraals Schwarzkopf en Powel aan een politieke carrière villen beginnen (mogelijk ter ver vanging van huidig vice-presi dent Dan Quayle) en men spoort lokale partijafdelngen aan Golfveteranen te kanlide- ren voor deelstaats- en ge meentezetels. Groot is ook de vastberalen- heid om de Democraten, met name die welke aanvankdijk tegen oorlog en voor langdiri- ger economische sancties je gens Irak waren, nu op onont koombare wijze voor een zo groot mogelijk publiek tan hun 'foute' verleden te herin- Woedend Op het Republikeins partijhi- reau worden alle softe uitspa ken die vooraanstaande De mocraten voor de oorlog hei ben gedaan, systematisch op gezocht en in gereedheid gi- bracht als wapens voor de k<- mende verkiezingsstrijd. Onder leiding van harde pol- tieke jongens als John Sununi (chef van Bush' Witte Huis staf) en Clayton Yeutter (d« nieuwe partijvoorzitter van dt Republikeinen, voormalig mi nister van Landbouw en voor malig directeur van een slachthuis in Chicago) krijgt Amerika nu ingewreven wat Democraten die zichzelf presi- dentsrijp achten zoal hebben Mario Cuomo, de gouverneur van New York, heeft gezegd: „We zouden moeten onder handelen zodat Saddam uit het grootste deel van Kuwayt wegggaat en hij misschien een eiland en wat van de Kuwayt- se olie behoudt". En de Con gresleden Richard Gephard, Sam Nunn en Bill Bradley hebben soortgelijke uitspraken gedaan die. achteraf, moeten bewijzen dat ook zij niet 'the right stuff' hebben om presi dent Van de Verenigde Staten te worden. In de eerste naoorlogse debat ten in het Congres zijn ver schillende Democraten woe dend uitgevaren tegen Repu blikeinen als Phil Gramm, die de vaderlandslievendheid in twijfel heeft getrokken van die oppositieleden die tegen de oorlog waren. Maar het ver weer van de Democraten ('Het is ieders plicht voor men een oorlog ingaat alle alternatie ven te onderzoeken') komt in deze dagen van nationale uit bundigheid rond de thuisko mende oorlogshelden, als slap en weinig ter zake doend in tellectualisme over. Blunders Toch denken sommige Demo craten dat het triomfantalisme van de Republikeinen nog een boemerangwerking kan krij gen. Niet alleen omdat binnen kort als vanzelf Amerika's zware binnenlandse proble men alle aandacht zullen gaan opeisen, maar ook omdat de Republikeinen het victorie- feest te lang zouden willen rekken, omdat de nasleep van de oorlog in het Midden-Oos ten nog ongewis is en omdat de oorlog zelf veel van zijn mythe zal verliezen. Zo zou Irak alsnog door bin nenlandse revolutie en door bemoeienis van Iran in han den kunnen vallen van Tehe- ran-gezinde moslim-extremis ten en kan Kuwayt zelf een intern strijdtoneel worden. Bo vendien zal, als de eerste feest- weken voorbij zijn, ook Ame rika gaan beseffen hoeveel fouten er in het oorlogsbeleid gemaakt zijn. Met name alle blunders van de Amerikaanse inlichtingendiensten, die de inval van Irak in Kuwayt niet hadden voorzien, die de kracht van het Iraakse leger enorm hadden overschat en die geen idee hadden van Iraks ware capaciteit om che mische wapens in te zetten, zullen door de Democraten kunnen worden aangegrepen. Evenals het feit dat president 3ush veel meer Amerikaanse evens had willen riskeren, ge- uige de 18.000 lijkzakken die In het Midden-Oosten wordt door allerlei groepen op allerlei manieren gebeden. Dit jongetje in de Jordaanse hoofdstad Amman denkt er voorlopig het zijne van. FOTO: AP het Pentagon naar het Golfge bied had gestuurd... Hoop De vraag is dan ook of presi dent Bush niet al te gretig in speelt op de patriottische golf door, zoals hij gisteren aan kondigde. de komende natio nale feestdag (Onafhankelijk heidsdag) uit te breiden tot een vijfdaagse happening ter hul diging van de Golfmilitairen. Die feestdag is pas op 4 juli Op 7 juli. om drie uur 's mid dags, wil Bush dat in het hele land de klokken gaan luiden ter^ere van de troepen. Verre weg de meeste 'GI's' (Gou- vernment Issue), zoals Ameri kaanse soldaten worden aan geduid, zullen dan al langdurig weer thuis zijn en reeds talrij ke lokale eerbetuigingen heb ben ondergaan. Ook de grootse ticker-tape parade in New York, in mei, zal dan al ge weest zijn. ..We hopen dat zal blijken dat Bush het overdrijft en dat de meeste Amerikanen in de ga ten krijgen dat hij met partij politiek bezig is", aldus een woordvoerder van de Demo cratische Partij. Voorlopig ech ter is dat niet meer dan een vage hoop. De Republikeinen lijken onoverwinnelijk en de enige Democraat die voorals nog zin lijkt te hebben om het volgend jaar tegen George Bush op te nemen, is senator Al Gore uit Tennessee. „Al Gore° Nooit van gehoord", zeggën bijna alle Amerikanen. Maar Gore stemde afgelopen januari in de Senaat voor oor log en dat wapenfeit maakt dezer dagen in Amerika een Democraat al gauw tot een on gehoord presidentskandidaat. MOSKOU Het Sovjet persbureau TASS heeft gisteren een ontwerp van het unieverdrag van Sov jetleider Michail Gorbats- jov bekendgemaakt vol gens welke het land een federatie wordt van „soe vereine staten". Gorbatsjov hoop hiermee een einde te maken aan het stre ven naar onafhankelijkheid van verscheidene Sovjetrepu blieken. Het unieverdrag, waarover op 17 maart een re ferendum wordt gehouden, moet een uit 1922 daterend verdrag vervangen toen de Unie van Socialistische Sovjet Republieken (USSR) werd op gericht. Tot dusver hebben acht van de vijftien Sovjet republieken geweigerd aan het referendum deel te nemen. Volgens het ontwerp zijn de deelnemende republieken soe verein en hebben alle volken het recht op zelfbeschikking. Het nieuwe ontwerp is een herziene versie van de blauw druk die Gorbatsjov in novem ber het licht al liet zien. De fe derale regering in Moskou blijft de verantwoordelijkheid dragen voor defensie, de bui tenlandse politiek, de verdedi ging van de buitengrenzen, wetgeving en controle op het nationale budget. De eendags staking van mijn werkers in Kazachstan en de Oekraïne is gisteren uitge groeid tot een nationale sta king door 75.000 mijnwerkers die eisen dat Sovjetpresident Gorbatsjov de macht over draagt aan de opstandige repu blieken. Communisten De Communistische partij van de Sovjetunie (CPSU) heeft in het afgelopen jaar miljoenen leden en roebels verloren om dat de leden er de brui aan ga ven of zijn opgehouden met het betalen van het lidmaat schapsgeld. Door het ledenver lies heeft de CPSU inmiddels een schuld van 1.5 miljard roe bel en is de macht van de com munisten in alle lagen van de maatschappij tanende. Het machtsverlies van de commu nisten speelt de hervormers in de maatschappij in de kaart en - tast de positie van de ortho doxe partijbazen aan, waar door Gorbatsjov opnieuw een liberalere koers zou kunnen gaan varen. Maar de partijtop heeft al aangekondigd zich niet bij de afkalving van haar macht neer te leggen en heeft aangedrongen een wet in te voeren tegen de „anti-commu nistische hysterie", die volgens hen door de „bruinhemden" wordt georganiseerd. DAMASCUS/BAGHDAD Sjeik Mohsin al-Husseini, een uitvoerend lid van de Opper ste Raad voor de Islamitische Revolutie in Irak, heeft giste ren gezegd niet van plan te zijn in te gaan op het voorstel van dictator Saddam Husayn de macht in Irak met hem te delen. Saddam had twee dagen geleden aangekondigd bereid te zijn de Kurden en de sji'iten regeringsmacht te geven. „Wij raden Saddam aan onmiddel lijk ontslag te nemen, anders zal hij met geweld worden verwijderd", aldus Husseini. „Saddam kan anderen niet respecteren. Zelfs zijn bondge noten in de oorlog tegen Iran zijn gestraft. Hij bezette Ku wayt en was van plan Saudi- Arabië aan te vallen, dat zijn oorlog in de jaren tachtig fi nancierde". Husseini zei dat de situatie in Irak zich ontwikkelt ten gun ste van de rebellen, die inmid dels diverse steden onder con trole hebben, zoals Al-Basrah. Volgens Abu-Maytham Saghir, die in Bayrut als woordvoer der optreedt van de Opperste Raad, heeft Saddam in het zui den van Irak chemische wa pens ingezet in de strijd tegen de oppositie. Saghir zei dat de opstand doorgaat en dat de re bellen ook de stad Takrit, de geboorteplaats van Saddam. hebben bereikt. Ook de Iraan- se president Hashemi Rafsan- jani heeft er gisteren bij de Iraakse leider Saddam Husayn en zijn regerende Ba'ath-partii op aangedrongen de macht af te staan. TOKYO Wanneer jon- stelletjes met alleen maar ogen voor elkaar verschijnen op de door de maan beschenen lommer rijke boulevards van Pa rijs en Rome weten de mensen dat de lente is be gonnen. In Japan kondigt lente zich op geheel andere wijze aan. Terwijl het merendeel van het land wordt overspoeld door re gen en sneeuw, pronken de weermannen op televisie met traditionele 17-lettergrepige lentegroeten. De seizoenen in Japan worden per officieel de creet bepaald met Je digitale precisie van een Seiko-horlo- Het dagelijks leven is on derworpen aan de nieuwe, on buigzame lentebepaling. Op het zuidelijke eiland Kyushu trotseerden vijftig werkne mers de onophoudelijke stort-, buien om het nieuwe seizoen in te luiden met hun jaarlijkse bootreisje langs een reeks rot sige stroomversnellingen. Ge kleed in de voorgeschreven shirts stapten zij in hun kleine bootje 'als forenzen in een on dergrondse trein in Tokyo. Re soluut droegenzij gedichten voor en dronken sake terwijl de kwetsbare punter volliep met ijskoud water en de door weekte muziekblaadjes uit el kaar begonnen te vallen. De bevolking van Japan vindt al deze ongemakkelijke sei zoensaanpassingen heel nor maal. De Japanners hebben er kennelijk geen moeite mee dat hm leven op deze manier voorgeprogrammeerd wordt. Beslissingen van hogerhand worden gedwee aanvaard, zefs als het resultaat een long- ortsteking is door een lente- uifctapje op het water. Hcewel de seizoenswisseling iedereen raakt zijn de weer- mainen het kwetsbaarst. Aan heri de eer 'setsubun', lente- britejes, te herkennen, en het beg'n van het kersenbloesem- seizoen. De beroepseer is hier in het ged^g. Het voortijdig signale ren van de delicate rose-en- wittf bloesems heeft een voor tijdig einde gemaakt aan de carrère van de meest veelbe lovende weermannen. De neeste televisieweerman nen lebben het zekere voor het onzekere genomen en kwamen met voorspellingen die niet of nauwelijks afweken van de officiële voorspelling van het Meteorologisch Bu reau. Dat houdt vol dat de bloesems in Tokyo open zullen gaan op 28 maart. Vorig jaar was er paniek toen als gevolg van het voor de tijd van het jaar ongebruikelijk warme weer de bloesems in de hoofdstad al voor het voorspel de moment opengingen. Mil joenen fans hebben toen hun vertrouwen in de weerman nen opgezegd en hebben dit jaar 'DIY'-bloesemvoorspel- lingsapparaat gekocht, op de markt gebracht door een ge slepen handelaar in elektroni- DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET MAXICAANSE AFGODSBEELD QN843 Maar een erg fortuinlijke reis wordt het niet voor kapi tein Wolter. Verscheidene manschappen, onder wie de tweede stuurman, zijn gedood of zwaar gewond en bovendien loopt het schip geen vaart. Wrakstukken van de kano's blijken aan het roer te hangen en kunnen slechts met veel moeite worden verwij derd In zijn hut heeft kapitein Wolter dan een bespreking met zijn eerste stuurman, die voorstelt terug te keren en op lagere breedten om de West naar Europa te koersen. Het is te laat in het jaargitijde meent hij om de route vla Kaap Hoorn te probe ren: spoelig zal in deze streken de winter invallen. Maar kapitein Wolter wi daar niet van weten; hij zet door en moeizaam kruist de „Fortuia" in contrariewind naar Kaap Hoorn. Nog blijft het weer vrij foed, maar het wordt elke dag kouder en het kan in deze strelen raar spoken... Boeren protest (Van onze correspondent Ab Courant) ATHENE Maandag zal in Athene zoals de Grie ken het uitdrukken het proces van de eeuw plaatsvinden. Vier ministers van de voorma lige socialistische Pasok-rege ring, onder wie ex-premier Papandreou, zullen worden berecht, onder andere wegens aannemen van reusachtige be dragen aan steekpenningen, medeplichtigheid en verduis tering, heling en ambtsmis bruik. Het gaat om het beruch te financiële schandaal van de op drift geraakte jeugdige ei genaar van de bank van Kre ta, Koskotas, die zich onder het welwillende oog van de voormalige socialistische rege ring heeft vergrepen aan de 500 miljoen gulden die hij voor zijn cliënten beheerde. In zijn val heeft de bankier Koskotas de eerste socialistische rege ring met zich meegesleept. De 72-jarige oud-premier Papan dreou zal niet in de verdach- tenbank zitten. Hij heeft aan gekondigd het proces te boy cotten. Maar dit neemt niet weg dat hij bij verstek zelfs tot levenslang kan worden ver oordeeld. De zaak-Koskotas alsook de betrokkenheid van Papandreou daarbij juist op het moment dat de erotische capriolen van de bejaarde pre mier met een jeugdige struise stewardess bekend werden, hebben maandenlang de voor pagina's van de Griekse kran ten gevuld.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7