Camer bevreesd voor forse nkrimping krijgsmacht Schrijnende situatie voor thuiswerksters" ln „Zelfmoord is de perfecte oplossing" it WNENLAND £eidóe,Qowiant ZATERDAG 9 MAART 1991 PAGINA 3 jvaKabo dreigt met 11 ties openbaar vervoer 'ERDAM De AbvaKabo dreigt met acties Ie door het kabinet voorgestelde bezuinigingen iet openbaar vervoer worden doorgezet. Dat ien kaderleden van de vakbond gisteren in terdam besloten. De plannen van het kabinet en er volgens de AbvaKabo op neer dat passa- straks beduidend meer moeten gaan betalen slechter openbaar vervoer. Dat zal tot gevolg n v' ien dat mensen tram, bus en metro de rug toe- ruik i), terwijl Den Haag nog maar kort geleden poli besloten dat het aantal reizigers de komende riott1 moet verdubbelen. De efficiëntiemaatregelen stads- en streekvervoer komen volgens de "abo, ten laste van het personeel, terwijl de jers voor de hogere tarieven opdraaien. Vol- ëen berekening van de bond dreigt het tram- tje in enkele jaren tijd 70 procent duurder te vaa len Vrouw verzint verkrachting HARDENBERG Een 19-jarige vrouw uit Hardenberg, die aangifte had gedaan van verkrachting, blijkt dit misdrijf te hebben verzonnen. Zij wilde wraak nemen toen ze bemerk te dat haar 'minnaar' een portemon nee met een inhoud van 190 gulden had gestolen. De 34-jarige inwoner van Apeldoorn, die met haar in con tact was gekomen via de Babbelbox, krijgt hiervoor een proces verbaal. Tegen de Hardenbergse is proces ver baal opgemaakt in verband met het doen van een valse aangifte. De ver dachte is inmiddels vrijgelaten. Vol gens de politie heeft de gemeen schapsdaad met wederzijds goedvin den plaatsgevonden. Militairen ingezet bij ontplofte vuurwerkfabriek CULEMBORG Minister Ter Beek (defensie) heeft toestemming gegeven om 120 dienstplichti ge militairen in te zetten bij de schoonmaak van het terrein rond de ontplofte vuurwerkfabriek MS Vuurwerk in Culemborg. De militairen zul len niet in de directe omgeving van de fabriek opereren. Zij worden ingezet in de zogenoemde ,,zone 4". De Arbeidsinspectie en TNO hebben het terrein rond de fabriek ingedeeld in zones, afhankelijk van de mate van gevaar voor de ge zondheid. Het werk in de zones 3 en 4 is onge vaarlijk, aldus defensie. De dienstplichtigen zul len vijf tot zeven dagen bezig zijn met puinrui men. Bij de ontploffing van de vuurwerkfabriek op 14 februari kwamen twee mensen om het le ven. Daarnaast werd grote materiele schade aan gericht aan panden in de wijde omgeving. Tweehonderd biggen prooi virusziekte MUSSEL/ZEVENHUIZEN De nieuwe var kensziekte abortus blauw is ook opgedoken in het noorden van Nederland. De virusziekte is vastgesteld bij varkensfokbedrijven in Mussel en Zevenhuizen. Op beide bedrijven zijn in middels in totaal ongeveer 250 biggen dood ge boren. Beide fokkerijen zijn geïsoleerd. Dat be tekent onder meer dat de afvoer van varkens en biggen is gestopt. Over de oorzaak van de besmetting is niets met zekerheid te zeggen. De Groningse afdeling van de Dierenbescher ming denkt dat er een verband bestaat met de mesttransporten vanuit Brabant naar de pro vincie Groningen en wil daarom dat die trans porten worden stilgelegd. Volgens de Dieren bescherming kan het virus zich via de lucht verspreiden. RAAD VOLKSHUISVESTING KRAAKT TUSSENBALANS DEN HAAG De Raad voor de Volkshuisvesting vindt dat de volkshuisvesting in de Tussenbalans een onevenredig grote bij drage levert aan het wegwerken van het begrotingstekort. De Raad vindt dat het kabinet het belang van goede huisvesting en het effect daarvan op het welzijn van de bevolking schrome lijk onderschat. Door maatregelen als een verhoging van de jaar lijkse huurtrend naar 5,5 procent zal het wonen in korte tijd fors duurder worden. Voortzetting van het beleid uit de Tussenbalans heeft ernstige gevolgen voor de volkshuisvesting, stelt de Raad in een advies dat gisteren is aangeboden aan staatssecretaris Heer- ma. De raad wijst er op dat de effecten van een voortgaande stij ging van de woonkosten van jaar tot jaar sterker zullen worden. In de periode tot 1994 zullen de huren 24 proccent stijgen. Dat is 10 procent meer dan was voorzien. De huurtrend van 5,5 procent is evenwel voor onbepaalde tijd vastgesteld. De effecten zijn een toename van betalingsproblemen en executies, vraaguitval, stag natie van de woningverbetering en de stadsvernieuwing, alsmede toeneming van het woningtekort, voorspelt het adviesorgaan. 2t :o< ie, T| 1 1 emi larlementaire redactie) eei da N HAAG Een ruime 'a rderheid van de ïste Kamer is niet ge- kig met de drastische tiet ioneelsinkrimping bij ui ;nsie (40.000 personen did. tien jaar) die minister Beek en staatssecreta- Van Voorst tot Voorst eren in hun Defensie hebben aangekon- i. De PvdA is de enige tie die ronduit tevre- is over de plannen. rootste regeringspartij, het q kan weliswaar in begin- kkoord gaan met inkrim- van het leger, maar Hu gt zich af of de verant- in g rdelijke bewindslieden daarbij niet te ver doorschie ten. Het CDA vindt dan ook dat de Defensienota niet moet worden gezien als een blauw druk waarin voor de komende tien jaar alles vastligt. Afhan kelijk van de internationale ontwikkelingen moet de nota elke twee jaar kunnen worden bijgesteld, zo meent de fractie. „De onzekere politieke situatie in Europa en daarbuiten zul len nopen tot voortdurende evaluatie en aanpassing van de defensieplannen. Ook de les sen uit de Golfoorlog moeten worden verwerkt", zei CDA- defensiewoordvoerder Frin- king gisteren. De PvdA-fractie vindt dat de Defensienota goed aansluit bij de toegenomen ontspanning tussen oost en west. Óndanks de onzekerheden die nog in de oost-westrelatie bestaan acht de PvdA het gerechtvaardigd dat de Nederlandse krijgs macht goedkoper, kleiner, flexibeler en mobieler wordt. Op den duur zou volgens de PvdA de dienstplichttijd ver der kunnen worden verkort. D66 vreest dat de recente in ternationale ontwikkelingen, zoals de dreigende omkering van het hervormingsproces in de Sovjetunie en de problemen over de ratificatie van het CSE-verdrag (vermindering van kernwapens in Europa) de in de Defensienota neergeleg de plannen zullen ondermij- De Democraten vinden het vreemd dat enerzijds in de nota veel nadruk wordt gelegd op het belang van multinatio nale samenwerking maar dat anderzijds concrete initiatie ven daartoe vrijwel ontbreken. „Dat is ronduit terleurstel- lend", aldus D66. „Zelfs de luchtmobiele brigade het boegbeeld van het nieuwe be leid wordt louter in natio naal verband gerealiseerd. Waarom is niet geprobeerd deze brigade met andere Euro pese landen, bijvoorbeeld Bel gië en Duitsland, van de grond te krijgen? Dat zou forse be sparingen kunnen opleveren, die hadden kunnen worden aangewend om bijvoorbeeld de marine meer te ontzien dat nu het geval is". Boterzicht De VVD laat in haar commen taar weinig heel van de De fensienota. „Ter Beek gaat uit van een te rooskleurige in schatting van de internationa le verhoudingen en toont zich opgewekt naïef ten opzichte van de financiering van alle plannen", aldus de liberale fractie. „Vooral de financie- ringsvoorstellen voor na 1995 zijn boterzacht", meent VVD- woordvoerster Van Heems- kerck Pillis. De VVD erkent dat een zeke re verkleining van de krijgs macht gezien de sterk verbe terde oost-westverhoudingen te billijken is, maar de wijze waarop Ter Beek daaraan ge stalte geeft gaat de liberalen veel te ver. Van Heemskerck vreest dat de plannen een te zware hypotheek leggen op het personeel, hetgeen ten kos te kan gaan van de motivatie en de gevechtskracht. Voor de bezuinigingen op de marine heeft de VVD geen goed woord over en ook de in krimping van de munitie kan de liberale goedkeuring niet wegdragen. De VVD stemt wel in met het onderzoek naar eventuele afschaffing van de dienstplicht. Voor Groen Links gaan de be zuinigingsplannen uit de De fensienota lang niet ver ge noeg. De fractie betreurt het dat minister Ter Beek het de fensieve karakter van het Ne derlandse leger wil ombuigen tot een offensief karakter. „De De pas van zijn ziekte herstelde minister van defensie Ter Beek maakt de plannen voor drastische inkrimping van het leger bekend. krijgsmacht wordt klaarge maakt voor een stevige rol, waar ook ter wereld. Als vitale belangen van de westerse we reld in gevaar komen, dient er zo snel mogelijk ten strijde te worden getrokken", aldus het Groen-Linkse kamerlid Leo- nie Sipkes. Groen Links meent dat de Golfoorlog defensie een extra argument heeft gegeven om zich te richten op mogelijke brandhaarden buiten het NAVO-verdragsgebied en om de geplande herstructurering in volle vaart door te voeren. De kleine christelijke fracties (SGP, GPV en RPF) hebben weinig fiducie in de financiële onderbouwing van de defen sieplannen en zijn allerminst gerust op de personele gevol gen. Het GPV noemt de aan gekondigde afslanking van marine en luchtmacht te fors. Volgens RPF en SGP zal de reorganisatie veel meer geld gaan kosten dan minister Ter Beek heeft voorgerekend. erl nonstratief hangen vrouwen op de kledingstukken aan waslijn. Zij maken uit van een groep mgeveer dertig, zich pralonoom" noemende ie wen, die in lerdam jsteerde tegen liting van idsters in de eenlectie-industrie. esp: nla FOTO: ANP (ADVERTENTIE) Ie Nederlandse krijgsmacht wordt kleiner, mobieler hatn flexibeler. De plannen voor dit veranderingsproces rak taan in de Defensienota 1991Veel informatie over Ie inhoud van deze nota vindt u in een brochure, die ikunt aanvragen bij: Ministerie van Defensie lirectie Voorlichting tntwoordnummer35 ,501 XA Den Haag aostzegel niet nodig) ituur mij de brochure over de Defensienota. NAAM: IDRES. 'OSTCODE/ 'LAATS: UTRECHT De arbeids voorwaarden voor thuis werksters zijn in sommige gevallen schrijnend. Bo vendien hebben ze vaak grote moeite om hun loon te krijgen en staan er on voldoende inkomsten te genover investeringen in machines. Deze conclusies trekt bestuur der G. van Betten van de Dienstenbond FNV uit de cir ca honderd reacties van thuis werksters die gisteren zijn bin nengekomen op de speciale in formatielijn. De telefoonlijn is ingesteld ter gelegenheid van de Internationale Vrouwen dag. Nederland telt naar schat ting honderd- tot honderdvijf tigduizend thuiswerkers. Dat de arbeidsvoorwaarden voor deze groep slecht zijn, was be kend, „maar we zijn toch be hoorlijk geschrokken". Zo krijgt een vrouw 4 cent voor het typen van tien brieven en beschildert iemand anders beeldjes voor een uurloon van 1,50 gulden. Ook het ontvan gen van loon blijkt problema tisch. „De meeste thuiswerkers kunnen per saldo naar hun centen fluiten", aldus Van Betten. Zo zijn er gevallen waarbij eerst een naaimachine voor duizend gulden moet worden gekocht en vervolgens na een week de opdrachten al wegvallen. De Dienstenbond FNV wil de positie van thuis werkers verbeteren door on der meer het minimumloon in te voeren, extra betaling voor spoedopdrachten en het recht op uitkering bij ziekte of ar beidsongeschiktheid. DOOR BILL WATERSON Wat vol oio hite&uitêu im of py:m\a'.?moh- MwmuKmztmW' PROF. DIEKSTRA SCHREEF HULPGIDS VOOR JONGEREN: DEN HAAG „Een ge- zond-verstandgids over zelfmoord" noemt psycho loog prof. dr. René Diek- stra zijn jongste boek. An deren, onder wie het CDA-kamerlid Laning- Boersema, vinden dat het boek eigenlijk verboden zou moeten worden, om dat het in psychische nood verkerende jongeren te weinig van zelfdoding af zou houden. Vorige week nog bleek uit het Scholierenonderzoek dat Diekstra presenteerde dat de gedachte aan zelfmoord bij veel jongeren opkomt. Twintig procent van de scholieren zei in enquêtes wel eens serieus te hebben overwogen een einde te maken aan hun leven. Vijf procent zou zelfs ooit een po ging hebben ondernomen. Problemen hebben jongeren te over, en zelfmoord is daar vol gens Diekstra „de perfecte op lossing" voor. „Niet alleen ben je in een klap van al je ellende van het moment af, maar ook van alle problemen die zich ooit nog eens zouden kunnen voordoen. Het is volmaakt, omdat het zo definitief is". Wie dit citaat leest zal al snel geneigd zijn, net als kamerlid Laning-Boersema, dat de „hulpgids" van prof. Diekstra me^r weg heeft van een hand leiding tot zelfmoord. Zo heeft de schrijver van 'Je verdriet voorbij' het echter niet bedoeld. Aan het voor noemde citaat voegt hij dan ook onmiddellijk toe: „Het is alleen jammer dat het om dat het zo volmaakt is alles uit de weg ruimt, niet alleen je problemen. Ook de leuke din gen Zelfmoord is een ern stige zaak, omdat het zo vol maakt is, zo definitief!" 'Je verdriet voorbij' is volgens de schrijver geen pleidooi voor zelfmoord. Een van de jonge mensen met wie Diekstra de tekst van het boek voor publi- katie doorwerkte schreef hem later dan ook: „Ik weet nu dat ik niet uit HET leven hoef te stappen om uit DIT leven te stappen". Slap* >en Het boekje heeft Diekstra ge- schreven voor jonge mensen die serieus nadenken over de zin van hun leven, over wat ze met hun leven (nog) willen, over de vraag of ze daarmee nog wel door willen gaan". Wie zich dat soort vragen stelt, moet daar onder optimale om standigheden over nadenken, zo meldt de zlefmoord-deskun- dige in 'Je verdriet voorbij'. Rust is .daarbij van groot be lang: „Je moet lang genoeg slapen en je moet goed slapen. Een nacht overslaan is slecht voor je rust en helderheid. Het gaat om regelmaat. Het is ook van belang dat je opstaat zodra je wakker wordt. Niet blijven liggen. Niet indommelen. Niet af en toe wakker worden en dan weer inslapen. Door een paar nachten achter elkaar op een goede, rustgevende manier te slapen heb je pas de energie beschikbaar om helder te kun nen denken". Ook het gebruik van alcohol en drugs bevorderen niet een afgewogen uitslag van „de al lerbelangrijkste beslissing die je kunt nemen". „THC, de chemische stof in marihuana die je high maakt, verdwijnt pas na weken uit je lichaam. Dat wil niet zeggen dat je al die tijd niet behoorlijk kunt denken, maar het is veiliger een hele tijd geen stickie te ro ken of andere middelen te ge bruiken voordat je over zelf moord gaat denken", aldus een tip van Diekstra. Diekstra geeft de tips en aan wijzingen in het besef dat goed nadenken over levensbeëindi ging kan leiden tot positievere gedachten. „In mijn ervaring, hebben de jonge mensen die serieus over zelfmoord hebben nagedacht meestal besloten er van af te zien in plaats van het te doen", meldt de schrijver. Daarnaast kan ondoordacht handelen dramatische gevol gen hebben, niet alleen voor de jongere zelf: „Zelfmoord is eigenlijk iets geheimzinnigs. De mensen begrijpen het niet goed. Mensen die goed voor je zijn geweest, zouden wel eens de onschuldige slachtoffers van jouw dood kunnen wor den. Ze zullen zich gaan afvra gen in hoeverre ze er zelf aan meegewerkt hebben. Het is daarom belangrijk dat je hen nooit zomaar met de gevolgen van jouw beslissing confron teert. Iemand van wie je houdt, wil je meestal niet on nodig pijn doen. Als je alleen maar wraak wilt nemen, dan is zelfmoord geen goed middel. Er is geen probleem tussen mensen dat het offer van jouw dood waard is". Daarnaast komt de potentiële zelfmoordenaar voor proble men te staan over de te ge bruiken methode. Geen enkele methode garadeert „succes", zegt Diekstra. Sommige sorte ren zelfs bijzonder weinig ef fect. Het doorsnijden van de polsen bijvoorbeeld heeft „slechts" bij 23 van de 561 mensen die het probeerden tot de dood geleid. Ook het naar beneden springen van gebou wen of voor voertuigen is geen garantie voor de zelfmoorde naar. Diekstra: „Ik heb eens van een geval gehoord waarbij iemand aan het einde van een perron ging staan en'sprong op het moment dat de trein op trok. Zijn benen werden eraf gereden, maar hij leefde daar na nog lang en ongelukkig. En dan hebben we het nog niet eens over het effect op de mensen die hem van de rails moesten halen". Dergelijke gruwelverhalen zijn voor elke methode van toepassing, of het nu gaat om ophangen met een touw, het gebruik van een vuurwapen, gas of vuur of met een auto ergens tegenaan rij den. Er is volgens Diekstra een aantal handleidingen in om loop over hoe je op de slimste, effectiefste manier met medi cijnen een eind aan je leven kunt maken. „Maar ga daar niet zomaar op af. Vaak zijn het adviezen van mensen die het goed menen, maar die het ook niet altijd zeker weten". Het beste advies is te verkrij gen bij een deskundige, zegt de psycholoog. „Als je daar niet om durft te vragen, bij een arts of hulpverlener, dan ben je nog niet aan zelfmoord toe. Doe-het-zelf-geknoei en zo'n 'perfecte' daad als zelfmoord horen niet bij elkaar". Fantasie Wie zelfmoord overweegt dient niet impulsief te hande len, maar eerst eens een aantal dingen op een rijtje te zetten. Je hoeft geen hoogleraar psy chologie te zijn om een boek met die strekking te schrijven. Toch kan de fantasie-oefening uit 'Je verdriet voorbij' de suï cidale puber van dienst zijn: „Stel dat je nog een tijdje blijft leven, wat zou je dan graag willen meemaken?", luidt de vraag die de lezer moet beant woorden. Wie gedwongen wordt zulke dingen op een rij tje te zetten, komt misschien op andere gedachten, denkt Diekstra. Hij kan het weten, want van de suïcidale jonge ren die hij behandelt, heeft nij naar eigen zeggen 95 procent van de ultieme daad weten te weerhouden. JEAN-PIERRE GEELEN Walter Kamp, voorzitter van Fight for Life', is druk In de weer met de inrichting van de experimenteer kliniek voor aidspatidnten in Amsterdam. De patiënten krijgen op de ligstoelen per infuus het middel Kemron toegediend. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3