'wintig van Alphen met imposant deelnemersveld final WARE CONCURENTIE VOOR MARTI TEN KATE Startgelden Starttijden Vrouwen Heemskerk een begrip in tafeltenniswereld Begrip Mahonie Êeidóc QowuvnV ZATERDAG 9 MAART 1991 PAGINA 31 1LPHEN AAN DEN RIJN - Mar- i ten Kate krijgt tijdens de Twintig fan Alphen meer concurentie dan de afgelopen twee edities van eze openingsklassieker op de weg. )e inmiddels viervoudige winnaar i deze door het Alphense V'36 georganiseerde evenement vanmiddag met onder andere jldloopkampioen Tonnie Dirks, zich voor het eerst in Alphen omt melden, moeten duelleren. 'au I relc )e grote man achter de schermen van Ie internationale wegwedstrijd. Ad Per- oons, heeft er veel aan gedaan om de ing i uperioriteit van Ten Kate te beteugelen. Isra, let imposante deelnemersveld telt maar hi e^st twintig atleten, die in staat moeten Ann 'orden geacht de twintig kilometer bin- an (jpen het uur te lopen. De samenstelling an (jian dit interessante startveld heeft Per- e p7 oons heel wat hoofdbrekers gekost. „De ;n hei (gelopen weken heb ik heel wat uurtjes an de telefoon doorgebracht en zelfs op gt lit moment blijft de bel rinkelen. Het is r eder jaar weer een hectische periode naar mijn drijfveer is om ieder jaar veer een sterker deelnemersveld in Al- t haa'hen le presenteren. En dat is dit jaar datui 'eer gelukt", aldus een tevreden Per- rt oons. •je vaDe Twintig van Alphen vormt voor de ^et c nternationale atletiektop de opening id va ran het wegseizoen. Veel atleten zien de 51ijc :rachtmeting tussen Alphen en Ter Aar waa is ideale voorbereiding op de mara- hons van Londen, Parijs en Rotterdam. ,Het gunstige tijdstip van De Twintig is eker van invloed op de sterkste van het Hartveld. We hebben dan ook voor 1992 le datum 9 maart weer op de internatio- lale kalender laten vastleggen". )e agenda van Ad Persoons is in de oop der jaren flink gevuld met telefoon- lummers en adressen van atleten. Tachtig procent van de atleten benade- en we zelf. Dat blijkt nog altijd de beste n vooral de goedkoopste manier om al- es rond te'krijgen. Maar steeds meer at- eten laten hun belangen vertegenwoor- ligcn door managers en door die ont wikkeling worden de startgelden steeds loger. Door atleten persoonlijk te bena- eren kunnen we met onze beperkte ALPHEN AAN DEN RIJN - Met de wedstrijd voor wheelers en de business- loop klinkt vanmiddag om twaalf uur op de Oranje Nassausingel het eerste start schot voor de zventiende editie van de Twintig van Alphen. De dames worden voor hun vijftien ki lometer om tien over twee weggescho ten. De finish van de winnares wordt verwacht rond vier minuten voor drie. De hoofdschotel begint om half drie. Minder dan een uur later zal de winnaar van de Twintig van Alphen als eerste de finishlijn op de Oranje Nassausingel te passeren. middelen toch nog eep sterk deelnemers veld presenteren. Onze begroting be draagt dit jaar honderdduizend gulden, dat lijkt veel geld maar de kosten van een dergelijk evenement zijn gigantisch. Gelukkig zijn er ook dit jaar voldoende sponsors die in ons in staat stellen De Twintig te organiseren". Naast de te kloppen man Marti Ten Kate, in 1984 startte de Twent met zijn zegetocht om die in 1987 voort te zetten en passant verpletterde hij in 1989 het parcoursrecord van Cor Lambregts (57.29 minuten), komt de belangrijkste Nederlandse inbreng van John Vermeu len, Bert van Vlaanderen en de coming man Henk Gommer en Tonnie Dirks. Afgelopen weekeinde toonde Dirks zich tijdens de nationale kampioenschappen veldlopen in Deurne nog ongenaakbaar en liet Gommer (tweede) en Ten Kate (derde) achter zich. Persoons is erg blij met de komst de nationale trots van het veldlopen. „Dirks moet in staat zijn om het Ten Kate heel erg moeilijk te maken. Op de tien kilometer heeft hij een beste tijd staan van iets minder dan 29 minu ten. Dirks heeft mij laten weten dat hij graag Alphen aan zijn erelijst wil toevoe gen. En gezien zijn huidige vorm acht ik hem daartoe in staat". Naast de volledige nationale top ver schijnt aan de start, ook uit het buiten land komende sterke atleten. Onder hen de Duitse toppers Kurt Stenzei, Carsten Eich, Dirk Nurnberger (in 1969 Euro pees kampioen junioren op de twintig kilometer), Sven Wille (vorig jaar twee de achter Ten Kate), Frans Kase en Bernd Heinz Müller. Maar ook de Polen Wieslaw Perszke (brons in '90) en Mi- roslaw Golebiewski, de Tsjechen Karl David, Lubomir Tesacek, de Hongaren Zoltan Kadlot en Imre Berkovic, de Bel gen Alex Hagelsteens en Ivo Claes, de Deen Jan Ikov en Aviar Tsarski, een jong talent uit Estland behoren tot de kanshebbers. De organisatie in Alphen is er in ge slaagd om via de Duitse manager Volker Wagner twee Tanzanianen te contracte ren. Francis Naali en Zacharias Gwan- du, twee lopers die in staat zijn een tien kilometer onder de 29 minuten te lopen. De tickets zijn door de Wagner betaald en de deelname van de twee donkere at leten is volgens Persoons vrijwel zeker. „En je mag er van uit gaan dat ze hard zullen gaan. Op een of andere manier moeten de door de manager betaalde tic kets toch worden terugbetaald. Een goe de prestatie in Alphen is voor hen een prima visitekaartje voor de grote mara thons. De belangstelling uit Afrika voor de loop in de Hollandse polder was toch groot. Persoons: „Ik kreeg ook nog het aanbod om twee Kenianen op het affiche te zet ten. Maar dan hadden we heel diep in de buidel moeten tasten. Zo'n 2000 dollar per persoon. Dat komt neer op vijfdui zend gulden en daar heb ik nu de hele Nederlandse selectie voor". Vanuit de Leidse regio komt de meeste strijd van Aart Stigter, de winnaar van de Midwintermarathon en de winnaar van het NK 25 kilometer in Lisse afgelo pen oktober. Van het zo succesvolle Ba taafse veldoopteam heeft een groot deel last van blaren onder de voeten zodat van bijvoorbeeld Jaap van Duivenvoor de en Casper Ravensbergen niet te veel verwacht mag worden. Kees van Klink daarentegen is in een grote vorm en zal dat ook in Alphen gestalte willen geven. Van Holland loper Theo van der Veer mag een aanzienlijke betere prestatie verwacht worden dan tijdens het NK veldlopen en de daar afwezige Jan Dirk Hazeleger mag zaterdag vanaf 14.30 uur in de ongetwijfeld grote kopgroep ver wacht worden. Bij de vrouwen (15 kilometer) is even eens sprake van een zeer interessant deelnemersveld. Ook hier krijgt de ge doodverfde favoriete in Alphen Carla Beurskens die Alphen al vijf keer won en met 48.59 het parcoursrecord op haar Marti ten Kate krijgt in deze editie v naam heeft, de zege niet op een presen teerblaadje aangeboden. Carlien Herms, Joke Kleyweg en Jolanda Hamminga zorgen voor de Nederlandse rivaliteit. Bij de dames, spelen twee WK's op de achtergrond mee. Allereerst het Wereld kampioenschap atletiek in Tokyo waar voor meervoudig Alphen winnares Carla Beurskens zich reeds gekwalificeerd heeft. Net als Joke Kleyweg die zich nog moet kwalificeren heeft zij de marathon van Rotterdam uitgekozen als enige an dere wedstrijd over de klassieke afstand. Als nuttige (snelheids)test wordt jaarlijks het voorbereidende wedstrijdprogramma mede afgesteld op de 15 kilometer van Alphen. Voor Kleywegs trainingsmaatje Carlien Harms staat op het WK Tokyo de marathon niet op het programma, maar ze zal daar zeker een betere 10.000 meter willen laten zien dan in Split. Daarna staat voor haar het WK 15 kilo meter op het programma dat dit jaar, in het kader van KNAU 90 jaar in Nieuwe - gein wordt gehouden. Van de regionale loopsters mag nog niet echt veel ver wacht worden. Regina van Duijn lijkt de beste regionale papieren in handen te hebben, maar het is de vraag in hoeverre zij hersteld is van het zware crosskampi oenschap. Datzelfde geldt mogelijk in grotere mate voor de ook wat trainings kilometers betreft jongere Spartaanse Annet van Veldhuizen. De overige Leid se dames, Michelle Parmentier, Tinke van Gerven en Marja Hoogenboom heb ben die kilometers wel en het NK cross niet in de benen zouden dus voor een prettige verrassing kunnen zorgen. De buitenlandse inbreng bestaat in Al phen uit de Oostenrijkse Verena Lecher en Veronique Collard (België). Beide zijn in staat de hegemonie van Beurs kens te doorbreken. Maar de grote favo riet bij de vrouwen is dit jaar toch wel Katrin Dorre. De topatlete uit het voor malige Oost-Duitsland veroverde in Seoul brons op de marathon, werd win nares van de marathons in de Europa cup en won eind januari in Osaka de 42 kilometer en 195 meter in twee uur en 27 minuten. Persoons: „Met de komst van Dorre zijn we bijzonder blij. Zij is van absolute wereldklasse en men kan haar in het illustere rijtje van mensen als Rosa Motta scharen". Niet alleen de wedstrijdlopers krijgen in Alphen de aandacht. „De opzet van De Twintig is niet alleen een goede wed strijd neer te zetten. We proberen zoveel mogelijk mensen op straat te krijgen, een echte volksloop creëren is ons stre ven. En dat lukt steeds beter. We ver wachten zo'n duizend recreanten op de verschillende afstanden, van anderhalf tot twintig kilometer", aldus Persoons. Bettine Vriesekoop spelend op een wedstrijdtafel van Heemskerk Sport uit Roelofarendsveen, FOTO: HENK SNATERS F. ROELOFARENDSVEEN - De fa brikanten van sportartikelen tim meren de laatste jaren nadrukelijk aan de weg. De sponsoring van ge renommeerde sporters moet de consument er van doordrongen ra ken de sportief succes alleen moge lijk is met het materiaal van de fa brikant. Nederland's enige tafelten- nisfabrikant Heemskerk Sport B.V. in Roelofarendsveen heeft deze vorm van publiciteit niet nodig. De naam Heemskerk is een begrtp in de tafeltenniswereld. Algemeen di recteur Erik Schakenbosch zegt dan ook zonder overdrijving. ..Geen vereniging in Nederland haalt in zijn hoofd om geen Heemskerktafel te nemen. Heemskerk Sport ontstond ruim veertig jaar geleden uit het scheepsbouwbedrijf J.P. Heemskerk aan het Zuideinde vlak bij de oude veiling. „Die scheepswerf moet honderden jaren oud zijn ge weest", weet Erik Schakenbos uit de overlevering. Bij J.P. Heemskerk werden van oudsher de beroemde Veense pra men, ïjszeilers en andere vaartuigen ge bouwd. Nadat Heemskerk Sport allang naar het Roelofarendsveense industrie terrein was verhuisd, werden aan het Zuideinde nog incidenteel boten ge bouwd. Op industrieterrein De Lasso werd 28 jaar geleden door de nu teruggetreden directeuren Wout en Niek Heemskerk, gestart met de produktie van tafeltennis tafels. Dit nam steeds grotere en profes sionelere vormen aan. De Heemskerken begonnen er met één hal; nu staan er zes. Aangespoord door het succes werd vijftien jaar geleden ook de fabricage van biljarts en tafelvoetbalspelen ter hand genomen. Daar tussendoor kwa men nog enige jaren van grote drukte met de bouw van houten kampeertafels. De opkomst van kunststof maakte deze zware tafels echter vrij spoedig ouder wets. „Nu zijn we weer op niveau met tafels voor tafeltennis, biljart en voetbal", ver telt de huidige algemeen directeur Erik Schakenbos. „De tafeltennistafels voor wedstrijden en huiskamers vormen de belangrijkste tak van ons bedrijf. Wij zijn de enige fabrikant daarvan in Ne derland. Omdat dc oprichters van ons bedrijf, zelf op redelijk niveau tafelten nisten, kenden ze exact de eisen die aan zo'n tafel gesteld moesten worden. Tij dens toernooien kwamen ze bij vele ta feltennisverenigingen in heel Nederland en konden de wedstrijden worden ge combineerd met zaken doen. Zo werd „Heemskerk" een begrip in de tafelten niswereld. Geen vereniging haalt het in zijn hoofd om geen Heemskerktafel te nemen". Sinds de Schakenbossen hun interieur- bouwafdeling ook hebben ondergebracht op het industrieterrein telt Heemskerk Sport veertien man personeel. „Het zijn allemaal mensen met een lange staat van dienst; we hoeven ze mets meer te le ren". Erik (33) Benjamin geeft toe dat hij nog dagelijks leert van het personeel. De Veense tafeltennistafels worden re gelmatig geëxporteerd naar Finland, Zwitserland, België en het Caraibisch ge bied. De verkoop gaat nog simpelweg via de telefoon, maar voor de nabije toe komst staat samenwerking met een han delsfirma in Lelystad op stapel. Ook in Nederland is tafeltennis een nog steeds groeiende sport. Erik Schakenbos denkt dat dat mede te danken is aan de successen van coryfeeën als Miijam Kloppenburg en Bettine Vriesekoop. De duurste wedstrijdtafeltennistafel blijkt bij navraag van mahonie te zijn, maar er zijn ook heel goede tafels van gekweekt ramin-hardhout. De bladen zijn echter gemaakt van een samengesteld materi aal. Bij Heemskerk Sport worden ook de netposten gemaakt. Dat zijn de metalen delen waar het net in is gevat. Van de beste tafeltennistafels zijn overigens ook de onderstellen van metaal; die onder stellen moeten kunnen worden verrold en opklapbaar zijn. Ondanks de degelijkheid van de Heems kerktafels, blijken ze niet onverslijtbaar te zijn. Volgens directeur Schakenbos hebben de wedstrijdtafels veel te lijden. ELLEN VERHAAR 7-32 14x3 8.31 I 5- 3.46-4) 16x2 18- Stress Onder redactie van Kees van Resteren 12-11 De start van de voetbalcompetitie, na een lange periode van gedwongen rust, heeft sommige trainers weer een aanzienlijke hoeveelheid stress bezorgd. Wim Eilan- ier van FC Lisse kon zijn emoties na de nederlaag tegen Rijnsburgse Boys niet de baas en sprong haast uit zijn vel van J woede over het optreden van scheidsrech- ter Pieterman. UVS-trainer Ruud de d Groot bleef na de derde thuisnederlaag ■4 uiterlijk onbewogen maar de teleurstel- 49-4 fag straalde van hem af. De stress van de voetbalcoach wordt gesymbolyseerd door de onmacht op dat bankje, tussen geluk en ongeluk, de macht in handen van het noodlot. De stress blijkt een on stuitbare sluipmoordenaar. Johan Cruijfj beft dat aan den lijve ondervonden. De slangen op amateurniveau zijn natuur lijk niet te vergelijken met het betaalde voetbal maar ae deceptie na een neder laag is vaak even groot. Voor al die trai ners die de rode streep zien naderen wil len wij van Hutspo(r)t een citaat van Ri- nus Michels aanhalen. Natuurlijk is stress niet goed, maar als voetbal je leven is moet je ermee leren om te gaan". Zandbak Het winteroffensief heeft een flinke aan slag gepleegd op de voetbalvelden in de Leidse regio. De voetballers hadden het hel afgelopen weekeinde zichtbaar moei lijk om ae bal naar behoren te verplaat sen. De eroene mat was op veel plaatsen zeer hobbelig en vertoonde veel kale plek ken. Niet iedereen had daar evenveel moeite mee. Want in zo'n grote zandbak is het natuurlijk heerlijk spelen. Zat Leython-coach John Groen was het afge lopen zaterdag zat. Het zeer matige spel van zijn team irriteerde hem zo dat hij zijn lange broek verruilde voor een korte Zandbak... en zelf binnen de lijnen stapte. Een op merkelijke actie waar wij van Hutspo(r)t bewondering voor hebben. Want een trai ner die het aandurft om zijn woorden in FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN Morrend... daden om te zetten geeft blijk van een goede instelling. Wij zijn benieuwd of de actie van Groen dit seizoen nog andere oefenmeesters zal inspireren. Het bruine monster heeft de afgelopen maanden lang in het vet moeten liggen. Morrend lag net ronde leder in een don kere kast. Achter op de fiets tussen de FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN snelbinders werd aan alle ellende een einde gemaakt. De bal kon weer rollen en daar hebben veel mensen de afgelopen weken naar uitgezien.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 31