'Cabaret heeft zichzelf buitenspel gezet' finale „Vrees voor massale uittocht Oosteuropeanen ongegrond" In Neerlands Hoop stond hij in de schaduw van Freek de Jonge. De muzikant achter de conferencier. Twaalf jaar na dato wordt hij nog door die schaduw achtervolgd. Zonet nog schoot een wild vreemde hem in het trein compartiment aan met de vraag: „Is Freek er niet bij?". Bram Vermeulen is dit soort vragen gewoon en be seft dat hij tot in lengte van dagen aan Freek gekoppeld zal worden. Toch zijn ze al twaalf jaar uit elkaar. Ter wijl Freeks status via een in drukwekkende reeks solo voorstellingen tot grote hoogte is gestegen, wordt Brams carrière gekenschetst door een continu proces van vallen en opstaan. In laatst genoemde categorie valt z'n nieuwste produktie 'Vriend Vijand', die alom juichen de kritieken krijgt en zijn ta lent als tekstschrijver/com ponist/zanger bevestigt. Bram kan het wel degelijk zonder Freek, maar dat wis ten insiders al lang. APELDOORN - „Vierenveertig jaar en nog niets geleerd/overal onzeker van, nog altijd/even bang, een echte man". Deze regels lijken op Bram Vermeulen te slaan. Glijdend en vaak tegen muren op lopend, vervolgt hij z'n weg door theater- en muziekland. Het beeld van de zoeken de artiest. „Ik heb altijd veel willen doen", verklaart hij z'n omzwervingen. En over z'n soms onzekere houding: „Eén van de beste trucs om je verlegen heid de baas te worden is beroemd te lijn". Slaan die regels nu echt op hem zelf? Gaat het, met andere woorden, om een persoonlijke, autobiografische getuigenis? Bram: „Vergis je niet in de illusie van de kunst. Veel mensen komen na afloop van de voorstelling met dezelfde vraag. 'Waarom wil je dat weten?', vraag ik dan. Ik denk dat ze zeer achterdochtig zijn, bang om bedrogen te worden. In de geest van: 'Straks meent-ie het niet, lacht hij ons uit in de kleedkamer'. Ik vind dat heel opvallend". „De teksten zijn deels autobiografisch, deels gestoeld op ervaringen van ande ren. Ik zing bijvoorbeeld een paar num mers over de vader-zoonrelatie. Veel mensen denken dat ik het over m'n eigen zoon heb, maar die heb ik niet. Natuur lijk kan ik me wel inleven in zo'n situa- lie. Vrienden en kennissen herkennen zich wel eens in mijn typeringen en smoezen. Dat wordt me niet altijd in Jank afgenomen. Ze vinden dat ik uit de school klap als ik hen op deze wijze ten onele voer. Toneel is illusie en die roep op. Ik probeer de reden van een be laid gedrag duidelijk te maken. Die re- I dn is ontroerend. Zo creëer ik een man I ie de zelfmoord van zijn zoon op zijn I,«weten heeft. Toch is niemand echt f iwaad op hem, ik heb tenminste nog 1 geen enkele boze reactie gehad". Indringend De kracht van zijn teksten, zo blijkt tij dens het bijwonen van een voorstelling, is dat ze hout snijden en indringend lief de, weglopen, geweld binnen een relatie (het prachtige 'Bont en Blauw'), zwer vers, sleur en scheiding typeren. Overbe kende thema's die bij Vermeulen tot le ven komen omdat hij effectief gebruik maakt van de Nederlandse taal. Bram: „Ik zeg het in gewoon Neder lands. Dat spreekt mensen aan. Het ca baret - denk bijvoorbeeld aan Guus Vleugel en Ivo de Wijs - heeft zichzelf buitenspel gezet door te mooi taalge bruik met allerlei gezochte woordgrapjes en woordspelingen". Gemiddeld komen honderd mensen op 'Vriend Vijand' af. Met een opkomst deze avond van nog geen dertig mensen lag Zutphen ver onder dat gemiddelde. Het handjevol mocht op het toneel plaats nemen, om nog iets van een am biance te creëren. Terugkijkend: „Dan zitten ze wel heel dicht op je huid. Ik heb liever een zekere afstand, anders wordt het publiek mensen. Ik zag bij voorbeeld uit de hoek van m'n oog een man huilen. Dat leidt af. Die verschil lende gezichten zie je niet als er meer publiek is dat op afstand zit". Onthutsend Met zijn karakteristieke hese stemgeluid praat Vermeulen, die voorzien is van een gesoigneerd baardje, vrijuit in de lege kantine van Studio 4 in Hilversum, waar hij zojuist een paar nummers in het KRO-programma 'Alleen op vrijdag' geeft gezongen. „Ja, onthutsend, die opkomst", pakt hij de draad weer op, „maar dat is wel eens vaker gebeurd. In België daarentegen speel ik bijna alleen in volle zalen. Dat zal te maken hebben met de daar aanwe zige liederencultuur, die je ook bijvoor beeld in Ierland of Frankrijk aantreft. Daar kun je rustig een heleboel num mers achter elkaar zingen zonder dat ie mand vreemd opkijkt. Hier ligt dat an ders. Er moet iets van een conférence tussen een paar nummers inzitten, een paar leuke verbindende woorden. Steeds meer zangers gaan praten. Ik zag laatst Harry Jekkers, die meer aan het praten dan aan het zingen was. Bij mij gebeurt dat niet. Integendeel, we hebben uitgere kend dat er in de voorstelling maar 46 seconden zonder muziek zitten". Z'n tweede theaterprogramma is inder daad een aaneenschakeling van liedjes, waarbij hij zich beurtelings op piano, gi taar, accordeon en mondharmonica be geleidt. Een performer a la Ramses Shaf- fy, Jacques Brei en Herman van Veen, terwijl recensenten ook al vergelijkingen hebben gemaakt met Randy Newman en Tom Waits. Hij doet het allemaal in zijn eentje. Hoe ervaart hij zo'n solo-optre den? „Helemaal alleen ben ik niet. Ik ben met een geluidsman op pad en sa men met hem neem ik voor- en achteraf bepaalde dingen door. Er is dus een ze kere feedback en hij hoort ook reacties vanuit de zaal. Maar goed, ik sta alleen op het podium; het grote voordeel daar van is dat du moment je iets wenst te veranderen dat ook daadwerkelijk kunt doen; makkelijk inspelen op allerlei situ aties en niet gebonden zijn aan een be paald stramien. Anderzijds, de spanning van het samen zingen en spelen, het el kaar voortdurend op het podium in de gaten houden, zoals ik laatst bij de groep Intermezzo zag, fascineert mij telkens weer. Onlangs had ik een aparte beleve- •ynis. Ernst Jansz zat achter mij op het to neel tijdens een tv-opname, maar deson danks had ik het gevoel dat we samen muziek aan het maken waren. Het vol gende seizoen, als ik vijfentwintig jaar in het vak zit, ga ik weer met iemand op pad. Het is de slagwerker Edward B. Wahr, die in Hauser Orkater speelt". Pop Ernst Jansz en Boudewijn de Groot zijn hem ook tot steun bij het maken van zijn nummers. Ze leveren soms onge zouten kritiek en Bram is daar alleen maar blij mee. „Ik vraag er ook om, om dat 't het uiteindelijke resultaat ten goe de komt. Ik ken veel collega's die zich met jaknikkers omringen. Ze kunnen niet tegen kritiek. Als die gefundeerd is, kan ik er wat mee. Hetzelfde geldt voor recensies. Soms lees je dingen waarvan ik denk: wat moet ik daar nu in gods naam mee?". Ernst Jansz (ex-Doe Maar, ex-CCC In corporated) en Boudewijn de Groot zijn groot geworden in het popwereldje; ook Bram heeft zich in de jaren tachtig via De Toekomst en De Neefjes een tijdlang met pop beziggehouden. Hij wil er niets meer mee te maken hebben. „Niet naar elkaar luisteren, elkaar wegspelen, dat ben ik vaak tegengekomen, daar gruw ik van. Er is ook veel haat en nijd in die kringen. Toen ik laatst in België was hadden Thé Lau en Tröckener Kecks de grootste bonje over de vraag wie het eerst tijdens een concert zou spelen. Ter wijl dat de grootste vrienden zijn Action Aan het eind van de jaren tachtig dook hij ineens op als spelletjesleider van het Veronica-televisieprogramma 'Action'. Een move, die menigeen de wenkbrau wen deed fronsen en bij z'n oude mak ker Freek een spottende reactie ontlokte. „Ik wens me niet tot één kunstje te be perken. Toen het idee voor 'Action' ge boren werd, zat ik vol leuke, originele ideeën over de aanpak van het program ma. Ik wilde bekende Nederlanders din gen laten doen, die ze nog nooit gedaan hebben, artiesten live laten zingen, zelf vocaal actief zijn. Door de angst van de programmamakers bleef het meeste in goedbedoelde pogingen steken. Zij heb ben de touwtjes in handen, je bent in fei te een zetbaas. Willem Ruis was de laat ste die z'n shows naar z'n hand kon zet ten, het is mij niet gelukt. Ik heb bij voorbeeld twintig keer gevraagd of ik een lied in 'Action' mocht zingen; het is er niet één keer van gekomen". „De kater was groot. Ik dacht dat var kentje wel even te kunnen wassen; het draaide uit op een fikse teleurstelling. Het zal mede een gevolg zijn van een naiëve opstelling. Ik ben zo'n type, dat met een T-shirt en zomerschoenen hart je winter in de auto stapt, er van uit gaande dat er niets gebeurt. Een keer gaat dat natuurlijk fout en word je ge straft voor zo'n houding". Golfoorlog 'Action' is al lang passé, de schijnwer pers zijn nu gericht op 'Vriend en Vij and'. Op 15 januari, bij het uitbreken van de Golfoorlog overwoog hij even te stoppen, belde enkele collega-artiesten of zij er ook zo over dachten, maar werd door z'n vriendin Shireen Strooker snel van dat idee afgeholpen. „Als je nu op houdt met spelen, moet je daar nu gaan vechten", zei ze tegen hem. Als Neerlands Hoop nog had bestaan, waren ze volgens hem zeker op de Golf oorlog ingegaan. Het bevreemdt hem dat cabaratiers er niet op inspelen. Hij kan er ook niet achterkomen wat ze stem men. „Als je geen grappen meer maakt over dingen die op dit moment spelen, is een samenleving dood. Ik kan me nog herinneren dat Freek tien minuten lang naar de tv staarde, zich beklagend dat hij telkens hetzelfde beeld van een trein te zien kreeg. Dat was dus tijdens een van de kapingen". Bram Vermeulen praat en zingt in gewoon Nederlands, zonder al te veel opsmuk. Dat spreekt mensen aan". FOTO: PR „Ik heb het idee dat het fatsoen lang zaam terugkomt. Voorbeeld: als je het over de drank hebt, dan hoor je al gauw 'oh's' en 'oeh's' in de zaal. Ook voel ik steeds duidelijker een christelijke atmos feer om me heen. Hoe het ook zij, we bevinden ons al een jaar of tien in een politieke impasse. Ik weet niet waar de samenleving mee bezig is en waar ze naartoe gaat. Het is toch krankzinnig dat mensen voor een stukje van twintig kilo meter drie kwartier in de auto gaan zit ten. En wat te denken van Saddam Hu- sayn? Jarenlang wordt er geroepen dat er nooit meer een tweede Hitier zal ont staan. Wat gebeurt er? We hebben er een gemaakt". Freek heeft hij nog niet in het publiek kunnen ontwaren tijdens een van zijn voorstellingen. Als dat het geval was ge weest zou dat hem beslist gerapporteerd zijn. Vreemd eigenlijk, zijn de twee ge brouilleerd? Bram schudt z'n hoofd. „Niet dat ik weet. Hij is zo ambitieus, zo met z'n eigen dingen bezig, misschien dat hij de voorstelling niet kan of wil zien. Of ik zenuwachtig zou zijn bij zijn komst? Geen idee. Wel word ik zenuw achtig van mensen van wie ik weet dat ze niet eerlijk zullen reageren. In Am sterdam hebben ze daar een handje van. Veel collega-artiesten zitten zich tijdens de voorstelling suf te peinzen wat ze na afloop tegen je moeten zeggen; daar zijn ze echt de hele voorstelling mee bezig. Dat moet natuurlijk bij voorkeur iets origineels zijn. Dat is in de provincie an ders. Gewone mensen met eerlijke reac ties". HENK WANINGE „Laat die Polen hier toch gewoon seizoenarbeid ver richten. Wat is daar nou op tegen? Op een enkeling na, keren ze allemaal te rug naar hun vaderland. De vrees dat Oosteuropea nen zich massaal in ons land zullen vestigen is niet gebaseerd op feiten, maar speelt louter in op onlust gevoelens bij de bevol king". De 43-jarige prof. mr. dr. Roel Fernhout is enkele weken geleden be noemd tot hoogleraar Eu ropees recht (in het bij zonder het Europees mi gratierecht) aan de Katho lieke Universiteit te Nij megen. De leerstoel wordt gefinancierd uit het EG- subsidieprogramma Action Jean Monnet, een pro gramma dat is toegespitst op de Europese integratie. ROEL FERNHOUT, NIEUWE HOOGLERAAR EUROPEES (MIGRATIE)RECHT NIJMEGEN - Roel Fernhout zal zich in de komende jaren met name bezighou den met het Europees migratierecht, een terrein met veel voetangels en klemmen. Weliswaar is het proces van de Europese eenwording de laatste jaren in een stroomversnelling geraakt, de praktijk van alledag laat zien dat nog een lange weg is te gaan voordat er van een vere nigd Europa kan worden gesproken. Daarbij doet zich de tegenstrijdigheid voor dat het vrije, rijke West-Europa enerzijds blij is met het neerhalen van het IJzeren Gordijn, terwijl datzelfde Westen nu bang is voor een, populair ge zegd, vloedgolf van uithongerde Oosteu ropeanen naar de vleespotten van West- Europa. Roel Fernhout vindt dat meten met twee maten. „De westerse landen hebben jarenlang geijverd voor open grenzen, een vrij verkeer tussen het Westen en het Oostblok. In dat verband werd gewezen op de rechten van de mens. En nu het zover is, wordt er al weer gesproken over het sluiten van de grenzen. Maar nu uit tegenovergestelde richting. Dat kan natuurlijk niet. We kunnen het ons niet permitteren maatre gelen te nemen die regelrecht in strijd zijn met datgene waar we zo voor heb ben geijverd". Overigens is prof. Fernhout niet bang voor een massale vlucht uit economi sche en/of politieke overwegingën uit Oost-Europa. Het gedrag van de Polen spreekt in dit verband boekdelen. Ze ko men en gaan, net zoals de seizoenarbei ders uit het begin van deze eeuw. Moderne variant In 'De Oogst' van de Vlaamse schrijver Stijn Streuvels is de seizoenarbeider de hoofdpersoon. In lange rijen trokken de arbeiders uit België en Zuid-Nederland in het begin van deze eeuw met de knap zak op de rug in lange rijen naar Frank rijk om daar de graanoogst binnen te ha len. In een korte periode probeerden ze zoveel mogelijk geld te verdienen, zodat het achtergebleven gezin de winter door kon komen. De Polen vormen daarop een moderne variant. „In ons land kennen we helemaal geen Roel Fernhout: „In een Europa zonder binnengrenzen wordt de hele boel niet op zijn kop gezet". FOTO: PERS UNIE seizoenarbeid meer. Voor de Polen is het echter een springlevend begrip. Ze werken een paar maanden in de bollen of bij een glastuinder; daarna gaan ze weer terug naar huis. En net als toen ne men ze genoegen met weinig comfort. Ze stellen nauwelijks eisen. Ze slapen in een schuur of in de auto en proberen zo veel mogelijk uren te maken. Ik vind dat je die arbeid moet legaliseren, dan ben je van alle problemen af'. Waarom reageert de overheid zo panie kerig op de komst van die Poolse arbei ders. Er worden acties opgezet om ze op te sporen en uit ons land te zetten. Fernhout: „Het valt buiten het normale patroon. De ambtenaren kunnen het niet in statistieken onderbrengen en het Centraal Planbureau kan de gevolgen niet tot drie cijfers achter de komma doorrekenen. Met andere woorden: de overheid heeft er geen greep op. Het is ongrijpbaar". „Wanneer je het echter objectief bekijkt. is het alleen maar toe te juichen. De tuinder is blij en de Polen zijn gelukkig. En laten we eerlijk zijn: het is irreëel te veronderstellen dat we zelf die tijdelijke vacatures kunnen vervullen. Experimen ten hebben vorig jaar geleerd dat dat niet lukt. Kortom: we moeten die Poolse seizoenarbeiders gewoon toelaten en voor lief nemen dat ze wat buiten onze strak geregelde maatschappij vallen". Vrij verkeer Voor de andere Oosteuropese landen ligt het wat gecompliceerder, maar Roel Fernhout, naast zijn baan aan de univer siteit tevens voorzitter van Amnesty In ternational Nederland, gelooft er niets van dat de Russen, Tsjechen, Hongaren, Bulgaren en Roemenen massaal de wijk naar West-Europa zullen nemen. „Tussen de meeste landen in Europa be staat er nu vrij verkeer. Maar dat houdt niet in dat iedereen zich in, ik noem maar wat, Nederland of Duitsland kan vestigen. Daar heb je een visum voor nodig. En dan moet je weer aan een aan tal voorwaarden voldoen, zoals een baan. Daar komt bij dat de economische motieven om een land te verlaten wor den overschat. Er moet nogal wat gebeu ren wil een doorsnee-burger huis en haard verlaten om elders een toekomst op te bouwen. Dat doe je niet zomaar. Dan moet er echt wel wat aan de hand zijn". Fernhout houdt wat de Sovjetunie be treft wel een slag om dé arm. „Er ligt nu een wetsontwerp op de plank om het de Sovjet-burgers mogelijk te maken vrij te reizen. Zolang de Sovjetunie één geheel blijft, is er geen aanleiding om bang te zijn voor een massale emigratie. Wan neer er onverhoopt een burgeroorlog uit breekt ontstaat een nieuwe situatie. In dat geval zou er sprake kunnen zijn van vluchtelingen, die opgevangen moeten worden". De kersverse hoogleraar ziet veel meer heil in een soort Marshall-plan in com binatie met uitwisselingsprogramma's over en weer. In dit verband zou hij het toejuichen als landen als Tsjechoslowa- kije en Hongarije uitzicht krijgen op een lidmaatschap van de EG. „Dat kan niet van de ene op de andere dag, dat snap ik ook wel, maar je moet dat perspectief wel bieden. Daar gaat een stimulerende werking van uit. We moeten op dat punt niet te bekrompen zijn". In dit verband herinnert hij aan de vrees voor een massale emigratie die bestond toen Spanje en Portugal lid werden van de EG. „Daar is niets van uitgekomen. Integendeel zelfs. Er is eerder sprake van een trek naar zuidelijke landen dan om gekeerd. Maar het gaat in alle gevallen om kleine aantallen. Verreweg de meeste mensen blijven in hun eigen land wo nen. En dat zal in de toekomst niet veel anders worden". Het Europa '92 zal, voorspelt Roel Fern hout, ook niet zulke verstrekkende ge volgen hebben als nu wel wordt veron dersteld. „Natuurlijk, handelsbelemme ringen zullen in een Europa zonder bin nengrenzen worden weggenomen. Daar moet je als bedrijfsleven op inspelen. Maar ik geloof er niks van dat straks de hele boel op zijn kop wordt gezet en dat mensen kris-kras door Europa gaan wo nen en werken. Het zal allemaal wat ge makkelijker worden, maar er zal in de praktijk niet veel veranderen". Lange weg Komt er nog een Verenigd Europa, een Federatie van Staten, in navolging van de Verenigde Staten. „Er is nog een lange weg te gaan, maar stap voor stap zullen we daar uiteinde lijk wel uitkomen. De landen zullen daar naar toe moeten groeien. De afzonderlij ke landen zullen bereid moeten zijn om bevoegdheden af te staan, zodat er bij voorbeeld langzaam maar zeker een ge meenschappelijk buitenlands en defen siebeleid ontstaat". „Maar dat is een kwestie van jaren en niet van maanden zoals in de euforie na het afbreken van de Muur wel werd ge dacht. Maar we hoeven niet te wanho pen. Hoe lang heeft het niet geduurd voordat de Verenigde Staten in de huidi ge vorm ontstonden? Het is een kwestie van tijd, ook voor Europa". KEES VAN OOSTEN BRAM VERMEULEN VERRAST MET 'VRIEND VIJAND' ZATERDAG 9 MAART 1991 PAGINA 29 £eidóc Sou/unit1

Leidse Courant | 1991 | | pagina 29