Palestij nen voelen zich verslagen en verlaten 1 mal Ie We behoren tot de 'good guys' en baggeren als de besten CeidócSoivuvrit ZATERDAG 9 MAART 1991 PAGINA 27 TEL AVIV - Israels huisvrouwen hebben zich de afgelopen week op gelucht beziggehouden met het ver wijderen van de repen plakband en stukken plastic, waarmee zij de af gelopen weken hun ramen en deu ren hadden verzegeld tegen de ge vreesde gasaanvallen vanuit Irak. Wat hen betreft is de oorlog voorbij en kunnen ze zich weer bezighouden met de uit de pan rijzende prijzen in de su permarkt. de al uitgebroken stakingen in de ziekenhuizen en het door de oorlog in de knel gekomen eindexamenschema van de scholieren. Maar in Jeruzalem worden de wenk brauwen alweer gefronst. Want met de komst van James Baker, Amerika's mi nister van buitenlandse zaken, staat voor Israel een nieuwe oorlog voor de deur: die van de 'nieuwe orde' voor het Midden-Oosten. Een beetje snel mis schien, na het gasmaskertrauma van de Golfoorlog, maar kennelijk willen de Amerikanen in hun overwinningsroes zich niet alleen bezighouden met wat er nog van Irak over is, maar ook met alle andere conflicten in het Midden-Oosten. In de 'Pax Americana' die Washington voor ogen heeft, staat de oplossing van het 'Palestijnse probleem' boven aan de lijst van problemen in het wespennest van het Midden-Oosten. En James Ba ker zal daarmee Jeruzalem diplomatiek innemend en begripvol, maar ook Ame rikaans recht-door-zee en vastberaden komen confronteren. Hij zal, in het kort gezegd, premier Yitschak Shamir en de zijnen vragen hoe Israël na de geweldda dige beëindiging van de Iraakse bezet ting van Kuwayt, de nu al meer dan 23 jaar durende bezetting van de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook denkt aan te pakken. Zal James Baker einde lijk vredesonderhandelingen tussen Is raëli's en Palestijnen tot stand kunnen brengen? Of zal hij de schok ondergaan van de nog verder uit elkaar gedreven standpunten en het alleen maar toegeno men wederzijdse wantrouwen? De trage die is dat hoe fel het vredesfeestgeruis van Washington nog in Bakers oren moge doorklinken, hij in Jeruzalem zo wel bij de Israëli's als bij de Palestijnen wel de wens tot vrede zal vinden, maar niet de concessies die daarvoor nodig zijn. En de nieuwe ideeën die hij van Is- raêls leiders hoopt te horen, zijn er een voudig niet. Plo Israël zal Baker verwelkomen met zijn van mei 1989 daterende plan tot het houden van verkiezingen in de bezette gebieden, gevolgd door besprekingen tussen een Israëlische en een Palestijnse delegatie. Die besprekingen zouden dan kunnen leidën tot een eventuele autono mie, zonder dat er sprake zal zijn van militaire ontruiming van de gebieden. Van dat plan is in het verleden niets te recht gekomen omdat Israël de PLO van alle onderhandelingen wil uitsluiten en de Palestijnen erop staan dat de PLO nu juist hun vertegenwoordigende organisa tie is. Ook nu is daar geen verandering in gekomen. Voor de uiterst rechtse Likoed-regering van Yitschak Shamir is en blijft de PLO een 'moordenaarsorganisatie' en heet PLO-leider Yassir Arafat een 'slang, ge kleed in een jasje en een stropdas', zoals Likoedparlementslid Benjamin Begin hem kortgeleden noemde. De Palestij nen, toch al zo gefrustreerd over het feit dat Saddam Husayn, die hen toch be loofd had hun probleem te zullen oplos sen, is verslagen, klampen zich in hun ellende meer dan ooit vast aan hun ei gen leider, die kennelijk nog als enige de wereld toeroept dat ook de Palestijnen rechten hebben. Het conflict tussen de Israëli's en Pales tijnen dateert van ongeveer 1880, toen tegen het einde van het Ottomaanse Rijk de eerste joodse kolonisten in het toenmalige Palestina arriveerden. Ze wa ren de pogroms en de onderdrukking in Rusland en andere Oosteuropese landen ontvlucht en hoopten in wat eens het Beloofde Land van het joodse volk was De situatie van de Palestijnen in de door Israël bezette gebieden is uitzichtlozer dan ooit. geweest na 2000 jaar weer een nationaal tehuis te vinden. Pas toen ze in Palesti na aankwamen, ontdekten ze dat het land bewoond werd door een half mil joen christelijke en islamitische Arabie ren, die in de komst van de joodse kolo nisten in de eerste plaats het gevaar za gen van Europese politieke en economi sche overheersing. Niet zo'n vreemde gedachte overigens, want de Engelsen, die in 1917 Palestina hadden veroverd en in 1922 van de Liga van Naties het mandaat over het gebied kregen, moedigden de joodse kolonisatie aan om de oosterse flank van het Suez- kanaal veilig te stellen. De basis voor het Palestijnse nationalisme werd toen al gelegd en het zionisme, de joodse bewe ging voor de terugkeer van het joodse volk naar Zion, werd het politieke pro bleem van het Midden-Oosten waarover in de afgelopen veertig jaar al vijf oorlo gen zijn gevoerd. De eerste Israëlisch- Arabische oorlog brak uit toen de Engel sen uit Palestina vertrokken en David Ben Goerion nog diezelfde nacht de on afhankelijke joodse staat uitriep. De om ringende Arabische landen zonden hun legers om de Palestijnen te helpen de jo den te verslaan. Aan het einde van die oorlog was Israël erin geslaagd 73 pro cent van het voormalige Palestina te veroveren en 725.000 Palestijnen had den inmiddels hun land en hun huizen verloren. En hoewel de internationale wet dat voorschrijft, weigerde Israël de Palestijnse vluchtelingen naar hun hui zen te doen terugkeren of hun schade vergoeding uit te keren. Intifada De meeste Palestijnse vluchtelingen kwamen terecht in de Gazastrook, die in 1948 onder Egyptisch beheer kwam, en op de Westelijke Jordaanoever, dat en kele jaren later door Jordanië werd gean nexeerd. Maar met de Zesdaagse Oorlog in 1967 kwamen ook deze gebieden in Israëlische handen en ontstond er een nieuw Palestijns vluchtelingenprobleem. Drie jaar geleden begonnen de nog in de Gazastrook en op de Westelijke Jpr- daanoever wonende Palestijnen (ruim anderhalf miljoen) hun opstand tegen de Israëlische bezetting, de Intifada. De op stand, die inmiddels al meer dan dui zend Palestijnse doden heeft gevergd, bracht meer dan ooit het Palestijnse pro bleem in de aandacht van de wereldopi nie. Maar aan de aandacht en zeker aan de de Golfoorlog weer een einde toen de Palestijnen de zijde kozen van Saddam Husayn. Niet omdat zij zijn bezetting van Kuwayt steunden, integendeel, maar omdat hij hen de hoop gaf dat via de Golfcrisis ook aan hun wens tot zelfstan digheid kon worden gewerkt. „Misschien hadden wij beter neutraal kunnen blij ven", zegt een Palestijnse leider, „maar we steunden Saddam Husayn omdat we in het Westen diep teleurgesteld zijn. De resoluties van de Veiligheidsraad over Kuwayt zijn met geweld aan Irak opge legd. Maar hoe zit het met de resoluties over ons probleem?". Uitzichtloos Saddam Husayn heeft zijn belofte Pales tina te bevrijden, niet waar kunnen ma ken. En de Palestijnen, die even gedacht hadden eindelijk een leider te hebben ge vonden die hen van hun bezettingsellen de kon afhelpen, blijven nu zitten met niet alleen de nederlaag van Irak, maar ook met de uitzichtloosheid van de Is raëlische aanwezigheid in de bezette ge- bicden. Na twee maanden binnen zitten - het leger had bij het uitbreken van de oorlog een algeheel uitgaansverbod opge legd - hebben zij hun Intifada tegen de Israëli's hervat en begraven zij zich, in hun verslagenheid, nog meer in hun ei gen gelijk. Aan hun politieke frustratie zit ook een economisch aspect. De Golfcrisis heeft hen nu al een verliespost van meer dan een miljard dollar opgeleverd. Niet al leen doordat de Golfstaten hun financië le hulp aan de Palestijnen drastisch heb ben teruggebracht. En ook niet alleen doordat vele duizenden Palestijnen, die tot de crisis begon een flink deel van hun in de Golf verdiende loon naar huis stuurden, nu werkloos zijn. Een belang rijke oorzaak is ook dat een groot aantal Palestijnse arbeiders, die tot de oorlog in Israël werkten, vervangen zijn door Rus- sisch-joodse immigranten. Verlaten Economen voorspellen dat de levens standaard van de Palestijnen in bezet ge bied binnenkort een gevaarlijk laag ni veau dreigt te bereiken doordat, als ge volg van het langdurige uitgaansverbod, de graanoogst bijna volledig zal misluk ken en vele bedrijfjes failliet zijn gegaan. „Wij zijn wanhopig", zegt de Palestijnse leider. „De oorlog in de Golf heeft ons niet het uitzicht op bevrijding gegeven, maar is een pure nachtmerrie geworden. We voelen ons verslagen en verlaten". Zó verlaten, dat Palestijnse activisten deze week niet alleen een leerling van een joodse religieuze school in Oost-Je- ruzalem doodstaken, maar ook de auto van Saher Saad, de secretaris-generaal van het Palestijns vakverbond in Na bloes, in brand staken. Saad werd daar mee gestraft voor de goede betrekkingen, die hij tijdens de Golfoorlog had onder houden met de Egyptische ambassade in Tel Aviv. Israéls leiders hebben inmid dels in de houding van de Palestijnen een bevestiging gevonden van hun eigen standpunten en zien dus nog minder dan voorheen redenen om hen terwille van een politieke oplossing in het Midden- Oosten tegemoet te komen. Ze voelen zich daarin gesterkt door opmerkingen van Europese politici, zoals de Neder landse minister van buitenlandse zaken, over de duidelijk verminderde rol die de PLO na de Golfoorlog nog te spelen heeft. De documenten die James Baker ko mende week in Jeruzalem krijgt voorge schoteld, bevatten dus niet bepaald vre- desideeën. Geen ideeën tenminste die de kern van de problematiek in het Mid den-Oosten, het Israëlisch-Palestijnse conflict, via Israëlische concessies kun nen wegnemen. Er zal worden gesproken over nieuwe veiligheidsgaranties, over extra wapenverzoeken en over de dollars die Israël van de Verenigde Staten ver wacht voor de opvang van de Russische immigranten en het herstel van de oor logsschade. En voor het geval Jim Baker alsnog zal vragen hoe het dan met die bezette ge bieden zit - want daar komt hij toch voor is er een instructief Vliegtochtje voor hem gepland. Aan Amerika's mi nister van Buitenlandse Zaken zal van uit de lucht worden aangetoond hoe on verdedigbaar Israël zichzelf ziet als het zich - God beware - zou moeten terug trekken naar de grenzen van voor 1967. WILLY WERKMAN NEDERLAND MENGT ZICH IN STRIJD OM WEDEROPBOUW KUWAYT DEN HAAG - De oorlog is nog niet beëindigd of de strijd om de wederopbouw van Kuwayt is losge barsten. Voor de deur van het ver woeste oliestaatje verdringen zich westerse aannemers, adviesbureaus en ambtelijke delegaties. Allen ho pen op een beloning voor hun bij drage in de bevrijding van Kuwayt. Niet in de vorm van schouderklop jes of mooie woorden, maar vette orders. Ze hebben geen kaas of klompen bij zich om zich te onderscheiden van de vele andere buitenlandse missies die afgelo pen dagen in Kuwayt zijn neergestreken. De drie ambtenaren van het ministerie van economische zaken die vandaag naar Kuwayt zijn afgereisd moeten het hebben van argumenten en de goede naam en faam van Nederland. Als een heraut voor het Nederlandse bedrijfs leven zal de delegatie luid en duidelijk verkondigen wat Nederland aan deskun digheid kan inbrengen in de wederop bouw van Kuwayt: knappe ingenieurs, havenbouwers, baggeraars, vertrouwd licht, sterke kabels en duurzame medi sche apparatuur. Economische Zaken heeft een half miljoen gulden beschik baar gesteld voor studies naar de haal baarheid van projecten, zoals de bouw van havens. Nu de contracten nog die zeggen dat Nederlandse bedrijven die havens mogen aanleggen. Reputatie Kuwayt ligt in puin en westerse bedrij ven staan te trappelen om het oliestaatje opnieuw op te bouwen. De schadeposten voor Kuwayt zijn inkomsten voor wes terse bedrijven. De bedragen die ge noemd worden voor wederopbouw va riëren van zestig tot tweehonderd mil jard dollar. Nauwkeuriger ramingen vol gen in de komende maanden als de schade in het land is opgenomen. De Kuwaytse regering heeft twee plan nen in de maak voor de opbouw van het land. Het eerste bestrijkt een periode van drie maanden en omvat de noodza kelijkste herstelwerkzaamheden: elektri citeit, voedsel, water, medische appara tuur. Daarnaast wordt een plan gemaakt dat voorziet in de wederopbouw van Kuwayt in vijf jaar. Voor de korte-ter- mijnplanning zijn de meeste orders al vergeven. Meer dan driekwart van de opdrachten (voor vijfhonderd miljoen dollar) is gegund aan bedrijven uit het land van Bush, de dirigent van de be vrijding van Kuwayt. De regering van het oliestaatje vindt het niet meer dan billijk dat de bevrijders voorrang krijgen bij de verdeling van orders. Gemeten naar militaire bijdrage, kunnen de Ame rikanen, Britten en Fransen op de mees te orders rekenen. De restjes worden verdeeld onder de kleinere NAVO-bond- genoten Italië, België, Canada, Grieken land, Denemarken, Noorwegen, Spanje en Nederland. Bedrijven uit landen die zich afzijdig hebben gehouden van de oorlog, komen pas als laatste in aanmer king voor een order, zo verzekert de Ku waytse zaakgelastigde S. Al-Zamanan in Den Haag. „Wij willen en zullen niet vergeten wie ons hebben geholpen. Bij de verdeling van de opdrachten kijken we eerst naar de landen: welke bijdrage hebben ze geleverd aan de bevrijding. Op de tweede plaats komen de bedrij ven". Deze twee criteria in ogenschouw geno men, maakt Nederland geen slechte kans, denkt het ministerie van economi sche zaken. „Nederland wordt gezien als behorende tot de 'good guys' en dingt ze ker mee naar orders. Wij hebben een goede reputatie en hebben die in de oor log alleen maar versterkt", aldus een woordvoerder van het ministerie. Al Zamanan bevestigt de goede reputatie van Nederland in Kuwayt en belooft dat de beloning weldra zal volgen. „De am bassade heeft diverse bedrijven bena derd met opdrachten", is het enige wat de zaakgelastigde hierover kwijt wil. Kanshebbers Philips is genoemd voor de levering van licht, medische apparatuur en telecom- municatiemiddelen, maar heeft nog geen order ontvangen. Stork Ketels in Henge lo is benaderd met de vraag of het be drijf binnen zes maanden ketels kon le veren, maar moest de order afslaan. „Wij hebben geen produkten die zo van de plank gehaald kunnen worden. Die order moesten we dus afslaan, maar we hebben nog wel wat lijntjes uitstaan voor de langere termijn", verzekert een woordvoerder. De grote kanshebbers laten zich uit con- currentie-verwegingen niet graag uit over onderhandelingen en orderstrategie. Vol- ker Stevin en de Hollandse Beton Groep (HBG) zijn klinkende namen in het Midden-Oosten maar zwijgen als het graf. „Zo Allah het wil", is het zuinige commentaar van HBG op de vraag of het bedrijf verwacht orders in de wacht te slepen. Alsof de onderneming achter Nederlandse bedrijven en hun werknemers, onder wie de baggeraars van Boskalis, staan te trappelen om in Kuwayt aan de slag te gaan. FOTO: BOSKALIS over leunt in afwachting van een Ku waytse afgezant die HBG smeekt alsje blieft te helpen aan de wederopbouw ,van zijn land. Niets is minder waar. Nog voordat de eerste bom op Baghdad was gevallen, hadden Amerikaanse inge nieursbureaus reeds opdracht gekregen om te onderzoeken wat er allemaal in Kuwayt zou moeten gebeuren als de oor log was beëindigd. Vanuit zijn kantoor in Londen hield het ingenieursbureau Bechtel contact met Kuwaytse bewinds lieden, diplomaten en bedrijven. Ook Nederlandse bedrijven. „Wij stonden daar in januari al op de stoep", zegt een directeur van het bag gerbedrijf Boskalis. „We hebben daar ge sproken over de havens. Met wie? Met mensen van Bechtel. Een Kuwayti on derhandelt niet, dat laat-ie doen, hij heeft zijn hele leven nog niet gewerkt". De contacten hebban Boskalis geen win deieren gelegd. Hoewel er nog geen con tract is getekend zijn de eerste werkne mers al onderweg naar Kuwayt om sa men met collega's van American Dred ging onderwateronderzoek te verrichten in havens en haveningangen. „We moeten de opdracht dus delen, maar be ter de helft dan niets. Met een Ameri kaans ingenieursbureau zit je als Ameri kaans bedrijf nu eenmaal op de eerste rij", aldus de directeur. Wantrouwende geesten verdenken 'de Amerikanen' er zelfs van 'dingen te hebben vernietigd om ze weer op te kunnen bouwen'. Dat er al werknemers onderweg zijn, ter wijl nog geen contract is getekend, maakt ae directeur niet bezorgd. „Ty pisch Amerikaans. Je krijgt een berichtje per fax en moet diezelfde dag nog reage ren of je in principe akkoord gaat. Rea geer je niet, dan vragen ze een ander". De Amerikanen danken de vele urgente orders niet alleen aan hun rol in de oor log, maar oók aan hun handelswijze. Ze denken niet; ze doen. „Dat is hun kracht. Ze wachten niet af, maar begin nen gewoon. Charteren drie boeings 747, gooien die vol met materiaal en betalen komt later wel". Irak Behalve het werk in de havens, voert Boskalis onderhandelingen over het blussen van de gigantische oliebranden in Kuwayt en het opruimen van de olie voor de kust van Saudi-Arabié. Een con sortium van dertien bedrijven, onder aanvoering van Tanker Cleaning Am sterdam (TCA), is inmiddels aan de gro te schoonmaak begonnen. Want de we deropbouw beperkt zich niet tot Ku wayt. Saudi-Arabiê kampt met een mi lieuramp in de Perzische Golf. Irak is plat gebombardeerd door de geallieerden en krijgt nu nog een trap na van opstan delingen en Iraakse legereenheden die de opstand willen breken. Te vroeg nog om over wedèropbouw te onderhandelen, maar nooit te vroeg om contacten warm te houden. De vijanden van vandaag zijn klanten van morgen. En andersom. Kort voor de oorlog was Boskalis werk zaam in de omgeving van de Iraakse stad Basra. „Ik denk dat het er nu een grote puinhoop is. Er moet heel veel ge beuren in Irak, maar u weet wat Bush daarover heeft gezegd. Nu zijn zijn woorden geen evangelie voor ons. Irak zal niet blijvend gesloten blijven, maar we zullen voorlopig toch moeten af wachten en proberen de contacten te on derhouden". Kriebels Ook NKF Kabel uit Delft heeft op de stoep gestaan in Londen. Het bedrijf le vert al vijfentwintig jaar kabels aan Ku wayt en is kind aan huis bij de regering. Ook toen deze gedurende de oorlog in ballingschap verbleef. Secretaris R. Bouwman zegt desgevraagd nog geen or ders te hebben ontvangen maar ver wacht dat NKF een goede kans maakt. „Wij ondervinden grote concurrentie van Japan, maar hebben nu een voor sprong omdat we de kabeltracés hebben aangelegd en ze dus kennen". Bouwman laat zich niet nerveus maken door verhalen in de media dat de meeste orders al vergeven zijn. „Onmógelijk. Het is nu nog veel te chaotisch in Ku wayt. Ze moeten eerst de daadwerkelijke schade nog opnemen". Bedrijven daarentegen die nooit zaken doen in het Midden-Oosten krijgen de kriebels van alle verhalen en denken de slag van hun leven te missen als ze geen actie ondernemen. Het Kuwaytse consu laat in Den Haag en het ministerie van economische zaken worden voortdurend bestookt met telefoontjes van bedrijven uit alle denkbare branches. Ook bedrij ven die nog nooit een voet buiten Ne derland hebben gezet, laat staan Europa. „Tja, bedrijven die geen ervaring hebben met export adviseren we het eerst maar eens in onze buurlanden te proberen en dan verder te kijken. In de wereld van handel wegen contacten en relaties heel zwaar en dat geldt zeker voor het Mid den-Oosten", aldus de woordvoerder van het ministerie. In het Kuwaytse con sulaat rinkelt de telefoon onafgebroken. Zijn het geen bedrijven, dan wel journa listen of regeringsfunctionarissen. Maar Al Zamanan lijkt onvermoeibaar. „Zoals er voor de oorlog bijdragen nodig waren, zijn er nu bijdragen nodig voor de vrede". MONIQUE VAN DE VEN

Leidse Courant | 1991 | | pagina 27