finale Het familiefilmpje van Fratncis Coppola SrE /.Sr |i SST 1 '4L grr '£eicUc SouAcwit' d THE GODFATHER III ZATERDAG 9 MAART 1991 „The biggest home movie ever made", noemde regisseur Francis Coppola zijn Godfather-cyclus schertsend. Het grootste 'familie filmpje' ooit gemaakt. En het duur ste. Het laatste deel van de cyclus, bijna twintig jaar na de originele Godfather gemaakt kostte bij benadering 55 miljoen dollar. Al zijn er onofficiële schattingen die het houden op ergens tussen de 65 en de 100 miljoen. De eer ste twee Godfather-films brachten we reldwijd samen 800 miljoen dollar op, in een tijd dat de bioscoopkaartjes heel wat goedkoper waren dan ze nu'zijn. 'The Godfather' is de 'saga' van de Italiaans- Amerikaanse familie Corleone, het ver haal van de maffia. Maar met 'The God- father III' is het steeds duidelijker ook het familieverhaal van de Coppola's ge worden. Francis Coppola aan het roer, vader Carmine Coppola voor de mu ziek, zuster Talia Shire in een van de be langrijke vrouwenrollen, dochter Sofia Coppola debuterend als de dochter van Don Michael Corleone. Talia Shire-Cop- pola in een interview: „Wanneer je nu p de films terugkijkt, geloof ik dat het Godfather-verhaal doordrenkt is van de historie van onze eigen Italiaans-Ameri kaanse familie". Er is iets merkwaardigs gebeurd met de Godfather-cyclus. De mogelijkheid van een nummer III in de reeks mag dan deels het gevolg zijn van oplichtende dollartekens in de ogen van de produ cers van Paramount Pictures, een ver volg zoals Hollywood er vele in huis heeft is het niet. 'Nightmare on Elm Street'-zoveel, 'Police Academy'- en zelfs Rocky'-dito, vallen in een andere cate gorie. Dat is puur geld maken met een succesformule. De cyclus van Coppola, gebaseerd op de gegevens van schrijver Mario Puzo, heeft een aantal kwaliteiten die het ver- volg-syndroom te boven gaan. Zoals het verhaal over de Corleone-familie een mengsel is van melodrama en Ameri kaanse mythologie, werd de film zélf in middels deel van die mythologie. De door de filmstudio's gehate Marlon Brando maakte zijn oer-Corleone zo le vensgroot dat hij het pad uittekende voor Robert de Niro (de jonge Vito Cor leone in 'Godfather II') en Al Pacino, de zestig jaar oud geworaen zoon in 'God- father III'. In de recente filmkomedie 'The Fresh man' kon Brando zichzelf en zijn Corle- one-creatie zelfs ongestraft herhalen en parodiëren. Hij is tot de vaste huishou ding gaan behoren van het fabeltjesland dat Hollywood heet. Net zoals al die le den van de Corleone-familie over die bijna twintig jaar tijds heen in leven zijn gebleven alsof ze ook wérkelijk bestaan hebben. Ze horen bij de legendes in de filmblikken van Hollywood. Ze zullen nog generaties lang opgediept, herver- toond, besproken en geanalyseerd wor den. Dat is in de eerste plaats de verdienste van regisseur Francis (vroeger voorzien van de middelnaam Ford) Coppola. Een regisseur wiens leven lijkt verstrengeld met 'The Godfather'. Ook al heeft hij een aantal bij na-briljante films en een serie commerciële flops op een ander filmfront gemaakt ('Apocalypse Now', 'The Conversation', 'The Cotton club', 'One from the Heart'). Francis Coppola, afwisselend beschouwd als visionaire zonderling of als een door en door ver wende filmpuber. Angst Wie nog eens de mappen met krante knipsels over 'The Godfather' doorkijkt,' de interviews leest en de documentaire 'Inside the Godfather' bekijkt, ontkomt niet aan het gevoel dat de film alleen dank zij Coppola bestaat. Natuurlijk, film is een merkwaardig samenspel van diverse talenten die allemaal het uitein delijke filmbeeld bepalen. Van creativi teit en geld, van botsende ego's en bot sende beurzen, van omstandigheden (nummer drie biedt daar een aantal sail lante voorbeelden van, maar daarover straks). Toch kun je je niet aan de in druk onttrekken dat het de doordrijverij van Coppola is geweest die uiteindelijk Ook Al Pacino (links) is, als zoon Michael Corleone, weer present in The Godfather III. En dan te bedenken dat regisseur Coppola voor de eerste Godfather de grootste moeite had om de toen nog onbekende Pacino in zijn film te krijgen. hebben: Michael Corleone, oud gewor den, die nadenkt over een leven dat hij niet wilde. Die een maffia-taak op zich heeft genomen die hij rigoureus heeft uitgevoerd. Puzo mag er mee 'naar huis' om het vorm te geven. Dan de manier waarop Coppola met z'n acteurs werkt: hij praat ze door de scè nes heen. Hij kent zijn karakters, hij kent de figuren of ze zijn familie zijn. 'Godfather' Pacino verliest een zoon; Coppola heeft zijn zoon Gio verloren toen die (22 jaar oud) tijdens een boot vaart (hij was samen met de zoon van Ryan O'Neal) verongelukte. Een van de zoons van Don Michael Corleone wil een rechtenstudie opgeven om zanger te worden. Coppola's jongste zoon Roman wilde ook in de muziek, al heeft hij in middels voor film gekozen. Coppola op de set in de Romeinse studio Cinecittè voor een scène waarin Corleone junior zijn eerste aria (in 'Cavalleria Rustica- na') ten beste mag geven: „Je zingt voor je familie. En je hóudt van ze. Daar zit je vader". En opeens vallen film en wer kelijkheid, gespeeld of niet, bij regisseur Coppola samen: „Daar zit je vader. En hij is over zijn budget, hij is net bank roet verklaard". De jonge acteur Franc d'Ambrosio roept terug: „Francis, hoor ik daar een parallel?". Banco ambrosiano Het derde - en waarschijnlijk definitief laatste - deel van de 'Godfather-saga' is niet het beste. In het scenario worden een hoop zaken bij elkaar geveegd zon der dat ze heldere plotlijnen worden: De dood (moord?) van Johannes Paulus I die 33 dagen paus was, de financiële wandel van de Vaticaanse bank (Banco Ambrosiano), verbindingen met de P5- loge en de maffia, zelfs een firma ge naamd Immobiliana duikt op (verwij zing naar de onduidelijke filmmiljoenen van hejjffinanciers-duo Paretti-Fiorini). Er staan te weinig Echte Karakters te genover die oude Don (Al Pacino met veel grijs door een streuvelige haardos en met verbitterde trekken). Je mist Ro bert Duvall als Tom Hagen, de 'consi- gliere' (raadsman) van de Corleones, in wiens persoon 'The Godfather'-films zo'n mooie karikatuur van 'corporate America' werden. Duvall is gevraagd voor de rol. Maar de topacteur wilde nu óók wel eens geld zien voor zijn werk. Duvall vraagt op z'n minst de helft van wat Pacino verdient (en dat is vijf mil joen dollar). Paramount wil dat met uit geven, gaat wel hoger dan het oorspron kelijke bod, maar Duvall wil niet meer misschien heeft hij ook geen zin meer in een bijrol. Hagen wordt uit het script ge schreven. In de film is hij gestorven, al blijft zijn naam een rol spelen via een filmzoon die priester is in het Vaticaan. Als 'consigliere' krijgt de Don nu de gladde, grijze en onopvallende acteur George Hamilton toebedeeld. Naar 'Gpdfather III' kijken is niet zo maar een 'filmpje pikken'. Of je wilt of niet, je k^jkt terug naar het verleden van de sage. \taar de mythe's die Coppola creëerde. En je ziet weer die voor hem tekende details: de slotafrekening die plaatsvindt tijdens de* uitvoering van de Siciliaanse opera 'Cavalleria Rusticana' (ook geen toevalüge keus). Zoals hij in 'The Cotton Club' een tapdans-scène met een gigantische hoeveelheid mitrail leurkogels 'mengde'. Of zoals hij de doop in de eerste 'Godfather' liet samen gaan met een maffia-afrekening. Het is theater, film, Grand Opera, emotie, me lodrama. Je kijkt naar de details die Coppola's bit tere geweld anders maken dan het drie- stuiversgeweld van pak weg welke regis seur: de steeds sterker wordende gelui den van auto's en een snerpende metro- trein die de allereerste moord van Mi chael Corleone in een Italiaans restau rantje adembenemend maken. De om hoog waaiende hotelgordijnen tijdens een afrekening op een hotelbalkon in Havana in 'The Godfather II' die zo'n scène visueel tékenen. 'The Godfather III' zit vol parallellen. Met die eerste twee films. Met de actualiteit. Met Cop pola zélf. Een film over banden en keu zes die een mens zijn leven lang niet meer loslaten. Inderdaad: „The biggest home movie ever made". BERT JANSMA De derde film over de Corleone-familie is ook het familieverhaal van de Coppola's geworden. Er doen nog al wat familieleden van regisseur Francis Coppola mee. Zoals zijn zuster Talia Shire, hier in een scène met Don Altobello (Eli Wallach). FOTO'S: PR de kwaliteit van de eerste twee delen ge garandeerd heeft. De rechten van Mario Puzo's originele boek werden door de producenten ge kocht nog vóór dat een enorme bestsel ler zou worden. Francis Coppola werd gevraagd op een moment dat hij nog nauwelijks naam had. Coppola: „Terwijl ik bezig was met filmen en het boek een enorme hit werd, voelde ik de angst groeien. Ze vroegen zich af of ik wel de juiste man was voor dit karwei. Ze wa ren absoluut niet gelukkig met de klas sieke manier van filmen waarvoor ik ge kozen had". Hij had moeilijkheden en hij zou ze houden. Ze vormen een vaste kern voor elke Coppola-produktie: over het budget gaan, een eigenzinnige cas ting, geldverslindende beslissingen (in 'Godfather III' laat hij 1100 anjers van het Italiaanse vasteland naar Sicilië brengen; hij gebruikt er vijftig), een script dat elke dag verandert. Schoensmeer Coppola's keus voor Marlon Brando stond aan het begin van de moeilijkhe den. Brando gold als een gigant, maar vooral als een lastpak, 'gif op het doek', meer geïnteresseerd in het wel en wee van de Amerikaanse Indiaan dan in een filmrol. „Alleen als-ie zelf geld mee brengt, krijgt hij die rol misschien", brieste een Paramount-producer. Coppo la moest Brando omzichtig benaderen. Een 'screentest' kun je een acteur van dat kaliber eigenlijk niet meer vragen, maar Coppola haa filmmateriaal nodig om z'n producenten te overtuigen. Cop pola verleidde de ster onder het mom van een 'make-up-test'. Brando hapte. Werd zelf zo creatief dat hij tijdens dat eerste proeffilmpje de visuele kant van zijn Don Corleone al zo goed als vastleg de. Hij deed schoensmeer in z'n haar, propte Kleenex-zakdoekjes in z'n wan gen, zette een hese keel op. Het behoort inmiddels tot de filmhistorie. Robert de Niro over zijn rol van de jon ge Don in 'The Godfather II': „Voor Marlon Brando hadden ze tijdens het fil men een soort prothese gemaakt die hij in plaats van die Kleenex in z'n wang zakken kon doen. Ik heb gevraagd of ze voor mij een kleinere prothese konden maken, om op hem te lijken". Coppola's keuze voor De Niro was een goedmaker- tje voor het afvallen van diezelfde acteur tijdens de 'screentests' voor 'The Godfa ther I'. De Niro werd gevraagd voor de rol van Sonny, de driftige zoon van de Don. De Niro, met z'n lange haar toen in een staartje vanonder een ordinair gangsterhoedje, zette een schurk neer met een grote S. Van een intensiteit die hij kortgeleden zou herhalen in Scorse se's 'Goodfellas'. Coppola: „Het type dat hij daar liet zien, was zó misdadig, zó'n supergangster dat ik er niet mee aan kon komen". Coppola voelde heel goed dat een maffia-film, hoe misdadig de achtergrond dan ook, ruimte moet houden voor 'sympathie', voor identificatie door het publiek. Maar hij hield De Niro in het achter hoofd voor later. Nepotisme Zelfs de rol van Al Pacino, als zoon Mi chael Corleone die z'n rechtenstudie laat schieten voor het maffia-imperium van pa, leverde moeilijkheden op. Pacino was nog onbekend, de studio wilde hem niet. „Probeer andere acteurs", werd Coppola voortdurend voorgehouden. Coppola deed het: testte James Caan in de rol, Martin Sheen. De studio riep nog meer mamen: waarom Ryan O'Neal niet? Of Robert Redford? Maar Coppola bleef tests van Pacino tussen die van de andere proefspelende acteurs monteren. Hij móest en zou hém krijgen. Hij kreeg hem. Maar Pacino herinnert zich nog goed hóe. „Ik voelde tijdens het filmen dat ik niet gewenst was door de producers. Wanneer ik speelde werd er gegiecheld. Zo van: o, die zien we straks verdwijnen voor een ander. Pas toen ik die scène met de moord op Sollozo had gespeeld, werd ik geaccepteerd. Ze zagen opeens dat ik ook een 'killer' kon zijn". Het was die typerende eigenwijsheid van Coppo la die scheve en zelfs verbijsterde gezich ten veroorzaakte tijdens de opnames van Godfather III. Actrice Winonah Ry der zou de dochter van de oude Michael Corleone spelen. Maar Coppola krijgt opeens een telefoontje van haar dokter: „Ze is uitgeput, staat op instorten, ze kan die rol niet doen". Coppola neemt direct een beslissing die inslaat als een bom. Hij vraagt zijn dochter Sofia, net als de hele Coppola-familie in Italië voor de film, om de rol over te nemen. Sofia heeft geen enkele acteerervaring, en mag meteen het diepe in met de ver tolking van een smeulende, maar niet losbarstende liefde voor Andy Garcia, nieuwkomer in de maffia-familie. Pro ducenten grijpen in wanhoop naar het hoofd, Coppola moet met acteurs apart om ze gerust te stellen. Maar blijft bij zijn beslissing. „Dit is geen nepotisme", verdedigt hij zich. „Ik geef haar geen ca deautje. Zij doet mij' een gunst". Helaas blijft in het eindresultaat merkbaar dat de achttienjarige Sofia als actrice niet op kan tegen haar medespelers. Saillant de tail, dat bijdraagt aan het idee van 'The Godfather' als 'home movie': Sofia Cop pola is in de eerste 'Godfather' de baby van Michael Corleone, tijdens wier doop haar vader een bloedige afrekening met zijn tegenstanders laat uitvoeren. Bankroet Er is jarenlang sprake van een 'Godfa ther III' voor het zover is. Paramount wil. Zeurt Coppola z'n hoofd dol. Cop pola zegt dat hij niet wil, maar denkt in tussen na. Hij is als Michael Corleone in de filmcyclus zelf. Michael is uit nood, om de familie te redden, het maffia-mi lieu binnengestapt en zal er niet meer van loskomen. Ook in deel III niet, on danks het feit dat hij eindelijk een 'legi tiem zakenman' is geworden en via een enorme schenking aan de katholieke kerk respectabiliteit en zieleheil wil ver zekeren. Coppola: „Ik maakte een film over een maffia-familie destijds. Ik weet dat de maffia uit gangsters bestaat, beesten. Ik wilde een familie schilderen die beslist niet tot de ergsten behoorde, maar ik wist niet dat die familie mij zo zou an nexeren". Er speelt nog iets anders mee. Coppola, die miljoenen verdiende met een aantal films (zijn eigen schatting uit '81: zeven miljoen voor 'The Godfather I', drie tot vier miljoen voor nummer twee, drie tot vier miljoen als producer van 'American Graffiti' en een paar miljoen voor 'Apo calypse Now') investeerde dat geld, kocht een grote wijngaard in Napa Val ley, zette zijn eigen Zoetrope Filmstudio op, en leende voor een aantal eigen films die daarna ('One from the Heart') com merciële flops bleken. „Ik ben rijk, al ben ik niet zo rijk als George Lucas", zei hij in '81. „Ik heb al leen een probleem: ik heb geen liquide middelen". Hij stapelde lening op lening en toen een jaar geleden een van z'n geldschieters opeens zeven miljoen terug wilde hebben en een rechtszaak begon, moest Coppola zich bankroet laten ver klaren om z'n privébezittingen te red den. Hij had in geldnood al de eerste film aangenomen die niet door hemzelf was opgezet, 'Peggy Sue got married'. Het idee van een derde Godfather-film werd steeds aantrekkelijker. En al zat hij in financiële nood, hij kon eisen stellen. Want Paramount wilde hem. Volgens de Amerikaanse vakpers kreeg hij vijf mil joen dollar voor de film, plus straks vijf tien procent van de opbrengst. En com plete artistieke vrijheid. Om in maffia termen te blijven: „Paramount made him an offer he couldn't refuse". Zoon verloren Wat ook de motieven van Coppola zijn geweest, het blijft fascinerend hoe hij werkt. De documentaire 'Inside The Godfather' licht een tipje op van de slui er. Coppola pratend met Mario Puzo (co-scenarist) over scènes: Coppola praat, verzint dialogen, legt verbale mo gelijkheden neer, maar maakt vooral duidelijk welke emotie hij erachter wil

Leidse Courant | 1991 | | pagina 25