peigert Zethof vergunning ALLER LEI(DS) Omwonenden zijn stankoverlast Gouden Leeuw beu De Gou^atit 1MSTELFEEST WERD TE COMMERCIEEL PvdA Oegstgeest wil dat college de wijk intrekt FNY-leden gehuldigd ^flDEN OMGEVING QeidóaQowumt ZATERDAG 9 MAART 1991 PAGINA 17. 0-29 Expi ,l', Drgd UWVEEN Bert Ze- van Café Inn 't Lely dt krijgt van de ge- b nte geen vergunning het organiseren van traditionele Amstel- L Dit in tegenstelling le twee voorgaande ja- Het feest werd te mercieel en het rtfeestkarakter ging oren, zo beargumen- le de gemeente. Ze- denkt hier anders „Twee jaar lang hotëben wij met veel suc- en zonder narigheid feest georganiseerd, •om gaat de gemeente nu de vergunning aan nieuwe club geven?" zijn advocaat heeft hij bezwaarschrift inge- oord d, dat maandag door commissie voor be en beroepschriften It behandeld. wij de organisatie van het drie jaar geleden niet op ïadden genomen, had het nu niet meer bestaan", lgt de cafébaas. Hij was ilan om dit jaar de feest in het Blokland neer te want langs de Amstel lij niet meer terecht. „Dat waar wij dit jaar wel hikking over hadden :n hebben, is zelfs nog veel geschikter dan vorig jaar langs de Amstel. In tegenstel ling tot de Amstel is daar geen parkeerprobleem. Alle auto's kunnen het land op. Wij be schuldigen de gemeente dan ook van onbehoorlijk bestuur". Het Amstelfeest werd voor het eerst in 1976 gehouden. Ieder jaar verrees een tent op een stuk grond langs de Amstel tussen Nieuwveen en Vrouwe nakker. De organisatie was in handen van De Kleiclub, een groep van dertien enthousiaste Amstelbewoners. Het hele feest werd georganiseerd op vrijwillige basis. Het festijn groeide uit tot een ver in de omtrek bekend populair volksfeest, waarbij het buurt- karakter bleef behouden. De zaterdagavond was namelijk bestemd voor alleen Amstelbe woners. Behalve feestavonden werden diverse andere activi teiten georganiseerd, zoals een hardloopwedstrijd en een kin dermiddag op de zondagmid dag. Na dertien jaar de organisatie op zich te hebben genomen, kondigde De Kleiclub drie jaar geleden aan ermee te stoppen. Even leek het of er een eind was gekomen aan het populai re Amstelfeest. Zetveld kon digde echter aan de organisatie over te nemen en daarmee leek het voortbestaan verze kerd. Verdrongen Het feest trok ook de afgelo pen twee jaar veel bezoekers. Het traditionele zaterdaga vondfeest voor de buurt was echter verloren gegaan. De buurtbewoners voelden zich verdrongen omdat ook de jon geren uit de verre omtrek op zaterdagavond de tent bezoch ten. Twaalf buurtbewoners stakën daarom vorig jaar augustus de koppen bij elkaar met als ge volg dat de vereniging De Amstel werd opgericht. Zij wilden de organisatie overne men om zo het van oudsher vertrouwde karakter van het feest weer terug krijgen. Eén van hen is Q. van der Hoorn. „Toen die jongens van De Kleiclub ermee begonnen, wa ren ze zo rond de twintig jaar. Het is dan ook niet vreemd dat ze er twee jaar geleden mee stopten. Jammer is het dat ze altijd de instroom van nieuwe mensen hebben geweigerd, an ders had de club misschien nog bestaan. Nu kwam het feest in commerciële handen en het effect van een buurt feest verwaterde". Ook bij de gemeente kwamen protestgeluiden vanuit de buurt binnen, vertelde desge vraagd gemeentesecretaris J. Hospes. B en W van Nieuw veen besloten dan ook hun medewerking aan vereniging De Amstel te geven. De ver gunning kwam in september bij de vereniging binnen, met als gevolg dat Zethof er naast greep fj I V k Eerste paal kinderdagverblijf De Noordwijkse wethouder J. Bedijn van welzijnszaken en de voorzitter van de commissie emancipatiezaken, mevrouw M. Fles hebben gisteren aan het Gruenepad in de badplaats de eerste paal gesla gen voor het nieuw te bouwen kinder dagverblijf. Het dagverblijf is nu ge huisvest in een tij delijke voorziening aan de Bronck- horststraat. De bouw van het nieu we centrum zal een half jaar in beslag nemen. In de nieu we opvangruimte is plaats voor veertig kinderen. Eén van die kinderen is Be- dijns' kleinzoon die hij op de foto draagt. De totale bouwkosten bedra gen ruim een mil joen gulden, waar van de gemeente Noordwijk 96.000 gulden voor haar rekening neemt. In een tweede bouwfa se zal de buiten schoolse opvang van kinderen van 4 tot 12 jaar worden ondergebracht. In een derde fase kan het kinderdagver blijf, indien nodig, haar capaciteit uit breiden van veertig naar zestig kind plaatsen. bijeenkomst. Belangstellen den kunnen van 13.00 tot 15.30 uur in het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 kennismaken met de activi teiten van Mali. Er worden pannekoeken en Zuidameri- kaanse hapjes geserveerd. Er is kinderopvang aanwezig. Mali stelt het op prijs als be zoekers hun komst melden. Oppascen trale Oppas- en hulpcentrale Mali Op werkdagen van 10.00 tot houdt zondag een ouder- 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur via 071-128520. Rondleiding Het Rijksmuseum voor Vol kenkunde geeft op zondag en op 31 maart nog rondleidin gen over de expositie Ba tak Indonesië. Aanvang 14.00 uur. Deelname kost f2,50 bo ven de normale toegangs prijs. Poëzie Sociëteit de Burcht is zondag het decor van de dich ters middag Verbaal Signaal. Op treden Robert-Jan Rueb, T. Mee re boer. Agnes Snitker en Rudolph de Vries. Gitarist Peter Schlingemann omlijst Verbaal Signaal muzikaal. De bijeenkomst begint om 14.30 uur in de Burgsteeg 14. Postzegels De Postzegelvrienden houdt maandag een veiling-ruil- en contactavond in wijkgebouw De Linde aan de Herenstraat Mozaiek Het muziekensemble Mozai ek geeft zondagmiddag vanaf 14.30 uur een uitvoering voor 55-plussers in verzorgings huis Haagwijk aan de Beet- hovenlaan 2 in Leiden. Voor informatie over vervoer: 071- 310916. |ns voor I.J. Berg rï.J.M. Bei_ jiit Zoeterwoude jj: g gistermiddag jemedaille in i, verbonden oser, to orde van yt Nassau. jmeester A. ijk van srwoude Ide de rt cult horende iachl srselen op in Bosco aan de luurtseweg. De Berg is 40 jaar zaam bij isseriebouwer )ENT ers in Leiden. ava-l egon daar als et fan rige jongen. VAN DEN ENDE DEN HAAG/VOOR SCHOTEN „Ik heb vestigingen in zo'n veertig gemeenten en nooit pro blemen. Alleen Voorscho ten doet moeilijk", aldus directeur A. van der Valk van het gelijknamige ho- reca-concern gisteren bij de Raad van State. Daar probeerde het bedrijf on der de dwangsom van maxi maal 500.000 gulden uit te ko men die het gemeentebestuur van Voorschoten heeft opge legd als Van der Valks motel de Gouden Leeuw aan de Veurseweg zich niet aan de hinderwetbepalingen houdt. Van der Valk heeft schorsing van het besluit gevraagd bij de Raad van State. Woordvoerster mr. B. te Brake van het gemeentebestuur stel de dat Van der Valk in feite al jarenlang de regels aan zijn laars lapt. Het bedrijf voldoet sinds 1985 niet aan de voor schriften. De problemen spit sen zich nu toe op stankover last. Daarover wordt al gerui me tijd geklaagd door omwo nenden van het restaurant. De stank wordt veroorzaakt door de keuken van het motel. Jaren geleden sprak Van der Valk met de gemeente af een nieuwe afzuiginstallatie met betere filters te plaatsen, maar tot nog toe is hij die afspraak volgens de gemeente niet na gekomen. De gemeente heeft Van der Valk enige tijd soepel behandeld, omdat het concern bezig was met een verbouwing en uitbreiding van het motel. Aan het geduld is nu een ein de gekomen, aldus Te Brake. Volgens het gemeentebestuur kan de bouwvergunning voor de verbouwing niet worden afgegeven, omdat Van der Valk zelf nalatig is. De ver gunningaanvraag is nog steeds niet compleet. Daarnaast wei gert het concern te werken aan een spoedige vervanging van de. afzuiginstallatie, aldus mevrouw Te Brake tot staats raad mr. Veldkamp. De gemeente heeft de hoge dwangsom opgelegd om Van der Valk met harde hand te dwingen zich aan de regels te houden. Van der Valk had tij dens de zitting nauwelijks ver weer op de beschuldigingen van de gemeente. De Raad van State doet maandag uit spraak over de dwangsom. neer nerkelijk nieuws in de' Leidsche Courant van 60 geleden: „Een bekende ischhouwerij te Delft ver- it thans dik spek tegen 16 per pond. Een laagte-re- i, zooals sinds menschen- genis niet eerder werd be lt". verwege februari 1931 i, zonder dat er in de it enige ophef van werd taakt, volgens een interne neinsche richtlijn de bis- tppelijke titulatuur veran- 1. Sinds de restauratie van Nederlands episcopaat in werd een bisschop aan- Onder redactie van Ton Pieters. uid als Z.H.D. Zijne duchtige Hoogwaardig- L Opeens ging de kerkelij- terichtgeving in de krant onwennig schuifelen en stond toen opeens: H. Exc. Tenslotte werd de volgende dag Z.H.E. ie Hoogwaardige Excel- Öe. En zo is het verder ge- 'en, officieel. maart '31: „Voor de ka- ieke jeugdbeweging van len is het gisteren een dag groot gewicht geweest: de ting van het Graalhuis Jde Hooigracht, het „ver- gingsgebouw" van de olvrije meisjes. Voor dit had geen mooier gebouw Sen worden aangekocht, igging in het centrum is ;i ekend en de geheele in- - ting van het huis met zijn jke kamers is „geknipt" het schoone werk, dat de Vrouwen van Nazareth hier 'gaan ondernemen. Bijna alle kamers zijn voor clubs aangewezen, zooals zul len worden opgericht apologe tische-, reidansen-, tooneel-, huisvlijt-, zang-, mandoline- en andere cIuds. De kamers zijn bekleed met frissche, vroolijk-gekleurde behangen. Maar behalve het behang aan de muur is nog alle plaats voor meubileering open... Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig. Ook de kapel is dood-eenvou- dig, zooveel mogelijk gehou den in de graalkleuren: rood zwart. Wanneer het huis ge heel is ingericht, zal het H.Sa- crament naar het Tabernakel worden overgebracht. Behal ve de clubkamers, is er een spreekkamer en een kantoor; de Vrouwen van Nazareth hebben voor zich slechts een uiterst bescheiden plekje in genomen! Alle 200 Graalmeisjes defi leerden langs den Bisschop, die de meisjes toesprak, staan de op een stoel als katheder. Met den Graalgroet „Excel sior, Alleluja, Vooruit!" werd de plechtigheid beslo- Uit Voorhout: „Bij beschik king van den Minister van Defensie is aan den diens- plichtige L.P.M. Vester, al hier, voor een jaar vrijstelling van den dienstplicht ver leend, wegens de opleiding tot een geestelijk ambt". „Op den politiepost Vreeburg te Utrecht is een bewustelooze jongedame gebracht, die op straat een zenuwtoeval had gekregen. Het bleek dat zij juist de film „lm Westen nichts Neues" gezien had, welke zoo'n diepe indruk op haar gemaakt had, dat zij bui ten gekomen flauw viel. Na dat de politie haar bijgebracht had, is zij onder hoede van haar verloofde naar huis ge gaan". „Twaalf musici te Santiago, die hadden deelgenomen aan een concert, gegeven ter eere van het bezoek van den Prins van Wales, zijn bij een aan varing van hun boot op een meer verdronken. Zeven an deren werden gered". Over de „malaise in het boe renbedrijf". „Gisteren speelde zich te Vijfhuizen een zeer droevige gebeurtenis af. Het was reeds geruimen tijd be kend, dat de landbouwer M., wonende aan den Spiering weg, slachtoffer was van den slechten tijden van zijn boer derij, welke hij een reeks van jaren met noesten vlijt en ij ver had bewerkt, af moest. Hij had door de malaise niet aan zijn verplichtingen kun nen voldoen, wat tengevolge had, dat de boerderij aan een ander werd verhuurd en dat hij deze binnen een bepaalden tijd moest ontruimen. Doch Zolang het er geen miljoenen zijn, zijn muizen aardige dieren. ste nauwelijk twee maanden is? Waar een woning gevon den, geschikt voor zoo'n ge- M. had nog een stille hoop, fezien de treurige ornstandig- eden, dat de landheer geduld zou hebben. Hij deed zijn ui terste best om wat anders te krijgen. Vol zorgen en angst wachtte het echtpaar de toe komst af, een klein sprankje hoop hebbende, dat ter elfder ure nog redding zou komen. Veel hadden deze menschen al geleden, want hun vee en landbouwgereedschap waren al van de boederij gehaald. Maandagmiddag is het vonnis voltrokken. De deurwaarder met zijn helpers, als uitvoer ders der strenge wet, zijn ge komen en hebben den boedel op straat gezet. Een treurig gezicht: en hoezeer wij ook begaan waren met dit ouder paar, moesten wij hen toch bewonderen om hun gelaten heid en berusting, waarmee zij hun lot droegen. Een ieder was zeer begaan met hun toe stand en met ware edelmoe digheid werd door de buren bijgesprongen om dit zware leed te helpen dragen. De uit gedragen boedel werd opgela den en bij de buren onderge bracht, terwijl M„ zijn echtge- noote en kinderen bij familie en kennissen gastvrijheid vonden". FOTO: SP „Een leger van millioenen muizen is de vlakten van Nullarbor, aan den trans-Au- stralischen spoorweg, binnen gevallen en richt daar groote verwoestingen aan. De sta tionschef van Leomgana ver telde, dat, terwijl hij met eeni- ge reizigers sprak, duizenden muizen zijn bureau binnen drongen en een pak van hon derd bankbiljetten van een pond sterling begonnen op te vreten. De ongewenschte gas ten maken alle huizen in het district onveilig; zij vallen al les aan, meubelen, beddegoed etc. Over een afstand van verscheidene kilometers wordt het land door deze knaagdieren geteisterd". OEGSTGEEST Burgemeester en wethouders moeten de wij ken in. Het college moet hoorzittingen houden en contact zoe ken met de belangrijkste instanties in de wijken. Dit schrijft de PvdA Oegstgeest in een notitie. Hierin geven de socialisten aan hoe de burgers meer bij de politiek kunnen worden betrokken. Burgemeester en wethouders van Oegstgeest bereiden momen teel ook een notitie voor over „bestuurlijke vernieuwing". Met hun nota willen de socialisten een bijdrage leveren. Zij zijn ech ter ook mef de nota gekomen omdat men in PvdA-kringen nog steeds geschokt is over het lage opkomstpercentage tijdens de vorig jaar gehouden gemeenteraadsverkiezingen. Voor wat betreft klachten van de burgers moet er een ombuds- commissie of een ombudsfunctionaris komen en burgers moeten dan tenminste binnen zes weken antwoord kunnen krijgen op een verzoek. De PvdA stelt dat ook leden van de raad voorzitter van een raadscommissie moeten kunnen worden en niet alleen maar de betreffende wethouders. Ook niet-raadsleden moeten commis sielid kunnen zijn. De PvdA heeft in Oegstgeest slechts twee raadsleden, waarvan er een wethouder is. Het is voor de ander niet goed mogelijk om alle commissievergaderingen bij te wo nen. Een niet-raadslid commissielid zou dan een oplossing kun nen betekenen. De socialisten vinden verder dat er een mogelijkheid moet ko men om eerst te praten over bepaalde voorstellen voordat B en W hierover hun standpunt hebben ingenomen. Raadsfracties worden dan niet alleen eerder bij een voorstel betrokken maar ook de burger kan het nog beïnvloeden op een moment dat er nog geen definitieve keuzes zijn gemaakt. ZOETERWOUDE Vijf leden van de Bouw- en Houtbond van de FNV-afdeling Zoeterwoude zijn gisteravond onderscheiden. Zij ontvingen vanwege hun jarenlange lidmaatschap het bond- sinsigne. Dat gebeurde tijdens een feestelijke bijeenkomst in de Eendenkooi. Districtsafgevaardigde J. van der Borgt speldde de insignes op en complimenteerde de jubilarissen met hun jaren lange inzet voor de FNV. De heren Th. Zandbergen en H. van Wijk ontvingen het gouden insigne vanwege hun 40-jarig lid maatschap. Voor J. Straathof, C. Roessen (uit Valkenburg) en J. Borst was er een zilveren onderscheiding vanwege hun 25-jarig lidmaatschap. De heer Borst is voorzitter van de Zoeterwoudse afdeling van de FNV.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17