Buslijnen bedreigd door Tussenbalans STAD OMGEVING/RTV ]omité Vreewijk: Witte Singel geen voorrangsweg WETHOUDER WALENKAMP: NOG GEEN PANIEK F Bestuur akkoord met plan muziekschool WEEK EINDE Licht maken CeïdóeSouTia/nt ZATERDAG 9 MAART 1991 PAGINA 13 EIDEN De „uitritcon- •ucties" van de straten s uitkomen op de Witte ngel stuitten bij de be- oiiers op grote bezwa- n. „Door de aansluitin- jn wordt de Witte Singel jliswaar in naam geen lorrangsweg, maar in wel", schrijft het jkcomité Vreewijk in i brief aan de gemeen- Het wijkcomité vreest de singel hierdoor een racebaan voor het auto verkeer wordt. Het argument dat de bewoners van de ambtenaren kregen, namelijk dat er een eenduide- lige oplossing voor alle zijtra- ten moet komen, onderschrijft het wijkcomité. Maar het co mité merkt op dat er bij de Vreewijkbrug (Kaiserstraat) geen uitritconstructie komt. „We merken ook op dat het streven naar eenduidigheid niet opweegt tegen het nadeel van de door ons verwachte verhoging van de snelheden op de Witte Singel". Daarom pleit het wijkcomité om geen constructie te maken bij de uitritten van de Eerste Groen- hovenstraat en de Jan van Gooijenkade. Ook over de fietssuggestiestro- ken op de Witte Singel is Vreewijk niet tevreden. Ze vraagt zich af waarom het stuk tussen Schelpenkade en Herenstraat er geen krijgt. Het argument als zou de weg daar te saml zijn gaat volgens Vree wijk niet op omdat er wel smaller stukken Witte Singel zijn die wel over zo'n strook beschikken. Verkeerswethouder J. Walen kamp had gistermiddag een delegatie van Vreewijk op be zoek. Hij heeft de toezegging tedaan dat, voordat de Witte ingel van een nieuwe toplaag wordt voorzien, er nogmaals zal worden bekeken of er in derdaad nadelige gevolgen te verwachten zijn. „Maar voor lopig blijf ik erbij dat we ver antwoorde keuzes hebben ge maakt en er slechts kleine aanpassingen een ander lijntje hier of daareven tueel komen", aldus Walen- LEIDEN/REGIO On geveer een kwart van alle busritten in Leiden dreigt als gevolg van Tussenbalans te worden geschrapt. Dat schrijft de gemeentelijke direc tie verkeer in een notitie aan de gemeenteraad. Vooral de ritten 's avonds dreigen te ver dwijnen. Volgens de NZH kunnen de maatre gelen leiden tot ontsla gen. Een van de doelstellingen van de regering, terug te vinden in de Tussenbalans, is het terugdringen van het exploitatietekort op het openbaar streek- en stads vervoer. Mogelijkheden dié hiervoor worden gegeven zijn een extra basisstrip, ver hoging van de prijs van een strippenkaart of snoeien op ritten met een lage bezet tingsgraad. Dit laatste be treft met name ritten in de avonduren. Door deze maat regelen kunnen, volgens de directie verkeer de tarieven van een stadsrit met vijftig procent stijgen. Het gevolg daarvan is weer dat er ge snoeid moet worden in die ritten. De precieze gevolgen voor Leiden, Leiderdorp, Voor- schoten, en Oegstgeest wor den op* dit moment onder zocht maar een globale in schatting van de directie verkeer komt uit op het Ontslagen „Dat komt bij wijze van spreken uit op het schrappen van alle ritten na zeven uur 's avonds", aldus A. Leeu wenburg van de NZH. Hij bevestigt hetgeen in de noti tie staat. Voor het doen van uitspraken over getallen vindt hij het nog te vroeg: „We moeten natuurlijk tot de derde dinsdag in septem ber wachten. Dan weten we wat de definitieve beslissing van de regering zal zijn en dan moeten we de gevolgen nog per stad gaan bekijken". Toch vreest NZH-directeur dat er ontslagen kunnen gaan vallen: „Minder uren betekent minder koppen", rekent Leeuwenburg voor. Verkeerswethouder J. Wa lenkamp vindt dat aan het onderzoek dat in zijn op dracht is uitgevoerd nog feen definitieve conclusies unnen worden verbonden. „Er zijn nog zoveel onzeker heden. Het is niet bedoeld om paniek te zaaien. Het gaat om een vingeroefening van de directie verkeer om te zien of beleid van Den Haag al in Leidse cijfers is te vertalen", aldus Walen- Een grapje kan er bij hem nog wel vanaf: „Er is goed en slecht nieuws. Het goede nieuws is dat er dan geen bussen meer door de Bree- straat gaan rijden. Het slech te nieuws is dat dat dan ook voor de rest van de stad geldt". IDEN De actievoerders 16 oktober van het vorig tijdens een blokkade van Leidse filiaal van McDo- ds aan de Beestenmarkt opgepakt, hebben opnieuw klacht tegen hun behande- bij de Leidse politie inge- Nieuwe klacht actievoerders tegen politie diend. De actievoerders vin den dat zij slecht behandeld zijn. Zo mocht volgens hen een dokter niet op tijd bij hen ko men en werden ze door de po litie'gepest door de actievoer ders bij NS-station de Vink te „dumpen". De klachten van ongeveer dertig actievoerders hiertegen werden door de Leidse politie niet in behande ling genomen omdat deze ano niem werden ingediend. Vol gens de Haagse advocaat T. Visser mocht de politie dat niet weigeren en heeft nu op nieuw namens de actievoer ders een klacht bij het bureau aan de Langegracht gedepo- Vrouwen voor vrouwen De internationale vrouwendag werd in Leiden gisteren voornamelijk in de buurthuizen gevierd. Overdag werden er door vrouwen voor vrouwen lezingen gehouden in Buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. Die lezingen werden afgewisseld met spel, sketches, liedjes en cabaret. Het trio Bepto-sjatru houdt op de foto een improvisatie rond het thema: weerbaarheid van vrouwen, 's Avonds werd in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk een politiek forum gehouden. Het optreden van „De Nasty Girls" luidde de vrouwendag uit. FOTO: WIM VAN NOORT CON SER VATORIUMOPLEIDIN G WEG LEIDEN Het dagelijks bestuur van de Streekmu- ziekschool Leiden en om streken is akkoord met de voorstellen van interim manager D. Tesselaar. Dat betekent onder meer dat de conservatoriumoplei ding verdwijnt, dat er leerplannen worden inge voerd en dat er meer groepslessen worden ge geven. De voorstellen zijn nodig om overschrijdin gen op de begroting zoals die in het verleden strijk en zet waren te voorko men. Maandag wordt het pakket aan het algemeen bestuur gepresenteerd. ben van de kwaliteit die wordt geboden. Die kwaliteit moet ook veel meer leerlingen aan trekken, want die zijn nodig om de plannen van Tesselaar levensvatbaar te maken. Zo mogen alleen docenten met een conservatoriumopleiding les geven. En er wordt op elk instrument les gegeven. Er zijn voorspeelavonden, ensembles en bands, speciale projecten en cursussen. Daarnaast biedt de school faciliteiten zoals instru- mentenverhuur, oefenmoge lijkheden en dependances. Ook worden speciale projecten opgezet en wordt bekeken of voor het basisonderwijsonder- wijs speciale cursussen kunnen worden gegeven. Om de kosten nu in bedwang te houden, wordt her en der gesneden in het pakket van de school. Lesgelden worden met 4,5 procent verhoogd, dat moet 100.000 gulden opbrengen. Ook moet er 50.000 gulden worden bezuinigd. Het voorbe- eerste twee jaar worden de les sen in groepen gegeven. Daar na kan individueel les worden reidend muziekonderwijs genoten. Individueel les is wordt in groepsverband gege- duurder dan groepsles. Na het ven. Leerlingen die dit hebben met succes doorlopen van het gevolgd krijgen voorrang bij het instrumentaal of vocaal onderwijs. Op elk instrument wordt les gegeven, mits zich leerplan, is gesubsidieerd mu ziekonderwijs niet meer moge lijk. Bestuurlijk verandert ook het daar eerst drie leerlingen voor een en ander. De gemeen- aanmelden. Het is niet meer schappelijke regeling wordt in mogelijk gesubsidieerd les te een lichtere vorm omgezet, krijgen op verschillende in- Gemeenteraadsleden van de strumenten. De subsidie geldt gemeenten Leiden, Oegstgeest, voor onderwijs op één instru- Voorschoten en Wassenaar be- ment De vooropleiding voor palen de grote lijnen van het muziekonderwijs en verstrek ken middels budgetfinancie ring subsidies. Het dagelijks bestuur beheert de eigen huis houdportemonnee. De ge meenten zijn niet meer ver antwoordelijk voor eventuele het conservatorium wordt op geheven. De muziekbiblio theek van de school wordt on dergebracht bij die van de Openbare Bibliotheek Leiden aan de Nieuwstraat. De en sembles en bands, maximaal veertig, worden gehandhaafd. tekorten. Wel geldt dat de ge- Maar er moeten wel minimaal meenten algemene loonsver- let bijdragen van Frank luurman, Rudolf Kleijn, «man Leefmans, Ellen erhaar en Joep van Zeijl. hi ting t Leidse bevolking heeft ge- iroken Een meerderheid is »en vrije sluitingstijden. !n dus is de verwachting ge- ettigd dat de Leidse ge- eenteraad zich aan deze uit- Eraak zal houden", riep DA-wethouder Joop Walen- ;rnp woensdagavond tijdens bekend worden van de fers. De uitkomst betekent 'jens hem dat het huidige 'steem moet blijven bestaan, urgemeester Cees Goekoop ulde aan dat kennelijk een leerderheid in Leiden, vóór ei huidige systeem is. Waar alen zij die wijsheid toch andaan? uitslag van het referen- um is veel te wankel om er like duidelijke conclusies an te verbinden. Nauwelijks D.000 van de 92.000 stemgè- chtigde Leidenaars spraken ch uit tegen vrije Sluitings- jden. Net iets meer dan een- ijfde. Maar zijn ze daarmee lals raadsleden en burge meester willen doen geloven óór het huidige systeem? Dat tvol onvolkomenheden, on- j ilijkheid voor de onderne- 'ers en overlast tijdens de uitingsspits. Dat kan niet tr zijn. politici hadden de hoop »r het referendum van de renlange discussie over de uitingstijden af te zijn. Ze Wden worden vrijgegeven, at is anders uitgepakt. Door te stellen dat de tegen- emmers het huidige systeem stand willen houden, ver- raaien ze de werkelijkheid t van de slepende discussie te komen. Over het huidige steem is immers niemand "reden. Het constante ge- buurtverenigihgen er overlast en de ontevre- nheid bij ondernemers over verschillende sluitingstij- in van cafés en terrassen be- ijzen dat. moet de raad, liefst in uwe samenwerking met de lreca en buurtverenigingen, !n andere oplossing beden- ra. Het is begrijpelijk dat hij .een zin in heeft. „Zo zen om problemen in de stad op te lossen. Al duurt dat af en toe tot na twee uur 's nachts. Matigen Lustig knalden woensdaga vond de champagnekurken van D66 in het Leidse stad huis. En elders kon de PvdA in een rustig hoekje nog ge woon zoals de laatste tijd ge bruikelijk is het verkiezings- verdriet met gratis gemeente lijk bier wegspoelen. Dat er rijkelijk drank vloeit is al ja ren vaste prik op uitslagena vonden na verkiezingen. Dat zelfde is ook het geval op re cepties en andere feestelijke bijeenkomsten van het plaat selijk bestuur. En dat zit het puriteinsere deel van het ge meentebestuur niet lekker. Want terwijl de landelijke overheid de burger er op wijst dat drank veel meer kapot maakt dan je lief is, zet de ge meente de bierpomp open. Ambtenaren en andere bezoe kers aan de recepties zouden versneld in de armen van de AA worden gedreven. Dat staat wat uitgebreider be schreven in de nota „Watér bij de wijn" die alweer, twee jaar geleden een aanzet moest geven tot een alcoholmati- gingsbeleid. Daar is tot nu toe niets van terecht gekomen. De nota verdween onder ta fel, maar dook deze week •weer plotseling op in de raadsvergadering. Raadslid Cor Vergeer van de SP deed een poging om Bacchus bij de horens te vatten. Cor die als actief schaatser persoonlijk al jaren een matig alcoholbeleid voert, bepleitte een proef met het volledig droogleggen van gemeentelijke bijeenkomsten. Uiteindelijk kon de gemeente volgens Cor mensen die al leen op de drank afkwamen missen als kiespijn. De andere raadsleden die regelmatig op dergelijke bijeenkomsten ver schijnen moeten toen nattig heid hebben gevoeld. Eensge zind keerden ze zich tegen Cor. Wethouder Joop Walenkamp (CDA'er en katholiek) oor deelde dat ook het celibaat tot bewustwording leidt en daar had hij net zo min behoefte aan als aan een drooglegging. Zijn partijgenoot Piet Bieg- straaten kwam ronduit voor zijn dorst uit en Jan Laurier van Groen Links vond dat de recepties bedoeld zijn voor volwassen mensen. Die moeten kennelijk volwassen kunnen drinken. Maar voor de blauwe knopers in het gemeentehuis is er nog hoop in de vorm van de be zuinigingen. Inmiddels is ge bleken dat de slemppartijen Plaatje Attractiepark Duinrell in Wassenaar zoekt bijna wanhopig aanleidingen om weer met een foto de krant te kunnen halen. Directeur/eigenaar Graaf van Zuylen van Nijevelt pijnigde zijn her senen en kwam zoals gewoonlijk weer met een briljante oplossing. De graaf en de gravin wa ren 7 maart immers 32 jaar getrouwd. En wat is dan logischer om juist op die dag een boom te planten 1er gelegenheid van hun trouwdag en li Ij§ë ÜPPHHHP Jijven 1 we bezig" zie je de tijdens de verkiezingsavonden adsTLden denken. Maar ze veel kosten. De vorige keer toch aangesteld of geko- zelfs 13.000 gulden. Overwo gen wordt de bezoekers te la ten betalen voor hun drank jes. Dat brengt vanzelf mati ging en bewustwording te weeg. Donderdag kon dat nog niet. De benodigde horecaver- gunning had de gemeente te laat bij zichzelf aangevraagd. Misschien dat een commissie eens kan onderzoeken of daarbij sabotage in het spel was. Instinker De commissie welzijn in Al kemade kreeg maandagavond letterlijk de wind van voren, of de wind van Van Duyke- ren, zou je kunnen zeggen. Dat gebeurde in het nieuwe gemeentehuis waar nog enke le kinderziektes overwonnen moeten worden. De geluidsin stallatie functioneerde niet. Hoe de oren ook werden ge spitst, de discussies waren niet te volgen. „Ik maak dat wel even", zei het kordate liberale raadslid Henk van Duykeren en been de met grote stappen de zaal uit. Terwijl iedereen vol span ning het moment afwachtte dat de installatie in werking zou treden, klonk plotseling een als een scheet knallend geluid door de zaal. Kennelijk een sonische oprisping van de het zilveren huwelijksfeest van Beatrix en Claus op 10 maart. De fotograaf opgetrommeld, de Duinrell-kikker van stal gehaald, Hilgeman van de Oranjevereniging erbij gesleept, de boom in het gat, schoppen in de aanslag, breeduit la chen, klik en je hebt weer een onwijs te gek gave foto. Het slaat allemaal als een tang op een varken, of misschien als een hamer op een kikker, maar toegegeven, het is toch maar weer gelukt om de krant te halen. FOTO: PR bouwen moest de zaak weer tegen de vlakte. Het gemeen tebestuur plukt nog vrijwel dagelijks de wrange vruchten van deze spijkerharde opstel ling. De kruistocht van Dek kers, die Leiderdorp al van een stortplaats beroofde, lijkt nog lang niet ten einde. Dat een gemeente de uit bouwsels in de hand wil hou den is begrijpelijk. Burgers zijn in staat complete wonin gen in hun achtertuin op te trekken als niemand dat ver biedt. Maar een soepeler be leid kan wellicht woedende bestormingen van het ge meentehuis voorkomen zoals vorige week .gebeurde. Verdiende loon (2) In het geval van de gehandi capte Suzanne Roest, voor wie' de ouderlijke woning is ver bouwd aan het Frederik Hen drikplantsoen, had wel enige soepelheid betracht mogen worden. Als ouders bereid zijn om de gemeenschap veel geld te besparen door zelf hun afhankelijke dochter te ver zorgen in plaats van dat door een duur verpleeghuis te la ten doen, hebben ze recht op enig krediet. Maar nee, er wordt jaren gezeurd over een weer tot leven gekomen in stallatie. Maar partijgenoot Luuk Beelen dacht aan een' ontlading van darmgassen en constateerde nuchter: „O, daarom loopt hij weg". Grote hilariteit en een Van Duyke ren die zich niet bewust was van het feit dat hij het mik- frnnt was van Homerisch ge- ach. De vraag blijft nu of in derdaad de installatie de valse wind veroorzaakte, of dat ie mand iets heeft laten vliegen. Niet uitgesloten moet worden dat Beelen zelf zijn darmgas sen liet ontsnappen en ge bruik maakte van de klassie ke afleidingsmanoeuvre in dit soort gevallen: geef direct ie mand anders de schuld. Een letterlijke instinker dus. Verdiende loon (1) Leiderdorp is niet makkelijk als het gaat om het uitbouwen van woningen. Ambtenaren van bouw- en woningtoezicht treden genadeloos op als ie mand weer eens te ver is ge gaan bij de bebouwing van bijvoorbeeld zijn tuin. Ook al gaat het om milimeters. Riet Dekkers van de Stichting Leefbaar Leiderdorp weet daar alles van. Toen zij haar keuken volgens de ambtena ren iets te ver had laten uit bouwplan, en als dan einde lijk iets wordt gebouwd wordt daar achteraf weer over ge zeurd. Met als gevolg dat de kosten oplopen en uiteindelijk maar de helft door het Rijk wordt vergoed. Wie zich zo star opstelt ten opzichte van gehandicapten verdient niet beter dan een groep actievoerders onder lei ding van Riet Dekkers over de vloer te krijgen. Arme bur gemeester Bruggeman, die kon er ook niet veel aan doen en moest op vrijdagavond vier uur praten als Brugman om het gemeentehuis weer leeg te kunnen opleveren. En dat terwijl hij zichzelf al op kruk ken moet voortbewegen en zijn vrouw met gasten en het verpieterende eten zat te wachten. Maar dat kan gebeu ren als ambtenaren zich on menselijk opstellen. Bouwen (1) Harry Smith, wethouder van ruimtelijke ordening in Lisse, had toch een vooruitziende blik toen de vete met de vere niging Oud Lisse eenmaal be gon. Slopen of niet slopen was de vraag, en Harry koos met de bijna voltallige raad voor sloop van de bollénvilla's aan de Heereweg. Eén villa legde inmiddels het loodje. Als laat ste redmiddel had Oud Lisse het pand bij Monumentenzorg aangemeld en dat bracht zoals bekend de gemeente direct in beweging. De afwijzing van Monumentenzorg had Oud Lisse nog niet bereikt of de gemeente nam het zekere voor het onzekere en liet de slopers op een zaterdagmor gen gelijk aan de slag gaan. De ruimte daar wordt waar schijnlijk snel gevuld met nieuwe woningen. Maar oók het handhaven van ruimte en openheid hebben een hoge prioriteit in het ge meentebeleid, zo klonk het afgelopen week tijdens een commissievergadering. Aan de orde was een bouwplan van de firma Onderwater, die zijn bollenbedrijf aan de Heereweg wil uitbreiden. En naar achteren wil verschui ven zodat er wat meer ruimte ontstaat dan nu het geval is. Muziek in de oren van de po litici, zou je denken. Maar niets is minder waar, want Onderwater schuift iets te veel. Naar achteren dus, en daar is ook open landschap. Smith kon praten wat hij wil de, maar de commissieleden hielden de poot stijf. Wellicht dat de vereniging Oud Lisse het huidige be drijfspand van Onderwater kan aanmelden bij Monumen tenzorg. Niet uitgesloten is dat het gebouw dan een paar da gen later plotseling wordt ge sloopt. Met goedkeuring na tuurlijk, dat wel. hogingen voor ambtenaren moeten betalen. Het dagelijks bestuur van de school wordt overgedragen aan een nog op te richten overheidsstichting. Raadsle den, ouders, meerderjarige leerlingen en deskundige bur gers komen in dat bestuur. De nieuw directeur van de school begint deze zomer, gezocht wordt naar een manager met financiële kwaliteiten en affi- vijf leerlingen in spelen. Bijscholen Het onderwijs wordt gegeven volgens leerplannen per in strument. De leerplannen wor den in fasen ingevoerd. De in voering is afhankelijk van do cent en instrument. Docenten die al 25 jaar op een bepaalde manier les geven, kunnen dat voorlopig blijven doen. Wel worden mogelijkheden voor niteit met muziek. De inhou- bijscholing geschapen. De leer- delijke kant van het muziek- plannen, die voor ongeveer acht jaar gelden, zijn in vier stukken gehakt. Aan elk deel wordt een toets geplakt. De onderwijs wordt behartigd door drie afdelingshoofden. Daarnaast wordt een nieuwe administrateur aangetrokken. Buurtbewoners eerste bezoekers Boerhaave LEIDEN Het Leidse Museum Boerhaave aan de Lange St. Agnietenstraat gaat 25 maart open voor publiek. Minister H. d'Ancona verricht de officiële openingshandeling. De buurtbe woners zijn als eersten uitgenodigd voor een voorbezichtiging aanstaande vrijdag in dit nieuwe Rijksmuseum voor de Geschie denis van de Natuurwetenschappen en van de Geneeskunde. „Als buurtgenoot heeft u gedurende de afgelopen zes jaren van nabij meegemaakt, hoe het bouwvallige Caeciliagasthuis tot mu seum is omgetoverd. Wij beseffen dat de werkzaamheden niet altijd geruisloos zijn geweest en dat er veel voor overhoop is ge haald", aldus de uitnodiging. Het museum wil de bewoners van de Oude Vest, Apothekersdijk, Lange Mare en Haarlemmer straat laten „delen in de feestvreugde". Zij kregen gisterochtend de uitnodiging in de bus voor een rondleiding en een drankje. Met deze praktische storingsset, bestaande uit een schroevedraaier, spanningsmeter en penlight, hebt u in een handomdraai de kort sluiting verholpen. Het setje wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: i Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de storingsset naar: J Naam: Adres: j Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar ^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. T [.llHli

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13