De Golfoorlog een rechtvaardige oorlog? Politiek Partij Parlement CDA en PVDA kunnen niet meer lief zijn voor elkaar OPINIE CaidMOowuwt ZATERDAG 9 MAART 1991 PAGINAr)fcp( Hoewel Lubbers Brink man enerzijds en Kok Wöltgens anderzijds om het hardst roepen dat zij lief zullen zijn voor el kaar, is het toch zeer de vraag geworden of het ka binet van CDA en PvdA het einde van de rit zal halen. Het kan namelijk niet anders dan dat de verpletterende nederlaag van de sociaal-democra ten, het opmerkelijke ver lies van de christen-demo craten en het al even op merkelijke herstel van de liberalen bij de statenver kiezingen gevolgen zullen hebben voor de krachts verhoudingen in politiek Üen Haag. In genoemd rijtje ontbreekt de monsterzege van D66. Dat is hpel bewust, omdat er iets vreemds aan de hand is met de victorie van Hans van Mierlo. C}een enkele andere partij voelt zich daardoor ernstig ge- séhaad. PvdA-voorzitter Mar ianne Sint was er zelfs als de kippen bij om te zeggen dat al die nieuwe D66-stemmers zich njet écht van haar partij had den afgekeerd. Een stem op de partij van Van Mierlo is in de ogen van Sint een tijdelijk el ders geparkeerde PvdA-stem. \fVD-voorzitter Ginjaar is het van harte met die redenering e^ns. Het zozeer gevreesde Van Mierlo-effect is immers niet ten koste gegaan van de „enige, echte liberale partij". Integendeel: de VVD kreeg er omgerekend twee kamerzetels bij. Voor het eerst sinds 1982 boekten de liberalen weer winst. Politiek leider Frits Bolkestein was daarmee zó verguld dat zijn ogen af en toe verdacht begonnen te glanzen. Die ommekeer voor de VVD ging ten koste van het CDA, dat omgerekend drie kamerze tels verloor. De christen-de mocraten blijken nog altijd kwetsbaar voor aanvallen van de VVD, mits deze een fors conservatief gehalte hebben. En daar had Bolkestein deze keer voor gezorgd. Zijn ver ontwaardiging over de aansla gen van het kabinet op de por temonnee van de auto- en hui zenbezitters moet er als koek zijn ingegaan bij de mensen op de rechterflank van het CDA. Daarmee zijn we automatisch aangeland bij de positie van Elco Brinkman. Juist vanwege het volgens hem altijd loeren de gevaar van 'rechts' bezigt de CDA-fractieleider meestal conservatieve taal. Een goed voorbeeld is het gedrag van Brinkman als het gaat om be lastingen. Voortdurend roept hij dat het CDA absoluut niet akkoord zal gaan met een ver hoging. Als het kabinet ver volgens toch zo'n maatregel neemt, waarschuwt hij onmid dellijk dat dit „eens maar nooit weer" is. Zo sprak hij in het kamerdebat over de Tussenba lans een veto uit over de mo gelijkheid om het 'Gat van Kok' (twee a drie miljard gul den) te vullen door de op brengst van nog meer fiscale maatregelen. De slechte electorale positie van de PvdA en de winst van de VVD zullen voor Brinkman een aansporing zijn dit stand punt met nog meer verve te gaan uitdragen. Geeft hij im mers te veel toe aan de wen sen van de verzwakte sociaal democraten, dan staat Bolke stein meteen al klaar om de electorale winst binnen te ha len. Aan Brinkmans belofte van woensdagavond dat hij zich zal inhouden, moet men daarom niet al te veel waarde hechten. Het is niet voor niets dat PvdA-fractieleider Wöltgens zijn CDA-collega beschuldigt van „KVP-praktijken". Dat heeft ook te maken met het feit dat Brinkman aan zijn toe komst denkt. De jeugdige frac tievoorzitter realiseert zich zeer goed dat hij Ruud Lub bers alleen als leider zal mo gen opvolgen, indien hij in staat wordt geacht het CDA te behoeden voor een verder ver lies aan de VVD. Korrel zout Zoals al aangeduid komen de risico's voor het kabinet-Lub- bers/Kok niet alleen van de kant van het CDA. Ook de be lofte van de PvdA-leider dat hij gewoon op de ingeslagen weg zal voortgaan, moet met een flinke korrel zout geno men worden. Bij de presenta tie van de Tussenbalans ver klaarde Wim Kok al dat er niet verder bezuinigd kon worden. Het kabinet was „tot de grens van het haalbare" ge gaan. Hoe het resterende fi nanciële tekort van twee a drie miljard gulden gedekt zou worden, moest later maar eens bekeken worden. Kok sprak de hoop uit dat de opbrengst van de belastingen, als gevolg van het weer aan trekken van de economie, zo zeer zou toenemen dat het Gat vanzelf gevuld zou worden. Helaas voor de PvdA-leider is er weinig kans dat dit binnen een paar maanden zal gebeu ren. Het Nederlandse bedrijfs leven, dat sowieso een hekel heeft aan een kabinet met so cialisten erin, staat niet be paald te trappelen om groot scheeps te investeren. Alleen daardoor stond het al vóór het gereedkomen van de Tussenbalans vast dat het ka binet deze zomer bij de bespre kingen over de rijksbegroting voor '92 nog een harde noot te kraken zal hebben. En daar is nu dus bijgekomen dat de tal loze diep teleurgestelde en vernederde kaderleden van de PvdA hun leider zullen oproe pen zich harder op te stellen. „Wim moet uit zijn winter slaap ontwaken", zegt Ed van Thijn, oud-minister en thans burgemeester van Amsterdam. „Hij moet de PvdA weer smoel geven". Maar gesteld al dat Kok daar toe bereid is, hoe moet hij zichzelf en de PvdA dan profi leren? OK, hij heeft al gezegd dat hij niet zal instemmen met verdere bezuinigingen, en ze ker niet op zaken die voor de eigen achterban van groot be lang zijn. Hij zal echter ook pertinent moeten weigeren mee te werken aan 'verslech teringen' van de ziektewet en de wet op de arbeidsonge schiktheid. Doet hij dat niet, dan roept hij de toorn van de vakbeweging over zich af en kan de PvdA het helemaal wel schudden. Maar als Kok zich inderdaad gaat verzetten tegen wettelijke maatregelen om de gigantische aantallen zieken en niet-wer- kende invaliden te reduceren, loopt hij het gevaar dat zijn partij voor het CDA onaan trekkelijk wordt als coalitie partner. Een christen-demo cratisch kopstuk als partijvoor zitter Wim van Velzen heeft nooit onder stoelen of banken gestoken dat het CDA de coa litie met de PvdA vooral is aangegaan vanwege de moge lijke „rendementen" daarvan. Met de sociaal-democraten zou het gemakkelijker zijn, dacht men in de CDA-top, de Neder landse samenleving te ontdoen van een aantal dure sociale verworvenheden, zodat ons bedrijfsleven beter voorbereid zou zijn op de 'struggle for life' in het Europa van '92. Dit alles leidt onverbiddelijk tot één conclusie, die net zo oud is als de naoorlogse Neder landse politiek: een coalitie blijft in stand totdat de chris ten-democratische fractie an ders beslist. Maar Lubbers is er toch ook nog? Hij heeft toch alle belang bij het voortbe staan van de coalitie met de PvdA? Het is algemeen be kend dat hij niet terug wil naar de VVD. Lubbers neemt het de liberalen nog altijd bij zonder kwalijk dat zij in 1989 zijn tweede kabinet om zeep hielpen. Dat is allemaal waar, maar... Lubbers heeft ook grote be langstelling voor het binnen kort vacant komende voorzit terschap van de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG. Hij komt al leen voor die baan in aanmer king als hij weg kan uit Ne derland. Wonderlijk genoeg ziet Lubbers dat niet als een onoverkomelijke hindernis. „Het gebeurt niet zo vaak in Nederland dat kabinetten de vier jaar volmaken", zei hij af gelopen najaar, tot verbijste ring van de PvdA. De kans op een verhuizing naar Brussel moet Lubbers nog groter toe schijnen, nu zijn Belgische ambtgenoot en concurrent Wilfried Martens heeft laten weten niet voor Europa be schikbaar te zijn. RIK IN 'T HOUT (De auteur is chef van de par lementaire redactie van onze krant). De vraag of de Golfoorlog ^en rechtvaardige oorlog was, wordt vooralsnog in tirede kring in het noor delijk deel van de wereld positief beantwoord. Dat \jvas al zo voordat hij be gonnen werd en de afloop heeft dat gevoelen alleen maar versterkt en veral gemeniseerd, ook onder aanvankelijke sceptici. De gestelde doelen zijn be reikt, wat deze dan ook ge feest mogen zijn: de ontzet ting van Kuwayt en beëindi ging van terreur daar, de ver nietiging van de Iraakse drei ging voor de buurlanden in het Midden-Oosten en voor Is raël, herstel van de internatio nale rechtsorde, herstel van westerse hegemonie in de re gio en veiligstellen van de Westerse greep op de olievoor raden, de nu onvermijdelijke val van Saddam Husayn, ie dereen kan er het zijne uit kiezen, het is allemaal gereali seerd. Het was dus een ge slaagde oorlog. De oorlog is gevoerd onder au spiciën van de Verenigde Na ties. De Veiligheidsraad heeft immers in resolutie 678 de Verenigde Staten en andere niet Kuwayt samenwerkende landen uitdrukkelijk gemach tigd om 'alle noodzakelijke middelen te gebruiken om de eerdere resoluties te doen na komen en uit te voeren'. Eer dere sancties en boycotmaatre gelen hadden gefaald. Militair geweld is pas als uiterste mid- dèl toegepast. De internationa le volkerengemeenschap heeft de oorlog gelegimiteerd en een brede coalitie van landen deed er aan mee. Het was dus bij uitstek een legitieme oorlog. De oorlog is met behulp van hightech-wapens gevoerd als ware het een chirurgische ope ratie, al zijn er een paar ver gissingen gemaakt, en velen hebben avondenlang genoegen beleefd aan fabelachtige staal tjes van militaire precisie. De onvolprezen wapentechnologie heeft ons in staat gesteld de oorlog te beperken tot de wer kelijke doelen. Het wks een oorlog tegen onroerend goed, niet tegen mensen. Het was dus een schone oorlog. Dit alles overziend was het de termen vielen zaterdag 2 maart in de Volkskrant een oorlog met een happy end. De uitkomst van deze oorlog en de wijze waarop hij gevoerd is, maakt oorlog weer moreel bespreekbaar als mogelijkheid tot oplossing van politieke conflicten. Als belangrijkste voorwaarde om te kunnen spreken van een rechtvaardige oorlog wordt beschouwd een even wicht tussen doel en middelen. Er is dus alles voor te zeggen om deze oorlog bij uitstek als een rechtvaardige oorlog te karakteriseren. Zo is de heersende stemming weer te geven. Onhoudbaar Mijns inziens kunnen deze conclusies echter niet worden onderschreven. Zij zijn on houdbaar. Om met de laatste te beginnen: de oorlog was niet schoon In de televisieregie van de oorlogsbeelden was de oorlog wel schoon en waren de oorlogsbeelden grosso modo slachtoffervrij, maar het medi um vormt niet de werkelijk heid. Voor het eerst is men erin geslaagd op een dergelijke massa-schaal onder een miljar- denpubliek de indruk te wek ken dat het televisiemedium de werkelijkheid was. De stel ling van de Canadese filosoof MacLuhan 'the medium is the message' werd daarmee volle dig bewaarheid. De werkelijkheid is anders. Nog nooit is een land zo hevig en op zo'n grote schaal gebom bardeerd als Irak. De westerse technologie levert nu eenmaal niet de magie dat doelen wor den verwoest en de levens van Een Iraakse soldaat kust na zijn overgave in Kuwayt een Saoedische militair. De televisiebeelden tijdens de Golfoorlog toonden zelden menselijk leed. zich daarin of in de buurt be vindende burgers worden ge spaard. De werkelijkheid is dus dat redelijkerwijs aange nomen moet worden dat bij de tienduizenden bombarde- mentsvluchten op Irak tien duizenden slachtoffers geval len moeten zijn. Het Iraakse regime heeft er, net zo min als de Verenigde Staten, behoefte aan hierover cijfers te geven. Zijn er over het aantal civiele slachtoffers geen cijfers, er ko men wel steeds meer schattin gen naar buiten over het aan tal slachtoffers onder de Iraakse soldaten. Daarbij wordt steeds vaker het cijfer van 150.000 gesneuvelden ge noemd. Een hoge Franse mili taire woordvoerder heeft er zelfs over gezegd dat als dit aantal niet wordt gehaald, dit zou betekenen dat de lucht bombardementen niet echt voldoende zijn geweest. Hieruit valt af te leiden dat dit aantal gesneuvelden geen be treurenswaardige bijkomstig heid is geweest, maar een op zettelijk streefcijfer, dat als een ondergrens werd be schouwd bij de te voeren mili taire strategie. Nog nooit in de geschiedenis van deze eeuw vol afschuwe lijke oorlogen is een slachting onder militairen in een zo kort tijdsbestek zo groot geweest. Honderdvijftigduizend man in zes weken vormt een absoluut record. De slag bij Stalingrad kostte bijna tweehonderddui zend soldaten het leven, maar duurde vijf maanden. Zelfs tij dens de grootste slachtpartijen in de Eerste Wereldoorlog werd een dergelijk cijfer van honderdvijftigduizend gesneu velden in zes weken niet be reikt. Alleen het hoogtepunt 'van de gruwelijke slag bij Ver dun kostte een aantal solda tenlevens dat hierbij in de buurt komt: in de laatste twee weken van de maand mei en in de maand juni 1916 sneuvel den honderdvijfendertigdui zend man. De mythe van de schone oorlog is dus een abso lute verdwazing. Maar was het dan toch niet in elk geval een geslaagde oor log? In de termen van bevrij ding van Kuwayt en vernieti ging van Irak als machtsfactor in het Midden-Oosten zeker. Maar de bevrijding van .Ku wayt maakt geen einde aan de terreur in dat land, die zich nu tegen de Palestijnen keert. En de vernietiging van Irak brengt geen stabiliteit in de re gio. De haat smeult en natio nalisme en fundamentalisme zullen toenemen, waarmee de kiemen voor nieuwe gewapen de conflicten zijn gelegd. Ook Israël is niet van raketdreiging verlost. Anders dan van Irak is van Syrië in elk geval met zekerheid bekend dat het be schikt over scud-raketten met chemische lading en dat land bevindt zich aanmerkelijk dichter bij Israël. Bovendien gaan ook de wapentechnologi- sche ontwikkelingen in het Midden-Oosten onverdroten verder en de tijd is niet ver meer dat ook bijvoorbeeld Iran zal kunnen beschikken over raketten die Israël kun nen bedreigen. Hoe verwoes tend deze oorlog was, de wor tels van de conflicten in het Midden-Oosten zijn daarbij volledig intact gebleven. In feite is er dan ook niets opge lost, maar is alleen een verde re verscherping van de tegen stellingen te verwachten. Maar vormt de oorlog dan niet de aanzet tot een nieuwe inter nationale rechtsorde waarin agressie niet meer wordt geto lereerd? Alleen vanuit een puur wettische benadering was deze oorlog een legitieme oorlog. Voor het aanzien van de Verenigde Naties in de lan den van het zuidelijk halfrond is deze oorlog desastreus ge weest. Niet alleen heeft de Veiligheidsraad onder noorde lijke dominantie de volle om vang van deze slachtpartij en de vernietiging van Irak zon der een woord van protest ge legimiteerd, maar bovendien zal het selectieve karakter van dit gewapend optreden nie mand kunnen ontgaan: herstel van de rechtsorde is alleen te verwachten als Derde-Wereld landen de belangen van de noordelijke landen schenden, niet als de noordelijke landen jegens Derde-Wereldlanden schendingen begaan van de in ternationale rechtsorde, zo leert deze oorlog in combinatie met eerdere lessen uit de ge schiedenis. Met rechtvaardig heid en rechtsgelijkheid als grondbeginselen van het recht heeft dit niets van doen. Rechtsorde In een VN die een instrument is gebleken van noordelijke dominantie zullen de zuidelij ke landen weinig heil zien. Per saldo brengt deze oorlog de internationale rechtsorde dan ook ernstig verder achter op in plaats van dichterbij. Tenzij men het begrip interna tionale rechtsorde verwart met een wereldorde opgelegd door noordelijke hegemonie. Laten degenen die dat wense lijk vinden en dat zijn er zeer velen, ook in Neder land dat dan ronduit zeg gen en niet het hoge woord van rechtsorde spreken. MR. N. M. P. STEUNEN De auteur is secretaris van de Vereniging van Juristen voor de Vrede. BRIEVEN VAN LEZERS Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken in te korten. Golfoorlog D,e Golfoorlog is ten einde. Met een enorme overmacht aan vliegtuigen, oorlogssche pen, raketten, bommen en gra naten, met hi-tech-wapens en geavanceerde apparatuur is de tegenstander verslagen en ver morzeld. Het doel, te weten de bevrijding van Kuwayt en daarmee het veiligstellen van dertien procent van de we reldvoorraad aan olie, heiligde de middelen dit keer niet! De misselijkmakende televisie beelden van de afgelopen we ken hebben laten zien dat de Amerikanen en anderen met hun wapens als barbaren te keer zijn gegaan, vandaar een paar honderd slachtoffers aan geallieerde zijde en tweehon derdduizend of meer aan Iraakse kant. De Golfoorlog was gruwzaam en meedogen loos. Degenen, die voor alle slachtoffers van die strijd ver antwoordelijk zijn, mogen be slist geen helden worden ge noemd.' Integendeel. Het zijn lafaards en ze zouden zich dood moeten schamen over hei veroorzaken van zoveel menselijk leed! G. H. M. Kienhuis, VOORBURG. Golfoorlog (2) Terecht was er op donderdag morgen 27 februari grote vreugde door de beëindiging van de Golfoorlog. De 'kater' wordt nu echter met de dag gróter. Op de televisie zagen we onder meer beelden van een autoweg die een slagveld werd. We zullen nooit weten hoeveel mensen daar op die autoweg werden vermoord. Had dat militair gezien enig nut? President Bush en Sad dam Husayn begonnen vóór de oorlog tot God te bidden. Zal Bush nu God ook danken voor de naar schatting 150.000 doden van Irak? Het waren jongens en mannen die door een dictator werden gedwon gen te gaan vechten. Was er geen andere mogelijkheid ge weest dictator Husayn van het toneel te laten verdwijnen. Voor mij is het een levens groot vraagteken dat onze re gering achter de grote vriend Amerika aanholde. Zouden nu onze ministers, met het zien van de gevolgen van de oor log, niet wakker liggen van het leed dat, mede met hun goedvinden, is geschied? J. Rutten, OEGSTGEEST. Cynisch Wanneer de in deze krant ge publiceerde uitspraken van premier Lubbers over het fors duurder maken van het open baar vervoer juist zijn moet mij het navolgende van het hart. Door het stijgen van de prijzen zullen de oude mede mens, de gebrekkige mede mens en de alleenstaande me demens met de kleine beurs gedwongen worden thuis te blijven en te vereenzamen. Het wandelen en fietsen is voor de meesten van hen on mogelijk, schrijven vaak ook en met schrijven en telefone ren komt er niemand bij je; zo raakt men behoorlijk geïso leerd en het gevolg kan zijn: dementie, depressie en suïcide. Ik heb altijd gedacht dat chris ten zijn inhield zorg voor je medemens! De afkorting CDA doet mij dan ook meer denken aan Cynisch Democratisch Ap pèl dan aan Christen Demo cratisch Appèl. J. Velthuizen, DEN HAAG. Vrouwen Ook uit een brief onlangs in deze krant blijkt dat er beroe ring is over de tot nu toe sterk viriele inslag van het voor gaande deel der r.-k. kerk De briefschrijver beroept zich op bijbelpassages ter staving van zijn standpunt dat feminise- ring uit den boze is. Het kwam er zo ongeveer op neer dat God de Vader voor de spiegel stond en zo gecharmeerd was van de aanblik die dit bood dat hij de mens naar dit beeld en met die gelijkenis creëerde. Uiteraard was dit in eerste in stantie niet een gewone aardse sterveling, maar God de Zoon. Aangezien er nergens in de complete bijbel ook maar ge rept wordt van een God de Dochter, kan als voldoende vaststaand beschouwd worden dat het ook niet de bedoeling geweest kan zijn dat een vrouw een voorgaande functie zou vervullen in de Kerk. Wellicht een reden om het kerkgebeuren veel meer bui ten de erg bekrompen bijbel om te leiden en via actieve deelname van beide compo nenten van het mensdom te komen tot een vruchtbare en zinvolle zorg voor het geeste lijke aspect der maatschappij. Mr. N. Pleumekers, DEN HAAG. LePen Het is juist de sterkte van een democratische samenleving andersdenkenden niet mond dood te maken. Proberen een niet welgevallige politicus te weigeren is dus pure dictatuur, en een teken van bijzonder grote eigen zwakte. Overigens wordt het woord 'discrimina tie' heden ten dage voor alles en nog wat misbruikt. G. Cramer, DEN HAAG Kerkbezoek Het is pijnlijk te constateren dat het bezoek aan de kerken steeds minder wordt. Met name in de parochie De Heili ge Familie is dit het geval. Wat hiervan de oorzaak is? Ik weet het niet direct. Wel ge loof ik dat er wat gedaan kan worden zodat er weer wat meer mensen naar de kerk gaan. Mijns inziens vermijden de mensen de kerk niet uit on wil maar meer uit onbesef. Ik denk daarom dat media als de KRO, de NCRV etc. wat meer aandacht moeten schenken aan de kerken. De kerken moeten meer in de publiciteit komen zodat de mensen ook wat meer gemotiveerd raken om de kerk te bezoeken. Eventueel zouden er wat acties gehouden kunnen worden. Uiteindelijk zijn er veel men sen die het jammer vinden dat er kerken worden afgebroken. Juist die mensen zouden alle maal eens naar de kerk moeten gaan. Dat ene uurtje in de week is toch geen pro bleem? A.R. Verhipp, DEN HAAG D< ap de Vlaanderen staat alleen in strijd voor behoud unieke cultuuij0jr ernp ncoa oore Ik heb het opgegeven. Toen i en hier in België arriveerde, hap dacht ik dat het nuttig zou zj en de Vlaamse ziel te doorgronden om antwoord ft>ene kunnen geven op de vraag w naap Vlamingen voor mensen zijn ac^ Mijn pogingen enigszins nad#t n tot de Vlaming te komen leije bleken evenwel op Hollandsns arrogantie te stoelen. Als er een volk is dat niet gerechtigd is zich in de Vlaamse geest te verdiepen, dan is het wel het Nederlandse. Wij wonen te dichtbij Vlaanderen en zijn veel aan Vlaanderen ver wat om de Vlaming van enige afstand te bekijken. Vlaanderen, dat zijn we zeil Als de loop van de geschiedenis een iets andere zou zijn geweest, dan vormde de Nederlandse provincies e geheel met Vlaanderen, Belgisch Brabant en Belgisc, Limburg, dan beschikte Nederland over een groter zuiden en zou het zwaartepu §j van die nu denkbeeldige na ook verder beneden de grot rivieren hebben gelegen, wi ze ten tijde van de scheiding Fi trouwens ook goeddeels lag. De geschiedenis heeft de Nederlanden evenwel een kunstje geflikt, om het zo maar eens te zeggen. Dat kunstje heet België, waarva een deel Nederlands spreek Nadien zijn veel Hollanders gaan denken dat Vlaandere een curieuze, koddige landstreek was waarin Boei Naas' het voor het zeggen h Vlaanderen werd gaandewe het land van de wielrenner de kroegen en de Vrouwetongen. Toch doemt voor de Hollam die in België woont, snel ee andere realiteit op. In Vlaanderen wordt niet mee zo hard gefietst, neemt het aantal kroegen zienderogen en staan er hoegenaamd Vrouwetongen meer voor ramen. Menig Hollander wi nog niet erkennen dat die eigenaardigheden nagenoeg verdwenen zijn, want vooroordelen zijn vrij comfortabele gemoedstoestanden waarvai een mens nu eenmaal niet graag afstand doet. Wat de Vlamingen op de Hollanders voor hebben, is ze over een opmerkelijk en door de geschiedenis opgele zelfbewustzijn hebben. Daa snappen wij Nederlanders het geheel niets van. De Vlaming kent de ware betekenis van de taal die h spreekt. Hij is er zich van bewust dat die taal de basis van een unieke cultuur voi die hij met de Nederlandei deelt. De Vlaming gaat er van ui dat zijn taal en zijn cultuui beschermd en behouden dienen te worden, vooral ni een nieuw Europa is ontsta waarin de 'Nederlandse' identiteit slechts met de grootste moeite overeind gehouden kan worden. Terecht vinden de Vlaming dat zulks alleen maar kan lukken als men zowel ten zuiden als ten noorden vai Wuustwezel twee handen een buik houdt en men de Nederlandse identiteit tot uitgangspunt van zowel .hefsE Vlaamse als het Nederlam Spr cultuurbeleid maakt. Daar js voelen de Nederlanders nit^e veel voor en dat steekt de Vlaming. Het is om die reden dat ik speurtocht naar de Vlaams ziel heb gestaakt. De Nederlander die de arroga begaat zich voortdurend n de verschillen tussen hem: en de Vlaming bezig te houden, leidt wellicht jp)e ongewild de aandacht èma van alles wat hem met ctejh0( Vlaming bindt. Die fout ve] maakte ook minister Hed) me d'Ancona toen ze het vorj jaar naar Brussel kwam on te leggen waarom ze een aantal dingen liever niet de Vlamingen samen deet liet in een net iets te bevh toespraak weten dat het Vlaamse cultuurbeleid zov 'fb anders is dan het Nederlai t-A Precies. De Nedêrlands- n i Vlaamse relatie blijft altijun problematisch zolang het ter accent op onze verschillenitb; plaats van onze els. overeenkomsten wordt gen h< Het is een dialectische val eze Zolang onze ministers daas w nog in tuimelen met o] :sta ogen nog wel hebben i em Vlamingen niets van ons fdsl verwachten en denken \vi hel Hollanders dat we niets m C te leren hebben. Dat de c Vlaming toevallig ook noiïnp. Belg is, doet daar niets aatsei De Hollander die in Belgi pl( woont heeft de opwinden on ervaring dat hij eindelijk i ontdekt dat hij meer Vlak da is dan hij denkt. En in di ikfc situatie wordt hij Belg op vai koop toe. Hetgeen, strikt afg historische bezien, beteke jk dat hij eindelijk thuis is. S JO WIJNEN se (De auteur is corresponded van onze krant in Brusse K nai rde 10

Leidse Courant | 1991 | | pagina 10