„Desnoods naar Israël Irak laat Kuwayti's en journalisten vrij Reclamewereld trekt aan ïrote held Schwarzkopf ederlanders behandelen ewonde Iraakse soldaten fijnen jagers wacht ingewikkelde taak BUITENLAND CridaeSoutcMit VRIJDAG 8 MAART 1991 PAGINA 7 President Bush itelt dankdagen in VASHINGTON President heorge Bush heeft gisteren be taald dat 5 tot 7 april 'nationale lankdagen' voor de geallieerde (verwinning op Irak zullen zijn. n de verklaring van de president rordt gevraagd om op 7 april in - middag klokken te luiden om bevrijding van Kuwayt en het 'Winde van de vijandelijkheden te ieren. „Ik vraag alle Amerikanen 19jim thuis of in kerken bijeen te ko- 8j ien om de almachtige te danken Koor de bevrijding van Kuwayt, 2'oor de zegeningen van vrijheid j vrede, voor onze troepen, voor 3 nze families en ons land zo ver- 3 laarde de president. Ambassadeur Veling via Riyad naar Kuwayt DEN HAAG Ambassadeur J. Veling is vandaag naar Saudi-Arabië vertrokken, samen met eerste ambassadesecretaris J. Damoiseaux en kanselier B. Arnts. Zij zullen van daaruit zo snel mogelijk door reizen naar Kuwayt om hun werkzaamheden te her vatten. De gebouwen van de ambassade en de kanse larij zijn van buiten in elk geval onbeschadigd uit de strijd gekomen. Kuwayti's hebben de Nederlandse vlag weer op het dak geplaatst. Veling vertrok half december uit Kuwayt, omdat de toestand door de Iraakse bezetting onhoudbaar was geworden. De am bassade is nooit officieel gesloten geweest. Twee ambtenaren van Economische Zaken, J. Wolfswinkel en N. Langemeijer, vertrekken Waar schijnlijk dit weekeinde naar het Midden-Oosten om de Kuwaytse regering voor te houden dat Nederland graag een bijdrage levert aan de wederopbouw. Twee miljoen voor hulp aan Israël DEN HAAG Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking heeft twee miljoen gulden beschikbaar ge steld om Israël te helpen de gevolgen van de Golfoorlog het hoofd te bieden. Het Israëlische ministerie van finan ciën heeft een speciaal fonds ingesteld, waaraan ook andere landen bijdragen. Nederland schenkt tevens 220.000 gul den aan Israëlische organisaties die psychische hulp verlenen aan overle venden van de Tweede Wereldoorlog. De vraag naar deze hulp is door de Golfoorlog sterk gestegen. Voor de op vang van tienduizenden joden uit Etio- pië en hun integratie in de Israëlische samenleving heeft Pronk een miljoen gulden beschikbaar gesteld. Bergen legervoorraad door snelle overwinning WASHINGTON En als de gevechten afgelopen zijn, wat doe je dan met de stapels ongebruikte ca mouflagekleding en kogelvrije vesten, de bergen kant en klaar frontvoedsel en de rijen vrachtwagens en pantserwagens? Eerst optellen en dan pas beslis sen wat ermee gebeurt. Toen de voorraden en goede ren voor de Amerikaanse strijdkrachten in de Golf besteld moesten worden, moest rekening gehouden worden met het ergst mogelijke scenario: een lang durige grondoorlog tegen Irak. Maar de overwinning kwam zo snel dat de militairen nu in hun maag zit ten met bergen en bergen onnodig materiaal en reeds bestelde voorraden. Sinds het staakt-het-vuren „is het alsof we proberen een rivier de andere kant op te laten stromen", zegt een woordvoerder van de personeelsondersteuningsdienst van het ministerie van defensie. Saudische economie driejaar van slag RIYAD Saudi-Arabië zal ze ker drie jaar nodig hebben om de ingrijpende economische gevol gen van de Golfoorlog te over winnen. Bankiers en diplomaten in het koninkrijk schatten dat het land zo'n slordige veertig miljard dollar aan kosten heeft gemaakt. Deze rekening drukt zwaar op de begroting, die toch al jaren tekorten vertoont. Het te kort beloopt nu ongeveer 13,4 miljard dollar. De Saudische eco nomie vertoonde voor de inval van Irak in Kuwayt weer een op gaande lijn na de klap die het olieland kreeg toen in de jaren tachtig de olieprijs instortte. BAGHDAD Irak heeft gisteravond al 2000 Ku wayti's vrijgelaten. Hon derden juichende Kuway ti's keerden op vrachtwa gens terug naar hun land. Amerikaanse functionaris sen in Kuwayt hadden eerder al gezegd dat van daag 800 a 2000 Kuwayti's en 21 westerse journalis ten werden verwacht die door Irak werden vastge houden. In Riyad hebben de geallieer den en Irak overeenstemming bereikt over de uitwisseling van Iraakse krijgsgevangenen en Kuwaytse militairen en burgers. Na een zes uur duren de bijeenkomst onder auspici ën van het Rode Kruis werd meegedeeld dat de krijgsge vangenen zo spoedig mogelijk zullen worden vrijgelaten. Een woordvoerder van het Rode Kruis deelde mee dat 60.000 Iraakse krijgsgevangenen spoedig huiswaarts kunnen keren. Irak had al eerder alle 45 geallieerde krijgsgevange nen vrijgelaten. De 21 westerse journalisten die Irak beloofd heeft vrij te laten, behoren tot de groep de 40 die sinds enkele dagen in Zuid- Irak werd vermist. De secreta ris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuel- lar, spant zich in om ophelde ring te krijgen over het lot van de overige journalisten. Twee Amerikaanse verslaggevers van het televisiestation CBS die ook op de lijst van vermis ten stonden, zijn inmiddels weer terecht. De journalisten probeerden de Iraakse stad Al- Basrah te bereikèn. Dit is in tegenspraak met wat Washington eerder berichtte. Amerikaanse regeringswoord voerders hadden gezegd dat de Revolutionaire Garde van Saddam de stad weer had he roverd. Een woordvoerder van de Opperste Raad van de Isla mitische Revolutie (SAIRI) verklaarde echter in Bayrut dat deze berichten onjuist zijn. „De situatie is er rustig en on der controle van de opstandige troepen", aldus woordvoer Abu Maithem al-Saqir. De Is lamitische Dawapartij, die deel uitmaakt van de fundamenta listische SAIRI-coalitie, zei dat de opstandelingen hun greep op Al-Basrah en acht andere steden versterkten, ondanks het tegenoffensief dat het re geringsleger heeft ingezet. Ook zijn veel Iraakse militai ren, onder wie leden van de luchtmachtbasis van Al-Ama- rah, overgelopen naar de sji'i- ten en de Kurdische verzets strijders die een aantal steden in het noorden bezet houden, aldus de Dawapartij. „98 pro cent van de mensen in Irak wil Saddam Husayn niet", al dus een gevluchte Jordaniër. De leider van het Iraakse sji'i- tische verzet, avatollah Mo hammad Bakr Hakim, zei „geen enkel bezwaar" te heb ben tegen een Amerikaanse interventie of van een ander land om het regime van Sad dam Husayn omver te werpen. Hij tekende hier echter wel bij aan dat dit niet mag leiden tot „inmenging in de Iraakse bin nenlandse aangelegenheden". Geallieerden De Amerikaanse militairen in de Perzische Golf zijn op weg naar huis. Minister van defen sie Dick Cheney zei gisteren dat het Pentagon hoopt er da gelijks 5000 terug te halen tot dat alle 540.000 weg zijn uit de Golf. Een dergelijk tempo houdt in dat alle Amerikaanse militairen binnen vier maan den over zullen zijn gebracht naar hun bases in de Verenig de Staten of Duitsland. De eer ste Britse troepen zullen dit weekeinde uit de Golfregio worden teruggetrokken, zo heeft premier John Major aan gekondigd. De Japanse ambassade in Ku wayt heeft kort na de Iraakse invasie op 2 augustus verleden jaar 16 Amerikaanse diploma ten en hun gezinnen verbor- §en en hen geholpen om naar audi-Arabie te ontkomen. Volgens Japanse functionaris sen heeft Japan niet eerder iets over deze zaak naar buiten gebracht omdat men represail les vreesde van het Iraakse le ger tegen Japanse staatsbur gers in Kuwayt SAFWAN Terug naar huis. Weg van de chaos en het geweld. Op zoek naar het leven dat abrupt werd onderbroken door de in val van het Iraakse leger in Kuwayt. Mensen uit India, Pakistan, Egypte, Kuwayt en ook Irak zelf; allen slachtoffer van de Golfoorlog. Zij hebben een lange en gevaarlijke weg door Irak afgelegd voordat ze uit eindelijk bij de Kuwaytse grens aankwamen. Ziek, afge mat, maar vol hoop. De 42-jarige Nawazish Ali en zijn vrouw Khelidh kwamen 14 jaar geleden uit Pakistan om in Kuwayt te werken. Hij als apotheker, zij als verpleeg ster. Het geld was goed, het le ven beviel hun beter dan in Pakistan. Tot die negende ja nuari 1991. Het Pakistaanse echtpaar leefde zo goed en kwaad als het kon onder de Iraakse bezetting, maar op 9 januari kwamen soldaten en namen Nawazish en Khelidh mee. Ze werden gearresteerd omdat ze verzuimd hadden nieuwe identiteitspapieren te halen waarmee ze moesten be wijzen dat ze nu voor Irak werkten. Beiden werden naar een gevangenis in Basra ge sleept. Hun achtjarig dochter tje en hun zesjarig zoontje ble ven achter. „Ik weet absoluut niet wat er van mijn kinderen geworden is", huilt Khelidh. Samen met een Egyptenaar, een Indiër, een Kuwayter en twee Filipijnen werden de Pa- kistanen uit de gevangenis vrijgelaten toen rebellen in Basra afgelopen zaterdag de deuren openden. Dagenlang waren ze onderweg. „Het ge vangenisleven? Iedere 48 uur een glas water en iedere 24 uur een halve boterham. Men sen stierven door ziekten. Mijn man zat samen met 200 men sen in een ruimte opgesloten", zegt Khelidh. De Indiër Raja Gapalan werk te als kraanmachinist voor een Kuwaytse oliemaatschappij. Hij opent zijn hemd en laat de zweren op ziin lichaam zien: „Ik ben ziek. Gebrek aan voedsel. Ik zat opgesloten met moordenaars en plunderaars. Verschrikkelijk". Zijn vrouw en dochter bleven in Kuwayt achter. „Zij weten niet waar ik ben en ik weet niet waar zij zijn", zegt hij. De Egyptenaar Imam Moham med moest zijn vrouw en een baby achterlaten in Kuwayt. „Ik weet niet of mijn vrouw en baby nog leven". Gedood Ook de Irakees Jabar Saleh is op weg naar het zuiden. Hij werkte voor de oorlog in de grensplaats Um Qasr en ver trok toen de gevechten uitbra ken met vrouw en acht kinde ren richting noorden, richting Basra. Toen was de Golfoorlog voorbij en begon een burger oorlog in de straten van Basra. Op drie maart deed zijn vrouw de was in een rivier. Terwijl zij bezig was kwam een groep soldaten op zijn auto af. Zij openden het vuur. Zijn drieja rig dochtertje werd gedood en haar vijfjarige zusje raakte ge wond. De familie bracht haar naar een ziekenhuis en ver trok weer richting Kuwayt. „Kan de geallieerde lucht macht niet die hele bende ver nietigen?", zegt hij doelend op het leger van Saddam. Het is niet waarschijnlijk dat Saleh Kuwayt binnenkomt. Irakezen en mensen zonder identiteitspapieren velen beweren Kuwayters te zijn worden buiten gehouden zo lang de noodtoestand in Ku wayt voortduurt. Honderden kamperen in de woestijn, mid den tussen de stellingen van het Amerikaanse leger. Een jonge Kuwayter die voor de Amerikanen als vertaler werkt probeert zoveel moge lijk te helpen. Geen van zijn superieuren steekt een hand uit. In het geïmproviseerde vluch telingenkamp zegt een Irakees dat hij zijn land uit wil. De man uit Basra zegt meegedaan te hebben aan de opstand daar en gevlucht te zijn toen het er naar uitzag dat deze niet zou slagen. Zijn omvangrijke gezin is meegekomen. Hij zegt dat als het erop aan komt zelfs ideologische barrières niet meer tellen. „Hij zegt dat hij bereid is naar welk land dan ook ter wereld te gaan", ver taalt een tolk. „Hij zegt dat hij zelfs bereid is naar Israël te gaan". YAD Wekenlang bben ze gewacht en ei- nlijk hadden ze er niet 1/4 eer op gerekend. het Zweedse veldhospitaal de Saudische hoofdstad yad arriveerden deze week geveer 20 gewonde Iraakse Ijgsgevangenen en dus was ivoor het eerst ook echt rk te doen voor de 30 Ne- jlandse artsen en verpleeg- iidigen die bij de Zweden n gedetacheerd, andaag komt mogelijk een mfcuwe groep gewonde Iraakse dag'daten. Het kan voor ons nu watst eens drukker worden", rtelt de Nederlandse ver- legkundige E. Bruynsteen. weet weinig van de patiën ten, die nü in het veldhospi taal liggen. „Het zijn vooral jonge .mannen. Typisch oor logsgewonden. Sommigen zijn in het hoofd geschoten, ande ren hebben brandwonden. Er zijn botbreuken bij". De Iraak se patiënten zijn allemaal „be hoorlijk gewond": hun alge mene toestand is volgens Bruynsteen bovendien slecht. „Ze zijn ondervoed". Waar de groep Irakezen tij dens de Golfoorlog was gele gerd, weten Bruynsteen en zijn Nederlandse collega's niet. De groep komt uit Kuwayt en heeft eerst in een ziekenhuis in de Saudische stad Dhahran gelegen en heeft daar kenne lijk een eerste medische be handeling ondergaan. Uit de Arabische papieren die de patiënten begeleiden, kun nen de Nederlanders niet goed wijs. Er wordt in het veldhos pitaal wel gewerkt met tolken en enkele Zweedse verpleeg sters werkten eerder in Liba non en spreken Arabisch, maar er is nauwelijks contact met de gewonde Irakezen. Bruynsteen weet ook niet of het veldhospitaal voor deze mensen het eindstation is of dat ze binnenkort verder wor den getransporteerd, mogelijk naar een krijgsgevangenkamp. In Jebel Ali in de Verenigde Arabische Emiraten werken nog eens vijftig Nederlanders in een militair veldhospitaal. Daar zijn voor zover bekend nog geen slachtoffers van de Golfoorlog behandeld. Niet te dichtbij Een vlucht over Kuwayt is bijna niet meer mogelijk van de honderden brandende olieputten te zien. Deze kopter neemt de situatie van heel dichtbij op zonder één Britse heli- FOTO: EPA N HELDER De Ne- 'landse mijnenjagers Ms. Haarlem en Hr. Harlingen wacht in noordwestelijke deel i de Perzische Golf een jvangrijke taak, zo ik gisteren op een bij- nkomst van de Konink je Marine in Den Hel- Kuwayt een anti-invasie-gor- del van een halve cirkel met vele duizenden mijnen te heb ben gelegd. Ook de belangrijk ste diepwater-route naar de olieterminals van het emiraat zijn bezaaid met mijnen. De informatie komt beschikbaar in het kader van de afspraken tussen Irak en de geallieerde coalitie en wordt door com mandant B. Roetering van de Mijnendienst voldoende be trouwbaar geacht. Het ruimen van de mijnen wordt extra gecompliceerd door de diversiteit aan explo sieven. Er zijn vermoedelijk ten minste 17 typen mijnen uit tal van landen gelegd, waaron der naast magnetische, ge- luids- en contactmijnen moge lijk ook chemische mijnen, volgens de beschikbare infor matie zijn de verschillende ty pen mijnen willekeurig door elkaar gelegd, wat de opspo ring nog verder bemoeilijkt. De meeste mijnen zweven aan ankerkettingen vlak onder de zeespiegel, maar een onbekend aantal is door stormachtig weer losgeslagen en drijft vrij rond. De commandanten van de Haarlem en de Harlingen verwachten ook fop-mijnen aan te treffen, terwijl enkele typen Iraakse mijnen uit poly ester zijn vervaardigd, dat met sonar moeilijk is waar te ne men. Tenslotte zijn de jagers voorbereid op mijnen die spe cifiek tegen mijnenjagers zijn gericht. De Hr. Ms. Haarlem en Hr. Ms. Harlingen vertrek ken maandagochtend met in totaal honderd opvarenden uit Den Helder. Aan boord is één dienstplichtige, een vrijwillig meevarende kok. Twee dienst plichtige onderofficieren va ren op nadrukkelijk eigen ver zoek niet mee. Voor de eerste keer varen zes vrouwen op een dergelijke missie mee, om dat zii tot de vaste bemanning van beide schepen behoren. Beide jagers zullen over onge veer een maand operationeel zijn. VASHINGTON „Stor- i nin' Norman" Schwarz- ;opf mag dan de Republi keinse Garde op de vlucht lebben gejaagd, hij staat -oor een lastiger taak als lij weer thuis is, tussen de terrengekke Amerika- .ïeneraal Schwarzkopf staat in 25 et middelpunt van de belang- 6 elling als het nationale mili- 2 lire idool waarnaar Amerika ilang heeft gesmacht. „Als er lts is waaraan we een tekort ebben, dan zijn dat wel hel len. Generaal Schwarzkopf is en echte, en we hebben er nds Eisenhower en MacArt- ur in 1945 niet meer een ge- 17( ad", aldus Jerry Delia Femi- a, eigenaar van Delia Femina IcNamee, een van de grootste 1 merikaanse reclamebureaus. „Er is geen produkt wat, hij nu niet zou kunnen promoten". Zolang hij in het Amerikaanse leger blijft, verbieden de statu ten de generaal zijn naam aan het een of andere produkt te lenen. Maar Schwarzkopf moet deze zomer verplicht met pensioen na 35 jaar actieve dienst. De eerste week van zijn terugkeer naar het bur gerleven zou hij al miljonair kunnen worden. „Hij staat voor betrouwbaar heid", aldus Delia Femina. „En hij komt in een tijd dat bijna iedereen die het finan cieel gezien goed heeft gedaan in de gevangenis zit". Andere baantjes die de van Schwarzkopfs populariteit pro fiterende Amerikaanse tijd schriften voor de viersterren generaal hebben bedacht, va riëren van directeur van een bedrijf, schrijver en football- trainer tot acteur. Sommige leden van de Repu blikeinse Partij van Florida zien Schwarzkopf in 1992 als concurrent voor de Republi keinse senator van hun staat, Bob Graham. Aanhangers van Schwarzkopf roemen zijn IQ van 170, zijn fotogenieke lach, zijn natuurlijke humor en zijn „no-nonsense" houding. „We zijn er vrij zeker van dat hij Republikein is", aldus Van Poole, partijvoorzitter van Flo rida. „De meeste mensen in het leger zijn dat. Maar het zou eigenlijk niets uitmaken als dat niet zo is, want het is mak kelijk om Republikein te wor den in Florida. Het enige wat je hoeft te doen is een kaartje te tekenen". De generaal zelf heeft zich nog niet uitgelaten over zijn naoor logse activiteiten. Hij deelt de mensen die hem naar zijn plannen vragen droogjes mee dat de schoonmaakoperaties in de Golf nog niet zijn afgelo pen. Zijn vrouw Brenda en het Pentagon doen er eveneens het zwijgen toe. Voor de oorlog heeft Schwarzkopf echter ge zegd dat hij van plan was bij zijn terugkeer met pensioen te gaan, een vredig leventje te leiden, te vissen en op eenden te jagen. Schwarzkopf zou een explosief temperament hebben en heeft zichzelf een meester getoond in sarcasme. De Amerikaanse reclamewereld zal zich daar door waarschijnlijk niet laten afschrikken. Óm met een re clameman te spreken: „Die man zou alles kunnen verko pen, van Patriots tot loodgie- terswerk. Hij zou een verstop te afvoer de schrik van z'n le ven kunnen bezorgen". RACHEL KELLY SUSAN ELLICOTT (c) The Times IRAAKSE VLUCHTELING: Even rust voor deze twee Kuwayti's tijdens hun vlucht uit Irak. warzkopf: van vier-sterren generaal tot zeven-kruiden shampoo?

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7