Albanese vluchtelingen bestormen voedselposten Tjfoe, tjfoe tjfoe f - Werré's creaties istaan als een huis Chaos in Kroatië feitelijk dorpsrel Brussel Premier Martens vecht voor A ,UITENLAND CcidócSoincMit VRIJDAG 8 MAART 1991 PAGINA 5 Jeen Slovenen meer in eger van Joegoslavië JUBLJANA Slovenië zal geen dienstplich ten meer afstaan aan het federale Joegoslavi- fc :he leger. Jongeren die al een oproep hebben ekregen zullen die moeten weigeren. Het par- ment besloot gisteren dat jonge Slovenen tinnen dienen bij de politie of de territoriale erdediging, een soort burgerwacht. Tevens i emden de afgevaardigden in met de invoering an de alternatieve dienstplicht van zeven aanden, even lang als de gewone dienstplicht. angezien er niet genoeg plaatsen zijn bij de ilitie en de burgerwacht, zullen zeker 9.000 in de 12.000 dienstplichtigen van deze moge- kheid gebruik maken. Servië besloot gisteren f mderden Albanese leraren in de overwegend Ibanese provincie Kosovo geen salaris meer I t te betalen, omdat ze weigeren de Albanese ssen door Servische te vervangen. Hirsch Ballin wil aanpak van fraude met EG-geld BRUSSEL Minister Hirsch Ballin van justitie is van plan om in november een speciale Europese ministerraad bijeen te roepen. Hij vindt dat de ministers van justitie van de twaalf EG-lidstaten tijdens die bijeenkomst moeten praten over hoe de bestrijding van de fraude met Ge meenschapsgelden kan worden aangepakt. De minister zei dat vandaag in Brussel tijdens een Dijeenkomst van de Konrad Adenauerstichting. Nederland heeft is vanaf 1 juli een half jaar voorzitter van de EG. Het voorzittende land bepaalt welke Europese ministersbijeenkomsten er tijdens de halfjaarlijkse periode van het voorzitterschap worden gehouden. Volgens Hirsch Ballin zijn er met de fraude met Gemeenschapsgelden „gigantische" bedragen zijn ge moeid. „Mogelijk veel aanzienlijker bedragen dan met de handel in verdovende middelen in Europa. Niemand kent de omvang van de fraude met Gemeenschapsgelden, evenmin als de vormen waarin die fraude zich voordoet". Vredesmedaille voor Thatcher De voormalige Britse premier Margaret Thatcher heeft de Ame rikaanse Vredesmedaille ontvan gen. De Amerikaanse president George Bush prees haar gisteren als een van de grootste leiders van onze tijd. „Men heeft haar de IJzeren Dame genoemd, onbe dwingbaar, soms onverbeterlijk, altijd Onoverwinnelijk en zij riep het beste in de menselijke geest op", zo zei Bush op bijeenkomst op het Witte Huis. Het was pre cies 100 dagen geleden dat That cher in een interne revolte van de Conservatieve Partij het veld moest ruimen voor de huidige premier John Major. De Vredes medaille is de hoogste Ameri kaanse burgerlijke onderschei ding. FOTO: ap Spaanse galeries pikken belastingmaatregel niet MADRID Ongeveer 1300 galeries en antiekwinkels in Spanje hebben gisteren hun deuren gesloten. Het is een protest tegen een nieuwe belastingmaatregel van de rege ring, die moet voorkomen dat mensen hun zwarte geld in kunst of antiek steken. Over kunst- en antiekwerken met een waarde beneden de 250.000 pesetas (4500 gulden) moet voortaan vermogensbelasting worden betaald. Vol gens de galeriehouders zal de maatregel, die nog door het parlement moet worden goedgekeurd, tot gevolg hebben dat het kopen van kunst ontmoedigd wordt en dat veel kunstenaars hun toevlucht moeten zoeken in het buiten land. „Het gelijkstellen van kunst met luxe-artikelen als bont, vliegtuigen of auto's is een dwaling die haar weer slag zal hebben op alle Spaanse kunstuitingen", zei Ernes to Juarez, juridisch raadgever van de Spaanse Vereniging van Galeriehouders. „Zoals de wet nu luidt is zij onuit voerbaar, omdat zelfs vlinderverzamelingen of stenenver zamelingen van kinderen er onder kunnen vallen". ritse kankerpatiënt Craig Shergold genezen sta; peli )NDEN De bekende twaalfjarige Britse kankerpatiënt gist aig Shergold is genezen volgens zijn Amerikaanse artsen. Chi- t rgen in de Amerikaanse staat Virginia'verwijderden afgelo- ni n week 90 procent van een tumor in de hersenen van Sher- Hi 'd tijdens een acht uur durende operatie. De Britse jongen ak afgelopen jaar het wereldrecord wenskaarten, hij ontving miljoen kaarten uit alle delen van de wereld, en kreeg daar- ïe een vermelding in het Guinnessbook of Records. Hij moet ig enkele weken geobserveerd worden in het Amerikaanse kenhuis. Daarna keert hij terug naar Engeland. oud ienlILAAN Een van de Mows waarnaar het meest vrdt uitgekeken tijdens de >r z< \ilanese modeweek, is die in Gianfranco Ferré, ook al \ijft de ex-architect die ik voor huize Dior in Parijs ntwerpt trouw aan zich- if. De rondborstigste van le ontwerpers construeerde k deze keer zijn creaties Isof hij een huis bouwde. Natrekkend van een grond- j, voegt hij details toe en it hij uiteindelijk kleuren ffl accessoires. Altijd duide- 1 Ferré, maar nooit hele- \al hetzelfde, zoals verschil de huizen van eenzelfde \1%chitect. Voor volgende win- er liet Ferré zijn oog vallen ,pde Londense bobby's. Van- r aar zwarte jasjes in zeve- achtste maat met rode voe- en rode zwaluwstaart- mchetten op een potlood- jpjesbroek of op een jurkje aarover twee rijen grote ue 1 noPen marcheren, in het ge- g id als de garde van de Britse j oningin. En daarbij zelfs e e 'ren hoofddeksel in de vorm je a an bobby's helm. De details elen een belangrijke rol, 't als een balkon met oembakken gewoon mooier dan een kale gevel. Witte louses krijgen uitpuilende mtkragen als aronskelken bolle bootzeilen, zwaluw- ;b'b« ^aart-manchetten nemen de z lucht vanonder zwarte mou- Ten. Een bescheiden camel mslagjurkje oogt dramatisch iet om de hals een krans an bont óp leer. Een simpele andbeige tuniek over een '.ort en strak rokje ziet er orstelijk uit met een ronde raag en een zoom van bij- l geurend bont. Wit en zwart zijn bij Ferré even onafscheidelijk als op een schaakbord. Een enkel- lange ivoorwitte jas wappert open op smalle witte broeks pijpen en wordt vergezeld van een zwarte ceintuur en dito handschoenen. Zuidamerikaanse struisvogels tot één van Ferré 's beste le veranciers. Veertjes van de struise vogels dienen als luch tige en warme voering van jassen, wuiven langs de rand van een gebreide stola die een grijze trui en dito broek uitgaanswaardig maakt. En wie zou, niet zijn hart verlie zen aan een meisje dat over een sexy grijs tricotjurkje met inventieve opstaande kraag, een bolle bolero van gemeng de grijze struisvogelveertjes draagt. Of aan eentje dat over een snoeproze jurkje met V- hals en korte mouwtjes een zwart leren jakje schuift, waaruit de roze veertjes op wellen en overlopen tot een weelderige s' Maar de avond en de nacht zijn goud waard, bijvoorbeeld in de~ vorm van een blits broekpak, waarvan elke vier kante centimeter bedekt is met gouden pailletten en kraaltjesHet klatergoud wordt slechts overtroffen door de catsuit aan het einde van de finale witte chiffon gewaden met pluimen onder het thema gemaskerd bal in Venetië. In het donker schit tert de creatie als een (slanke) mensgeworden kristallen luchter. Als het om inspiratie gaat, is de ronde Gianfranco nog altijd niet rond. LILY ARMON EAV0NTUREN VAN KAPITEIN ROB MOSKOU Over vier maanden is in de Sovjetu nie het socialistische sy steem eindelijk van de baan. President Gorbats- jov heeft zijn langste tijd gehad, want de Russische leider Jeltsin staat op het punt als winnaar uit de strijd te komen. Deze voorspelling is afkomstig van Tamara Globa, een beeld schone dame van in de dertig, die net als haar man de astro logie beoefent. In juli is de pe riode van de Vis voorbij en be gint het tijdperk van de Wa terman, schrijft Globa in Koe- ranty, een dagblad van de Moskouse gemeenteraad. Gor- batsjov is een Vis, Jeltsin een Waterman. Globa sleept er de Franse kof fiedikkijker Nostradamus bij, die vierhonderd jaar geleden een 'schok' voor het jaar 1917 voorspelde. In dat jaar wist een handige jongen cfie zich de naam Lenin had aangemeten een onbeduidend oproer in de Russische stad Petrograd om te toveren in de Grote Socia listische Revolutie. De 'schok' zou volgens Nostradamus 73 jaar en zeven maanden duren. In juli dit jaar is de ellende volgens de Franse ziener voor bij. „Zo lang nog?", was de teleur gestelde reactie van een Mos- koviet na het lezen van Glo ba's voorspelling. Russen zijn grote liefhebbers van alles wat occult is. Geloof en bijgeloof leveren de veelge plaagde Sovjetburger een wel kome ontsnapping uit het as grauwe bestaan van alledag. Het bijgeloof neemt in de Sov jetunie van vandaag zulke ex treme vormen aan, dat de re geringskrant Izvestia onlangs zelfs de geleerde Ginzburg, lid van de Academie van Weten schappen, liet opdraven om to venaars, wonderdokters en handlezers een wetenschappe lijke veeg uit de pan te geven. De wijze woorden van de ge leerde helpen geen zier. Velen verkiezen 'ekstrasensy', han dopleggers en gebedsgenezers, boven de erkende artsen. Voor wie de Sovjetgezondheidszorg kent is dat overigens geen raadsel. Horoscopen blijven behoren tot de meest gelezen rubrieken in kranten en tijd schriften. Waarzeggers en kaartleggers en andere helder zienden doen in Rusland goede zaken. Russen zijn zeer bijgelovig, al maken ze het minder bont dan de Amerikanen die in hotels bij het nummeren van etages en kamers het getal dertien overslaan. Als een Rus thuis fluit, komt hij zonder geld te zitten. Als een Rus iemand op zijn tenen trapt, moet die ander dat ook bij hem doen, anders krijgen ze ruzie. Als een Rus van huis gaat, maar hij komt even terug omdat hij iets is vergeten, brengt-dat ongeluk. Dat kan hij ongedaan maken door even in de spiegel te kijken. Als een Rus over iemands ziekte praat, mag hij niet naar eigen li chaamsdelen wijzen, anders wacht hem hetzelfde lot. Als een Rus de eerste bewoner is van een nieuw huis, laat hij er eerst een kat los. Zo blijft de woning vrij van boze geesten. „Tjfoe, tjfoe, tjfoe!", zegt een Rus, als hij zegt dat iets onple zierigs hem nog nooit is over komen. In Nederland zouden we afkloppen, maar een Rus spuwt drie keer over de lin kerschouder. Dat tjfoe, tjfoe, tjfoe heeft hem de laatste 73 jaar trouwens niet erg geholpen. ROB VUNDERINK warm ontvangen. Dan echter brengt de wind redding. Er steekt een zachte bries op en de zeilen beginnen te klapperen. „Net op tijd", mompelt kapitein Wolter. Wanneer de „Fortune" vaart gaat lopen, krijgen de Patagoniërs er ook genoeg van e.i Ijlings verla ten zij het schip. Zij springen pardoes In het water en zwemmen naar hun kano's, waarvan er verscheidene door de „Fortuna" worden overvaren. De overlevenden roeien snel weg. Sovjetparlement benoemt Nationale Veiligheidsraad MOSKOU Het Sovjetparle ment heeft gisteren de benoe ming van acht leden van de Nationale Veiligheidsraad goedgekeurd. De raad gaat zich volgens Gor- batsjov dagelijks met zaken van landsbelang bezig houden. Daaronder vallen defensie, economie en „veiligheid wat betreft stabiliteit en (inter-et- nische) conflicten". Onderhandelingen chemische wapens zitten muurvast WASHINGTON/WENEN Er zijn nieuwe problemen gerezen tussen de Verenigde Staten en de Sovjetunie bij het onderhandelen over een akkoord over vernietiging van hun voorraden chemi sche wapens. Amerikaanse regeringsfunctionarissen hebben dit gisteren ver klaard. De Amerikaanse president George Bush en Sovjetpresi- dent Michaïl Gorbatsjov on dertekenden vorig jaar juni in Washington een ontwerp verdrag over chemische wa pens en zouden de definitie ve versie èind vorig jaar te kenen. Volgens de functiona rissen bestaan er momenteel grote twijfels in Washington of de Sovjetunie nog wel se rieus is geïnteresseerd in het sluiten van een akkoord. „In de afgelopen maanden is de Sovjetunie zich steeds harder gaan opstellen bij ont wapeningsonderhandelin gen", aldus een functionaris. Volgens hem is de invloed van de militairen in de Sov jetunie duidelijk toegenomen sinds het vertrek van minis ter van buitenlandse zaken Edouard Sjevardnadze in de cember vorig jaar. aai Deze klokkende mini-avondjurk van zijde maakt deel uit van ulP de Krizia-collectie, die gisteren werd gepresenteerd in Milaan. foto: ap st. Steeds meer wilden klauteren langs de waterstagen boord en spoedig overstromen zij het voorschip. Met alle die hen ter beschikking staan, verdedigen de matro- Doch de wilden zijn te groot in aantal om hen af te en langzaam maar zeker winnen zij terrein. Kapitein Wolter nu ook zijn percussiepistool getrokken en wanneer de wll- door het schijnlicht naar binnen willen dringen, worden zij (Van onze correspondent Gert van Wijland) BELGRADO Joegosla vië althans Servië staat nu al dagen op zijn kop over wat eigenlijk nauwelijks meer dan een dorpsrel is geweest. Naar verluidt ontwapenden dronken Servische politiele den hun Kroatische collega's en namen de macht over in het stadje Pakrac. Een dag na het incident trokken speciale Kroatische ordetroepen het stadje binnen, ruimden de bar ricades op en sloten het cen trum met panterswagens af. Servische opstandelingen vluchtten naar de heuvels en bestookten de militie van daaruit met geweervuur. We gens elkaar en zichzelf grotesk tegensprekende autoriteiten en media zijn de feiten moei lijk te achterhalen maar er vielen geen doden, dat is ze ker. Naar Balkanbegrippen een dorpsrel, volgens diplomaten en internationale pers, maar de Servische media spraken van genocide en van moord en brand. Ook is moeilijk te ach terhalen of militie en leger op elkaar geschoten hebben, maar de spanning werd door het op treden van het leger zeker niet minder. Wel werd volgens de Serven voorkomen dat on schuldige Servische inwoners van het stadje door de Kroaten werden doodgeschoten. En dat laatste is nu precies wat een jaar geleden wel is ge beurd in de door etnisch ge weld geplaagde provincie Ko sovo in Zuid-Servië. Verschil is dat het toen de Servische militie was die schoot en dat het Albanezen waren die om kwamen. Daags na die schiet partij sprak de internationale pers van een doodseskader, dat zonder directe aanleiding op onschuldige burgers schoot. De schade aan huizen, politie bureau en stadhuis was groot, plassen bloed getuigden van het drama. De verontwaardi ging over de Servische actie was gering: er werd een on derzoek aangekondigd, maar daar is later niet veel meer van vernomen. Het leger ver scheen pas dagen later in Ko sovo en werd in Maljiseva niet permanent gesignaleerd. Deze reactie staat in geen en kele verhouding tot de over spannen aandacht die het be heerste politie-optreden van de Kroaten in Pakrac in de Servische media kreeg. Een van de meest voor de hand lig gende vergelijkingen werd niet getrokken: de indeling in 'Übermenschen' en 'Unter- menschen'. De eersten mag een haar worden gekrenkt, e laatsten zijn blijkbaar sinds jaar en dag vogelvrij in het huidige Joegoslavië. kandidaat stellen. „Ik wil poli tiek een vrij man zijn", ver klaarde Martens, „opdat ik Brussel kan verdedigen." Hij vreest dat de rol van de Belgi sche hoofdstad in de EG uitge speeld zal zijn als het Europese Parlement definitief naar het Franse Straatsburg gaat. Kiezers Ribble Valley laten John Major vallen LONDEN De kiezers van het Noordwestengelse district Ribble Valley hebben het con servatieve bewind van premier Major een duidelijke boodschap gegeven: de gehate gemeente belasting moet worden afge schaft. De jaarlijkse poll tax van 410 tot 454 pond .wordt hoogst on rechtvaardig gevonden. Dit tot nu toe overwegend conserva tief gezinde kiesdistrict heeft gisteren „tactisch" gestemd voor Michael Carr, kandidaat van de liberale democraten. Carrs meerderheid bedraagt zo'n 4.500 stemmen. In 1987 kraaiden de conservatieven in Ribble Valley victorie met ruimschoots 19.500 stemmen. De tussentijdse uitslag van Rib ble Valley betekent dat de con servatieve premier John Major, die net 100 dagen aan het bewind is en „de nieuwe Chur chill" wordt genoemd, erg voorzichtig moet zijn. Bijvoor beeld met het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. De Golf oorlog maakte Major tamelijk populair, maar door de poll-tax is een verkiezingswinst zoals voorganger Thatcher boekte na de Falkland-oorlog er niet in. Wordt de poll tax niet opge doekt of behoorlijk aangepast voor de gedeeltelijke gemeente raadsverkiezingen van 2 mei, dan dreigt de conservatieve re geringspartij dan al catastrofaal te worden verslagen door La bour en de liberale democraten. HET MEXICAANSE AFGODSBEELD' BRUSSEL De Belgische pre mier Wilfried Martens heeft verklaard een positie bij de Eu ropese Commissie te laten lo pen omdat hij zich liever inzet voor het behoud van Brussel als hoofdstad van de Europese Gemeenschap. Hij zei dat in in terviews in twee Belgische kranten. Martens, die al elf jaar premier van België is, wordt in brede kring gezien als de man met de beste papieren voor de opvolging van de Fransman Jacques Delors als voorzitter van de Europese Commissie. De termijn van Delors verloopt eind volgend jaar. De Belgische premier zal zich echter niet (Vervolg van de voorpagina) BRINDISI Honderden hongerige Albanese vluchtelingen hebben gis teravond het politiekor- don in de Italiaanse ha venstad Brindisi bestormd in een wanhopige poging de voedseluitdeelposten op de kade ter bereiken. De politie vocht met Albane zen die over versperringen probeerden te klimmen om bij een vrachtwagen met voedsel te komen. Reddingswerkers gooiden brood in de menigte en haalden vervolgens haastig de vrachtwagen weg terwijl de politie de Albanezen tegen hield. Tijdens de gevechten re den ambulances van de kade weg met gewonde vluchtelin gen die in hun haast om aan land te komen in het water waren gevallen. Gisteren gin gen bijna tienduizend Albane se asielzoekers in Brindisi aan wal gegaan, ondanks een ver bod van de Italiaanse autori teiten. Nadat 's ochtend het vrachtschip Liria (Vrijheid) door de blokkade van de kust wacht voer, gingen de eerste 3.000 mensen van boord. Later stapten ook Albanezen van de schepen Tirana en Kallimi op Italiaanse bodem, waarmee de poging van de regering in Rome om de exodus te stuiten definitief was mislukt. Na een spoedzitting van het crisiskabinet heeft Rome be sloten maatregelen te nemen om de Albanezen op te van gen. Maar de Italiaanse rege ring blijft op haar standpunt dat de meeste vluchtelingen zullen worden teruggestuurd omdat het economische vluch telingen zouden zijn. In Albanië hebben de commu nistische autoriteiten de ha venstad Dürres afgesloten en tot militair gebied verklaard. Vanuit deze stad vertrokken de afgelopen dagen veel Alba nezen naar Italië met schepen die zij uit de haven kaapten. Voor de ambassadewijk in de hoofdstad Tirana werd op nieuw gedemonstreerd door Albanezen die naar het bui tenland willen. Daarbij is vol gens de autoriteiten een de monstrant doodgeschoten en zijn zeven mensen gewond ge raakt. De wijk is inmiddels af gegrendeld. Een oppostiegroep meldde donderdag dat woensdagavond in Tirana drie mensen zijn ge dood door de politie. De vluchtelingenstroom naar Joegoslavië en Griekenland hield donderdag onverkort aan. De afgelopen 24 uur zou den, volgens Joegoslavische berichten, 1.000 tot 1.500 Alba nezen de grens zijn overgesto ken. De afgelopen weken zijn circa 20.000 Albanezen illegaal naar Griekenland gegaan. De regering in Athene., heeft de Albanezen van Griekse af komst aangemoedigd terug te keren in „het vaderland". Veel Albanezen kwamen gisteren naar de Turkse ambassade in Tirana in een poging een visum te bemachtigen. Om de menigte te verwijderen schoot de politie in de lucht en werd een waterkanon ingezet. foto: ap Oneens Een Israëlische politie-agent pakt een Palestijnse leerlinge op in Oost-Jeruzalem. Ze deed mee aan een anti-lsraël demonstratie. Een andere scholiere maakt schreeuwend duidelijk dat ze het met de Israëli's én met de arrestatie oneens is. foto: epa

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5