Bodem vuiler dan ooit Lees maar: er staat niet waterstaat CcidócSouoant Lezersservice AMEDEOMODIGLIAM „Gezondheidszorg gaat ten onder aan starre regels" Koningin en prins bezoeken Duitsland I NEDERLAND GIFVRIJ PRESENTEERT ACTIEPLAN BINNENLAND VRIJDAG 8 MAART 1991 PAGINA |l 070 - 3 190 88. (1884-1920) Een magische naam voor velen. Niet alleen door zijn kunst, maar ook door het bohemien-bestaan dat deze Italiaanse schilder leidde. Drank, drugs en sex spelen m de legendes over zijn leven een belang rijke rol. Speciaal voor u organiseren wij op zondag 24 maart een dagtocht naar Düsseldorf, waar ruim 90 doeken, enkele tientallen tekeningen en een handvol sculpturen 1 zijn. Inclusief m vervoer per luxe touringcar entreebewijs 2x koffie in de touri Vertrektijden: Gouda station stadszijdl 0.800 uur Den Haag CS, Anna van Buerenstraat 08.45 uur Terugkomst: ca. 20.00-21.00 uur i Wij moeten u mededelen dat onze korte n arrangementen (korter dan 5 dagen) voo leen nog contant kunnen worden afgerekend h reisjes treft u voortaan iedere maandag a rubnekspagina van uw krant Etna Jupiter 1.245,- Etna Neptunus 1.745,- Etna Saturnus 2.190,- Benraad gevelkachel NU 495,- Natuurlijk bij: W. P. HARTWIJK IJZERHANDEL NIEUWE BEESTENMARKT 7 t/m 11 LAMMERMARKT 3-7 LEIDEN Blokkade-acties aan Italiaanse grens DEN HAAG Aan dé Ita- liaans-Oostenrijkse grensover gangen zijn met ingang van volgende week weer nieuwe blokkade-acties te verwachten. Dat meldt de Nederlandse In ternationale Wegvervoers Or ganisatie (NIWO) in Den Haag. Vanaf komende maan dag krijgen Italiaanse vergun ningen nog slechts de helft van het gebruikelijke aantal Oostenrijkse doorvoervergun- ningen. Oostenrijk heeft tot de halvering besloten omdat het Italiaanse kwartaalcontingent, dat loopt tot 20 maart, bijna is uitgeput. De NIWO verwacht dat Italiaanse vervoerders als tegenmaatregel de Italiaans- Ooostenrijkse grensovergan gen zullen blokkeren. Morgen valt daarover in Verona het besluit. DEN HAAG Koningin Bea trix en prins Claus brengen 25 en 26 april een bezoek aan Duitsland. Ze doen dit op uit nodiging van de president van Duitsland Richard von Weis- zacker. Het accent van dit offi ciële bezoek ligt op het grond gebied van de voormalige DDR. Volgens een woordvoer ster van de Rijksvoorlichtings dienst betreft het geen staats bezoek. Dit vond negen jaar geleden plaats. Over het pro gramma wordt nog overleg ge voerd, aldus de woordvoerster. Uitbreiding Schiphol voor 19 miljard gedekt DEN HAAG Volgens het kabinet is de uitbreiding van de luchthaven Schiphol voor 19 miljard gulden gedekt. De totale kosten van het Plan van Aanpak voor Schiphol zijn ge raamd op 22 miljard. Van de 19 miljard neemt het Rijk 8 miljard voor zijn rekening. Daarnaast heeft het Rijk voor stadsgewestelijk openbaarver- voer in de regio Schiphol tot 2005 1,4 miljard gulden ter be schikking. Dat staat in het kabinetsstand punt over het Plan van Aan pak voor de Luchthaven dat gisteren naar de Tweede Ka mer is gestuurd. Het kabinet kiest voor wat het noemt 'een beheerste, gerichte groei' van Schiphol. SUSKE EN WISKE DE MYSTERIEUZE MIJN Prijs voor Mazowiecki Mr. Pieter van Vollenhoven in ge sprek met de Poolse ex-premier Ta- deusz Mazowiecki en zijn echtgeno te. Mazowiecki kreeg gisteren in Pa leis Het Loo in Apeldoorn de Euro pese Media Prijs overhandigd in de sector politiek. Andere prijswinnaars waren het Europees Jeugdorkest (cultuur) en Etienne Davignon, oud- Europees commissaris en voorzitter van de Generale Maatschappij van België (industrie). De Europese Media Prijs, die be staat uit een bronzen bureausculp tuur en een bedrag van ca. 11.500, wordt in principe jaarlijks toegekend als onderscheiding en/of aanmoedi ging voor personen of instellingen die een belangrijke bijdrage hebben geleverd voor de Europese eenwor ding. Minister vraagt weer uitlevering Luytjes DEN HAAG Minister Hirsch Ballin van justitie gaat opnieuw bij de Canadese autoriteiten aandringen op uitlevering van de Nederlandse oorlogsmisdadiger Jacob Luytjens. De minister heeft dit gis teren gezegd in antwoord op een vraag van het VVD-kamerlid Wiebenga. Vol gens Wiebenga wordt met het nieuwe uitleveringsbedrag met Canada een be langrijke belemmering voor uitlevering weggenomen. Luytjens werd tot levens lang veroordeeld wegens collaboratie met nazi-Duitsland. Wiebenga schilderde hem af als een van de grootste Nederlandse orlogsmisdadigers. De tekst van het nieu we verdrag moet nog door beide landen moeten worden geratificeerd. Minister Hirsch Ballin zegde toe daarna tot actie te zullen overgaan. Oud - rijksarchivaris Panhuysen overleden HEERLEN De vroegere rijksar chivaris in Limburg dr. G. Panhuy sen is dinsdag op 88-jarige leeftijd overleden in zijn woonplaats Heer len. Dit heeft zijn familie gisteren be kendgemaakt. Panhuysen speelde een belangrijke rol bij de totstandko ming van de nieuwe archiefwet in 1962. Hij werkte na zijn studie ge schiedenis en archeologie in Utrecht in Limburg. Hij promoveerde in 1933 in Groningen op een proefschrift over Maastricht. In die stad was hij vanaf 1928 verbonden aan het rijks archief, eerst als chartermeester, daarna als waarnemend archivaris en tenslotte vanaf 1939 als rijksarchiva ris. Die functie bekleedde dr. Pan huysen tot 1968. DEN HAAG Oud-mi nister van milieu Ginjaar heeft ongelijk gehad. Tien jaar geleden zei hij im mers: „Over tien jaar is de Nederlandse bodem schoon". Nu die termijn is verstreken, maakt de ac tiegroep Nederland Gif- vrij de balans op. Conclu sie: anno 1991 is de bodem van Nederland vuiler dan ooit. Sanering van de dui zenden gifbelten kost zo'n 50 tot 100 miljard gulden, en zal tot ver in de vol gende eeuw arbeid ver gen. Zelden zal een organisatie zo vreugdeloos haar tienjarig be staan hebben gevierd als Ne derland Gifvrij gisteren in Den Haag. Erg veel reden tot feest was er dan ook niet. Zo ver is het pas wanneer de ac tiegroep, opgericht naar aan leiding van de Lekkerkerk-af- faire in 1981, zichzelf mag op heffen wegens chronisch ge brek aan gif in de bodem. En daar is nog bitter weinig zicht op, zo bleek gisteren wel. Twintig jaar geleden diende de toenmalige staatssecretaris voor milieu Kruisinga een wetsontwerp in over bodem vervuiling. Tien jaar later zet te minister Ginjaar de Inte- rimwet Bodemsanering op de rails, en vijf jaar geleden werd de wet Bodembescherming in de Staatscourant gepubliceerd. Klinkt fraai, maar waarom gaat ondanks deze inspannin gen dan de kwaliteit van de Nederlandse bodem zo hard achteruit, vroeg prof. dr. Lu cas Reijnders zich gisteren af. „De bodem is weinig verge vingsgezind", constateerde Reijnders. Een groot aantal stoffen breekt in de bodem niet of nauwelijks af. In gif belten, het woord is het afgelo pen decennium gemeengoed geworden, kunnen wij in op gehoopte vorm de complete vaderlandse industriële ont wikkeling aan ons voorbij zien trekken, stelde Reijnders. Niet alleen de overblijfselen van de chemische revolutie, maar zelfs de uitwerpselen van pot tenbakkerijen en spiegelfa- brieken uit de middeleeuwen zijn nu nog in de bodem terug te vinden. Weinig visie De afgelopen tien jaar is in Nederland slechts 17 procent van de vervuilde bodem schoongemaakt. „De rest is in gepakt of ergens anders neer gelegd. Dat wordt tegenwoor dig ook saneren genoemd". Heeft de politiek misschien zijn aandacht en geld nodig gehad voor andere punten die bodemvervuiling doen afne men, vroeg Reijnders zich af. Het antwoord wist hij zelf al: nee dus. Als voorbeeld ge bruikte hij het Besluit Dierlij ke Meststoffen. „Een gelegali seerde milieuramp. Immers, overmatige belasting van grond en grondwater met stof fen als fosfaten en nitraten is hierdoor juist gelegaliseerd". Ook het aanstaande Bouwstof fenbesluit getuigt volgens de hoogleraar van weinig visie: „De tendens is om alle moge lijke troep om te dopen in bouwstoffen en de daarmee verbonden problemen door te schuiven naar volgende gene raties". Het centrale probleem bij de vervuilingsproblematiek is volgens Reijnders niet of het mogelijk is de bodem te be schermen, maar of de politieke wil bestaat echte inhoud te ge ven aan de bestaande wetten. De jarige actiegroep Neder land Gifvrij sloot daarop aan en bood de aanwezige milieu minister Alders een actieplan aan. Met dat plan zou een schone bodem van heel Neder land in 2015 bereikt kunnen worden. Nadruk in dat plan ligt op pre ventie van bodemvervuiling. „Ander blijft het saneren met de vervuilingskraan open", al dus Nederland Gifvrij. De groep verwacht dat jaarlijks 2,5 miljard gulden nodig is om volgens het plan binnen 25 jaar een schone bodem te krij gen. Ongeveer de helft daar van zal door de vervuiler zelf betaald moeten worden, de an dere helft komt uit algemene middelen. Heffingen op ver vuilende grondstoffen en ba- sischemicaliën horen daar ook bij, vindt de actiegroep. Ook een openbaar informatiesy steem, waar elke burger gege vens over de bodemkwaliteit kan opvragen, zou volgens het actieplan van Nederland Gif vrij van de grond moeten ko- Zoeken Milieuminister Alders maakte gisteren duidelijk, weinig te voelen voor het verhogen van de rijksbijdrage aan de schoon maak van vervuilde grond. De bewindsman kiest ervoor de vervuiler te laten betalen, bij voorbeeld door tegen hem pro cessen aan te spannen. Op dit moment heeft de Staat zo'n 120 procedures tegen ver meende vervuilers lopen. De opbrengst van deze verhaalac- ties is tot nu toe gering. Toch wil Alders het principe van de aansprakelijkheid niet laten varen. „Ik wil met u steeds naar de meest effectieve mid delen voor sanering en aan sprakelijkheid blijven zoe ken", aldus Alders. De minister gaf toe dat op dit moment te weinig geld be schikbaar is om de saneringso peratie van de bodem snel af te sluiten. Hij vroeg echter be grip voor keuzes die gemaakt worden om het „absoluut noodzakelijke" overeind te houden. Daarbij denkt Alders niet alleen aan een snelle schoonmaak, maar ook aan een schoonmaak die de bodem in al zijn functies herstelt. JEAN-PIERRE GEELEN Het schonen van de Nederlandse bodem gaat niet zo snel als gedacht. Anno 1991 is de bodem van Nederland vuiler dan ooit. FOTO: DIJKSTRA UTRECHT De overheid moet over een drempel heen. En wel zo snel mogelijk, meent prof. A. Schrijvers, hoogleraar Algemene Gezond heidsleer. „Erken dat er schaarste is in de gezondheids zorg, erken dat de kwaliteit achteruit gaat. Zeg niet meer dat het allemaal efficiënter kan en moet. En geef vooral ruimte aan experimenten. Hanteer regels soepel". Schrijvers hield dit pleidooi gisteren tijdens een bijeen komst vooruitlopend op Medi- ca 91. Medica wordt gehouden van 19 tot en met 23 maart in de Jaarbeurs in Utrecht en be staat uit een expositie en een congres. De jaarmarkt zorg vernieuwing is daarbij geko men. Vijf dagen lang laten medewerkers van in totaal 150 zorgvernieuwingsprojecten zien hoe het 'anders' kan. Anders betekent in dit geval: los van de starre structuren en de gedetailleerde regelgeving die nu de gezondheidszorg be heersen. Er zijn inmiddels 650 experimenten geregistreerd. Zorgvernieuwing is grofweg het afstemmen van de hulp verlening op de vraag, dwars door de verzuiling heen van huisarts, wijkverpleging, kruisvereniging, fysiotherapie en verpleeghuis. Dat levert zorg op maat op voor een lage prijs. Schriivers wil dat instellingen een Budget krijgen waarbin nen ze kunnen schuiven. Er moet ruimte komen om te ex perimenteren met zorg. De hoogleraar bepleit' dat maatre gelen, zoals opzetten van thuiszorg en bijdragen naar draagkracht, kunnen worden uitgeprobeerd in een regio of binnen een beroepsgroep. „Niet meer in één klap wetten en regels veranderen. Eerst experimenten die de ruimte geven en dan de wetten en re gels eraan aanpassen". De experimenten leveren soms een flinke besparing op. H. Luchtmeijer, directeur van Al gemeen Ziekenfonds Haaglan den in Den Haag en voorzitter van de projectgroep Thuiszorg: „Door geïntegreerde aanpak met huisartsen, kruiszorg, ge zinszorg en fysiotherapie be sparen we een vermogen in de thuiszorg. In de orde van zes- De werkelijkheid is soms an ders dan zij lijkt. Ook in onze samenleving zijn er magische krachten en mystieke ge beurtenissen. Zo is het in alle tijden geweest. Soms schiet onze kennis tekort om de dingen te kunnen begrijpen. Vaak willen we ook een beetje bedot worden. Dat is het werkgebied van magiërs, goochelaars, helderzienden en illusionisten. En misschien zijn er ook wel duistere krachten. Ook woorden krijgen soms een magische betekenis. In een levende taal veranderen de woorden langzaam van betekenis. Als taalkunste naars als Van Kooten en De Bie of woordgoochelaars als politici aan de gang gaan, kan het ook heel snel gebeu ren. Het debat in de Tweede Kamer over de zogenaamde tussenbalans heeft een aantal woorden een lichtelijk ande re betekenis gegeven, dan wel de betekenis van woorden gebruikt om een la ding van een andere inhoud te dekken. Zo wordt taal als communicatiemiddel tussen mensen niet gebruikt om iets duidelijk te maken, maar om iets te verhullen. Het begon al met het woord 'tussenbalans'. Dat lijkt mij een balans te zijn, die je tus sentijds opmaakt. Bijvoor beeld tussen twee momenten, waarop je normaal je balans opstelt. In politieke zin zijn dat de momenten waarop nieuwe kabinetten regeerak koorden opstellen. In be stuurlijk opzicht zijn dat de jaarlijkse begrotingen. De tussenbalans van het kabinet bleek een balans te zijn, waarin een overzicht werd gegeven van de verschillen tussen het CDA en de PvdA. Natuurlijk, het had allemaal de schijn van een degelijk fi nancieel stuk, dat op Prins jesdag nog niet kon worden opgesteld. In het debat werd echter al snel duidelijk dat het dat niet was. Op alle be langrijke punten was vaag heid troef: de ziektewet- en wao-problemen, het financie ringstekort en de bezuinigin gen. Alleen op het punt van de belastingen was het kabi net duidelijk. Die moeten omhoog. Koopkrachtplaatje Maar zowel hierover als over de andere punten verschil den CDA en PvdA in de Ka mer weer ernstig van me ning. Dus werden alle pro blemen weer vooruitgescho ven naar Prinsjesdag van volgend jaar. Vanzelfspre kend werden alle maatrege len onmiddellijk vertaald in koopkrachtplaatjes. Een tweede magisch Haags woord. Koopkrachtplaatjes beogen de koopkrachteffec ten van alle maatregelen weer te geven voor alle groe pen burgers. Die worden daarvoor naar inkomen inge deeld in groepen, zoals mini muminkomen, modaal, twee keer modaal enz. De effecten worden tot op tienden van procenten berekend. Omdat het altijd gemiddel den betreft, zegt het dus niets over uw inkomen. Het gaat op voor de gemiddelde bur ger. Het vervelende is dat die gekoppeld; de treinreizij werd aan de automobilist koppeld; de belastingvi voet van de belastingbeta in de eerste belastingscl' werd aan de kleine spaai gekoppeld en die twee v den weer aan de aandeelhu der gekoppeld, die wel ee J dividend ontvangt, en aan burgers die wel eens geld nen om een auto te kopt En zo zijn we weer terug de automobilist. Waarom doet het kabinet d In het debat buitelde de e rechtvaardigheid over de a dere. Zo kregen al die koj lingen toch iets nobels, zou wellicht zo zijn gewe als er geen mensen zijn een eigen huis én een cc 0i sumptief krediet hebben. als er geen huurders zijn, ook een auto nodig hebb Of als er geen mensen die wel met de trein zoud en willen, als er tenminste enigszins redelijke afsta een station is. En zo kan wel even doorgaan. Zulke mensen zijn er ech r' wel. En zo zal het gebeui dat al deze lastenverzw. a' gen en prijsverhogingen onrechtvaardig bij bepaaf— groepen burgers zullen ne slaan. Maar dat zijn anc' groepen dan in de plan van het CDA en PvdA sta En zo is het woord 'koppeli 'N verworden tot een magisc a'g bezweringsformule. Met rge geren heeft dit alles ni i meer te maken. In Den Ha 'd wordt 'the greatest show earth' opgevoerd. Waarl een magisch spektakel! (H.F. Dijkstal is lid van Tweede Kamer voor VVD). Haaglanden-directeur Lui meijer (midden): „Het conti dat we sloten met Voigt de goedkope kronen vind ook zorgvernieuwing". FOTQ tig gulden per uur eerst en ven gulden per uur nu". Een soortgelijk initiatief in Nieuwegein met ge'f greerde ouderenzorg. Dii teur Dekker: „We willen mensen zo lang mogelijk laten blijven en geven daa lichte zorg op maat. Na kenhuisopname moeten zt snel mogelijk weer naar en alles wordt geregeld een loket voor indicatie zorgtoewijzing. De deelnen de instellingen storten elk] budget zorgverlening in centrale kas, waarvan de ten voor de ouderenzorg den betaald" Het lijkt allemaal schittei maar er zijn nogal wat v< gels en klemmen die remi werken op het enthousi; De hulpverleners die zij aai aan het bed dezelfde hulp ven, vallen vaak onder schillende cao's. Volj Luchtmeijer werken instai als de Ziekenhuisraad vaak boze meester, die 'leerling' ziekenfonds terechtwijst, dus is de praktijk dat het fc zorgt dat de 'meester' h« ziet. Maar bevorderlijk vi vernieuwende initiatiever dat niet. Het is meer roeiei (II gen de stroom in. In de h io dat de overheid en instar vi ruimte gaan bieden voor zi vernieuwing, volgens Scl jn vers hét item van de jaren lijl gentig. fin Het spannendste woord is sinds een paar jaar 'koppe ling'. In het spraakgebruik betekent dat aan elkaar of aan iets anders verbinden. Meestal wordt dat in techni sche zin gebruikt. In de lief de komen we het ook tegen. Wat nieuw is, is dat het in de politiek van dit kabinet eën ondertoon van rechtvaardig heid heeft gekregen. De au tomatische koppeling duidt op het koppelen van de stij ging van de lonen bij de overheid en van de uitkerin gen aan de stijging van de contractlonen in de mark tsector. Het grote probleem is dat de overheid dit niet kan betalen als de lonen in de markt te veel omhoog gaan. Daarom vindt de VVD dat je dat niet automatisch moet laten ge beuren. De financiële risico's daarvan zijn veel te groot. Voorlopig schijnen CDA en PvdA daar nog steeds veel voor te voelen. Als straks blijkt dat het onbetaalbaar wordt, zal het CDA wel van mening veranderen. Dat be tekent dat het kabinet net zo lang automatisch zal koppe len als het CDA dat goed vindt. Het enige automati sche zit dus verscholen in de machtspositie van het CDA. Dat geeft misschien niet. Je moet het échter wel even weten. Toen aan het kabinet bleek dat het woord 'koppeling' grote verhullende mogelijk heden biedt, was het niet meer te houden. De huurder van een huis werd aan de ei genaar van een eigen woning niet bestaat. En zo kan het gebeuren dat uw koopkracht plaatje er aantrekkelijk uit ziet, maar u toch door alle maatregelen veel meer geld kwijt bent. Dat is nog eens magie! Hetzelfde geldt voor dat an dere geheimzinnige woord: de collectieve lastendruk. Dat is het in procenten van het nationale inkomen uitge drukte totaal bedrag van be lastingen en premies. Als kengetal voor onze economie heeft dat getal betekenis. Als U overweegt een nieuw bankstel te kopen en u zit al les nog eens goed na te reke nen, heeft u er niets aan. Burgers hebben hun eigen individuele lastendruk. Daar weet de overheid in Den Haag niets van, ook al doet ze alsof ze dat wel weet. U bent dus gewaarschuwd. Als de woorden 'koopkracht plaatje' en 'collectieve lasten druk' vallen, moet u uitspra ken maar met een korreltje zou nemen. Deze woorden hebben een andere betekenis in Den Haag dan bij u thuis. Uitsluitend persoonlijk reserveren. tegen hoek Spui. Den Haag en bij de Coudsthe |I|ITTAT~IP TTT"1'TÏO '>os contante betaling, bij de Haagsche Courant Courant. Markt 26. Gouda, geopend van J^IvJ I XivJr r r Hi HS 25C dagblad Het Binnenhol, Spuistraat 71 maandag t m vrijdag van 9 00 t m 17.00 uur.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4