Ter Beek: leger inkrimpen niet verder gewenst Kamer moet recht krijgen ambtenaren uit te horen Bodemarchief steeds verder aangetast Kent u Florabella al? ER verdeeld over differentiatie ziektewetpremie Florabella al ontmoet? Waar is Florabella? HUNNENLAND iieid&iQowtunL VRIJDAG 8 MAART 1991 PAGINA 3 resentjes lister Dales n binnenlandse ken houdt clijk de esentjes in de jht die haar srden ierhandigd door lonwagen- iist) woners bij de ar( lening van het ntoor van het \idelijk form 'n fconwagen ?1 nvoners en va |euners in tpi, nersfoort. FOTO: ANP stu - Leidse onderzoekers openen nieuw venster naar het heelal LEIDEN Onderzoekers van het Laboratorium voor Ruimteonder zoek in Leiden hebben een tele scoop ontwikkeld waarmee sterren kundigen voor het eerst in staat zul len zijn gedetailleerde waarnemin gen te doen aan buitenaardse bron nen van gammastraling. De tele scoop, Comptel genoemd, zal op 4 april met behulp van de Ameri kaanse ruimteveer Atlantis in een baan om de aarde worden gebracht. Het Leidse laboratorium, onderdeel van de NWO-stichting Ruimteon derzoek Nederland (SRON), werkte ruim twaalf jaar aan de ontwikke ling van de telescoop en aan de voorbereiding van de gegevensver werking. De Comptel is een van de vier verschillende telescopen aan boord van het Gamma Ray Obser vatory (GRO) dat op genoemde da tum zal worden gelanceerd. De Comptel zal zowel Nederlandse als buitenlandse astronomen in staat stellen een groot aantal astrofysi- sche objecten en verschijnselen te bestuderen. Daaronder vallen de zon, supernovae, neutronensterren, dubbelsterren, pulsars (snel rond draaiende sterren), quasars (op ster ren gelijkende objecten), actieve melkwegstelsels, interstellaire mate rie (stof tussen de sterren) en kos mische straling. Campagne voor behoud huiszwaluw HOOGE ZWALUWE Vogelbescherming start op 20 maart in Hooge Zwaluwe met een landelijke campagne voor de bescher ming van de huiszwaluw. Het aantal huis- zwaluws in Nederland is in tien jaar tijd met 70 procent afgenomen. Met behulp van het Nederlandse publiek wil Vogelbescherming een grootschalige hulpactie op touw zetten. Ze wil dit in eerste instantie bereiken door informatie te verstrekken over hoe de huis zwaluw gered kan worden. Dat kan onder meer door het aanbieden van broedgelegen- heid en het niet verstoren van nestplaatsen. Verder gaat Vogelbescherming er bij de overheid op aandringen de huiszwaluw een betere bescherming te bieden. Daarnaast worden onderzoeksprojecten voor de huis zwaluw gestimuleerd. Vergoedingen advocaten niet direct omhoog DEN HAAG De vergoedingen voor met name sociale advocaten gaan niet direct omhoog. Het ge rechtshof in Den Haag heeft gisteren de eis van de Nederlandse Orde van Advocaten en de Vereni ging Sociale Advokatuur Nederland, de vergoedin gen onmiddellijk met 25 procent te verhogen, afge wezen. zo heeft de Orde van Advocaten bekend gemaakt. De advocatuur eiste meer geld, omdat de vergoe dingen al vele jaren achter zijn gebleven bij de loon- en prijsontwikkelingen. De eis tot onmiddellijke verhoging van de vergoe dingen in het kader van door de staat gefinancier de rechtshulp voor minvermogende burgers werd vorig najaar al afgewezen door de president van de rechtbank in Den Haag. In hoger beroep komt het hof tot hetzelfde oordeel. >8 Cv N rde (Vervolg de voorpagina) IN HAAG De be- ndslieden van defensie I iten de voorgestelde in- kei imping van de krijgs- tee icht verantwoord omdat lee Koude Oorlog achter tbr rug is. Een verdergaan- edej reductie van de militai- kracht van Nederland echter om verschillende lenen niet gewenst, zo ikt Ter Beek in de ita duidelijk. is immers niet zeker of de .jitiek en economisch nog nr instabiele Sovjetunie op ihuidige weg van ontspan- zal voortgaan. Er kan nog terugslag komen en der- t j ve dient rekening te wor- i gehouden met het feit dat /<x_ Sovjetunie nog altijd een 'azi litair machtig land is met zeer aanzienlijk militair st*mogen. vendien moet Nederland sterk en efficiënt werkend r houden omdat Neder- Ise troepen ook elders in wereld via de Verenigde rloj lies bij conflicten betrokken bel men raken. „De Iraakse lexatie van Kuwayt en de rop volgende Golfoorlog iben eens temeer aange- nd dat de veiligheid van st-Europa in een steeds iner wordende wereld niet soleerd kan worden be- aldus Ter Beek. van de rode draden uit de (w (ensienota is de wens en de Djjioèaak tot intensievere sa- erking tussen het Ne- (ndse leger en de NAVO- lers. Er zouden de ko- le tien jaar diverse 'multi- ionale legerkorpsen' eten worden gevormd. teJ arbij wordt in eerste instan taan een Nederlands-Duitse An SSIII lil eenheid gedacht. Een ander saillant onderdeel van de nota is de verminde ring van het aantal oefen- en trainingsactiviteiten (vooral uit milieu-overwegingen en ter beperking van geluidshin der) en de verlaging van de paraatheidseisen van de leger eenheden. Het aantal grote militaire oe fenterreinen wordt de komen de jaren tot zeven terugge bracht: de Marnewaard (Lau- wersmeergebied), Havelte, Er- melo-noord, de Ginkelse heide (bij Ede), de Leusderheide, Oirschot en de Weerterheide. De Koninklijke Landmacht gaat dit jaar en volgend jaar tien kleinere kazernes sluiten, te weten: Barakkenkamp Hooghalen, Adolf van Nassau- kazerne in Zuid-Laren, Basis Geniepark in Alphen aan den Rijn, Ernst Casimirkazerne in Roermond, Koning Willem I- kazerne in Den Bosch, Koning Willem Il-kazerne in Tilburg, Legerplaats Langemannshof in Duitsland, Ripperdakazerne in Haarlem, Van Haeftenka- zerne in Apeldoorn en Van Rabenhauptkazerne in Gro ningen. Voor landmacht, luchtmacht en marine worden in de De fensienota de volgende mate- rieelplannen en reorganisaties aangekondigd. KONINKLIJKE LANDMACHT: - Van de tien brigades blijven er na een ingrijpende reorga nisatie zeven over. Er wordt één geheel nieuwe brigade op gericht: de luchtmobiele briga de (voorzien van anti-tankhe likopters) met standplaats Schaarsbergen en als vast oe fenterrein de Ginkelse heide. - Het totale aantal pantserin- fanterie-voertuigen zal met 40 procent worden verminderd. - Het aantal tanks wordt ge halveerd. - Na 1995 worden 40 bewapen de helikopters voor de nieuwe luchtmobiele brigade aange- - Voor de opsporing van doe len en het registreren van ge gevens krijgt de landmacht spoedig de beschikking over onbemande vliegtuigjes met een bereik van ongeveer 30 kilometer. Rond 2000 worden vliegtuigjes met een groter be reik aangeschaft. - Er worden nieuwe, licht ge pantserde verkenningsvoertui gen aangeschaft (aantal nog niet bekend). - Het aantal draagbare geleide wapens wordt vanaf 1992 uitgebreid met een verbeterde versie van de Stinger. - Op het schietterrein Kollu- merwaard in het Lauwers- meergebied zullen voortaan voornameljk simulatie-schie toefeningen worden gehouden. KONINKLIJKE LUCHTMACHT: - Het aantal operationele F-16- vliegtuigen ten behoeve van NAVO-taken wordt in 1993 te ruggebracht tot 144. Zij wor den geconcentreerd op de vliegbases Leeuwarden, Twen- the en Volkel. - Voor oefen vluchten zal ter vermindering van de geluidso verlast vaker worden uitgewe ken naar het Noordzeegebied. Uit rendementsoverwegingen zullen de F-16's vaker in de lucht worden bijgetankt. - Het plan om extra Patriot- lanceerinrichtingen aan te schaffen is van de baan. - De Nederlandse Patriots en Hawk-raketten worden uiter lijk in 1997 uit Duitsland te ruggetrokken. Ze zullen dan vooral worden ingezet ter be scherming van vitale Neder landse objecten zoals lucht- en zeehavens. - De Alouette Ill-helikopters worden vervangen door lichte reddingshelikopters. - De verouderde F-27-trans- portvliegtuigen worden ver vangen door twee grotere, zes middelgrote en drie kleinere transporttoestellen. Eindhoven wordt hun thuisbasis. KONINKLIJKE MARINE gestoten. - De bemanningen van alle marineschepen zullen in vre destijd worden ingekrompen. - In het jaar 2001 zal de mari ne nog over zestien fregatten beschikken, waaronder twee nieuwe commando/luchtver dedigingsfregatten. De vier onderzeeboten uit de Walrus klasse blijven gehandhaafd, maar de twee onderzeeërs uit de Zwaardvis-klasse zullen in 2001 worden afgestoten en niet worden vervangen. - Rond de eeuwwisseling wor den de Lynx-helikopters ver vangen door twintig NH-90- helikopters. - De huidige twee bevoorra dingsschepen worden vervan gen en er wordt een nieuw ambibisch transportschip aan geschaft. - Het aantal operationele mij- nenjagers wordt van tien tot zes teruggebracht. Vier blijven - De elf mijnenvegers uit de Dokkum-klasse worden ver vangen door zes kustmijnen- vegers, te bouwen door Neder land, België en mogelijk Por tugal. Opening asielcentrum Minister Hedy d'Ancona van WVC knijpt in de wang van een jeugdige asielzoeker. De minister opende gisteren het nieuwe pand van het Asielzoekerscentrum Veendam (AZC). Het centrum heeft een capaciteit van 275 personen en dient als noodopvang voor asielzoekers. FOTO: ANP LEIDEN Het archeolo gisch archief in de Neder landse bodem is op grote schaal aangetast. Ondanks alle inspanningen gaat dit proces nog steeds door. Extra financiële en wette lijke maatregelen moeten voorkomen dat het bode marchief voorgoed verlo ren gaat. Deze noodkreet is afkomstig van prof. dr. W. Willems, di recteur van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek. Vandaag aan vaardde hij het hoogleraar schap in de provinciaal-Ro meinse archeologie aan de Rijksuniversiteit in Leiden. In zijn oratie is Willems nader in gegaan op de volgens hem dringend noodzakelijke be scherming van oudheidkundi ge overblijfselen in de Neder landse bodem. In hun strijd om het behoud en zorgvuldig beheer van het vaderlandse bodemarchief kregen de archeologen volgens de hoogleraar in 1961 ruime steun door de invoering van de Monumentenwet. Sindsdien kunnen terreinen met belang rijke archeologische overblijf selen wettelijk beschermd worden. „In de praktijk", zo legt de ar cheoloog uit, „komt daarvan weinig terecht. De bescher ming van economische en par ticuliere belangen wegen in vele gevallen zwaarder dan het behoud van het nationaal historisch bodembezit. Voor de bescherming van een natuur gebied of het behoud van bo vengrondse monumenten is men veel eerder bereid iets opzij te zetten." De geringe belangstelling van de overheid en het publiek voor de oudheidkundige over blijfselen in de bodem blijkt naar de mening van Willems ook uit het weinige geld dat men voor het behoud en be heer van het boemdarchief over heeft. De voor archeolo gie monumenten beschikbare bedragen blijven ver achter bij die voor gebouwde en natuur monumenten. De Rijksdienst voor de Momu- mentenzorg heeft voor dit jaar een budget van ruim 110 mil joen gulden. De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek moet het doen met 4,8 miljoen gulden. leer twaalf jaar cel eëist in Karaman-zaak (STERDAM Bij het Gerechtshof in Amsterdam is gisteren str lieuw twaalf jaar cel geëist tegen de 23-jarige A.R., die wordt r0 dacht van de moord op de Turkse vakbondsleider Nihat Ka- ïan in juni 1988. Tot die straf werd R. vorig jaar zomer ook ir de rechtbank veroordeeld. Igens procureur-generaal mr. R. van Manschot is er voldoen- bewijs om verdachte te blijven zien als degene die Karaman 0 ir de ogen van diens toen 13-jarige zoon doodschoot. Hoewel wercj gedacht aan politieke motieven rond de later gezegd dat deze gepleegd zou zijn omdat Ka- r nan de zuster van de verdachte zou hebben verkracht. Dit erde verdachte naar Turks gewoonterecht de plicht op Kara- n dood te schieten, zo luidde de eerste versie van het verhaal, man zegt nu de schuld voor iemand anders of meerdere an- i op zich te nemen mede omdat hij bedreigd wordt. Zonder irantie, dat niets van wat hij zegt naar buiten uitlekt, is voor n de keuze simpel: liever jarenlang de cel in dan meteen bui- worden doodgeschoten. Het hof kon hem die garantie niet De uitspraak volgt op 21 maart. Pv (ADVERTENTIE) N HAAG De Sociaal- onomische Raad is verdeeld de vraag of werknemers een bedrijf met een hoger kteverzuim dan het gemid- de in hun bedrijfstak een [ere ziektewetpremie eten gaan betalen. werkgevers vinden dat de KIJK EENS BIJ UW TUINVAKHANDEL. Medewerkers van het Openlucht museum in Arnhem legden gisteren de laatste hand aan de herbouw van de plaggenhut. De Drentse plaggenhut is geheel vernieuwd en vormt een van de attracties van het museum dat op 27 maart zijn nieuwe seizoen ingaat. FOTO: ANP bedrijfsvereniging daar niet alleen de bevoegdheid toe moet krijgen, maar daartoe zelfs verplicht moet worden. Dat blijkt uit een concept-ad vies van de commissie sociale verzekeringen van de SER dat 15 maart in de SER wordt be handeld. Dit gaat nog verder dan staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken in haar ad viesaanvraag van 6 december had voorgesteld. De vakbeweging is tegen ho gere werknemerspremies bij een hoog verzuim (en lagere bij een laag verzuim) omdat werknemers nauwelijks in vloed kunnen uitoefenen op het ziekteverzuim in hun ei gen bedrijf. De werkgevers vinden dat werknemers wel degelijk aangesproken kunnen worden op hun ziekteverzuim, omdat zij via ondernemingsra den veel sterker worden be trokken bij het ondernemings beleid. ASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON (ADVERTENTIE) KIJK EENS BIJ l W TUINVAKHANDEL. Aanvaring in Aalsmeer AALSMEER Op de Ringvaart ter hoogte van Aalsmeer zijn woensdagavond twee tankers tegen elkaar gevaren. Eén van de twee boten, de Ned Lloyd 45 was volgeladen met kerosine op weg naar luchthaven Schiphol. Volgens een woordvoerder van de politie ontstonden bij de aanvaring vonken. Daardoor is er even sprake geweest van gevaar voor explosies. Omwonenden hebben al vaker gewaarschuwd voor dergelijk gevaar. Over de Ringvaart varen steeds vaker volgeladen brandstoftankers. De schade aan de beide schepen viel overigens mee. Verdachte verkrachting aangehouden HARDENBERG Een 34-jarige inwoner van Apeldoorn is aangehouden in verband met de verkrachting dinsdag van een 19-jarige vrouw in Hardenberg. Zij maakte telefonisch - via de zogenoemde babbelbox - een afspraak met de man in haar wo ning. De politie gaat na of de man meer van dit soort misdrijven heeft gepleegd. (ADVERTENTIE) KIJK EENS BIJ UW TUINVAKHANDEL. LEIDSE JURIST BOVENS: LEIDEN De Tweede Kamer zou het recht moeten hebben om buiten de minister om ambtena ren te ontbieden voor het verkrijgen van de infor matie over de totstandko ming van beleid. De Ka mer krijgt zo veel meer inzicht in datgene waar voor zij de minister ver antwoordelijk wil en kan stellen. Dat betoogt mr. M.A.P. Bo- vens, docent bestuurskunde aan de Leidse universiteit in het boek „Dilemma's van aan sprakelijkheid". Het boek werd gisteren in het academie gebouw in Leiden overhan digd aan staatssecretaris Kosto van Justitie. Bovens wijst erop dat de Ka mer tot nu toe twee formele mogelijkheden heeft om amb tenaren te horen: met toestem ming van de minister of in ge val van een parlementaire en quête. In het eerste geval kan de minister dwars gaan liggen. Deze mag bovendien bepalen welke ambtenaren in de Ka mer verschijnen en welke niet. Hiermee heeft de Kamer zichzelf, aldus Bovens, sterke beperkingen opgelegd. De tweede mogelijkheid, de parlementaire enquête, is de afgelopen jaren veel effectie ver gebleken. Maar die noemt Bovens zeer arbeidsintensief en die heeft bovendien een vrij hoge politieke drempel. In het licht van de vele affai res (RSV, bouwsubsidies, vis- fraude, Walrus-affaire, pas poortaffaire) ligt het volgens de auteur het meest voor de hand om het reglement van de orde van de Kamer zo te wijzi gen dat een vaste kamercom missie zonder instemming van de minister ambtenaren zou kunnen horen. Ambtelijke aanspreekbaarheid noemt Bovens dat en dat is iets anders dan aansprakelijkheid. De bevoegdheid om ambtena ren te ontslaan of disciplinair te straffen kan volgens Bovens bij de minister blijven. Aan sprakelijkheid en sancties zijn weliswaar nauw, maar niet onlosmakelijk met elkaar ver bonden, aldus Bovens. Aan het boek heeft nog een achttal Leidse juristen, onder wie vier professoren, een bij drage geleverd.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3