^oreholte fuseert net Nieuw Vennep Padden weer op drift 1 Scholieren enthousiast over houwtentoonstelling Politiek Noord wijk doet niet moeilijk over bezuinigingen YVD en CDA willen kleiner naaktstrand Bewoners buitengebied moeten waterleiding mogelijk zelf betalen [DEN OMGEVING CeidócSomorit VRIJDAG 8 MAART 1991 PAGINA 15 leunwoningen bij jaardencentrum We, - m «xE™, inte ko!f bic» Op het terrein van bejaarden- Berkhout in Lisse worden 34 iiaamde inleunwoningen gebouwd, taningen worden tegen het bejaar- •entrum aan gebouwd, maar zijn in instelling tot de meer gebruikelijke °eunwoningen van binnenuit direct bonden met het bejaardencentrum, 'komt droog over, bij aanleunwonin- moet je buitenom", verklaart wet- er H. Smith het verschil. De wo- ;n worden in twee woonlagen ge- v i'd en komen te staan op een deel het terrein dat nu nog dienst doet plantsoen. Met loopbruggen worden /oningen op de eerste etage verbon- met het hoofdgebouw van Berk- Grote politiecontrole in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Tijdens een snelheids- en bromfietscontrole die gis terochtend tussen half acht en half tien op de 's Gravendamseweg in Noordwij kerhout werd gehouden, heeft de politie 94 processen-verbaal uitgedeeld. Er werden 27 bromfietsen gecontroleerd en met betrekking tot de snelheidscontrole werden 2050 passanten geregistreerd. Onder de automobilisten waren 83 snel heidsovertreders. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 112 kilometer per uur, terwijl 60 kilometer maximaal toege staan is. Verder werden er bekeuringen uitgedeeld voor mankementen aan bromfietsen, het inhalen binnen een in- haalverbod en voor het autogordelge- bruik. Bewoners tegen komst van timmerwerkplaats OEGSTGEEST Een aantal bewo ners van de Duinzichtstraat in Oegst- geest gaat bezwaren indienen tegen het plan van de firma Proper om een timmerwerkplaats in te richten op zijn bedrijfsterrein achter genoemde straat. De bewoners vrezen milieu- en ge luidsoverlast en zullen het bezwaar toespitsen op de hinderwetgeving. Bovendien achten zij de vestiging in strijd met de structuurschets Oegst- geest. In dat plan staat dat in de om geving van de Duinzichtstraat de woonfunctie moet worden versterkt. Er zouden volgens de bewoners geen bedrijven meer bij mogen. Instemming met aankoop panden van Lueaseollege VOORSCHOTEN De commissie welzijn reageerde gisteravond zeer verheugd op de aankoop van het ge bouw van het vroegere Lueaseollege aan de J.W. Friso- laan. Een eerdere aankoop ging niet door omdat de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen de ge meente geen partij vond. Inmiddels is wel door het mi nisterie meegedeeld dat het Vlietlandcollege het gebouw mag kopen van het ministerie. Het Vlietlandcollege doet dat en verkoopt het gebouw direct weer door aan de ge meente Voorschoten. De prijs is 715.000 gulden. Voorlo pig heeft de kinderopvang Bibelebon onderdak gekre gen in het gebouw. Zodra het nieuwe multi-functionele gebouw in de wijk Noord-Hofland gereed is, gaat Bibele bon naar dat nieuwe gebouw en kan de Stichting Kin derspeelzaal gehuisvest worden in het oude Lueaseollege en tevens bestaat de mogelijkheid om nog meerdere ver enigingen daar onderdak te geven. Vrouw (67) twee keer aangereden door auto LISSE Een 67-jarige Oegstgeestse liep gisteravond na een dubbele aanrij ding in Lisse een gebroken arm en been op. De vrouw liep om acht uur op het parkeerterrein bij Jaap Kóoij's tuincen trum achter een auto langs. De auto reed op dat moment achteruit en raakte de vrouw. Zij viel en werd nog een keer geraakt door de wagen, omdat de be stuurder achteruit bleef rijden. Het schreeuwen van omstanders had hij niet gehoord. De politie vermoedt dat de man niets van de aanrijding heeft ge merkt. De politie is op zoek naar de be stuurder, een ongeveer 45-jarig man, in een grijze middenklasse auto. Ook getui gen worden verzocht zich te melden: 02521-11852. Daders lek steken banden aangehouden HILLEGOM Een 17-jarige en een 18-jarige jongen uit Hillegom hebben bekend samen in de nacht van 2 op 3 maart in Hillegom bij 28 auto's de banden te hebben lek gestoken. De 17-jarige nam daarvan het leeuwe- deel voor zijn rekening. Het tweetal bekraste ook vier auto's. De daders konden worden achterhaald na een buurtonderzoek. Daaruit bleek ook dat het tweetal zich de laatste weken had toegelegd op diefstal van kratten bier uit tuinen in de wijk Elsbroek. De 18-jarige bekende verder een lan taarnpaal te hebben kortgesloten waardoor de openbare straatverlich ting in en groot gebied uitviel. De schade beloopt 15.000 gulden en wordt op de jongens verhaald. [iNDBALLERS WILLEN TOPSPORT BEHOUDEN ORHOUT De Voor- tse handbalvereniging irlander Foreholte en dbalvereniging Nieuw inep gaan direct na af- van dit seizoen fuse- Beide verenigingen waarschijnlijk verder ;r de naam Handbal- leniging Noorlander lenstreek. g] besluit tot fusie werd gis mond genomen tijdens de iene ledenvergadering Noordlander Foreholte. fusievoorstel van het be haalde het maar net met stemmen voor en tien imen tegen. De rest van de leden was thuisgebleven, rzitter Chris de Bakker ;erde na het bekend wor- van de uitslag op een vol le ledenvergadering op- w over de fusie te laten imen. „Een nipte uitslag, er is binnen onze vereni ging een overtreffende steun aanwezig voor de fusieplan nen", aldus De Bakker die daaraan toevoegde dat hij in het geval van een negatieve uitslag wel tot herstemming zou zijn overgegaan. „Als er veel leden tegen fusie waren geweest, dan zouden ze van avond wel aanwezig zijn ge weest. De rest heeft zich al verzoend met de fusie". Perspectief Volgens De Bakker biedt de fusie goede perspectieven. De club kan bij het zoeken naar talent voortaan putten uit een groter spelersbestand en kan meer wedstrijden en trainin gen houden. In het dorp Voor hout zelf was volgens het be stuur van Foreholte te weinig draagkracht om de topsport te kunnen bedrijven waarvoor drie jaar geleden is gekozen. Annie Plug, een van de be stuursleden, beaamt dat. „Als je je uitsluitend op Voorhout blijft concentreren, doe je af breuk aan deze topsport. Groei van de vereniging is essen tieel". Het is voor de Voor- houtse handballers ook in fi nancieel opzicht voordeliger om talenten te kunnen zoeken binnen de eigen teams, die voorlopig nog blijven spelen in de huidige opstelling. Volgens de tegenstanders van de fusie moet Foreholte eerst de vervoersproblemen die er nu al zijn, oplossen: Vooral de jeugd kampt regelmatig met slecht vervoer naar uitwed strijden. Dat wordt met het binnenhalen van spelers uit Nieuw Vennep alleen maar lastiger, zo meenden zij gister avond. Maar De Bakker wilde daar niet van horen. „Dat is een zaak die het bestuur moet Bij Nieuw Vennep vielen de fusieplannen in goede aarde. Bij de vereniging die bedui dend kleiner is dan Foreholte stemden alle leden voor de fu- NOORD WIJK De hoge temperaturen van de laat ste dagen hebben de pa ringsdrift van de padden in het Noordwijkse Lan ge veld gestimuleerd. Dinsdagavond zijn de am fibieën begonnen aan hun tocht van het duin naar de sloot waarin de paring moet plaastvinden. Sinds die avond zijn ook de le den van de Noordwijkse vereniging voor natuur- en vogelbescherming ac tief. Tijdens hun tocht moeten de padden de weg (Vogelaardreef en Kapelleboslaan) oversteken en om de dieren daarbij te hel pen worden hekken op de weg geplaatst. De hekken met schijnwerpers worden dit jaar voor het eerst gebruikt, voor heen werden dranghekken op de weg geplaatst. Die konden gemakkelijk worden verwij derd door automobilisten die wilden doorrijden. De nieuwe geheel tevreden met het nieu- hekken, die met borden wor- we materiaal dat op vier plaat den aangekondigd, zijn met Sen wotdt ingezet. Niet de ge- één handbeweging op de weg hele weg wordt afgesloten zo- te zetten en kunnen daarin dat auto's er nog langs kunnen worden vastgezet. en padden worden doodgere- De vereniging is echter niet den. Er zijn al ruim vijftig dode dieren geteld. Hoe lang de trek aanhoudt is niet geheel duidelijk. De padden verplaat sen zich alleen als het donker is. Daarbij moet het warmer zijn dan 6 7 graden en ook is een vochtige atmosfeer vereist. Voorts moeten de dieren ook weer terug naar het duin. De mannetjes maken snel rechts omkeert, de vrouwtjes blijven echter een poos in de sloot. Veel vrouwtjes keren pas over enkele maanden terug. jjksbelang sloopt *rrtig woningen in bu Montbretiastraat k] tslarpE Zesendertig hui- in de Montbretiastraat Lisse worden gesloopt vervangen door nieuw- Woningbouwver- ging Het Volksbelang kot daarmee tegemoet p de wensen van een aantal bewoners. gaven enige tijd gele- in een enquête aan zij de veertig jaar oude in slechte staat verke- lidei de woningen graag ^Men verruilen voor een sk l< uwbouwwoning. plannen worden niet on- A!ker Jellijk uitgevoerd. De wo- [bouwvereniging en de ge ënte gaan eerst de precieze sen van de bewoners in- .^u>jtariseren. Een aantal van heeft al laten weten gein- mïsseerd te zijn in een ande- raonruimte. cid' mix-type oningen die nu gesloopt worden zijn van het zo- jrd! iamc*e bemix-type. De wo- ildsc !en zUn jaren een zor- kind voor de woningbouw- iniging, die er het nodige onderhoud aan heeft dicht. Dat kon de voortdu- hti •b'ifiale huursector bewoners bleven proble- ondervinden, waaronder itoverlast. d [ens wethouder H. Smith volkshuisvesting kozen 29 de 36 bewoners voor iwbouw. Het alternatief, plan voor woningverbete- groot onderhoud en daar- vastgekoppeld een verho- de huurprijs, wezen te bewoners af. De Iwbouw wordt gerealiseerd tnzifjde sociale huursector. Met lewoners zal nog over de worden overlegd. i, inderopvang aorschoten k2in oet fuseren klndi DRSCHOTEN De Stich- na Kinderspeelzaal en de ■NTI hting Bibelebon moeten samenwerken of fuseren. houder M. Breunesse dA) benadrukte gisteren in lommissie welzijn nogmaals eis van de gemeenteraad beide stichtingen met el- tot overeenstemming ko- De gemeente wil één hting. Y. Molenkamp (D66) ig" v ke toch voor het behoud de eigen identiteit van de ïtingen. Zij ziet meer in overkoepelende organisa- Wethouder Breunesse: „De tingen moeten dat zelf ar oplossen. Wij willen aan eind van dit jaar dat er één anisatie is voor alle kinder ang". Werk aan de winkel voor de 1200 leerlingen van basis en voortgezet onderwijs die gisteren in de Hobahohallen de tentoonstelling 'Bouwen aan het bouwen in de Bollenstreek' bezochten. „Niets is mooier dan onder schooltijd zo'n expositie te bezoeken", deelde deze aspirant metselaar na afloop van zijn bouwnijverheid glunderend mee. foto: henk van den ende LISSE Touringcars rij den deze dagen af en aan in de Hobahostraat om leerlingen van het basis- en voortgezet onderwijs naar de tentoonstelling „Bouwen aan het bouwen in de Bollenstreek" te brengen. De expositie die georganiseerd werd door de Stichting Sa menwerking Bedrijfsleven Onderwijs trok op de ope ningsdag - gisteren - al zo'n 1200 jeugdige bezoekers. Ook vandaag verwacht men dui zend scholieren uit de Bollen streek. De SBO die zich tot doel heeft gesteld het bouwvak in zijn al gemeenheid onder de aan dacht te brengen van jongeren en daarnaast het beroepson derwijs daadwerkelijk te on dersteunen heeft dit jaar kos ten noch moeite gespaard om de manifestatie zo indrukwek kend mogelijk te maken. SBO voorzitter ing. L. van Delft sprak gistermorgen zijn tevre denheid uit over de grote be reidheid bij scholen en andere opleidingsinstituten uit de re gio medewerking te verlenen. Ook het bedrijfsleven heeft zich niet onbetuigd gelaten. Een groot aantal aannemers heeft een stand in de Hobaho hallen 3 en 4. Ing. H. P. Barth, voorzitter van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf AVBB die de officiële opening voor zijn rekening nam wees gister morgen op het dreigende te kort aan vakbekwame bouw vakkers voor de periode tot 1995 dat naar verwacht wordt op kan lopen tot enkele tien duizenden. „Schaarste op de arbeidsmarkt dus, niet alleen in aantallen, maar ook termen van scholings- en kwalificatie niveau" luidde het oordeel van Barth, die bovendien het be lang onderstreepte van de handhaving van een brede scholingsbasis die uitstekend op de huidige LTS gereali seerd kan worden. De verge vorderde plannen van de poli tiek om de LTS op te heffen en deel uit te laten maken van de BAVO werden door Barth resoluut van de hand gewezen. Op de expositie, die blijkens uitlatingen van de jeugdige be zoekers bijzonder in de smaak valt, is volop de gelegenheid de handen uit de mouwen te steken. Naast documentatie materiaal, videopresentaties en mondelinge toelichtingen is er in fases uitgevoerde woning bouw te vinden die een duide lijk beeld geeft van het bouw proces. Leerling straatmakers laten een staaltje van hun kunnen zien en enthousiaste bezoekers - niet alleen scholie ren maar iedere belangstellen de is welkom - worden uitge nodigd hamer en nijptang te hanteren, zich aan de tekenta fel te zetten of de stucadoors een handje te helpen. Leerlin gen en onderwijzend personeel van technische scholen in Hil legom, Leiden, Haarlem en Voorhout staan iedereen bij met raad en daad. De driedaagse tentoonstelling is vanavond nog tot negen uur geopend. Morgen kan men van tien tot twee uur terecht. Toegang is gratis. NOORDWIJK Dat niet alle voornemens uit het collegeproramma 1990- 1994 kunnen worden uit gevoerd wegens gebrek aan financiële middelen vond bij de meerderheid van de Noordwijkse ge meenteraad gisteren tij dens een algemene verga dering geen al te grote problemen. Betreurd werd het schrappen van een al jaren op het ver langlijstje prijkende opknap beurt van de Koningin Wil- helmina Boulevard en het voor de zoveelste keer ter ziele laten gaan van een gemeente lijke voorlichter nog voordat deze was aangesteld. Met name de PvdA had moei te met het afvoeren van een dergelijke ambtenaar omdat tijdens de statenverkiezingen het belang van goede voorlich ting aan de burger wel weer was aangetoond. Die burger moet meer en beter worden betrokken bij bestuurlijke za ken, zo vond C. Voorhem-Bar- tens van deze partij. Bezorgd vroeg ze zich ook af of de nog niet zo lang geleden aangestelde emancipatie-com missie niet voor niets bergen werk aan het verzetten is. Voor het uitvoeren van aanbe velingen van deze commissie is nog geen- geld uitgetrokken. „Het zou een kwestie van on behoorlijk bestuur zijn als we straks tegen die vrouwen zeg gen, nou bedankt, dit was het dan en verder gebeurt er niets". E. Bovenkerk (CDA) vond het heel begrijpelijk dat de beurs van de gemeente te klein bleek voor de realisatie van alle wensen van het college. Het nieuwe programma stond volgens hem „bol van de frisse ideeën". Helaas hingen er nog geen prijskaartjes aan. Wat het opkknappen van de boulevard betreft zocht Bovenkerk het in particulier initiatief. Volgens hem zou wat dat betreft over leg moeten worden gevoerd met de ondernemers. Noordwijks Belang vond het moedig dat het college de fi nanciële vertaling van haar beleidsprogramma met alle consequenties in een klap op tafel had gebracht. De VVD kwam met een heel eigen be cijfering van de Noordwijkse meerjarenbegroting. Volgens de liberalen is verhoging van de onroerend-goedbelasting met 9,5 procent in 1992, 5 pro cent in 1993 en 2 procent het jaar daarop, zoals het college voorstelt, helemaal niet nodig. Sterker nog, de VVD denkt dat belastingverlaging niet tot de onmogelijkheden behoort. Groen Links zag in de aange kondigde verhogingen einde lijk de bevestiging van de door hun al jarenlang verspreide mening dat in Noordwijk het belastingklimaat kunstmatig laag wordt gehouden. NOORDWIJK Het naakstrand in Noordwijk moet beduidend kleiner. Dat vinden de fracties van de VVD en CDA in de badplaats, zo bleek giste ren in de commissie alge mene bestuurszaken. In januari vorig jaar besloot de gemeenteraad drie stukken strand te reserveren voor strandgangers die volledig uit de kleren willen. Het ging daarbij om een proef om te kij ken of er in de praktijk geen problemen zouden ontstaan. Het CDA was van het begin af aan tegen de proefneming. Na het eerste seizoen naaktstrand heeft het college van B en W, na een evaluatie met onder meer VVV, strandpolitie en ambtenaren van Openbare Werken en Algemene Zaken, geen aanwijzingen gevonden de regeling te moeten wijzi gen. VVD en CDA denken daar duidelijk anders over. Dat het CDA zes kilometer naakstrand veel te veel van het goede vindt was voor J. Smit (VVD) een hele verrassing. Hij had er zich op geprepareerd deze par tij eens de oren te wassen. Uit een krante-artikel had hij be grepen dat fractievoorzitter voor het CDA, R. Dessing, geen problemen had met het voortzetten van de huidige si tuatie. En dat terwijl de chris ten-democraten vorig jaar in de verkiezingstijd juist zo had den gekoketteerd met het feit tegen een uitgebreid naakt strand te zijn. E. Zandwijk-van Hage (CDA) hielp hem uit de droom. „Wij hebben toen gezegd zes kilo meter naakstrand is te veel en dat zeggen we nog steeds". Zandwijk was zeker niet te vreden over de manier waarop een seizoen naakstrand was geëvalueerd. Ze miste de in spraak van de Noordwijkse be volking. Volgens burgemeester J. van der Sluijs had het colle ge een publieke hoorzitting wel overwogen maar er uitein delijk van afgezien omdat er van klachten totaal geen spra ke was. Noord wijkers zijn vol gens hem bovendien mondig genoeg om in geval van pro blemen deze ook kenbaar te maken. De burgemeester zou het niet juist vinden als het naakt re creëren verbannen zou wor den richting Zandvoort zoals het CDA wil. Hem was ter ore gekomen dat vooral van ge deeltes die betrekkelijk dicht bij de dorpskom liggen veel gebruik wordt gemaakt door Noordwijkse gezinnen. Vol gens B. Cassee-van Noppen van Noordwijks Belang en A. Ouwehand van Groen Links creëren VVD en CDA onnodig problemen. Cassee: „Op het noordelijke strandgedeelte werd altijd al naakt gere- creëerd. Die mensen blijven dat natuurlijk doen op die plek. En denk maar niet dat een rechter ze vervolgt. Als niemand zich er aan stoort heb je geen poot om op te staan. De politie kan hooguit verwijzen naar het naaktgedeelte". NOORDWIJKERHOUT Toekomstige bewoners van het buitengebied van Noordwijkerhout moeten wellicht zelf hun water leiding bekostigen omdat de financiële consequen ties voor de gemeente te groot zijn. Deze gedachte kwam gisteravond naar voren tijdens de commis sie milieu. Aanleiding tot het probleem was de aanvraag voor water leiding van De Ridder aan de Leidse Vaart voor een woning in het gebied waar nog geen waterleiding ligt. De kosten daarvan zijn een ton. Volgens wethouder Heemskerk was er een fonds gevormd voor de aanleg van waterleiding in buitengebieden van 476.000 gulden. „Het bleek dat we een ton tekort komen om alle on rendabele gebieden te kunnen doen. Het college heeft daarom destijds besloten om de Leidse Vaart maar te laten zitten want toen was er nog geen sprake van dat er woonhuizen zouden komen", aldus de wet houder. Eerst zouden gebieden aan de beurt komen waar al wonin gen stonden. Maar nu er aan de vaart enkele huizen drei gen te worden gebouwd, komt de gemeente in de financiële problemen. Al meerdere ma len had met name wethouder Van der Klaauw al eens ver zucht dat de waterleiding ei genlijk onredelijk veel kostte voor de gemeenschap. Omdat de gemeentelijke begroting niet toelaat dat alle onrenda bele gebieden worden voor zien van waterleiding, stelde wethouder Heemskerk gister avond voor om een keuze te maken. Prioriteit zou dan kunnen zijn de kwaliteit van het grondwa ter ter plekke. Waar de water kwaliteit gevaar oplevert voor de gezondheid, daar zou het eerst waterleiding aangelegd moeten worden. Dat zou waar schijnlijk betekenen dat de vaart inderdaad wel een wa terleiding zou krijgen. Maar de commissieleden fron sten de voorhoofden. Me vrouw Hof (PvdA) vond het probleem moeilijk maar ze had wel degelijk een standpunt. Ze vond dat niet uitgegaan hoefde te worden van de waterkwali teit. Waar al woningen staan, daar moet de gemeente de lei ding aanleggen. Maar als ie mand wil gaan wonen in het buitengebied op een plaats waar nog geen waterleiding is, dan moet hij zelf maar voor de kosten opdraaien. „Men weet dat het grondwter daar dan niet geconsumeerd kan wor den. Het is een vrije keus om daar te gaan wonen. Maar als het bedrag voor de eigenaar in een keer te hoog is, kan de be taling via de baatbelasting ge spreid worden", vond ze. Ze vreesde grote financiële consequenties in de toekomst als de gemeente een andere koers zou volgen. „In de toe komst kan nog op vele plaat sen zoiets gebeuren, bijvoor beeld in de Hooeeveense pol der. Dat zou de financiële draagkracht van de gemeente ver te boven gaan", zei ze zeer realistisch. Maar De Boer van openbare werken wees haar erop dat men destijds in de Oosterduinen ook gebouwd had en dat men jaren later pas bij de gemeente aanklopte, omdat het water zo slecht was. „Je zou moeten verbieden door middel van het bestem mingsplan dat er gebouwd wordt in gebieden waar geen waterleiding is", aldus De Boer. Ook D66 en het CDA waren de mening van mevrouw Hof toegedaan dat de gemeente niet nu maar meteen ook wa terleidingen voor nog te bou wen woningen in het buiten gebied moet gaan betalen. Al met al was het gisteravond een toch wel heel principiële dis cussie waarbij financiële gren zen getrokken werden wat be treft de verantwoordelijkheid van de gemeente. Wethouder Heemskerk besloot de discus sie met de opmerking dat de zaak nog verder onderzocht moet worden. Er zal naar de mogelijkheden binnen de be groting gekeken moeten wor den en naar de financiële ruimte. En ook de waterkwali teit zal op de diverse plaatsen bekeken worden.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15