Vriendschap"gaat een jnieuwe toekomst tegemoet NAAL er Zigeunerbaron uitdaging oor Operette Gezelschap Wisseling van de wachtaandemieningin zoeterwoude LANGS OMWEGEN Bedrijf Elascon moet gebaar maken naar bewoners Agaatlaan AfelDEN& OMGEVING fieidaeSotwcwit VRIJDAG 8 MAART 1991 PAGINA 13 n (1 k I l.oo fe« Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. Ansichten In De Kuip aan de Zee straat in Noord wijk wordt zondag van negen tot vijf uur een ansichtkaarten- beurs gehouden. Toegang kost f2. Speelhaartenbeurs De elfde Nederlandse speel- kaartenbeurs wordt zondag gehouden in De Rozen - burcht aan de Rozenlaan 4 in Boskoop. Aanvang: tien uur. Voor inlichtingen: 01727-17798. Muziek De Amerikaanse bands Ex- horder en No Return spelen morgen in hardrockcen- trum Scum aan de Helm- bergweg in Katwijk. Ex- horder, dat het hoofdpro gramma voor zijn rekening neemt, brengt een mix van hardcore en deathmetal. Aanvang acht uur. Pen tekeningen Een expositie van penteke ningen en gewassen pente keningen wordt van 11 maart tot 1 april gehouden in de Openbare Bibliotheek aan de Thorbeckestraat in Alphen aan den Rijn. Tij dens de normale openingsu ren van de bibliotheek is de Alphense tekenaar Joop Luijnenburg aanwezig om te demonstreren hoe de di verse tekeningen tot stand komen. De tekeningen zijn gebaseerd op vele karakte ristieke plekjes uit Alphen en wijde omgeving. Mis De Hoogmis in de Sint Jan 's kerk in Zoeterwoude wordt zondag opgeluisterd met Gregoriaanse gezangen. Maar liefst drie koren ver zorgen de vocale inbreng. Het koor van de Laurenti- usparochie uit Stompwijk, het Christus Dienaar-koor en het koor van de Sint Jan zingen gezamenlijk de Gre goriaanse liederen. De Sint Jan 's kerk staat aan de Zuidbuurtseweg. Aanvang half tien. Braderie De feestcommissie Oude Wetering organiseert op za terdag 13 juli weer haar jaarlijkse braderie. De huur bedraagt f65 gulden, voor stroom wordt nog een be drag van f10 extra in reke ning gebracht. Er kan pas worden ingeschreven als de overmaking op banknum mer 352408847 ten name van Feestcommissie Oude Wetering, binnen is. Be langstellenden voor een kraam of grondplaats kun nen schriftelijk reageren op de braderie via Postbus 87, 2370 AB Roelofarendsveen. De braderie-inschrijving sluit 15 juni. Vergadering Oranjevereniging Wilhel- mina houdt maandag de jaarlijkse ledenvergadering. Aan de orde komt onder meer de viering van het 60- jarig bestaan. Plaats van handeling is het Trefpunt in Valkenburg. Aanvang acht uur. Fanfare De NCRV zendt dinsdag avond een registratie uit van het op 2 februari in Nieuwveen gehouden Fan fare Promotie-concert van de Nieuwveense muziek vereniging Crescendo en het Frysk Fanfare Orkest. Het concert wordt uitgezon den in het radioprogramma Muziek in vrije tijd, van vijf over half zeven tot kwart over zeven op radio 4. Roofvogels De regionaal optredende Vogelwerkgroep Koude kerk /Hazerswoude en Om streken houdt op dinsdag avond een informatie avond over roofvogels. De bijeenkomst wordt gehou den in het Milieu Educatief Centrum in het Leider- dorpse park De Houtkamp aan de Van Diepeningen- laan. Met onder andere dia 's wordt nader ingegaan op al lerlei aspecten en aanpas singen bij groepen dag- en nachtroofvogels zoals val ken, buizerds en uilen. Aanvang half acht. De toegang is gratis. Guus Kuyer Guus Kuyer. vooral bekend als succesvol schrijver van kinderboeken, is dinsdag avond te gast in de Noord- wijkerhoutse bibliotheek aan de Herenweg 2. Hij spreekt over ziin voor vol wassenen geschreven boek Izebel van Tyrus". Ize bel is de vrouw van koning Achab en wordt in de bijbel zeer ongunstig beschreven. Kuyer laat een totaal ander licht over haar schijnen. Aanvang acht uur. Inlich tingen bij J. Klaasesz van de Leeskring Noordwijker- hout'De Zilk: 02523-73607 of G. Visser: 02520-17852. Nederlandse gastheren doen in het accent niet voor hen onder. Blocknotes worden getrokken en afspraken ge maakt. Mannen in het be langrijke donker en met vale schoenen die wel een poets beurt nodig hebben; manipu lerend met diplomaten- en andere tassen. Allemaal in de rust van de Miening, waar het voorjaar op komst is en misschien wel vriendschappen worden ge maakt op fifty fifty basis. Want zakelijk moet je blij ven, ook in De Vriendschap. Je vindt er de landelijke rust, waarin de watervogels zich voor hun ^afspraakjes opma ken, en toch is de drukke „wereld" er onder handbe reik. En vergeten wij de open haard niet. Toonbeeld van extra warmte als het klimaat in gebreke zou blijven. De Vriendschap is een bedrijf met vele mogelijkheden. En aan de Keerweer leeft het echtpaar Van der Helm in middels toe naar de musical Les Misérables in Carré, in mei, waarvoor maanden ge leden al kaartjes werden be steld. Nu heeft baas Van der Helm dat zangspel al een paar maal op de t v. gezien en hij vraagt zich dus nu af: „waarom zou ik dan naar Amsterdam gaan?" Waarschijnlijk zal Leo tegen die tijd zijn rust enigszins ge vonden hebben. Voorlopig ergert hij zich nog wild, in het rijk van Houdijk, ing. en burgervader, waar een nieuw, kostbaar gemeente huis nu al stoer staat te doen. Maar hij weet zich geen raad met al die dolle „lego" obsta kels in het dorpse wegdek: „Waar is dat in 's hemels naam goed voor? Je weet niet waar je aan toe bent. Moet ik nu eerst stoppen, of die te genligger? Het is een stomme toestand. Daar kan ik me over opwinden. Ik denk, dat ik nu maar ga rusten". Intus sen tekent Peter van Rijn voor een „sfeervolle ambian ce" in de nieuwe Vriend schap aan de Miening, even benoorden het groene dorp Zoeterwoude. toezegging over gedaan, maar was die kort daarna ingetrok ken. Het contact met het be drijf leidde tot onverkwikke lijke gesprekken met ambte naar Bunt. Die zou Van der Swart naar haar zeggen heb ben beschuldigd van chantage en hebben geprobeerd de con tacten met Elascon te verhin deren. Elascon, nu nog op het HCG-terrein gevestigd, heeft haast met de verplaatsing naar de Agaatlaan omdat het na een overname snel moet verhui zen. In het nieuwe gebouw komt ook een leerlingwerk- Speelruimte De buurtbewoners hadden be halve bezwaar tegen het ver dwijnen van het crossterrein ook problemen met mogelijke verkeersoverlast en met het verlies van uitzicht. De discus sie spitste zich gisteren echter vooral toe op de speelruimte. Reden voor wethouder Van Rij om te concluderen dat het bezwaar in feite geen betrek king had op de nieuwbouw, maar op de speelgelegenheid. Hij beaamde dat daar grote be hoefte aan is in de buurt. Maar volgens hem speelt het cros- sterreintje daar nauwelijks een rol bij. Het zou nauwelijks ge bruikt worden omdat kinde ren ervoor moeten oversteken. Bovendien is het geen speel terrein voor hele jonge kinde ren. De suggestie om een bas ketbalveldje bij de flats aan te passen om ruimte te maken voor speelgelegenheid wilde hij wel laten onderzoeken. Een woordvoerder van - Elas con die bij de vergadering was ontkende dat zijn bedrijf toe zeggingen had gedaan om mee te betalen aan een speelter rein. Wel zei hij na vragen van commissielid J. Laurier dat het bedrijf bereid is mee te doen aan het verbeteren van de omgeving. „Maar niet per se in de vorm van geld", ver klaarde hij wijzen op de zwak ke financiële positie van het bedrijf sinds de overname er van door de eigen directie. URijEven buiten de bebouw de dorpskom van Zoeter- staat tussen Mie- ning en het water de J Lange Miening een ver- rassende nabootsing van j,11 het snoeperige huisje van Hans en Grietje. Alleen 13 zijn de muren er niet van borstplaat, de kantelen niet van marsepein en de trapgeveltjes, vóór en op- 2i zij, niet van taaitaai. P2* tóaar het is een alleraar digst complexje cum an- nexis, waarvan je je af vraagt of het allemaal zo echt is als het wel lijkt. Het schijnt vast te staan, dat het bouwsel in zijn oorsprong ongeveer 200 jaar oud is en eens als herbergje de geschiede nis is ingegaan. Wie daaraan twijfelt is een vervelende kniesoor. 1< Natuurlijk is in de loop der iren het een en ander bijge- ouwd, maar de indruk van Hans en Grietje is blijven be staan. Je kunt er niet „van" maar wel „in" eten, want het is een volslagen restaurant met een goede keuken, die de afgelopen 26 jaar bestierd werd door een Zoeterwouds t in feite Mien van heet en de (koks- )broek aan heeft. En Hans is in feite haar man Leo van der Helm, Stompwijker van origine („Maar meer trek kend naar Voorschoten, waar we 30 jaar geleden in het vak begonnen zijn"). Welnu, Mien en Leo, aan wie je de vanouds ingebakken te- Zoeterwoude- eigenlijk niet af- het mooi en wei- geweest en laten de >otten van De Vriend- over aan het jonge ou- Peter en van Rijn, die uit Oegst- komen neerstrijken. Op maart a.s. vindt de wisse- der wacht plaats. Dan De Vriendschap aan nieuwe periode die met succes moet worden be kroond. Gisteren hing in de tuin achter het huis de vlag van Nieuw-Zeeland slap aan het koord. Dat had niets te betekenen: „Ik had die vlag nu eenmaal", vertelde Mien; „Ik heb wel meer vlaggen om te laten wapperen. Het is een soort aardigheid van me hè". Je weet als vreemdeling niet wat je ziet, als Mien uit een stoel opstaat: ze heeft waar achtig een blauwgeruite koe- kebakkerspantalon aan, en van boven is ze kokswit. „Ik ben de kokkin, niet de chef kok. We hebben het hier al tijd zonder chef gesteld, op een korte tijd van twee jaar na, maar dat was niet zo ge slaagd zeg maar. In '60 gin gen Leo en ik in de horeca.- Dat was in Voorschoten, in De Lindeboom. Vijf jaar heb ben we daar gewerkt. Toen kwamen we in De Vriendschap terecht. Dat was een café-restaurant en hotel met 20 bedden en 100 pet. be zetting. Die business hebben we 15 jaar volgehouden, maar een café drukt een verkeerd stempel op een res taurant. Dat gaat niet goed samen. Ook die hotelfunctie zat niet zo goed: je stond 's morgens om half 6 op en ging 's nacht om 2 uur naar bed. Doodmoe werd je daarvan. We wilden het restaurant daar niet onder laten lijden. Wat deden we dus? Café dicht en hotel dicht, en ik kon blijven koken. Dat heb ik 26 jaar met erg veel ple zier gedaan". Geen hobby's En dan hadden we Leo nog. Hij heeft de aanvallige leef tijd van 57 bereikt en weet, bij gebrek aan hobby's, niet helemaal wat hij nu moet gaan doen. Ja, fietsen, dat is wel wat voor hem. Trou wens, Mien heeft ook geen hobby's. „Ik ben een doener van de ouwe stempel. Ik ben kokkin geweest. Als we hier straks uit zijn, val ik in een gat. Ik kan alleen koken". Leo kwam er even bij zitten en ik vroeg hem naar zijn LEIDEN De gemeente gaat met het bedrijf Elas con overleggen over de mogelijkheid een „ge baar" te maken naar de bewoners van de flat aan de Agaatlaan. Dat gebaar zou moeten bestaan uit het meebetalen van speel- voorzieningen in de buurt. Ook zal de gemeente zelf zich inzetten om in de buurt een goede speelge legenheid voor kleine kinderen aan te leggen. Dat beloofde wethouder T. van Rij gisteravond tijdens een vergadering van de commissie ruimtelijke ordening. De com missie boog zich over de be zwaren van buurtbewoners te gen de nieuwbouw van Elas con op een volgens de gemeen te nauwelijks gebruikt cros- sterreintje aan de Agaatlaan. Bewoners woord voerster A. van der Swart hekelde de ma nier waarop de gemeente in dif geval mét de inspraak was omgegaan. Te weinig bewo ners zouden op de hoogte zijn gesteld van een informatie avond waardoor er nauwelijks publiek verscheen. Het plan zou vervolgens vlotweg zijn doorgeduwd. Volgens Van der Swart waren mogelijk bewust veel te weinig uitnodigingen verspreid. Ambtenaar E. Bunt bestreed dat. Hij zei dat opdracht was gegeven om in alle brieven bussen een uitnodiging te doen. Wethouder Van Rij hield er rekening mee dat daarmee iets mis was gelopen. Om dat op te vangen hadden alle bewoners alsnog een ver slag van de bijeenkomst gekre gen. Chantage De bewoners dienden vervol gens bezwaren in en benader den het bedrijf om het er toe te bewegen mee te betalen aan een alternatieve speelgelegen heid. Volgens Van der Swart was daar aanvankelijk een De Leidse tenor Piet Maas. foto: pr hebben wij het aantal opvoe ringen moeten uitbreiden. Ook de kosten spelen een rol. Het tekort aan stoelen betekent voor ons een verliespost. Het gemeentebestuur van Leider dorp heeft de subsidie van 2000 gulden niet willen verho gen. Ook ons verzoek om huurverlaging 'is afgewezen. Om de produktie te kunnen bekostigen zijn wij op zoek naar sponsors aldus van El len van Holland. Toegang Het streven van het LOG naar een verhoging van de kwali teit wordt door het gemeente bestuur niet vertaald in een hogere subsidie. Uitvoeringen moeten in beginsel kostendek kend zijn. Verhoging van de toegangsprijzen, zoals in de raadscommissie welzijn is voorgesteld, wordt echter niet als een oplossing gezien. „Aan de toegangsprijs van 15 gulden willen wij echter niet tornen. In vergelijking met andere operetteverenigingen in de re gio kunnen wij niet meer gaan vragen. Wij proberen het zo goed mogelijk te doen, maar wij blijven een amateuroperet- tegezelschap", stelt Titia Nan- ninga. Het LOG kan, zoals zoveel ko ren, nog enkele goede man nenstemmen gebruiken. Ver der is het gezelschap dringend op zoek naar een nieuwe op slagmogelijkheid voor de door vrijwilligers met veel inzet vervaardigde decors. Inlichtin gen: Ellen van Holland, Raap horst 107, 2352 LJ Leiderdorp, tel. 071-893949. FRANS BROCKEN Jong geleerd, (betrekkelijk) oud gedaan. De Van der Helms (links) maken in het Zoeterwoudse restaurant De Vriendschap plaats voor het enthousiasme der Van Rijnen. foto: wim van noort aandeel in De Vriendschap. Leo van der Helm ziet er welvarend uit, met wat siera den en goud aan zijn lijf; dat zal dus wel goed zitten. Zijn antwoord overviel me een beetje. Dat had ik echt niet verwacht. „Eigenlijk heb ik weinig gedaan. Mien deed 't allemaal. Die stond te braden en liet 't sissen in de pan tot ze vaak geen tournedootje meer kon zien. En dan, een hele tijd geleden, bedden op maken ook nog. U kunt zich voorstellen, dat daar veran dering in moest, komen. En fin, ik was de barman en on derhield de gezelligheid. Ver der had ik nogal wat op met de koude keuken, het kouwe buffet en de cocktailtjes en zo, dat vind ik wel mooi". „Ze zeggen nou wel dat ik een Stompwijker ben, maar in m'n hart ben ik een Voor schotenaar. Daar ben ik ho- recaman geworden. Als ik nu in Stompwijk kom, ken ik de lui soms niet eens meer en dan kijken ze me scheef aan: wat verbeeldt die vent zich wel. Laat ie opduvelen. Nou ja, dat doe ik dan ook wel. We wonen nu al een tijdje aan de overkant van de Lan ge Miening, aan de Keer weer. Leuk huis hoor. Onze opvolgers Peter en Sonja van Rijn komen hier boven de zaak te wonen. Aan de Keer weer is ook het gerenom meerde vervoerbedrijf van Lubbe gevestigd. Leuke mensen hoor. Die hebben me gevraagd, of ik iets zou voe len voor het rijden met een busje. Maar daar voel ik fei telijk niks voor; ik wil me niet meer binden. Op een busje? Nee hoor; ik ga rusten, al weet ik niet helemaal hoe dat gaat. Fietsen, ja, daar kunnen ze me altijd voor krijgen. Daar gooi ik m'n hele gewicht in". Nu dienen Peter en Sonja van Rijn en hun koters zich aan. Peter (33) stamt van het wereldje van eten en drinken zoals dat zich voordoet in De Roode Leeuw aan de Oegst- geestse Dorpsstraat, waar va der Van Rijn 30 jaar geleden van de bloemen overging op de alcoholica en bijkomende snacks en anderssoortige hapjes. Hier werden Peter en zijn broer grootgebracht en stond hij jaren aan de tap. Met pret in koken ook. Zo is het derhalve gekomen, dat Peter van Rijn en zijn vrouw besloten om de opvolgers van Leo en Mien in De Vriend schap te worden. Zoals hun convocatie voor de over dracht al doet vermoeden: „Heeft u zin in een nieuwe Vriendschap? Nou, wij wel!" Je kunt gerust zeggen, dat Peter al een hele Piet als ho- recaman is. En hij heeft be hoorlijk zin in De Vriend schap. Peter: „Sonja en ik gaan de mensen vermaken en we nemen een kok die van wanten weet. We willen er gewoon een gezellig res taurant van maken". Alsof het er al niet gezellig was. Maar Van der Helm liet het maar zo. Gezellig De Vriendschap wordt onder Van Rijn dus een plezierig restaurant, „waar je gezellig een avondje uit eten gaat, of iets komt vieren, met koffie en een glaasje cognac na, nou ja, het kan ook iets anders zijn. In elk geval durven wij het aan". De accommodatie van De Vriendschap is uitste kend. Tussen het huis van Hans en Grietje en de Lange Miening ligt een „tuin van een zaal, met schuifdeur", waar 100 mensen kunnen vinden wat ze zoeken. Hele gezelschappen en partijen, of op de kleine toer. Al was het maar voor lunches, die bij De Vriendschap een grote trek ker zijn, met al die tijdver- drijvende zakenlui en zo veel bedrijven in de ganse, van activiteiten gonzende, om trek. Je zit daar even aan de bar en drinkt er een aperitief of een pint, alvorens je over te geven aan de specialiteiten die door Mien en straks door een heuse mannekok (mis schien wel met een hoge muts op) bereid worden. Je hoort hier Zweden en Fran sen Engels spreken, en hun foto: henk van den ende met elkaar verbonden. Sinds hij vijf jaar geleden de muzi kale leiding van Ger van Strien overnam is het gezel schap met sprongen vooruit gegaan. Het LOG heeft zich ook weer verzekerd van de medewerking van het salonor kest Proozht, ditmaal aange vuld met enkele leden van het Toonkunst Orkest uit Leiden. De laatste week van oktober en de eerste twee weken van november staat Muzenhof in het teken van de operette. Er zijn zes opvoeringen van Der Zigeunerbaron gepland. Vol gens Ellen van Holland is dat nodig om alle operetteliefheb bers uit Leiderdorp en de re gio aan hun trekken te laten komen. „Door verscherping van brandveiligheidvoor schriften in Muzenhof is het aantal stoelen verminderd. Om niemand teleur te stellen links naar rechts Titia Nanninga, Ellen van Holland en Ernst Stolz. Uiterst links Hans de Kruijs. J -EIDERDORP De be- bel ende tenor Piet Maas zal linnenkort een gastoptre- len verzorgen voor voor et Leiderdorps Operette •p Gezelschap (LOG). Piet laas, die vorig jaar in v ïuzenhof schitterde als arsj le Graf von Luxemburg ft reedt in het najaar zes Biaal voor het voetlicht als n d le Zigeunerbaron in de a elijknamige operette van j® ohann Strauss, ng toe k-et ^eze °Perette wh het am- 'itieuze operettegezelschap uit -eiderdorp heel nadrukkelijk an de weg timmeren. Het Jrsi J0G, dat zich sinds de oprich- Jling in 1983 een vrij gedegen naam in amateur-operetteland heeft weten te verwerven, heeft met Der Zigeunerbaron niet de meest gemakkelijke re pertoirekeuze gedaan. „Het is een vrij moeilijke operette, dicht tegen een opera aan. De meningen zijn er over ver deeld of het nu een operette of een komische opera is", zegt Ellen van Holland, secretaris van het LOG. De repetities, die wekelijks op dinsdagavond in de RK basisschool De Scha kel op het Van Alphenplein worden gehouden zijn reeds in een vergevorderd stadium. De koorregie is weer in han den van Lyda Spaans. De sa menwerking met haar is het LOG uitstekend bevallen. In de succesvolle opvoering van de Graf von Luxemburg het vestzaktheater van Muzen hof was bij de vier uitvoerin gen volledig uitverkocht had zij, met enkele dramati sche effecten en een bewee glijke koorregie, een belang rijk aandeel. Succes Het LOG wil van Der Zigeu nerbaron weer een succes ma ken. Er is sprake van eei degen voorbereiding. „De so listen volgen speciale solisten- repetities. De meesten nemen extra zanglessen om nog beter voor de dag te komen. Maar ook voor het koor is een grote taak weggelegd", vertelt be stuurslid Titia Nanninga. Het LOG kan, naast Piet Maas, weer rekenen op de eigen vas te krachten Hans de Kruijs, Ellen van Holland, Juliska Kwasniska, Patrick de Ridder, Nel van Holland, Trees Wil- lemsen, Willem Kikkert, Henk Stouten en Gerard Kemper man. Het LOG en dirigent Ernst Stolz lijken onverbrekelijk

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13