In september opnieuw referendum over naam hhehi Gemeente Alkemade is bang voor financiële tegenvallers Explosie mogelijk oorzaak brand in clubgebouw hondenvereniging Hondsdijk wordt toch aangepakt LEIDEN OMGEVING Ccid^Sowuvnt VRIJDAG 8 MAART 1991 PAGINA Inwoners van Zoeterwoude moeten zelf emmers kopen iZOETERWOUDE Het plan van de gemeente Zoeterwoude om in com binatie met de invoering van containers voor groentefruiten tui nafval ook keukenem mertjes beschikbaar te stellen gaat waarschijnlijk niet door. De commissie milieu vond het gister avond in meerderheid niet nodig om tot de aan schaf van 3000 emmertjes van 15 gulden per stuk !over te gaan. Daarmee wordt een bedrag van 45.000 gulden bespaard op de begroting van het plan om het afval gescheiden op te gaan halen. De meeste commissieleden wa- .ren van oordeel dat de burgers deze emmertjes, waarmee het organisch afval naar de contai ner wordt getransporteerd, be ter zelf kunnen aanschaffen. Overigens waren niet alle commissieleden overtuigd van de noodzaak om het organi sche afval gescheiden te gaan ophalen. Dit omdat veel Zoe- terwoudenaren dat afval zelf zouden composteren. Wethou der A. Ringersma wees er ech ter op dat niet al het organi sche afval kan worden gecom- posteerd, en dat van composte- ring in de winter helemaal geen sprake is. De Zoeterwoudenaren zullen vermoedelijk in september van dit jaar met twee minicon- tainers moeten gaan werken. Voor flatbewoners worden wijkcontainers neergezet. De containers voor organisch af val betalen zichzelf. De ver werkingskosten voor het afval dalen namelijk door de ge scheiden inzameling. De in voering van de minicontainers voor het overige afval, zoals die ook in Leiden worden ge bruikt zal worden betaald door verhoging van de reinigings rechten met 11 gulden per huishouden per jaar. De invoering van de minicon tainers zal naar schatting een miljoen gulden gaan kosten. Door de invoering is ook door de gemeentereiniging van Lei den aangedrongen; die haalt het Zooeterwoudse afval op en het werken met minicontai ners levert aanzienlijk minder ziekteverzuim op bij het perso neel dan het werken met vuil niszakken. Het handhaven van de zakken wordt in ieder geval een probleem, omdat Zoeterwoude de ene week het organische afval wil laten op halen, en de andere week het overige afval. Dat zou beteke nen dat de burgers hun zak ken dan twee weken moeten opsparen. Van het gebouwtje van de hondenvereniging bleef niet veel over. ROELOFARENDSVEEN Het terrein van de Po litiehondenvereniging Al kemade biedt een treurige aanblik. Het houten club gebouw aan De Lasso in Roelofarendsveen is woensdagavond rond half elf door brand volledig verwoest. Hoewel het technische onderzoek nog loopt, wordt in eerste in stantie door de brandweer niet aan brandstichting gedacht. Brandweercom mandant B. Dekker ver moedt dat de brand is ont staan door de ontploffing van twee gasflessen. Willem Jansen, tot voor twee jaar voorzitter van de honden- vereniging, denkt er anders over. „Ik weet niet waarom, maar ik heb het gevoel dat de zaak stinkt", zegt hij. Jansen staat op gespannen voet met de vereniging. De problemen mondden uit een rechtszaak die vorige week werd behan deld. De ex-voorzitter had bij de oprichting van de club za ken betaald en wilde zijn geld terug. De rechter bepaalde dat de vereniging Jansen 2.400 gulden moet betalen voor spul len die nog in het clubgebouw stonden. De vereniging moet Jansen voor 15 maart betalen. „Ik weet niet wat de oorzaak van de brand is, maar ik vind het wel heel erg frapant". Voor penningmeester N. Bak ker van de politiehondenvere niging is de oorzaak van de brand niet duidelijk. „Er was woensdagavond nog gewerkt met de motormaaier. Mis schien is die later gaan bran den. De petroleumkachel die in het hok stond, heeft die avond niet gebrand. Dus dat kan het niet zijn geweest". Aan brandstichting wordt door het bestuur in eerste instantie niet gedacht. „Dat is wel erg gezocht", aldus Bakker. Hij wacht het onderzoek door de technische recherche nog af. Vanavond gaat het bestuur zich bezinnen over de voort zetting van de activiteiten. „Het clubgebouw werd wel twee drie keer per week ge bruikt. Voor ons had het ge bouw toch wel veel waarde". ALKEMADE De ge meente Alkemade ver wacht een aantal financië le tegenvallers. Het be grotingsbeeld voor de ko mende jaren is aanzienlijk verslechterd. Dat staat in de eerste herziening van de meerjarenbegroting, die gisteravond werd be sproken in de vergadering van de raadscommissie fi- De hoofdoorzaken van het verslechterde begrotingsbeeld moeten ondermeer worden ge zocht in een overheidsbezuini ging op de vergoeding van grondkosten ten behoeve van schoolgebouwen. Hierdoor derft de gemeente jaarlijks bij na veertigduizend gulden. De salaris- en vergoedingskosten van raadsleden, college en ambtenaren zijn in totaal met 35.000 gulden verhoogd we gens een hogere inschaling door het bereiken van veer tienduizend inwoners per 1 ja nuari 1991. Bovendien zijn verwerkings kosten van huisvuil de laatste tijd nog meer gestegen dan al was begroot. De toename van de netto verwerkingskosten bedraagt 133.000 gulden op jaarbasis boven de al begrote verhoging. De gemeente Alke made verwacht echter nog veel meer tegenvallers, onder meer op het gebied van riool- en wegbeheer en de recon structie van het zogenoemde 'derde' tuinbouwgebied (nieu we Wetering). Omdat het mi nimum aantal uitplaatsers uit de oude glastuinbouwgebieden niet is gehaald vreest Alkema de dat de toekomstige recon structie van de Achterweg, de Molenweg en de Korte Oost- weg in Nieuwe Wetering niet zal worden gesubsidieerd door de Landinrichtingsdienst. Vanwege de tegenvallers op de rijksbegroting houdt het ge meentebestuur rekening met aanvullende rijksbezuinigin gen op de Algemene Uitkering uit het Gemeentefonds. Voorts moet Alkemade nog aanvul lende gelden uittrekken voor het oplossen van knelpunten in de werkzaamheden van het ambtenarenapparaat. In dit verband wordt gedacht aan het door externe bureaus bij stellen van vele bestemmings- Êlannen en aan knelpunten bij ouw- en Woningtoezicht. Een geplande bezuiniging van bij na twintigduizend gulden op de gemeentelijke dienst 'Huis vesting' en de invoering van een watertoeristenbelasting met een opbrengst van tien duizend gulden blijken voor alsnog moeilijk haalbaar te zijn. Er is echter ook nog iets posi tiefs te melden. Zo blijkt dat de reservepositie enigszins is verbeterd dankzij de netto-op brengst van de voormalige scholen De Koperwiek en riëngaard aan de Schoolb in Oude Wetering. De tek ten tot en met 1993 zouden deze reservepot kunnen den gedekt. De extra kos van het open houden van vijftig-meter buitenbad in 1 en 1993 voor de somma bijna vijftigduizend gulden jaar kunnen wellicht wor( gedekt met een BTW-voori op de nieuwbouw/uitbreid van Sportcomplex De Tv sprong. CDA'er D. Nagtegaal liet in commissie weten dat het dige dekkingspercentage tachtig procent op de afv van huisvuil niet mag wori verhoogd. „Die overige twil procent haalt u uit de algei ne middelen", beet hij wethi fari der L, Beelen toe. Een klip klaar antwoord had ambtem Van Schie direct paraat: „E «EIE zal de onroerend-goedbel end ting moeten worden opgetfl >inn< ken". 'an lit OUD ADE De Alkema- dese natuurbeschermers verenigd in de Weidevo- gelwacht Rijpwetering en omgeving besloten gister avond tot het oprichten van een officiële vereni ging. Volgens voorzitter H. Akerboom is het voor zowel de club als de leden beter om een rechtsper soon te vormen. De Weide vogel wachters van het relatienotagebied Ade wa ren gisteravond bijeen in café 't Lage Land in Oud Ade. Het bestuur van de nieuwe vereni ging zal bestaan uit voorzitter H. M. A. Akerboom uit Rijp wetering, secretaris J. de Jong uit Roelofarendsveen, pen ningmeester P. van der Ploeg uit Oud Ade en commissaris G. van Tusschenbroek uit Roelofarendsveen. De kersverse vereniging, die in feite al acht jaar bestaat, stelt zich ten doel de vogels te beschermen die bij de Vogel- wet van 1936 beschermd zijn verklaard. In het bijzonder richt de Weide vogel wacht zich op de bescherming van weide vogels in en rond de gemeen ten Alkemade en Warmond. De natuurbeschermers trach ten hun doel te bereiken door in samenwerking met de vee houders in het gebied die maatregelen te nemen welke nodig zijn om de vogelstand ter plaatse te bevorderen en te beschermen. De vereniging heft nauwelijks contributie. De onvermijdelijke kosten wor den betaald uit een subsidie van de Streekcommissie Ade. In de toekomst denkt men eni ge inkomsten te kunnen dienen door het jaarver? van een advertentiëkaft voorzien. Gisteravond meldden zich nieuwe vogelwachters waarvan een vrouw (de eer binnen de club). De Weider gelwacht van Rijpwetering omgeving telt nu 33 actie natuurbeschermers. De Roe farendsveense kunstenaar/i tuurbeschermer H. Schi schonk zijn vereniging gie avond een fraai logo, voor lende een karakteristieke vit. luze G reed naai 2 di ie 31 jelijl ioha: hru? an Alphenaars gepakt voor drugshandel ALPHEN AAN DEN RIJN Vijftig pakketjes hasj en wiet, dat is de buit van een inval de Alphense politie gis termiddag in een broodjes zaak annex koffieshop op de hoek van de Pieter Florisz- straat. Vijftien jongeren wa ren in de zaak aanwezig. Zij moesten hun softdrugs inleve ren. De 21-jarige Alphense ei genares en de „huisdealer", t 34-jarige Alphenaar wer den aangehouden, 's Avonds werden ze na verhoor weer naar huis gestuurd. Ze krijgen een proces-verbaal. De politie deed de inval naar aanleiding van klachten uit de wijk. „Raadsleden Leidschendam onbekwaam voor functie" LEIDSCHENDAM De afdeling Leidschendam van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) zegt in een brief blij te zijn met het behoud van de woningen aan de Delfland-/Rijnlandstraat maar verder van mening te zijn dat veel raadsleden de bekwaamheid missen een dergelijk belangrijke functie te vervullen. De raad zou al eerder blijk hebben gegeven te weinig weerwoord te leveren bij specifie ke kwesties. Volgens secretaris Wim Meere, oud-raadslid voor de PvdA, laat de woordkeuze bij behandeling van inge wikkelde problematieken te wensen over. Hij acht voor veel raadsleden een cursus 'spreken in het openbaar' noodzake lijk evenals het opdoen van kennis over diverse wetten. Volgens de FNV was bij de behandeling van het voorstel de 78 woningen geheel of gedeeltelijk af te breken al snel dui delijk dat de aangekondigde prijzen voor nieuwbouw niet gehaald konden worden. De begrotingen klopten wel maar veel raadsleden zijn niet op de hoogte van de methode waar op deze prijzen worden vastgesteld. RIJNEVELD GAAT VERDWIJNEN RIJNEVELD „Het is niet waarschijnlijk dat de naam van Rijneveld blijft bestaan", zo reageerde wethouder M. Vorenkamp van Rijneveld gisteren op de uitslag van het refe rendum over de naamge ving. „Het is jammer, nu moet iedereen weer op nieuw wennen aan een andere naam". In septem ber mag de bevolking op nieuw een oordeel uit spreken over een naam. Als overkoepelende werk- naam voor de kernen van Koudekerk, Hazerswoude en Benthuizen, die op 1 januari van dit jaar werden samenge voegd, wordt nu nog de naam Rijneveld gebruikt. Voor het eind van het jaar moet de ge meenteraad een besluit nemen over een definitieve naam, an ders moet de gemeente zelf voor de kosten opdraaien. Iedere inwoner kon zich woensdag uitspreken tegen of voor de naam Rijneveld. In to taal bleken circa 4500 mensen bezwaar te hebben tegen de huidige werknaam. Daarente gen stemden 3200 mensen voor. Van de bezwaarmakers kwamen er 3300 uit Hazers woude. Wethouder Voren kamp denkt dat vooral de Ha- zerswoudenaren tegen stem den omdat zij de naam Hazers woude willen behouden. Toch heeft de invoering van een van de bestaande namen van de drie kernen niet de voor keur van het college en de ge meenteraad. Vorenkamp zegt zelf geen moeite met de naam Rijneveld te hebben. Ze vindt het dan ook jammer dat er bij de in voering van een andere naam weer een nieuw gewennings proces moet worden doorge maakt. Bij het verzinnen van een andere naam worden de oudheidkundige verenigingen van de drie samengesmolten gemeenten betrokken. Van invloed op de verkie zingsuitslag is wellicht ook de actie geweest die werd ge voerd door de werkgroep voor het behoud van de naam Ha zerswoude. Eén van de initia tiefnemers, Marijke van Zan ten, toonde zich tevreden met het resultaat. Van Zanten: „Onze doelstelling, zeg nee te gen Rijneveld, hebben we ge haald. Kies Hazerswoude wordt onze volgende stap". Het feit dat er bij het woens dag gehouden referendum geen volmacht kon worden verleend, betreurt zij. Dit ver klaart wellicht ook het feit dat in de hele gemeente circa dui zend mensen wel hun stem hebben uitgebracht voor pro vinciale staten, maar zich niet hebben uitgesproken over de naam Rijneveld. Voor een uitgebreide agej ook voor de komende da^.. raadplege men „UIT", de tis wekelijkse bijlage van krant. LEIDEN LUXOR (Stationsweg tel. 071-121239): Kindergarten (12); 19.00, 21.15. zo. ook LIDO en STUDIO (Steenstras! tel. 124130): Awakenings (12); 1! 21.15. vr. za. zo. wo. ook 14.30. Vere (al); 18.45, 21.15. vr. ook 1i Dances with wolves (12); 20.00. ook 14.00. Witches (al); Teen mutant ninja turtles (al); Kleine meermin (al); za. zo. wo. 1. Home alone (al); 18.45, 21.15. zo. wo. ook 14.30. Postcards the edge (al); 19.00, 21.15. vr 14.30. TRIANON (Breestraat, tel.071-123875): Camille Clai (12); 20.00. REX (Haarlemmers! 52. tel. 071-125414): Sweethi (16); 21.15. Voorkeur voor markt Laan van Ouderzorg LEIDERDORP Leiderdorpers die niet in de buurt van de Hoofdstraat wonen zouden graag zien dat de markt naar de Laan van Ouderzorg werd verplaatst. Dat blijkt uit een onlangs gehouden enquête door leerlin gen van het Holtlant college in Leiderdorp. Het gaat om de derde enquête over de markt. Het eerste onderzoek werd verricht bij de marktkooplieden. Die willen graag verkassen om meer klanten te krijgen. Uit het tweede onderzoek, gehouden onder be zoekers van de markt aan de Hoofdstraat bleek dat die mensen graag willen dat de markt op zijn huidige plaats blijft. De derde enquête geeft aan dat het aantal Leider- dorpse bezoekers van de markt sterk zou toenemen (verdubbelen) als deze naar de Laan van Ouderzorg zou worden verplaatst. Nieuwkoopse peutergroep verhuist naar Achterweg NIEUWKOOP De peuterspeelgroep Nieuwkoop krijgt een nieuw onderkomen aan de Achterweg. Nog deze maand komt daar de dependance van De Klim op vrij. De peuters zitten nu nog in noodgebouw Het Achterhuis bij de Vijverhof. Voor de ouders betekent dit dat de bijdrage met vijf gulden omhoog gaat. Nu betaalt men nog 46 gulden. Voor het gebouw aan de Achterweg moet jaarlijks 18.000 gulden huur worden betaald en daarom moet de bijdrage omhoog. Een woordvoerder van de stichting peuterspeelgroep ver klaarde gisteren in de commissie financiën dat de stichting zelf het onderhoud voor zijn rekening neemt. Zou dit niet gebeuren dan zou de ouderbijdra ge met 15 gulden omhoog moeten. CDA-wethouder D. Boonstra vond het moeilijk te beoordelen in hoe verre de stichting de onderhoudskosten daadwerke lijk kan dragen. „Dit punt is toch wel een dilemma", aldus Boonstra. De Hondsdijk in Koudekerk is op diverse plaatsen flink verzakt. RIJNEVELD De gemeente Rijneveld blaast de herinrich tingsplannen voor de Honds dijk in Koudekerk aan de Rijn nieuw leven in. Daarmee moet de gemeente snel beginnen, wil ze een forse subsidie van de provincie Zuid-Holland binnenhalen. De Hondsdijk, gelegen aan de Rijn richting Leiderdorp, bestaat uit klin kers en is op diverse plaatsen danig verzakt. Sluipverkeer en vrachtwagens van enkele grote bedrijven die aan de Hondsdijk zijn gevestigd, ma ken veel gebruik van de weg. Als Rijneveld voor 1 januari 1993 de asfaltering en renova tie van de weg gereed heeft, krijgt ze drie miljoen gulden van de provincie. In totaal kosten de aanpassingen vier miljoen. Rijneveld moet zelf voor het resterende miljoen opdraaien. De gemeente hoopt daarbij op een samenwer kingsverband met Leiderdorp, die misschien het verlengde van de Honsdijk opknapt. Al voor de gemeentelijke her indeling heeft Koudekerk plannen opgesteld voor de Hondsdijk. Die moesten voor begin 1992 uitgevoerd zijn. Koudekerk zag dat dat onmo gelijk was en zette de plannen in dei ijskast. Nu de provincie de subsidietermijn met een jaar heeft verlengd, wil Rijne veld alsnog proberen de initia tieven uit te werken. De commissie openbare wer ken heeft gisteravond wel het opstarten van de plannen goedgekeurd, maar nog niet de een miljoen gulden. Dat ge beurt in de gemeenteraad. Als het zover komt, wil wethouder P. van der Werf zo snel moge lijk een inspraakprocedure starten. ALPHEN AAN DEN RIJN EUR Ev NEMA I (Van Boetzelaerstraat 6, jp 01720-20800): Narrow margin uc 18.45, 21.15. Teenage mutant rjWO turtles (al); za. zq. wo. 13.45. 16.15. EUROCINEMA II: Kini'1" garten cop (12); 18.30, 21.15. za ba wo. ook 13.30. zo. ook 16.00. i ROCINEMA III: Flatlinera (12); 1f ,a. 21.30. zo. ook 16.00. Kleine ne' meermin (al); za. zo. wo. 14.00.» Ha ROCINEMA IV: Home alone 18.30, 21.00. za. zo. wo. ook 13 f zo. ook 16.00. VOORSCHOTEN GREENY?16 (Schoolstraat 69, tel. 071-614! tra 612566): Ghost (al); vr. t/m ma. t/m do. 20.15. Heights(12); vr. t/m zo. 19.00, 21 Prefumed innocent (12); ma. t/m di£ 20.15. Problem Child (al); vr. t/m np. 15.45, 19.00. wo. 15.45. uc' KINDERVOORSTELLINGEN VH Pippi Langkous; za. zo. wo. 14 pp] Oliver en Co; vr. 15.45. za. zo. u 14.00, 15.45. He dat DEN HAAG ASTA: 1 (Spui 27, 3463500): Kindergarten Cop 14.00, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16iji 18.45, 21.30. ASTA 2: Dances wolves (al); 14.00, 20.15. Pacific heights (12); 14.00, 1{jl 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21 da; BABYLON 1 (naast Den Haag traal tel. 3471656): Awakenings 14.00, 20.00. BABYLON 2: cards from the edge (al); 18.45, 21.30. za. zo. 13.45, 18.45, 21.30. BABYLON 3: The ches (al); 14.00, 18.45, 21.30. za. c 13.45, 16.15, 18.45, 21.30. 1 (Buitenhof 20, tel. 3630637): Russia House (al); 18.45, vr.ma. dl. do. ook 14.00. CINEA AValon (al); 14.00, 18.45, 21.30. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. CINI 3: Flatliners (12); 18.45, 21.30. i ma. di. do. ook 14.00. METRO LE 1 (Carnegielaan, tel. 3456756): ne Vere (al); 14.00, 18.45, 21.30. 13.15, 18.45, 21.30. METROPl 2: Dances with Wolves (al); 14 )br 20.30. METROPOLE 3: Hav in (12); 14.00, 20.30. METROPOL (al); Reversal of fortune (al); 18 21.30. vr. ma. di. do. ook 14 METROPOLE 5: Sibling Riv k (al); 14.00. 18.45, 21.30. zo. 13 w 16.00, 18.45, 21.30. ODEON 1 beg rengracht 13, tel. 3462400): Kin< We garten Cop (12); 13.45, 18.45, 21 zo. 13.30, 16.00, 18.45, 21.30. ODEON 2: Ghost (al); 13.45, 18 I 21.30. zo. 13.30, 16.00, 18.45, 21 i Inbraak sporthal VALKENBURG Bij een in braak in Sporthal De Terp in Valkenburg zijn vijftig CD's gestolen. Twee gokkasten zijn opengebroken. Daaruit is ruim 600 gulden gestolen. De in braak werd gisterochtend ont dekt. De dieven hebben met een schroevedraaier het keu kenraam aan de achterzijde opengewrikt. CDA tegen verhoging van gemeentegarantie ALKEMADE De ver hoging van de gemeente lijke garantieregeling voor eigen woningen is aller minst zeker. De commissie financiën stemde gister avond weliswaar in met de verhoging, maar het CDA is tegen zodat de be slissing in de gemeente raad zal vallen. Het voorstel is vanaf 1 januari 1991 de gemeentegarantie op een kwart miljoen gulden te bepalen. De garantie geldt voor nieuwbouw en bestaande bouw. Voorheen gold in Alke made een kostengrens van 275.000 gulden voor een nieu we woning en 200.000 gulden voor een reeds eerder bewoon de woning. Daarbij had de ge meenteraad in het verleden bepaald dat het bedrag waaro ver de gemeentegarantie zich uitstrekt niet meer mag bedra gen dan twee ton. Deze maat regel was vooral bedoeld om het risico van de gemeente te beperken. Omdat inmiddels op landelijk niveau de kosten grens voor nieuwbouw en be staande bouw is vastgesteld op een kwart miljoen gulden be sloot de commissie gisteravond in meerderheid het advies te volgen. Het CDA staat echter nog steeds op het standpunt dat de garantiegrens op twee ton moet blijven staan om zo het gemeentelijk risico zo klein mogelijk te houden. Wethouder L. Beelen (VVD) verklaarde gisteravond dat een garantiegrens van 250.000 gulden dé doorstroming naar duurdere huizen zal bevorde ren. In een intern ambtelijk rapport staat dat de gemeente Alkemade een uitzonderings positie bekleedt ten opzichte van andere plaatsen. Dit zou gevolgen kunnen hebben voor de verkoopprijzen van de des betreffende woningen. Eigena ren zouden dus de dupe kun nen worden van het afwijken de besluit. Aan de andere kant leidt een verhoging van de kostengrens ertoe dat meer woningen in de prijsklasse van twee tot 250.000 gulden ton voor inwoners behouden blij-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12