ZeidteSowumt# Slachtoffers misdrijven ontevreden over politie ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING/RTV og geen zekerheid over ouw van milieuwoningen Iet verleden door gekleurde bril bekijken lommissie gaat ambtenaren horen over problemen bij directie financiën Persoonlijk cadeau CcidócSouxont VRIJDAG 8 MAART 1991 PAGINA 11 IDEN Het is nog niet zeker een plan om milieuwoningen bouwen in het gebied De Coe- doorgaat. Dat zei wethouder' van Rij gisteravond in ant- ord op vragen in de raadscom- sie volkshuisvesting en ruim- jke ordening. De gemeente is »e tijd geleden door een initia- groep benaderd met het ver- k een locatie voor dergelijke zen toe te wijzen. De huizen den moeten komen in de ;e Mors of het terrein van een irmalige kwekerij in De Coe- Hoewel daar al andere plan voor werden ontwikkeld werd volgens Van Rij toch het terrein in De Coebel aangeboden. Het college besloot het plan ech ter alsnog af te wijzen omdat het uitsluitend uit eensgezinswonin gen bestond. Dat zou ook gelden voor de huizen voor eenpersoons huishoudens. Alle huizen zouden tuinen en een wateropvang krij gen. Volgens Van Rij was dat niet haalbaar. De initiatiefgroep is daarom verzocht het plan te herzien en de eenpersoonshuizen te stapelen. De groep heeft tot eind maart de gelegenheid daar op te reageren, maar heeft dat nog niet gedaan, aldus Van Rij. Diefstal van sportschoenen LEIDEN Bij een in- braak in een sportzaak in winkelcentrum de Stevensbloem zijn gis ternacht 13,5 paar sportschoenen van be kende merken gestolen. De daders verschaften zich toegang tot de zaak door een deur te force ren. De 24-jarige eigenaar van de zaak ontdekte de inbraak 's ochtends en deed aangifte. De waarde van de schoe nen is ongeveer 2500 gulden. Bloemenexporteur mag loods bouwen DEN HAAG/RIJNSBURG Bloemenexporteur Hogewoning mag toch een grote loods bouwen aan de Vinkeweg in Rijns burg. Dat heeft de Raad van State vanochtend beslist. Omwo nenden protesteerden krachtig tegen de boupwlannen, die het eerste deel vormen van een veel groter bouwproject van Hoge woning. Zij zijn bang dat het landelijk karakter van de Vinke weg en omgeving voorgoed verloren gaan als Hogewoning zijn plannen mag uitvoeren. De omgeving van de Vinkeweg verandert volgens hen in dat geval in een volgebouwd industrieterrein met grote, moderne bedrijfsgebouwen, een brede asfaltweg en een verzamelplaats voor vrachtwagens. De Vinkeweg is nu een relatief rustige B- weg waar vrachtwagens volgens de letter van de wet niet mo gen komen, wat overigens wel gebeurt. Hogewoning wil de loods bouwen omdat zijn bedrijf eind vorig jaar in een vlammenzee verloren ging. De continuïteit van het bedrijf is met de bouw van de loods voorlopig gewaarborgd. Het is nog niet duidelijk of hij de rest van zijn plannen ook mag uit voeren. In dat geval wordt het bedrijfscomplex zes maal zo groot als het oude. Geen reactie op pamfletten DE ZILK De politie in De Zilk en Noordwijkerhout heeft nog geen enkele reactie gehad op de pamfletten waarin mensen worden opge roepen informatie te geven over de overval op het Rabo- bank-filiaal op 28 februari. De recherche die het onder zoek leidt heeft nauwelijks aanknopingspunten en hing daarom op diverse plaatsen de pamfletten op. Bij de overval, die in de avonduren plaatsvond, ging een gewa pende man er met een onbe kend geldbedrag vandoor. Leidse Amerikaan biedt film aan over bevrijding LEIDEN Leidenaar A. Wes- selink, die inmiddels naar Con necticut in de VS is verhuisd, biedt de gemeente Leiden een smalfilm aan over de bevrijding uit 1945. In een brief aan de ge meenteraad verhaalt hij over de opnamen. De film toont hoe geallieerde vliegtuigen over de stad vlogen. „Deze wierpen geen bommen, maar voedsel voor de uitgehon- derde bevolking", zag Wesse- link. Hij filmde van een huis op de hoek van de Breestraat en het Rapenburg, „daar waar Breestraat, Korevaarstraat en Hogewoerd samenkomen". Wesselink zag Duitse soldaten via de Breestraat wegtrekken en Canadezen in jeeps binnen rijden. De mannen van de on dergrondse en de burgerlijke strijdkrachten marcheerden eveneens door de Breestraat. „Ook ziet ge de enthousiaste menigte Hollanders dansen en juichen in de straat. Verder een kranslegging in het Van der Werf park op het standbeeld van Van der Werf. Dit is ongeveer alles wat ik heb. Het is niet veel maar ongetwijfeld van Leids belang", schrijft ooggetuige Wesselink. Het Leidse gemeen tearchief heeft de band inmid dels in bezit, vertelt een woord voerder. Het archief is er blij mee en draagt er zorg voor. een diorama zijn de voorzichtige conclusies van het onderzoek naar de leefomstandigheden van de mens zo'n kwart miljoen jaar eden, in beeld gebracht. foto: wim van noort ERMENSEN IN HET RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN IIDEN Aan de hand n slechts wat gevonden urstenen, oker resten n dieren en houtskool is het Leidse Rijksmu- im voor Oudheden een Drzichte reconstructie naakt van het leven a de vroegste „moder- mensen in ons land, Homo sapiens. irzichtig, want de interpre- ie van de belangrijkste ar- iologische vondsten in de leve Belvédère nabij Maas- :ht, roept vooralsnog meer igen op dan er beantwoord nnen worden, rh is de expositie voor Ne- ■landse archeologen van on- atbare waarde. Want toen irner Felder in 1980 op een pte van acht meter een ursteen aantrof, kon hij nog v t bevroeden dat de steen 1.000 jaar geleden door men- gebruikt was. Veel verder i de Neanderthaler ïdsten voerden de archeolo- 40.000 jaar terug ging kennis tot op dat moment t. Onderzoeker W. Roe- ieks legde tezamen mpt stu- iten van het Leidse Insti- it voor Prehistorie in de daarop volgende jaren - lalf kampementen uit ver diende periodes (bronzen, iren en Romeinse tijd) bloot, i onderzoek dat tot unieke uitaten leidde. Niet alleen dat de uiteindelijke vind- atsen relatief makkelijk gankelijk waren op dat ment werd de Belvédère T egraven voor de winning i zand en grind maar oral omdat de resten waren edekt met fijn zand waar- >r de voorwerpen bij elkaar ven. Nadeel van de afgra- gen was echter dat onder >te tijdsdruk moest worden werkt. In het slechtste geval Iden de onderzoekers drie ken de tijd, want de graaf- chines gingen ondertussen )r. obstakels die overwonnen esten worden om de vond- n uiteindelijk ook tentoon kunnen stellen waren niet SI ing. „We konden moeilijk zend stukjes vuursteen, it en oker exposeren", ver arde L. Verhart die als con- vator Nederlandse prehisto- de tentoonstelling „Oer mensen in Nederland" mede heeft samengesteld. De opstel ling in het Rijksmuseum van Oudheden heeft daarom een drieledig karakter. Verhart: „We willen laten zien hoe de opgravingen in zijn werk zijn gegaan. Daarnaast welke vondsten er zijn gedaan en wat daar uit afgeleid kan wor den en tot slot hebben we ge probeerd te reconstrueren hoe de mensen daar hebben rond gelopen". Voor het verloop van de op gravingen zijn de bezoekers aangewezen op een videopre sentatie en een imitatie van een vindplaats. „Een zeer opti mistische visie", noemt Ver hart de kleine zandplaat waar de vondsten voor het oprapen liggen. „Sommigen zochten drie weken lang met een krab bertje en vonden niets", voert hij terug naar de realtiteit. De achter glas geordende res ten van dieren en andere vondsten voeren de bezoekers terug naar de oertijd. „Hoe zag het landschap er uit? Hoe nat en warm was het het". Het zijn zo maar enkele vragen die Verhart zich tijdens een rond leiding hardop afvraagt. Uit kiesjes van ratten en muizen die zijn aangetroffen kon wor den opgemaakt dat Limburg een kwart miljoen jaar geleden een nat gebied moet zijn ge weest met open droge plek ken. „De temperatuur was ge middeld achttien graden, zoals nu midden Frankrijk", zegt de conservator. De overblijfselen van een moerasschilpad on derschrijven zijn beweringen. „Daarnaast zijn resten van edelherten, de bosolifant, step peneushoorns en bisons aange troffen". Uit de aanwezigheid van tot houtskool verbrande eiken, essen en naaldbomen concluderen de archeologen dat de oermensen vermoede lijk kampvuren hebben aange legd. Trekkend Botten of andere resten van mensen zijn niet aangetroffen. De „Belvédère-bewoners", waarvan aan de hand van ver gelijkbaar materiaal is vastge steld dat ze zo'n 1.70 meter lang zijn geweest, verbleven slecht kortstondig op één plaats. „Het kamp dat wij aan troffen hebben ze misschien een week gebruikt", tast Ver hart in het duister. Het feit dat op 125 kilometer afstand Lim burgs vuursteen is aangetrof fen moet als bewijs dienen. Het verstandelijk vermogen van de mensen vormde een apart onderdeel in het onder zoek. „Het zit dichter bij de moderne mens", verduidelijkt de conservater wanneer de vergelijking met de chimpan see ter sprake komt. Volgens Verhart vond er zelfs een soort culturele uitwisseling plaats. „Over een vrij groot ge bied zijn cultureel technische overeenkomsten aangetrof fen". Om zijn verhaal te on derbouwen komt hij weer te rug op de vuurstenen. „Er is geen enkel voorbeeld, waarbij we aan de hand van vondsten het geestelijk vermo gen van deze mensen konden afleiden. We zochten daarom naar een andere benadering en vonden die in de manier waarop grote vuurstenen wer den bewerkt. Door het te re construeren weten we op wat voor wijze dat is gebeurd. Daarbij blijkt dat de vuurste nen systematisch zijn be werkt". De stenen werden volgens de zogenaamde „Levallois-tech- niek" gevormd, waarbij een schilpadvormige kern van de steen overblijft. Daarvan wordt het uiteindelijke werk tuig afgeslagen. Het afval van de steen werd telkens op een plaats gevonden. „We nemen daarom aan dat de bewerking gebeurde buiten het gebied waar de mensen de hele dag zaten", geeft de conservator als voorbeeld van het verstan delijk vermogen. Het afval dat is aangetroffen is door de ar- cheologen als een legpuzzel weer aan elkaar gehecht. De kernen en tot stenen gerecon strueerde resten zijn in het te bezichtigen. Van de stenen werden allerlei gebruiksvoorwerpen gemaakt. De vuistbijl is daarbij wel de meest tot de verbeelding spre kende. De onderzoekers vroe gen zich daarbij af waar de werktuigen voor nodig waren. De slacht is een voor de hand liggende conclusie. Verhart: „Microscopisch onderzoek bracht aan het licht dat een van de werktuigen is gebruikt om dikke huiden van dieren door te snijden, en in de buurt is een jonge neushoorn aange troffen". Aan de hand van al deze gege vens is een diorama samenge steld, waarmee getracht wordt een zoveel mogelijk waar heidsgetrouw beeld te geven van het leven dat zich een kwart miljoen jaar geleden op de rivierbedding van de Maas afspeelde. Vele vragen blijven immers nog onbeantwoord. Waarvoor het aangetroffen oker werd gebruikt, is er maar één. Beschilderingen, behan delen van wonden of het con serveren van de huiden? Ver hart en zijn collega's houden het op het eerste. Het is zoals de commentaarstem het bij de diapresentatie verwoordt: „Het verleden door een gekleurde bril bekijken". De vondsten la ten nu eenmaal verschillende interpretaties toe. De expositie in het Rijksmu seum voor Oudheden duurt nog tot en met 1 september. PETER VAN DER HULST Deze vuursteen werd 25000 jaar geleden gebruikt door oermensen die in Limburg woonden. Elk afgesplitst vuursteentje werd door archeologen van een nummer voorzien en aan de kernsteen geplakt. FOTO: ANP LEIDEN Meer dan de helft van de slachtoffers van criminaliteit zijn on tevreden over het optre den van de Leidse politie als zij aangifte doen. Ze vinden dat de politie te weinig tijd en aandacht aan hen besteedt. Vooral jonge vrouwen zijn onte vreden over de opvang die wordt geboden na een misdrijf. Dat blijkt uit een grootscheeps be volkingsonderzoek dat het bureau NSS heeft uitgevoerd. Het gevolg van die ontevre denheid is ook dat steeds minder slachtoffers van mis drijven aangifte doen. Veel van hen stellen ook dat ze een volgende keer niet op nieuw naar de politie gaan. De slachtoffers hebben over het algemeen weinig vertrou wen dat de politie zaken ook daadwerkelijk oplost. Kritiek op het optreden van de poli tie heeft ook betrekking op het feit dat agenten volgens de bevolking maar moeilijk uit hun auto komen. Veel mensen, met name vrouwen, vinden het misdrijf waar ze het slachtoffer van zijn niet ernstig genoeg is om aangifte te doen. uit het on derzoek blijkt ook dat in Lei den de slachtoffers van cri minaliteit meer dan gemid deld moeten worden gezocht onder mannen en vrouwen onder de 25 jaar. Huisvrou wen tuissen de 25 en 65 jaar worden in Leiden relatief minder vaak door misdaad getroffen. Volgens de onderzoekers doet nog maar veertig pro- Korpschef H. Mostert: „Tot op heden hebben mij nog nooit klachten bereikt over de behandeling van aangif tes". FOTO: PR cent van de slachtoffers maar aangifte in Leiden. In de praktijk levert dat toch nog 38.000 aangiften per jaar op. De schade die door misdaad wordt aangericht is aanzien lijk. Die bedraagt in de Sleu telstad 21 miljoen gulden per jaar. Leiden steekt daarmee overigens wel gunstig af ten opzichte van de landelijke cijfers en van de steden Bre da, Groningen, Tilburg en Zaanstad waarmee de ge meente wordt vergeleken door de onderzoekers. Lan delijk bedraagt de schade 4,4 miljard, dat is 550 gulden voor iedere Nederlander ou der dan vijftien jaar. Uit het onderzoek blijkt ook dat de Leidenaars weliswaar meer met misdaad te maken krijgen dan de inwoners van die vier andere steden, maar zich tegelijk ook veiliger voe len in hun woonplaats. Hele maal opvallend is dat juist de binnenstadbewoners zich vei lig voelen, terwijl uit het on derzoek blijkt dat juist daar de meeste misdrijven worden gepleegd en in wijken die worden omschreven als uit gaansbuurt, achterstands- buurt en vandalistische buurt. Bijna de helft van de Leide naars (47 procent) heeft wei eens met een misdrijf te ma ken, dat percentage ligt ho ger dan in de andere vier ste den. De onderzoekers verkla ren dat en het grotere gevoel van veiligheid uit het gege ven dat relatief weinig Lei denaars vaker dan één keer slachtoffer wordt van mis- De misdaad die het meest voorkomt is fietsendiefstal, gevolgd door auto-inbraken en dergelijke en inbraken en pogingen daartoe. Leiden steekt ten opzichte van de andere steden overigens gun stig af doordat in Groningen de stad met het hoogste aantal delicten bijvoor beeld per jaar meer dan twee keer zoveel fietsen worden gestolen, 51.000 tegen 20.000. Positief De Leidse politie komt overi gens ook op een gunstige ma nier uit het onderzoek naar voren. Van de bevolking als geheel oordeelt 65 procent positief over haar optreden in de woonwijken en 62 pro cent is tevreden over het functioneren van de politie in het algemeen. Wel vindt 77 procent dat de politie te weinig contact met de bevol king heeft. Gevraagd naar haar wensen zegt de Leidse bevolking dat de politie meer aandacht moet besteden aan vrijwel al haar activiteiten. Een uitzondering daarop is de aanwezigheid bij voetbal wedstrijden en demonstra ties. Hulpverlening scoort het slechtst bij de bevolking. Mi lieucriminaliteit staat daaren tegen hoog op het verlang lijstje van de Leidenaars bij de politie-activiteit. Maar liefst 84 procent vindt dat daar meer aan moet worden De Leidse korpschef H. Mos tert heeft het rapport nog niet gelezen, maar „tot op he den hebben mij nog nooit klachten bereikt over de be handeling van aangiftes. Er werd wel eens gemopperd over langere wachttijden, maar dat kwam omdat we te weinig menskracht hadden. We beschikken nu over vrouwelijke medewerkers die de kleine aangiftes aan nemen. Het kan ook wel eens voorkomen dat een recher cheur met een zware zaak bezig is en dan opeens moet omschakelen naar een een voudige zaak. En moeite heeft om daar interesse voor op te brengen. Maar ik vind het vreemd dat het Buro Slachtofferhulp niet bij het onderzoek betrokken is". Hij herkent de klachten zeker niet en belooft het rapport grondig te zullen lezen. „Als het werkelijk zo is, dan moeten we zien of we dat kunnen verbeteren". Dat de politie volgens de be volking moeite heeft om uit de auto te komen, begrijpt Mostert wel. „Het is de wens van velen om de politie op de fiets of te voet op straat te zien. Maar er rijden hier in Leiden twee auto's door de stad. Die zijn primair bedoeld voor het verlenen van assis tentie bij surveillances. Ze verplaatsen zich ook door de stad. Ze moeten namelijk hun oren en ogen de kost ge- Man rijdt in op politie-agenten LEIDEN Een 32-jarige man is vannacht bij zijn aanhou ding in de Surinamestraat te vergeefs op twee agenten inge reden. De man werd gestopt wegens vermeende dronken schap. Eenmaal ingerekend bleek hij inderdaad dronken, reed hij in een onverzekerde auto en bleek dat hij nog zes tien dagen gevangenis uit moest zitten. Hij zit voorlopig op het Leidse bureau zijn straf (ADVERTENTIE) - 'fintaurmij Sfeervol Restaurant voor lunches, diners „a la carte" en steengrillen. Keuken open vanaf 12.00 uur Opleiding Scholengemeenschap Emi- lie Knappert begint met een dagopleiding voor leiders van kindercentra. De oplei ding duurt drie jaar en is gericht op werk in kinder dagverblijven, peuterspeel zalen, buitenschoolse op vang en zorg voor kinderen van nul tot twaalf jaar. Vandaag wordt een voor lichtingsavond gehouden. Van 20.00 tot 22.00 uur is het schoolgebouw aan de Vijf Meilaan 210 geopend voor belangstellenden. Open podium Folkclub Horus houdt van avond open podium in het Waaggebouw Solisten en groepen die folkmuziek ma ken krijgen de gelegenheid om maximaal drie nummers ten gehore te brengen. De optredens beginnen om 20.30 uur in het gebouw aan de Aalmarkt 21. Van tevo ren opgeven bij Horus (071- 612726) of ter plekke voor de aanvang van de optre dens. 2IDEN Er komt snel onderzoek naar de Jïblemen bij de directie lanciën van de gemeen- I Dat onderzoek wordt [gevoerd door de raads- nmissie voor de reke- ligen die eerder ook de houwburgaffaire onder- ht. Net als toen gaat de nissie ambtenaren en jdere direct betrokke- 1 horen. Voor de raads- 'gadering van 26 maart de commissie een forlopig rapport hebben feesteld. Het is echter waarschijnlijk dat het on derzoek ook daarna wordt voortgezet. Dat heeft voorzitter P. Lan- genberg (D66) van de commis sie voor de rekeningen gister avond meegedeeld na afloop van een besloten vergadering over de problemen. De com missie gaat de komende week informatie en stukken opvra gen over de problemen bij Fi nanciën. Het gaat daarbij om het rapport dat is opgesteld door interim-manager B. Ja- mieson en de daarbij behoren de stukken. Bij het onderzoek wordt ook het al het afgelopen najaar opgestelde rapport van VB-accountants betrokken, evenals de instructies voor de werkwijze van de directie fi nanciën. Na volgende week gaat de commissie vervolgens met alle betrokkenen praten. Langen- berg wil nog niet zeggen met wie omdat zij nog benaderd moeten worden. Wel kan er vanuit worden gegaan dat het gaat om ambtenaren en om mensen van buiten de ge meente, zoals de opstellers van het VB-rapport. De gesprek ken worden achter gesloten deuren gehouden. Het uitein delijke rapport wordt volgens Langenberg wel openbaar ge maakt. Volgens Langenberg mag het onderzoek niet zonder meer worden vergeleken met dat naar de schouwburgaffaire. „We moeten het nu in veel kortere tijd doen. In feite is dit een vooronderzoek en zullen we na 26 maart ook nog door gaan". Bij het onderzoek gaat het volgens Langenberg voor al om de feiten. De commissie zal geen politiek oordeel vel len over bijvoorbeeld de han delwijze van wethouder P. Bordewijk van financiën. „Het is aan de raad om een politiek oordeel te vellen. Wel is het denkbaar dat bijvoorbeeld de verhoudingen tussen de ver schillende directies aan de orde komen". Vorige week donderdag kwa men de problemen bij de di rectie financiën aan de orde. Toen gaf interim-manager B. Jamieson een toelichting op een door hem opgesteld voor lopig rapport over de directie. Door personeelsgebrek, een slechte organisatie en gebrek aan leiding kampt de directie met grote problemen. Daar door zijn achterstanden ont staan in het afhandelen van allerhande zaken waardoor de gemeente grote sommen geld, onder andere aan rente en vorderingen, is misgelopen. Terwijl de gemeente tegelijk zucht onder grote problemen door bezuinigingen. Ook schort het aan samenwerking met andere directies. Wethouder Bordewijk kreeg toen het verwijt van de com missie dat hij de raad te laat had ingelicht. De problemen zijn in de loop der jaren ont staan. Bordewijk is elf jaar wethouder van financiën. VVD en D66 schreven begin deze week een brief aan het college van B en W waarin ze om een standpunt over het voorlopige rapport van Jamie son vroegen. Verder drongen de fracties aan op het onder zoek zoals nu is aangekondigd en wilden ze dat de problemen op de agenda van de raadsver gadering van 26 maart zouden worden geplaatst. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 25,70 l kwartaal via acceptgiro f 78,60 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: j Naam: I Adres: J Postcode/plaats: Op de pen moet komen te staan: jll I I li 1 1 I I II 1 1 II I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. M

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11