Van de natuur s weinig over MENS DURF TE LEVEN? Grote kans op cao overheidspersoneel Akkoord over functie waardering politie Jackpotclub Informatielijn 06-550.510.50 Bankovervaller vrij na procedure-fout Nieuwe bijstandswet maakt verplicht afkicken mogelijk <1 1INNENLAND CcidócSomotit DONDERDAG 7 MAART 1991 PAGINA 3 |)olle stier kost _;utomobilist leven JIDWOLDE De capriolen n een dolle stier hebben gis- v avond het leven gekost aan [e i man. Dat gebeurde in het entse Linde (gemeente w idwolde) waar de stier even ?nrder was losgebroken. Zeker k ftien mensen maakten jacht ill het beest. Zij konden niet Bp jrkomen dat de stier de N48 u oogeveen-Ommen) oprende, ar een auto frontaal op hem r" eed. Een van de inzittenden spn de auto werd op slag ge- jd. De stier overleefde de nrijding evenmin. De be urder van de auto werd ge- 22 nd naar het ziekenhuis in v< ogeveen overgebracht. Joggen leidt tot minder depressie AMSTERDAM Joggen kan effectiever zijn tegen depressies dan praten. De lichaamsbeweging werkt vooral beter bij mensen met een acuut optredende depressie. Een loopprogramma leidt bij mensen met chronische klachen slechts tot een beperkte ver betering. Die conclusie trekt R.J. Bosscher uit een onderzoek waarop hij op 15 maart promoveert aan de faculteit der bewe gingswetenschappen van de Vrije Universiteit (VU) in Amster dam. Aan het onderzoek werkten dertig mensen met lichte tot matig ernstige depressieve klachten mee. Een deel van hen koos voor de looptherapie, de anderen voor gesprekken. Na drie maanden bleken de lopers, behalve dat ze een betere lichamelijke conditie hadden, aanzienlijk minder depressief te zijn dan de mensen die met praten de oplossing hadden gezocht. Dat beeld kwam iets minder duidelijk naar voren bij mensen met chronische klach ten. Twee weken geleden werden de resultaten gepresenteerd van een onderzoek van de vakgroep Psychonomie van de Vrije Universiteit. Daaruit bleek dat in tegenstelling tot depressies, stress en de gevolgen van die psychische spanningen niet wor den teniet gedaan door regelmatige conditietraining. Gebruik loodhagel bij jacht verboden DEN HAAG Het gebruik van loodhagel bij de jacht wordt met ingang van 1 febru ari 1993 verboden. Jaarlijks komt daardoor circa 200 ton lood in het milieu bodem- veruiling terecht. Doordat vooral watervogels het lood inslikken, worden die daar het slachtoffer van. IJzerhagel is volgens het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij een geschikt alterna tief. De Koninklijke Neder landse Jagers Vereniging (KNJV) wijst er in een eerste reactie op dat niet alle gewe ren geschikt zijn voor alterna tieve hagel. Verdachte liet strafdossiers stelen ALKMAAR Een 28-jarige man uit Alkmaar, die dacht aan straf vervolging te ontkomen door een inmiddels ontslagen parket-ambte naar ertoe te verleiden zijn straf dossiers te stelen, is bedrogen uit gekomen. De Alkmaarse recht bank veroordeelde de man tot een boete van 2500 gulden en twee honderd uur dienstverlening. De Alkmaarder liet tegen betaling van circa duizend gulden, gratis drankjes en snuifjes cocaine zijn eigen proces-verbaal voor het rij den onder invloed verduisteren. Van de verdwenen dossiers waren echter voldoende kopieën op poli- tiebureau's achtergebleven om de vervolging te kunnen voortzetten. Wachtlijsten voor hartoperaties te lang UTRECHT Dertig procent van de men sen die vorig jaar een hartoperatie moest ondergaan, heeft daar langer dan drie maanden op moeten wachten. Medio 1989 was dat nog 23 procent. Een wachttijd van drie maanden geldt algemeen als onaan vaardbaar lang. Dat blijkt uit cijferwerk van de Begeleidingscommissie Hartchirurgie Nederland (BHN). De commissie is „zeer be zorgd" en heeft in een brief aan staatssecre taris Simons (volksgezondheid) laten weten, dat tot 1994 het budget jaarlijks met tien procent (zeventig miljoen gulden per jaar) omhoog moet. Simons heeft slechts ruimte voor 25 tot 40 miljoen per jaar voor de hele topklinische zorg. „Totaal inadequaat", stelt de BHN die dan ook een „verdere achteruit gang van de zorg" vreest. Meisje elf keer door dezelfde man verkracht UTRECHT Een 16-jarig meisje uit Utrecht is de afgelopen twee jaar elf keer door dezelfde man verkracht. De verdachte, een 24-jarige man uit Utrecht, is eergisteren aangehouden en heeft een gedeeltelijke be kentenis afgelegd, zo deelde een woordvoer der van politie gisteren mee. Van de eerste tien verkrachtingen had het slachtoffer, uit angst voor represailles door verkrachter, geen aangifte gedaan. Eergisteren kwamen de zaken aan het licht. Het meisje stond te wachten bij een bushalte. Daar dwong de verdachte haar met geweld in zijn auto. Omstanders deden niets, maar een trambe stuurder, die had gezien dat de man het slachtoffer opnieuw zijn auto insleepte na dat zij had geprobeerd te ontkomen, waar schuwde de politie. IN HAAG Uitgever iieme en z'n collega's innen hun gidsen over Nederlandse flora en ina uit de boekenwin- hu ls terughalen. De infor- ttie is achterhaald. Koe eken, leeuweriken, iszwaluwen, kieviten... waren vogels die vol- ns de gidsen algemeen orkomen. Fout. Ze irémen algemeen voor. da ibi Nederlandse natuur «o lck onder slecht aan toe. Wat jr de vogels geldt, geldt ook g|or zoogdieren, reptielen, in- Et ten, planten, vissen en pad- toelen. „Bij 3000 soorten is sprake van ernstige achter lang", zegt Dolf Logemann mn de Stichting Natuur en lieu (SNM): „Paddestoelen hogere planten zijn er het st aan toe. Maar ook bij an- soorten is een achteruit- 'Ihg van veertig tot vijftig icent waar te nemen", danks de grote aandacht >r de toestand van de na- r, bestaat er geen systeem regelmatig een overzicht de stand van zaken ver- aft. Af en toe maken gespe- iseerde groepen cijfers be id over het beest of plant ze tot onderwerp van stu- hebben gekozen. Loge- in heeft een poging ge- '6d aan de hand van dafe deelrapportages een vol ks ff ledig overzicht te verschaffen; het resultaat is gepubliceerd in de laatste aflevering van het maandblad van SNM. Inventarisatie De feiten over de achteruit gang van afzonderlijke soorten en hun leefomgeving waren vaak al aanleiding tot grote bezorgdheid. Het beeld dat nu uit Logemanns inventarisatie (van zowel soorten als ecosys temen) naar voren komt, zal degene die de natuur ook maar een beetje koestert slape loze nachten bezorgen. Het overzicht van de inheemse soorten laat het volgende zien: Alle zeven soorten reptielen worden (ernstig) bedreigd; Van de 46 soorten zoetwater vissen is 78 procent uitgestor ven of wordt (ernstig) be dreigd; Van de 15 soorten amfibieën is 67 procent (ernstig) be dreigd; Van de 71 soorten dagvlin ders is 62 procent uitgestorven of wordt ernstig bedreigd; Van de circa 3400 paddestoe len is 52 procent uitgestorven of wordt ernstig bedreigd; Van de 59 soorten zoogdie ren is 49 procent uitgestorven of wordt (ernstig) bedreigd; Van de 39 soorten sprinkha nen is 49 procent uitgestorven of wordt (ernstig) bedreigd; Van de circa 1400 soorten hogere planten is 34 tot 54 pro cent uitgestorven of wordt (ernstig) bedreigd; Van de 665 soorten kors tmossen is 40 procent uitge storven of wordt (ernstig) be dreigd; Van de 535 soorten blad- en levermossen is 36 procent uit gestorven of wordt (ernstig) bedreigd; Van de 263 soorten insekten in stromend water is 28 pro cent sterk achteruitgegeaan; Van de 155 soorten broedvo- gels is 26 procent uiterst zeld zaam geworden. Hectares De toestand bij de natuurge bieden stemt al evenmin vro lijk. „Het idee bestaat dat er vooral in de jaren '20 en '30 door de werkverschaffingspro jecten veel natuurgebieden verloren zijn gegaan", zegt Lo gemann, „Maar sinds de Twee de Wereldoorlog is ruim een derde van de toen aanwezige natuurgebieden verdwenen; en sinds 1970 is een kwart ver dwenen". Opvallend is dat de natuurge bieden ook de laatste jaren nog steeds talloze hectares moeten prijsgeven, verwoede pogingen van overhedën en natuurbe schermingsorganisaties ten spijt. Logemann: „Het is mo menteel een sluipend proces. Er worden voortdurend kleine stukjes afgepakt. Maar het zijn wel heel veel kleine stukjes". Stromende beken en zoetwa- tergetijdegebieden zijn zeld zaam geworden. Dergelijke stukjes natuurgebied worden steeds zeldzamer in ons land. De oorzaken van deze enorme verarming van de natuur zijn menselijke activiteiten. Sleu telbegrippen daarbij zijn ver zuring, vermesting, verdro ging. verstoring, versnippe ring, verspreiding van milieu vervuilende stoffen en afval. De sector die de meeste schade heeft aangericht is volgens Lo gemann de landbouw. „Er is vooral sprake van achteruit gang na 1970. Dat loopt paral lel met de intensivering van de landbouw. Begin jaren '70 begon het scheuren van gras land, ging men vaker maaien in verband met stalvoedering en ontstond het mestover schot". Logemann gaat hier wat al te gemakkelijk voorbij aan de sterke verstedelijking (tussen 1970 en 1980 nam het stedelijk gebied toe met dertig procent). Verder heeft voortdurend uit dijende autopark ertoe geleid dat de paar natuurgebieden die er nog zijn doorsneden worden door stroken asfalt; het voor voortplanting noodza kelijke contact van planten en dieren is daardoor bijvoor beeld onmogelijk. Overigens is er enige reden voor optimisme. „In de Rand stad zie je weer een toename van de korstmossen sinds de uitstoot van zwaveldioxide is verminderd. Doordat er min der bestrijdingsmiddelen in te recht komen, is de groene kik ker teruggekeerd in de sloten, en neemt ook het aantal roof vogels weer toe. Daaruit blijkt dat de natuur het vermogen heeft zich te herstellen". FRANS BOSSCHER DEN HAAG De kans is groot dat minister Dales en de vier centrales van overheidspersoneel over twee weken een cao af sluiten voor de periode 1 april 1991 tot 1 april 1992. Keiharde voorwaarde voor de bonden is dat de vut-rechten in de looptijd van de cao (voor 700.000 ambtenaren) niet worden aangetast. Ook willen ze nog een kwart procent meer op de salaris- strook dan de 3,25 procent die Dales gisteren in het ambtena- renoverleg in Den Haag bood. De twee grootste centrales, ACOP (FNV) en CCOOP (CNV), repten na afloop van het overleg over 'begin van overeenstemming'. De kleine re bonden, Ambtenarencen- trum en CMHF. wilden nog niet zover gaan. Alle vier heb ben fors moeten slikken. De geboden ruimte is maar net voldoende om de loonontwik keling in de bedrijven te vol gen, waardoor de opzet om geld voor decentraal overleg in overheidssectoren als on derwijs, gemeenten, defensie en dergelijke te reserveren lijkt te mislukken. Het Ambte- narencentrum en de CMHF wilden bovendien nog een deel van de ruimte opzij zetten om de salarisachterstanden van het middelbaar en hoger personeel enigszins weg te kunnen werken. Maar dat kunnen ze wel vergeten, ook omdat de FNV- en CNV-amb- tenaren daar niets voor voe len. Ophoging van de ruimte zit er volgens topambtenaar Pont van overheidspersoneels beleid niet in. De oplossing moet gevonden worden in een aanvaardbaar totaal-pakket, met daarin een afweging tus sen inkomens en de vut. DEN HAAG De ministers van binnenlandse zaken en justitie hebben gisteren alsnog met de vier politiebonden overeenstem ming bereikt over de invoering van functiewaardering voor de gehele Nederlandse politie met terugwerkende kracht tot janua ri 1991. De omstreden doorstroming naar salarisschaal 8 (maxi mum 4.258 gulden per maand) is naar tevredenheid geregeld. Iedere politieambtenaar met voldoende kwalificaties en dienstja ren kan nu na verloop van tijd schaal 8 bereiken, aldus de voorT zitters van de Nederlandse Politiebond en de Algemeen Christe lijke Politiebond, L. van der Linden en M. Blijleven, na afloop van het overleg. Het ministerie van binnenlandse zaken spreekt van een reëel vooruitzicht op schaal 8. Twee weken geleden stelden Dales en Hirsch Ballin nog dat schaal 8 maar een beperkt aantal plaatsen biedt en dat collectie ve doorstroming niet zou passen in de bedrijfsvoering van de regiokorpsen. •rand Verwoest erkel's ttr; >r nog dekkende oorzaak i inacht het iekspand van igschalenfabriek vo kel's Patent- land aan de eweg in erdam door hd verloren Inkaan. Er deden s oil geen soonlijke iPPJ B,ukken voorï 8 whade loopt in miljoenen. De id kon zich vankelijk zo snel reiden, omdat -invoer van e (water tijdelijk bij erde. FOTO: ANP aan irdhout overbodig teelt Robinia lnei ïECHT Het in Neder- e 1 telen van de snelgroeien- iaaI boomsoort Robinia pseu- zoi cacia kan voorkomen, dat Ie toekomst tropisch hard- moet worden geimpor- Volgens de Bosbouw- rlichtingsraad in Utrecht, staatssecretaris Gabor van lurbeheer adviseert, :ten bosbouwkundigen in Ierland beginnen met een etie- en veredelingsonder- 'i hiernaar. In West-Europa lobinia alleen in Frankrijk betekenis. Nederland ft al circa 325 hectare met linia-bomen. Omdat vooral igarije veel ervaring heeft de teelt stelt de raad voor aan samenwerken met dit op het gebied van de bos- (ADVERTENTIE) Bel voor de actu ele Jackpotstanden en voor informatie over acties in de Holland Casino's voor 50 ct. p.m. -Holland Casino's LEEUWARDEN Het gerechtshof van Leeuwarden heeft eer gisteren vanwege een procedurefout de voorlopige hechtenis op geheven van een 28-jarige man. De man is onmiddelijk in vrij heid gesteld, zo heeft zijn advocaat, J. Anker, gisteren bekend gemaakt. De man werd op 7 februari door de Groningse rechtbank ver oordeeld tot een gevangenisstraf van acht iaar voor het plegen van zes bankovervallen, onder meer in Hillegom en Noordwij- kerhout, en vuurwapenbezit. Eergisteren behandelde het gerechtshof de vordering van het openbaar ministerie tot verlenging van het voorarrest van ver dachte met dertig dagen. De raadsman voerde aan dat er een procedurefout was gemaakt bij de verlengingen van het voorar rest, waarbij het gerechtshof had verwezen naar een eerdere uit spraak. De advocaat bevond deze echter ongeldig voor huidige situatie. DOOR BILL WATERSON DEN HAAG Mensen die verslaafd zijn aan al cohol of drugs kunnen door de ambtenaar aan het loket van de sociale dienst worden verplicht onder toezicht af te kic ken. De verplichting kan worden opgelegd als een verslaafde aanklopt voor een bijstandsuitkering. De commissie toetsing wetge vingsprojecten (commissie- Kortmann) schrijft dat in een nog niet gepubliceerd rapport aan minister Hirsch Ballin van justitie en staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken. De verplichting kan worden opgelegd krachtens de nieuwe bijstandswet, die aan de com missie ter toetsing is voorge legd. Het college van burge meesters en wethouders heeft volgens de nieuwe bijstands wet daarin de vrije hand. Wei gering om een therapie te on dergaan kan leiden tot sanc ties, zoals weigering van de uitkering. De commissie-Kortmann, die de regering adviseert over uit voerbaarheid en mogelijkhe den van handhaving van nieu we wetten, meent echter dat de regering dit alleen maar zou moeten toestaan mits die bedoeling ook uitdrukkelijk in de nieuwe wet wordt vastge legd. De geest van artikel 10 van de Grondwet eerbiedi ging van de persoonlijke le venssfeer schrijft voor dat verplicht afkicken onder me dische begeleiding uitdrukke lijk in de wet moet worden vermeld. Staatssecretaris Ter Veld vindt een algemene afkick-verplich- tig thans te ver gaan. Het is derhalve minister Hirsch Bal lin van justitie die na de be vindingen van de commissie- Kortmann thans kleur moet bekennen. (ADVERTENTIE) Koop dan snel een staatslot en wie weet moet u straks oppassen dat u niet overmoedig wordt. U heeft nog 3 dagen voor de verkoop sluit. U vindt de verkoopadressen in de Gouden Gids. Wacht niet. Er is immers geen mooier lot dan een staatslot. GELUK IS NOG 3 DAGEN TE KOOP. Kakkerlakken- plaag houdt aan DEN HAAG De bewoners van de Haagse Schilderswijk eisen een onderzoek naar de voortdurende kakkerlakken besmetting in hun wijk. De grootscheepse spuitacties van de gemeentelijke ongedierte- bestrijding van afgelopen zo mer hebben niet kunnen voor komen dat de wijk nog steeds wordt geteisterd door het on gedierte. De beschuldigende vinger van de bewoners gaat daarbij uit naar de vele win keltjes met tropische produk- ten in de buurt. Diefstal zeer giftige slangen EINDHOVEN Uit een die renwinkel in Eindhoven zijn zes zeer giftige Mexicaanse ra telslangen gestolen. Een beet van zo'n slang is, na een ziekbed van dertig dagen, dodelijk. Uit de winkel wer den verder drie dwergkroko dillen en zes zeldzame Austra lische waterschildpadden weg gehaald. De dieren zijn alles bij elkaar een kleine 100.000 gulden waard. Toelage voor studentenleiders ZOETERMEER Studenten leiders die deelnemen aan het officiële overleg met minister Ritzen (onderwijs), krijgen voortaan eeri toelage ter hoog te van de maximale studie beurs. Alleen vertegenwoordi gers van de door Ritzen offi cieel als gesprekspartners er kende bonden LSVb en ISO komen voor de toelage van 1045 gulden per maand in aan merking. Beide bonden kun nen maximaal vijf vertegen woordigers voordragen. De toelage moet eventuele drem pels om deel te nemen aan het overleg wegnemen, aldus Rit zen. De toelage maakt het de vertegenwoordigers van de bonden mogelijk om hun recht op studiefinanciering op te sparen. De tijd die zij aan het bondswerk besteden, gaat daarmee niet te koste van het studieresultaat. Opvanghuis vrouwen hoeft geen inzage dossiers te geven BREDA Het opvanghuis voor vrouwen Valkenhorst in Breda is niet verplicht vijf mensen die in het huis des tijds Moederheil geheten zijn geboren, inzage te geven in de dossiers van hun moe ders, waaruit de identiteit van hun vader zou kunnen blijken. Dat heeft de Bredase recht bank bepaald in de rechtszaak die het vijftal tegen Valken horst had aangespannen. Evenals in een eerdere rechts zaak in 1989, die een ex-be- woonster uit Eindhoven had aangespannen, vindt de Breda se rechtbank dat Valkenhorst zich als rechtsopvolger van Moerderheil mag beroepen op haar geheimhoudingsplicht. Als enige concessie aan de ei sers heeft de Bredase recht bank bepaald dat Valkenhorst verplicht is informatie te ver strekken over de biologische moeder. Dat gaat de eisers echter niet ver genoeg. Zij wil len juist weten wie hun onbe kend gebleven vader is. Na mens hun raadsvrouw mr. A. Philips laten ze weten in ho ger beroep te gaan. Inzage recht zou middels deze rechts gang alsnog toegekend kunnen worden, wanneer mensen in dividueel te kennen geven dat de onwetendheid over hun va der hen in geestelijke proble men brengt, aldus de advocaat. Woordvoerder mr. T. van der Dussen van Valkenhorst is te vreden over de uitspraak. „Ons beleid blijft overeind. Ons is onrechtmatig handelen en onzorgvuldigheid verwe ten. Daar heeft de rechtbank zich duidelijk van gedistan tieerd". (ADVERTENTIE) DIENSTENBOND FNV THUISWERKSTERS Alles in orde met uw betaling? Bel gratis voor informatie; telefoon 06 - 0991 299 uitsluitend op 8 maart INTERNATIONALE VROUWENDAG

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3