Wie schrijft die blijft' geldt ok op Dag van de Literatuur PasolinVs Orgie blijft een statisch gebeuren \igel Kennedy uitzonderlijk enomeen van grote klasse ALBATROS LEIDEN Weversbaan 12, Leiderdorp 071-417493 BURGERJON AUTO'S Hoofdstraat 349, Sassenheim 02522-10450 (sub-dealer) KUNST/RTV CeidócSomont DONDERDAG 7 MAART 1991 PAGINA 17 Woutertje Pieterse Prijs voor 'Anderland' AMSTERDAM De Libris Wouterje Pieterse Prijs, de n ïoogste prijs voor Nederland- talige literaire kinder- en eugdboeken, is voor 1991 toe- jekend aan Paul Biegel voor <niiet 'Anderland'. Biegel wint daarmee tienduizend gul- bo1)6,1 nj Anderland' bevat volgens de 'afur^ "een suPerieur verteld, jua compositie uitgebalan- :eerd verhaal, dat bovendien vat opzet en thematiek betreft roj ran moed getuigt en over echt «langrijke zaken gaat zonder v lat het verhaal met goede be- loelingen wordt belast", let is voor het eerst dat een boek voor de wat oudere jeugd wordt bekroond. De jury merkt hierover op dat het niet de geringste verdienste van het boek is dat het geschikt is voor oudere jonge lezers, waarvoor niet veel, èn niet bij ster veel goede boeken worden geschreven. Ook de schrijver zelf heeft ooit gezegd dat hij niet bewust voor kinderen schrijft. 'Anderland' vertelt het ver haal van de oude Keltische mythe van de Brandaantocht. Het boek is opgebouwd vol gens de Oudkeltische traditie van persoonlijke overlevering. De vertelling gaat van mond tot mond met het resultaat dat een drenkeling al vertellend een held wordt, en vervolgens de held goddelijke afmetingen krijgt. Daarbij wordt zichtbaar hoe een mythe ontstaat. Nieuw aan 'Anderland' is vol gens de jury dat oude mythen voor de jeugd worden verteld, waardoor Biegel duidelijk maakt wat voor functie het vertellen voor de ongeletter- den moet hebben gehad. De jury, die uit Pierre Janssen (voorzitter), Aukje Holtrop, Jacq. F. Vogelaar en Joost Woestijne bestaat, koos Ander land uit circa zeventig inzen dingen. Effecten in ontwikkeling speelt Or gie van Pier Paolo Pasolini. Verta ling: Dolf Verspoor. Regie: Peter Eversteyn. Kostuums: Joanne Bec ker. Gezien in het LAK-theater in Leiden op 6 maart. Vanavond herha ling. Op 15 maart in Parktheater in Alphen aan den Rijn. Het speelvlak is een rood kleed, op de opening tussen de gordij nen staat een ronde spot. Het eerste waar je aan denkt is cir cus. Effecten in ontwikkeling speelt Pasolini's Orgie als een circus van de geest en van het vlees, maar dan met een lagere amusementswaarde. Dat is geen wonder: Orgie is een zwaar, fi losofisch tekststuk, vrijwel zon der handeling. Een zware opga ve dus voor een regisseur. Dat Peter Eversteyn er toch voor heeft gekozen, is gezien zijn an dere werk niet verrassend. Zo wel in zijn verrassende versie van twee stukken van Joe Or- ton (Loot en What the butler saw) als in Les liaisons dange- reuses ging het hem om moraal en sexualiteit in deze tijd. Daar bij was hij meer beschouwer dan dat hij commentaar gaf. De tijden waarin geschokt kon worden zijn voorbij, is de con clusie. Dat geldt voor Orgie weer. Daarin filosoferen twee mensen eindeloos door over de lustbeleving in maatschappelijk perspectief. Vroeger was het goed: toen maakten de mensen dingen op het platteland, nu denken ze in steden en gaat het mis omdat ze hun plaats in het leven kwijt zijn. Het onvermij delijke einde, na veel vernede ringen en bespiegelingen over 'de zucht tot verkrachten en verkracht worden' is de dood. Consequent, maar impotent, on machtig om er iets meer van te maken. Pasolini was gefasci neerd door het slechte dat we hebben geleerd of van de na tuur meegekregen, en het feit dat we desondanks toch kwets baar zijn. Zijn obsessies gingen zo ver dat hij onder duistere omstandigheden in 1975 werd vermoord. Hij was nooit te be roerd om die obsessies provoce rend in films en toneelstukken te verwerken. In Orgie levert dat een cocktail op van Freud, christendom, De Sade en het fascisme van Marinetti. Wat blijft er over van Orgie? Schok ken kan niet meer, dus dat valt af. Dan is er het'gefilosofeer. De teksten worden echter zo snel uitgesproken dat de complexe gedachten nauwelijks te volgen zijn. Eversteyn laat vooral zien dat er gedacht wordt (en dat dat desastreuze gevolgen heeft) en niet wat er gedacht wordt. Als de tekst concreter wordt, en er dus verteld wordt in plaats van gedacht, leidt dat tot boeiende scènes, die helaas in de minder heid zijn. Dan is er het spel. Ka thenka Woudenberg en Marcel Faber zijn mooie mensen en ge talenteerde en toegewijde ac teurs. Ze doen hun best en ko men een heel eind, maar het stuk blijft statisch, ondanks ero tiek, verkleedpartijen, stemme tjes en een paar attributen. Hun knappe spel is een moedige po ging om een opblaaspop leven in te blazen. Dat leverde een waarderend, beleefd applaus op. DICK VAN TEYLINGEN |EN HAAG Het meisje schuchter achter de fcicrofoon gaat staan, is ten dichteres. „Een nieuw ezicht", begint ze. Staat microfoon wel aan? Ja, lie staat aan. Ze begint tonieuw: „Een nieuw ge- Tcht". De microfoon ordt nog wat dichter [aar haar toegeschoven. Nog maar een keer dan", Lcht ze. Dit keer vlekke- •n nieuw gezicht nieuwe lijn ander licht en IK IK zijn e mooie kleuren m de dag ie ik mag zien fj kan gebruiken misschien. even licht cht <e en water, les lijkt zo anders iter. •N licht en zon, arm te geluk 5 d it licht schijnt mijn •us en ijn dag kan niet meer stuk!". ;ve d oh ter haar staat een soort ka de: erscherm met daarop de „Wie schrijft die blijft", ilke Baars uit Arnhem blijft is. En met die zenuwachtig- :id, dat schuchtere, valt het k wel mee. „Zenuwachtig? :e hoor, helemaal niet", zegt RM na nog een reeks gedichten gehore te hebben gebracht. )p schoolfeesten ben ik ook \jd de eerste die naar voren nt en dingen doet. Ik heb lichte hersenbeschadiging, denk dat het daardoor komt mensen denken dat ik ner- ke, twintig jaar oud en inj erling van de mavo-afdeling n de Revalidatie Scholenge- list Nigel Kennedy en het Nieuw erP ams Symfonie Orkest met i meenschap in Arnhem, is een van de zevenduizend leerlin gen van middelbare scholen die zich gisteren verzamelden op Bulkboek's Dag van de Li teratuur in het Haags Congres gebouw. Ze wil schrijfster worden, maar eerst zal er nog wel een beroepsopleiding ko men, want schrijfster, dat ben je niet zomaar. Al gaat er bijna geen dag voorbij dat er niet geschreven wordt. Ze is nu be zig met een verhaal. „Iedere keer dat ik iets meemaak voeg ik dat er aan toe, het verhaal wordt steeds langer". Haar ge dichten kenmerken zich door een steeds terugkerend aspect: licht. Wat voor licht? „Licht van de dag, en het licht van het leven", zegt ze eenvoudig. Bulkboek's Dag van de Litera tuur is bij uitstek de gelegen heid voor jongeren als Wilke hun eigen ervaringen te delen met anderen, onder wie ook 'echte' schrijvers. Dat slechts weinigen daarvan gebruik ma ken, zet de voordracht van Wilke in een nog fraaier, ja wel, licht. Twee jongens vol gen kort na haar met een gi taarduo, maar daar is weinig literatuur in te ontdekken. En het pleit niet voor al die scho lieren, dat zij beduidend meer publiek trekken dan de ge dichten van de Arnhemse. Formule Het is wel tekenend voor de formule van Bulkboek's Dag van de Literatuur, waarin za ken waarvan men weet dat ze de aandacht hebben van jon geren worden gebruikt om de kar van de literatuur te trek ken. Dus: Tussen de voor drachten van Maarten 't Hart en Joost Zwagerman een op treden van cabaretgroep De Types, en tussen de declama ties van anderen optredens van de popgroepen The Scene, Tröckener Kecks en Frank Boeijen en van de cabaretiers Vincent Bijlo, Verreck en Pleijsier en André Manuel. De Haagse 'performing poet' Bart Chabot is dan wel geen cabaretier, zijn voordracht brengt scholieren wel tot groot enthousiasme. „Ze braken de zaal af", aldus de met een Oe- keliaans taalgebruik en voor komen gezegende Chabot te vreden na afloop van zijn op treden. Hij stond samen met Judith Herzberg op het podi um, „een heel erg aardige schooljuffrouw", volgens de Hagenaar. Hoewel hij toegeeft dat een groot deel van zijn pu bliek afkomt op zijn 'gim mick', draait het toch om zijn gedichten, meent hij. „Het moet toch kwaliteit hebben, want geloof me, als het echt niks is ga je af. Een slecht ge dicht kan nog zo goed ge bracht worden, dat maakt niet uit, dan gaan de mensen weg. Het een kan niet zonder het ander". Slachtoffer Hella Haasse, van wie 'Oeroeg' nog steeds is terug te vinden op tal van boekenlijsten, is op een achterafbankje in het Congresgebouw een willig slachtoffer van vragende scho lieren. Of ze zich stoort aan slechte recensies? „Iedereen heeft recht op zijn eigen me ning, als het boek ook maar gelezen wordt. En dat is waar meneer Wolkers het daar straks ook al over had: veel re censenten lezen niet goed, doen niet de moeite een boek te begrijpen". Om een even wichtige, goede recensie te maken, zou een boek eerst meerdere keren gelezen moeten worden, meent Hella Haasse. Andere vraag van de scholieren: is een literatuurlijst noodzakelijk? Ja dus. Hella di olist Nigel Kennedy: n fenomeen, een gedre- ne, een uitzonderlijk maar ook een ars die aan twee kanten (andt, dat kan niet an- ooi rs. In een volgepakte •ijvuton Philipszaal speelde gisteravond het dub- Jvioolconcert van Bach, [p t soloconcert in A van "ch, de complete Vier irgetijden van Vivaldi dan ook nog eens met n combo een halfuurtje _;iften. Daarna bleek nog bereid om handte- lingen te zetten. I maakt Nigel Kennedy zo [onderlijk? Ik heb mijzelf [vraag gisteravond vele ma- I gesteld. Want een violist dat Vivaldi-werk dan een miljoen al- heeft verkocht en van vioolconcert van Bruch CD-exemplaren kan uitzonderlijk genoemd en. r toch leek het concert in [begin niet anders dan welk jer concert ook. Het Nieuw Symfonie Orkest |lde de tweede suite van 1 en dirigent Robert Gros- speelde de fluitsolo. Een doorsnee-vertolking voor een publiek dat tussen alle delen even hard hoestte als het door snee-concertpubliek dat altijd doet. Maar dan het moment waarop iedereen wacht. Of komt voor het publiek dat mo ment toch eigenlijk niet? Valt het niet een beetje tegen, had men toch iets anders ver wacht? Zeker, hij ziet er lu diek uit en steekt goed af te gen het witte colbert en de zwarte pantalon van zijn colle ga Henri Raudalef, hij ver koopt een grapje, loopt onge dwongen over het podium, grijnst even, maar danDan zet hij dat dubbelvioolconcert van Bach in en staat daar een uiterst geconcentreerd musicus die zich volledig onderdompelt in de muziek, die contrasten onderstreept, die Bach laat tin telen en gloeien en die in het Largo puur romantisch musi ceert, teder en ingetogen. Met Raudalef speelt hij zijn spel, het wordt een samenspe len, een wedijveren waarbij zij elkaar letterlijk recht in de ogen kijken, een feest van klanken en kleuren. In de fi nale knapt een snaar van de viool van Raudalef, maar hij speelt door alsof er niets ge beurd is. Het publiek heeft, ge zien het toch wat matige ap plaus, kennelijk een beetje moeite met deze Kennedy die zich niet in een hokje laat stoppen. Hij werkt grensover schrijdend, voor hem bestaan slechts twee soorten muziek: goede en slechte. Zo ook in het vioolconcert in A van Bach. Even dollen met de orkestleden, even die stijve sfeer van een concert met een grap doorbreken, maar dan op een goddelijke manier viool spelen. De finale klinkt wat al te opgewonden, het gestamp op het podium hoeft nu ook niet echt, maar laat er geen misverstand over bestaan: Kennedy is een ras-artiest. Na de pauze De Vier Jaargetijden van Vivaldi. Kennedy legt uit: „Lente, Zomer, Herfst en ja, raadt U maar. Vier maal drie delen met snel, langzaam, snel, dus twaalf delen". Onbegrijpe lijk eigenlijk dat dit werk van drie kwartier een publiek van de eerste tot de laatste noot in de ban houdt. Of nee, het is niet onbegrijpelijk. Kennedy voert de spanning op, maakt die jaargetijden beeldend, zweept het orkest op, heeft zichtbaar en hoorbaar plezier in muziekmaken en dat mu- ziekmaken gebeurt tot in iede re vezel. Je denkt: „Nigel, jon gen, dat hou je niet lang vol", want Nigel ziet er niet floris sant uit. Maar dan verschijnen een gitarist en een bassist, het moment voor Nigel om Bach en jazz in één pot te stoppen, om te improviseren op Ger shwin's Summertime en het lijkt alsof hij geen vermoeid heid kent. Hij komt met een colafles in de hand voor de zo veelste maal het podium op, stralend en grijnzend, vol grappen. Een zonnig, blij en zeer begenadigd mensenkind. ADRIAAN HAGER lara Eggink (84) overleden 5TERDAM In haar Amsterdam is 3 maart de schrijfster ira Eggink overleden, lar zoon heeft dit van- wdiag bekend gemaakt. Ze f he I rd 84 jaar. loop »e i vodra Eggink, weduwe van de ?r is iter J.C. Bloem, debuteerde vai '934 met de dichtbundel ijfpi 'aduw en Water' en kreeg de Van der Hoogtprijs r haar dichtbundel 'Het ierland'. Haar poëzie werd die tijd vaak vergeleken met die van A. Roland Holst en van M. Vasalis. Later schreef ze ook proza, was ze journaliste voor NRC Handels blad en Leidsch Dagblad en vertaalde ze werk, onder meer van de Duitser Erich von Dë- niken. £lara Eggink maakte door haar huwelijk met Bloem lange tijd deel uit van de lite raire kringen, waartoe ook Van Vriesland, Nijhoff, Ter Braak, Du Perron en Marsman behoorden. Dat huwelijk duurde maar zes jaar, maar ze schreef er later wel het boek 'Leven met J.C. Bloem over', _waarin ze beschrijft hoe de „onhandig in het leven staan de" Bloem haar als negentien jarig meisje huwde. Schrijvers als Hooft en Vondel zijn zo belangrijk geweest voor de Nederlandse literatuur, die moet je eigenlijk wel kennen. De moderne schrijvers, die hoeven niet, daarvan weet je toch niet wie daarvan klassiek wordt". En mevrouw Haasse mag weer terug naar het podi um, nu samen met de Belg Jos Vandeloo. Niet alleen vragen krijgen de schrijvers op zich afgevuurd. Veel jongeren maken van de gelegenheid gebruik hun favo rieten te attaqueren met boe ken die van een handtekening dienen te worden voorzien. Een jongen die Tim Krabbé vraagt zijn handtekening te zetten in 'Het Gouden Ei' krijgt onmiddellijk een micro foon onder de neus geduwd van een radioverslaggever. „Heb je dat boek nou ook gelé zen?", en, na een bevestigend antwoord: „Ben jij hier dan die ene middelbare scholier die ook léést?" zijn de wat ongelo vig gestelde vragen, vermoe delijk ingegeven door het groot aantal jongeren dat met geen stok een zaal in te krij gen is. De jongen begint nog net niet te slaan. Dat jongeren lezen, en ook zelf met de pen bezig zijn, bewijst de deelname aan de songtekst wedstrijd. Zeshonderd inzen dingen zijn er, in veel gevallen geproduceerd door hele schoolklassen. De winnaar, Tom Bergevoet uit Didam, heeft het in zijn eentje gedaan. Zijn werk wordt gezongen door Frank Boeijen en is te be luisteren op Radio 3. Ook Tom schrijft veel, vertelt hij. Jam mer dat zijn songtekst niet voorhanden is. Dat het net zo möoi, of misschien zelfs mooi er is dan het gedicht van Wil ke Baars valt nauwelijks voor te stellen. KOOS VAN WEES Peter Faber als boekverkoper en minister d'Ancona, dit keer écht leuk, als koper in een sketch waarin Bulkboek's 'Dag van de Literatuur' officieel werd geopend. foto s: Stephen evenhuis AKo 75 Indy. Een speciole editie ven een al even speciale auto: de Alfa 75. Uitgerust met de vermaarde 1.8 IE motor die u in elk toerengebied de beschikking geeft over een vermogen aan kracht en souplesse. De Alfa 75 Indy is onmiddellijk herkenbaar aan z'n felrode kleur, licht metalen wielen met brede bonden, ach terspoiler, breedstralers en aan de wiel- kastverbreders, skirts en buitenspiegels in de kleur van de carrosserie. Maar ook als het om uitrusting en comfort goot, is de Alfa 75 Indy zo sportief om u meer te geven. De perfecte sportstoelen zijn la! ALLE RECHTEN VOOR WIE ALFA ROMEO KIES! bekleed met Persioner velours, het sport stuur is volledig verstelbaar en de romen vóór worden elektrisch bediend. Stan daard zijn ook centrale deurvergrendeling, stuurbekrachtiging, Alfa Control, getint glas, hoofdsteunen vóór en achter, bin- nenverlichbng met tijdschokeling en toe- renteller. Een zeer complete outo voor een zeer aantrekkelijke prijs, wont de vele extra's kosten nauwelijks iets extra. Met ondere woorden: de dynamische AKo 75 Indy legt u geen enkele beperking op. De enige beperking is bet aantal woarin de Alfo 75 Indy wordt gebouwd. Dot oontol is zó gering dot snel reageren gewenst is. Maar wanneet u zich aan getrokken voelt tot een sportsedon als de Alfo 75 Indy, don is snel hondelen voor u eerder regel dan uitzondering. Wij nodi gen u graog uit voor een sportieve proefrit in de zeldzame Alfo 75 Indy. AKo 751.6 IE v a FL 34.590,- Alfa 751.8IEv.o. FL 38.750- Alfa 75 Indy Fl. 39.500.- Prijzen ind. BTW of importeur. maoA/ c/t «vy cftw/nt/eruZ

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17