Komst bibliotheek in Voorhout nog onzeker Warmond geeft dertie cent voor oud papier zijn als dt bibliobus LEIDEN OMGEVING CcidócSomotlt donderdag i maart 1991 pagina Italiaanse invasie op Rijnsburgse camping RIJNSBURG Ruim 300 Italiaanse kampeerwagens strijken in april enkele dagen neer op camping Koningshof in Rijnsburg. De Italianen worden ver wacht in de week van 24 april tot 1 mei. Zij zijn op vakantie in het kader van de Settimana (week) Italia-Olanda. De campagne is door het Nederlands Bu reau voor Toerisme en centraal reser veringsbureau Holland Camping Tours opgezet om het Italiaanse kampeertoe- risme naar Nederland te bevorderen. Koningshof is een van de acht campings die aan de actie meedoen. De belang stelling voor vakantie in Nederland is in Italië sterk toegenomen. In 1985 wer den 140.000 Italianen geteld, vorig jaar waren dat er 340.000. Aanpak riolering begint in april OEGSTGEEST De sanering van de riole ring in de Emmalaan, Marelaan, Boonstraat en Juffermansstraat begint op 2 april. Verwacht wordt dat het werk, inclusief herbestrating, op 12 juli klaar is. De gemeente Oegstgeest is al enige tijd bezig met de vervanging van het ri ool in de lanen van de oude dorpskern. Het sy steem is ernstig verouderd. Er is regelmatig sprake van verzakkingen en lekkages. De stra ten krijgen na de ingreep een nieuwe asfalt- laag waarover een slijtlaag wordt aangebracht die lichter van kleur is dan de huidige. Dit wordt gedaan om weggebruikers duidelijk te maken dat zijn in een straat rijden met een be stemmingsfunctie. De kruisingen worden uit gevoerd in klinkers. Men wil zo veel mogelijk bomen behouden. Hobaho en CNB gaan intensief samenwerken LISSE Hobaho en CNB gaan intensief sa menwerken op het gebied van automatisering. Belangrijkste doelstelling van de samenwer king is te komen tot een grotere uniformiteit op dit terrein. Voor dat doel zal een stichting worden opgericht waarin beide bloembollen veilingen gelijkelijk zullen participeren. Als eerste activiteit zal de integratie van de kwe kerij-softwarepakketten van CNB en Hobaho ter hand worden genomen, waarbij in de toe komst een nieuwe versie zal komen waarin alle goeds van beide pakketten wordt samen gevoegd. Vooralsnog zal mede gezien de ken nis van het Bolwerk-pakket die in het huis van de Stichting voorhanden is, gekozen wor den voor voortzetting van Bolwerk. De gebrui kers van de respectievelijke software-pakket- ten zijn inmiddels op de hoogte gesteld. Project gastouders in Leidschendam LEIDSCHENDAM De buitenschoolse opvang van kinderen van basisscholen wordt in Leidschendam binnenkort uitgebreid met de instelling van een gast ouderbureau. Voorlopig wordt gedacht aan 30 'koppe lingen' (gastouder-kind) per jaar waarvoor een coör dinator wordt aangesteld. De Stichting Kinderopvang Leidschendam (SKL) raamt de kosten, inclusief de salariskosten voor de gastouders, op bijna 140.000 gul den. Aan ouderbijdragen (drie gulden per uur per kind) wordt ruim 54.000 gulden verwacht. De kosten voor de gemeente bedragen dan 85.000 gulden waar van 60.000 gulden van het rijk wordt terugverwacht in de vorm van de Stimuleringsbijdrage Kinderop vang. Als experiment wordt voor een jaar vijf ouders aangesteld op basis van een contract. Daarnaast nog een aantal met een overeenkomst tot het verrichten van enkele diensten. De ervaring leert landelijk dat zich niet alleen gastouders melden voor de financiële vergoeding maar dat zich ook mensen melden die dit werk alleen doen om met kinderen bezig te zijn. Raad van State: Wijkgebouw in 't Zandgat Katwijk mag tal DEN HAAG/KATWIJK De plannen voor de bouw van wijkgebouw in 't Zandgat aan de Borgerstraat 46a in Katv kunnen gewoon worden uitgevoerd. De Raad van State v wierp gisteren de bezwaren van omwonenden tegen het wijk bouw. De omwonenden protesteerden tegen de plannen om ie| zij vrezen voor geluidsoverlast. De Raad van State verwa !"r echter niet dat daarvan sprake zal zijn, omdat in het gebo voornamelijk educatieve activiteiten zullen plaatsvinden, roep van de omwonenden om de voorlopige bouwvergunni die de gemeente had afgegeven, te schorsen, werd daarom aiur; wezen. Volgens de Raad van State is het in dit geval geen zwaar dat 't Zandgat geheel omsloten wordt door woonhui: Er worden in het wijkgebouw geen disco-feesten georganiseev de activiteiten worden meestal na elf uur 's avonds afgebrol 'a,r en gaan in ieder geval nooit langer door dan middernacht. vendien is er dringend behoefte aan adequate huisvesting v at de wijkvereniging Noord-Noordoost die het nieuwe wijkgebo 'oe wil betrekken. Pet AL TWINTIG JAAR ACTIE VOOR VOLWAARDIGE VOORZIENING VOORHOUT Het is nog allerminst zeker of Voorhout binnen afzien bare tijd een bibliotheek krijgt. Na alle ophef rond de mogelijke huisvesting in het oude gemeentehuis is die plaats inmiddels af gevallen. En dat terwijl steeds meer Voorhouters misgrijpen op zoek naar het boek van hun keuze. Al ruim twintig jaar zetten de leden van de Stichting Biblio theek zich in om in het snel groeiende dorp een volwaardi ge bibliotheek te kunnen be ginnen. Maar ondanks alle ge voerde actie is de stichting er nog niet in geslaagd de ge meente te overtuigen. En zo staat er alleen op twee midda gen en twee avonden in de week een bibliotrailer aan de Linnaeuslaan. Janneke Jansen en Trees Die mei maken deel uit van de ze venkoppige Stichting Biblio theek en zijn beiden werk zaam in de bibliotrailer. „Veel mensen gaan voor hun boeken en informatie naar de omlig gende gemeenten, zoals Sas- senheim, Noordwijk, Leiden en Oegstgeest. Er zijn in de Voorhoutse trailer niet vol doende boeken beschikbaar. In een gemeente met 10.000 inwoners is een bibliotheek noodzakelijk", zo onderstrepen zij de noodzaak. Scholen Ook op veel scholen heerst de mening dat Voorhout op het punt van boeken en informa tiemappen tekort schiet. Di recteur W. Nieuwenhuis van de Boerhaave-school vindt dat voorbij wordt gegaan aan het feit dat Voorhout een foren sendorp is, dat voor een groot deel bestaat uit mensen die ge studeerd hebben. Die willen gebruik maken van naslag werken, maar moeten daar voor uitwijken naar de buur gemeenten. Directeur P. van der Beid van de Antoniusschool benadrukt de problemen voor zijn leer lingen. „Het nadeel van de bi bliobus is dat de kinderen die een werkstuk of spreekbeurt moeten voorbereiden, negen van de tien keer mis grijpen omdat er niet voldoende mate riaal aanwezig is. Voorhout kan anno 1991 niet meer zon der goede bibliotheek", aldus Van der Beid. Namens de scholen is er bij de gemeente al vaak op aange drongen haast te maken met een permanente bibliotheek. Verschillende inwoners van het dorp vinden het schanda lig dat een groeiende gemeen te als Voorhout nog steeds ge noegen moet nemen met een bibliobus. Stopgezet In 1988 werd nog gemeld dat als er een bibliotheek zou ko men, die in Oosthout zou ko men te staan. Tot voor kort werd de ruimte grenzend aan het nieuwe gemeentehuis als mogelijkheid beschouwd. „Wij vinden dat na alle andere loca ties een goede plek voor een bibliotheek", meent Janneke Jansen. „Wethouder Joon zei twee jaar geleden te verwach ten dat vóór 1991 met de bouw van een bibliotheek begonnen zou kunnen worden. De plan nen zouden na de zomerva kantie van 1990 klaar zijn, de architect kreeg opdracht een voorlopig schetsplan te maken. Maar na de installatie van de nieuwe burgemeester is de zaak stopgezet", vertelt Janne ke. Vrijwilligers De afdeling financiën stelde een onderzoek in naar de kos ten die het aanstellen van be taalde werknemers met zich mee zou brengen. In vergelij king met de omliggende ge meenten bleken die kosten te hoog. Een oproep van de leden van de Stichting Bibliotheek aan mensen om zich te melden als vrijwilliger, volgde. Slechts een of twee betaalde krachten zouden worden aangetrokken. Bij de commissie voor finan ciën rezen echter twijfels over de haalbaarheid van het inzet ten van voornamelijk vrijwil ligers. Daar ging de stichting niet mee akkoord. Wat volgde was een reeks brieven en gesprek ken. Wethouder E. van der Laar van onderwijs en welzijn vroeg uiteindelijk aan de bi- bliomedewerkers om te bekij ken of er inderdaad voldoende vrijwilligers aangetrokken konden worden. Dat gebeurde op 16 januari van dit jaar. Er kwamen negentien aanmel dingen binnen, zowel van bin nen als van buiten Voorhout. Geen geld De werkgroep bibliotheek be zocht ook andere bibliothekén in Zuid-Holland om een beeld te krijgen van alle mogelijkhe den. Een verslag daarvan werd al in 1989 op tafel gelegd, maar burgemeester en wet houders hielden de zaak aan. In 1991 zou er financiëel ge zien geen mogelijkheid zijn. De heer Augustinus van de Vrouwendag In Sjelter aan de Heemraad laan 67 in Leiderdorp wordt morgen internationale vrou wendag gevierd. Om tien uur wordt de bijeenkomst geo pend door wethouder C. Ker- ner-Schellingerhout (CDA). Daarna spreekt Esther de Gans over Eurythnie. Het avondprogramma begint om half acht en bestaat uit work shops oerdans, muziek, dra ma en creatief schrijven. Overdag is kinderopvang aanwezig. Concert Vijf blazers, Carin Hartman, Hendrik-Jan Brethouwer, Georgette van Aart, Peter de Wit en Ietsje Bontekoe, tre den zaterdag op in 't Huys Dever aan de Heereweg in Lisse. De naam van het ge zelschap luidt Arsis Blaas- kwintet. De instrumenten die worden bespeeld zijn: fluit, hobo, klarinet, fagot en hoorn. De aanvang van dit Dever-concert is om acht uur. Kaarten zijn a 12,50 (CJP/Pas 65 /ÏÖ,-) verkrijg baar bij de VVV aan de Gracht weg. Natuurwandeling Het IVN Alphen aan den Rijn houdt zaterdagochtend een natuurwandeling. Doel is het voormalig veenriviertje de Kromme Aar. Om tien uur wordt gestart bij de kin derboerderij Zegersloot aan de Burgemeester Bruinsslot- singel in Alphen aan den Rijn. Inlichtingen bij Nico Verwoerd, telefoon 01714- 12595. Purper Cabaretgroep Purper treedt zaterdagavond op in Muzen- hof Leiderdorp. Erik Breij, Frans Mulder, Alfred van den Heuvel en Jan-Simon Minkema brengen het pro gramma „Opus 8". Een pro gramma over mannen onder elkaar en hun typische ge dachten en gevoelens. Aanvang kwart over acht. Toneel Toneelvereniging Lythemu- then viert op de zaterdagen 9 en 16 maart haar vierde lus trum. Ojp die dagen voert het Leimuidense gezelschap het toneelstuk „Zo heeft Meu Gerre het geweld" op. De beide voorstellingen begin nen om half negen. Na afloop is er gelegenheid tot dansen. Presen tatiefesti val Alphenaren die de plaatselij ke pop een warm hart toe dragen zijn zaterdag welkom in jongerencentrum Madonna in Alphen aan den Rijn bij de presentatie van Het Al phens Popcollectief (HAP). HAP komt op voor de belan gen van de Alphense popmu zikanten. De presentatie be gint om acht uur. Het Al phens Popcollectief presen teert een enquête waarmee wordt gepeild naar de wen sen van de popmuzikanten uit de regio. Popcollectieven uit Rotterdam en Waddinx- veen maken duidelijk wat een popcollectief in de prak tijk kan betekenen. Deze avond treden de Alphense bands Credit, Parsley en de GPK's op. De toegang is gra tis. Play back Speeltuinvereniging Kinder vreugd in De Engel houdt zaterdagavond een grote play back wedstrijd. Vanaf zeven uur barst het feest los in het speel tuingebou w. Muziek De Leidse streekmuziek- school treedt zaterdagavond op in 't Groot Proffijt aan het Boerhaaveplein 13 in Haas- wijk Oegstgeest. Oegstgees- ter leerlingen zullen hun vaardigheden op piano, viool, gitaar en andere instrumen ten laten horen. Aanvang half acht. Concert „Van 't verleden naar 't he den" is het thema van een concert dat Kunst na Arbeid zaterdagavond geeft in Do Ridder hof in Koudekerk aan den Rijn. Aanvang acht uur. Crescendo Harmoniekapel Crescendo geeft zaterdagavond het jaar lijkse concert in Leeuwen horst Congrescentrum in Noordwijkerhout. Aanvang acht uur, toegang is gratis. vios Drumfanfare VIOS uit Zoe- terwoude geeft zaterdaga vond de jaarlijkse uitvoering. Plaats van handeling is het Muziekcentrum aan de Schenkelweg in Zoeterwou- de. Aanvang acht uur. Orgelconcert De organist Ronald de Jong geeft zaterdagavond een or gelconcert op het Hess-orgel van de Oudshoornsekerk in Alphen aan den Rijn. Op het programma staan werken van onder andere Bach en Hdndel. De toegang is gratis. Wel is er een collecte na af loop. Aanvang kwart over acht. Ansicht Prentbriefkaartkring De Bol lenstreek houdt zondag een verzamelbeurs. Dat gebeurt in De Kuip aan de Zeestraat 1 in Noordwijk. Leden van de kring hebben gratis toegang. De beurs duurt van Jazz De Reunion Jazz Band onder leiding van Dim Kesber komt zondagmiddag naar Bar Restaurant Nautique, Heren weg 100 in Leimuiden. Het concert duurt van drie tot ze ven uur. Bezinning Een bijeenkomst van stilte, bezinning en gebed wordt er op zondagmiddag gehouden in in het gebouw van de Ne derlandse Protestantenbond aan de Julianalaan 17 in Sas- senheim. De aanvang is om vier uur. De dienst is voorbe reid door het IKV en Pax Christi. Surfbeurs De Surfclub Leidschendam wil zondag een surfbeurs houden. Behalve het ver strekken van informatie wil men gelegenheid bieden op voordelige manier tweede handsspullen aan te bieden. De beurs was vorig jaar een groot succes door het aanbod van gebruikte surfplanken, pakken en zeilen. Wie surf- materiaal heeft kan telefo nisch contact opnemen met Huug Peters, tel. 071-761262. Open deur In de gereformeerde kerk aan de Julianalaan in Sas- senheim wordt zondag een open deurdienst uitgaande van de gezamenlijke refor- Wassenaar heeft nu ook RTL Plus en Kindernet WASSENAAR Televi siekijkers in Wassenaar kunnen, als zij zijn aange sloten op de kabel, nu ook RTL Plus, Sportnet en Kindernet zien. Op 19 december 1988 besloot Wassenaar tot een uitbreiding van het kabelnet tot 30 kana len. In 1990 werd het Wassenaarse kabelnet losgekoppeld van het Haagse net. Het huidige tarief van 17,25 gulden per maand wordt niet verhoogd. Onder zocht wordt of het mogelijk is een kabelkrant aan te bieden. Bekeken wordt nu of „info- thuis", een combinatie van ka belkrant, teletekst en videotex een mogelijke gegadigde is voor een der vrije kanalen. Voor RTL Plus is gekozen bo ven Duitsland 3 omdat er een grote vraag naar was. negen uur 's morgens tot half vijf 's middags. Purper matorische kerken van Sas- senheim gehouden. Luite nant-kolonel A.M. Bosshardt van het Heilsleger heeft de leiding en medewerking wordt verleend door het Christelijk Rijnstreekkoor uit Katwijk. Cees Wassenaar be speelt het orgel, Arie Vooys de piano. Aanvang zeven Passieconcert Het Nederlands Vocaal En semble geeft zondagavond een concert in de Oudhoorn- sekerk in Alphen aan den Rijn. Centraal staat een uit voering van „Musikalische Exequienvan Heinrich Schiltz. Voorts worden mo tetten van William Byrd, A. Hammerschmidt, Giovanni de Palestrina en H. Praetori- us ten gehore gebracht. Op het orgel speelt Wiebe Kooy- mans. Aanvang kwart over acht. Toegang kost10 FOTO: Chris-PAUL Strandloop Het strand van vormt zondagochi cor van een atletiekvereniging üt ven Leiden. De start 214, 5 en 10 kilometer elf uur ter hoogte vuurtoren. De gevestigd Wulk aan werkgroep: „De wethouder re ageerde blij op het grote aantal aanmeldingen van vrijwilli gers. Een merendeel van de partijleden is voor de komst van een bibliotheek. Alleen Gemeentebelangen plaatste toen een kanttekening, omdat er geen geld voorhanden was. Nu is er wel een dekkingsplan en staat de partij achter de komst van een bibliotheek. -Tansen en Diemei onderstre pen nogmaals dat daarmee niet weer moet worden ge wacht. „Een bibliotheek kost natuurlijk jaarlijks geld. Het kost meer geld dan er terug komt. Maar je mag het educa tieve, recreatieve en het socia le belang van de bibliotheek niet vergeten." Actie Jansen, Diemei en de andere medewerkers van de stichting maakt het in principe niet uit waar zij kunnen beginnen. Het voorstel om zich te vestigen in het oude raadhuis was van korte duur, maar desalniette min toch zeer welkom. De ac tie die gevoerd werd voor be houd van hét gemeentehuis bracht ook de vestigingspro blemen van de bibliotheek naar voren. „Wij waren blij met de actie. Er is door ons tot in den treure actie gevoerd. stem verheffen". De hoop is voorlopig gevej op de gemeentelijke djcht voor de ruimtelijke ore waar de zaak nu nog va: Jansen en Diemei hoper| de stedebouwkundige toch een geschikte j de bibliotheek in zijn plaj kan reserveren. DANNY NOORDERN Vlaggen uit voor Pavarotti Dat Luciano Pavarotti in sep tember in Ahoy optreedt, moet iedereen weten. Althans dat vindt H. Mens, eigenaar van de gelijknamige makelaardij in Lisse. De man die ervoor ver antwoordelijk is dat deze we reldberoemde tenor na zijn op treden in Kopenhagen in een privé-jet naar Nederland wordt overgebracht, zoekt herhaal delijk de publiciteit. Vorig jaar schroomde hij niet om tennis ser John McEnroe voor een slordige gage naar ons land te halen en ditmaal telt hij rustig een bedrag met zes nullen neer om van de Italiaanse zangkunsten te kunnen genie ten. Maar Mens is dan ook een persoonlijke fan van de man die van Caruso een wereldhit maakte en voor een van de weinige hoogtepunten zorgde tijdens het WK voetbal in Italië. Met grote vlaggen wil hij de mensen die zijn pand aan de Heereweg passeren daarom attent maken op de komst van de zanger. Of iedereen het maar even wil weten. Janneke Jansen (links) in de veel te kleine bibliotrailer Een echt bibliotheekgebouw kan niet snel genoeg komen. FOTO HENK VAN WARMOND De garan tiesubsidie voor oud pa pier gaat van zes cent naar dertien cent per kilo in Warmond. Het gemeente bestuur ziet zich genood zaakt een verhoging van zeven cent door te voeren omdat de papierhandela ren vanwege het grote pa pieraanbod vijf cent per kilo in rekening gaan brengen. Aanleiding tot de maatregel is tevens de opstelling van de Warmondse Brassband. Deze muziekvereniging verzamelt 75 procent van het oude papier in Warmond. De Brassband heeft echter aangekondigd te zullen stop pen met inzamelen als dit niet voldoende geld meer oplevert voor de kas van de vereniging. Als het papier niet meer wordt opgehaald betekent dat een groter aanbod van huisvuil. ilk Aangezien de verwerkinj erli het huisvuil ruim 28 een n kilo kost bespaart de genu bij een subsidie van 13 toch nog 15 cent. De verhi gaat de gemeente 24.000 m den kosten, 14.000 gi meer dan bij de oude reg- was begroot. - Papiertoerisme Er wordt overigens getjrj tot een regionale papierp am komen, om „papiertoer 1 Vj te voorkomen. Papier «ai soms uit andere gemeenti recht bij de gemeente di oh beste betaalt. n Particuliere inzamelaars ne gen geen subsidie. Zij v< Jsj zaken overlast op en om zamelpunten. Het gaat om bed rijf spapier, waar an drijven zelf verantwoor rs. voor zijn. Tegen bedrijvf ito na het wegvallen van de p culiere inzamelaars hel |vj papier aan de reinigings c aanbieden zal worden op den. 'Ch

Leidse Courant | 1991 | | pagina 16