ontloopt drama niet in de regio -EIDEN& OMGEVING GeidóaQowumt DONDERDAG 7 MAART 1991 PAGINA 15 ud Uitslagen in Alkemade RA'veen O.Wetering R.Wetering Kaag N.Wetering O-Ad» CDA 1501 427 342 62 127 215 PvdA 322 154 82 10 18 48 WD 517 230 92 105 51 44 D66 312 127 47 25 18 20 SGP 1 12 0 2 4 0 GL 167 75 21 7 9 13 ieai|EGIO De verkiezin- n voor provinciale sta n hebben in de Duin- en (j illenstreek en de Rijn reek niet tot schokkende tslagen geleid, als het i6.(>rwachte forse verlies de PvdA buiten be- hoi houwing wordt gelaten, landelijke tendenzen eken ook in deze regio's worden weerspiegeld in stemgedrag van de ezers. Groot verlies dus or de PvdA, forse winst jor D66 en een beperkt "J rlies voor de grootste rtij in veel dorpen, het )A. De kleinere partijen (i)nnen of verloren hier D'i daar een zetel als de (1' tslag zou worden ver- on aid naar de politieke irhoudingen per ge- aente. Pia Ie uitslag in Alkemade l. int voor het CDA een stij- :arinde lijn ten opzichte van de fpj "g Jaar gehouden raadsver- 14 'zingen. De schade is echter l g niet geheel hersteld. Toen aide de aanhang van 53,5 naar 49,5 procent. Nu an we op 50,1 procent". Dat icludeerde CDA-wethouder Nugteren gisteravond bij I bekend worden van de rkiezingsuitslag. VVD-wet- uder L. Beelen stelde tevre- vast dat de aanhang van 21 i partij min of meer stabiel u-D ef m t 19,5 procent. De z JA behaalde 12 procent van stemmen, D66 10 en Groen iks 5,5 procent, gisteren gehouden verkie- Mrk|gen leveren vertaald naar gemeenteraad opnieuw een CU erderheid voor het CDA op it acht zetels (nu zeven). De dA zou van drie naar twee J Iels gaan en die tweede zetel i dan nog een restzetel zijn Bveest. De VVD zou zijn blij- staan op drie zetels terwijl 3 goed voor de dag zou ko- n met een zetel. Groen zou een zetel hebben oöen prijsgeven (van twee ppkomst in Alkemade was |51,6 procent net zo laag als je rest van Nederland. Ook imen de kiezers laat op g. In Nieuwe Wetering bij- rbeeld waren om twaalf pas tien van de 232 stern rs komen opdagen. In De ag daarentegen gingen ve- juist vroeg naar de stem- De opkomst was in De ag met 63 procent het igst van alle stembureaus in temade. De laagste op- •rmjmst, 41 procent, was in het °'J ide Weteringse stembureau De Wegzijzer aan de Water- «komst patü Jacobswoude kwamen de ge verheugde woorden uit jj mond van D66-voorman en k dslid H Brambach. Zijn wo» tij boekte een winst van 6,4 icent en kwam uit op een ire van 13,7 procent. „Ik ben 9.30 Teden. Ik had wel wat op- 2.0 lg verwacht, maar niet zo W. Ooijendijk (Progressief Zoeterwoude): Uitslag heeft gevolgen voor politiek in Zoeterwoude. FOTO: HENK VAN DEN ENDE verkiezingsuitslag geeft Igens Brambach, ex-partij- 14 loot van B. van Puffelen in in imuiden 2000, aan dat de 14 litiek 90, de nieuwe partij i Van Puffelen, nauwelijks tr B komst heeft. Alleen een sa- dl "gaan van P90 met de Ja- .01 svvoudse partij Geemente- lang/PvdA zou de progres- ven van de teloorgang kun- redden. Overigens zou omgerekend naar ge- itelijke verhoudingen nog sds de kleinste partij in Ja- p® swoude zijn, ondanks dat be 6 haar ene zetel met een 5-15 eede zou mogen uitbreiden, zoei PvdA verloor ook in Ja- ,9(1 swoude fors. De socialisten derden van 16% bij de ver zingen in 1987 naar 11,3% teren, een verlies van bijna derde deel van de stem- Het CDA verloor een ent en behaalde 46,8 pro- en a de VVD verloor even- zadlis een procent en kwam uit 19,7 procent. De opkomst in iwoude was voor de poli- partijen een teleurstel- Zooi g: 58,6 procent van de kies- K echtigden ging naar de nbus tegen 70,4 procent in kenb II "i't 'gerekend naar gemeente verhoudingen zouden KIM A en VVD gisteren ieder zetels in de gemeenteraad Leiderdorp hebben be- 'y dd. evenveel als nu. De IA zou haar drie zetels heb- behouden, Groen Links van twee naar een zetel gegaan en D66 van vier vijf zetels. gelijk opgaand beeld der- van drie partijen: CDA, D en D66. Voor D66-frac- tievoorzitter E. Grootaarts re den tot vreugde: „Onze partij is nu een volstrekt gelijkwaar dige partner in de samenwer king met VVD en CDA", ver wees hij naar de positie van D66 als nieuwkomer in het college van B en W. Voor de partij werden bovendien de Leiderdorpers Jan Pool en Ruud Stam die als vijfde en als negende op de kandidaten lijst stondenin provinciale staten gekozen. Voor de PvdA viel de schade alleszins mee. De partij werd in Leiderdorp niet meege sleurd in de landelijke neer gang en zou in het geval van gemeenteraadsverkiezingen haar huidige drie zetels heb ben behouden. Dat positieve beeld wordt echter overscha duwd door het feit dat de soci alisten bij de raadsverkiezin gen van een jaar geleden een dramatisch slecht resultaat boekten. Stabilisatie van dat stembusresultaat is zo bezien niet echt fraai. Voor Groen Links was het duidelijk dat er wat de kiezers betrof geen lokale zaken speel den bij de verkiezingen van gisteren. „Het 'A4-effect' is weg terwijl die zaak op pro vinciaal niveau net zo belang rijk is", verwees voorzitter en ex-raadslid H. van der Zanden naar de problemen rond de verbreding van de rijksweg die de gemoederen een jaar geleden in Leiderdorp hevig bezig hielden. CDA-voorman Roest toonde zich ingenomen met de uitslag. Het CDA behaalde wederom de meeste stemmen van alle partijen. Wethouder C. Huig van de WD was blij dat zijn partij in het geval van ge meenteraadsverkiezingen haar huidige vijf zetels zou hebben behouden. „We zijn op de goe de weg", herhaalde hij de woorden die landelijk partij voorzitter L. Ginjaar eerder op de avond al voor de camera van het NOS-journaal had ge bezigd. Fors verlies D66 heeft ook in Leidschen- dam een forse winst geboekt. Vergeleken met de Tweede Kamerverkiezingen van 1989 boekten de democraten een winst van 7,4 procent en kwa men uit op 18,8 procent. CDA en PvdA verloren beide zeven procent van het totaal aantal stemmen, een fors verlies der halve. Het CDA ging ten op zichte van 1989 van 40,5 naar 33.5 procent en de PvdA van 21,1 naar 14,1 procent. Een vergelijking met de gemeente raadsverkiezingen van vorig jaar is moeilijk omdat hieraan door Gemeentebelangen werd deelgenomen en deze partij toen 10 procent van de stem men behaalde. De VVD ging ten opzichte van 1989 met an derhalf procent vooruit (van 20,5 naar 22 procent). De Socialistiese Partij (SP), die het deze week met de gehele raad aan de stok kreeg vanwe ge haar opmerkingen over de verhoging van de raadsvergoe- dingen, liep terug van 3,3 pro cent naar 1,9 procent. Bij de gemeenteraadsverkiezingen kreeg SP nog 3,6 procent. Groen Links kreeg in Leid- schendam 3,6 procent van de stemmen tegen 0,3 procent in 1989. De belangstelling in de raadhuishal was, afgezien van wat raadsleden en bestuursle den van politieke partijen, mi nimaal. Met een opkomst van 56,3 procent lieten de kiezers massaal afweten. landelijk gemiddelde. Grote winnaar werd D66 dat 13,3 procent van de stemmen be haalde, bijna een verdubbeling ten opzichte van 1987. De PvdA verloor 7,3 procent en kwam uit op 10,9 procent van de stemmen. Het CDA verloor 4,6 procent en kwam uit op een totaal van 39,3 procent. De VVD boekte een bescheiden winst van 2,3 procent ten op zichte van de statenverkiezin gen van vièr jaar geleden. De SGP tenslotte won ruim een procent. D66-voorman H. Broeke was zeer tevreden met de uitslag, die een verdubbeling betekent. „Het is fijn te weten dat je ge steund wordt door een grote achterban. De flexibele opstel ling ten opzichte van de tus senbalans wordt kennelijk ge accepteerd", aldus Broeke. PvdA-fractieleider F. Prins toonde zich ondanks het ver lies niet ontevreden. „Samen met D66 en Groen Links heb ben we 26 procent behaald. Landelijk gezien is de uitslag voor ons natuurlijk bedroe vend. maar in Lisse is er ei genlijk niet veel veranderd. Het verschil met D66 gun ik ze best". De VVD was ook niet ontevre den. W. Loos: „Gemiddeld hebben we hier meer stemmen dan landelijk. Er wordt altijd gelijkmatig gestemd op de VVD. Maar in zijn totaliteit was de opkomst veel te laag". In vergelijking met de ge meenteraadsverkiezingen zou het CDA in Lisse een zetel verliezen. Volgens CDA-wet houder H. Smith zou die zetel ten gunste komen van D66. Voor de rest zouden de ver houdingen in Lisse niet ingrij pend worden gewijzigd. „De landelijke trend was ook in Lisse te zien", aldus de wet houder. Smith vond het wel verrassend dat het CDA wat verloor en de VVD wat won. ,D66 zie ik als een tijdelijke zaak. De lage opkomst werkt n het nadeel van de grote par tijen". Beperkt „Het verlies in Noordwijk is nog beperkt gebleven. Als dit gemeenteraadsverkiezingen zouden zijn geweest, hadden we toch nog drie zetels over eind gehouden". Dat was de eerste reactie van J. Bedijn, wethouder voor de PvdA in Noordwijk op de uitslag van de statenverkiezing. Zijn partij wist in de badplaats slechts 15 procent van de stemmen naar zich toe te trekken en dat is 8 procent minder dan in 1987. Dat de VVD goed scoorde 27,5% van de Noordwijkers stemde liberaalhangt vol gens Bedijn nauw samen met het Ted Jasnsen-effect. VVD- lijsttrekker Jansen woont in Noordwijk en is gemeente raadslid en wethouder ge weest. Groen Links-voorman A. Ou wehand vond een vergelijking maken met plaatselijke ver kiezingen geen goed idee. Zijn partij zou in dat geval waar schijnlijk een van de twee ze tels zijn kwijtgeraakt. Geen reëel beeld, vindt hij. „Bij sta tenverkiezingen is de keuze groter, stemt een deel van onze aanhang bijvoorbeeld op de Groenen". Het CDA verloor in Noord wijk 4 procent. D66 zag met een score 13,4% haar aanhang verdubbelen, hoewel de partij in de Noordwijkse gemeente raad niet is vertegenwoordigd. Noordwijks Belang, de partij die werd opgericht door vooral D66-gezinde Noordwijkers, was blij met de winst van de democraten. In totaal ging 51,8% van de Noordwijkse kiesgerechtigden naar de stembus. Naar links In Noordwijkerhout waren de verschillen in vergelijking met de raadsverkiezingen van een jaar geleden klein. Het CDA verloor 3,5 procent en de VVD een half procent. De PvdA kreeg opnieuw minder stemmen en D66 bleef in de lift, maar vertaald naar de ge meenteraad zou deze uitslag geen gevolgen hebben gehad voor de zetelverdeling. Opvallend was dat Groen Links een restzetel zou hebben verdiend als deze partij had meegedaan aan de Noordwij- kerhoutse gemeenteraad. Dit verbaasde burgemeester F. Winkel gisteravond niet. „Er is een verschuiving naar links te merken. Het gaat langzaam ,maar het trekt steeds verder door. Je ziet het van lieverlee opschuiven", aldus Winkel. De VVD toonde zich in Noord wijkerhout dik tevreden. „Het valt mee", reageerde wethou der Heemskerk, „Het gaat goed" was het commentaar van VVD-fractievoorzitter H. Knapp en raadslid R. Nulkes hield het bij „We krabbelen weer op". Het CDA was min der geestdriftig. Fractieleidster W. Rusman zag dat helaas de dalende tendens zich doorzet te. J. Bierhoff van D66 was na tuurlijk tevreden omdat D66 opnieuw winst had behaald. „We moeten het doorgaans hebben van een hoge opkomst. Als er dus een normale op komst was geweest, hadden we deze score tenminste ook gehaald", aldus Bierhoff. Het lage opkomstpercentage was wel te verklaren, vond hij. „Er warep mensen die te gen me zeiden: hé, jij staat er niet op. Die hebben dan niet eens het verschil in de gaten met de gemeenteraadsverkie zingen. De verschillende pro vinciale partijen hebben zich onvoldoende geprofileerd. Het is altijd alleen maar de 'pro vincie' die iets doet". Onnodig ongerust In Oegstgeest bleek wethou der A. Kohlbeck van de PvdA zich onnodig ongerust te heb ben gemaakt over de verkie zingsfolder van de VVD die op het laatst nog huis aan huis was verspreid. Daarin stond dat Kohlbeck niet onwelwil lend zou staan tegenover een eventuele annexatie van Oegstgeest door Leiden, een blunder van de liberalen die gisteren hun excuses daarvoor aan Kohlbeck aanboden. On danks die foutieve informatie behaalde de PvdA nog zoveel stemmen dat als het gemeente raadsverkiezingen zouden zijn geweest, de socialisten op het zelfde aantal zetels zouden zijn blijven steken. De andehalf Flexibel Met een opkomstpercentage van 69,5 procent scoorde Lisse aanmerkelijk hoger dan het procent minder rode stemmers zou van geen invloed zijn ge weest. In Oegstgeest bleven bij de an dere partijen verrassingen uit. De uitslag was een afspiege ling van het landelijke beeld en de politici die poolshoogte in het gemeentehuis waren komen nemen, lieten het dan ook snel weer afweten. Ook de Oegstgeestenaren zelf bleven in groten getale thuis, wellicht om niets van het voetbal te hoeven missen. Opmerkelijk was wel de op komst: 64,7 procent van de kiesgerechtigden vulde het stembiljet in en dat was 5 pro cent meer dan een jaar gele den bij de gemeenteraadsver kiezingen Alleen voor Groen Links was het resultaat zuur: het aantal kiezers stokte bij de helft. Groen Links-voorman G. van Eisen verweet dat aan zijn lan delijke politici: „Het standpunt over de Golfoorlog heeft ons kennelijk geep goed gedaan", reageerde hij. Als het gemeen teraadsverkiezingen zouden zijn geweest, zou Groen Links een van haar twee zetels heb ben moeten inleveren. Bij D66 ook in Oegstgeest winst en dus tevredenheid bij gemeenteraadslid H. Vissers. Omgerekend naar gemeente lijke verhoudingen zou zijn partij van drie naar vier zetels zijn geklommen. Het is niet waarschijnlijk dat de verkie zingsuitslag van enige invloed zal zijn op de Oegstgeester po litiek. In het afspiegelingscol lege zitten nog altijd CDA, VVD en PvdA en dat blijft vermoedelijk zo, ondanks het feit dat D66 in het geval van gemeenteraadsverkiezingen nu tweemaal zo groot zou zijn dan de PvdA. Nieuw referendum In Rijneveld \*as het op komstpercentage van 65,1 pro cent hoger dan dat bij de in november gehouden gemeen teraadsverkiezingen. Rijneveld kent veel vaste kiezers en ook het feit dat iedere inwoner zich tevens per referendum kon uitspreken tegen de naam Rijneveld, is volgens burge meester M. Boelen wellicht een verklaring daarvoor: „Als de uitslag van de enquête erop zou wijzen dat veel inwoners tegen de naam Rijneveld zijn, wordt in september opnieuw een referendum gehouden", kondigde hij aan. Aanvankelijk nam VVD-er Boelen een verkiesbare plaats in bij de verkiezingen voor provinciale staten. De gemeen teraad accepteerde zijn dub belfunctie niet, waarop hij zich van de provinciale lijst terug trok: „Ik heb mij erbij neerge legd, het doet me nu niet veel meer", merkte hij lachend op in het stadhuis. CDA-wethouder P. van der Werf, VVD-fractievoorzitter J. Steinhart en PvdA-fractie- leidster G. van der Lecq schrijven de hoge opkomst ook toe aan de volksraadpleging. Tien procent van alle kiezers in Rijneveld bleek op het CDA-gemeenteraadslid J. van der Vlugt uit Koudekerk te hebben gestemd: Hij nam een verkiesbare plaats in en zal daarom in april de gemeente raad verlaten. In diezelfde raad zou de PvdA een zetel kwijt raken en D66 er een bij krijgen als er giste ren gemeenteraadsverkiezin gen zouden zijn gehouden. In vergelijking met het landelijk beeld was Van der Lecq niet helemaal ontevreden: „Nu doen Groen Links en de Groe nen mee. Als je de stemmen die zij nu hebben behaald bij de PvdA optelt, dan is het ver lies heel klein". Dramatisch PvdA-fractieleidster J. Hens- kens sprak in Sassenheim van een „drama". „Het is een fors verlies, ik vind dit ronduit dramatisch. We hebben dit te danken aan de landelijke poli tiek. De mensen zijn ontevre den omdat ze het gezicht van de PvdA niet genoeg in poli tiek Den Haag zien", stelde ze gisteravond bitter vast. Ze voegde daaraan toe het voor de socialistische Statenleden van de afgelopen vier jaar een ramp te vinden. „Ze hebben het heel goed gedaan, maar het landelijk ongenoegen re flecteert zich onmiskenbaar bij deze verkiezingen". In Sassenheim vulde 58,9 pro cent van de kiesgerechtigden het stembiljet in. De vreugde bij D66 om de uitslag was be grijpelijk. „Het was verwacht dat we slapende rijk zouden worden", luidde het commen taar van de raadsleden E. Oele en fractieleidster C. Kuijsten. De democraten verwachten binnen het provinciaal bestuur vooral een grotere invloed op het gebied van de woning bouw te kunnen uitoefenen. Volgens Kuijsten en Oele moet woningbouw in de Bollen streek ten gunste van Leiden zo veel mogelijk te worden voorkomen. CDA-woordvoer- der P. Berg bleek doelstellin gen van gelijke strekking te hebben en duidelijk plaatselij ke belangen te willen laten prevaleren. De uitslag viel mee. „Onze partij scoort in Sassenheim altijd hoger dan landelijk gemiddeld het geval is. Dat was bij de gemeente raadsverkiezingen ook zo". De liberaal H. van Dorssen verklaarde niet ongelukkig te zijn met de wijze waarop is ge stemd. Hij verwacht dat de VVD haar huidige vier zetels in Provinciale Staten kan handhaven. Geen schade Ook in Ter Aar is D66 met een sprong van 5,6 procent naar 11,2 procent de grote winnaar. Het CDA verloor 7 procent maar-houdt toch nog een meerderheid over van 50,5 procent. De kleinere partijen, inclusief Groen Links behiel den hun percentages varië rend van 1 tot 3 procent. Opmerkelijk was het opkomst percentage van 54,6 procent, dat nog hoger lag dan dat bij de gemeenteraadsverkiezingen van vorig jaar. Burgemeester P. Verhoef, onlangs uit het CDA gestapt uit protest tegen het beleid van zijn partij inza ke de Golfoorlog, kreeg in Ter Aar ongeveer 70 voorkeur stemmen. In een reactie zei hij dat zijn uittreden uit het CDA, ondanks een stemmenverlies van zeven procent, gelukkig geen schade berokkend heeft: „Mijn persoonlijke worsteling met de gevolgen van de oorlog met zoveel slachtoffers mag op de statenverkiezingen geen in vloed hebben". Wethouder P. van Rijn (CDA) verwachtte wel een resultaat als dit. Hij vond het zorgelijk dat de PvdA landelijk zo dra matisch veel verloren heeft. Hij stelde vast dat de kiezer bij zijn keuze toch meer de lande lijke politiek in gedachten heeft gehad. Parten spelen In Voorhout bleken veel kies gerechtigden niet geïnteres seerd in de verkiezingen. Zes tig procent van hen maakte de gang naar de stembus, dat was twintig procent minder dan bij de gemeenteraadsverkiezingen vorig jaar. De PvdA volgde ook in Noordwijk de landelijke ten dens en viel fors terug. Het aantal stemmen dat de socia listen binnenhaalden halveer de. Burgemeester M. de Goeij- Smulders zei te verwachten dat het verlies de PvdA parten zal spelen in het college van Gedeputeerde Staten, het da gelijks bestuur van de provin cie waarin de partij nu vier ze tels bezet. „Er spelen op pro vinciaal niveau belangrijke vraagstukken voor Voorhout, zoals de groeiplannen en de bedrijfsvestiging. We hebben met onderhandelen met de provincie maar even gewacht tot na de verkiezingen, want de PvdA heeft een nogal uit gesproken mening die niet strookt met die van onze ge meente", verwees De Goeij naar de duidelijke CDA/VVD- gezindheid in Voorhout. Voor CDA en VVD bracht de verkiezingsuitslag geen nieuws. Vertaald naar de ge meentelijke verhoudingen zouden beide partijen het hui dige aantal zetels in de ge meenteraad hebben kunnen handhaven. De geringe daling van het aantal stemmers op beide partijen is volgens De Goeij te wijten aan de lage op komst van de kiesgerechtig den. D66 won ook in Voorhout fors. De uitslagen werden in het ge meentehuis nauwelijks door belangstellenden gevolgd. De Voorhoutse bevolking bleef het op een enkeling na thuis en de plaatselijke politici keer den al om negen uur huis waarts omdat zij zich ergerden aan de flitsen van het Europa Cup-voetbal dat tussen de uit slagen door op Nederland 3 werd uitgezonden. Dieptepunt Voorschoten kende gisteren een dieptepunt bij de opkomst voor de verkiezingen. Nog niet eerder werd een percentage van 60,4 gehaald. Grote win naar werd uiteindelijk zoals verwacht D66. Ten opzichte van de provinciale statenver kiezingen van 1987 ging PvdA terug van 19,3 procent naar 13,9 procent. Het CDA viel ook terug: van 33,7 naar 31,5 ftrocent. De VVD kende een ichte teruggang van van 28,9 naar 26,9 procent, terwijl D66 de grootste winst binnensleep te: de democraten zagen hun aantal gunstig gezinde kiezers toenemen van 11,2 naar 19,4 procent. Groen Links, dat in 1987 3,3 procent van de stem men behaalde, kwam gisteren uit op een score van 4,1 pro cent. Zouden deze verkiezin gen voor de gemeenteraad ge golden hebben, dan zou Groen Links de enige raadszetel zijn kwijtgeraakt aan D66. Voor CDA, VVD en PvdA zouden de raadszetels gelijk blijven, namelijk zeven, vijf en drie. D66 zou van drie naar vier ze tels zijn geklommen. Mager In Warmond bleef de op komst mager ondanks de fol der „Warmond naar 2015" die huis aan huis was verspreid. De folder ging onder meer in op het nut van de provincie, maar een stimulerend effect richting stembus ging er klaar blijkelijk niet van uit. Zestig procent van de Warmondse kiesgerechtigden maakte de gang naar de stembus, een voor het dorp gebruikelijke opkomst. Het CDA reageerde gematigd positief. De christen-democra ten verloren iets, maar verwe zen onmiddellijk naar de War mondse situatie waar slechts drie partijen deel uitmaken van de gemeenteraad. Als er raadsverkiezingen zouden zijn gehouden, zouden de stem mers op de kleine christelijke partijen voor het CDA hebben gekozen, zo meenden enkele politici. Raadslid C. Saris van de VVD reageerde verheugd op het feit dat, omgerekend naar ge meentelijke verhoudingen, haar partij nu de tweede in grootte zou zijn geweest na het CDA. „Maar de uitslag is voor ons geen aanleiding om er op gemeentelijk niveau iets mee te gaan doen". Voor Progres sief Warmond veranderde er weinig: de partij zou omgere kend naar de gemeenteraad op hetzelfde aantal zetels blijven steken. Raadslid K. van Leeu wen, namens de D66-bloed- groep voor Progressief War mond in de gemeenteraad, was wel blij: haar partij zag het aantal kiezers verdubbeld, wat een duidelijke verschuiving in de interne verhoudingen bij Progressief Warmond heeft veroorzaakt. Het plaatselijke statenlid Cees van der Salm haalde een derde van de War mondse progressieve kiezers voor zijn partij binnen. Burge meester G. van der Wel, zelf socialiste, reageerde somber op de verkiezingsuitslag: „We kunnen kennelijk geen goed doen. Maar ik had het wel verwacht". De Warmondse politici die in het gemeentehuis de uitslagen volgden, moesten dat overi gens doen in stilte. De kiezers voelden er weinig voor om hun avond op te offeren voor politieke analyses en bleven liever thuis. Verhoudingen Wil Ooijendijk, fractievoorzit ter van Progressief Zoeter woude, sluit niet uit dat de stembusuitslag gevolgen krijgt voor de interne verhoudingen van zijn partij in Zoeterwou de. Van de vijf progressieve raadsleden zijn er drie van de PvdA-bloedgroep, een van D66 en een niet gebonden aan een landelijke partij. De winst voor D66 en het verlies van de PvdA kan haar uitwerking krijgen bij de volgende verkie zingen voor de gemeenteraad, over drie jaar. Progressief Zoe terwoude verloor zoveel kie zers dat ze bij gemeenteraads verkiezingen een van haar vier zetels zou zijn kwijtge raakt. Volgens Ooijendijk blijkt uit de uitslag dat de lokale poli tiek vooral aanspreekt bij de gemeenteraadsverkiezingen, en minder bij verkiezingen voor provinciale staten. Bij de vorig jaar gehouden gemeente raadsverkiezingen behaalde Progressief Zoeterwoude een grote winst. „De uitslag van gisteren onderstreept het grote belang van een bundeling van de linkse fracties", concludeer de Ooijendijk toen de stemmen waren geteld. CDA-fractievoorzitter Joke Berkouwer zei erg blij te zijn dat de opkomst in Zoeterwou de met 57,1 procent hoger lag dan landelijk. Maar als voor zitter van" het stembureau Eendenkooi reageerde ze te leurgesteld op de geringe be langstelling van de jeugdige kiezers. Die bleven massaal weg. De winst van de VVD en het verlies van Progressief Zoeterwoude zal volgens Ber kouwer echter geen conse quenties hebben voor de loka le politiek. „De verkiezingen voor provinciale staten staan erg ver weg van de lokale kie zer", aldus Berkouwer. VVD-fractievoorzitter H. van der Kooi reageerde „enorm blij" op de winst die de libera len in de gemeenteraad een extra zetel zou hebben be zorgd. „Vooral omdat de VVD in Zoeterwoude meer stem men wint dan landelijk. Ik schrijf dat toe aan de zeer con structieve wijze waarop de VVD-raadsfractie in Zoeter woude oppositie voert. Een duidelijke stimulans om op de huidige oppositie-wijze door te gaan. We moeten proberen de winst vast te houden en bij de raadsverkiezingen over drie iaar ook echt die derde zetel te halen". Het feit dat twee inwo ners van Zoeterwoude, Gra- niewski en Van der Sluis, op de kandidatenlijst van de VVD stonden, heeft volgens Van der Kooi niet geleid tot extra stemmenwinst.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15