lÏMdó&Gowuvnt Historische klap voor Leidse PvdA weru STAD OMGEVING/KUNST/RTV Opkomst in Leiden opnieuw bedroevend uitingstijden worden mogelijk toch herzien Statenleden zijn aan stoelendans begonnen Een cadeau van formaat £eidóe SotMtwit DONDERDAG 7 MAART 1991 PAGINA 13 londengebouw jrandt tot de rrond toe af DELOFARENDSVEEN et gebouw van de Politie- ondenvereniging Alkemade jn De Lasso in Roelofarends- een is gisteravond volledig >or brand verwoest. De rand werd omstreeks kwart Dor elf ontdekt. Het houten ïbouw stond echter al in lich- rlaaie en de brandweer kon niets meer van redden. De •and is vermoedelijk ontstaan oor een overhitte grasmaaier een slecht functionerend isstel. Een schadebedrag is Dg niet bekend. Meisje gewond bij aanrijding LEIDEN Een 16-jarig Leids meisje is gisteravond gewond geraakt bij een aanrijding. Ze kwam op haar fiets vanuit de Koornbrugsteeg en wilde rechtdoor de Burgsteeg in. Een uit tegenovergestelde richting komende 50-jarige Leidse automobiliste gaf het meisje geen voorrang toen zij linksaf de Nieuwe Rijn op wilde draaien. Het meisje kwam daardoor ten val en liep inwendig letsel op. Zij is overgebracht naar het AZL. Verdachte moord in voorarrest LEIDEN De 22-jarige Leidenaar die ervan wordt verdacht in december een man te hebben omgebracht in een ap partement aan de Langegracht is in voorarrest genomen. Hij is gisteren voorgeleid aan de rechter-commissaris die opdracht heeft gegeven tot voorlopi ge hechtenis. Vorige week dinsdag werd in een appartement aan de Langegracht het lichaam gevonden van een man die toen al twee maanden dood was. Hij was met een mes om het leven gebracht. Vermoed wordt dat het gaat om de 38- jarige huurder. Maar dat is nog steeds niet definitief vastgesteld omdat het li chaam in verre staat van ontbinding verkeerde. De 22-jarige Leidenaar was een van de zestig mensen die gehoord werden in het kader van het onderzoek. De man is een bekende van de huurder van de woning. Vrouw aangerand op Plesmanlaan LEIDEN Een 26-jari- ge Leidse vrouw is van nacht tegen drie uur op het fietspad van de Plesmanlaan door een onbekende man aange rand. Zij werd door de man van haar fiets getrok ken, maar ontkwam aan zijn greep door te schoppen, slaan en schreeuwen. Haar tas, schoenen en fiets liet zij achter. De vrouw doet vandaag aangifte. LEIDEN De opkomst van de Leidse bevolking voor de provinciale sta tenverkiezingen heeft zelfs de grens van 50 pro cent net niet bereikt. Slechts 49,6 procent (lees ruim 43.000 Leidenaars) was bereid de gang naar de stembus te onderne men. Een bedroevend laag aantal, ook al waren er steden in Nederland die nog minder stemmers trokken. Bij de provinciale statenver kiezingen van 1987 stemde nog 62,4 procent van de Leidse be volking. En bij de gemeente raadsverkiezingen van vorig jaar 55,2 procent. Dit percenta ge werd toen al een dieptepunt genoemd. Maar het kon nog lager, zo bleek gisteravond. Dat de kiezers maar niet warm willen lopen, vonden de Leid se raadsleden spijtig, teleur stellend en dramatisch. Wethouder J. Walenkamp was zelfs een beetje geïrriteerd. ,,De burger in een democratie heeft de belangrijke taak zich te manifesteren. Je hebt als burger de plicht om naar de stembus te gaan. Als je dit ver gelijkt met de opkomsten in het Oostblok. De mensen heb ben daar echt moeten vechten om stemrecht te krijgen". Bijna 50 procent is nog een re delijk gemiddelde. Dat blijkt uit de percentages uitgesplitst over de Leidse wijken. Het stemdistrict Noorderkwar tier Oost heeft het dubieuze record van de laagste opkomst, namelijk 30,8 procent. Goede tweede is de Kooi Noord met 31,4 procent. De rest van De Kooi en het Noorderkwartier schommelen tussen de 30 en 35 procent. Maar ook de bewoners van de Horsten in de Slaaghwijk ble ven thuis, zo blijkt uit een op komstpercentage van 33 pro cent. In Leiden Zuid-West en de Mors kwamen percentages van rond de 40 procent voor. Uitschieters in positieve zin waren er ook. Recordhouder is het stemdistrict Burgemees ters wijk West met een op komst 71,2 procent. De rest van het Roodenburgerdistrict, de Raadsherenbuurt, de Vo gelwijk en het centrum van de Merenwijk scoorden ook aar dig met percentages boven de zestig. D66 GROOTSTE PARTIJ IN DE GEMEENTE LEIDEN De Leidse PvdA is voor het eerst sinds 1946 voorbijge streefd door een andere partij in de gemeente raad. En wel door D66. Opnieuw zijn de demo craten de grote winnaar van de verkiezingen. Dat blijkt uit de vertaling van de uitslag van de provinciale statenverkie zingen naar de Leidse si tuatie. Beide partijen hebben omge rekend tien raadszetels 1 verd in de Leidse gemeente raad. PvdA heeft er één ver loren, D66 twee gewonnen Het verschil zit echter in de percentages. D66 heeft een half procent meer kiezers weten te strikken. Het is een klein verschil, maar wel dra matisch voor de PvdA. Uit een overzicht van verkie zingsuitslagen van de ge meente Leiden vanaf 1946 blijkt dat dit het absolute dieptepunt is voor de socialis ten. Trök de partij meestal tussen de 30 en 40 procent van de stemmers, gisteren kwam dit aantal nipt boven de 23 procent. In Leiden is de PvdA (fictief) niet meer de grootste partij. Een historisch moment. PvdA-wethouder P. Borde- wijk kan niet anders dan toe geven dat hij de uitslag heel vervelend vindt. Hij wijt het verlies aan landelijke facto ren. „Best frustrerend", zegt hij dan. Hij vertelt dat hij ei genlijk weg wil, naar huis, op z'n gemak naar teletekst kij ken. „Leiden weet ik nu wel. Ja, het zal wel weer over gaan". Hij hoopt dat de PvdA nu echt de laatste klap heeft gehad. Fractievoorzitter S. de Vreeze is verdrietig, al wil hij dat eigenlijk niet in de krant hebben. De D66-kiezer gaat eerder naar de stembus, is meer betrokken bij de ver kiezingen dan de PvdA-ach- terban, voert hij onder meer aan voor het verlies. Eendagsvlieg D66 ziet dat compleet anders, legt een in overwinningsroes verkerende P. Langenberg na het nippen aan de cham pagne uit. „Vorig jaar bij de raadsverkiezingen werd er nog getwijfeld over D66. Werden we als eendagsvlieg afgeschilderd. Deze uitslag bevestigt opnieuw de plaats van D66. We zijn een stabiele factor. En in Leiden terecht de belangrijkste partij. Ook al heeft de uitslag niet direct gevolgen voor de Leidse ver houdingen, een centrumlinks college spreekt de kiezers kennelijk wel aan. Bij de vol gende verkiezingen willen we in het college", loopt hij alvast op de toekomst voor uit. Bij het CDA is er medeleven voor het dramatische verlies van de coalitiepartner. Voor de Leidse politieke verhou dingen heeft het volstrekt geen betekenis, vindt wet houder J. Walenkamp. „Een jaar geleden hebben de Lei denaars bewust hun stem uit gebracht voor de gemeente raad. We hebben een heel so lide college. Ik heb er geen behoefte aan de landelijke uitslagen te vertalen naar de Leidse verhoudingen". Be grijpelijk, want dan blijkt na melijk dat het CDA een zetel verliest, van acht naar zeven teruggaat. Groen Links wint een zetel, komt in de vertaling uit op vijf in de raad. J. Laurier is niet ontevreden, maar vindt het oprecht spijtig om te zien dat de rest van de coalitie verliest. Hij is zo sportief om te feliciteren. „Qua be leid staat D66 heel dicht bij het college. Het is verbazing wekkend dat de partij zo in de lift zit", voegt hij daaraan toe. De VVD zit ook in de lift, constateert M. van der Nat vergenoegd na het behalen van één zeteltje winst. „Het wordt langzamerhand tijd dat het college zich gaat afvragen of het wel op de goede weg is. Je ziet een teruggang voor de collegepartijen en dat ge combineerd met winst voor de oppositie. Dat geeft een negatief gevoel wat betreft het huidige college". De enige partij die niet kampt met landelijke ten- denzen is de SP. Volgens de vertaling zou de partij wor den gehalveerd, uitkomen op één eenzame zetel. Volgens C. Vergeer is er echter niets aan de hand. Hij is zelfs zeer tevreden met het resultaat. „Bij de raadsverkiezingen telt het effect dat we als par tij dicht bij de mensen staan. Dat we contacten hebben in de wijken. Dat is nu een na deel bij de provinciale ver kiezingen", legt hij uit. KARIN SWIERS ADSLEDEN OVER REFERENDUM: volg van voorpagina) DEN De referen- i-uitslag betekent niet het huidige stelsel van ingstijden wordt ge- dhaafd: „We moeten en of er toch ook an- systemen van slui- stijden kunnen ko- aldus D66-raadslid nelders gisteravond. ct na het voorlezen van de itieve uitslag van het re- dum vervolgde CDA- ouder J. Walenkamp: „De achting is gewettigd dat tmeenteraad zich hieraan ouden. En dat zal gebeu- De andere partijen delen lening. Toch zitten er en- haken en ogen aan de uit- Niet alleen was de op en het aantal on- [e stemmen hoog, maar [enstelling tussen binnen- lingen en buitenwijkers •pmerkelijk. istanders van de vrije tigstijden zoals buurtvere- gen, Groen Links en de 11111 adden van te voren ge il dat de stem van de bin- adbewoners (waar de meeste overkast zou kunnen ontstaan) zwaarder zou moeten wegen. Achteraf zul len ze daar spijt van gehad hebben want juist in de bin nenstad bleek een absolute meerderheid van 51,4 procent voor vrijlating van de horeca- sluitingsuren. Terwijl wijken als het Roodenburger district en de Stevenshof, waar nau welijks horeca aanwezig is, in meerderheid tegen stemden. „Ik denk dat veel bewoners uit mijn wijk tegen hebben ge stemd uit solidariteit met de binnenstad", verklaarde B. Groeneweg van wijkcomité De Kooi het tegengesteld stemge drag. De cijfers tonen aan dat men in de binnenstad niet op deze solidariteit zat te wach ten. De afwijkende stemming in het centrum van de stad wijt vrijwel iedereen aan de vele studenten en niet aan de „echte" Leidenaars. Vertegenwoordigers van alle Leidse partijen waren onge kend eenstemmig over de uit slag. „Ja, de raad moet zich aan de uitslag houden. Daar hebben we de bevolking ten slotte ook hun mening voor gevraagd", verduidelijkte PvdA-fractievoorzitter S. de Vreeze. J. Laurier (Groen Links), L. Driessen (VVD), C. Vergeer (SP) en E. Snelders deden soortgelijke uitspraken. Ook burgemeester C, Goekoop deelt die opvatting. „Er is' een lichte voorkeur voor het hui dige systeem. Dan denk ik, dat is zo slecht nog niet", aldus Goekoop. Met die opvatting bleek niet iedereen het eens te zijn. Het probleem van "de sluitingstij den is door het referendum dan ook niet opgelost. Welis waar is het vrijgeven van de baan maar dat was voor alle partijen behalve de PvdA nog geen reden het huidige sy steem te handhaven. „De sanc ties zullen toch stenger moeten gaan worden", meende Ver geer. Voor VVD en D66 willen de mogelijkheid houden dat een deel van de horeca een be perkte verruiming kan krij gen: „Maar dan wel met goede randvoorwaarden", vulde Driessen aan. Het CDA zal zich op dit standpunt nog moeten beraden. Ook Laurier wil het huidige systeem even tueel wel aanpassen maar be perkte verruiming vormde in zijn ogen zeker geen verbete ring. Opmerkelijk was ook dat R. van Son, als bestuurslid van binnenstadswijk Pancras West en gekend tegenstander van vrije sluitingstijden, vond dat er nu een nieuwe regeling moet komen. Volgens hem mogen bepaalde cafés waar geen overlast van te verwach ten valt, best later open. Voor voorzitter J. Ponsioen van de Leidse horeca-ondernemers- vereniging staat de huidige re geling zeker ter discussie: „Wat moeten we nu. In de be staande regeling zitten ook en kele grijze gebieden. Misschien moeten we toch naar een an dere sluitingstijd op een enke le plaats", stelde hij voorzich tig. Ponsioen bespreekt van daag met de verzamelde on dernemers de consequenties van de uitslag en heeft al een afspraak om met het college van B en W van gedachten te wisselen. De man die het alle maal in gang had gezet, de voormalig kroegbaas, raadslid en sterk voorstander B. Stöxen, nam het verlies dapper: „Het had een histori sche dag kunnen zijn. Als de collegepartijen in de Leidse raad nu gaan afwijken van hun eerder genomen stand punt, zie ik mij genoodzaakt om in 1994 opnieuw aan de raadsverkiezingen deel te ne men". LOMAN LEEFMANS DEN HAAG De Partij van de Arbeid likt haar wonden. Winnaar D66 wil het liefst met maximaal drie partijen in het college van Gedeputeerde Staten en noemt daarbij niet in de eerste plaats de groot ste partij, het CDA. Terwijl christen-democratisch lijsttrekker en gedeputeerde Huub van der Meer over de samenstelling van het college nog eens een nachtje moet sla pen, noemt de VVD noemt het resultaat van nul zetels toch een relatieve winst en wil daarom zeer nadrukkelijk te rug in dat college. Kortom: de stoelendans is begonnen. Volgens Eddy Schuyer (D66) dankt zijn partij de winst niet alleen aan de PvdA: „Ik ver moed dat wij erin geslaagd zijn ook enige CDA-kiezers te krij gen". Schuyer en de stoelen dans: „De vraag is of de partij en met z'n vieren willen door gaan, of dat eentje uit de boot moet vallen. De PvdA heeft tot nu toe altijd vóór de ver kiezingen gezegd dat zij vindt dat zij met D66 in het college horen. Dan komt de discussie bij het CDA of de VVD te lig gen; of wij gaan met z'n vieren door... Zelf verwacht ik dit laatste. Misschien moeten we zelfs naar twee zetels dingen". CDA-lijsttrekker Huub van der Meer noemt het verlies van de PvdA onvoorstelbaar groot. Hij trekt zich het verlies ook min of meer persoonlijk aan: „Ik vind dat de coalitie dit niet heeft verdiend. Het beleid dat we tot nu toe heb ben gevoerd, coalitiebeleid met collegiaal bestuur, daar zijn we met z'n allen verantwoordelijk voor". Over wie nu met wie de coalitie moeten gaan vormen, is Van der Meer de zwijgzaam ste van de vier kanshebbers: „We moeten er gauw uit zien te komen. Met die partners moeten we dan een program gaan schrijven hoe het beleid de komende jaren eruit moet zien". Somberheid troef bij de Partij van de Arbeid die tradi tiegetrouw met drie lijsttrek kers in de onderscheidene par tijgewesten uitkwam. Lijst trekker Hans van der Vlist, gedeputeerde voor onder meer milieu: „Wij gaan met elkaar praten hoe we uit deze aard verschuiving een nieuw colle ge kunnen bakken. Het is dui delijk dat we het wel kunnen vergeten om weer vier van de acht zetels te bezetten". VVD-lijsttrekker en gedepu teerde van verkeer en vervoer Ted Jansen ziet in het feit dat zijn partij ondanks een lage- opkomst toch het huidige aan tal van vijftien zetels zijn be houden een relatieve winst. Jansen gaat er vanuit dat de VVD in GS blijft BURGEMEESTER GOEKOOP: „Referendum niet het gezochte ei van Columbus LEIDEN Voor burge meester C. Goekoop was het eerste Leidse referen dum vooral een boeiend experiment. Een experi ment dat wat hem betreft is geslaagd. „Het is een heel aardig proces ge weest" vat hij het samen. Maar tegelijk merkt hij ook op dat het referen dum niet het gezochte „ei van Columbus is dat een duidelijk grotere opkomst oplevert". De opkomst bij de statenver kiezingen stemt Goekoop niet vreugdevol. Maar hij houdt er ook rekening mee dat het nog minder zou zijn geweest als er geen referendum was gehou den. „In Maastricht was de op komst 39 procent, dat had ook nog gekund". Hoewel hij het referendum als experiment geslaagd vindt, wil Goekoop nog geen uitspraken doen over een herhaling er van. „Daar is het nog te vroeg voor. Voor conclusies daarover moeten we eerst het onder zoek afwachten dat vandaag ook is gedaan". Sandy Roels, als ambtenaar belast met de organisatie van het referendum blikt al even zeer tevreden terug op de volksraadpleging. De opkomst komt overeen met haar ver wachtingen. De uitslag ook. „Ik had een fifty-fifty uit spraak verwacht, met hooguit een nipte meerderheid voor een standpunt". Dat de balans doorsloeg naar het afwijzen van de vrije sluitingstijden wijt ze voor een deel aan alle aandacht die de tegenstanders zouden hebben gekregen. Wat Roels betreft kan het ex periment ook best worden herhaald. „Ik zie geen reden om dat niet te doen. Maar er moet wel een onderwerp zijn waar iedereen mee instemt". Ze heeft zich geërgerd aan de kritiek uit de politiek op het uiteindelijk gekozen onder werp. „Ik sta daarvan te kij ken. Ze hebben er toch zelf voor gekozen". Roels constateert ook tevreden dat het referendum kon wor den gehouden voor de daar voor uitgetrokken 69.000 gul den. „We komen daar waar schijnlijk mee rond. Het door de universiteit gehouden on derzoek staat daar los van. Dat wordt door Binnenlandse Za ken betaald. Het is ook buiten de begroting gehouden. Vanaf het begin stond vast dat daar voor een sponsor moest wor den gevonden". Onder de lokale partijen heer ste verdeelheid over de vraag of het referendum nu geslaagd was. De initiators van D66 vonden uiteraard van wel. J. Laurier (Groen Links) en S. de Vreeze (PvdA) vonden het maar „matigjes" geslaagd maar beiden hechtten veel waarde aan de uitslag. Als het aan de VVD en de SP ligt komt er in ieder geval geen tweede keer meer. „De hoop dat het referendum een extra prikkel zou zijn om de burgers bij het bestuur te betrekken is niet bewaarheid geworden", vindt J. Walenkamp (CDA). Wezenlijk bijgedragen aan de opkomst heeft het volgens hem niet. Een commentaar over het re ferendum staat op pagina 2 f natuurlijk kunststof Ramen+Deuren wesselman £0 J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I Adres: Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de - eerste twee weken gratis. "1 I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) 1 Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: l maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de luxe handdoek naar: J Naam: J Adres: J Postcode/plaats: j I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ LJ

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13