SW steekt Feyenoord ook helpende hand toe Milan levert jiaar half werk Weer serieuze klus Wim Jansen EUROPACUP IN CIJFERS Johan Cruijff zorgt voor commotie GER LAGENDIJK MAG TOCH BLIJVEN Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! -tPORT £aidóe(3ou/icmt DONDERDAG 7 MAART 1991 PAGINA 11 rrote winst bij WK in Italië OME De Italiaanse voetbalbond heeft aan de organisatie in de eindronden van het wereldkampioenschap vorig jaar in. ;en land ruim negentig miljoen gulden overgehouden. Het ootste gedeelte van dat geld (55 miljoen) is reeds uitgegeven in vorm van schadeloosstellingen aan clubs, die door de om- uw van hun stadions financiële schade leden. [ondiale competitie basketbalteams ;w YORK Professionele basketbalteams uit de Verenigde iten, Italië en Estland, één van de drie Baltische staten, vor- n vanaf november dit jaar een internationale competitie. Vol- ïs organisator Mike Storen zal die op korte termijn dienen te w staan uit vier wereldgroepen van ieder zes teams. De Ameri- e v anse ploegen zullen bestaan uit spelers die het niet hebben ge- 1 21 bij de NBA, de professionele basketbalorganisatie. In de "n t-Amerikaanse ploegen mogen ook spelers uit de Verenigde iten worden opgesteld, een limiet is er niet gesteld. Boris Becker Pilic coach Boris Becker MUNCHEN Boris Becker heeft de band met de Joegosla vische tenniscoach Niki Pilic strakker aangetrokken. De eerste professionele Oosteuro- pese tennisser zal de nummer twee van de wereldranglijst een deel van het jaar begelei den. De 51-jarige trainer is zijn werkzaamheden deze week al begonnen in zijn centrum in Mtlnchen. Met de overeen komst met Becker heeft Pilic twee taken op zich genomen, want hij is tevens coach van het Duitse Davis-Cupteam. (Van onze correspondent Edwin Winkels) BARCELONA Johan Cruijff heeft vanaf zijn ziekbed, dat hij waarschijnlijk morgen zal verla ten, al weer voor de nodige op schudding gezorgd. De trainer van FC Barcelona geeft vanmiddag een persconferentie, de eerste na zijn operatie, maar liet gisteren al een exclusief interview uitzenden door de Catalaanse televisie. De woede van de Spaanse media was groot en vermengde zich met de wanhoop van de artsen die Cruijff behandelen. Met lede ogen zagen de artsen van de Sant Jordi-kliniek de afgelopen week toe hoe Cruijff, tegen hun dringende advies in, steeds meer en langduriger bezoeken ontving. Niet alleen van zijn naaste familie, maar ook van zijn assistenten Ton- nie Bruins Slot en Carles Rexach, met wie hij natuurlijk over voetbal sprak. Cruijff kon niet nalaten hen goede raad mee te geven voor het Europa Cup-duel gisteren bij Dy namo Kiev, dat Barcelona met 3-2 won. Was het interview, dat Cruijff naast zijn bed hield, tegen de zin van de artsen, de opstelling van de Amsterdammer was ook tegen het zere been van bijna alle Catalaanse en Spaanse media. De interviewer van TV3 is een van Cruijffs beste vrienden in Barcelona en mocht daardoor afgelopen zondag al het 'heilige der heiligen' met een ca mera en microfoon betreden. Vandaag, tijdens de ongetwijfeld hektische persconferentie in de Sant Jordi-kliniek, zal Johan Cruijff niet veel meer hebben kunnen doen dan zijn gisteren al uitgezonden woorden herhalen. Cruijff kondigde aan gewoon weer op de bank te gaan zitten „als er tenminste geen gevaar voor mijn leven is. Ik zal alleen enkele din gen moeten veranderen," erkende Cruijff. „Die kunnen voor de men sen heel normaal lijken, maar voor mij is dat het niet. Zo zal ik stop pen met roken en enkele eet-ge- woontes moeten veranderen". SPORT OP TV VANDAAG Nederland 3, 22.15 uur: Studio Sport Journaal. RTL 4. 22.55 uur: Match Barend Van Dorp. BBC 2. 21.30 uur Autosport Eurosport, 18.00 Sportnet, 18.00 uur MORGEN BBC 2. 15.20 uur: Sport on friday. Eurosport. 09.00 Sportnet, 08.00 uur d ROTTERDAM SVV >og begint zich zo langza- ooimerhand als de 'redder' ij Ivan het Nederlandse voetbal te ontpoppen. De .G bijkans in een fusieclub a" (met Sparta) opgegane Schiedamse eredivisie club, die het sportief de laatste tijd redelijk voor de wind gaat, stond eerst 1"Dick Adcocaat part-time aan Oranje af. Gisteren werd bekend dat coördi- rnnator Wim Jansen van peide club van voorzitter/ k eigenaar John van Dijk °voor vier maanden is verhuurd aan Feye- ïoenoord. Om in Rotterdam- i mid te trachten de ma laise te doen versmelten. klVoor be de 'gestes' ontvangt >VV van de begunstigden 1 ien naar men mag aannemen Gr liet geringe vergoeding, die we ie topzware begroting van de v.v. Van Dijk danig verlicht. Dl Junder Bengtsson en Pim /erbeek hebben hun biezen noeten pakken om de entree ran Wim Jansen mogelijk te oaken. Officieel heette het {stermiddag dat zij hun functies ter beschikking ladden gesteld". Praktisch ezien is hun vertrek het ge- olg van enige druk van het estuur van Feyenoord, dat anaf de ochtend na de dra- natische nederlaag afgelopen veekeinde tegen PSV (6-0) lanstuurde op vervanging de stuurlui, die nu op de val de nieuwe roerganger an het werk kunnen zien. Jpmerkelijk is dat directeur portief Ger Lagendijk zijn hachje heeft kunnen redden. Weliswaar moet hij van „het operationele gebied" (Snoeck) verdwijnen, maar hij blijft in de Rotterdamse slangenkuil aanwezig. „La gendijk blijft als adviseur aan de club verbonden", lichtte algemeen directeur Martin Snoeck de wisseling van de wacht toe. Snoeck, die toegaf dat de aanstelling van Lagendijk als directeur sportief, nog maar enkele maanden geleden, waarschijnlijk een verkeerde "beslissing was, deelde mee ook zelf te hebben overwo gen af te treden. „Maar dat werd door de overige leden van het dagelijks bestuur (nog twee man; red.) una niem afgewezen. Het leek me gezien de ontwikkeling niet onlogisch dat ik ook mijn konsekwenties zou trekken, omdat ik tenslotte verant woordelijk ben voor de dage lijkse gang van zaken. Maar de anderen wilden daar niet van weten". Verbeek beticht Snoeck van leugens Martin Snoeck. FOTO: ANP NIEUWERKERK AAN DEN IJSSEL In huize 1 en Verbeek rinkelde gisteren-ontslagdag de telefoon onop houdelijk. Het belangrijkste telefoontje bleef echter uit. Ter wijl het nieuws over hun gedwongen afscheid bij Feyenoord 's middags al tot heel Nederland was doorgedrongen, wisten de twee slachtoffers officieel van niets. Pas rond half zes, een uur na de persconferentie in de Kuip, kreeg het trainersduo van een koeriersdienst een aangetekende brief overhandigd. Met stijgende verbazing lazen Bengtsson en Verbeek het door algemeen directeur Martin Snoeck ondertekende epistel. „Het bevat absolute leugens", brieste Verbeek. „De volledige in houd houd ik liever nog even voor me, maar dit pikken we niet. Snoeck heeft duidelijk voor de zachte aanpak gekozen. Hij rept over een ontslag in goed overleg. Belachelijk. We hebben nergens concreet over gesproken". Voor zijn ontslag kan Verbeek, die voor Feyenoord zijn baan als gymnastiekle raar opgaf, nog wel enig begrip opbrengen. „Het is een oude en ijzeren voetbalwet, dat de trainers het slachtoffer worden als de resultaten slecht zijn. De onvrede over de prestaties kan ik me goed voorstellen". Snoeck had ook de spelers eergisteren geraadpleegd. „Zoals gebruikelijk komt er dan bij zo'n raadpleging niet zo gek veel aan reacties los, maar de opmerkingen lieten aan indicaties niets aan dui delijkheid te wensen over". De gang van zaken bij Feye noord is de laatste dagen der mate in een stroomversnel ling geraakt dat de financiële konsekwenties van het een en ander gisteren nog niet in alle omvang op de juiste waarde konden geschat. Vol gens Snoeck is het congé van Bengtsson en Verbeek ge beurd met instemming van shirtsponsor en voornaamste geldschieter HCS. „Die ook de geldelijke gevolgen voor zijn rekening zal nemen", al dus Snoeck. Of Bengtsson en Verbeek tot het einde van hun contractduur (nog een kleine anderhalf jaar) krijgen doorbetaald dient ook nog te worden besproken. Uitgekleed Het feit dat Lagendijk in een 'uitgeklede positie' alsnog aan Feyenoord verbonden blijft heeft alles te maken met het contract dat de (vroegere) spelersmakelaar en allesbemiddelaar met HCS heeft. Daarmee heeft hij tot 1994 een verbintenis, hoewel zijn overeenkomst met Feye noord (net als die van Snoeck overigens) slechts tot het ein de van het lopende seizoen geldig is. Wat de in menige ogen kwade genius achter de malaise bij Feyenoord (hij trok Bengtsson en een aantal spelers aan) in de Kuip ver der nog moet uitvoeren blijft in nevelen gehuld. Aan het) overleg over de structuurwij ziging bij de club nam Lagen-, dijk slechts telefonisch deel. Via Spanje belandde hij gis teren (lang van te voren ge pland, aldus Snoeck) in Italië bij het Europa Cupduel AS Roma-Anderlecht. Het feit dat de nieuwe 'sterke man' Wim Jansen bepaald geen vriendje is van Lagendijk zou ook wel eens een rol kunnen hebben gespeeld bij het uit rangeren van de voormalige directeur sportief. FRANK WERKMAN Oud-Feyenoorder Peter Houtman (links) interviewt namens Radio Rijnmond Wim Jansen. ROTTERDAM Voor Wim Jansen (44) is Feye noord de eerste serieuze werkgever in het betaal de voetbal. De sinds zijn actieve carrière tamelijk uitgedijde oud-speler van Feyenoord, de Washing ton Diplomats en Ajax, opereerde sinds een klein jaar in de tamelijke anonimiteit bij SVV. Daar werd hij na de entree van de van Haarlem komen de Dick Adcocaat, die Peter van Velzen als assistent wil de en aanstelde, naar de ach tergrond gedrongen. Als (technisch) coördinator ver vulde hij daar allerlei organi satorische werkzaamheden. Voor Jansen in Schiedam te recht kwam was hij een jaar assistent van Rinus Israel bij Feyenoord, waarna hij als hoofdtrainer mislukte bij het Belgische Lokeren. Wim Jansen was als speler één van de beteren uit de historie van het Nederlandse voetbal, getuige ook al zijn 65 interlands. Van een noeste werker ontwikkelde hij zich tot een hoeksteen van de ploegen waar hij speelde, een reden voor Cruijff om hem ooit naar Amsterdam te ha len, waar hij anderhalf jaar speelde. Verbaal was de nog immer van een krullebol voorziene Jansen echter geen hoogvlieger en ook in dat op zicht is hij nauwelijks veran derd. Gistermiddag, tijdens de officiële bekendmaking van zijn aanstelling als trai ner leek hij nog nauwelijks te zijn bekomen van de verras sende laatste ontwikkelingen in de Kuip. „Ik hoorde het pas in de radio op weg hier heen", grapte hij om aan te geven dat het door oud-be stuurder Aad van der Laan gelegde en uit-onderhandel- de contact met SVV's voor zitter van Dijk van wel heel recente datum (dinsdag) was. „Ik heb eigenlijk nog nergens over kunnen nadenken. Mijn werk begint donderdag (van daag; red.). Dan zie ik wel waar ik moet beginnen en wat er moet gebeuren". Uit nood Zowel Wim Jansen als Feye noord begint toch enigszins onder druk aan de uit nood geboren relatie. „Ik had met meneer Van Dijk afgespro ken dat we vóór 15 april aan elkaar kenbaar zouden ma ken wat er voor volgend sei zoen zou moeten gebeuren", vertelde Jansen, die er aan toevoegde nog niet de gele genheid te hebben gehad na te denken over het volgende seizoen. Ook Feyenoord staat daar nog niet bij stil, maar bij monde van Martin Snoeck liet de club weten het niet geheel uit te sluiten dat Jan sen ook volgend seizoen nog in Rotterdam-zuid actief is. Binnenkort staat het inmid dels pikante duel tussen de degradatiekandidaten Feye noord en SVV op het pro gramma. Over de instelling, waarmee hij naar dat duel zal toeleven liet Jansen zich gis teren niet uit. „Ik denk dat deze spelersgroep van Feye noord beter kan", opperde hij daarentegen. Om toe te ge ven dat hij zijn nieuwe ploeg dit seizoen slechts driemaal in actie had gezien. Zonder overigens duidelijk te maken of hij die duels ook had uit gekeken. Naar een job als trainer zei Jansen gretig te hebben uitgezien. „Dat heeft toch mijn voorkeur. Door dat andere werk bij SVV kwam ik daar niet meer aan toe, tot mijn spijt. Maar mijn hart lag altijd op dat veld". AAN De eerste Istrijden van de kwart- lies van het Europees nooi voor landskampi- n leverden gisteren gelijke spelen op. Milan-Olympique Marseil- 1), Bayern München-Por- •1) en Spartak-Moskou (0- ndigden in een puntende- Alleen Rode Ster Belgra- ikte de volle winst. Tegen _iwakke Dynamo Dresden ym I het 3-0. ,\f r het eerst sinds jaren J I AC Milan zich ongerust en over de goede afloop het Europees toernooi. De inen leverden half werk. npique Marseille bracht de nese 'superploeg' zwaar in iroblemen. In San Siro AC Milan vooral Van en en Baresi. Beiden ont- en door een schorsing, afwezigheid van Baresi Ie voor een hoop onrust i defensie van de beker- er. De Franse titelhouder roleerde het duel vrij ge- kelijk onder aanvoering de Braziliaanse verdediger r en de Engelse interna- 1 Waddie. 'ankelijk zag het nog vro- uit voor AC Milan toen Iit na een kwartier de sco- ipende. De Nederlander leerde van een misver- tussen Casoni en Mozer, Ti Lang duurde de vreugde want na een half uur pas- Vaddle, aangespeeld door Pele, tussen vier man de bal naar Papin, 1-1. Raymond Goethals, de zeventigjarige Belgische voetbaltrainer, gaat in principe nog een jaar door bij Olympique Marseille. Dat meldde hij gisteren. Bayern München heeft na de puntendeling (1-1) tegen Porto slechte papieren door te drin gen in de halve eindstrijd. Bayern München moest tegen de Portugezen het grootste deel van het duel met tien man spelen. Na ruim een kwartier werd aanvoerder Au- genthaler door de Belgische arbiter Goethals naar de kleedkamer gestuurd omdat hij de doorgebroken Bulgaar Kostadinov aan het shirtje had getrokken. De Duitse titelhouder slaagde er niet in de competitie-neder laag tegen St. Pauli te rehabili teren, ondanks het feit dat ze veel mogelijkheden kregen. Na een half uur scoorde Ben der toch. Porto stond constant onder druk, ondanks dat Bay ern München met een man minder speelde. Na de pauze verminderde die aandrang en weekten de Portugezen zich los uit de Duitse greep en had den na 65 minuten succes door een treffer van Domingos, 1-1. Real Madrid heeft redelijke uitzichten op de volgende ron de na het gelijkspel van 0-0 te gen Spartak Moskou in het Leninstadion. Het kostbare ge lijke spel was te danken aan invaller-doelman Pedro Jaro. Bekerwinnaars Titelverdediger Sampdoria heeft zijn eerste wedstrijd in de kwartfinales van de strijd om de Europese beker voor bekerwinnaars verloren. In Warschau won Legia met 1-0. Barcelona, twee jaar geleden winnaar van de Cup, deed het beter. Zonder Cruijff wonnen de Spanjaarden in Kiev van Dinamo, 3-2. Juventus over rompelde FC Luik in België met 3-1. Manchester United- Montpellier eindigde onbeslist, 1-1. Juventus, dat vorig jaar de UEFA-beker won, had geen tegenstand te dulden van FC Luik. In België won de Oude Dame, de laatste weken terug gevallen in de Serie A, moeite loos met 3-1. Marocchi, Baggio en de Braziliaan Paolo Cesar Ruud Gullit (rechts) zet AC Milan op voorsprong tegen Olympique Marseille. maakte de doelpunten. Kort voor tijd scoorde de Belg Hou- ben tegen. Sampdoria, lijstaanvoerder in Italië, kon de wedstrijd in Po len niet naar zijn hand zetten. De club uit Genua, die vorig versloeg, miste zijn produk- tiefste'aanvaller, international Vialli. Het beslissende doel punt werd, voor 15.000 toe schouwers, gemaakt door Czkier. Hij deed dat enkele se conden voor rust. In het koude Kiev beheerste Barcelona de wedstrijd negen tig minuten. Dinamo kwam door twee uitvallen aan twee doelpunten (Zajets, Smatova- lenko), maar had verder wei nig in te brengen. Voor de Spaanse koploper scoorden DEN HAAG De resul taten van de eerste wed strijden uit de kwartfina- t0) les van de verschillende ^crM!f*n,-9,rtque <i;1)- T-, 14. Gullit 1-0, 26 Papin 1-1 Scheidsrechter: Europese toernooien zijn: caiier Toeschom Pardo (Olympique gio 0-2, 47 Scheii" ;s (beiden Por- ilio Cesar 0-3, echter Schmidhut Gele kas (2-0). 21 Prosinecki 1-0, 43 Bin Savicevic 3-0. Scheidsrechter: Spirin (Sov). Toeschouwers: 90 000 Gele kaart: Stubner en Wagenhaus (beiden Dynamo Dresden) Spartak Moskou-Real Madrid 0-0. Scheidsrechter: Tritschler (Dui) Toeschou wers 90 000 Bayern München-FC Porto 1-1 (1-0). 30 Bender 1-0, 65 Domingos 1-1. Scheidsrech- EUROPACUP 2 Dinamo Kiev-FC Barcelona 2-3 (1-2). 5 Bakero 0-1. 33 Zaiets 1-1, 45 Ortega 1-2, 63 Stoichkov (strafschop) 1-3, 81 Smatovalen- ko (strafschop) 2-3 Scheidsrechter: Waddie (Sch). Toeschouwers: 96 000 Legia Warschau-Sampdoria 1-0 (1-0). 45. Czykier 1-0 Scheidsrechter Mumemthaler (Zwi) Toeschouwers: 15 000. Gele kaart Sobczak en Kubicki (Legia) en Cerezo (Sampdoria) FC Luik Juventus 1-3 (0-2). 32 Marocchi (Dui Malbasa (Luik) en Luppi (Juventus). Manchester United-Montpellier 1-1 (1-1). 1. McClair 1-0, 7 Martin (eigen doel) 1-1 Toeschouwers- 41.942. Rode kaart: 48. Baills (Montpellier). Gele kaart: Robson (Man chester United), Garcia en Guerin (beiden Montpellier). UEFA-BEKER Bologna-Sporting Lissabon 1-1 ((FO). 50 Turkvilmaz 1-0. 89. Luisinho 1-1. Toeschou wers" 35.000 AS Roma-Anderlecht 3-0 (1-0). 43. Desi- deri 1-0. 71 Voller 2-0. 77. RizziteUi 3-0 Atalanta-Inter 0-0. Toe Bakero, Ortega en Stoichkov. Manchester United kwam te gen Montpellier, dat eerder PSV uitschakelde, snel op voorsprong. De Schot McClair rondde een aanval af, ingeleid door Hughes en Sharpe. Enke le minuten later was het ge lijk. In zijn poging de snelle Pool Ziober te stuiten, schoot Martin in eigen doel, 1-1. Alleen een wonder kan An- derlecht nog in de halve finale van het toernooi om de UEFA-beker brengen. De club van Aad de Mos ging zwaar onderuit bij AS Roma: 3-0. In de drie overige ontmoetingen vielen geen voorbeslissingen. AS Roma-Anderlecht kende een tam begin. Voor de ope ningstreffer van Desideri twee minuten voor de rust had geen van beide ploegen een echte scoringskans gehad. Desideri schoot een vrije trap van de linkerflank in. De bal ging in het doel door een capriool van de Oliveira, de Braziliaanse aanvaller die ver was terugge gaan. Doelman De Wilde werd daardoor het zicht op de bal ontnomen. De Duitser Vóller FOTO: EPA voerde in de 71e minuut de score op met een vrije trap. Zes minuten later maakte Riz- zitelli er 3-0 van. Met een treffer in de voorlaat ste minuut bezorgde Luisinho zijn club Sporting een uitste kende uitgangspositie voor de return in Lissabon. Door de treffer van de middenvelder eindigde de uitwedstrijd bij Bologna in 1-1. De Turkse in ternational Turkyilmaz had vijf minuten na de rust de sco re geopend. Sporting was de club, die in de derde ronde Vi tesse uitschakelde. De Deense club Bröndby IF, geleid door Morten Olsen, blijft het goed doen in het toernooi om de UEFA-beker. In een met 15.600 toeschou wers uitverkocht stadion werd woensdag Torpedo Moskou met 1-0 verslagen. Het doel punt werd in de 59e minuut gemaakt door Jens Madsen. Atalanta-Inter eindigde, ge heel in Italiaanse stijl, 0-0. In- ter, thuis altijd zeer sterk, werd door deze uitslag favoriet voor een plaats in de halve fi nale. Dubbele titel Lennox Lewis LONDEN De Brit Lennox Lewis heeft zijn Europese titel in het zwaargewicht behou den. Hij versloeg gisteren in Londen zijn landgenoot Gary Mason door beslissing van de scheidsrechter in de zevende ronde. Het gevecht zou gaan over twaalf ronden. Door de overwinning behield de 25-ja- rige Lewis niet alleen zijn Eu ropese titel; hij kreeg er de Britse bij. Mason was namelijk nationaal kampioen. Sportwereld Duitse midlotto: Trekking A: 13-14-20-24-39-41. Reservege tal: 38. Trekking B: 4-7-9-14- 17-26. Reservegetal: 25. Spiel 77: 6715150. DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Schaesberg (morgen aanvang 19.00 uur) luiden: le koers: 1. Fanny Sigero. 2. Nilema Road, 3. Evita L (6-2-3). 2e koers: 1. Ginny Fizz, 2. Fort Haze laar, 3. Flamingo Maio (1-7-5) 3e koers: 1. Frakee du Bois, 2. Evert, 3. Long Leg Jennie (10-8-12). 4e koers: 1 Happy John, 2. Ferro Buitenlust, 3. Edelwindboy (8-4-1). 5e koers: 1 New Yorker, 2. Lyric Hanover. 3. Drummer Girl (9-7-10) 6e koers: 1 Entasis Royal. 2 Ta Pile, 3. Dora Buitenzorg (3-8-1). 7e koers: 1 Cindv Yvoo, 2. Dollar- Bravo Nora, 3. Keystone Pompeii (4^

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11