Leiden betaalt rekening jenzinepomp Janson niet ALLER LEI(DS) Waar blijft het boetekleed van Bordewijk Heiden omgeving Leidse woningbouwverenigingen mijden sociale vernieuwing Grote carpoolplaatsen bij Leidse uitvalswegen EeidócSoincmt MAANDAG 4 MAAKT 1991 PAGINA 7 Literatuurfestival tijdens boekenweek REIDEN De boekenweek die jit jaar duurt van 6 tot 16 maart yordt in Leiden versterkt met 1 -en Leids Literatuur Festival. jlet als thema 'reizen' worden di- Ierse lezingen, theatervoorstel- 1 jngen, literaire conversaties, sig- eersessies en poëzievertolkingen to verschillende plaatsen en da- t jen in Leiden gehouden. Onder J e deelnemers bevinden zich Jan Volkers, Marjan Berk, Cees Noo- 1 jïboom, Peter van Zonneveld en lensje van Keulen. Het festival i j een initiatief van K 0, e urcht Literair, de Leidse biblio- i heek en een aantal Leidse boek- Inbrekersduo op heterdaad betrapt LEIDEN Een 22-jarige Lei- denaar en een 32-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats zijn vannacht op heter daad betrapt bij een inbraak in een supermarkt aan. de Kooi- laan. De mannen hadden een ruit ingeslagen om binnen te komen. Dankzij het alarm was de Leidse politie snel ter plaat se. De inbrekers hadden zich echter zo goed verstopt dat de agenten ze niet konden vin den. Daarop werd de politie hond erbij gehaald. In een vloek en een zucht had het dier het duo gevonden. Zes mille gestolen LEIDEN Bij een meubelzaak aan het Sta tionsplein is za terdag bijna 6000 gulden ge stolen. Het geld, de dagop- van vrijdag, was verborgen in een kantoortje. De 26-jarige be drijfsleider deed zaterdag aangifte bij de Leidse politie. Gewonde bij steekpartij in Sassenheim SASSENHEIM Een 31-jari- ge Sassenheimer is in de nacht van vrijdag op zaterdag ge wond geraakt bij een steekpar tij. Door een evenoude plaats genoot werd hij aan de Oude Haven diverse malen met een mes gestoken. De man is naar het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp gebracht. Daar bleken zijn verwondingen mee te vallen. De dader, die kon worden aangehouden, trok zijn mes na een woordenwisse ling. Volgens de politie hebben de twee al jarenlang ruzie. Forum jongeren over statenverkiezingen LEIDEN „Jongeren en de Pro vinciale Staten". Onder die titel wordt dinsdagavond een forum ge houden in het Gulden Vlies aan de Breestraat 125 in Leiden. Het forum wordt georganiseerd door de jonge renorganisaties (JOVD, JS, CDJA en JD) van de vier grootste partijen. Voor het debat zijn de vier jongste kandidaten van de verschillende verkiezingslijsten uitgenodigd. Dit zijn H. Hieltjens (VVD), C. Riekwel (PvdA), H. Hoorlinks (CDA) en H. Weber (D66). Tijdens het forum, dat om 20.00 uur begint, komen onderwerpen als mi lieu en bestuurlijke hervorming aan de orde. Dieven zien witte bestelbus voor politieauto aan VOORSCHOTEN Een 30-jarige in woner van Voorschoten heeft gister avond een bromfietsdiefstal bij toeval kunnen oplossen. De man reed met zijn witte bestelbusje over de Oranje- boomstraat. Twee bromfietsdieven, die op een gestolen bromfiets kwamen aanrijden zagen de bestelbus voor een politiewagen aan. Zij sprongen van de bromfiets af en gingen er vandoor. De Voorschotenaar laadde de bromfiets in en bracht deze naar het politiebu reau. De eigenaar, die zondagavond aangifte kwam doen kon zijn brom fiets gelijk weer terugkrijgen. Jongeman bedreigd broertjes met mes ALPHEN AAN DEN RIJN Een 22-jarige Alphenaar is zater dagavond aangehouden omdat hij zijn twee broers van 14 en 17 jaar met een mes zou hebben bedreigd om vervolgens de stereo- toren uit de ouderlijke woning aan het Topaasplantsoen mee te nemen. De jongeman ontkent zelf dat hij zijn broers heeft be dreigd. Zijn ouders hebben hem na conflicten de toegang tot hun huis ontzegd. Toch verscheen hij zaterdag rond 19.00 uur aan de deur. De ouders waren niet thuis en zijn broers wilden hem niet binnenlaten. Daarop sloeg hij een ruitje naast de deur in en kwam toch binnen. Hij zou vervolgens in de keuken een mes hebben gegrepen om uiteindelijk met de stereotoren het huis te verlaten. Later op de avond zagen agenten een 23-jarige Alphenaar met de bewuste stero-installatie sjouwen. Het bleek dat de 22-jarige bij hem in huis was. Nadat hij in het ziekenhuis was behandeld aan snijwonden aan polsen en oor is hij verhoord. Hij verklaarde de stereo-installatie te hebben gehaald omdat zijn ouders zijn ei gen stereoset zouden hebben weggenomen. Hij ontkent daarbij zijn broers te hebben bedreigd. GARAGE HAALT BAKZEIL BIJ RAAD VAN STATE EN HAAG/LEIDEN aragehouder Janson aan t Levendaal krijgt geen ladevergoeding van de meente. De Raad van ate wees de eis van .000 gulden onlangs af. knson vocht drie jaar tegen de weigering B en W om hem scha- I igloos te stellen voor het ■jdelijk afsluiten en ver- I aatsen van een benzine- Hpmp bij zijn garage. Die Hjasten nam hij tegen zijn ■ja voor eigen rekening. Mp weigering van de gemeente Hjdde tot een juridische strijd He drie jaar, veel moeite en Hel geld kostte. Ook om die reden liep het totale bedrag aan kosten voor Janson op tot 147.000 gulden. Ook pogingen van de Leidse pomphouder om tot een schikking te komen liepen op niets uit. Gezien de uitspraak heeft de gemeente terecht voet bij stuk gehouden. Staatsraad Dorhout van de Raad van State vonnis te gunstig voor de gemeente, omdat er geen regelgeving is op grond waarvan zij tot het betalen van een vergoeding verplicht zou zijn. Ook zou Janson door de verplaatsing van de benzinepomp geen „on evenredig bedrijfsrisico buiten eigen schuld" hebben gelopen. Reden voor het voortslepende conflict was de in 1988 ge dwongen verplaatsing van de benzinepomp in verband met de reconstructie van het Le vendaal. De benzinepomp stond op gemeentegrond en Leiden voelde zich daarom niet verplicht om een tege moetkoming in de kosten te geven. B en W achtten die noodzaak des te minder aan wezig omdat Janson alleen een klein bedrag aan precariorech ten maar geen huur betaalde voor zijn standplaats. Bij een eerdere juridische pro cedure liet de Raad van State het geschil nog onbeslist om dat ze er niet uitkwam. Het probleem was altijd dat Leiden geen beleid heeft op het gebied van bestuurscompensatie, waardoor Janson niet met een zwart op wit staande gemeen telijke verordening tot schade loosstelling naar de rechter kon stappen. Precedent Door de uitspraak blijft de ge meente waarschijnlijk veel claims van andere bedrijven die met gedwongen verplaat sing werden geconfronteerd, bespaard. Als de Raad Janson gelijk had gegeven, zou dat het eerste precedent tegen de lacu ne in het Leidse beleid zijn ge weest. Met het gevelde vonnis erkent de Raad van State dat omstandigheden zich kunnen wijzigen en dat de gemeente daar rechtens op kan en mag inspelen zonder gebonden te zijn aan particuliere of be drijfsbelangen. Mits binnen de grenzen. En Janson viel daar net buiten. handel \let netwerk voor allochto- ondernemers van de jjtichting werkgelegenheid Moudt morgen een thema bijeenkomst over import en ixport. Een Turkse expor- een vertegenwoordi ger van de douane en een man de NMB houden inlei- liin^en over wat er allemaal jkomt kijken bij handel met buitenland. De bijeen- Tomst begint om 20.00 uur ji het gebouw van de Stich- Img Werkgelegenheid aan |fe Evertsenstraat 99. Voor informatie: 071- 119811. yiabetes )e Leidse afdeling van de 'ia betesveren iging houdt \orgen een voorlichtings- Yvond met als onderwerp: loe ga ik om met mijn ind met diabetes'. Kinder- Stokvis praat over problemen in de kerk- \al van gebouw 50 (oude •tgebouw) van het AZL an de Rijnsburgerweg van- f 20.00 uur. Rondleiding jet Rijksmuseum voor Vol- 'enkunde geeft op morgen b op 24 maart rondleidin gen over de expositie ,Van iIver, goud en kornalijn', n" ver Turkmeense sieraden. \anvang 14.00 uur. Deelna- |e kost f2,50 boven de nor- \ale toegangsprijs. .ezing van Creveld houdt joensdagavond in de Leid- Synagoge aan het Leven aal 14 een lezing over ,ge- \uiken in de synagoge', ■an Creveld geeft de treekbeurt op uitnodiging in het genootschap Neder- nd-Israël. De lezing begint in 20.00 uur. ursussen Stichting Werkgelegen- id houdt op woensdaga nd een informatieavond er het cursusprogramma, het nieuwe seizoen star- onder meer lessen over tekhouden, een eigen be- ijf in Nederland, markto- •ntatie en verkooptrai- ng. De voorlichtingsavond idt plaats in het gebouw de stichting aan de 'ertsenstraat 99. De nvang is 20.00 uur. ,02 ,05 ,37» )A in de ald adsgehoorzaal (DEN In de Leidse Ssgehoorzaal vindt van- hd de slotmanifestatie van CDA plaats. Daarmee fdt de campagne voor de kiezingen van de provinci- staten afgesloten. Tijdens bijeenkomst die om half t begint zullen lijsttrekker j/an der Meer, fractievoor- ■r E. Brinkman, CDA- zitter Van Velzen en mi- !r-president R. Lubbers woord voeren. LEIDEN De Leidse wo ningbouwverenigingen schit teren door afwezigheid bij de onlangs gestarte serie bijeen komsten over sociale vernieu wing in drie Leidse (achter- stands-)wijken. Tijdens de ver gaderingen wilden veel bewo ners klachten aan het adres van de diverse woningbouw verenigingen haar voren bren gen. Noodgedwongen moesten ze die problemen maar aan ge meenteambtenaren voorleg gen. De woningcoörperaties zijn wel steeds uitgenodigd voor de sociale vernieuwings vergaderingen, maar laten het afweten. Volgens woordvoer der E. van Kaam van De Sleu tels, eigenaar van enkele flats in de Slaaghwijk, staat zijn woningbouwvereniging niet negatief tegenover sociale ver nieuwing: „Maar we hoeven niet constant met alle partijen om de tafel te gaan zitten. We volgen het wel. Ons standpunt is dat we liever contact hebben met de direct betrokkenen". In de wijk Noord kwam tot tweemaal toe geen enkele ver tegenwoordiger van welke wonigbouwvereniging dan ook. In dit stadsdeel hebben veel inwoners klachten over De Eendracht. Wegens slechte bereikbaarheid kon De Een dracht niet om een reactie worden gevraagd. Bij een vergadering in de der de sociale vernieuwingswijk, Pancras Oost, lieten de wo ningbouwverenigingen het wederom gezamenlijk afwe ten. Volgens een wo^.dvoer- der van de Wonir ^oouwver- eniging Leiden (W L) was dat geen onwil: „Wij willen wel degelijk meedoen aan de socia le vernieuwing". De aangewe zen persoon bij de WVL heeft echter een ongeluk gehad en de vervanger was verhinderd. De cameraman ging 25 meter de lucht in om Steenschuur 7 te filmen. FOTO: WIM VAN NOORT Brandweer assisteert bij opnames speelfilm LEIDEN De Leidse brandweer assisteerde gis teravond bij de buitenop names voor een speelfilm. Met de grootste ladderwa gen ging de cameraman 25 meter de hoogte in. Hij klom in de bak om een huis aan de Steenschuur te filmen. De brandweer heeft om de kwaliteit van de opnamen zo goed mo gelijk te krijgen vorige week alvast geoefend. De film wordt gemaakt door de Leidse produktiemaat- schappij Borvisz Blix'm. In de maatschappij werken Leide- naars J. Waisvisz en A. Borde- wijk samen om speelfilms te produceren. De Leidse mid denstand betaalt voor een groot deel mee aan de film. Daarbij is niet de voorwaarde gesteld dat de winkeliers uit drukkelijk in beeld worden gebracht. De speelfilm „Schavot" is hun eerste vrije drama produktie. Het is een episode uit het le ven van een biologiestudente. Ze beleeft een ingebeelde lief de. Maar in de realiteit loopt het allemaal minder rooskleu rig af. De hoofdrollen worden gespeeld door Annemarie Mooren en Steven de Jong. Deze laatste is acteur in de RTL4-serie Spijkerhoek. De opnames nemen ruim een week in beslag. Behalve aan de Steenschuur worden ook opnames gemaakt in een colle gezaal en op het terrein van het Academisch Ziekenhuis Leiden. De danszaal van het Leidse Volkshuis wordt ook gebruikt als decor. De film is naar ver wachting in mei te zien op de Leidse kabel. Soraya Jansen eerste winnaar Leids Zangfestival Soraya Jansen uit Amster dam heeft gisteravond de eerste voorronde gewon nen van het Leids Zangfes tival. Zij keert op 5 mei te rug in de finale. Lilian Jackson uit Den Haag en Valentin Vasi uit Zoeter- meer komen terug in de halve finale op 21 april. En dat geldt ook voor Sander Bossink en Jan Ouwersloot uit Rijnsburg. Zij mogen op 28 april opnieuw proberen in de finale te komen. De derde editie van het Leids Zangfestival werd gehou den in het restaurant van Zwembad de Zijl. De eer ste voorronde werd goed bezocht. Ruim 150 bezoe kers waren op de talenten jacht afgekomen. In totaal worden zeven voorrondes gehouden, waarna de hal ve finales en finale worden gehouden. De hoofdprijs is een auto. Liefhebbers kun nen iedere zondagavond terecht in het restaurant van het zwembad. Organi sator R. Haamke heeft in middels zeventig inschrij vingen binnen. Mensen die zich willen opgeven kun nen dat alsnog doen bij Haamke (071-316480) of Henny Leeflang (023- 383006). FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De Leidse raadsleden schrokken zich vorige week wild toen een notitie over de wantoes tanden bij de gemeentelij ke directie financiën op dook. Controletaken wor den niet of beperkt ver vuld, de financiële infor matie die wordt verstrekt is gebrekkig of onbe trouwbaar. Het zijn nog maar een paar kreten uit de alarmerende nota. Oor zaak: een fors tekort aan personeel, gebrek aan goed management en ver ouderde informatiesyste men. En de ambtelijke cultuur, waarin het schijn baar onmogelijk is om za ken breed aan te pakken. Het is duidelijk: de direc tie financiën is niet de spreekwoordelijke spin in het gemeenteweb. D66 en de VVD vroegen tij dens een commissievergade ring terecht aan wethouder en portefeuillehouder Paul Bor dewijk of deze nota voor hem als een verrassing kwam. Ze konden zich niet voorstellen dat de afgelopen jaren geen signalen waren afgegeven. De koppeling met de schouwbur gaffaire werd al snel gelegd. Het verdwijnen van 132.000 gulden was vorig jaar toch een duidelijk signaal. De financiële administratie van de Leidse Schouwburg was een chaos. En verantwoordelijk wethou der Fred Kuijers ruimde het veld. Maar toen al was er kri tiek op de directie financiën, die bijvoorbeeld tekorten van de schouwburgkas aanzuiver de zonder vragen te stellen. En er was kritiek op Borde wijk. Hij gaf toe weinig aan dacht aan de administratieve organisatie te hebben gegeven. Omdat hij hierin als wethou der voor zichzelf geen rol zag weggelegd. Hij beloofde beter schap en kwam er vanaf met een standje van de gemeente- Ijsberg Het weerwoord van de wet houder op de kritiek van D66 en VVD was uitermate zwak. Bezuinigingen hadden de ver sloffing in de hand gewerkt. Er waren andere prioriteiten, zoals bijvoorbeeld het bestrij den van de kleine criminali teit, het plan Piko-crimi, zei hij. En hij gaf toe meer aan dacht te hebben besteed aan financiële dilemma's dan aan het management van de direc tie. Met andere woorden, ja, het rapport kwam als een ver rassing. Bordewijk haalde verder nog even herinneringen op over elf jaar geleden toen er nog geen meerjarenbeeld, doorlich tingswijzigingen voor de be groting en analytische reke ningen hoefden te worden ge maakt. De kwaliteitseisen zijn ontzettend opgeschroefd, klaagde hij nog. Een slap ex cuus voor het chronisch laten versloffen van de directie. Verder maakte hij nog een paar grapjes en beloofde maat regelen. Zijn gedrag kwam er eigenlijk op neer dat de raads leden zich niet druk hoefden te maken. Zoveel was er niet aan de hand. Welnee. Uit de notitie over de directie financiën valt af te leiden dat de chaos bij de schouwburg nog maar het top je van de ijsberg was. Het slecht functioneren van finan ciën heeft namelijk zijn weer slag op de hele gemeente. Er zijn sinds jaar en dag proble men met kredieten, kapitaal- lasten en subsidies. Een vorde ring van een miljoen gulden verdween bij civiele werken, bij onderwijs werd een verlies van 150.000 gulden aan rente kosten opgelopen. Kortom er verdwijnen al jaren tonnen aan belastinggeld. En de wet houder wuift dit vriendelijk grapjes makend weg, in plaats van het boetekleed aan te trekken. Vraag Kennelijk ziet Bordewijk ook wat betreft de directie finan ciën voor zichzelf geen rol als wethouder weggelegd. Want hij heeft toch interim-manager Bruce Jamieson aangesteld om de knelpunten aan te pakken. Dan rijst de vraag wat voor rol wethouder Bordewijk dan wel voor zichzelf ziet weggelegd? Een vraag die de gemeente raad eens aan de orde zou moeten stellen. KARIN SWIERS Provincie helpt gemeenten vervuilers aan te pakken DEN HAAG Over de mogelijkheden om de ver oorzaker van een bodem verontreiniging aan te pakken, heeft de provin cie Zuid-Holland het rap port „Grondig voorko men" uitgebracht. Hierin zijn alle instrumenten die de overheid ter beschik king staan om de vervui ler te laten betalen, op een rijtje gezet en toege licht. Dagelijks worden met name gemeenten geconfrohteerd met het achterlaten van afval stoffen en bodemverontreini ging. Die willen de kosten die nodig zijn om de schade aan het milieu te herstellen verha len op de vervuiler. Maar doordat overheden vaak on voldoende weten hoe zij de vervuiler kunnen aanpakken, is het beginsel „de vervuiler betaalt" niet vol te houden. In het rapport staat een aantal concrete aanbevelingen. Zo zouden de standaardvoor schriften van milieuvergun ningen aangescherpt moeten worden en moet er een plan van aanpak komen om de hui dige vergunningen van „risi covolle bedrijven" te herzien. Bij deze bedrijven zou ook de „nulsituatie" vastgelegd moeten worden. Dat betekent dat de kwaliteit van de bodem wordt vastgelegd op het mo ment dat de vergunning in gaat. Dat is belangrijk om eventuele verontreiniging in een later stadium te kunnen vaststellen. Lagere overheden zouden volgens het rapport een milieufonds moeten instel len om juridische acties te kunnen financieren. In het Provinciehuis is on langs over het rapport, dat in concept klaar is, een thema middag gehouden. Ruim hon derd milieu-ambtenaren van verschillende overheden wis selden van gedachten over deze vrij complexe materie. De uitkomsten van deze discussie worden in de definitieve ver sie van het rapport verwerkt. Dat wordt na voltooiing ver volgens aan alle lagere over heden kosteloos en onge vraagd toegezonden. De pro vincie hoopt hiermee dat er meer geld beschikbaar voor sanering van de verschillende terreinen. En dat zijn er nogal wat. Ter illustratie: vorig jaar was er voor het Uitvoerings programma bodemsanering in totaal een budget van 27,8 mil joen gulden beschikbaar. Slechts een beperkt deel daar van kan worden verhaald op de vervuilers. LEIDEN De carpool- en parkeerplaats aan het einde van de Plesmanlaan, op de kruising van de wegen A44 en de nieuwe S4, gaat ongeveer 1,3 miljoen gulden kosten. Ge legen in de lus van een nieuwe oprit kunnen 82 auto's parke ren en komen voorzieningen als bushaltes, telefoon, verlich ting en eventueeleen praat paal. Daarmee wordt deze plaats een van de grootste en modernste van de provincie. Deze plannen maakte gedepu teerde T. Jansen vanmorgen bekend. Volgens Jansen is de carpoolplaats een uitvloeisel van het streven van de pro vincie om iets aan de files met een totale lengte van 75 kilo meter te doen die dagelijks op de Zuidhollandse wegen te vinden zijn. Op de plaats kun nen personen uit de Duin- en Bollenstreek en uit Leiden die in Den Haag werken hun auto kwijt en verder reizen met een speciale NZH-pendeldienst of via carpoling. De parkeer- en opstapplaats wordt, gelijk met de S4, over enkele weken op geleverd. Ook ontvouwde Jan sen andere plannen. De moge lijkheden worden op dit mo ment onderzocht of er een nieuwe busbrug over de rijn moet komen naast de brug bij de Haagse schouw. Verder wordt bij de provincie gestu deerd op de mogelijkheid om de carpoolplaats in Zoeterwou- de nabij de oprit van de A4 ingrijpend uit te breiden. Ook als de nieuwe parking aan het einde van de Plesmanlaan een succes blijkt te zijn, kan het aantal plaatsen worden ver groot.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7