addams dagen zijn geteld Verenigde Staten verplaatsen militaire macht )E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kroonprins Kuwayt belooft democratie ECD zet onderzoek voort naar Delft Instruments BINNENLAND/BUITENLAND CeidócSotnmvt maandag 4 maart 1991 pagina 5 Vermoorde diplomaat Tl,vriend" van PLO? ?r (TUNIS Terwijl de Tunesische politie target onderzoek naar de moord op de Ne- lorilerlandse diplomaat Robert-Jan Akker- bijnan voortzet en de Tunesische regering ïaipen politiek motief voor de aanslag I vfceeft uitgesloten, werd zaterdag in de ;n (Tunesische pers druk over de reden reg/oor de aanslag gespeculeerd, waarbij Vooral verband werd gelegd met de n pLO. De krant Al Joumhouria citeerde ngeegslieden van de Palestijnse Bevrij- PaÖingsorganisatie die zouden hebben be- [esfcveerd dat Akkerman een „vriend" was vj/an de PLO. Andere bronnen wezen er or^n verband met de moord op, dat Ak- i beerman een wapendeskundige was. Ook A^vordt een 'crime passionel' niet uitge floten. De vier leden van het CBS-team worden in Londen geïnterviewd. FOTO: CBS CBS-journalisten in Irak mishandeld NEW YORK De vier leden van het CBS-team die tij dens de Golfoorlog door Irak waren gevangen genomen en dit weekeinde vrij kwamen, zijn tijdens hun gevangen schap mishandeld. De medewerkers van het Amerikaanse televisie-station CBS verklaarden te zijn geblinddoekt en geslagen. Zij werden beschouwd als spionnen en hebben wekenlang in eenzame opsluiting doorgebracht. „Zij sloe gen ons met rottingen en stokken op de benen en op het hoofd", aldus Bob Simon, correspondent van CBS. De tele visiemaatschappij verklaarde dat de vier 24 dagen in een zame opsluiting hebben gezeten. Een arts van de maat schappij die hen heeft onderzocht stelde vast dat zij waren geslagen, maar niet ernstig en geloofde dat de mannen er psychisch goed aan toe waren. Het team werd op 21 januari door een Iraakse patrouille opgepakt in de buurt van de grens tussen Kuwayt en Saudi-Abië. Dit weekeinde kwa men de vier vrij door tussenkomst van de Sovjetregering. Fregat Van Almonde in zwarte rook gehuld A B JACOB VAN HEEMSKERCK Het Nederlandse marinefregat Philips van Al- monde in de Perzische Golf heeft zaterdag en zondag te kampen gehad met dikke zwar te rook, afkomstig van brandende oliebron nen in Kuwayt. De bemanningsleden die aan dek moesten werken, waren genoodzaakt om beschermkapjes voor hun mond te doen. De commandant van het Nederlandse marine- eskader in de Golf, P.C. Kok, heeft dat mee gedeeld aan boord van het vlaggeschip Jacob van Heemskerck. Volgens Kok zag de omge ving rond de Van Almonde er „naargeestig" uit. Het zicht bedroeg minder dan twee kilo meter, de zon was verduisterd en op het wa ter dreef olie. De Van Heemskerck en de Zuiderkruis, die elders in de Golf opereren, hebben geen last van de rook. Topdrukte op reisbureaus DEN HAAG Voor de meeste reisbureaus in Nederland was afge lopen zaterdag de drukste zaterdag tot nu toe. De reisbranche lijkt zich nu enigszins te herstellen van de in middels afgelopen Golfoorlog. Voor al voor Turkije en Cyprus wordt weer geboekt. P. Polman, voorzitter van de ANVR Reisagenten, betwijfelt echter of de opgelopen achterstand in de ver koop van vliegreizen voor de zomer zo'n veertig procent nog inge haald kan worden. Ondanks de ma laise in de reiswereld veel be drijven hebben hun werknemers korter laten werken is er geen enkel bedrijf dat op de fles is ge gaan. Polman: „Gelukkig is die na righeid achterwege gebleven". (ANARCHISTISCHE STEMMING IN IRAK IAGHDAD De hoop van de [eallieerden dat Saddam Hu- iyn ten val wordt gebracht [roeide dit weekeinde na gètui- [enissen van toenemende on- ist in het zuiden van Irak en •richten dat omvangrijke le geronderdelen zich tegen de ai|ictator hebben gekeerd. nyeronderstellingen dat Sad- lams einde nabij is werden rersterkt door berichten uit 'ashington dat een groot aan- il van zijn vertrouwelingen jtrJijn gedood bij Amerikaanse bombardementen van afgelo- at pen week en dat de oorlog cir- ;a tweehonderdduizend Iraak- le slachtoffers zou hebben ge- list. Een hooggeplaatste Ameri- legerofficier in Riyad bevestigde dat er een anarchis tische stemming heerste in de havenstad Basra in het zuiden pan Irak. Er werden demon- jtraties gehouden en duizenden militairen vluchtten met hun isjegervoertuigen in noordelijke as!fichting. „Het is op het moment ben chaos in Basra", aldus de „Naar het schijnt is de Mrde onder de bevolking volko men zoek", inflet is momenteel onmogelijk •vapm de stad uit te komen. De t Wgen zijn geblokkeerd door ie (en ordeloze optocht van leger- i joertuigen. „Ze koersen alle- Nnaal naar het noorden en op v|en chaotische manier. Niets 'ns||oet meer denken aan de stra- legische posities die de voertui- ien normaal gesproken inne men. Ze staan daar stuk voor I tuk te wachten tot ze eindelijk haar huis mogen", vertelde de kmerikaan. (raakse burgers die Basra ont- 'lucht waren, verklaarden dat ;r in het centrum van de stad tegen Saddam wer- wlen gehouden en dat belangrij ke functionarissen van de rege- :ende Ba'ath partij de wijk gladden genomen naar Bagh- Verder zouden honderden lakse soldaten hun uniform iben uitgetrokken en zich bij demonstrerende menigte hebben gevoegd. Jonge Iraakse ballingen tijdens een mars door Londen. foto: afp Dictator niet welkom in Sovjetunie MOSKOU Sovjetpresident Gorbatsjov heeft de hoop uitgesproken dat Saddam Hu- sayn geen politiek asiel aan Moskou zal vra gen. Dit is verrassend, daar de Sovjetunie van oudsher speciale banden heeft met Irak. Dictator Saddam heeft India wel al gepolst of hij asiel kon krijgen, maar de regering van dat land heeft vorige maand twee „hei melijke toenaderingen" van de hand gewe zen, zo meldde de Indiase massakrant Sun day Observer. De Algerijnse regering heeft de accreditatie ingetrokken van een correspondent van de Franse krant Le Monde Aanleiding is het bericht in Le Monde dat Algerije de Iraakse president Saddam Husayn asiel zou hebben aangeboden. De Algerijnse regering zou de journalist een gebrek aan ethisch besef voor zijn („verzonnen") werk verweten hebben. Volgens een andere ooggetui genverklaring had een Iraakse tank een reusachtig portret van Saddam naast het hoofdkwar tier van de Ba'ath partij op het grootste plein in Basra door boord met granaten. De solda ten zouden daarbij „Saddam is uitgespeeld" en „het leger is dood" hebben geroepen. Een vooraanstaande Iraakse balling in Londen zei dat de demonstraties betekenden dat de dagen van de Iraakse leider geteld zijn. Dr. Sahib al-Hakim, de secretaris-generaal van de mensenrechtenorganisatie in Irak, verklaarde: „Dit is het be gin van het einde van Saddam Husayn. Hij heeft de gebeurte nissen in zijn land al niet meer honderd procent onder contro le". Topofficieren Functionarissen van het Penta gon in Washington maakten bekend dat naar alle waar schijnlijkheid veel van Sad dams topofficieren zijn gedood in de laatste uren van de oorlog toen er bij een Amerikaanse luchtaanval twee 'bunker bus- ter'-bommen werden afgegooid op een commandocentrum bij Baghdad. „We zijn ervan over tuigd dat daarbij het grootste deel van de Iraakse militaire leiders is omgekomen", liet een bron van het Pentagon weten. President George Bush liet ui teraard geen twijfel bestaan over een complete overwin ning. „Het kwaad dat Saddam heeft gedaan zal nooit vergeten worden, maar... de dagen van deze dictator zijn ten einde", zo sprak hij afgelopen zaterdag. De woede en verontwaardiging in het Westen over de afschu welijke manier waarop Saddam de Kuwayti's en de krijgsge vangenen heeft behandeld werd nog groter nadat een ge vangengenomen Iraakse arts verklaarde dat twee Britse be manningsleden van een Torna do-gevechtsvliegtuig, kapitein- vlieger John Peters en zijn na vigator Adrian Nichol, ernstig zijn mishandeld door hun over- meesteraars. „Ze werden gevangen genomen door enkele leden van de spe ciale strijdkrachten op het vliegveld, die hun vreselijk af ranselden". aldus de arts. Het ministerie van defensie ver wierp speculatieve berichten uit Saudi-Arabië dat de man nen vervolgens zouden zijn ge dood. De Amerikaanse regering rea geerde met enige terughou dendheid op het nieuws over de onrust in Basra. Een top functionaris zei dat Saddam zich nog steeds zwaar bewaakt in Baghdad bevindt en wees erop dat de berichten over on geregeldheden in de Iraakse hoofdstad niet waren bevestigd. Niettegenstaande het nieuws uit Basra, gaat de Amerikaanse regering uit van de veronder stelling dat Saddam deze crisis zal overleven. Voorbereidingen worden getroffen om een staatsgreep te stimuleren, die binnen enkele maanden zal moeten plaatsvinden. Deze strategie, waarover de Amerikaanse, Britse en Franse regeringen de afgelopen dagen met elkaar hebben gesproken, is gebaseerd op het in stand houden van veel van de huidi ge sancties tegen Irak. Het is de bedoeling dal de Irakezen er van overtuigd raken dat ze niet in staat zullen zijn het land op nieuw op te bouwen zolang Saddam Husayn aan de macht blijft. Andere leden van de interna tionale alliantie dringen aan op hardere acties om Saddam om ver te werpen. Saudische rege ringsfunctionarissen stellen voor een leger samen te stellen van ontevreden Iraakse krijgs gevangenen, dit onder het com mando van prominente Iraakse dissidenten te stellen en ver volgens naar Baghdad te laten marcheren. Saudi-Arabië, Iran en Syrië steunen elk een afzon derlijke groep Iraakse ballin gen die, naar hun zeggen, de nieuwe regering van Irak zou den kunnen vormen. Washington heeft deze ideeën afgedaan als onwettig en on doordacht. Krachtens het Ver drag van Genève kunnen krijgsgevangenen alleen wor den overgedragen aan erkende regeringen. De regering-Bush heeft bovendien weinig ver trouwen in de Iraakse ballin gen, aangezien die geen voeling meer zouden hebben met de huidige publieke opinie in Irak. (c) The Sunday Times Massagraf Opruimen olie duurt een jaar DEN HAAG Het opruimen van de olie in de Perzische Golf gaat ongeveer een jaar in beslag nemen, zo verwachten de Ne derlandse bedrijven die vorige week zijn begonnen met de grote schoonmaak. Met grote oliezuigers proberen de bedrijven Tan ker Cleaning Amsterdam (TCA), Ballast Nedam, Wijsmuller en Smit Internationale de olieverontreiniging buiten bereik te hou den van de drinkwaterfabriek in het Saudische Al Jubail. De bedrijven zijn aangezocht door Rijkswaterstaat, die zelf 750.000 gulden ter beschikking heeft gesteld voor materieel. Volgens een woordvoerster van Rijkswaterstaat moet er in totaal 800.000 ton olie worden opgeruimd; dat is meer dan de inhoud van drie supertankers. Alleen al de sector die TCA toegewezen heeft ge kregen, is zo groot als de provincie Utrecht. tran noemt VS grote verliezer TrEHERAN De geestelijk ieider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft gisteren ge legd dat de Verenigde Staten U*sen grote militaire en politieke ^aederlaag hebben geleden in Ie Golfoorlog. Khamenei zei aesiat president George Bush de aniieest gehate man is in de en sprak tevens laaien aanklacht uit tegen de leiders. Bush heeft riijmensen omgebracht, een na- vernederd, een land geruï- dïeerd en is zo idioot zich nu pen overwinnaar te voelen", de geestelijk leider. ofoVier doden bij ongeluk ilefet legerhelikopter Een ongeluk met •Id.fen Amerikaanse legerheli- '"'topter in het noorden van Jaudi-Arabië heeft aan vier Amerikaanse militairen, on- "^|er wie een vrouwelijke pi- )ot, het leven gekost. De Ihinook-vrachthelikopter rtte zaterdag neer. Ameri ka faanse militaire functiona- -- 'issen in Saudi-Arabië wil len niets zeggen over de oor aak van het ongeluk en ga len evenmin andere details (Vervolg van de voorpagina) RIYAD Het Ameri kaanse leger in de Golf heeft gisteren meer dan 1400 Iraakse soldaten ge vangengenomen op het Kuwaytse eiland Falaika en beslag gelegd op twin tig vliegtuigen en helikop ters. In totaal hebben de geallieerden nu 63.400 Irakezen krijgsgevangen gemaakt. Ongeveer 800 van hen hadden medische behandeling nodig. Twee Iraakse soldaten zijn over leden aan ondervoeding en uitdroging. De geal lieerden hebben nu 3300 Iraakse tanks, 2100 pant servoertuigen en 2200 stuks artillerie in beslag genomen of vernietigd. Het Amerikaanse plan om massaal in de Golf te blijven, vormt onderdeel van het pakket voornemens waar mee de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, James Baker, deze week NHHHËHEB BHNKIL iP Generaal Schwarzkopf (links) in onderhandeling met hoge Iraakse militairen in Irak. foto: ap naar het Midden-Oosten om Kuwayt tevens aangrij- Het afgelopen half jaar zijn reist. Volgens Amerikaanse pen om hun militaire macht al zeventigduizend Ameri- functionarissep wil men de in Duitsland deels over te kaanse militairen vanuit afwikkeling van het conflict plaatsen naar de Golfregio. Duitsland overgeplaatst naar de Golfregio. Dit weekeinde publiceerde een groep Ame rikaanse defensie-specialis ten een plan om het leger van meer dan een kwart miljoen Amerikanen in West-Europa terug te bren gen tot minder dan honderd duizend. Onder de onderte kenaars zijn de Republikein se senator William Cohen, zijn Democratische collega Sam Nunn en de voormalige Amerikaanse minister van defensie Harold Brown. De Amerikanen onderstre pen overigens dat het niet de bedoeling is met de Arabi sche bondgenoten een mili tair pact te sluiten naar het voorbeeld van de NAVO. Zou Amerika zo'n verdrag sluiten, dan moet men ook inspringen wanneer een Arabische staat wordt aange vallen waar geen olie zit of die Israël niet echt bedreigt. Het plan zal door de Sovjetu nie en door de arme landen in de Golf die niet aan de kant van de VS staan wor den uitgelegd als een vorm van koloniaal toezicht. De negen mannen onder de tien vandaag vrijgelaten ge allieerde krijgsgevangenen waren geschoren. Een van hen droeg de rechterarm in een mitella. De krijgsgevan genen werden vervolgens, vergezeld door drie televisie ploegen, naar het Novotel hotel overgebracht. Andere journalisten kregen van de Iraakse autoriteiten geen toe stemming mee te gaan. De vrouw binnen de groep is waarschijnlijk de 20-jarige Amerikaanse Melissa Rath- bun-Nealy. Volgens generaal Mario Ar- pino bevinden zich onder de krijgsgevangenen ook Itali aanse piloten. Arpino zei te zijn ingelicht over de aan staande vrijlating van kapi tein Maurizio Cocciolone en majoor Gianmarco Bellini. De twee Italianen waren op 18 januari met hun Tornado- bommenwerper boven Iraaks grondgebieneerge- haald. Cocciolone werd en kele dagen later met andere gevangen genomen geallieer de piloten op de Iraakse tele visie getoond. HET MAXICAANSE AFGODSBEELD «KJ N838 Het driemastvolschip is een Hollands schip, de „Fortu- ja", op weg van Iquique naar Southampton met een lading kust- [Oest. Kapitein is een stoere Groninger, Wolter genaamd. De be manning van de „Fortuna" ziet kans een lijn over te brengen op dat wrak van de „Maggie Lee" en zo de opvarenden te redden. lOe Mexicanen gaan het laatst van boord en zij binden de lijn Mevig om de kist. Met moeite wordt de zware kist aan boord van de „Fortuna" gehesen, maar de arme Mexicanen jammeren zo dat ook hun bagage moet worden gered, dat kapitein Wolter me delijden met hen krijgt. „U kunt meevaren naar Valparaiso", zegt hij dan; „wellicht vindt ge daar binnen afzienbare tijd passage naar Sydney". Maar de Mexicanen willen liever meevaren naar Southampton. „Wij kunnen voor onze passage betalen, kapi tein", zeggen de gaucho's, „wij zijn goudzoekers en het geluk is ons niet altijd tegen geweest". Kapitein Wolters vindt het best. Tragedie in Kuwaytse zoo KUWAYT-STAD Ter wijl internationale des kundigen het afgelopen weekeinde voorbereidin gen troffen voor het be strijden van de olieramp in de Golf, kwam nog een nieuwe tragedie aan het licht, eveneens veroor zaakt door de Iraakse troepen. In de dierentuin van Kuwayt- Stad waren veel dieren al de hongerdood gestorven en an dere werden meer dood dan levend aangetroffen. Sommige hokken waren leeg: de bewo ners ervan waren opgegeten door de soldaten die het com plex als hun kwartier gebruik ten. De kooien van vijf leeu wen en twee tijgers waren be zaaid met stukken vacht en botten en ergens lag een half verkoolde gier op de restanten van een houtvuur. Op een stukje grasveld lagen twee broodmagere nijlpaarden naast elkaar. Ze ademden nauwe lijks. Een Indiase olifant pro beerde nog de aandacht te trekken. Verderop lagen de kadavers van een wolf, een luipaard en een baviaan te rot ten in hun kooien. John Walsh, een topfunctiona ris van de Wereldorganisatie voor de Bescherming van Die ren, die in Saudi-Arabië is om toezicht te houden op de red dingsoperatie voor dieren langs de ernstig vervuilde kust, heeft een bezoek ge bracht aan de dierentuin in Kuwayt-Stad om vast te stel len of er nog dieren gered kunnen worden van de hon gerdood. (c) The Sunday Times PARIJS De Kuwaytse kroonprins en premier, sjeik Saad al- Abdulla al-Sabah, heeft de Kuwayti's binnen een jaar democra tie en nieuwe verkiezingen beloofd. Dat heeft de Franse ambas sadeur in Kuwayt, Jean Bressot, verklaard. „De kroonprins heeft beloofd dat binnen een jaar een nieuw parlement wordt gekozen en dat de grondwet van 1962 weer van kracht wordt", aldus Bressot, die meldde dat de kroonprins een parlementair systeem wil invoeren. De emir van Kuwayt ontbond in 1986 op het hoogtepunt van de Iraaks-Iraanse oor log het nationale parlement. De emir gaf als reden voor de ontbinding op dat een buitenlandse samenzwering een einde wilde maken aan het voortbestaan van Kuwayt. De emir heeft na de bevrijding van Kuwayt voor een periode van drie maan den de staat van beleg afgekondigd. De Kuwaytse regering in ballingschap heeft verklaard dat gedurende de staat van beleg speciale commissies zich zullen bezighouden met economische en politieke zaken. Tijdens de bezetting door Irak zijn ongeveer 33.000 Kuwayters verdwenen. Van hen zijn er 8.000 op klaarlichte dag opgepakt in de straten van Kuwayt-Stad en bij het uitgaan van moskeeën. Dat deden Iraakse militairen in de laatste dagen van het verblijf van de Iraakse troepenmacht in het emiraat. DEN HAAG/DELFT De Economische Controle Dienst (ECD) trekt zich niets aan van de bekentenis van Delfts In struments, dat het nachtkij kers heeft geleverd aan Irak en Jordanië. „Het bedrijf geeft toe in Ame rika geen herexportvergun ning te hebben aangevraagd. Wij hebben hier niets mee van doen. Het diepgaande onder zoek naar overtreding van de Nederlandse in- en uitvoerwet gaat gewoon doof", aldus een woordvoerder van de ECD. Met de schuldbekentenis hoopt Delft Instruments dat de Ame rikaanse overheid de handels boycot tegen het Delftse be drijf intrekt. De schuldbeken tenis volgde na een intern on derzoek, waarbij volgens het bedrijf is komen vast te staan dat in december '89 en april '90 nachtzichtapparatuur is verscheept naar Irak. In de cember '90 zijn dezelfde kij kers voor demonstratie-doel einden naar Jordanië verzon den. De apparatuur bevat on derdelen van het Amerikaanse bedrijf Hughes Danbury Opti cal Systems dat als strikte le veringsvoorwaarde heeft ge steld dat de nachtkijkers al leen voor het Nederlandse le ger gebruikt mogen worden. „Om voor de toekomst een dergelijke gang van zaken te voorkomen, is binnen het ge hele concern de interne con trole op naleving van de bo vengenoemde richtlijnen met directe ingang aangescherpt", zo luidt een schriftelijke ver klaring van de raad van be stuur.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5