Terrorisme blijft uit door ingrijpen Syrië Kroatië bindt in na federaal ultimatum Walesa-aanhangers richten partij op Duits ministerie ontkent jacht op abortus bij grens Vijfentwintig doden bij vliegramp in VS Maffialeden terug in! cel door list regering1 BUITENLAND E^idóe Commit MAANDAG 4 MAART 1991 PAGINA Boot vol vluchtelingen zinkt: zeker 130 doden NAIROBI In de Indische Oceaan voor de kust van Ke nya zijn meer dan 130 mensen verdronken toen een boot met vluchtelingen uit Somalia op een rif liep en zonk. Een over levende van het ongeluk heeft vertelde dat de gezonken boot op 26 februari uit de Somali sche kustplaats Kismayo was vertrokken en tussen de 550 en 650 mensen aan boord had. Vluchtelingen blijven Kenya binnenstromen ook al lijkt aan de gevechten in Somalia een einde te zijn gekomen nadat eind januari het bewind van president Mohamed Siad Bar re omver werd geworpen. NA BEWERINGEN IN WEEKBLAD DER SPIEGEL: BONN Duitse vrouwen worden aan de grens met Nederland niet onder zocht op abortus. Dat heeft het ministerie van binnenlandse zaken in Bonn verklaard, nadat in de jongste editie van het weekblad Der Spiegel was beweerd dat de douane vrouwen laat onderzoe ken, van wie wordt ver moed dat ze in Nederland een abortus hebben on dergaan. Het Westduitse weekblad meldt in de editie die vandaag in de winkels ligt dat aan de grens tussen Nederland en de Bondsrepubliek in de deelstaat Nordrhein-Westfalen bij her haling vrouwen zijn aange houden van wie men ver moedde dat die zich in Neder land hadden laten aborteren. Meer dan eens zou men ge dwongen zijn zich door een dokter gynaecologisch te laten onderzoeken. De helft van alle politie-derzoeken in Nord rhein-Westfalen in verband met abortus heeft aan de Ne derlands-Duitse grens plaats, aldus Der Spiegel. Als een vrouw aan de grens meedeelt dat ze in Amsterdam is ge weest en bij doorvragen zegt dat ze een kliniek heef be zocht, wordt dat al voldoende geacht voor een nader onder- De gerechtsdokter Gerhard Ettlinger uit Borken in Nord rhein-Westfalen bevestigt dat Duitse vrouwen aan de grens met Nederland op abortus worden onderzocht. „Als de douanemensen genoeg ver moedens hebben, kunnen ze opdracht geven tot een onder zoek. Dat gebeurt dan door ge specialiseerde vrouwenartsen in Gronau, Bocholt, Münster of Düsseldorf", aldus Ettlinger in Bild am Sonntag. De politici zijn onthutst. De woordvoerster van de opposi tionele SPD in de Bondsdag in kwesties van vrouwen en jeugd, Hanna Wolf, heeft ge zegd dat de praktijk van de douane tegenover vrouwen als het bericht in Der Spiegel juist is „onverdraaglijk" is. Vier doden bij aanslag in Noordierse pub BELFAST In Noord-Ier- land zijn gisteravond vier do den en verscheidene gewon den gevallen toen onbekenden begonnen te schieten op een pub in het dorp Cappagh. Volgens dorpelingen stormden protestantse extremisten de pub binnen, waar voorname lijk katholieken kwamen, en begonnen zonder waarschu wing te schieten. Op het mo ment van de schietpartij, vlak voor sluitingstijd, waren er on geveer 150 mensen in de pub. SHAMIR ZEGT DEBAT OVER V PALESTIJNSE KWESTIE TOE,, JERUZALEM Er komt in Israël een politiek debat over (Tl Palestijnse kwestie, nog voor volgende week de Amerikaarhe minister van buitenlandse zaken James Baker op bezoek kor^le Dit heeft premier Yitzhak Shamir, onder druk van haviken bijn; nen zijn regering, toegezegd, aldus een Israëlische functionaiei Bij het debat gaat het om het 'vredesinitiatief' van mei 1989 vhe de Israëlische regering, toen nog een coalitie tussen Likud en CTu Arbeiderspartij. Drie ministers binnen de huidige rechtse re^o ring oefenen druk uit op Shamir om dit initiatief officieel te Vo ten vallen. Dat plan, dat tot stand kwam onder druk van pL Amerikanen en de Palestijnse Opstand, voorziet in verkiezingeej in de bezette gebieden die moeten leiden tot een beperkt Pafeir stijnse zelfbestuur. Territoriale concessies worden erin uitgeste ten. De Israëlische luchtmacht heeft gisteren onder vuur vya het Libanese leger een basis van de Palestijnse Bevrijdingoran nisatie PLO gebombardeerd. Twee vliegtuigen raakten een See langrijk bolwerk van de Fatah-groep van PLO-leider Yasir Aijvc fat vlakbij het dorp Roumine in de regio Iqlim al-Toufah. 5I0 WASHINGTON Het is vooral aan Syrië te dan ken dat de aangekondigde golf van terrorisme tegen de VS en haar bondgeno ten is uitgebleven. „Wij hebben de Syriërs gezegd dat zij echt moesten ingrij pen", zo onthulde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Ja mes Baker, gisteren tij dens een tv-interview. President Bush en minister Baker hebben destijds bij hun persoonlijke beraad de Syri sche dictator Hafez Assad ken nelijk zover gekregen dat zijn land niet langer volop meedoet aan het steunen van het inter nationale terrorisme. Het heeft de autoriteiten in Washington niettemin ver baasd dat de druk op Syrië wereldwijd zo effectief uitpak te. Gedurende lange periode van het conflict in de Golf is er binnen de VS nauwelijks sprake geweest van enigerlei terroristische aanslagen. Daar buiten waren er wel ruim 150, waarvan de helft tegen Ame rikaanse militaire installaties, bedrijven en hun medewer kers. Syrië en andere radicale krachten vragen via dit terro risme aandacht voor het gege ven dat met name Amerika wel opkomt voor de resoluties van de VN tegen Irak, maar niet voor de resoluties ten gunste van de Palestijnen. „Wij denken dat de Syriërs hun terroristische organisaties hebben gedwongen niet op te treden tegen landen die samen de coalitie tegen Irak vor men", aldus Oliver Reveil, on derdirecteur van de Ameri kaanse federale politie FBI. Volgens The Washington Post heeft overigens ook Iran, dat eveneens verdacht wordt van het stimuleren van terrorisme tegen de VS, haar houding (tij delijk?) gewijzigd. Iran zag met heimelijke instemming hoe de VS haar strijdlustige buurland Irak militair verplet terde. Minister Baker had gis teren op de Amerikaanse tele visie lof voor de regering in Teheran. Ten slotte is de Libische leider Gaddafi vorige zomer door Washington de wacht aange zegd. De VS lieten hem toen weten dat steun aan terroristi sche organisaties Amerikaanse bombardementen op Libië zou uitlokken. Uiteindelijk bleef aldus Irak over als het enige land dat nog terrorisme pre dikte. Minister Baker had gis teren ook lof voor de coalitie van bijna dertig landen die sa men met de VS erin zijn ge slaagd om ook het terrorisme van Irak, dat deels werd ge coördineerd vanuit de ambas sades van dat land, tot staan te brengen. Begin vorig jaar al verklaarde voorzitter David Boren van de commissie uit de Senaat voor de inlichtingendiensten „dat Saddam een enorm netwerk van terroristische organisaties heeft opgezet." Die onthulling kreeg toen geen aandacht om dat de meeste Amerikanen niet eens wisten wie Saddam Husayn was. 100.000 doden De Washington Post van giste ren onthulde dat de CTC (de anti-terrorisme-afdeling van de FBI) vanaf de invasie van Irak in Kuwayt van begin au gustus is begonnen duizenden telex-berichten en telefoontjes te onderscheppen. Amerikaan se specialisten gaan ervan uit dat grote aanslagen nooit het werk zijn van een enkele per soon. De Amerikanen hadden vori ge week toch nog een explosie van aanslagen verwacht. „Dat die uitbleef is te danken aan het gegeven dat zelfs terroris ten niet willen behoren bij de totale verliezer, zoals Saddam Husayn", aldus een Ameri kaanse hoge ambtenaar. Toch houdt men in Washing ton rekening met naijlende terroristische activiteiten. De Amerikaanse autoriteiten voorzien dat over de hele we reld medelijden zal groeien met de zaak van Irak. Zodra het tot de publieke opinie doordringt dat bij de bombar dementen ruwweg honderd duizend inwoners van dat land zijn gedood. In de Amerikaan se media wordt dit laatste ele ment overigens tot op heden vrijwel helemaal verzwegen. Brandweerlieden in actie op de plek, waar gisteren een Amerikaanse Boeing 737 neerstortte. foto: af COLORADO SPRINGS 25 inzittenden het leven ge- Het ongeluk van gistermorgen kost. Het toestel kwam neer op met een Boeing 737 van de enkele kilometers voor de lan- Amerikaanse maatschappij dingsbaan van het vliegveld United Airlines bij Colorado van Colorado Springs. Oogge- Springs in de Amerikaanse tuigen verklaarden dat het staat Colorado heeft aan alle toestel plotseling zwenkte, met de neus naar beneden neer stortte en explodeerde. Aan boord bevonden zich twintig passagiers en vijf bemannings leden. De oorzaak van de vliegramp is nog onbekend. Dronkemansrit Vogeltjesmarkt ANTWERPEN Een dn) ken Nederlander heeft gisti morgen heel wat paniek vi oorzaakt op de Vogeltjesmai in Antwerpen. Achter stuur van zijn auto schoot pardoes de markt op, rar negen geparkeerde auto's het scheelde weinig of hij ook enkele bezoekers omv» gereden. Gelukkig konden bijtijds opzijspringen. agent schoot daarna van dicl bij een achterband van de ai aan flarden, hetgeen mocht baten. Pas een straten verder kon de dron. man ingerekend worden, verhoor mocht de Nederlant omwille van zijn blanco stri'F blad gaan, hoewel hem nror wel een fikse boete staat rer wachten. Zwitser stemf* lis op zijn 18e t! BERN In Zwitserland isLg, leeftijd voor actief en pas^jcj stemrecht in de landelijke jen litiek per referendum verla^ffj van twintig naar achttien j^r(j Alle 26 kantons hebben injiel stemd met de verlaging, wa*m door de verandering een irej werd. De opkomst onder de |en miljoen stemgerechtigden V0e droeg 30,7 procent Van h^a; stemde 72,8 procent voor vjen laging van de leeftijdsgrensjoe W Op bezoek SUSKE EN WISKE DE MYSTERIEUZE MIJN 0w m dc rest Vftti dc nun. haar dc non- PCli flfin het hem zun, WORDT DE OtlTHOffmO wnmenonen miun- GCH EH MC UKEtl ZETTEn ZICH V00HT DOOR DE SCHfiCHTCn OVERAL HEERST PRTHEK (c) Standaard Ultgeveri|/Wavery Product WARSCHAU Aanhan gers van de Poolse presi dent Lech Walesa hebben in Warschau een nieuwe politieke partij opgericht. De partij, die in het parle ment over een sterke (conservatieve) aanhang beschikt binnen de fractie van Solidariteit, is chris tendemocratisch en zoekt aansluiting bij internatio nale christendemocrati sche organisaties. De oprichters verwachten dat hun partij zich bij de komende parlementsverkiezingen in mei tot de grootste politieke kracht in Polen zal ontwikke len. Voqrzitter is het hoofd van het presidentieel secreta riaat, Jaroslaw Kaczynski. Hij is senator en behoorde tot de belangrijkste supporters van Walesa's kandidatuur voor het presidentschap van Polen. Vo rig jaar bracht hij met de op richting van de 'Centrum- groep' een splijtzwam binnen de fractie van Solidariteit. Deze groep was een losse poli tieke beweging bedoeld om de linkervleugel van Solidariteit uit te dagen. Waesa, die overigens geen lid is van de partij, sprak in een brief die werd voorgelezen tij dens de oprichtingsvergade ring wel zijn sympathie uit voor het initiatief. De secreta ris van het machtige rooms- katholieke bisschopsconferen tie betuigde eveneens schrifte lijk zijn steun. Voorzitter Kaczynski zei dat het partijprogramma is geba seerd op de sociaal-katholieke leer en de kapitalistische eco nomie. „Polen heeft een De zwaar bewapende Kroatische politie patrouilleert in de straten van Pakrac, 150 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Zagreb. foto: ap PAKRAC De rust in Kroatië is gisteren terug gekeerd. De etnische spanningen tussen Kroa- ten en Serviërs in de Kroatische plaats Pakrac die dit weekeinde hoog opliepen, zijn gisteren af genomen toen speciale Kroatische politie-eenhe- den gevolg gaven aan een ultimatum van het federa le presidium en zich be gonnen terug te trekken. Stipe Mesic, de Kroatische vertegenwoordiger in het pre sidium, verklaarde dat de poli- tie-eenheden „hun taak op voorbeeldige wijze hebben vol bracht". Afspraken over de te rugtrekking met de comman dant van het federale leger korps in Zagreb werden vol gens hem vergemakkelijkt door het feit, dat zowel het le ger als de Kroatische oproer politie naar Pakrac waren ge stuurd om de vrede te bewa ren. Het federale leger en de Kroa tische politie patrouilleerden gisteren in verschillende delen van de Kroatische stad, waar van de bevolking voor 60 pro cent uit etnische Serven be staat. De Kroatische politie-eenhe- den waren zaterdagochtend in actie gekomen om een einde te maken aan de bezetting van het gemeentelijke politiebu reau door Servische politiere- servisten. Bij de bestorming raakten ten minste vijf leden van de oproerpolitie licht ge wond. De meeste opstandige reservis ten vluchtten het omliggende heuvelland in. Het federale presidium eiste dat ook zij voor middernacht hun wapens neer zouden leggen en zich te rugtrokken. De Joegoslavische president, de Serviër Borisav Jovic, gaf het federale leger zaterdag op dracht Pakrac binnen te trek ken als reactie op het optreden van de Kroatische oproerpoli tie Kroatië streeft naar een grote mate van autonomie, of zelfs regelrechte onafhanke lijkheid, en botst daarmee op de wens van de grootste Joe goslavische deelrepubliek Ser vië en van de etnisch-Servi- sche minderheid binnen de ei gen grenzen. »lu. ir krachtige christen-democra&eti nodig. Er is geen andere \tlen naar de markteconomie", ke I hij tijdens de vergadering. ïren tweelingbroer, Lech Kaczyhad ki, was vorige week de belatóad rijkste kandidaat voor |Iraa voorzitterschap van Solidaeb teit, maar tot ieders verrassfle werd niet hij, maar de vrij heb bekende Marian Krzaklew tot de opvolger van Walesa f- kozen. |j« ROME Door listig op treden van de Italiaanse regering zitten de ruim veertig vooraanstaande le den van de maffia, die in de afgelopen twee weken op vrije voeten waren ge steld, sinds vrijdagnacht weer vast in de gevange nis op Sicilië. De veertig hadden hun kort stondige vrijheid te danken aan de voorzitter van het Itali aanse Hof van Cassatie, de Si- ciliaanse rechter Corrado Car- nevale. Op grond van een ei gen en zeer omstreden inter pretatie van de strafwet had Carnevale hun vrijlating ge last wegens het verstrijken van de maximale termijn van voorarrest. Vorige week kondigde minis ter van justitie, Claudio Mar- telli, een decreet aan waarin Carnevale's interpretatie met terugwerkende kracht ongel dig verklaard zou worden. Tij dens het kabinetsberaad van vrijdagmorgen werd dat de creet met algemene stemmen aanvaard, maar het zou pas van kracht worden op het mo ment van publicatie in het Staatsblad. Om te verhinderen dat de maffialeden in de tus sentijd de benen zouden ne men, besloten de ministers om het besluit zo lang mogelijk geheim te houden. Tegelijkertijd kregen de cara binieri in de woonplaatsen van de maffialeden in het diepste geheim opdracht om de boe ven, die zich daar twee maal Ie per dag op het bureau moesjat melden, met een of anèiee voorwendsel vast te houdnos Die opzet is perfect geslaajen Op de persconferentie najrac ministerraad loog regerirjme woordvoerder Nino Cristoie glashard dat het decreet d>ee politieke en procedurele pen blemen nog niet was aangefldi men. De nieuwsbulletins 1 radio en tv namen Cristofcwu desinformatie keurig over.L, dat alle veertig maffialer zich vervolgens gerustges®!^ en nietsvermoedend meldi{ bij de plaatselijke carabinil, die hen daarop beleefd vij gen om nog enige uren I schikbaar te blijven voorT afhandeling van formaliteiii Ondertussen werd het decih, ter ondertekening voorgelr aan het staatshoofd, presidr01" Cossiga, waarna in allerijl laa extra uitgave van het Stal""' blad werd gedrukt. P Toen deze uitgave zaterdaen vond per fax de politieburebrij; had bereikt, werden de i stelde boeven weer formed hechtenis genomen en dez*- de nacht nog naar de gevaiyQ nis in Palermo getransjT teerd. De actie heeft in del liaanse pers grote bewoil ring geoogst, maar zal nog Ij een juridisch staartje krijf De advocaten van de maffir den hebben onmiddelijk test aangetekend tegen waj beschouwen als een „01 rechtvaardigde inmeni door de uitvoerende in de 1 dische macht". Bovendien! zij van plan om de carabiil aan te klagen wegens onrer matige vrijheidsberoving. I Thaise zakenman leidt overgangs-regerin BANGKOK De militaire junta van Thailand heeft AnandP nyarachun, een 'linkse' carrièrediplomaat die zakenman benoemd tot waarnemend premier. Hij blijft aan de macht aan het eind van het jaar algemene verkiezingen zijn gehoui De benoeming van Anand (58) is vervat in een door kor Bhumipol Adulyadej ondertekende koninklijke order. De Ni nale Vredesraad, die een week geleden premier ChatiF^ Choonhayan afzette, geeft Anand de vrije hand om een kah' te vormen dat tot aan de verkiezingen de lopende zaken bel tigt.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4