Sou/tont Camporese gaat Pavarotti voor TT 12 13 15 16 16 17 18 Bart Veldkamp looft de ijsmeester van Uithof SPORT VANDAAG f'freriks en Dirks prolongeren titels Squashers wassen alkander de oren Romario vergroot marge met Ajax Lkoelingsperiode moet damvrede herstellen Een cadeau van formaat £e*dM<2owiant MAANDAG 4 MAART 1991 PAGINA 11 toch twee Korea's i défilé Universiade .PPORO De Noord- en Zuid-Korea •bben bij de opening van de 'interuniversiade gescheiden •defileerd. De twee landen, ie op verschillende sportieve mm lakken toenadering zoeken, pnden het in Sapporo niet &ns worden ondanks een ul- pm voorstel van Primo Ne- lolo, de voorzitter van de stu- bntensportbonden. De beide jnden zullen binnenkort bij ■en p wereldkampioenschappen jfeltennis en jeugdvoetbal '1 met een gezamenlijke optreden. idvocaatontkent SJontact Roda JC i on\ zt/npTTERDAM Dick Advo- levkt, de trainer van SVV, dafje ft verklaard dat hij geen ikel contact met Roda JC ten |eft gehad. De naam van de kistent-bondscoach is de af- v(/a|lopen veertien dagen ge- osté)emd als mogelijke opvolger jn Jan Reker bij de Lim- 'S ^4rgse eredivisieclub. Advo- pt heeft bij de Schiedam mers nog een contract van lie jaar. Hij zegt normaal het 'meinstverband af te maken. one heen als de plannen te fuse- anë\n met Sparta werkelijkheid ter/fl)rden wil de assistent van n dbnus Michels praten over een (dere club. „Persoonlijk ge- h hf ik niet in een samengaan 'en |n beide clubs, maar ik be- jal dat niet. Dat doen ande an h. Roda JC staat niet ter dis- og (jssie. Ik ben en blijf trainer en J SVV. Roda JC is weliswaar 7aai\\ sub-topper, maar SVV wil neef ver komen." Portret Thomas Bos ontving zaterdag op de Uithof een door de Haagse kunstenares Akke Vriesema gemaakt portret van de schaatser. „Ze woont bij ons in de buurt en vond het leuk om mij zo te vereeuwigen", aldus de Hagenaar die een dergelijke geste best kon waarderen. Op de foto verder vader en moeder Bos en de zoon van Akke Vriesema. FOTO: PETER VAN MULKEN IOC helpt Kuwayt LAUSANNE Het In ternationaal Olympisch Comité heeft Kuwayt steun toegezegd bij het herstellen van de sport- structuren. Dit is zater dag tijdens een buiten gewone vergadering van het IOC in Lausan ne besloten. In de zeven maanden van de Iraak- ,se bezetting bleef niets van de sport over. Bij de inval in augustus vo rig jaar vond het Ku- waytse IOC-lid Sjeik Fahad al Ahmad al Sa- bah de dood. Geen IJsgala Ben Johnson DEN HAAG - De organisatoren van het IJs gala in Heerenveen hebben vorige week een vergeefse poging gedaan Ben Johnson voor een circusnummer naar het schaatsevene- ment te lokken. De op de atletiekpiste terug gekeerde sprinter verschijnt enige dagen na het gala, dat op 12 maart in Heerenveen wordt gehouden, in Den Haag. Dat bracht Ron Mulder van het organiserende bureau Referee op een ideetje. Tussen vraag en aan bod lag een gat van 20.000 dollar, 35.000 gul den. Het was de bedoeling dat Johnson te voet dé strijd zou aanbinden met snelste schaatser, de Duitser Uwe-Jens Mey. Vorig jaar trof atlete Nelli Cooman de Amerikaanse schaatsster Bonnie Blair, die met een verschil van een-duizendstseconde won. Dauwe klopt Van Poppel KUURNE Jean-Paul van Poppel is er gisteren niet in geslaagd zijn eerste koers in 1991 te winnen. De sprinter uit de ploeg van Jan Gis- bers, die bij deze ploeg een nieuwe kans heeft gekregen na zijn mislukte seizoen bij Post, meldde zich bij de fi nish van de klassieker Kuurne-Brussel-Kuurne wel aan het front, maar werd verslagen door de Bel gische professional Johnny Dauwe. Zijn voormalige ploeggenoot Michel Corne- lisse werd vijfde, Jelle Nij- dam achtste. ROTTERDAM Met Omar Camporese heeft het eerste ABN/AMRO- toernooi een winnaar ge kregen, die niet op de af fiches voorkwam. Wat Luciano Pavarotti de ko mende maanden met zijn stembanden in het Sport paleis teweeg hoopt te brengen, deed zijn 22-ja- rige landgenoot in een veelbewogen weekeinde. Het publiek reageerde bijna uitzinnig op de 22-jarige doordouwer, die eerst zater dagavond Paul Haarhuis in de tiebreak van de derde set (7-2) de doortocht belette en vervolgens gistermiddag de als winnaar gedoodverfde Ivan Lendl met 3-6 7-6 (7-4) 7-6 (7-4) aan de kant zette. Toernooi-directeur Wim Bui tendijk was ook in de wol ken. Nieuwsgierigheid naar de prestaties van Haarhuis en Siemerink stuwde het toe schouwersaantal op naar een record van ruim 83.000; zo'n 11.000 meer dan vorig jaar. In zo'n geval doet het er wei nig toe, dat hij de eerste prijs van ruim 68.000 dollar uit reikte aan iemand, die maar twee wapens heeft; een stevi ge eerste service en een snoeiharde forehand. Wie aan Camporese's optre den in Rotterdam de conclu sie verbindt dat de eerste Ita liaanse winnaar van een ATP-evenement in tien jaar de beweeglijkheid heeft van een karrepaard, moet maar denken dat het er een half jaar geleden nog veel slechter uitzag. De nummer 42 van de ranglijst stond bekend als lief en lui. Onbeweeglijk aan de achterlijn gekleefd. „Het mo nument", luidde zijn bijnaam. „Kan hij eigenlijk wel lo pen?", vroeg menig Italiaans official zich. Ze onderwier pen de jonge speler aan hele serie tests waarbij bleek dat het voetenwerk beter was dan verwacht, maar de coör dinatie met de armbewegin gen volkomen ontbrak. Eindeloos Camporese's nieuwe trainer Piatti heeft daar eindeloos aan gewerkt. Bij de open Au stralische kampioenschappen meldde het tweetal zich al om 's morgens zes uur aan de poort van Flinders Park. Tot grote verbazing van de Au straliërs, de de Italiaan nog nooit voor twaalf uur 's mid dags de baan hadden zien op stappen. Zowel Lendl als Camporese was in Rotterdam bezig met driemaal scheepsrecht. Lendl wilde na Indianapolis en Memphis ook de titel in de Maasstad om het seizoen 1990 waardig te besluiten. Hij had zich vijf weken zonder toer- nooi-tennis in het vooruit zicht gesteld. Genieten van het gezinsleven - zijn vrouw is in verwachting van een tweeling - en flink trainen. Want helemaal stilzitten kan hij natuurlijk niet. Voor Camporese was Lendl het derde lid van de top-drie, die hij in twee maanden tijd ontmoette. Boris Becker was hem tweemaal met uiterste moeite de baas gebleven; bij de open Australische kampi oenschappen in een memora bele vijfsetter, die hij uitein delijk met 14-12 won en bij de Davis Cupwedstrijd tegen Italië, toen hij een achter stand van 2-0 in sets goed maakte. Stefan Edberg trof de Italiaan in Brussel en moest drie setpoints onge daan maken, voordat hii ver der kon. Het toeval wilde dat de laatste speler, die Lendl een nederlaag toediende, ook een Italiaan was. Campore se's trainingsgenoot Cristiano Caratti in de tweede ronde van Milaan. Camporese had daar weinig van opgestoken. Lendl blijk baar al evenmin. De Tsjecho- slowaak had natuurlijk vanaf het eerste moment de zwak ke tweede service van de Ita- Omar Camporese werd nog niet zo lang geleden 'Het Monu ment' genoemd vanwege zijn gebrek aan beweeglijkheid. Gis teren versloeg hij Ivan Lendl. FOTO: ANP liaan moeten aanvallen, maar als hij bij de mini-persconfe- liet dat na. „Omdat ik de rentie na afloop verklaarde, punten zo ook wel won", zo- Lendl had haast. Het vlieg tuig naar New York wachtte. In de partij ook. Na de gemakkelijke setwinst stoorde het hem bovenmatig, dat het publiek geen absolute stilte betrachtte. „Tennis is niet alleen een kwestie van slaan, maar ook van horen. Speel maar eens met oordop pen op dan kun je het ver schil merken". Die agitatie werd groter naarmate de schonkige Ita liaan minder van opgeven wilde weten. Het had nog goed met de nummer van de wereld kunnen aflopen als hij bij 5-4 in de derde set op eigen service één van de twee matchpoints had benut. Maar op het eerste ging een return naast de lijn en bij de tweede werkte de volley niet naar behoren. In de tiebreak, die na twee uur veertig minuten de be slissing moest brengen, wa ren er weer tal van onnodige missers. De ergste op match point. Va zijn racket kwam een soort kruising van een smash en een dropshot, die zelfs voor Camporese te ach terhalen was. De Italiaan trok een sprintje en plaatste de bal terug in het al door Lendl verlaten vak. „Zo'n geluksbal heb ik op match point nog nooit gehad", aldus de Italiaan. AC Milan op tijd in vorm Kappes geniet van wederdienst UVS krijgt geenloon naar werken Quick Boys wint kleurloze topper Rijnsburg de sterkste in derby vol emoties Teylingenin slotfase langs Stompwijkse Boys De Danaïden sluyit af zonder verlies (ADVERTENTIE) ■Uil HAAG Bart Veld- 't hitamp is verreweg Neerlands oef We stayer. De Hagenaar be- jadrukte het afgelopen week- ar inde die reputatie door tijdens wilt nationale afstandskampi- enAjnschappen zowel de 5000 als ren .000 meter op zijn naam te het prijven. „De twee titels die o oo wilde hebben. Ik heb de af- 'tferjlopen dagen lekker ge- heJhaatst", lachte Veldkamp, 'igene ook over zijn 1500 meter ied weede achter Leo Visser) 'ebakt tevreden mocht zijn. imoj) de „eigen" Uithof reed Veldkamp bovendien twee baanrecords aan gruzelemen ten. De vijf kilometer ging in 6.51,60 (was 6.57,85) en de tien in 14.13,55 (was 14.48,58). In totaal was er afgelopen week einde, inclusief de World Cup finale vrouwen, sprake van acht van dergelijke prestaties. De organsiatie moest, met 1000 gulden per baanrecord, diep in de buidel tasten. „Het ijs was goed", loofde Veldkamp dan ook ijsmeester Melle Bever wijk en zijn manschappen. In december 1989 werd de semi- overkapte baan ingewijd met wereldbeker-wedstrijden „Toen reden we als op golfpla ten, nu was het ijs goed vlak". Wanneer het dak van de Uit hof na de komende zomer ge heel kan worden afgesloten, voorziet Veldkamp nóg snelle re tijden. „Dan kan de tempe ratuur en vooral de luchtvoch tigheid beter in de hand wor den gehouden. Als de ijsmees ters dan ook overleg plegen met hun collega's in bijvoor beeld Haarlem, wordt het be duidend beter en daar zijn we toch met z'n allen bij gebaat' Jammer vond (ook) Bart Veld kamp alleen de magere publie ke belangstelling. „De Uithof zou best wat meer aan public gekomen. Zonde, want er valt veel meer van te maken. Maar dan moet je er natuurlijk wel wat moeite voor doen". Desondanks verscheen Bart relations kunnen doen", luidde- Veldkamp best gemotiveerd zijn suggestie aan het adres van directeur Hans Künz. „Deze, toch mooie, wedstrijden zijn eigenlijk nergens goed aangekondigd. Alleen de sup porters, die het schaatsen in tensief volgen én in de buurt wonen, want negen van de tien hier komen uit Den Haag of omstreken, zijn hier op af aan de start. „Het is toch een Nederlands kampioenschap. Ik wil dan voor eigen publiek graag iets leuks laten zien. Als je er hier met je pet naar gooit, sluit je zo'n seizoen toch onbe vredigend af". En: „Ik leer elke afstand weer, nuttig voor volgend seizoen. Dat ik bij voorbeeld zo'n tien kilometer heel constant vol kan maken. Dat is een ervaring waarmee ik straks m'n voordeel hoopt te kunnen doen". Voor die tijd is er, namelijk komend week einde, nog de World Cup-fina le in Inzeil. „Ik hoop daar zo dicht mogelijk in de buurt van Johann-Olav Koss te blijven. Hem inhalen zal ik niet, maar het gat kan best wat kleiner dan tijdens het WK". ÏURNE Marjan Freriks en Tonnie Dirks zijn gisteren in jurne nationaal veldloopkampioen bij de respectievelijk de Buwen en mannen geworden. Zowel Freriks als Dirks prolon- %rde op het Hippisch Centrum de titel. Dirks veroverde zijn 'fde Nederlandse veldloopkampioenschap in een tijdsbestek 'In zes jaar. Henk Gommer en Marti ten Kate werden respec- velijk tweede en derde. Het zilver bij de vrouwen ging naar jonne van der Kolk. Carla Beurskens eindigde als derde. \DRID Er wordt nog gesquashed, maar de toppers gaan .lebollend over de vloer. De sfeer is behoorlijk verziekt in de :pkleine jetset van het squash wereldje. Vooral de Pakistani en istraliërs kunnen elkaar wel schieten. Het conflict is zo hoog gelopen dat wereldkampioen Jansher Khan binnen de spe- svakbond (ISPA) een motie van wantrouwen heeft ingediend [en de voorzitter Chris Dittmar. De Pakistaanse speler vindt Australiër een schande voor de sport. „Als voorzitter is hij jcht voor de sport. Binnen en buiten de lijnen", onderlinge duels staan bol van de incidenten. Zo ook zater- in Madrid, in de halve finales van de Open Spaanse, die :rd gewonnen door Jansher (17-15 15-7 15-6). „Hij liep me con- int te zoeken", brieste Jansher. „Dittmar is contactgestoord. |j gaat nooit met zijn medespelers om, die hij toch als voorzitter i de vakbond moet vertegenwoordigen. Hij maakt schandali- opmerkingen over zijn tegenstanders". isher was vooral kwaad over de opmerking van Dittmar, die n „een nachtmerrie van een wereldkampioen" noemde. De istraliër bleef laconiek onder de aanval. „Jansher mag zeggen it hij wil, maar het heeft er alle schijn van dat als je kritiek 'ert op één Pakistaan, je direct wordt afgeschilderd als een ra- t". De overwinning in Madrid ging naar Jansher. Hij versloeg de finale Jahangir met 3-1 (15-11 10-15 15-4 15-7). DEN HAAG Ajax is in de eredivisie een puntje achterop geraakt bij PSV. De landskam pioen, zoekend naar herstel na twee achtereenvolgende ne derlagen, speelde in De Meer gelijk tegen het sterke FC Groningen, 1-1. PSV overrom pelde het zwakke Feyenoord. PSV genoot van zijn Brazili aanster Romario, die tegen Feyenoord, dat nog strijdt op twee fronten, KNVB-beker en degradatie, vier keer scoorde. Hij nam onder meer de eerste drie doelpunten voor zijn re kening. Bosman, terug in de basis na zijn succesvolle inval beurt tegen Willem II, tekende ook voor een treffer. Interna tional De Jong zat verrassend op de bank. Hij verklaarde dit niet te pikken. FC Groningen verloor dit sei zoen nog geen uitwedstrijd. Na het gelijke spel bij PSV (1-1) speelde de ploeg van de onbe vangen trainer Westerhof ook bij Ajax gelijk (1-1). Slechts de openingsfase was voor de titel verdediger, die terugviel na de snelle treffer van Bergkamp. FC Groningen maakte meer dan verdiend gelijk dank zij een doelpunt van oud-Ajaciea Meijer. FC Groningen blijft tweede met een puntje voor sprong op Ajax, maar met bo vendien twee duels meer ge speeld. i)RDRECHT Werelddam- ipd-president dr. Vadim Bai- piov heeft het bestuur van Koninklijke Nederlandse i Bond (KNDB) nog twee tanden de tijd gegeven om 'iet positieve voorstellen te pnen waardoor het conflict Ken de Nederlandse - en de werelddambond (FMJD) kan worden opgelost. Die bood schap kreeg de KNDB-delega- tie mee na het gesprek dat tus sen de KNDB en FMJD plaatsvond. Ook de voor de Nederlandse spelers dreigende uitsluiting van internationale contacten is voor die periode uitgesteld. De FMJD-presi- dent, die in de Sovjetunie in middels door alle officiële in stanties is erkend en onlangs is opgenomen in het Olympisch Comité van de Sovjetunie, heeft de KNDB-delegatie dui delijk gemaakt dat het hem onmogelijk is congresbesluiten te negeren. Daarmee kreeg de dambond in feite al een ant woord op de brief van haar advocaat, waarin werd geëist dat het FMJD-bestüur binnen twee weken zou besluiten Bai- ramov af te zetten. Dat besluit zou dan op de eerstvolgende bestuursvergadering van de werelddambond (begin mei) moeten worden bekrachtigd. De KNDB heeft, in het ruim drie uur durende gesprek wel de belofte gedaan om de finan ciële verplichtingen ten op zichte van de FMJD na de ko men. Beenhakker boos op Huijbregts AMSTERDAM Leo Been hakker is boos op de competi tieleider in Zeist. De technisch directeur van Ajax verwijt hem dat de achterstallige wed strijden „luk-maar-raak" zijn ingepast. Volgens Beenhakker is zijn ploeg daarbij benadeeld. Op de eerste plaats stoort Beenhakker zich aan het feit, dat Ajax komend weekeinde vrij heeft. „Na deze winterse periode hebben de spelers baat bij veel wedstrijden, om weer in vorm te komen. Ik vind het raar dat ons duel dan zo maar wordt geschrapt. Bovendien raken we daardoor nog verder achterop. Dat is slecht voor de competitie". Ajax en PSV hebben vrij op verzoek van bondscoach Mi chels, die zijn internationals enkele dagen voor de kwalifi catie-wedstrijd tegen Malta van volgende week woensdag wil sparen. „Ik weet dat wij hofleverancier zijn", aldus Beenhakker, „maar op dit mo ment komt deze maatregel me zeer ongelegen". Er is echter meer. Beenhak ker: „Voor de rest van het sei zoen is er sprake van een scheef programma. Van de laatste wedstrijden spelen wij er vier uit. Dat is in een situa tie dat de prijzen worden ver deeld en de druk het grootst is. Ik heb er zeer veel moeite mee. Er zijn duels ingelast zonder dat er bij is nagedacht. We spelen straks bijvoorbeeld drie thuiswedstrijden achter elkaar. Dat lijkt ook nergens naar". Bovendien heeft Ajax nog steeds twee (inhaalwed strijden tegoed ten opzichte van PSV. „Ook dat is een na deel. Wij kijken steeds tegen die achterstand aan. Ik denk dat ik recht heb van spreken. Vorig seizoen was de situatie omgekeerd en had PSV steeds enkele duels meer te gaan. Ook destijds heb ik gezegd dat dit niet goed was". Wereldrecord voor Ottey SINDELFINGEN De Ja- maicaanse atlete Merlene Ot tey heeft gisteren bij interna tionale indoorwedstrijden in de Duitse plaats Sindelfingen het wereldrecord op de 200 meter verbeterd. Ottey, die op 17 maart ook als trekpleister fungeert bij het indoorgala in het Haagse Houtrust, kwam na 22,24 seconden over de eind streep. Het record was in han den van de Duitse Heike Drechsler met 22,27 seconden. Na haar 7,04 op de 60 meter, de op één na beste tijd in dit seizoen, geldt de 30-jarige Ot tey als grote favoriete op beide afstanden voor de wereldtitel strijd indoor, die het komende weekeinde in Sevilla wordt gehouden. Ottey zei dat de wedstrijden van vorige week donderdag in Sevilla, waar ze 7,08 en 22,37 liep op de 60 en 200 meter, haar het nodige vertrouwen hadden gegeven voor een aanval op het we reldrecord. Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de ■ve eerste twee weken gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I l Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 25,70 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: Adres: I Postcode/plaats: iiniuiwiHimiinn

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11