Nieuwe toekomst voor Irakezen Sleutelrol voor Kuwayts verzet Amerikanen verslinden onthullingen over rijke, beroemde landgenoten HOGE MILITAIREN NEGEERDEN ORDERS VAN SADDAM HUSAYN BUITENLAND fteidwOowicunt zaterdag 2 maart 1991 pagina 1 President Kroatië boycot topoverleg BELGRADO Leiders van de ruziënde Joe goslavische republieken zijn vrijdag bijeenge komen in een poging de onderlinge politieke geschillen bij te leggen en besluiten te nemen over de toekomst van de uiteenvallende fede ratie. De bijeenkomst werd geboycot door pre sident Franjo Tudjman van Kroatië, de op een na grootste republiek van het land. Tudjman wil met zijn wegblijven protesteren tegen de veroordeling door het collectieve pre sidentschap van Joegoslavië van een brief van de Kroatische leider aan de Amerikaanse pre sident George Bush, zo zei Slaven Letica, een van de adviseurs van Tudjman. In de brief had Tudjman om Amerikaanse steun gevraagd voor het geval het federale leger ingrijpt tegen de jonge, naar onafhankelijkheid strevende Kroatische democratie. Verpleegster spoot gewonde Irakezen dood LONDEN/KUWAYT-STAD Een 24- jarige vrouw die zichzelf een Kuwaytse verpleegster noemt heeft gezegd 22 ge wonde Iraakse soldaten om het leven te hebben gebracht door ze een dodelijke in jectie toe te dienen. De vrouw deed haar verslag tijdens een interview met de Brit se televisiezender ITN. ,,Ik gaf ze injectie. Dood gemaakt", zei de met een zwarte hoofddoek getooide vrouw in het Engels met een zwaar ac cent. Ze vertelde in een Kuwayts zieken huis te hebben gewerkt waar Iraakse sol daten werden opgenomen die gewond raakten tijdens gevechten met het Ku waytse verzet. De dodelijke injecties wa ren haar bijdrage aan de strijd tegen de vijand. Rechtsgeldigheid Golfoorlog voor Hof in Den Haag DEN HAAG De Groenen in het Europese Parlement zijn voor nemens om de vraag van de rechtsgeldigheid van de Golfoor log voor te leggen aan het Inter nationale Gerechtshof in Den Haag. Volgens een verklaring in Brussel wordt een delegatie van de groep onder leiding van haar voorzitter, de Belg Paul Lannoye, dinsdag ontvangen bij het Hof. De Groenen willen tevens een aantal leden-landen van de VN verzoe ken het Hof formeel te vragen na te gaan of de Golfoorlog in over eenstemming is met tionale recht. Vrouw voorop Benzine is schaars in het door oliebranden geteisterde Kuwayt. Half jaloers en half geamuseerd kijken enkele Kuwayti's hoe een landgenote al een volle jerrycan voor ligt op hen. foto: ap EG steunt Israël en Palestijnen BRUSSEL De Europese Gemeen schap trekt een bedrag van 250 mil joen ecu (582 miljoen gulden) uit om Israël en de Palestijnse bevolking in de bezette gebieden te helpen bij het opvangen van de gevolgen van het 'Golfeonfliet. Ook zal de toegang van Palestijnse landbouwprodukten tot de Europese markt worden vergemak kelijkt. De ministers van buitenland se zaken, die er maandag voor het eerst over praten, moeten er nog hun fiat aan geven. Daarna zal worden uitgemaakt hoe het geld verdeeld zal worden. Israël wordt daarmee in ze kere zin beloond voor zijn terughou dende opstelling in de oorlog tegen Irak ter wille van het behoud van de anti-Iraakse coalitie. Irakese soldaten hebben in Kuwayt-Stad een puinhoop achtergelaten. foto-, afi KUWAYT-STAD Vanaf het begin van de Iraakse be zetting stond het verzet in Ku wayt in contact met de Ameri kaanse militaire inlichtingen diensten en leverde het waar devolle informatie over doel witten en Irakezen i telden Amerikaanse militairen gisteren in Riyad. „Als ik wou kon ik letterlijk de telefoon grijpen en een Kuwaytse ver zetsleider in Kuwayt-Stad bel len", zei een Amerikaanse mi litair. Sommige informatie van het Kuwaytse verzet was ge kleurd door de Kuwaytse er- sche zaken, zoals welke doelen geallieerde vliegtuigen moes ten vermijden, leverde het verzet een belangrijke bijdra- KADHIMIYA De Iraakse bevolking beleef de gisteren de eerste bom- bardementloze dag in zes weken en begon een blik vooruit te werpen op het naoorlogse leven in het geruïneerde land. Radio Baghdad beloofde dat het land in record tempo her bouwd zal worden en de Britse minister van handel Peter Li- ley zei dat Britse bedrijven mogelijk kunnen helpen bij de wederopbouw van het land als er „een verandering in Bagh dad" plaatsvindt. Volgens de minister is de klus die in Ku wayt geklaard moet worden „een dwerg" vergeleken bij het ""werk dat in Irak ligt te wachten; de kosten van de we deropbouw in Kuwayt worden geschat op 100 miljard dollar (170 miljard gulden). Een gezamelijke missie van UNICEF en de Wereldgezond heidsorganisatie van de Vere nigde Naties nam half februari de schade op in Irak en kwam tot de slotsom dat de situat toen al desastreus was. De Irakezen ontwaakten giste ren na een nacht die af en toe werd verstoord door geweer schoten die werden gelost om de feestvreugde luister bij te zetten; de sirenes van het luchtalarm die sinds het begin van de oorlog om de andere nacht loeiden bleven stil. Een menigte dringt zich langs de stallen en kramen waar van alles, van antiek tot scheermesjes, wordt verkocht. De markt ligt bij de moskee met de gouden koepel, de laat ste rustplaats van twee belang rijke sji'itische geestelijke lei ders. In de moskee zelf is het ook druk, maar de drukte is minder groot dan voor de oor log. De mensen hebben geen benzine meer om naar het hei ligdom te rijden, zegt de aan de moskee verbonden geeste lijke Muslim Al-Mousawi. Eigenaren van winkels zeggen dat de zaken beter beginnen te lopen, maar dat de omzet nog steeds onder het vooroorlogse niveau is. Doordat de elektrici teitscentrales werden uitge schakeld door de bombarde menten van de geallieerden deden winkeliers goede zaken met de verkoop van batterijen, gaslantaarns, petroleumstellen en draagbare radio's. Winkelier Balasim Mahmoud zegt dat hij sinds het begin van de oorlog ongeveer 300 draag bare radio's heeft verkocht in zijn kleine winkel en dat hij door zijn voorraad heen is; elektrische apparaten die hun energie van het net betrekken zijn echter blijven liggen. De 47-jarige Abdul-Aadhim Hamad die twee weken gele den uit het leger in Kuwayt werd ontslagen zegt dat hij da gelijks 10 tot 12 lantarens ver koopt in zijn kraampje met tweedehands goederen. Lanta rens die eerst 25 dinar (vol gens de officiële koers bijna 140 gulden) kostten gaan nu weg voor 110 dinar. Hamad is blij. „Nu de oorlog voorbij is kan ik een toekomst opbou wen, het leven van mijn gezin verbeteren, een auto kopen". Recordtempo Radio Baghdad beloofde giste ren dat de wederopbouw van het land in recordtempo zal plaatsvinden. Het station prees de historische verworvenhe den van het land dat „de mensheid de eerste letter...van het schrift en de eerste wet in het wetboek leerde" „Omdat Irak zo is, is het in staat te herbouwen wat de vijanden vernietigen, in recordtijd op te bouwen wat de agressors ruï neerden en nogmaals het ver mogen...te herwinnen om keer op keer offers te brengen". Het radiostation prees de Ira kezen zoals gewoonlijk voor hun standvastigheid, omdat ze het 42 dagen lang hadden vol gehouden tegenover „de bit terheid, gemeenheid en haat". „Hun huizen, moskeeën, bom bardementsschuilkelders, scholen, ziekenhuizen en eco nomische en civiele installaties waren blootgesteld aan meer dan 100.000 luchtaanvallen", aldus Radio Baghdad. Het voedsel in het land is schaars, bomen in de stad wor den gebruikt als brandstof en de vervuilde rivier de Tigris is de enige drinkwaterbron ge worden. Energiecentrales, communicatievoorzieningen en waterzuiveringsinstallaties zijn vernietigd. Brood is er niet te koop en een kilo vlees kost ruim zestig gulden in een land waar het gemiddelde maandloon tussen de 800 en 900 gulden ligt. Het einde van de stijging van de vleesprijs is overigens nog niet in zicht. De VN-functionarissen brach ten het grootste deel van hun tijd in Baghdad door, maar de Iraakse autoriteiten zeiden hun dat de omstandigheden el ders in het land even slecht waren. Vooral voor de zuide lijke havenstad Basra, die he vig gebombardeerd is door de geallieerden, moet de oorlog een hard gelag zijn geweest. De inwoners van Baghdad brengen hun tijd grotendeels door met het zoeken naar voedsel, water en brandstof. Toiletten worden meestal niet doorgetrokken en het rioolwa ter overstroomt woongebieden. Gasflessen voor verwarming en koken zijn nauwelijks te krijgen en als ze er zijn zorgt de verkoop ervan voor op stootjes. Volgens de functionarissen wordt de belangrijkste bedrei ging voor de volksgezondheid gevormd door het betrekken van drinkwater uit de rivier de Tigris, waardoor tyfus- en cholera-epidemieën kunnen uitbreken. De waarschuwin gen over de radio om het wa ter voor gebruik te koken heb ben weinig effect, omdat de bevolking de schaarse brand stof voor andere zaken wil ge bruiken. Het aantal gevallen van diarree bij kinderen was de afgelopen maand vier keer zo groot als in februari vorig Voorraden medicijnen, vaccins en chemicaliën voor het zuive ren van water zijn al van tevo ren door de VN in de regio aangelegd, zodat ze snel Irak en Kuwayt binnengebracht kunnen worden. i NEW YORK De vlotte j overwinning in de Golf j zou volgens de hoeders van de tijdsgeest van de Verenigde Staten een i i heilzame werking hebben 1 op het Amerikaanse le- ven. De Amerikanen zou den het cynisme dat is ontstaan als gevolg van het Watergateschandaal en de Vietnamoorlog nu achter zich kunnen laten. Maar als het waar is dat Amerika hunkert naar morele zekerheden, dan moet de uitgeverswereld daar nog van horen. Nooit tevoren in de geschiede nis is er zoveel verdiend aan het onthullen van de lusten en lasten van de rijken en be roemden. De winkels liggen vol smadelijke, venijnige en smeuïge ontmaskeringen. Nu maakt de boekenwereld zich op voor dé lasteraanval van dit jaar - Kitty Kelley's bio grafie van Nancy Reagan. Me vrouw Kelley, miljonaire na haar bestsellers over Frank Si natra en Jackie Kennedy, zegt dat als gevolg van de „angs tfactor" veel van haar duizend informanten dichtklapten bij de voormalige der „Toen ik over Frank Sinatra schreef, kostte het me moeite om de mensen aan het praten te krijgen omdat sommigen van hen letterlijk bang waren het leven erbij in te schieten... maar Nancy Reagan kan je zwartmaken, ze kan zorgen dat je belastingen worden ge controleerd, ze kan zorgen dat je je baan kwijtraakt of je di rectieplaats",, De Nancy van mevrouw Kel ley is nog wreder en bereken- der dan haar grootste critici beweerden. Kelley komt on schok kende onthullingen over de Californische astroloog die zich bemoeid zou hebben met de zaken van het Witte Huis. Klappen Niet alleen worden er klappen uitgedeeld in het wereldje van de Amerikaanse bovenlaag, ook in de filmwereld is in rep en roer. De grote filmstudio's in Hollywood boycotten New York als filmlokatie omdat de plaatselijke vakbonden te veel geld vragen. Het duidelijkste teken dat New York heeft afgedaan als culturele hoofdstad zijn twee nieuwe films waarin de ver rukkingen van Los Angeles breed uitgemeten worden. De ene film, de komedie 'L.A. Story' van Steve Martin, toont Los Angeles als een plaats om van te houden. Martin pro beert de charme te laten zien achter de oppervlakkige reali teit die de Newyorkers alleen maar opmerken, zoals de mon sterlijke verkeersopstoppin gen. In de andere film, 'Scenes from a Mall' van Paul Mazur- sky, speelt de verstokte Newy- orker Woody Allen de hoofd rol. Hij speelt een sympathieke advocaat in de amusements wereld van Los Angeles, die alles verafschuwt wat maar met New York te maken heeft. Militante lesbiennes Sommige mensen die Woody Allen door dik en dun trouw blijven, zien zijn anti-New York film als de ultieme Woody Allen-grap, maar an deren zijn daar niet zo zeker van. Hij lijkt te zeer op zijn ge mak wanneer hij met zijn paardestaart en zijn surfboard aan de zijde van Bette Midler, die zijn vrouw speelt, het win kelcentrum doorkruist. Woody Allen had Amerika's nier om de pro- duktiviteit op het werk te ver groten bedacht kunnen heb ben - „stemming-verande rende geuren". Onderzoek heeft aangetoond dat een vleugje pepermint op een snufje lavendel door de aircon ditioning de stemming van de werknemers verbetert en hen produktiever en actiever houdt. In verschillende groepen klinkt protest tegen de nieuw ste rage om tijdschriften met geurproeven te doordrenken. groep militante lesbiennes uit Boston maakt zich sterk voor geurvrije zones. Het gerechtshof heeft deze week voor het eerst uitspraak gedaan over het dragen van parfum. Een vrouw uit Man hattan mag voortaan thuis geen parfum meer opdoen tot haar scheiding een feit is. Haar parfum had volgens haar advocaat een dermate ernstige allergische reactie veroorzaakt bij haar echtgenoot dat hij door het hoesten verwondin gen aan zijn keel had opgelo pen. CHARLES BREMNER (c) The Times Israël wil vernietiging van Iraakse raketten ROME Israël streeft naar de vernieting van alle Iraakse raketten, lanceerinrichtingen en niet-conventionele wapens en dringt er bij de geallieerden op aan hierover bepalin gen op te nemen in de bestandsovereenkomst met Irak. De Israëlische minis ter van buitenlandse zaken, David Levy, heeft aan Italië en an dere landen van de coalitie een brief ge schreven met dit ver zoek. Ariel Sharon, de Israëlische minister van volkshuisvesting, zei gisteren dat de Arabische landen, en in het bijzonder Syrië, hun wapenarsenaal moeten inkrimpen. Premier Yitzhak Sha mir van de rechtse Li- kud-regering deelde mee dat Israel een door de Arabische lan den gewenste interna tionale vredesconfe rentie over het Mid den-Oosten afwijst. Hooikoorts door strak ondergoed TOKYO Vrouwen die strakke bh's en on dergoed dragen heb ben meer kans hooi koorts te krijgen. Prof. Bunkichi Wakasugi van de medische uni versiteit Jikeikai in Japan zei te verwach ten dat het aantal ern stige gevallen van hooikoorts dit jaar met 50 procent zal stijgen. Een van de oorzaken is strakke kleding. „De zaken werden pas echt slecht omstreeks de ja ren zestig, toen steeds meer elastiek werd ge bruikt. Bh's en panty's sluiten het onderli chaam af en zijn zeer ongezond", aldus Wa kasugi. BAGHDAD In tegenstelling tot wat het opperbevel van de geal lieerde strijdkrachten in Kuwayt geloofden bij het begin van het grondoffensief, hebben Iraakse militairen massaal bevelen van Saddam Husayn genegeerd door al te gaan terugtrekken voordat Baghdad daartoe het sein gaf. Dat is onder meer de mening van Franse militaire bronnen. Als ge volg daarvan waren al 32 van de geschatte 60 a 70 Iraakse divisies in Kuwayt en het zuiden van Irak door hun eigen leiding buiten gevecht gesteld, terwijl meer dan tien divisies ontbonden werden. Ook hoge officieren zouden gede moraliseerd zijn toen de junta in Baghdad - korte tijd na de invasie in Kuwayt - de „verworvenhe den" van de oorlog tegen Iran op gaf en toegaf aan praktisch alle eisen van Iran. De frustratie zou nog groter zijn geworden toen de terugtrekking uit Kuwayt vorige week werd aangekondigd. Als de informatie juist is, betekent dit ook dat de executie-pelotons - waarvan er verscheidene waren in elke Iraakse divisie en die on der controle staan van de Ba'ath- partij - ofwel meededen met de ongehoorzaamheid ofwel op de een of andere manier onschadelijk gemaakt werden. Iraakse soldaten en officieren - tot aan de rang van kolonel - gaven na hun overgave tot Franse troepen variaties op „verlos ons van deze tiran" zei de Franse staf-chef Tanguy Le Pi- chon. Hij bevestigde ook dat het Iraakse leger, met uitzondering van de Republikeinse Garde, wei gerde met hun tanks en artillerie in actie te komen. Albanezen De vissersboot Hero- nite met 142 Albane se vluchtelingen is gisteren veilig aange komen in de Italiaan se havenstad Brindi- si. Het vrachtschip Kaninau, dat donder dag met Albanese vluchtelingen de Itali aanse haven Otranto bereikte, kwam on der vuur van Albane se patrouilleboten. Volgens passagiers was de Kaninau twee uur lang in internatio nale wateren bescho ten. Daarbij kwam een vluchteling om het leven. foto: ap Delft Instruments leverde illegaal DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB het maxicaanse afgodsbeeld DELFT Delft Instruments heeft in 1989 en in 1990 appara tuur aan Irak geleverd zonder dat het bedrijf de nodige ver gunningen had aangevraagd. In december 1990, toen het embar go van de Verenigde Naties te gen Irak al maanden van kracht was, is nog apparatuur naar Jordanië verscheept. Dat is gebleken uit een intern on derzoek van het bedrijf, zo heeft de directie gisteren be kendgemaakt. De leveringen aan Irak zijn geschied via de Belgische dochteronderneming OIP Instrubel. In december 1989 en april 1990 is telkens één warmtebeeld dag/nachtzicht- systeem naar Irak verscheept. Dat zijn systemen waarmee op basis van uitgestraalde warmte 's nachts waarnemingen kun nen worden gedaan. Op 7 de cember 1990 is een prototype van dezelfde apparatuur ver scheept naar Jordanië voor eindgebruik aldaar. OIP Instru bel had wel de benodigde ver gunningen van de Belgische overheid. De dochteronderne ming van Delft miste echter de noodzakelijke herexportver gunning uit de Verenigde Sta ten. In de nachtzichtsystemen zijn Amerikaanse onderdelen verwerkt, waardoor Ameri kaanse toestemming is vereist om de systemen te exporteren. Slim verzet Meer dan 4000 Roemenen hebben gisteren in Bukarest gedemonstreerd tegen de onderdrukking van intellectuelen door de regering. foto: epa extra goed vast. Maar de pampero neemt in hevigheid toe; kra kend gaan de masten overboord en het schip begint water te maken. Als het eind nabij schijnt, komt een driemastvolschip in zicht, lenzende op zijn ondermarszeilen door de storm. De kapi tein van de „Maggie Lee" ontsteekt een stakellicht en het drie mastvolschip draait bij. En het lijkt ook of de storm nu iets be daart. QN837 Als de kapitein van de „Maggie Lee" had geweten welk een gevaarlijke lading die onschuldig uitziende kist van de twee passagiers bevatte, zou hij zich wel tweemaal bedacht heb ben. Maar hij heeft nog nooit van Huitzllopochtli gehoord... Ter hoogte van Antofagasta wordt de „Maggie Lee" echter belopen door een zware storm, een pampero. De gaucho's zijn bang dat hun kist over boord zal slaan en zij sjorren het ding nog eens

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7