De Schwarzkopf van het Binnenhof Bush: president van hele aardbol Politiek Partij Parlement BINNENLAND/BUITENLAND £eidóc@otrumt ZATERDAG 2 MAART 1991 PAGINA 5 DEN HAAG Fysiek hebben ze niets gemeen, de hanige Hollandse politicus en de vle zige vier-sterrengeneraal uit j de USA. Qua tactiek lijken 'Ruud Lubbers en Norman Schwarzkopf echter op elkaar I als twee druppels water. Zoals de Amerikaanse bevelhebber de Irakezen misleidde en ver volgens in een ijzeren tang fijnkneep, zo zegevierde de Nederlandse premier deze week over zijn sociaal-demo cratische coalitiegenoten. Wat het slagschip 'Missouri' dat bij wijze van afleidingsma noeuvre met een aantal amfi bievaartuigen opstoomde naar Kuwayt-Stad was voor Schwarzkopf, was de koppe ling voor Lubbers. Men zal zich herinneren dat de Neder landse minister-president aan het eind van het kabinetsbe raad over de Tussenbalans groot in het nieuws kwam met zijn voorstel de welvaartsvaste koppeling tussen lonen en uit keringen door te snijden. De mensen die aangewezen zijn op de sociale zekerheid moes ten maar genoegen nemen met een waardevaste uitkering, vond de premier. Met deze proefballon, die dwars in ging tegen letter en geest van het regeerakkoord, joeg hij de PvdA bovenin de gordijnen. Fractieleider Wölt- gens zag zich zelfs genood zaakt met een crisis te dreigen. Daardoor was de aandacht van de PvdA even afgeleid van twee andere belangrijke za ken. Ten eerste: de vraag hoe het grote ziekteverzuim en het enorme aantal arbeidsonge schikten teruggedrongen zou den kunnen worden. Ten tweede: het probleem van het peperdure openbaar vervoer. In beide gevallen lagen er voorstellen van CDA-zijde, mede bedacht door Lubbers zelf, die bij aandachtige en ge detailleerde bestudering ten minste even grote woede had den moeten opwekken bij het linkse deel van de coalitie. Drammen Door te gaan drammen over de koppeling, bereikte de CDA-chef dat vrijwel geen en kele PvdA'er zich ernstig ver diepte in die twee andere za ken. Zo kon het gebeuren dat CDA-minister De Vries van sociale zaken en werkgelegen heid toestemming kreeg een adviesaanvraag naar de Soci aal-Economische Raad te stu ren over mogelijke wijzigingen in de ziektewet en de wet op de arbeidsongeschiktheid. En zo kwam het dat de PvdA-mi- nisters akkoord gingen met een zeer opmerkelijk tarieven- plan voor het openbaar ver voer. Het staat er zo onschul dig in de Tussenbalans: een 'extra strip' invoeren. Maar het betekent wel dat tram, bus en metro met tientallen pro centen duurder worden. Na aanvaarding van deze plannen door de PvdA-minis- ters was Lubbers vrij snel be reid de koppeling met rust te laten. Wel zorgde hij er nog even voor dat die maatregel niet te duur mag worden. De vakbeweging heeft nu bij monde van haar oud-voorzit ter Kok gehoord dat als zij de lonen opjaagt, de sociale premies omhoog gaan en in het uiterstse geval de uitkerin gen toch worden ontkoppeld. Maar ook dat laatste mocht voor de PvdA de pret niet drukken. „Juicht", riepen Kok en Wöltgens in koor, „de kop peling is gered!" Op al hun verkiezingsbijeenkomsten vroegen zij de aandacht voor dit 'huzarenstukje'. Over ziektewet en wao, die misschien nog wel belangrijke re sociale verworvenheden zijn, zwegen de PvdA-kop- stukken als het graf. „Waar om?", wilde Ina Brouwer van Groen Links tijdens het Tus senbalans-debat weten. Had Thijs Wöltgens de adviesaan vraag van minister De Vries aan de SER soms niet beke ken? „Wie goed leest, ziet dat een opening wordt gefor ceerd", hield Brouwer vol. Zij wees op de nadrukkelijk ge noemde mogelijke invoering van twee 'wachtdagen' in de ziektewet en een forse beper king van de wao: minder ar- beidsongeschikten toelaten en de uitkeringsduur afhankelijk stellen van de hoeveelheid ge werkte jaren. Wöltgens probeerde deze dis cussie uit de weg te gaan: „Het is niet zinvol hier nu over te spreken". Volgens de PvdA'er had het kabinet zich nog geen oordeel gevormd over deze za ken. 'Wachtdagen' en wijzi ging van de wao worden in de adviesaanvraag van De Vries alleen maar als mogelijkheid opgesomd en niet als doelstel lingen, zei Wöltgens. Maar niet heus dus, probeerde Ina Brouwer haar PvdA-colle- ga te doen inzien. En zij heeft gelijk. Het is het kabinet, al thans de CDA-leden daarvan, wel degelijk bittere ernst. Mi nister Bert de Vries wees in een interview met deze krant op het chemieconcern DSM, waar een zieke werknemer de eerste twee dagen van zijn af wezigheid voor eigen rekening moet nemen, door het inleve ren van ATV-dagen. Een mooi systeem, vindt De Vries. „Ik zie er wel wat in voor de hele collectieve- en marktsector". De inkt van die in druk ver schenen uitspraak was nog niet eens helemaal droog, toen ook premier Lubbers een duit in het zakje deed. Met ingang van volgend jaar zullen de ambtenaren, met inbegrip van de werknemers in de gezond heidszorg en de bejaareninstel- lingen, zelf moeten opdraaien voor de eerste twee ziekteda gen. „Voor de overheid wordt het ziekteverzuim een te zwa re last en deze werkgever is niet meer bereid die last te dragen", sprak de premier op bitse toon. Ook wat de wao betreft bleek de intuïtie van Ina Brouwer voortreffelijk. In 1994 moet het aantal arbeidsongeschikten gereduceerd zijn tot het aantal van 1989. Met andere woorden: „Het aantal moet met 65.000 worden terugge drongen. Dit zijn duidelijke cijfers en deze twee doelstel lingen zullen we halen", dreig de de minister-president. En voor het geval de PvdA nog niet helemaal snapte waar zij aan toe was, gaf Lubbers ook vol gas toen het openbaar vervoer aan de orde kwam. Geen goed woord had hij over voor het verzoek van fractie leider Wöltgens om de tarie ven geleidelijk te laten stijgen en af te zien van aparte maat regelen voor het stads- en streekvervoer. „Het kan niet zo zijn dat de Tussenbalans door het ijs zakt!", snauwde hij. Stupéfait Wöltgens was „stupéfait", zo erkende hij zelf in het debat. Verbijsterd dus. Dat was nu weer niet zo'n handige opmer king van de Limburger. Daar mee bewees hij dat de PvdA in de hogeschool van de politiek nog altijd niet is opgewassen tegen het CDA, evenals trou wens als dé VVD. Liberalen noch socialisten zijn zich blijk baar voldoende bewust van de machtspositie van een mid denpartij. PvdA- en VVD-ministers ge ven soms maar toe in het kabi net, omdat zij denken dat hun partijgenoten in de Tweede Kamer een bepaald voorstel nog wel kunnen tegenhouden. Waarom zouden hun fracties minder mans zijn dan die van het CDA, dat in de volksverte genwoordiging ook altijd van alles en nog wat afschiet? Li beralen en socialisten vergeten dat de christen-democraten, als een plan eenmaal in het kabinet is aanvaard, de hulp kunnen inroepen van de oppo sitie. Eenvoudig omdat zij nu eenmaal in het midden zitten. Ten tijde van de kabinetten- Lubbers I en II drukte het CDA zonodig zijn zin door met behulp van de PvdA en D66. In het kabinet-Lubbers/Kok roepen de christen-democra ten als het moet de assistentie in van de liberalen. Zo ook als het gaat om het enigszins kos tendekkend maken van het openbaar vervoer. Van VVD- leider Frits Bolkestein, die zich net tot kampioen van de automobilisten had geprocla meerd, is immers niet te ver wachten dat hij een lans breekt voor de reizigers per trein, tram of bus. Hoe lang zal de PvdA deze be jegening nog slikken? Men be hoeft geen Binnenhof-watcher te zijn om te weten dat er zwa re tijden aanbreken voor de centrum-linkse coalitie, zeker als het duo Kok Wöltgens woensdag inderdaad weer een zware nederlaag lijdt. RIK IN 't HOUT HOE 'BOVENMODALE POLITICUS' AMERIKA TEN STRIJDE LOKTE WASHINGTON Geor- ,ge Bush heeft de voorbije weken aan de lopende band besluiten genomen waarvan iedereen dacht 'öei, oei, die durft, als dat maar niet misgaat'. Het omzetten van de aanvan- kelijk verdedigende krijgsmacht in de Golf in een dubbel zo groot aan- valsleger, het starten van de gruwelijke bombarde menten, de botte weige ring van de Iraakse toe zegging om zich alsnog te- -1 rug te trekken, de massa le, levensgevaarlijke inva sie van Kuwayt, het be sluit om ook een deel van Irak te gaan veroveren: dat waren toch allemaal -beslissingen die niemand graag zou hebben overge komen. Achteraf bezien zijn het per fecte besluiten geweest van |Bush, die ze ook nog zonder imankeren realiseerde. Achter af is iedereen blij dat Bush deed wat hij deed. Achteraf is ihet makkelijk praten... Wat iBush deed, dat vereiste veel meer moed en visie dan de modale politicus, waar ook ter wereld, beschikbaar heeft. Vorige week vrijdag bijvoor beeld omarmde premier Lub- l.'bers het plan van Sovjetpresi- ident Gorbatsjov. Die wilde öSaddam Husayn met zijn leger laten overleven in ruil voor leen terugtrekking uit Kuwayt. •Ook miljoenen Nederlanders zullen toen, met Lubbers, ge- Idacht hebben dat het voorko- imen van oorlog altijd nog be ller is dan het winnen. Zij maakten allemaal de 'vergis sing te denken, dat het Bush om Kuwayt ging. De Ameri kaanse president keek veel verder. Achteraf gezien was het scenario van Gorbatsjov rampzalig uitgepakt. Dan had den wij met de machtswellus- 'ige Iraakse heerser gezeten. Gedurfde acties Wanneer wij de diplomatieke film vanaf augustus even te rugdraaien, dan zien wij een lange reeks gedurfde acties die Bush allemaal op touw zette. Bush wist exact wat hij wilde. Hij nam, dwars tegen de aan vankelijke kritiek in, met niet minder genoegen dan de ver drijving van Saddam Husayn en de totale onttakeling van diens oorlogsmachine. Bush tartte aldus de (voor hem op termijn onmisbare) Conser vatieven, die geen oorlog om Kuwayt wilden. „President Bush heeft zijn geloofwaardig heid verspeeld", concludeerde Richard Viguerie, voorzitter van de Conservatieven half december. Ook hij heeft onge lijk gekregen. Bush kreeg de VN-Veilig- heidsraad zo ver met grof ge weld orde op zaken te mogen stellen. Wie had dat op 2 au gustus, toen Saddams invasie begon, durven voorspellen? Bush slaagde erin, de hele VN voor zijn karretje te spannen. De resoluties gaven hem een alibie tot ongelimiteerde oor logsvoering. Bush was de eerste president sedert Roosevelt in 1941 die het aandurfde om, alvorens oorlogshandelingen te begin nen, toestemming te vragen van het Congres. De Democra ten (oppositie) die tegenstem den hebben nu spijt. Bush heeft nooit gedacht dat de economische blokkade Irak op de knieën zou krijgen. De halve Senaat minus drie leden meende dat dit wel zou luk ken. Ook zij kregen ongelijk. Bush bracht unieke coalities bijeen: die van de bondgenoten (VS, West-Europa èn, voor het eerst in de geschiedenis, diver se Arabische landen) en die van de VN-Veiligheidsraad. Perfect tijdsschema Bush slaagde erin Israël buiten het conflict te houden, hoewel Saddam Husayn achteraf be zien meer slag leverde tegen Israël dan tegen de VS. Bush opereerde vanaf het be gin op basis van een perfect tijdsschema. Ondanks aflei dingsmanoeuvres, van de Sov jets en- van de binnenlandse oppositie, bleef de president perfect „op schema". Zondag 10 februari al durfde Bush (toen tot ieders verbazing) aan te kondigen dat Kuwayt „zeer, zeer spoedig bevrijd zal zijn". Riante triomf Wie had deze serie succesvolle presidentiële acties durven voorspellen? Dit is al de twee de riante triomf van Bush van de afgelopen jaren. In 1988 verpletterde hij de democrati sche presidentskandidaat Mi chael Dukakis via hetzelfde wetmatige schema dat hij nu op Husayn toepaste. Maar net als in 1988 worden er nu in de algemene euforie enkele din gen totaal over het hoofd ge zien. „Door onze succesvolle mani pulatie won George Bush makkelijk", zo concludeerde zijn campagneleider Utwater onlangs. Zoals Bush in 1988 dank zij een laag-bij-de-grond- se campagne won, zo zou je ook zijn strijd tegen Irak kun nen analyseren. Tegenover en kele tientallen Amerikaanse staan volgens diverse schattin gen zestig- tot honderdduizend Iraakse dodelijke slachtoffers. Rechtvaardigt de bevrijding van Kuwayt dat daartoe tien duizenden voornamelijk on- schuldigen worden uitgeroeid? Aan die vraag zijn ze in Ame rika nog niet toe. Terug nu naar de serie beslis singen hierboven die Bush al lemaal nam. Waar haalde hij alle benodigde creativiteit in eens vandaan? Waarom over won Bush iedereen zo knap? De president heeft zich in deze crisis ontpopt als een diploma tiek genie. Zijn gedurende tientallen jaren opgebouwde uitstekende relaties met reek sen regeringsleiders, onder wie ook premier Lubbers, kwam daarbij van pas. Dat Bush het retorisch talent van zijn voorganger mist, maakte in dit geval niets uit. Verder heeft Bush het kenne lijk in zijn vingertoppen om de juiste medewerkers te kiezen. De publieke opinie kreeg, zo leren alle peilingen, de smaak te pakken van een kennelijk foutloos leiderschap. Het suc ces van president Bush schiep haar eigen dynamiek. De groeiende goedkeuring van wat Bush deed, vertaalde zich in een alsmaar stijgende popu- SUSKE EN WISKE DE MYSTERIEUZE MIJN VS-president George Bush heeft het in zijn vingertoppen om de juiste medewerkers te kiezen, zoals bijvoorbeeld defensieminister Dick Cheney (rechts). foto: ap (c) Standaard Ultgeverij/Waverv Productions lariteit. Dat werd tenslotte een autonome kracht die de presi dent de wind in de rug gaf. Bush' nuchtere karakter en zijn betrouwbare politieke in stinct blijken bovendien ideaal voor het beheersen van zo'n crisis. „George Bush is beter in het oplossen van grote proble men dan in de alledaagse vraagstukken", zo merkte commentator James Reston vorig jaar al in de New York Times op. Voordat Bush het besluit tot oorlogsvoering on dertekende, was hij nerveus en nodigde het godsdienst idool Billy Graham uit. Maar toen de kogel eenmaal door de kerk was. keek Bush nooit meer in vertwijfeling om. Nederlander Tot nu toe werd George Bush in de VS vaak vergeleken met de enige echte Nederlander die ooit president is geweest, Martin van Buren (1837-1841). Van Buren en Bush zijn in an derhalve eeuw de enige vice- presidenten die vervolgens tot president werden gekozen. Bush zou, net als destijds Van Buren, sneuvelen in de econo mische recessie, zo was de opi nie in Washington. Nu vergelijkt men Bush ineens met Abraham Lincoln die de Verenigde Staten tijdens de Burgeroorlog bijeenhield. Met Franklin Roosevelt, die erin slaagde het Amerikaanse volk voor zijn militaire confrontatie te winnen. Met Harry Tru man, die de Koude Oorlog be gon en aldus het communisme in bedwang hield. En met John Kennedy, die de crisis met de Sovjetunie over de ra ketten op Cuba zo besluitvaar dig overwon. „Als er een crisis uitbreekt, brengt de president het beste of het slechtste van Amerika naar voren", zo meent Ed mund Morris, de biograaf van Theodore Roosevelt en Ronald Reagan. „De peilingen leren ons dat Bush tijdens deze crisis het niveau haalde dat iedere president ooit eens hoopt te bereiken: 'President of all the people' ofwel de leider van alle Amerikanen. Nieuwe wereldorde Belangrijkste drijfveer van Bush's handelen was uiteraard het Amerikaanse belang. De president heeft dat uiteraard verpakt als een 'nieuwe we reldorde' (NWO) die in ieders belang zou zijn. Bush heeft nooit een definitie van die NWO gegeven. Misschien is zij het beste te schetsen door even terug te kijken. Met de val van de Muur, het inluiden van het 1992-Verenigde Europa en de overvloedige Japanse investe ringen in de VS eindigde het Amerikaanse leiderschap, zo dachten velen. Sjevardnadze Washington besloot destijds tot een drievoudig partnerschap. Minister Baker stelde de EG een verdrag tot nauwere sa menwerking voor. Baker ope reerde bovendien permanent in nauwe samenwerking met zijn Sovjetcollega Sjevardnad ze. Er werd in Washington tenslotte ook gewerkt aan een 'wereldwijd partnerschap' met Japan. Van deze drie projecten hoor je niets meer. In het politiek vakblad 'Foreign Affairs' schetste Charles Krautham mer enkele maanden geleden een wereld, waarin alles draait rond Amerikaans leiderschap. „Wij zijn de enige natie die militair, diplomatiek, politiek en economisch in staat is tot een overheersende rol, waar ter wereld wij ons ook moeten begeven", aldus Krautham mer. Die conclusie is nu door de feiten bevestigd. Uiteindelijk beslist volgend jaar de kiezer over Bush' pre sidentschap. Maar is die opper vlakkige Amerikaanse kiezer in de herfst van 1992 de Golf oorlog niet al lang weer verge ten? Bush erkende onlangs bo vendien dat hij „bijna moet kotsen" als hij denkt aan zijn binnenlandse problemen: de schulden, milieuvervuiling, de waardeloze dollar, slecht on derwijs, de bankcrisis, de drugscrisis. Maar daarop zal men Bush uiteindelijk beoor delen. Toch is het onwaar schijnlijk dat de kiezers vol gend jaar de „president van de hele aardbol" George Bush (al dus de Washington Post) ver vangen door een Democraat. Het ziet ernaar uit dat 1992 een herhaling wordt van 1972. Toen konden de Democraten alleen de kansloze George McGovern vinden om het te gen de favoriete president Nixon op te nemen. McGo vern, exploitant van een slecht lopend restaurant, heeft zich gisteren opnieuw als kandi daat aangemeld... KOORTS A/B JACOB VAN HEEMSKERK Met grote opluchting en dankbaarheid is aan boord van de Jacob van Heemskerk, één van de twee fregatten in de Golf, gereageerd op het einde van de oorlog. Eindelijk, eindelijk! Eindelijk kan de verplichte soberheid die de verkiezingscampagne voor de Provinciale Staten tot nu toe temperde, worden opgeheven. Niet langer hoeven de meegebrachte stembus en de mobiele opblaasbare stemhokjes verstopt te blijven tussen de vaten alcoholvrij bier en op de valreep komen toch nog de verkiezingspamfletten van pas die de bemanningsleden in Nederland aan boord hebben gesmokkeld. Weg met de pin ups, lang leve de lijsttrekkers! Onderhuids was de afgelopen weken al een zekere spanning voelbaar geweest, vooral nadat een onbekende dader een RPF-sticker op een toilet had geplakt, maar sinds donderdag is de Heemskerk veranderd in een compleet varend verkiezingscircus. „De sfeer is gespannen, maar dat is normaal in een situatie als deze", verklaart commandant G. Weerth. „Ga maar na: nog vier nachten slapen, dan is het zo ver. Het zou ongezond zijn als mijn mensen daar niet op reageerden. En zeg nou zelf: nu de oorlogshandelingen achter de rug zijn, hebben ze ook alle tijd om hun verkiezingskoorts te botvieren. Dus ik zou zeggen: laat ze maar lekker uit hun bol gaan Om de emoties zoveel mogelijk te kanaliseren heeft Weerth, na ruggespraak met het ministerie van defensie, voor 's avonds een forumbijeenkomst belegd met in de pauze een playback- show. Zes onderofficieren zijn aangewezen om zich te verplaatsen in het standpunt van respectievelijk CDA, PvdA. VVD, D66, Groen Links en Klein Rechts. Dat leidde 's middags direct al tot felle discussies over de vraag of het wel juist was de Provinciale Staten via deze landelijke invalshoek te benaderen. Een matroos (34) met een warm hart voor Ons Brabants Belang lijst 14) bedreigde een groep CDA- jongeren met het scheepskanon en is door Weerth in de ijzers gezet. Volgens de commandant is de man beperkt toerekeningsvatbaar. Hij was in de war geraakt nadat zijn familie hem had geschreven over de dramatische inhoud van de Tussenbalans. Het feit dat het tekort op de rijksbegroting ondanks alle bezuinigingen toch nog 3,75 procent blijft bedragen, heeft hem te zeer aangegrepen aldus de commandant. Overal aan boord van de Jacob van Heemskerk vinden intussen geagiteerde groepsgesprekken plaats over de thema's van de avond. De verontwaardiging over het besluit de vergoeding voor de Statenleden in Overijssel met 540 gulden te verhogen is algemeen, maar over de aanleg van de Betuwe spoorlijn zijn de gemoederen sterk verdeeld. De Friese sergeant die meende dat de kieslijsten van CDA, VVD en GPV ongeldig moeten worden verklaard omdat ze uitsluitend in het Nederlands gesteld zijn, werd door de andere opvarenden weggehoond. Hij verblijft te kooi en wil niemand spreken. Die avond zal hij tijdens de playback- show optreden als Maywood. Drie Jonge Socialisten (die bij dezen de hartelijke groeten doen aan hun moeders in Zwolle) hebben een petitie opgesteld waarin de gemeente Dalfsen wordt opgeroepen zich onmiddellijk en onvoorwaardelijk terug te trekken uit Lemelerveld. Dalfsen heeft hierop nog niet gereageerd. Bijna de voltallige bemanning van de Heemskerk steunde het verzoekschrift, alleen twee VVD'ers uit Apeldoorn weigerden hun handtekening te zetten. Zij protesteerden hiermee tegen het voornemen van de PvdA om van de Veluwe een gemilitariseerde zóne te maken. „Wij begrijpen het verband tussen deze zaken niet", riepen de Jonge Socialisten, maar toen waren de VVD'ers al vertrokken, op weg naar de ontspanningsruimte om van pitriet Wiegel-brilletjes te vlechten. Daarmee hadden ze niet alleen tijdens de forumdiscussie veel succes, maar ook tijdens de playback- show, die ze glansrijk wonnen met een imitatie van het John Lennon-nummer 'Give peace a chance'. T. RU BB ELS

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5